90% voor de partij van Poetin denk ik niet. Momenteel hebben zij ook 'maar' 310 van de 450 zetels. Maar in grote lijnen heb je wel gelijk.Arator schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 10:11:
[...]
Hier de uitslag:code:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13import random def uitslag(): # 90.0 tot 100.0, precies één decimaal return random.randint(900, 1000) / 10 def opkomst(vorige_keer): # altijd net iets hoger dan de vorige keer, nooit boven 99.9 stijging = random.randint(1, 15) / 10 return min(round(vorige_keer + stijging, 1), 99.9) print("Uitslag:", uitslag(), "%") print("Opkomst:", opkomst(vorige_keer=87.3), "%")
*knip* niet de plek voor memesTheBrut3 schreef op vrijdag 18 september 2026 @ 08:43:
Spannend... Vandaag beginnen de verkiezingen voor de Duma. Zijn jullie ook zo benieuwd welke partij er zal gaan winnen?
[ Voor 30% gewijzigd door polthemol op 18-09-2026 20:53 ]
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Ik lees er 2 dingen in.teacup schreef op woensdag 16 september 2026 @ 22:24:
Het is al weer enkele dagen terug langsgekomen, gedeeld in verschillende Oekraïense bronnen en ISW - Russian Offensive Campaign Assessment, September 12, 2026. Uit die laatste deel ik hier even. De informatie zou afkomstig zijn van de Oekraïense veiligheidsdiensten. Nu is Oekraïne de strijdende partij die we vanuit Nederland ondersteunen, het is en blijft ook een strijdende partij met een eigen belang. Daarom vind ik het wel belangrijk dat ISW het gegeven heeft overgenomen.
[...]
En niet in absolute zin, maar bovenop de huidige recruitment, even voor het begrip.
[...]
Ik werd op het gegeven gewezen in een podcast van Boekestein en de Wijk, een van de afleveringen in deze week. Die heren ontvingen die informatie sceptisch. En als ik het goed zie hierin ook gevoed door de ISW argumentatie.
Terug naar het ISW
800.000 recruten regelen in de huidige situatie waarin Rusland niet in staat haar verliezen met recruitment te compenseren is een uitdaging:
[...]
Voor het kader is het van belang om te begrijpen hoe de generaals op dit getal terecht kwamen:
[...]
Een dergelijk plan moeten we denk ik zien als een scenario geoptimaliseerd voor bepaalde factoren. Er zijn meer scenario's met andere daarbij horende voorstellen. Het 800.000 scenario stuurt duidelijk op de gelimiteerde Oekraïense capaciteiten.
[...]
[...]
Alles hangt er vanaf waar Poetin uiteindelijk een akkoord op geeft. Een Poetin die druk is met het uitvoeren van een balans-act tussen de stabiliteit van zijn regiem en de effectiviteit van de strijd in Oekraïne:
[...]
Even los van welke vorm van mobilisatie Poetin aandurft, heeft het 800.000 plan haar kwetsbaarheden, zo niet onmogelijkheden. Zou de Oekraïense tegenstand, over het hele front, moeten worden overspoeld dan moet die genoemde capaciteit geconcentreerd beschikbaar komen. Dit laatste is niet erg realistisch met wat we hebben kunnen zien van het vermogen van de Russische overheid om getrainde militairen beschikbaar te krijgen:
[...]
Het instituut heeft hiervoor de volgende onderbouwing:
[...]
800.000 militairen is daarom geen waarschijnlijk scenario. Wat we in waarschijnlijkheid van Poetin kunnen verwachten is een beperkter recrutering:
[...]
In dit forum wordt al genoeg gezegd dat Rusland niet in staat zal zijn Oekraïne te veroveren. Hoe realistisch het zou zijn dat dit met 800.000 militairen wel zou lukken is minder interessant. De Russische generaals hebben een getal gehangen wat naar hun inschatting nodig is om een overwinning te bereiken. En de beperkingen in het Russische maatschappelijke systeem maken dit getal, in een geconcentreerde periode beschikbaar komend, een onmogelijkheid. Dit is iets wat Poetin zich moet hebben gerealiseerd. Hij moet zich dus hebben gerealiseerd dat iedere minder verregaande mobilisatie hem die overwinning niet kan opleveren. Dit is de wanhoop die we vermoedelijk zien in het steeds provocatiever wordend Russisch gedrag.
- De Russische militaire top zet nog steeds in op de gehaktmolen-taktiek
- Veel meer troepen vragen dan wat je weet wat je kan krijgen. Krijg je de helft, dan is dat al meer dan wanneer je al om te beginnen om de helft gevraagd had. Onderhandelingen voor beginners.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Volgens mij is het achterliggende bericht in deze tekst niet om te onderhandelen:DropjesLover schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 00:14:
Veel meer troepen vragen dan wat je weet wat je kan krijgen. Krijg je de helft, dan is dat al meer dan wanneer je al om te beginnen om de helft gevraagd had. Onderhandelingen voor beginners.
- Het geeft een duidelijker beeld aan Poetin dat de oorlog slechter gaat dan bekend. Maar niemand hoeft dit slechte nieuws direct bij Poetin te rapporteren.
- De generaals hebben zich hiermee ingedekt. Als je minder mensen krijgen dan dat ze hebben gevraagd, ligt het probleem niet bij hen als ze een slag verliezen.
Speel ook Balls Connect en Repeat
In het FD staat een interview met Boris Nadezjdin die Rusland is ontvlucht nadat hij niet meer mee mocht doen aan de verkiezingen. Hij mocht voorheen als oppositielid meedoen aan de verkiezingen en werd jarenlang uitgenodigd bij talkshows op de staatstelevisie.
Voorbeelden van vragen die gesteld worden:
Voorbeelden van vragen die gesteld worden:
- Wat zijn tijdens deze verkiezingen aanwijzingen dat Poetins positie verzwakt?
- Hoe zal het tijdperk-Poetin eindigen?
- Zal een nieuwe leider besluiten de Russische troepen terug te trekken uit Oekraïne?
- Het Westen vreest een Russische aanval op een Navo-land, zoals Estland. Is dat realistisch?
- ‘De mensen in Rusland begrijpen dat het de verkeerde kant opgaat, daarom neemt de steun voor Poetin af’
- ‘Twee punten zijn hier belangrijk. Eén: deze generatie Russen – en welke Russische president dan ook – zal de Krim nooit teruggeven aan Oekraïne en zal ook Donetsk en Loehansk nooit teruggeven. En deze generatie Oekraïners – en welke Oekraïense president dan ook – zal de Krim, Donetsk en Loehansk nooit afstaan aan Rusland. Dat is volstrekt onmogelijk. Twee: het is wel mogelijk om te stoppen met elkaar te doden.’ Als voorbeeld noemt hij vervolgens de Koreaanse oorlog die ook al decennia zonder bloedvergieten stil staat.
