Verwijderd schreef op vrijdag 06 augustus 2010 @ 02:11:
Die stijl die je laat zien met bordeauxrood en lime/groen vind ik echt te saai voor woorden, zo'n typisch overheidfoldertje waarbij
fantasie een vies woord was. Als een grafisch ontwerper met zo iets bij mij aan zou komen zou hij niet meer terug hoeven komen.
Die laatste vind ik een beter voorbeeld, al is het ook nog wel wat saai hoor. Bij een grafische opleiding mag je wel wat meer verwachten dan zoiets. Het hoeft geen kermis met fanfare te worden, maar dit is imho precies hoe je less is more niet moet interpreteren.
Sowieso moet je niet naar je leraren luisteren maar lekker je eigen ding doen. Afstuderen is juist laten zien dat je op eigen benen kan staan en staat en laten zien naar welk punt je je toe ontwikkeld hebt. Wees niet bang om gek te doen, zo lang je het voor jezelf maar kunt verantwoorden. Ik heb soms dingen gezien die geheel buiten de norm vielen, maar die door hun originaliteit en omdat het wél gewoon ook werkte zóveel beter waren dan de grijze middenmoot. Als je leraren/begeleiders gaan bepalen hoe je werk er uit zou moeten zien zou ik maar eens een goed gesprek met ze of anders de schoolleiding gaan hebben. Sturen en coachen is één ding, maar het kan ook te ver gaan. Als het goed is verwachten ze juist niets, of niets specifieks in ieder geval, behalve dat het goed is.
Dit staat imho vol met naieviteit. Mag ik hieruit afleiden dat je zelf niet in die richting studeert/werkt?
Op school moet je luisteren. Punt. Wij moesten ooit een aquarel van een dier maken op A2 formaat. Geloof mij vrij dat de meeste van die werken kunstwerken waren. Er zat dan ook van iedereen meer dan 100 uur werk in. Er was iemand die een hert had gekozen, levensecht geschilderd, bijna elk haartje van de pels was zichtbaar, echt waar die plaat was klaar om integraal in een natuurboek te worden gebruikt. Die gast heeft een 0 gekregen omdat hij een liggend formaat had gebruikt, in de opdracht was vermeld dat het staand moest zijn.
Kan belachelijk klinken, vonden wij indertijd ook, maar de idee erachter is wel de harde realiteit. 95% van de ontwerpers moeten doen wat van hen wordt verlangd. Wat de klant vraagt is wet. Zelfs al ben je niet 100% van zijn visie overtuigd.
Wat je wel kan doen in binnen de afgelijnde grenzen zo creatief mogelijk te zijn, maar geloof me als je die 'romantische' idee gelooft dat je als ontwerper gewoon je eigen zin mag/moet doen, zal je regelmatig mogen herbeginnen. Een carte blanche moet je verdienen, doorgaans na vele jaren en dan nog moet je geluk hebben. Die heb je jammer genoeg nog niet als je op school zit.
Ik moet hierbij wel duidelijk zeggen dat mijn afstudeerrichting echt was gericht op de grafische industrie. Je hebt ook meer kunstzinnige grafische richtingen, waar men je waarschijnlijk wel meer je eigen ding laat doen, maar deze mensen komen dan ook meestal niet als layouter aan de bak, maar bvb eerder als illustrator in boeken en zo.
Maar terug ontopic:
Mijn grootste zorg over die scriptie is dat het te druk wordt.
Voor mij is de layout van een eindwerk een kapstok, geen showcase op zichzelf. De echte showcase moet de inhoud van dat eindwerk zijn: foto's van je werk. De layout mag/moet de inhoud ondersteunen, maar mag deze uiteraard niet verdringen, want dat zou niet echt het juiste signaal geven.
Die voorbeelden die ik gaf kunnen nu nog wat saai lijken, maar weet wel dat er wss nog heel wat afbeeldingen bijkomen om het werk te presenteren.
Weet ook dat hoe langer een tekst is, hoe saaier de opmaak mag zijn. Lezen vergt een zekere inspanning, en hoe langer die inspanning zal duren, hoe meer de lezer afgeleid kan worden. En dat moet je vermijden. Daarom is een boek zo saai (meestal zelfs met een extreem saai geschreefd font) en een affiche zo frivool. Een affiche moet in een fractie je aandacht trekken. Een boek moet na de 300ste pagina nog steeds aangenaam zijn om te lezen.