Vandaag kunnen rijden met de Model 3 en beide uitvoeringen van de Seal.
De Model 3: Mijn vriendin was meteen verliefd op Ultra Red. Grote plus daar dus. Net als de grotere verstelbaarheid van stoelen en stuur en de software: het meeste werkt gewoon nét even wat soepeler dan bij de Seal. Ook is de auto duidelijk zuiniger in RWD uitvoering (afgelezen): 172 vs 193 Wh/km op hetzelfde stuk. Niet alleen de software voelt snappier, ook het stroompedaal. In Seal termen zou normal mode in de Tesla sport + zijn. De auto is ook iets overzichtelijker, wat ook nuttig is gezien de ontbrekende frontcam en sensoren. Knipperlicht bleef lastig op rotondes, ging verder wel. Ik vond de zitpositie minder fijn dan in de Seal en de auto liet ook meer steekjes vallen: Een keer een stuurcorrectie omdat ik de baan verliet volgens de auto, terwijl er geen strepen op de weg waren en ik gewoon op mijn strook reed een ruk naar links. Was het busje naast me niet zo blij mee. Autopilot werkte tijdens mijn rit slechter dan ICC in de Seal, wat nog verergerd werd doordat de klik om uit te schakelen niet lekker geregistreerd werd. Ook moet je in de Tesla meer sturen voordat de auto doorheeft dat je toch echt nog je handen aan het stuur hebt, ook meer dan in andere EVs als de Born, Megane, Enyaq.
Seal Design RWD: De directe Tesla concurrent. Deze keer een auto die geen kWh/100km verstookt, maar PK/100 km.

De verbruiksgrafiek weer op nul gedrukt en op pad. Wat meteen opvalt is dat er iets meer beweging in de koets zit dan bij de andere twee auto's, hij rolt wat gemakkelijker over de lengte as. Voor mijn gevoel ook een kleinere draaicirkel dan de Tesla (klopt, maar het is maar 40 cm verschil). Qua rijden nog een slagje stiller en met name op slecht wegdek comfortabeler. Het stuur kan net wat minder naar je toe gehaald worden, maar de stoelen zitten voor mij nog wat fijner en je zit wat meer in de auto. Deze keer liggen er in de kofferbak een zonnescherm voor het dak en een V2L adapter. Navraag leert dat het zonnescherm standaard is, de V2L niet bij dit model (stond natuurlijk ook al in de specs). Verrassend: deze climate control werkt redelijk Europees, 21 graden voelt niet anders dan 21 graden bij mijn huidige auto. Volgens de verkoper door een update. Ook op nat wegdek rijdt de auto prima en is verregaand stabiel, al kan je bij al te enthousiast gedrag de achterkant wel wat verder omkrijgen dan de Model 3. De auto heeft geen last van de trilling die mijn eerste testexemplaar wel had. Mijn vriendin vindt de minder directe manier waarop de BYD op de stroom gaat en remt juist fijner dan bij de Tesla. Zelf vindt ze de auto wel wat groter aandoen dan de Tesla, die voelde compacter voor haar. Met de snelheidswaarschuwingen uit piept de auto verrassend weinig. En als die piept, is dat terecht (bewust iets over de lijn sturen bijvoorbeeld). Ook geen rare correcties in het stuur, wel ook hier regelmatig --- als snelheid in beeld. Al met al een hele fijne comfortabele tourer waarmee we onszelf zonder problemen een flinke trip zien doen. Dat moet dan wel zonder de fietsen, want er is nog geen maximale daklast bepaald en een trekhaak is ook nog niet mogelijk.