- ‘U moet begrijpen dat Poetins belangrijkste motief om de oorlog in Oekraïne te beginnen, het vergroten van zijn populariteit onder de bevolking was. Dat is al 25 jaar zijn belangrijkste motief om een oorlog te beginnen. Zijn populariteit nam dramatisch toe door het conflict met Georgië in 2008. In 2014, na de annexatie van de Krim, gebeurde hetzelfde. Het gebeurde weer direct na de inval in Oekraïne. Maar inmiddels snappen de mensen in Rusland wat de prijs is die ze betalen. Het is onmogelijk om de populariteit van Poetin nog te vergroten met een nieuwe oorlog. Dat weten de mensen in zijn regering. Er komt daarom ook geen nieuwe mobilisatie. De vorige ronde, in 2022, was al een enorme schok.’
offtopic:
Omdat het artikel ingaat op de situatie voor de gewone Rus en de verkiezingen in Rusland heb ik dit hier geplaatst. Hopelijk klopt dat.
Gratis te lezen voor de eerste 10 personen: https://fd.nl/politiek/1612131/poetin-uitdager-nadezjdin-rusland-kan-helemaal-geen-grote-oorlog-met-de-navo-aan?gift=0x70e&utm_medium=social&utm_source=link&utm_campaign=earned&utm_content=20260920
Omdat het artikel ingaat op de situatie voor de gewone Rus en de verkiezingen in Rusland heb ik dit hier geplaatst. Hopelijk klopt dat.
Dat staat een beetje haaks op andere berichten. Ook zegt Boris Nadezjdin dat er geen nieuwe oorlog bijkomt, maar als ik naar de berichten kijk dan zou Putin het niet erg vinden als NATO iets zou doen. Dat zou zijn populariteit dan ten goede komen, iets wat ik al een flut-excuus vind. Putin is in ieder geval voldoende aan het etteren om ons iets te laten doen. Iets meer dan alleen praten, veroordelen en een vliegtuig de lucht in sturen.Er komt daarom ook geen nieuwe mobilisatie.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Ik vond het wel heel interessant om een blik te krijgen in de gedachtegang van een Russische politicus. Maar zonder dat we weten wat het hem zelf oplevert zijn de statements niet als waarheid aan te nemen.
https://www.reddit.com/r/whoathatsinteresting/s/90mE0mPwYQ
Compilatievideo van mensen die worden “opgeroepen” tot de dienstplicht.
https://www.reddit.com/r/whoathatsinteresting/s/90mE0mPwYQ
Compilatievideo van mensen die worden “opgeroepen” tot de dienstplicht.
All your base are belong to us
Het is een compilatievideo van Oekraïners die worden "opgeroepen" voor de dienstplicht.Ample Energy schreef op zondag 20 september 2026 @ 12:11:
https://www.reddit.com/r/whoathatsinteresting/s/90mE0mPwYQ
Compilatievideo van mensen die worden “opgeroepen” tot de dienstplicht.
Daar hebben ze ook een mooie term voor bedacht: Busification (woord van het jaar 2024)
Wikipedia: Busification
[ Voor 19% gewijzigd door Yakolev op 20-09-2026 12:33 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Een aantal mensen hebben de beelden van een online stemmende Putin wat beter geanalyseerd:
Putin casts online vote using unlicensed Windows on an American Dell PC — 'Activate Windows' watermark visible in official Kremlin clip, uses foreign Dell PC despite Russian tech mandate
En er is meer aan de hand dus:
Putin casts online vote using unlicensed Windows on an American Dell PC — 'Activate Windows' watermark visible in official Kremlin clip, uses foreign Dell PC despite Russian tech mandate
Je kan het zelf zien in de laatste frames van de gelinkte YouTube video.We found some established Russian media sources with the video recording, like Komsomolskaya Pravda, and there does indeed appear to be a watermark present shown on Putin's computer screen at the end of the voting clip.
En er is meer aan de hand dus:
En hij lijkt het grote scherm ook niet echt goed te kunnen zien.We also note that the president seems to be voting on a foreign (Dell brand) computer. By law, Russian officials must use computers with certain levels of localization, so it might be reasonable to assume this machine was set up entirely for Putin’s voting publicity clip.
Het artikel eindigt met de opmerking dat ze maar een "grote letters" variant moeten maken voor de computer waarmee de nucleaire raketten gelanceerd kunnen worden.As for Putin’s computer skills, it looks like his interactions with the online voting forms are largely being hampered because he can’t see properly, rather than a hand-eye-coordination issue. There are uncomfortably pregnant pauses between the 73-year-old squinting and leaning into the screen and clicking the mouse.
Volgens onderbouwde reacties onder deze video is ruim de helft van de getoonde beelden geen "forced draft". De video is dan ook alweer verwijderd.Ample Energy schreef op zondag 20 september 2026 @ 12:11:
https://www.reddit.com/r/whoathatsinteresting/s/90mE0mPwYQ
Compilatievideo van mensen die worden “opgeroepen” tot de dienstplicht.
Eens, vandaar dat ik wat context heb beschreven en niet alleen de link heb gedropt. (Al staat die zelfde context ook, uitgebreider, onder het interview.)Ik vond het wel heel interessant om een blik te krijgen in de gedachtegang van een Russische politicus. Maar zonder dat we weten wat het hem zelf oplevert zijn de statements niet als waarheid aan te nemen.
Poetin kan blij zijn ... Hij heeft zelfs het opkomst percentage verslagen bij deze verkiezingen.
Regeringspartij van Poetin leidt bij verkiezingen zonder oppositie in Rusland
Wikipedia: 2021 Russian legislative election
Regeringspartij van Poetin leidt bij verkiezingen zonder oppositie in Rusland
Met zo'n 14 procent van de stemmen geteld gaat de regeringspartij van president Vladimir Poetin met 57,5 procent van de stemmen aan kop in de Russische parlementsverkiezingen.
Dus het uitslag algoritme heeft goed gewerkt. De vorige keer waren ze nml verslagen door het opkomst percentage.Russen gingen van vrijdag tot en met zondag naar de stembus om de nieuwe leden van de Doema te kiezen, het Russische lagerhuis. Volgens de Centrale Kiescommissie van het land was er een opkomst van ruim 56 procent.
Wikipedia: 2021 Russian legislative election
Turnout 51.72%
Percentage 49.82%
[ Voor 12% gewijzigd door duvekot op 20-09-2026 22:10 ]
https://www.yahoo.com/news/world/articles/humiliated-putin-hit-largest-ever-200701254.html
Raffinaderij in moskou onder vuur genomen met een flink aantal drones. Boel staat er goed in lichterlaaie, al fakkelen ze zo te zien ook het e.e.a. af (wel veel afvakkalen als je het mij vraagt)

Schijnbaar is de pelican ballistic missile hiervoor gebruikt: https://english.nv.ua/russian-war/ukraine-uses-pelican-ballistic-missile-for-first-time-zelenskyy-says-50642946.html
Raffinaderij in moskou onder vuur genomen met een flink aantal drones. Boel staat er goed in lichterlaaie, al fakkelen ze zo te zien ook het e.e.a. af (wel veel afvakkalen als je het mij vraagt)

Schijnbaar is de pelican ballistic missile hiervoor gebruikt: https://english.nv.ua/russian-war/ukraine-uses-pelican-ballistic-missile-for-first-time-zelenskyy-says-50642946.html
[ Voor 35% gewijzigd door Nox op 21-09-2026 10:21 ]
Overlever van KampeerMeet 4.1
"Als David Attenborough een film van jou zou moeten maken zou hij het moeilijk krijgen." - TDW
1 van die branden is een fakkel, de rest zijn toch echt kolommen die in de hens staan
Trump is de aanval ook opgevallen:
https://www.trumpstruth.org/statuses/41827
https://www.trumpstruth.org/statuses/41827
Iig niet nog eens een verwijt dat die hoge diesel prijzen door Ukraine komt.Russia has unfortunately lost control of its Diesel Oil Industry due to its War with Ukraine. A large number of their Diesel refineries have been blown up and are, at least temporarily, out of commission. This ridiculous and never ending War with Ukraine must be ended. The whole World suffers as 25,000 people, mostly soldiers, are being killed each month. What a shame! President DJT
Trump heeft geen interesse in die 25.000 slachtoffers. Trump raakt gestrest omdat de Russische economie wankelt en Putin hem onder druk zet om Oekraïne te laten capituleren. En hij weet dat vrijwel zeker (al kan een vredesakkoord met Iran wonderen doen) na november hij weinig meer voor elkaar krijgt.duvekot schreef op maandag 21 september 2026 @ 14:53:
Trump is de aanval ook opgevallen:
https://www.trumpstruth.org/statuses/41827
[...]
