• NoControl
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 18-10 23:29
Nicap schreef op zondag 27 september 2026 @ 21:29:
Wellicht kunnen jullie me helpen met onderstaande. We wonen sinds een maand in ons nieuwe huis welke een Orcon HRC400 Maxcomfort heeft. De temperatuur in huis is echter nog redelijk te hoog in mijn ogen. De Orcon zou middels de bypass ook koelere lucht de woning in moeten blazen, maar ik heb daar mijn twijfels bij. Nou heb ik sinds een paar dagen Ramses_CC aan de praat(enkel luisteren) en kan daarmee wellicht wat duidelijke info geven.
Dit zijn bijvoorbeeld de afgelopen dagen vanaf 24 september:

[Afbeelding]
Je ziet dat er wel enige actie is op do, vr, maar za en vandaag gebeurd er weinig. De comfort temperatuur staat ingesteld op 20.
Maar ik vertrouw de outdoor temperature sensor ook niet, want het was om 20:45 buiten geen 22 graden. Hij geeft zelf nu om 21:30 nog 21,9 graden aan. Ik vermoed dat die sensor in de zon hangt en door uitstraling van de gevel een te hoge waarde aangeeft dan de bedoeling moet zijn.

Heeft iemand wellicht een andere kijk hierop? Wil namelijk een mail sturen naar de aannemer en wil dat correct onderbouwen.
Een ventilatie-unit kan passief koelen, maar dat kan niet op tegen de zon door glas in een goed geïsoleerd huis. Als het buiten 8 °C kouder is dan binnen, en je blaast 200 m³ lucht per uur binnen, is het ongeveer 540 Watt aan koeling. 200 m³/h (55 L/s) is al een stevige luchtstroom als je geen groot huis hebt om het over veel ventielen te verdelen. 540 W koeling is mooi meegenomen, maar gaat warmte die de zon in de muren gestoken heeft niet snel wegtrekken. Je kan het vergelijken met ruwweg 5 à 15% van het koelvermogen van een standaard air conditioning.

De 'buiten'-temperatuursensor van een Orcon zit standaard in de ventilatie-unit zelf. Bij mij geeft deze makkelijk 3 à 4 °C hoger aan dan de buitenlucht. Dat is nadat de lucht door enkele meters technische schacht en plafond-beton stroomt, waarbij zeker dat plafond de lucht goed opwarmt na een zonnige dag. Ik heb die van mij nagemeten door een 'draadloze' sensor erbij te steken (een wifi-sensor met een powerbank 8) ) en er zat minder dan 0.5 °C verschil op.

Ik vind dat de Orcon de bypass standaard niet zo slim aanstuurt. Dat was voor mij één van de redenen om dit hele ramses-verhaal te installeren :)

  • Ramkoe
  • Registratie: Mei 2016
  • Laatst online: 23-10 14:52

Ramkoe

What are you, hourly?!

NoControl schreef op woensdag 30 september 2026 @ 08:48:
[...]

Heb je een warmtewisselaar met vocht-uitwisseling? Standaard heeft een Orcon een tegenstroom-warmtewisselaar die enkel temperatuur uitwisselt. Je krijgt daarmee (ongeveer) dezelfde (absolute) luchtvochtigheid via de bypass als via de warmtewisselaar. Enkel als het buiten kouder en vochtig genoeg is om te condenseren, zal er vocht op de warmtewisselaar condenseren, en maakt deze de ingeblazen lucht dus wat droger.
nou ja je dauwpunt is sterk afhankelijk van de relatieve luchtvochtigheid dus ik kan mij in veel scenarios met een relatief groot temperatuurverschil met buiten (wanneer we nu dus de bypass open zetten) je normaal condensvorming zou verwachten en dus wat drogere lucht.

Maar dat is inderdaad wellicht verwaarloosbaar als dat is wat je zegt ;)

  • KoffieMok
  • Registratie: Januari 2026
  • Laatst online: 11:58
NoControl schreef op woensdag 30 september 2026 @ 08:26:
[...]


Er is ook nog een 'gevoeligheid' instelling voor het boosten bij een luchtvochtigheidspiek. Als er bij de douchestoom veel relatief droge lucht uit andere kamers gemengd wordt voor deze bij de sensor in de ventilatieunit komt, kan die instelling misschien nuttig zijn.

[Afbeelding]

Als je de timer al gevonden had, heb je die sensitivity misschien ook al gevonden natuurlijk :)

Bij mij reageerde de Orcon HRC-350 niet altijd op douchen in stand 1. Nu met ramses_extras van Wimpie draait het zoals het hoort.
Die setting had ik gevonden inderdaad, stond nog op de default van 2%.
De ventilatie sloeg vrijwel direct aan bij het douchen gisteravond :)

Hoe veel deze ventilatie nou daadwerkelijk bijdraagt aan het afvoeren van vocht... :F

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/udi5Ys6Vc--u4fZ3hZBLY7Bnfbg=/800x/filters:strip_exif()/f/image/cpKkDcMPvupF6oohEenQM34M.png?f=fotoalbum_large

  • Nicap
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 17:57

Nicap

Tsssk....

Nog even een vraag ter bevestiging. De exhaust staat nu op 100% en doet 83,33L/s. Dat is aferond 300m3/u. Kan ik dan concluderen dat ik een Orcon Maxcomfort 300 heb?


Het typeplaatje geeft wel aan dat het een HRC-400 Maxcomfort is.

