Een interessante en zeer actuele discussie hier!
Wij hebben bij ons in de wijk ook grote problemen met installaties die afschakelen als de zon ook maar een beetje enthousiast begint te schijnen.
Ik heb zelf vrijwel geen problemen. Ik heb 46 panelen van 340Wp met Enphase omvormers. Alles aangesloten met meerdere 6mm2 AC kabels. Alleen een aantal panelen aan het eind van wat zwaarder belaste kabels schakelden op de piek (tussen 11:00 en 15:00) uit.
Na een korte enquete zie in de wijk zie ik dat meer dan de helft van de installaties uitschakelt.
Bij de meeste woningen die het kunnen meten komt de spanning via de P1 poort gemeten vrijwel niet boven de 252V.
Veel installaties hebben kabels van wel 15-20m tussen de omvormer en de meterkast. Vaak op maar 2,5mm2, en veel ook op 1-fase aansluitingen.
In sommige delen van de wijk zien we dat één bepaalde fase bij zon een duidelijk lagere spanning heeft dan de andere twee.
Er staan aanpassingen van het netwerk in de planning, maar dat kan nog wel jaren duren.
Daarom zijn we aan het kijken naar korte termijn oplossingen.
Een deel daarvan is gericht op het verlagen van de spanningsval over de AC aansluiting: dikkere kabels, omvormer dichter bij de meterkast. En het beter verdelen over de fasen.
Hebben jullie nog andere suggesties hoe we dit kunnen aanpakken?
PS: ik heb zelf ondertussen geen uitschakelende panelen meer gehad omdat ik nu één van onze EV’s standaard alleen laad boven de 50% als de spanning boven de 251V komt. Daarmee kan ik nét genoeg de spanning omlaag houden om die panelen niet uit te laten vallen.
[
Voor 9% gewijzigd door
Middachten op 03-06-2024 14:00
]