Iig niet nog eens een verwijt dat die hoge diesel prijzen door Ukraine komt.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
duvekot schreef op zondag 20 september 2026 @ 22:10:
Poetin kan blij zijn ... Hij heeft zelfs het opkomst percentage verslagen bij deze verkiezingen.
Regeringspartij van Poetin leidt bij verkiezingen zonder oppositie in Rusland
[...]
[...]
Dus het uitslag algoritme heeft goed gewerkt. De vorige keer waren ze nml verslagen door het opkomst percentage.
Wikipedia: 2021 Russian legislative election
[...]
Dat is in een functionerende democratie niet genoeg om echte veranderingen in te voeren, daar is meestal een 2/3 meerderheid nodig. Oh wacht de andere 'partijen' die meededen zijn ook voor het grootste deel Pro Putin.57,5 procent
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Weer een refinery geraakt vannacht.
Ziet eruit als een mooi brandje, dus hopelijk is de schade aanzienlijk.🔥🛢️BREAKING: The Kuibyshev Oil Refinery in Samara, around 920 km from the front, was attacked overnight. Several major fires have broken out across the refinery. The Rosneft-owned refinery has a processing capacity of about 6.7–7 million tonnes of oil per year.
— 🦋Special Kherson Cat🐈🇺🇦 (@specialkhersoncat.bsky.social) 22 september 2026
Een vredesakkoord voor een zinloze oorlog die hij zelf is begonnen en die miljarden aan belastinggeld heeft gekost zou hem plotseling weer "populair" maken? Dan is dat volk nog dommer dan iedereen al dacht.Tens schreef op maandag 21 september 2026 @ 15:07:
En hij weet dat vrijwel zeker (al kan een vredesakkoord met Iran wonderen doen) na november hij weinig meer voor elkaar krijgt.
Ook nog mooi nieuws over de aanval van de refinery in Moskou.
Artikel van Reuters: https://www.reuters.com/b...k-sources-say-2026-09-21/
Volledig uitgeschakeld dus. Hopelijk is reparatie een zeer dure en intensieve klus.Reuters reports that the Moscow Refinery has completely halted oil processing following a Ukrainian drone attack. Fires damaged both primary refining units, AVT-6 and Euro+, which account for 100% of the refinery's capacity. www.reuters.com/business/ene...
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated.bsky.social) 21 september 2026
Artikel van Reuters: https://www.reuters.com/b...k-sources-say-2026-09-21/
onder 'rood' is zijn approval rate nog steeds 60%+3raser schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 09:23:
Weer een refinery geraakt vannacht.
[Bluesky]
Ziet eruit als een mooi brandje, dus hopelijk is de schade aanzienlijk.
[...]
Een vredesakkoord voor een zinloze oorlog die hij zelf is begonnen en die miljarden aan belastinggeld heeft gekost zou hem plotseling weer "populair" maken? Dan is dat volk nog dommer dan iedereen al dacht.
Vergeet niet dat de verhouding rood/blauw bloed ongeveer 45-45 is, met een 10% twijfelaars/onafhankelijk. De bulk stemt rood omdat ze rood stemmen en andersom, minder tevreden betekent alleen een grotere kans dat ze niet gaan stemmen (midterms heeft meestal een opkomst van rond de 50%). Veel democraten leiden in de polls, maar de verschillen zijn naar Amerikaans gebruik klein.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Medusa, en deze post, lopen in een false equivalence valkuil door in een adem de Russische aanvallen op de Oekraïense Nova Poshta kantoren erbij te halen. Dit leidt af van het dual-use punt dat het artikel over de Wildberries aanvallen tracht te maken. De onderstaande zin kan dus beter op Oekraïnse aanvallen alleen terug slaan, waar Rusland met zijn aanvallen staat is wel bekend:
waarschijnlijk in strijd met het oorlogsrecht, omdat het loutere verkopen van dual-use goederen een magazijn nog geen militair doel maakt.
In het algemeen: And does that make the warehouses a “legitimate target”?
waarschijnlijk in strijd met het oorlogsrecht, omdat het loutere verkopen van dual-use goederen een magazijn nog geen militair doel maakt.
In het algemeen: And does that make the warehouses a “legitimate target”?
The First Additional Protocol to the Geneva Conventions prohibits attacks on civilian objects. It defines military objectives as follows:
”[…] military objectives are limited to those objects which by their nature, location, purpose, or use make an effective contribution to military action and whose total or partial destruction, capture, or neutralization, in the circumstances ruling at the time, offers a definite military advantage” (Article 52, paragraph 2)
Over Wildberries specifiek:A presumption of civilian status also applies. In cases of doubt, an object cannot be considered military — and therefore cannot be attacked:
“In case of doubt whether an object which is normally dedicated to civilian purposes, such as a place of worship, a house or other dwelling or a school, is being used to make an effective contribution to military action, it shall be presumed not to be so used.” (Article 52, paragraph 3)
If a civilian object is attacked and the damage is disproportionate, does that amount to war crimes?As a lawyer who spoke with Meduza on condition of anonymity said, pinning down the status of the Wildberries warehouses more precisely would require “a great deal more information, which civilians are unlikely to be able to obtain right now.” Even so, in the expert’s view, these terminals “are unlikely to meet the criteria” for a military objective:
In my view, the mere presence [on the marketplace] of dual-use goods, absent knowledge that they will be used specifically for military purposes, fails to satisfy the following condition: an attack on the facility is unlikely to secure a definite military advantage in the specific circumstances ruling at the time, as set out in Article 48 of the 1977 Additional Protocol I to the 1949 Geneva Conventions.
https://meduza.io/en/card...ine-s-wildberries-strikesYes. The Rome Statute of the International Criminal Court lists such acts among war crimes, including “intentionally directing attacks against civilian objects” — objects that are not military targets.
It also classifies as a war crime “intentionally launching an attack” in the knowledge that it will cause “incidental loss of life or injury to civilians or damage to civilian objects or widespread, long-term and severe damage to the natural environment.” The attack must also be expected to cause damage that “would be clearly excessive in relation to the concrete and direct overall military advantage anticipated.”