[ Voor 17% gewijzigd door Nicap op 01-10-2026 07:35 ]


  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
@Nicap Je grafiek laat zien dat de ventilator wel degelijk vochtige lucht afvoert. Reken het maar eens om naar absolute vochtigheid: hoeveel water zit er in een m3...Dit is dus ook afhankelijk van de temperatuur: warme lucht kan meer vocht vasthouden.

83,3 L/s komt overeen met wat mijn 300 blaast op 100%

Ik heb zelf nooit goed naar de dipswitches gekeken, maar het kan zijn dat daar een instelling mee gedaan is om de max te begrenzen alsof het een 300 type is. Dan is alsnog de vraag, waarom (geluid ?), en heb je het extra debiet nodig ?

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • Nicap
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 17:57

Nicap

Tsssk....

Wimpie70 schreef op donderdag 1 oktober 2026 @ 08:21:
@Nicap Je grafiek laat zien dat de ventilator wel degelijk vochtige lucht afvoert. Reken het maar eens om naar absolute vochtigheid: hoeveel water zit er in een m3...Dit is dus ook afhankelijk van de temperatuur: warme lucht kan meer vocht vasthouden.

83,3 L/s komt overeen met wat mijn 300 blaast op 100%

Ik heb zelf nooit goed naar de dipswitches gekeken, maar het kan zijn dat daar een instelling mee gedaan is om de max te begrenzen alsof het een 300 type is. Dan is alsnog de vraag, waarom (geluid ?), en heb je het extra debiet nodig ?
Ik stuur het wel door naar de aannemer, dan mag die er naar kijken.

Viel me ook op dat als ik hem op laag zet(manual) dan doet hij 15% exhaust en 61% supply.
Kan dat komen door interactie met Ramses CC(of extras)? Dacht gezien te hebben dat voordat ik rames extra's heb geinstalleerd deze waarden wel 15%/15% waren bij laag. De medium is wel 50%/50% en hoog is 100%/95%

  • Economics
  • Registratie: Mei 2021
  • Laatst online: 10:58
RAMSES ESP voor Homey: je Orcon/Itho/Vasco-ventilatie in Homey, zonder Home Assistant

Ik heb een Homey-app gemaakt voor 868 MHz-ventilatiesystemen die het RAMSES II-protocol gebruiken, zoals Orcon, Itho, Vasco en ClimaRad.

De app gebruikt ramses_esp, een ESP32 met een 868 MHz-radio die het verkeer op de bus doorstuurt naar MQTT. De Homey-app praat vervolgens rechtstreeks met die MQTT-broker. Bijvoorbeeld gewoon met de MQTT Broker-app op Homey zelf.

Je hebt dus geen Home Assistant, extra bridge of andere tussenlaag nodig.

Ik had dit zelf eerst draaien via Home Assistant met een soort nep-afstandsbediening. Dat werkte prima, maar ik wilde het uiteindelijk gewoon rechtstreeks in Homey hebben.
Wat kun je ermee?
Ventilatie-unit

Je kunt onder andere de ventilatiestand instellen (laag, midden, hoog, auto en afwezig), een boost starten voor een bepaald aantal minuten en de filterteller resetten.

Afhankelijk van wat je unit doorgeeft krijg je ook waardes zoals:
  • luchtvochtigheid
  • CO₂
  • verschillende temperaturen
  • bypass
  • luchtdebiet
  • filterstatus
  • storingen, vorst en andere meldingen
Bij units die bijvoorbeeld 31DA gebruiken komt er een stuk meer informatie beschikbaar.

Afstandsbedieningen

Een fysieke afstandsbediening wordt een Homey-apparaat en kan bijvoorbeeld als Flow-trigger gebruikt worden wanneer je op Hoog drukt.

RAMSES stuurt bij een druk vaak meerdere identieke frames achter elkaar. De app filtert die eruit zodat één druk ook echt maar één keer als trigger binnenkomt.

Sensoren

CO₂-, vochtigheids-, temperatuur- en batterijsensoren kunnen gewoon als Homey-apparaat toegevoegd worden.

Homey als CO₂-sensor

Mijn Orcon staat op Auto en gebruikte alleen de CO₂-sensor beneden. In de badkamer heb ik een Sensy-sensor en daar loopt de CO₂ tijdens het douchen buiten de 1000 ppm uit. De ventilatie-unit ziet dat natuurlijk niet.

Daarom kun je in de app een Homey CO₂-sensor toevoegen.

Homey gedraagt zich dan op de RAMSES-bus als een echte CO₂-sensor en krijgt een eigen sensoradres (37:xxxxxx). Die kun je vervolgens aan je ventilatie-unit koppelen.

De unit ziet Homey daarna als extra CO₂-sensor naast bijvoorbeeld een bestaande Orcon 15RF. Homey berekent zelf hoeveel ventilatie er gevraagd wordt en stuurt die waarde iedere vijf minuten opnieuw.

Standaard loopt dat van 0% bij 400 ppm naar 100% bij 1000 ppm, maar dat is aan te passen.

Daarmee kun je dus eigenlijk iedere CO₂-sensor die je al in Homey hebt gebruiken. Zigbee, Wi-Fi, Netatmo, Sensy, noem maar op.

Zo zag het koppelen eruit op de bus (Homey = 37:215483, mijn unit = 29:233244):
code:
1
2
3
 I --- 37:215483 --:------ 37:215483 1FC9 024 0022F19749BB0022F39749BB6710E09749BB001FC99749BB   Homey biedt zich aan
 W --- 29:233244 37:215483 --:------ 1FC9 006 0031D9778F1C                                       unit accepteert
 I --- 37:215483 29:233244 --:------ 1FC9 001 00                                                 Homey bevestigt
Verder

Er zit ook een busweergave in de app-instellingen. Daarmee kun je live het verkeer op de bus bekijken inclusief gedecodeerde waardes.

