Ehmm? Iets met klokken en klepels? Wat is dynamisch bereik: het verschil tussen het luidste en zachtste geluid wat op een medium kan worden opgeslagen voordat het door ruis niet meer te horen is. Dus, als het verschil tussen harde en zachte passages niet groot genoeg is (=klein dynamisch bereik) dan schiet de naald uit de groef?

Neehoor.
Ik probeer het nog wat helderder uit te leggen: wat men bedoelt als men het over een platte opname met weinig dynamisch bereik heeft, is dat de zachte passages opgepompt zijn. Men is hier ooit mee begonnen omdat opnames die goed doorkwamen op de radio (dus, zo luid mogelijk) beter werden verkocht. Dus, alles zo luid mogelijk. Dat dit niet (minder) op LP gebeurd kan te maken hebben met het feit dat men een LP als een medium voor puristen beschouwd misschien, maar er is geen enkel technisch bezwaar.
De naald kan uit de groef schieten als de opname er te luid (qua absolute pieken, niet qua 'totale luidheid ofzo) op wordt gezet, als de groef te erg 'hobbelt'. Komt nog bij dat stereo dan een probleem wordt, want dat zit niet in de diepte maar in een horizontale uitslag in de groef, die wordt dan ook te groot. Dit is vooral een probleem met lage tonenwaardoor je op Vinyl dus de lage tonen altijd moet versterken via een voorversterker met filter (zoek op RIAA preamp), bij het masteren hebben ze een tegenovergestelde filter gebruikt om de lage tonen te dempen.
Sorcerer8472 schreef op zaterdag 28 januari 2012 @ 14:29:
Ja, het is ook idd iets ingewikkelder en mijn wiskunde laat me dan ook enigszins in de steek als ik ernaar ga zoeken (wat exact dBFS en RMS wiskundig inhoudt en hoe het zich tot het maximum dynamisch bereik verhoudt), maar het komt erop neer dat het grootste deel van het bereik van een cd helemaal niet gebruikt wordt. Zonde dus...
Nog meer onzin. Waarom beperken we ons tot popmuziek? In de klassieke muziek zijn er voldoende opnames die een zeer groot deel van de (theoretisch maximale) 96dB gebruiken. Punt is dat de apparatuur die dat haalt pas recent (laatste 10 jaar) beschikbaar is gekomen. Apparatuur die 120dB SNR haalt is nog steeds bijzonder en dan moeten wel ál je apparaten in de keten zo goed zijn en ruis stapelt zich op. 2 apparaten met 120dB SNR in serie halen maar 112dB, vier apparaten in serie 106dB. (steeds 6dB eraf door de verdubbeling van de ruis)
Ik denk ook niet dat je meer dan 96dB nodig hebt, want met een ruisdrempel van ~ 15dB(A) (daarna luister je naar je eigen adem!) moet je om 96dB te gebruiken dus 114dB(A) aan pieken verwerken, wat al ongezond hard begint te worden. Dan te bedenken dat DVD-Audio een theoretisch maximum van 144dB heeft!
Ik heb opnames gezien waarin het dynamisch bereik (piekgebaseerd) makkelijk de 50dB overschrijdt, dus als je dan kijkt naar dat je ook verschillende 'signalen' tegelijk kan ontvangen, dan zal het dynamisch bereik van die opname richting de 70dB gaan. edit: die opname kun je dus ook alleen luisteren door aan de volumeknop te draaien tijdens het luisteren óf het gewoon op concertsterkte af te spelen (richting de 110dB piek dus), maar als achtergrondmuziek zitten er dus gewoon minutenlange 'gaten' in. Overigens is het ook zeker niet bedoeld als achtergrondmuziek (10e symfonie van Sjostakovitsj) dus dat is niet echt een groot probleem
[
Voor 9% gewijzigd door
ktf op 28-01-2012 20:45
]