[ Voor 6% gewijzigd door teacup op 23-09-2026 17:32 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
In dit stuk gaan ze toch wel de fout in :Yakolev schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 13:53:
Volgens berichtgeving van Meduza zijn de aanvallen van beide landen waarschijnlijk in strijd met het oorlogsrecht, omdat het loutere verkopen van dual-use goederen een magazijn nog geen militair doel maakt.
In het algemeen: And does that make the warehouses a “legitimate target”?
[...]
[...]
Over Wildberries specifiek:
[...]
If a civilian object is attacked and the damage is disproportionate, does that amount to war crimes?
[...]
https://meduza.io/en/card...ine-s-wildberries-strikes
Er zijn genoeg bewijzen dat militairen die aan het front moesten vechten hun spullen van Wildberries haalden. Er stonden zelfs specifieke 'starter'-paketten op. Het gaat dus in veel gevallen ook niet om dual-use goods, maar juist goederen die specifiek voor militairen zijn bedoeld. B.v. een kogelvrij vest is toch echt bedoeld om kogels op te vangen en deze werden ook aangeprezen voor de militaire operatie. Zo waren er ook drones en drone-spullen specifiek om bommen te gooien wat niet echt een civiel doel heeft natuurlijk.In my view, the mere presence [on the marketplace] of dual-use goods, absent knowledge that they will be used specifically for military purposes, fails to satisfy the following condition: an attack on the facility is unlikely to secure a definite military advantage in the specific circumstances ruling at the time, as set out in Article 48 of the 1977 Additional Protocol I to the 1949 Geneva Conventions.
En je kunt de discussie aangaan of het aandeel militaire goederen daar hoog genoeg is om zo'n hele opslag als militair te zien, maar dat er veel goederen lagen die specifiek bedoeld waren voor de oorlog is niet echt te ontkennen.
[removed]
Dan is er niets meer om aan te vallen.Yakolev schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 13:53:
Volgens berichtgeving van Meduza zijn de aanvallen van beide landen waarschijnlijk in strijd met het oorlogsrecht, omdat het loutere verkopen van dual-use goederen een magazijn nog geen militair doel maakt.
In het algemeen: And does that make the warehouses a “legitimate target”?
Verschillende doelen zoals (spoor)bruggen, olietankers, raffinaderijen en productiefabrieken zijn ook in gebruik voor producten voor consumenten en niet alleen voor het leger.
Echter hebben beide landen een ander doel:
Rusland probeert hiermee verdeeldheid bij de bevolking te zaaien en hoopt hierdoor op een (politieke) verzwakking van (delen van) Oekraïne, terwijl Oekraïne met de aanvallen het Russisch leger probeert te verzwakken om die terug te dringen.
Speel ook Balls Connect en Repeat
Het aandeel militaire en dual-use goederen bij Ozon en ook Wildberries ligt volgens het onafhankelijke media platform Verstka onder 1% van hun totale omzetten. Het argument dat het dus disproportioneel is, kan ik begrijpen.
Bijvoorbeeld bij Ozon:
Dual-use / Militaire goederen:
Totale omzet:
Totale omzet (GMV) 2025: 4,16 biljoen roebel ≈ € 42,8 miljard
https://ru.themoscowtimes...mv-na-25-30-v-26g-a188122
Het aandeel bij Wildberries ligt mogelijk nog lager.
Gaat nu niet heel veel meer over het strijdverloop, dus ik kap er maar over.
Bijvoorbeeld bij Ozon:
Dual-use / Militaire goederen:
https://verstka.media/na-...cheniya-na-25-mlrd-rublejFrom August 2025 to July 2026, Ozon users ordered dual-use and military goods for more than 25 billion rubles. This is evidenced by the data of the marketplace's internal analytics, which were studied by Vyorstka.
Totale omzet:
Dual-use en militaire goederen (aug 2025 – jul 2026): 25 miljard roebel ≈ € 257 miljoenOzon's turnover (GMV), taking into account services, increased at the end of 2025 by 45% in annual terms to 4.16 trillion rubles, and in 4 quarter of 2025 - by a third to 1.26 trillion rubles. Per year the company delivered 2.481 billion orders – 1.7 times more, than a year earlier.
Totale omzet (GMV) 2025: 4,16 biljoen roebel ≈ € 42,8 miljard
https://ru.themoscowtimes...mv-na-25-30-v-26g-a188122
Het aandeel bij Wildberries ligt mogelijk nog lager.
Gaat nu niet heel veel meer over het strijdverloop, dus ik kap er maar over.
[ Voor 4% gewijzigd door Yakolev op 22-09-2026 14:46 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Wildberries gaat natuurlijk heel open cijfers verstrekken over goederen geleverd voor de SMO. In Rusland.
Yeah right.
Yeah right.
PV 4915wp op oost, 2680 wp op west, 1900 wp op zuid. pvoutput - AUX 8 kW bi bloc
Het artikel bouwt zijn eigen stropop op door "comparable attacks" te definiëren in de vorm van het Oekraiense postbedrijf die pakketjes rondbrengt, vs Wildberries met hun "Alles voor de SMO" verkooppagina's. Vervolgens wordt er twijfel gezaaid over de intenties van Wildberries aangaande Dual-use (again: "Alles voor de SMO"). Vervolgens erkent hun bron dat de benodigde info om die twijfel weg te nemen over Wildberries "would require “a great deal more information, which civilians are unlikely to be able to obtain right now.”" oftwel een burger kan dat niet weten, maar het Oekraiense leger is geen burger.Yakolev schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 13:53:
Volgens berichtgeving van Meduza zijn de aanvallen van beide landen waarschijnlijk in strijd met het oorlogsrecht, omdat het loutere verkopen van dual-use goederen een magazijn nog geen militair doel maakt.
https://meduza.io/en/card...ine-s-wildberries-strikes
En dan nog erbovenop een waarzinnig specieke randvoorwaarde "But what if, for example, Russia’s Defense Ministry were using Wildberries to ship weapons?", volledig het feit negerend dan militairen en hun familieleden de orders rechtstreeks plaatsen, omdat moedertje Rusland hun geen uitrusitng meegeeft.
Ja, dán is het een war crime...
Met statistiek kan je alle kanten op.Yakolev schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 14:43:
Het aandeel militaire en dual-use goederen bij Ozon en ook Wildberries ligt volgens het onafhankelijke media platform Verstka onder 1% van hun totale omzetten. Het argument dat het dus disproportioneel is, kan ik begrijpen.
Stel dat 1% van de omzet van Wildberries afkomstig is uit wapenhandel. Dan kan je inderdaad stellen dat het disproportioneel is, want niet significant t.o.v. de civiele handel van ze.
Maar stel nu ook dat 75% van de wapens van het russische leger afkomstig is van Wildberries - dan vind ik (ja, mijn mening) het zeker proportioneel: je brengt dan de hoofdleverancier van het leger schade toe.
Ja, de 1% en 75% zijn in mijn voorbeeld fictieve getallen, maar m'n punt is dat het niet alleen gaat om het militaire aandeel van de omzet van Wildberries, maar ook in de supply-aandeel van het russische leger dat bepaald of het proportioneel is.