Daarnaast kun je zien welke apparaten Homey op de bus tegenkomt. In een appartementencomplex zie je daar dus waarschijnlijk ook apparaten van de buren tussen staan.

En je kunt vanuit daar ook zelf frames versturen.

Er zijn daarnaast behoorlijk wat Flow-kaarten beschikbaar, van simpele dingen zoals:
  • ventilatiestand gewijzigd
  • knop op afstandsbediening ingedrukt
  • boost gestart
  • gateway online/offline
tot wat meer technische triggers, zoals een ontvangen pakket met een bepaalde code of afkomstig van een bepaald adres.
Wat heb je nodig?
  • Een ramses_esp met 868 MHz-radio, bijvoorbeeld een ESP32-S3 met CC1101
  • Een MQTT-broker
  • Homey Pro
De MQTT Broker-app op Homey werkt hier prima voor.
Links
Testversie Homey App Store:
https://homey.app/a/io.github.starredev.ramses/test/

Documentatie:
https://starredev.github.io/homey-ramses-esp/

Broncode:
https://github.com/starredev/homey-ramses-esp
Status
Ik heb dit zelf getest met een Orcon VMC-15RP01 met een CO₂ 15RF.

Itho, Vasco en ClimaRad zitten in de app op basis van het bekende protocol en de ramses_rf-logs, maar die kan ik zelf helaas niet testen. Dus mocht iemand hier zo'n unit hebben: laat vooral weten of het werkt.

Het is verder gewoon een onofficieel communityproject. Niet gemaakt of goedgekeurd door Orcon, Itho, Vasco, ClimaRad of de makers van ramses_esp.

Issues, feedback en pull requests zijn welkom.

De documentatie is gedeeltelijk met behulp van AI geschreven.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/6DscOhsJd5eTVC-gWMdi-OffpUc=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/yfFs2BAZAaGTcbmtQNAPMJvU.png?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dZxJlFLtGJK-cFb5I2wBnm3x1XQ=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/47ZSRbnKbnhGZfE7yWfs7Miw.png?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/8yknti0igLNMUPgzH8cPT4vrnkQ=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/CnnOovXBovXPouXgXrdwUAtn.png?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/NdNpDzn4yYJBbPJjeZsXl6e0lEc=/x800/filters:strip_exif()/f/image/s0Q1Z0JOuXvnHSyYKUYsdD4w.png?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/AxgLhoQ1N7EkCPzzQCpaXG4K2zA=/x800/filters:strip_exif()/f/image/aDs0RH37K9JAuzTTOHDg8i32.png?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/f3gJNr7fg1qZIPPrXHdENYhvFnw=/x800/filters:strip_exif()/f/image/KDr5yVlSbAVxzEAzfeCADoVf.png?f=fotoalbum_large

[ Voor 13% gewijzigd door Economics op 05-10-2026 23:55 ]


  • KoffieMok
  • Registratie: Januari 2026
  • Laatst online: 11:58
KoffieMok schreef op woensdag 30 september 2026 @ 10:59:
[...]

Die setting had ik gevonden inderdaad, stond nog op de default van 2%.
De ventilatie sloeg vrijwel direct aan bij het douchen gisteravond :)

Hoe veel deze ventilatie nou daadwerkelijk bijdraagt aan het afvoeren van vocht... :F

[Afbeelding]
Blijft toch drama.. Waarom de ene keer wel en de andere keer niet?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/CR0g0t6UtdXYL9paOFSwVfLCLYY=/800x/filters:strip_exif()/f/image/s7sYDVgc9oObky5gecOhE9hw.png?f=fotoalbum_large

Uiteindelijk werkt de deur open zetten het beste om de badkamer niet vochtig te houden, maarja.. dan zit het alsnog in het huis ipv afgevoerd.

  • ebroerse
  • Registratie: Augustus 2025
  • Laatst online: 10:53
KoffieMok schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 15:30:
[...] …
Uiteindelijk werkt de deur open zetten het beste om de badkamer niet vochtig te houden, maarja.. dan zit het alsnog in het huis ipv afgevoerd.
Met de badkamerdeur dicht heeft elke ventilator het oneindig zwaar om af te zuigen.

Zonder rooster in de deur geen aanvoer van drogere lucht richting douche. Moet niet van buiten komen (raampje), dat is ook dweilen met de kraan open. Dus als het er nog niet zit, zaag een gat en monteer een rooster, of zorg voor >2 cm ruimte onder de deur.

  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
@KoffieMok In je grafiek kan je zien dat zodra de FAN uit gaat, het vochtpercentage weer toeneemt...(klein sprongetje omhoog, maar toch). En ook dat zonder ventileren het langer duurt voor het vocht weer normaal is.
Je zou denk ik langer moeten ventileren.

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • KoffieMok
  • Registratie: Januari 2026
  • Laatst online: 11:58
Wimpie70 schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 19:39:
@KoffieMok In je grafiek kan je zien dat zodra de FAN uit gaat, het vochtpercentage weer toeneemt...(klein sprongetje omhoog, maar toch). En ook dat zonder ventileren het langer duurt voor het vocht weer normaal is.
Je zou denk ik langer moeten ventileren.
Die kleine sprong halverwege de woensdag is te verklaren door de wastafel die gebruikt is. Die sprong maak ik me dan ook niet druk om.

