Anoniem: 16225 schreef op vrijdag 25 juni 2010 @ 10:33:
[...]Welke situatie ? Hoezo kun je geen aansluiting vinden met mensen die op eenzelfde wijze denken en leren? Nogmaals als je een beetje hebt gestudeerd en een baan op niveau hebt gevonden vind je legio mensen van gelijkwaardig of hoger niveau. Alleen als je als Drs een baantje als straatveger hebt aangenomen heb je een door jou omschreven probleem. Bepaalde contact gestoorde intelligente mensen hebben misschien baat bij een dergelijk clubje maar een "normaal" hoog begaafd gezond mens niet.
Veel hoogbegaafde zullen niet studeren en een baan op niveau vinden. Een van de redenen hiervoor is dat het schoolsysteem niet ingericht is op hoogbegaafden. Integendeel zelfs.
Neem nou automatiseren in op de lagere school. Voor degene die niet weten wat automatiseren is, is dezelfde rekensom in verschillende vormen herhalen en herhalen en herhalen totdat het een automatisme wordt. Iemand die niet hoogbegaafd is, heeft dat nodig om de truuk onder de knie te krijgen. Een hoogbegaafde verveelt zich dood door het herhalen van wat hij allang begrijpt. Jaar in en jaar uit. Op geen enkele manier wordt hij dan gestimuleerd om zijn capaciteiten te gebruiken.
Het resultaat van die verveling is dat hij zijn aandacht niet meer gebruikt, stomme fouten gaat maken uit verveling en het resultaat daarvan is dat hij nog meer automatisering voor zijn neus krijgt. Want hij zal het wel niet begrijpen. Waarna hij een lagere schooladvies krijgt, zich nog meer verveeld en compleet vast zal lopen.
Twee van mijn drie kinderen zijn hoogbegaafd. Officieel (ik zeg dat er maar even bij omdat veel ouders nogal vlug de neiging hebben om te zeggen dat hun kinderen uitzonderlijk zijn zonder het ooit getest te hebben). Mijn jongste zoon liep door het automatiseringsprobleem compleet vast op de lagere school. Hij was zwaar aan het onderpresteren en de leraar dacht dat hij misschien niet zo intelligent was (wat een eufemisme voor zwakzinnig was). Om hem te 'helpen' kreeg hij van de leraar alleen maar meer automatiseringstaken en alles wat een beetje "moeilijk" was, hoefde hij niet te doen.
Ik heb toen hemel en aarde bewogen om ervoor te zorgen dat hij geen automatiseringstaken meer zou krijgen en juist moeilijkere taken. Het ging helemaal tegen het "gezonde verstand" van de leraar in. Gelukkig ben ik nogal goedgebekt, had ik de schoolbegeleidingsdienst achter me staan en kon ik zwaaien met een papiertje dat mijn zoon hoogbegaafd was. Binnen een jaar tijd werd mijn zoon door de leraar ingedeeld in de slimme kinderen.
Als dit niet was gebeurt, als mijn zoon een andere moeder had gehad, was hij met zijn capaciteiten waarschijnlijk beland op het MBO en was nog verder gaan onderpresteren. Zoals ik al omschreef zijn er genoeg mensen die lid van Mensa zijn die ongeveer hetzelfde hebben meegemaakt als datgene wat mijn zoon bijna heeft meegemaakt.
De hoogbegaafden die niet onderpresteren, lopen tegen een ander probleem aan in het regulieren onderwijs. Ze leren niet om te leren. Als je alles zonder enige moeite makkelijk kan leren, dan heb je jezelf niet de truks, methodes etc eigen gemaakt om te leren. Degene die dus wel het regulier onderwijs zonder moeite doorlopen, komen zichzelf nogal vaak tegen in het hoger onderwijs.
En het derde probleem waar hoogbegaafden vooral in Nederland tegen lopen is de 6jes mentaliteit. Doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg. Niet je kop boven het maaiveld uitsteken.
Hoewel vandaag de dag de aandacht voor hoogbegaafdheid en de problemen waar hoogbegaafden tegenaan kunnen lopen minimaal is, is het al een stuk meer dan zo'n 10 of 20 jaar geleden.