Mja, ik vind het flauw om nog een laatste tekst & argument over de muur te gooien en dan weg te lopen met 'is off-topic'.Gaat nu niet heel veel meer over het strijdverloop, dus ik kap er maar over.
Ik heb gereageerd op het bericht van @redwing met behulp van bronnen.vanaalten schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 15:36:
[...]
Met statistiek kan je alle kanten op.
Stel dat 1% van de omzet van Wildberries afkomstig is uit wapenhandel. Dan kan je inderdaad stellen dat het disproportioneel is, want niet significant t.o.v. de civiele handel van ze.
Maar stel nu ook dat 75% van de wapens van het russische leger afkomstig is van Wildberries - dan vind ik (ja, mijn mening) het zeker proportioneel: je brengt dan de hoofdleverancier van het leger schade toe.
Ja, de 1% en 75% zijn in mijn voorbeeld fictieve getallen, maar m'n punt is dat het niet alleen gaat om het militaire aandeel van de omzet van Wildberries, maar ook in de supply-aandeel van het russische leger dat bepaald of het proportioneel is.
[...]
Mja, ik vind het flauw om nog een laatste tekst & argument over de muur te gooien en dan weg te lopen met 'is off-topic'.
Wat moet ik er voor de rest nog over het gebeuren zeggen? Wellicht als jullie met data beargumenteerd door bronnen nog wat toe te voegen hebben, dan kunnen we wat mij betreft verder in het De situatie binnen Rusland topic. Aan de hand van verzonnen percentages kan ik helaas heel erg weinig.
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Mijn opmerking ging er vooral over dat ze het over dual-use hadden en dat de spullen niet direct gelinkt kunnen worden aan het leger. Dat stuk ben ik het gewoon niet mee eens omdat die link er heel duidelijk wel is.Yakolev schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 15:41:
[...]
Ik heb gereageerd op het bericht van @redwing aan de hand van bronnen.
Wat moet ik er voor de rest nog over het gebeuren zeggen? Wellicht als jullie met data beargumenteerd door bronnen nog wat toe te voegen hebben, dan kunnen we wat mij betreft verder in het De situatie binnen Rusland. Aan de hand van verzonnen percentages kan ik helaas heel erg weinig.
Voor de rest ben ik het echter best eens met de conclusie dat je je zeker af kunt vragen of het daarmee al echt een militair/geoorloofd doel is. Want uiteindelijk is het aandeel militair spul relatief klein, maar aan de andere kant is ruim 250 miljoen euro aan spullen wel weer heel wat.
[removed]
Moeder (Russische) van FWB was op bezoek bij haar vader in Rusland. Zwarte Zee, iets van 40 km van de Krim. En dan verbaast zijn over dat er drones overvliegen en elke dag explosies zijn te horen. En gewoon nog lekker naar het strand gaan, hè.
Ze is niet de domste, maar na een maand propaganda te hebben moeten aanhoren was het net tijdens een bezoek de hele tijd “NATO valt Rusland aan”, “Ukraïne is begonnen”, “Putin vraagt dagelijks in blokletters aan NATO om de oorlog te stoppen”, “gelukkig worden alle drones gestopt, maar brokstukken veroorzaken onschuldige doden”.
Fucking hell, mensen. En ik wist aan het begin van het gesprek niet hoe effectief de propaganda was geweest, dus ik sta nog met een grote glimlach uit te leggen dat de oorlog nu zo lekker dichtbij komt voor het gewone volk daar en dat er steeds meer lange afstands wapens worden ontwikkeld om lekker hard te kunnen terugslaan…😅
Oh, goed om te weten: ze hadden geen auto, maar er zijn 0,0 brandstofproblemen. En aan de Zwarte Zee hadden ze de hele maand eigenlijk geen internet, maar dat kwam door Starlink-satellieten die overvlogen, niet door Rusland zelf. En als je naar Moskou of St. Petersburg gaat, dan ben je 100% veilig en is het internet 100% vrij 👍
Tuurlijk, joh
De oorlog kan in principe elk moment over zijn, maar dat hele land is onherstelbaar beschadigd nu. In ons leven zal er nooit meer een normale (handels)relatie met Russen mogelijk zijn…
Ze is niet de domste, maar na een maand propaganda te hebben moeten aanhoren was het net tijdens een bezoek de hele tijd “NATO valt Rusland aan”, “Ukraïne is begonnen”, “Putin vraagt dagelijks in blokletters aan NATO om de oorlog te stoppen”, “gelukkig worden alle drones gestopt, maar brokstukken veroorzaken onschuldige doden”.
Fucking hell, mensen. En ik wist aan het begin van het gesprek niet hoe effectief de propaganda was geweest, dus ik sta nog met een grote glimlach uit te leggen dat de oorlog nu zo lekker dichtbij komt voor het gewone volk daar en dat er steeds meer lange afstands wapens worden ontwikkeld om lekker hard te kunnen terugslaan…😅
Oh, goed om te weten: ze hadden geen auto, maar er zijn 0,0 brandstofproblemen. En aan de Zwarte Zee hadden ze de hele maand eigenlijk geen internet, maar dat kwam door Starlink-satellieten die overvlogen, niet door Rusland zelf. En als je naar Moskou of St. Petersburg gaat, dan ben je 100% veilig en is het internet 100% vrij 👍
Tuurlijk, joh
De oorlog kan in principe elk moment over zijn, maar dat hele land is onherstelbaar beschadigd nu. In ons leven zal er nooit meer een normale (handels)relatie met Russen mogelijk zijn…
All your base are belong to us
RAAM over de situatie na de verkiezingen.
https://platformraam.nl/a...mie-bereikt-nieuw-stadium
Samengevat, niet geheel onverwacht: Hoge Inflatie en rente en dalende investeringen dragen bij aan de weg naar de afgrond, al kan die weg dankzij Trump nog heel lang zijn. Maar een weg omhoog is niet in zicht. Opvallend ander probleem; de lage werkloosheid kan een probleem vormen voor de aanwas van soldaten. Arbeiders zijn nodig voor de economie en productie van materieel voor het leger.
anyway, de laatste alinea:
https://platformraam.nl/a...mie-bereikt-nieuw-stadium
Samengevat, niet geheel onverwacht: Hoge Inflatie en rente en dalende investeringen dragen bij aan de weg naar de afgrond, al kan die weg dankzij Trump nog heel lang zijn. Maar een weg omhoog is niet in zicht. Opvallend ander probleem; de lage werkloosheid kan een probleem vormen voor de aanwas van soldaten. Arbeiders zijn nodig voor de economie en productie van materieel voor het leger.
anyway, de laatste alinea:
Daarmee is niet gezegd dat deze negatieve perspectieven voor de Russische economie op middellange termijn allesbepalend zullen zijn voor de besluitvorming in het Kremlin over een eventuele algemene of minder grootscheepse mobilisatie. Tot nu toe heeft de president zich in zijn oorlog tegen Oekraïne meer laten leiden door politieke dan door economische overwegingen. Maar Poetin is ook niet doof voor de adviezen van zijn financiële adviseurs. Bovendien heeft hij zijn strategie in de oorlog afgelopen maanden wat verlegd. Vernietiging van het maatschappelijk leven in Oekraïne is nu zijn prioriteit. Luchtaanvallen op burgerdoelen in het hele land zijn belangrijker geworden dan terreinwinst langs de frontlijnen in het oosten.