De badkamer heeft geen raam, en voldoende ruimte onder de deur voor ventilatie, dus ook dat is niet de belemmering. Het betreft overigens nieuwbouw, dus dit zou erop berekend moeten zijn.

Wat mij stoort is dat op dinsdag de ventilator wel aanslaat met >90% luchtvochtigheid, en een dag later niet, waardoor de luchtvochtigheid 2u lang boven de 90% blijft tot ik de deur open zet.
Je ziet in de ventilatie power dat de fan op dezelfde stand staat te draaien voor de detectie.

Blijkbaar is de delta in de box toch te laag voor het vochtschema, maar dat zou betekenen dat ik de ventielen nog meer moet afknijpen en dus praktisch dicht heb.. Misschien wordt het toch maar eens tijd voor een ESPtje die de aansturing overneemt op basis van lokale sensoren.

Dat de ventilator langer zou moeten draaien ben ik met je eens, blijkbaar was ik toch vergeten de DIP-switch om te zetten voor de dubbele tijdsduur.

  • Churitos
  • Registratie: November 2009
  • Laatst online: 12:12
Ik had hetzelfde. Ik heb een sonoff sensor opgehangen in de badkamer en die als fake sensor gekoppeld aan de wtw. Veel meer controle en werkt al 2 jaar vlekkeloos.

  • RusFighter
  • Registratie: December 2007
  • Laatst online: 16:04
Churitos schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 23:21:
Ik had hetzelfde. Ik heb een sonoff sensor opgehangen in de badkamer en die als fake sensor gekoppeld aan de wtw. Veel meer controle en werkt al 2 jaar vlekkeloos.
Hoe heb je deze als fake sensor gekoppeld? Doe je dan de sonoff sensor syncen met de fake sensor via automation?


Ik zelf heb ook een aqara zigbee sensor in mijn badkamer. Hier heb ik een automation aan gekoppeld: als de luchtvochtigheid met x % toeneemt, dan stuur het een commando naar mijn hrc unit. Commando is de medium stand voor 30 min (springt dus auto terug naar auto stand na 30min)

  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
Mocht je het niet zelf willen bouwen. Het zit al in Ramses Extras: met areas kan je extra sensoren toevoegen (maar wel combi temperatuur/vocht sensoren).

Trigger-voorwaarden: een area spike zet de fan alleen op dehumidify als de absolute vochtigheid ≥ spike_rise_percent stijgt binnen spike_window_minutes, de huidige RH boven max_humidity ligt, én de area-waarde binnen/buiten overstijgt (tenzij spike_ignore_outdoor aan staat)

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • Churitos
  • Registratie: November 2009
  • Laatst online: 12:12
Ik had het al gemaakt voor Ramses Extras online was. Eigenlijk stuurt de ha automation een signaal naar de WTW als de luchtvochtigheid boven een bepaalde waarde komt (afhankelijk van je eigen badkamer kan je even stoeien met de juiste waardes). Ik heb ook de polling van mijn sonoff aangepast zodat hij niet elke seconde bericht stuurt, maar pas bij grote wijzigingen in de luchtvochtigheid (om batterij te besparen). De fake id is gemaakt in de ramses integratie, dat staat ergens aan het begin van dit topic omschreven.

Hieronder de automation voor activatie bij douchen (sensor hangt vlak bij de douche in mijn geval en geeft snel een positief resultaat. Deze waarde werkt bij mij ook goed en gaat niet meteen de verhoogde stand aan als er iemand even warm water uit de wasbak gebruikt).

alias: Ventilatie badkamer_hoog luchtvochtigheid
alias: Ventilatie badkamer_hoog luchtvochtigheid
description: ''

triggers:

- type: humidity

device_id: 7cf7f9d4901b0ffddb49110ad72b871c

entity_id: a91bd23af65cff0a3a4a2fb9bc52d1f3

domain: sensor

trigger: device

above: 80

conditions: []

actions:

- action: ramses_cc.send_command

metadata: {}

data:

num_repeats: 2

delay_secs: 0.1

command: high_30

target:

entity_id: remote.29_162275

mode: single

  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
Ramses Extras 0.23.0 is beschikbaar via HACS.

Werkt met:
  • HA 2026.10
  • Ramses RF 0.60.10
Met o.a. tooltips op de hvac kaart (tnx @cablegunmaster ), bug-fixes, code-cleanup, aanpassingen aan de nieuwe upstream versies, uitbreidingen van de developer test suite (ha-sim-test) en meer. Zie de release notes.

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • cablegunmaster
  • Registratie: September 2008
  • Laatst online: 08:53
Wimpie70 schreef op zaterdag 10 oktober 2026 @ 09:57:
Ramses Extras 0.23.0 is beschikbaar via HACS.

Werkt met:
  • HA 2026.10
  • Ramses RF 0.60.10
Met o.a. tooltips op de hvac kaart (tnx @cablegunmaster ), bug-fixes, code-cleanup, aanpassingen aan de nieuwe upstream versies, uitbreidingen van de developer test suite (ha-sim-test) en meer. Zie de release notes.
Dank, dit is exact de info die ik zocht _/-\o_ .

  • KoffieMok
  • Registratie: Januari 2026
  • Laatst online: 11:58
KoffieMok schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 15:30:
[...]

Blijft toch drama.. Waarom de ene keer wel en de andere keer niet?

