Nuyi schreef op woensdag 22 augustus 2012 @ 19:16:
Ik snap dat het allemaal heel moeilijk haalbaar is, maar mag ik jou dan op mijn beurt vragen. Denk jij niet dat wij ontzettend veel geld zouden besparen als wij bijvoorbeeld de zorg in Nederland gratis maken?
(...)
Alle marketingkosten van al die zorgverzekeringen kunnen rechtstreeks naar de zorg toe. Alle personeelskosten van al die verzekeringsmaatschappijen worden overbodig etc. etc.
Hm, nee, dit is ernstig naïef gedacht en klopt eigenlijk helemaal niet, economisch gezien. Dit is namelijk niet hoe geld en een economie werkt. Al dat geld dat 'verkwanseld' wordt aan marketing, verzekeringsmaatschappijen, etc. is niet verloren: het creëert juist een markt. Het idee achter het commercialiseren van diensten is dat bedrijven hun best gaan doen, teneinde hun winsten te maximaliseren en de markt te domineren, om hoogwaardiger producten te produceren en efficiëntie te verbeteren. In een goed functionerende markt gebeurt dit ook. Kijk bijvoorbeeld naar telefoonfabrikanten: van al het budget van een moderne smartphone gaat meer dan 5% naar marketing. Tientallen miljarden
per bedrijf per jaar - verkwanseld! Maar het is niet verkwanseld, want die miljarden leveren dat bedrijf een veelvoud van het marketingbudget op aan nieuwe klanten en dus inkomsten. Die inkomsten steken ze in concurrentie met andere bedrijven en het produceren van hoogwaardiger producten.
Het eindresultaat? Vandaag de dag kun je voor 600 euro een telefoon kopen die meer dan 100 keer zo snel is als een telefoon in 2000. Die oude telefoon kostte evenveel. Je krijgt orde-groottes meer waar voor je geld. Daarnaast stimuleert het de economie in de zin dat grote bedrijfstakken ook een hoop extra 'lagen' aan support-bedrijven creëeren: chipfabrikanten, ontwerpers, marketingbedrijven. Allemaal bedrijven waar veel geld van handen wisselt en die dus de economie stimuleren.
Dit is wat de overheid ook probeert met commercialisatie van nutsvoorzieningen, zorg en onderwijs, en dit is in principe een prima idee (het werkt uitstekend in andere sectoren). Sterker nog, tot op zekere hoogte werkt het nu ook prima. Marketingbudgetten van banken en verzekeraars zijn historisch gezien extreem effectief, dat is dus iets heel goeds om belastingcenten aan te geven. Het probleem wat we hebben met nutsvoorzieningen en zorg is dat er te weinig te concurreren valt omdat er geen enkele vorm van groei in de markt mogelijk is. Iedereen heeft elektriciteit, iedereen heeft het nodig, en iedereen had het al. Onmogelijk om meer klanten te krijgen, of er meer aan te verdienen. Zelfde met zorg. An sich is dat nog niet eens zo'n probleem, als je maar kunt concurreren op kwaliteit, maar precies in de zorg is dat niet echt mogelijk omdat het automatisch gepaard gaat met ongelooflijk hoge kosten. Niemand zal vrijwillig zulke kosten op zich willen nemen, dat gaat alleen in de hoogste nood.
Dat wil niet zeggen dat het beste plan is om de zorg volledig staatseigen te maken. Wederom, het klinkt allemaal leuk, maar historisch gezien zijn overheden erg slecht in het efficiënt runnen van dit soort voorzieningen. Er is weinig drang naar efficiëntie en het drukken van kosten, dus er is een goede kans dat bij zo'n soort move de zorgkosten helemaal uit de pan rijzen. Wie wint er dan nog?
Dit is één aspect, en er zijn veel meer. Ik vind echt dat je het jezelf veel te makkelijk maakt om zomaar boude uitspraken te maken over onderwerpen waar je overduidelijk geen verstand van hebt. Mensen, zeker in de overheid, zijn er bijna altijd niet op uit om mensen een oor aan te naaien. Meestal willen ze werkelijk iets goed doen, op hun manier. Dat, samen met de heersende trends in de samenleving heeft voor tientallen (arguably honderden) jaren aan ontwikkeling van regelgeving en geldstromen gezorgd. Iedereen is het met je eens dat dit nodeloos complex is, ongetwijfeld op vele punten niet efficiënt en daarnaast: je gaat werkelijk nooit één wetboek op kunnen stellen dat iedereen 100% tevreden maakt. Het is geen kattenpis om een deuk in deze
legacy-code te slaan.
Daarom vind ik het erg kortzichtig en in het geheel onnadenkend van een partij als SOPN om zomaar te zeggen: laten we alle subsidies stoppen. Why not. Ze zullen toch wel nergens voor dienen, want subsidies hebben een slechte connotatie in het dagelijks taalgebruik DUS zullen ze wel allemaal klote zijn. Hé, ik heb vandaag ergens op internet gelezen dat een paar aluhoedjes zeggen dat hoogspanningsmasten ongezond zijn en dat ze niet serieus worden genomen door autoriteiten op dit gebied, maar ik sympathiseer met deze mensen dus laten we dit eens met de haren in de dagelijkse politiek sleuren. Check your facts! Ken je klassiekers! Lees je geschiedenisboeken! Neem kennis van de wetenschappelijke stand van zaken! Alleen dan zul je in staat zijn om duurzaam misstanden in de wereld op te lossen. Anders doe je niks anders dan het verdoen van iedereens tijd.