De AWD Excellence. We vertrekken in Eco, dus het eerste dat opvalt is niet het vermogen, maar de stuggere ophanging. Je voelt in deze Seal duidelijker het wegdek onder je, meer contact met de wielen. De auto rolt ook wat minder over de lengteas in bochten, vergelijkbaar met de Model 3. Voor enthousiast rijden absoluut fijn, maar op een stuk slechter wegdek toch minder ontspannen dan de RWD. De banden hebben volgens de boordcomputer dezelfde spanning en het zijn dezelfde banden, toch een andere auto. De auto betrekt je qua ophanging gewoon wat meer bij het rijden zonder oncomfortabel te worden. Een beetje tussen de RWD en de Model 3 in. Dan een klein tussensprintje in normal mode. Dat gaat al best vlot. Later in sport mode blijkt de auto gewoon echt snel. Geen last van de nek, maar je voelt wel dat je duidelijk in de stoel gedrukt wordt. Soms komt het ESP er wat onbehouwen in als je al te enthousiast op het stroompedaal gaat, maar de auto gaat vooral erg snel vooruit, zonder dat lichte gevoel dat de I4 M50 kenmerkt bij snel optrekken. De HUD is wel echt heel fijn, maar ook bijzonder: waar de RWD --- als snelheid laat zien, schijnt deze standaard te kiezen voor 30. Einde 60? Dan mag je vast 30 toch? Op een bochtig stukje weg raakt de ICC even de draad kwijt, er is handmatig ingrijpen nodig op in de strook te blijven, verder geen steek verkeerd. Voor mijn gevoel iets minder tourer en iets meer hooligan dan de RWD, iets minder comfort, strakker weggedrag en als je wil, een stevige duw in je rug. Verbruik is wel het hoogste, misschien ook door iets meer verslavende sprintjes: 207 Wh/km.
De Tesla valt af. Op sommige punten briljant en met het weer van vandaag zuinigheidskoning waardoor de range met kleinere accu aardig gelijk is aan de AWD Seal, maar voor ons teveel dingen die gewoon niet lekker genoeg werken. Dan liever een auto die soms iets minder verfijnd is (ingrijpen ESP, de net wat minder handige menu structuur, het ontbreken van fatsoenlijke tripmeters met verbruik), maar wel een simpele bediening heeft, meer comfort biedt en gewoon de basisdingen zoals ruitenwissers beter voor elkaar heeft. De Seals, lastiger. De RWD is comfortabeler, meer dan genoeg voor dagelijks gebruik, zuiniger en comfortabeler, maar de AWD is wel echt een stuk leuker als je eens een dijkje of bergpas meepakt en daarmee veelzijdiger.
Nog wat losse Seal dingen:
- De data is voor 2 jaar gratis, 1 of 2 GB per maand (1 GB gegarandeerd, maar voor nu krijg je na de eerste maand 1 GB erbij). Voor zover nu bekend niet uit te breiden en ook nog niet bekend wat de prijs wordt na die 2 jaar.
- Een eigen datasim? Niet bekend of dat werkt.
- Alle functies van de auto zouden wel moeten werken met een wifi hotspot. Met de auto binnen huis wifi bereik zou die ook moeten kunnen voorklimatiseren.
- Geen dakdragers of trekhaak goedgekeurd op dit moment. De daklast is nnb (nodig voor goedkeuring dakdragers) en de aanvraag voor trekhaak goedkeuring loopt nog.
- Gevraagd of zodra er goedkeuring is bestaande auto's die ook kunnen krijgen. Dat wist de verkoper niet met zekerheid te zeggen.
- HUD wordt naar verwachting ook geen optie voor de Design. In Australië kan je wel een RWD met HUD krijgen, maar niet voor de Europese modellen.
- Er zouden nog wel wat updates op stapel staan om de auto beter te maken in het herkennen van Europese snelheidsborden, mogelijk ook om ADAS nog iets eenvoudiger uit te zetten, maar niet blijvend uit, vanwege NCAP. Ook een navigatieupdate zodat je direct laadpunten in je route krijgt zou in ontwikkeling zijn.
- Voor nu geen andere servicepunten dan de verkooppunten. Zit er wel aan te komen en je mag je onderhoud elders uit laten voeren zonder gevolgen voor de garantie, zolang het volgens voorschrift is.
De shortlist blijft na vandaag lekker short:
1. BYD Seal AWD / RWD (wisselt)
3. Tweedehands BMW I4 40 (als die rond de 40k uitkomen)