[Afbeelding]

Uiteindelijk werkt de deur open zetten het beste om de badkamer niet vochtig te houden, maarja.. dan zit het alsnog in het huis ipv afgevoerd.
Vandaag sloeg de ventilator aan toen in de woonkamer/keuken de vaatwasser open viel. Blijkbaar is de sensor dus gevoelig genoeg voor deze minimale delta.

Een uur later tijdens het douchen hoor ik de ventilator opeens weer uitgaan?! :?
Als ik de ventilator in de badkamer niet had kunnen horen was ik er vanuit gegaan dat er gewoon een loze leiding ligt...

Ventiel in de badkamer ligt er inmiddels af, die in de keuken/woonkamer krijg ik niet verder geknepen. Eens kijken of ik een sensor in de ventilatiebox kan krijgen om mee te kijken wat de vochtsensor van de box ziet.

[ Voor 13% gewijzigd door KoffieMok op 11-10-2026 19:10 ]


  • Nicap
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 17:57

Nicap

Tsssk....

Hoe kan ik trouwens zien of co2 aansturing saan staat in Ramses Extras?
Ik zie in het plaatje wel Temp -> Off en Balance -> Off, maar verder geen co2 On/Off waarden.
Als ik op co2 klik, dan zie ik ook niets wijzigen.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/cFxXxx1SqMW8zURanWXKRKGilDw=/x800/filters:strip_exif()/f/image/yi5HGad0YLGKqW15VShihAwC.png?f=fotoalbum_large

  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • NoControl
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 18-10 23:29
Ik ben er achter gekomen dat mijn Orcon HRC-350-BE (ramses_cc model "VMD-15RMS86") de sensor die volgens ramses_rf/ramses_cc/ramses_extras de outdoor humidity meet, eigenlijk de supply humidity meet (na de warmtewisselaar/bypass).

Ik kan dit zien doordat de 'Outdoor' humidity meebeweegt met de bypass:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/SXxfT0vphv14oWyCWP5OFeB8Qsw=/800x/filters:strip_exif()/f/image/tmvi9mTZRCbwtMVQuj5MZpi7.png?f=fotoalbum_large

Is er nog iemand die dit ziet, of net niet? Kan je dan je modelnummer even meegeven, en of het wel of niet meebeweegt met de bypass?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dZj5JHShjceQzzTOjWR5G7OX4aQ=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/O4AaM7vm1RbblVT50rFffcpP.png?f=user_large

  • NoControl
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 18-10 23:29
Ik heb even de ramses_cc FAN devices van de buren erbij gehaald. Dat zijn allemaal dezelfde, 8 keer een "VMD-15RMS86", en die tonen allemaal hetzelfde: "outdoor humidity" is eigenlijk "supply humidity". Dat is dan toch al een bekabelingsfoutje in mijn exemplaar uitgesloten.

Iemand met een ander ramses_cc model dan "VMD-15RMS86" die hetzelfde ziet, of net niet?

  • Ramkoe
  • Registratie: Mei 2016
  • Laatst online: 23-10 14:52

Ramkoe

What are you, hourly?!

haha, leuke sidequest om die van de buren ook uit te lezen en in te stellen :P

[ Voor 70% gewijzigd door Ramkoe op 15-10-2026 09:49 . Reden: never mind, terugverwijzing naar een eigen post is onnodig. ]


  • Ramkoe
  • Registratie: Mei 2016
  • Laatst online: 23-10 14:52

Ramkoe

What are you, hourly?!

zijn er meer mensen die het gedrag zien wat ik opgemerkt heb en wimpie in het volgende issue heeft opgenomen? zie ook mijn laatste comment voor uitleg met plaatjes erbij:

https://github.com/wimpie70/ramses_extras/issues/290

TL:DR: Rames extra reageert netjes op ingestelde parameters maar gaat niet terug naar default (lage) ventilatiesnelheid als de gewenste parameter is behaald (luchtvochtigheid of temperatuur)

  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
@NoControl Ik heb mijn Orcon 300 gechecked, en inderdaad zit de vochtsensor ook in de supply kant.
Dit heeft gevolgen voor o.a. Ramses Extras: de absolute vochtigheid wordt verkeerd berekend. Er wordt aan oplossingen gewerkt...

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
Ramses Extras 0.24.0 is beschikbaar.

Deze bevat naast bugfixes etc, een nieuwe kaart (debug feature) waarmee je kan analyseren of je relatieve vochtigheid sensor (outdoor humidity) in werkelijkheid in de supply kant zit.
Absolute vochtigheid wordt berekend uit een RH + Temperatuur sensor die vlak bij elkaar geplaatst zijn. Als de outdoor en supply zijn verwisseld kan het dus zijn dat er verkeerde waarden werden gebruikt in de rest van de features.
De kaart maakt - na een test van ong. 15 minuten - een analyse en geeft zelfs een knop om je setup te veranderen.


Na installatie (HACS) debug feature aanzetten, herstarten en (tenminste 1x) een harde browser reset om de kaart beschikbaar te maken.
Handmatig de setting veranderen kan in:
fan configuratie - internal fan sensors - outdoor_abs_humidity_temperature_kind -> zetten op Internal (from FAN's supply flow)


Na het eventueel wijzigen krijg je ook een iets andere indeling van de hvac fan kaart (vocht sensor rechts onder ipv links boven)


Dank @NoControl voor het vinden en rapporteren hiervan _/-\o_

[ Voor 10% gewijzigd door Wimpie70 op 15-10-2026 19:34 ]

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • NoControl
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 18-10 23:29
Wimpie70 schreef op donderdag 15 oktober 2026 @ 18:33:
Ramses Extras 0.24.0 is beschikbaar.

