Helixes schreef op dinsdag 23 juni 2026 @ 12:05:
@
gise De discussie begon met
een bijdrage die voorstelde de Kerchbrug open te houden zodat mensen het schiereiland zouden kunnen ontvluchten. Dat doel klonk mij toch iets te veel als etnische zuivering, en die zorg heb ik gedeeld. De rest van de discussie is het resultaat - blijkbaar is dat een controversiële mening
@
Llopigat Het idee in deze koehandel dat Putin de Krim zou mogen houden in ruil voor allerlei grondgebied en toezeggingen op het Oekraïense vaste land, zogezegd. Ik denk dus dat we het daar wel over eens zijn.
het probleem hier ook met het label 'etnische zuivering' is dat de etniciteit vrij warrig is en vaak heel erg gedeeld zelfs.
Ik denk dat Oekraine voor de rest vooral als doel heeft Rusland zelf weg te krijgen uit de Krim, danwel het Russisch leger en de Russische overheid. Voor Russen die na de inname naar de Krim zijn gegaan heb je de kans dat ze rechtzaken aan hun broek krijgen als ze blijven, bv. vanwege de onteigening van Oekrains bezit wat ze hebben aangeschaft naderhand.
Dit is echter geen simpele casus op dat vlak en al helemaal niet gezien de Krim een hele lange geschiedenis heeft van etnische zuiveringen, oa., vanuit Rusland geinitieerd.
Extra complex gaat het dan nog eens worden doordat het deel is van het strijdtoneel en niet alleen passief: vnauit de Krim vinden er aanvallen plaats op Oekraine en sec gezien si het nog altijd deel van Oekraine.
Het vrijlaten van de brug is dan misschien gewoon de beste optie: het Russische leger kan zich terugtrekken zonder in de verleiding te komen voor een 'last stand', eventuele burgers kunnen zich ook terugtrekken. Bij die laatste groep, mocht het gebeuren, zullen zeer zeker veel Russen zijn die na de inname naar daar zijn gegaan en actief hebben meegewerkt aan de russificatie van de Krim. De vraag is of je die dan als gewone burger kunt beoordelen, maar ik ben geen jurist of expert op dat vlak, lijkt me een moeilijke casus.