Zeker niets tegen Arsenal, ben heel blij dat ze na 22 jaar weer eens de Premier League wonnen. Ze verdienen dat ook, hebben het financiëel altijd eerlijker gespeeld dan pakweg Chelsea en Man City. Dus zeker niets tegen Arsenal.
Toch was ik gisteren voor PSG.
Ten eerste omdat drie Europese bekers met 3 Engelse winnaars wel wat teveel van het goede was geweest (ik ben ook niet zo geboeid door de Premier League, Engels voetbal is voor mij vooral boeiend in de lagere reeksen: League One en alles daaronder).
Ten tweede vanwege Kvaratskhelia. Wat een genot om naar te kijken. Zijn technische bagage is ongelooflijk. Ik ga niet vergelijken met Messi of zo, dat zou overdreven zijn, maar nu Messi stilaan zijn pensioen nadert is Kvaratskhelia wel 1 van de mooiste voetballers ter wereld om naar te kijken. Een lust voor het oog.
Ten derde: Matvey Safonov. Zeer underrated doelman. Krijgt niet het lof dat hij verdient. Hij is niet zo goed als Donnarumma, Courtois, Neuer of zo... maar zeker een zeer goede doelman. Het is ook mooi dat een Rus een hoofdprijs wint. Ik veroordeel de inval in Oekraïne en ben zeker anti-regime daar, maar ik vind het wel dubbel dat onschuldige burgers gestraft worden. Die voetballers hebben uiteindelijk niets met het regime te maken, zij kunnen het ook niet helpen dat ze toevallig Rus zijn en dat Rusland met zo'n regime opgescheept zit. Tref het regime zo hard als kan, maar over de uitsluiting van de Russische nationale ploeg heb ik wel dubbele gevoelens (zeker als je de dubbele standaard hanteert, want Israël en de VS mogen intussen lekker blijven voort voetballen). Soit, ik ben zeer tegen het Russische regime, maar vind het sneu dat onschuldige Russische voetballers gestraft worden terwijl die niets met de overheid te maken hebben. Dus ik gun het Safonov wel dat hij mee die Champions League op zijn naam mag schrijven.
Dat er in Parijs gefeest zou worden is prima, maar het schorem dat van de gelegenheid gebruikt maakt om auto's in brand te steken, illegaal vuurwerk af te steken, de autostrade gaat blokkeren om amok te maken, de confrontatie met de politie gaat opzoeken, ... daar geen goed woord over. Vermoedelijk zijn dat geeneens mensen die ooit een voet in het stadion van PSG zetten, maar hun frustraties de vrije loop laten van zodra ze ergens een gelegenheid zien. PSG zou er goed aan doen zich openlijk te distantiëren van die "mensen" en de feiten ten strengste te veroordelen, zodat de échte PSG-fans die niemand kwaaddoen geen slechte naam krijgen.
Helaas, dit soort feiten gebeurt wel vaker, en in heel wat landen. Toen Marokko op het vorige WK het zeer goed deed gebruikten groepjes Marokkaanse jongeren in Brussel en Antwerpen de gelegenheid om de boel op stelten te zetten en criminele feiten te plegen. Daarmee bezorgen ze hun talrijke landgenoten die zich wel integreren en gedragen een slechte naam. Een Marokkaanse makker van me schaamde zich dood voor wat Marokkaanse jongeren al hebben uitgericht wanneer de Marokkaanse ploeg speelde.
Ook met voetbalsupporters uit Oost-Europa zijn er al vaker rellen geweest. Het is zoals altijd: een minderheid schorem verpest het en bezorgt een grote meerderheid fans die niemand kwaad doen, een slechte naam.