Deze bevat naast bugfixes etc, een nieuwe kaart (debug feature) waarmee je kan analyseren of je relatieve vochtigheid sensor (outdoor humidity) in werkelijkheid in de supply kant zit.
Absolute vochtigheid wordt berekend uit een RH + Temperatuur sensor die vlak bij elkaar geplaatst zijn. Als de outdoor en supply zijn verwisseld kan het dus zijn dat er verkeerde waarden werden gebruikt in de rest van de features.
De kaart maakt - na een test van ong. 15 minuten - een analyse en geeft zelfs een knop om je setup te veranderen.


Na installatie (HACS) debug feature aanzetten, herstarten en (tenminste 1x) een harde browser reset om de kaart beschikbaar te maken.
Handmatig de setting veranderen kan in:
fan configuratie - internal fan sensors - outdoor_abs_humidity_temperature_kind -> zetten op Internal (from FAN's supply flow)


Na het eventueel wijzigen krijg je ook een iets andere indeling van de hvac fan kaart (vocht sensor rechts onder ipv links boven)


Dank @NoControl voor het vinden en rapporteren hiervan _/-\o_
Ik heb dit getest en het detecteerde bij mij in ieder geval de T/RH mismatch, stelde de correctie voor, voerde deze netjes uit, en toont nu de juiste absolute humidity op de juiste plaats. Top! Zeer snel aangepakt (y)

  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
@NoControl Mooi dat het werkt :D

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • immrmkw
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 23-10 10:44
Releases · IMMRMKW/ramses_esp

Ramses ESP heeft nieuwe releases gehad. De nieuwste is 0.6.1. Er zit een aantal verbeteringen bij die verbinden met Wifi en MQTT robuuster maken (deze verbeteringen zijn gedaan door mede Tweakers, waarvoor bedankt :)).

Daarnaast heb ik de Zigbee communicatie geupdate zodat er minder verkeer plaatsvindt (hiervoor heb ik ook een pull request gedaan bij Ramses cc en Ramses RF), heb ik ondersteuning toegevoegd voor Z2M (tot nog toe werkte alleen ZHA), en heb ik OTA updates toegevoegd via Wifi en Zigbee, die ook automatisch gedetecteerd worden. Probeer maar eens de 0.6.0 te installeren en daarna via Home Asistant te updaten. Update via Zigbee gaat tot nu toe wel erg traag, daar ga ik later nog even verder naar kijken.

Ik heb ook pull requests gedaan bij ZHA-device-handlers en Zigbee-herdsman-converters, in de hoop dat dit zometeen allemaal out-of-the-box werkt. De pull request die ik de vorige keer bij ZHA-device-handlers heb gedaan is nooit opgepakt. Ik hoop dat met deze verbeteringen het wel geaccepteerd wordt.

  • JP1980
  • Registratie: Oktober 2009
  • Laatst online: 14:11
De update hiervoor die stuurt wel heel veel meldingen. Heb continue nieuwe devices. Ik accepteer ze maar. Maar ik hoef niet perse daar elke een melding van. Waarschijnlijk allemaal van buren.

Ook krijg ik steeds:

RAMSES CC: Schema mismatches detected

1 bound mismatch(es):
  • 32:xxxxx — schema=29:xxxxx, discovery=32:xxxxx
Met een opmerking om dit in device health op te lossen, maar die pagina (ik vermoed 'bekijk device status' geeft dit probleem helemaal niet weer. Lijkt een onoplosbaar probleem.

Bovendien alles werkt perfect de 29: is een faked device. Misschien had ik die niet met 29: moeten laten beginnen of misschien snapt ramses niet dat het ontvangende device geen FAN is maar een kleppen controller. Doet er mij niet toe, het werkt maar hoe stop ik deze meldingen?

  • ebroerse
  • Registratie: Augustus 2025
  • Laatst online: 10:53
JP1980 schreef op zaterdag 17 oktober 2026 @ 19:55:
... Doet er mij niet toe, het werkt maar hoe stop ik deze meldingen?
Passive Device Scan uitschakelen onder Integrations > RAMSES RF > tandwiel > Advanced Options.

  • JP1980
  • Registratie: Oktober 2009
  • Laatst online: 14:11
ebroerse schreef op zaterdag 17 oktober 2026 @ 21:11:
[...]


Passive Device Scan uitschakelen onder Integrations > RAMSES RF > tandwiel > Advanced Options.
Dank je!

  • Nicap
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 17:57

Nicap

Tsssk....

Hoe werkt dat met de Area sensor voor humidity nou exact in Ramses extras.

Ik heb de sensoren geselecteerd.
Trigger on high humidity aangevinkt.
Spike rise percent staat nog op 10%
Weight staat nog op 1(is de enige area)
Spike window minute op 3 minuten gezet.

Ik heb hem pas ingesteld nadat iedereen klaar was met douchen. Stand hoog was al wel aangezet, maar die tijd was al weer voorbij tijdens de laatste doucher denk ik. De RH was in elk geval nog 85%.
Nadat ik de waardes verzonden had ging de WTW netjes op sgtand hoog. Mijn vraag is echter, wat is de grens van terugschakelen van de FAN?

  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
boost schakelt terug als area_abs ≤ outdoor_abs + offset of area_rh ≤ 60, waarbij 60 je ingestelde waarde is.

