Heb wel eens vernomen dat het wellicht een magnetische rem o.i.d. is op de Gigabyte kaarten waardoor dat de fans bij stilvallen/starten klikgeluiden maken, maar geen idee of ratels iets normaals is.SylvainVII schreef op maandag 21 april 2025 @ 16:27:
Na het debacle van een PNY 5080 OC met lawaaierige fans ben ik nog steeds op zoek naar een passende 5080. Nu het hier ook weer over die fan-stop van Gigabyte gaat toch wel benieuwd: welke 5080 draaien jullie, wat is je ervaring en valt er iets te adviseren?
Ik ben voor mijn workstation op zoek naar een 5080, met name voor video editing en grafische programma's. In stilte werken met geringe coilwhine heeft dus veel meer prioriteit dan dikke gaming prestaties voor paar extra fps. Echter elke kaart die momenteel op de markt beschikbaar is lijkt wel iets te mankeren?
ASUS: heeft een line-up met alleen maar rampverhalen betreft heftige coilwhine.
Gigabyte: hele line-up lijkt een lawaaierige fan-stop te hebben. Lijkt me vreselijk als je zit te editten en om de minuut dat geratel hebt wanneer je fan weer af slaat. Ervaringen? Een Gigabyte 5080 Gaming OC ziet er verder goed uit en afgezien van die fan-stop lees je weinig over fan-noise of gevallen met coilwhine.
MSI: heeft esthetisch niet mijn voorkeur, lijkt overpriced en is slecht leverbaar. Een Suprim zou ik echter zonder twijfel voor tekenen, maar is nergens te verkrijgen?
Uit eigen ervaring was de PNY 5080 OC dus gewoon ronduit lawaaierig qua fans, wat jammer was, want verder leek het een prima kaart. Benieuwd naar wat suggesties.
Coilwhine is een loterij, vroeger noemde ik de Windforce kaarten ook wel de coilwhineforce kaarten omdat ze gewoon tijdens idle al aardig luidruchtig ermee waren, maar dan spreek ik over de GTX-series dus dat is al tijden geleden en niet zo relevant voor nu.
Bij de release van de 5090 had er iemand de MSI Gaming Trio gekocht en die had ook een verschrikkelijke coil-whine, dus ook daar zegt het helemaal niets.
In mijn geval met de Asus Astral 5090 OC heb ik totaal geen coilwhine, ook niet als laadschermen 5000+ fps produceren of in duizende FPS in lichte 3DMark tests zoals Ice Storm, maar dat hoeft niet bij iedereen zo te zijn en men lijkt toch een beetje te vallen over de vierde ventilator. Al moet ik wel zeggen dat het ook weer niet zo enorm storend is en wel voor meer koeling zorgt voor de componenten in dat airflow gebied.
Kan in elk geval wel zeggen dat de Asus geen vreemde bijgeluiden maakt betreft de fans, het stilvallen en opspinnen gaat echt geruisloos.
Soms komen dergelijke coil-whine klachten trouwens ook pas na een aantal dagen van gebruik, of het gaat juist weg, maar het kan ook de voeding zijn die meespeelt.
Der8auer had trouwens een interessant fenomeen als hij de stroomklem om de bedrading zet van de videokaart dat er ook coilwhine optreedt:
[ Voor 6% gewijzigd door CriticalHit_NL op 21-04-2025 16:54 ]
Core i9 13900K @5.8Ghz: https://valid.x86.fr/vx79ef - https://valid.x86.fr/c6fhp7 - https://valid.x86.fr/k7v9mf - https://valid.x86.fr/4x989t | Core i7 3930K @ 4.4Ghz: https://valid.x86.fr/div8y2 | Core 2 Quad Q9550 @2.91Ghz: https://valid.x86.fr/27vbj8