De uitslag van de Doemaverkiezingen geeft ook wat respijt. Stapsgewijs kan het Kremlin toetsen of de verpletterende maar gefikste overwinning voor Verenigd Rusland kan worden ingezet voor mobilisatie of dat de weerstand onder de bevolking toch te groot zou kunnen worden.
Maar uiteindelijk staat Poetin wel voor een keus: voor zijn oorlogsdoelen op korte termijn of voor een kans op economisch herstel.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
*knip* niet op de man
[ Voor 95% gewijzigd door teacup op 23-09-2026 19:14 ]
Daily driver | ’19 Ford Focus ST | Orange Fury
Hobby car | '07 Mazda MX-5 2.0 Sportive
Onzin. Die handel die is er nu gewoon nog steeds en zal straks bij vrede direct weer flink omhoog gaan.Ample Energy schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 15:52:
De oorlog kan in principe elk moment over zijn, maar dat hele land is onherstelbaar beschadigd nu. In ons leven zal er nooit meer een normale (handels)relatie met Russen mogelijk zijn…
Daar zeg ik dan ook niks over.sikkwittet schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 18:54:
[...]
Onzin. Die handel die is er nu gewoon nog steeds en zal straks bij vrede direct weer flink omhoog gaan.
All your base are belong to us
Zo goed als alles is wat mij betreft geoorloofd om te bombarderen aan de zijde van Rusland, moet je maar geen ander land aanvallen.
Zoals iemand anders al schreef, rare discussie terwijl er non stop Oekraïners vermoord worden.
Zoals iemand anders al schreef, rare discussie terwijl er non stop Oekraïners vermoord worden.
edit:
uiteraard doelen met zo min mogelijk burgerslachtoffers!
uiteraard doelen met zo min mogelijk burgerslachtoffers!
[ Voor 14% gewijzigd door Spykie op 22-09-2026 22:10 ]
Eens... "maar":Spykie schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 20:31:
Zo goed als alles is wat mij betreft geoorloofd om te bombarderen aan de zeide van Rusland, moet je maar geen ander land aanvallen.
Zoals iemand anders al schreef, rare discussie terwijl er non stop Oekraïners vermoord worden.
Oekraïne is afhankelijk van de EU, ze kunnen dus niet lukraak flatgebouwen gaan bombarderen want dan is het al snel: oorlogsmisdadigers.
Verder heeft het vooralsnog weinig nut om burgerslachtoffers te maken, de hele oorlogsindustrie daarachter kapot bombarderen zorgt er weer voor dat Oekraïne minder snel/hard geraakt (kan) worden.
Burgers ombrengen heeft misschien op de lange termijn effect dat er geen militairen meer te rekruteren zijn, anderzijds kan het juist "patriotisme" opwekken waardoor er juist meer mensen naar het front gaan.
Ik snap het sentiment want Rusland doet het ook, maar die heeft een heel ander doel... die wilt dat Oekraïne zich overgeeft, Oekraïne wilt dat Rusland oprot.
AMD 5800X3D, ASUS ROG Strix B550-F, 32GB Corsair DDR4, MSI RTX 5070 Ti 16G SHADOW 3X OC
Dat is afhankelijk van zoveel scenario's, Duitsland is toonaangevend op het wereldtoneel waar iedereen al sinds jaar en dag mee wil handelen ondanks hun militaire verleden. Als er in Rusland ooit een frisse democratische wind komt waaien dan kan het heel snel gaan om de banden te normaliseren.De oorlog kan in principe elk moment over zijn, maar dat hele land is onherstelbaar beschadigd nu. In ons leven zal er nooit meer een normale (handels)relatie met Russen mogelijk zijn…
Die snap ik op zich wel, @Yakolev is over het algemeen wat kritischer tegen Oekraine dan de algemene tendens in dit topic. En dan verval je al snel in partijen waarbij 'hij' tegenover de rest, dus 'ons' staat. Ik ben zelf van mening trouwens dat wat tegengeluid helemaal geen kwaad kan en juist goed is voor het topic. Zoals in dit geval is het echt wel goed om na te denken of wat Oekraine doet wel volgens de oorlogswetten is en niet echt te ver aan het gaan is. Zelfs als je weet dat Rusland zich daar geen ene bal van aantrekt.
[ Voor 9% gewijzigd door teacup op 23-09-2026 19:16 ]
[removed]
Vandaag weer een aanval nabij reskit models. Ik ben modelbouwer, er zitten in Oekraïne echt super veel modelbouw bedrijven, bijna allemaal zijn ze of direct geraakt door een raket, of er direct in de buurt. *knip* Word je zo specifiek, dan is er ook broninformatie nodig. Maar wij moeten naar dat gejank luisteren over dat Oekraïne aanvalt. Op arme neutrale pakhuizen. *knip* Ook hier: kom dan ook zelf met bronnen, dat geeft een post meer gewicht.redwing schreef op woensdag 23 september 2026 @ 10:13:
[...]
Die snap ik op zich wel, @Yakolev is over het algemeen wat kritischer tegen Oekraine dan de algemene tendens in dit topic. En dan verval je al snel in partijen waarbij 'hij' tegenover de rest, dus 'ons' staat. Ik ben zelf van mening trouwens dat wat tegengeluid helemaal geen kwaad kan en juist goed is voor het topic. Zoals in dit geval is het echt wel goed om na te denken of wat Oekraine doet wel volgens de oorlogswetten is en niet echt te ver aan het gaan is. Zelfs als je weet dat Rusland zich daar geen ene bal van aantrekt.
rusland valt al jaren en bewust economische doelwitten aan. Alles en iedereen, winkelcentra incluis, worden systematisch aangevallen. Maar wij moeten ons zorgen maken over 1 specifieke keten, want dat, lieve mensen, dat klopt toch niet. Die arme russen.
[ Voor 14% gewijzigd door teacup op 23-09-2026 19:26 ]
een treffende spreuk
Je maakt de fout dat je je wil verlagen tot het niveau van Rusland. Dat een andere partij foute dingen doet is nooit een goede reden om dan zelf ook die foute dingen te gaan doen.pro_6or schreef op woensdag 23 september 2026 @ 14:14:
[...]
Vandaag weer een aanval nabij reskit models. Ik ben modelbouwer, er zitten in Oekraïne echt super veel modelbouw bedrijven, bijna allemaal zijn ze of direct geraakt door een raket, of er direct in de buurt. Miniart heeft al 2 keer haar gehele fabriek ingepakt (zat voor de illegale inval op de Krim, daarna nabij Kyiv en zit nu zelfs in Polen. Maar wij moeten naar dat gejank luisteren over dat Oekraïne aanvalt. Op arme neutrale pakhuizen. Waar 140.000 verschillende SMO artikelen op voorraad liggen, waarvan de vrachtwagens MET gigantische roze reclame op de zijkant achter het front zijn te vinden en waarvan de eigenaresse direct in de Putin kliek zit.
rusland valt al jaren en bewust economische doelwitten aan. Alles en iedereen, winkelcentra incluis, worden systematisch aangevallen. Maar wij moeten ons zorgen maken over 1 specifieke keten, want dat, lieve mensen, dat klopt toch niet. Die arme russen.