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • KerstRunner
  • Registratie: Maart 2022
  • Laatst online: 23-10 08:46
Hoi allemaal,

Ik heb een Orcon MVS-15RH CO2B, met de CO2-bedieningssensor 15RF in de woonkamer en een CO2-sensor in de slaapkamer. Ik wil hem in Home Assistant krijgen. Ik wil dus de standen kunnen kiezen en de vocht, CO2 en storingen kunnen uitlezen.

Mijn plan was een ramses_esp van IndaloTech met de integratie orcon-mvs15 (tyz) via MQTT. Hun winkel is alleen tijdelijk gesloten.

Weet iemand een goede vervanger?

  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
@KerstRunner zie bijvoorbeeld https://elecram.com/

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • Wimpie70
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 10:34
Teaser:Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Mktun2h2oAkF2-gdBsPbSd1EM7k=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():gifsicle():strip_exif()/f/image/6xMiOF7SjATsPu9MLmu9sDbD.gif?f=user_large

[ Voor 214% gewijzigd door Wimpie70 op 21-10-2026 20:46 ]

Ramses RF - Ramses Extras - Orcon WTW - Duco WTW - esp_9_klep_beregening


  • Jeroen15
  • Registratie: Oktober 2026
  • Nu online
Economics schreef op maandag 5 oktober 2026 @ 23:34:
RAMSES ESP voor Homey: je Orcon/Itho/Vasco-ventilatie in Homey, zonder Home Assistant

Ik heb een Homey-app gemaakt voor 868 MHz-ventilatiesystemen die het RAMSES II-protocol gebruiken, zoals Orcon, Itho, Vasco en ClimaRad.

De app gebruikt ramses_esp, een ESP32 met een 868 MHz-radio die het verkeer op de bus doorstuurt naar MQTT. De Homey-app praat vervolgens rechtstreeks met die MQTT-broker. Bijvoorbeeld gewoon met de MQTT Broker-app op Homey zelf.

Je hebt dus geen Home Assistant, extra bridge of andere tussenlaag nodig.

Ik had dit zelf eerst draaien via Home Assistant met een soort nep-afstandsbediening. Dat werkte prima, maar ik wilde het uiteindelijk gewoon rechtstreeks in Homey hebben.
Wat kun je ermee?
Ventilatie-unit

Je kunt onder andere de ventilatiestand instellen (laag, midden, hoog, auto en afwezig), een boost starten voor een bepaald aantal minuten en de filterteller resetten.

Afhankelijk van wat je unit doorgeeft krijg je ook waardes zoals:
  • luchtvochtigheid
  • CO₂
  • verschillende temperaturen
  • bypass
  • luchtdebiet
  • filterstatus
  • storingen, vorst en andere meldingen
Bij units die bijvoorbeeld 31DA gebruiken komt er een stuk meer informatie beschikbaar.

Afstandsbedieningen

Een fysieke afstandsbediening wordt een Homey-apparaat en kan bijvoorbeeld als Flow-trigger gebruikt worden wanneer je op Hoog drukt.

RAMSES stuurt bij een druk vaak meerdere identieke frames achter elkaar. De app filtert die eruit zodat één druk ook echt maar één keer als trigger binnenkomt.

Sensoren

CO₂-, vochtigheids-, temperatuur- en batterijsensoren kunnen gewoon als Homey-apparaat toegevoegd worden.

Homey als CO₂-sensor

Mijn Orcon staat op Auto en gebruikte alleen de CO₂-sensor beneden. In de badkamer heb ik een Sensy-sensor en daar loopt de CO₂ tijdens het douchen buiten de 1000 ppm uit. De ventilatie-unit ziet dat natuurlijk niet.

Daarom kun je in de app een Homey CO₂-sensor toevoegen.

Homey gedraagt zich dan op de RAMSES-bus als een echte CO₂-sensor en krijgt een eigen sensoradres (37:xxxxxx). Die kun je vervolgens aan je ventilatie-unit koppelen.

De unit ziet Homey daarna als extra CO₂-sensor naast bijvoorbeeld een bestaande Orcon 15RF. Homey berekent zelf hoeveel ventilatie er gevraagd wordt en stuurt die waarde iedere vijf minuten opnieuw.

Standaard loopt dat van 0% bij 400 ppm naar 100% bij 1000 ppm, maar dat is aan te passen.

Daarmee kun je dus eigenlijk iedere CO₂-sensor die je al in Homey hebt gebruiken. Zigbee, Wi-Fi, Netatmo, Sensy, noem maar op.

Zo zag het koppelen eruit op de bus (Homey = 37:215483, mijn unit = 29:233244):
code:
1
2
3
 I --- 37:215483 --:------ 37:215483 1FC9 024 0022F19749BB0022F39749BB6710E09749BB001FC99749BB   Homey biedt zich aan
 W --- 29:233244 37:215483 --:------ 1FC9 006 0031D9778F1C                                       unit accepteert
 I --- 37:215483 29:233244 --:------ 1FC9 001 00                                                 Homey bevestigt
Verder

Er zit ook een busweergave in de app-instellingen. Daarmee kun je live het verkeer op de bus bekijken inclusief gedecodeerde waardes.

Daarnaast kun je zien welke apparaten Homey op de bus tegenkomt. In een appartementencomplex zie je daar dus waarschijnlijk ook apparaten van de buren tussen staan.

En je kunt vanuit daar ook zelf frames versturen.

Er zijn daarnaast behoorlijk wat Flow-kaarten beschikbaar, van simpele dingen zoals:
  • ventilatiestand gewijzigd
  • knop op afstandsbediening ingedrukt
  • boost gestart
  • gateway online/offline
tot wat meer technische triggers, zoals een ontvangen pakket met een bepaalde code of afkomstig van een bepaald adres.
Wat heb je nodig?
  • Een ramses_esp met 868 MHz-radio, bijvoorbeeld een ESP32-S3 met CC1101
  • Een MQTT-broker
  • Homey Pro
De MQTT Broker-app op Homey werkt hier prima voor.
Links
Testversie Homey App Store:
https://homey.app/a/io.github.starredev.ramses/test/

Documentatie:
https://starredev.github.io/homey-ramses-esp/

Broncode:
https://github.com/starredev/homey-ramses-esp
Status
Ik heb dit zelf getest met een Orcon VMC-15RP01 met een CO₂ 15RF.

Itho, Vasco en ClimaRad zitten in de app op basis van het bekende protocol en de ramses_rf-logs, maar die kan ik zelf helaas niet testen. Dus mocht iemand hier zo'n unit hebben: laat vooral weten of het werkt.

Het is verder gewoon een onofficieel communityproject. Niet gemaakt of goedgekeurd door Orcon, Itho, Vasco, ClimaRad of de makers van ramses_esp.

Issues, feedback en pull requests zijn welkom.

De documentatie is gedeeltelijk met behulp van AI geschreven.

[Afbeelding]

[Afbeelding]

[Afbeelding]

[Afbeelding]

[Afbeelding]

[Afbeelding]
Mooi gemaakt dit! Geeft mij eindelijk de mogelijkheid om de sensoren uit mijn HRC400 MaxComfort uit te lezen.
Aansturen lukt me nog niet, want het ventilatie-unit device in Homey vindt geen 'adres van de afstandsbediening'.

Optie 1; Handmatig toevoegen via instellingen wordt niet geaccepteerd omdat de 'Parameters (WTW)', onder 'Ondersteund door deze unit -' (staat nu nagenoeg allemaal op 0) niet binnen de limieten vallen. Wanneer ik de parameter voor 'Grens voorverwarmer' aanpas naar een waarde tussen de grenzen zoals vermeld in het onderschrift, krijg ik de foutmelding 'Pre-heater limit must be between 0 en 65534'. Als ik een waarde tussen die grenzen invul krijg ik 'Ongeldige waarde opgegeven voor deze instelling'.

Optie 2; Bindingmode (natuurlijk inclusief de unit in pairing-mode zetten) geeft; 'Kon onderhoudsactie niet uitvoeren'

Mijn HRC400 zit op 32:xxxxxx, gekoppeld aan een RF15 Display, die zit op 37:xxxxxx

Als ik je op een manier kan helpen met het oplossen van dit issue hoor ik dat graag.

  • MS78
  • Registratie: Januari 2022
  • Laatst online: 14:39
Hallo allemaal ik loop tegen iets aan met mijn Orcon HRC [type] met 2-Zoneset 15RF, 2x CO2-bedieningssensor 15RF en een afstandsbediening 15RF. Ik lees het RF-verkeer mee met een ESP32-gateway (RAMSES-II, ramses_cc 0.61.1 in Home Assistant).

Wat er gebeurde afgelopen weken:

De CO2-bedieningen knipperden al een paar weken 2x rood, en de WTW gaf 6x rood + 1x oranje (communicatie met de zonesturing).

Op de print van zoneklep 1 brandden beide LED’s continu rood en reageerden de knoppen nergens op (ledjes brandde ook heel zwak).Bleek uiteindelijk dat de 5V-adapter (micro-USB) van de zoneklep stuk was. Na vervanging gaf de klep direct 1x groen en verdween de foutcode op de WTW.

Wat er nog niet goed is

De WTW (32:140131) ontvangt prima: stand 3 en AUTO via de CO2-panelen en de afstandsbediening werken. Maar zenden doet hij sinds 22-10 rond 11:45 vrijwel niet meer. Tot dat moment stuurde hij elke ± 10 minuten een 31E0 naar de zoneklep en antwoordde hij op verzoeken. Nu komt er alleen af en toe een blokje berichten binnen (24-10: 04:20–04:42 en 08:08–09:58), en daarna is het weer stil.

De zoneklep (32:132965, meldt zich als VMZ-15V13) vraagt sinds de herstart elke 5 seconden om parameter E7, zonder antwoord:

Na een stroomherstart van de klep stuurt hij een opstartreeks (31DA RQ, 2210, 31E0 en 2411 voor parameters 3C, 3D, 3F, 41, 43, 45, 55, 95 en E7). Ook daar komt geen antwoord op.

Geprobeerd:

WTW 10 s en 5 min stroomloos;

zoneklep opnieuw aangemeld (knop 1+2, groen/rood, daarna snel groen). In het log zag ik daarbij geen 1FC9. Bij het aanmelden van een andere afstandsbediening op 21-10 zag ik dat wel, inclusief het W 1FC9-antwoord van de WTW.

de gateway zelf uitgesloten: de klep, die naast de WTW hangt, komt binnen op ± -70 dBm, en de WTW kwam eerder binnen op -75.

Vragen

Herkent iemand dit: een HRC die na een storing van de zonesturing (nauwelijks) nog zendt maar wel ontvangt?

Weet iemand wat parameter E7 is, en of de WTW daar normaal op antwoordt?

Is er naast de stekker eruit nog een andere reset, of is dit gewoon een defecte RF-module of printplaat van de WTW zelf?

Hopelijk kan iemand helpen

Alvast bedankt!
Pagina: 1 ... 7 8 Laatste