Het is dan ook altijd goed om te kijken of je zelf nog wel goed bezig bent. Want het lijkt me nogal logisch dat je niet wil dat Oekraine ook maar alle Russen die ze kunnen vinden moeten gaan martelen en/of verkrachten?
Het is dus ook bij zo'n doel wel degelijk goed om te bedenken of het wel echt om een militair doel gaat. Want als uiteindelijk maar een paar procent van het materieel via daar besteld wordt, terwijl 99% van de voorraad civiel wordt gebruikt, is het maar de vraag of het echt een militair doelwit is.
En begrijp me niet verkeerd, ik zie ook graag dat rusland snel onderuit gaat zodat ze uit Oekraine zijn, maar oorlogsmisdaden mogen gewoon niet worden gepleegd, ook niet als de tegenpartij dat wel doet.
[removed]
"In ons leven zal er nooit meer een normale (handels)relatie met Russen mogelijk zijn"
Zeg je toch wel wat over. Nouja, ik heb nog een jaar of 50 te gaan volgens de statistieken. De Duitsers hadden binnen 40 jaar weer alles op de rit voor het hele land, en na enkele jaren was alles weer koek en ei. De bakermat van de EU, 1950 of 1951 uit mijn hoofd, de gemeenschap voor kolen en staal. En imho is Rusland nog niet in het stadium van nazi-Duitsland aangekomen, dat ligt nog een stukje verder. Dus die handel komt er zo wel weer, al zal er een hele andere wind moeten waaien qua leiderschap van het land.
Overlever van KampeerMeet 4.1
"Als David Attenborough een film van jou zou moeten maken zou hij het moeilijk krijgen." - TDW
140.000 verschillende artikelen lagen er, voor ze de SMO categorie gauw verwijderde. Hint hint. Dat is dus 1% van het assortiment. Voor een 30 tal hallen die hier ook overal langs de snelweg staan vind ik dat bijzonder veel. Het aandeel militaire spullen lag aannemelijk veel hoger dan die 1%. Dat kan simpelweg niet maar 1% zijn. Het is een pure false equivelancy om je hier zo druk over te maken onder het mom van je mag geen oorlogsmisdaden plegen terwijl rusland dagelijkse echte burgerdoelen aanvalt.redwing schreef op woensdag 23 september 2026 @ 14:38:
[...]
Je maakt de fout dat je je wil verlagen tot het niveau van Rusland. Dat een andere partij foute dingen doet is nooit een goede reden om dan zelf ook die foute dingen te gaan doen.
Het is dan ook altijd goed om te kijken of je zelf nog wel goed bezig bent. Want het lijkt me nogal logisch dat je niet wil dat Oekraine ook maar alle Russen die ze kunnen vinden moeten gaan martelen en/of verkrachten?
Het is dus ook bij zo'n doel wel degelijk goed om te bedenken of het wel echt om een militair doel gaat. Want als uiteindelijk maar een paar procent van het materieel via daar besteld wordt, terwijl 99% van de voorraad civiel wordt gebruikt, is het maar de vraag of het echt een militair doelwit is.
En begrijp me niet verkeerd, ik zie ook graag dat rusland snel onderuit gaat zodat ze uit Oekraine zijn, maar oorlogsmisdaden mogen gewoon niet worden gepleegd, ook niet als de tegenpartij dat wel doet.
een treffende spreuk
Rusland heeft:Nox schreef op woensdag 23 september 2026 @ 15:31:
[...]
En imho is Rusland nog niet in het stadium van nazi-Duitsland aangekomen, dat ligt nog een stukje verder.
- Strafkampen
- Onderdrukt minderheden systematisch
- Heeft een systeem om minderheden te vermoorden (oorlog Oekraine)
- Verheerlijkt dictators met een body count groter dan een zekere Duitse nazi
- Heeft een on-onderbroken geschiedenis waarin genocide vergoelijkt danwel verheerlijkt wordt
- Moord regelmatig tegenstanders en verraders uit.
- Voert op dit moment culturele genocide uit, en kent geen moment waarop zij dat niet uitvoerde in haar gehele geschiedenis.
De aantallen zijn voorlopig een orde van grootte anders, maar het is maar 1 orde van grootte. Verder zie ik geen verschillen in methoden eigenlijk.
Humanist | Kernpower! | Determinist | Verken uw geest | Politiek dakloos
Dit Klinkt makkelijk zo vanuit het veilige Nederland, maar als je ruim 4 jaar in directe oorlog zit en eigenlijk al langer als je de Krim Invasie meetelt dan kunnen je prioriteiten heel anders liggen, dan ga je niet eerst kijken hoe roze vrachtwagens wapens afleveren.die jouw bevolking vermoorden. Of wachten tot de fabrieken klaar zijn met de productie. Oekraïne heeft notabene in het begin hoofdzakelijk defensief gehandeld binnen de eigen grenzen, ze moesten smeken voor lange afstandswapens. Tot laat in 2025 verbood Trump Oekraine zelfs diep in Rusland aan te vallen, het is mede hierdoor dat deze Oorlog jaren lang op een schaakbord met ongelijke stukken werd gespeeld.En begrijp me niet verkeerd, ik zie ook graag dat rusland snel onderuit gaat zodat ze uit Oekraine zijn, maar oorlogsmisdaden mogen gewoon niet worden gepleegd, ook niet als de tegenpartij dat wel doet.
Bron voor de lange afstandswapens
Aanvulling, vandaag een artikel in Trouw over het, eufemistisch gesteld, reilen en zeilen binnen het Russische leger. Lees en huiver.Brent schreef op woensdag 23 september 2026 @ 15:56:
[...]
Rusland heeft:
- Strafkampen
- Onderdrukt minderheden systematisch
- Heeft een systeem om minderheden te vermoorden (oorlog Oekraine)
- Verheerlijkt dictators met een body count groter dan een zeker Duitse nazi
- Heeft een on-onderbroken geschiedenis waarin genocide vergoelijkt danwel verheerlijkt wordt
- Moord regelmatig tegenstanders en verraders uit.
- Voert op dit moment culturele genocide uit, en kent geen moment waarop zij dat niet uitvoerde in haar gehele geschiedenis.
De aantallen zijn voorlopig een orde van grootte anders, maar het is maar 1 orde van grootte. Verder zie ik geen verschillen in methoden eigenlijk.
https://www.trouw.nl/verd...ldscultuur-diep~b1921ed9/
Hoewel het ingewikkeld is om de echtheid van de beelden te verifiëren, aangezien onafhankelijke pers niet aan de Russische kant van het front wordt toegelaten en Russische militairen uit angst voor vergelding nauwelijks met de pers praten, lukte het verschillende media in de afgelopen jaren om licht te schijnen op de ‘disciplinaire maatregelen’ waar Russische soldaten mee te maken krijgen.
Het zijn opnames die niet voor de zwakke maag zijn. In een van de video’s is te zien hoe een commandant bovenaan een diepe kuil staat waar twee mannen met ontbloot bovenlijf in zitten. Ze zitten onder de modder en het vuil en zijn graatmager. De bevelhebber draagt hen op om met elkaar op de vuist te gaan. Wie wint, mag de kuil uit. Wat volgt, is een knokpartij die eindigt nadat een van de mannen zijn lotgenoot in een wurggreep houdt, waarna laatstgenoemde bewusteloos in de kuil blijft liggen.
Uitgemergelde mannen in een buis
In een andere video is te zien hoe een commandant de deksel van een levensgroot metalen vat opent. Even daarvoor zegt hij: “Laten we de dieren voeren die probeerden te ontsnappen”. In de ton, die nog het meest doet denken aan een rioleringsbuis, zitten drie uitgemergelde mannen op hun hurken. Twee van hen zitten in de hoek en zijn onherkenbaar.
In een laatste video ligt een man met zijn hoofd op een losse stoeptegel. Zijn gezicht zit onder het bloed. Een paar tellen later hangt hij aan zijn armen in een boom en dreigen zijn meerderen zijn armen te breken als hij hun vragen niet beantwoordt.
Neem de zaak rondom Jevgeni Frolov, die in juli 2023 wegens dienstweigering tot tweeënhalf jaar cel werd veroordeeld. Volgens het onafhankelijke Russische medium Astra werd de man in eerste instantie met een aantal anderen zonder eten en drinken vastgehouden in een kerker onder de grond omdat ze vanwege het gebrek aan materieel en wapens niet wilden vechten.
De extreme geweldscultuur in het leger is bovendien geen nieuw fenomeen. Al jaren kampen de strijdkrachten met hardnekkige interne geweldsdelicten die onder meer aan de oppervlakte komen tijden de zogeheten dedovsjtsjina. Een praktijk waarbij superieuren hun nieuwe rekruten onderwerpen aan een ontgroeningsritueel om ze, vrij letterlijk, kennis te laten maken met het klappen van de zweep in het leger.
Amputaties door mishandeling
De dedovsjtsjina, letterlijk vertaald ‘de heerschappij van de grootvaders’, gaat al jaren gepaard met ernstig psychisch en fysiek geweld. Zo ernstig dat er meer dan eens zwaargewonden vielen bij de rituele pesterijen. Neem het incident rondom Andrej Sitsjov die op oudejaarsavond 2005 zwaar wordt mishandeld door zijn commandanten. De mannen dwingen de negentienjarige rekruut uren achter elkaar te hurken terwijl ze op hem inslaan. Kort daarna constateren artsen dat de jongen meerdere botbreuken en een trauma aan zijn genitaliën heeft. De complicaties zijn zo ernstig dat zijn beide benen, genitaliën en een vinger moeten worden geamputeerd.
@sikkwittet zegt (gechargeerd, leg hem/haar nu woorden in de mond, excuses, @sikkwittet) dat de ultrakapitalisten op dit moment al handel drijven met oorlogsmisdadigers en mensen die jou en mij als untermensch zien. Dat kan jij een normale relatie vinden, maar dat vind ik geen normale relatie.Nox schreef op woensdag 23 september 2026 @ 15:31:
[...]
"In ons leven zal er nooit meer een normale (handels)relatie met Russen mogelijk zijn"
Zeg je toch wel wat over.
Heeft verder niet zo veel zin om daar een semantische discussie van te maken, maar realiseer je dat tientallen jaren aan propaganda afbreken en vervangen héél moeilijk is. Vandaar dat ik denk te weten dat wat ik persoonlijk een normale relatie vind niet meer mogelijk gaat zijn zolang ik leef.
Vergeet alsjeblieft niet dat enkel feiten presenteren bijzonder weinig te maken heeft met het afbreken van een psychologische infrastructuur.
Een nuttige manier om hierover na te denken is dat propaganda niet enkel individuele feiten installeert:
het bouwt een model van de werkelijkheid. Je zou dus niet simpelweg informatie verwijderen; je bent een wereldbeeld aan het afbreken.
Stel dat iemand 15 jaar lang te horen heeft gekregen dat Rusland omringd wordt door vijandige machten, dat NATO Rusland wil vernietigen, dat Ukraïne fundamenteel onderdeel is van de Russische historische invloedssfeer, dat westerse media altijd liegen, dat het Russische lijden bewijst dat Rusland wordt aangevallen, dat Putin Rusland beschermt tegen chaos en dat de problemen van Rusland worden veroorzaakt door de buitenlandse vijanden.
Je kunt dat niet simpelweg oplossen door te zeggen,
“well akshually…”
Al die overtuigingen zijn met elkaar verbonden. Haal er 1 weg en die persoon kan het gewoon opnieuw interpreteren via de andere overtuigingen waardoor de oorspronkelijke conclusie alsnog overeind blijft.
Dat is ook een reden waarom desinformatie kan blijven bestaan nadat die is gecorrigeerd. Onderzoek laat zien dat mensen onjuiste overtuigingen kunnen blijven vasthouden zelfs nadat ze correcties hebben gekregen. En herhaling op zichzelf maakt beweringen vertrouwder en daardoor meer waar voor ons brein.
Wat eigenlijk het moeilijkste onderdeel is, is dat propaganda onderdeel wordt van iemands identiteit. Stel je voor dat iemand denkt: “Ik ben Russisch. Rusland is goed. Het Westen is vijandig. Ik verdedig Rusland.” En dan kom jij, nadat Putin op de een of andere manier is verdwenen, en zeg je: “Rusland heeft een enorme fout gemaakt, er is tegen je gelogen en alles dat je weet over de oorlog is onjuist.” Dan corrigeer je voor die persoon niet gewoon wat informatie. Wat je die persoon eigenlijk vertelt, is, “de persoon die jij dacht dat je was, is helemaal niet wie je dacht dat je was.” En psychologisch gezien is dat extreem bedreigend voor mensen.
Mensen zijn enorm resistent tegen informatie die belangrijke onderdelen van hun identiteit bedreigt of afkomstig is van een out-group. Gemotiveerd redeneren en identiteitsbias kunnen ervoor zorgen dat mensen simpelweg exact hetzelfde bewijs anders interpreteren, afhankelijk van wat het accepteren ervan zou betekenen voor hun identiteit.
En natuurlijk is dit niet uniek voor Russen. Dezelfde onderliggende psychologie geldt ook voor jou en mij.
Natuurlijk zijn er nog veel meer factoren. Mensen beoordelen informatie bijvoorbeeld niet in een vacuüm. Stel dat je ouders iets geloven, je collega’s dat ook geloven, je favoriete influencer het gelooft, de nieuwslezer het gelooft, je buurman het gelooft, iedereen hier op Tweakers gelooft het. En stel dat vervolgens je hele idee van patriottisme daarmee verbonden is. En dan komt iemand uit een buitenland die je hebt geleerd te wantrouwen je vertellen dat iedereen die je ooit wel hebt vertrouwd tegen je heeft gelogen. Dat is niet iets dat heel veel mensen daadwerkelijk objectief kunnen verwerken.
En mensen hoeven niet eens in propaganda te geloven om het te herhalen. Onderzoek laat zien dat mensen desinformatie kunnen delen omdat het kan laten zien dat je deel uitmaakt van een groep, een tegenstander van je aanvalt of dat het sociale beloningen oplevert. Succes ermee om daar wat leukere alternatieven tegenover te zetten
Een van mijn favoriete aspecten van de psychologie is dat voor je hersenen waarheid en leugens niet apart worden opgeslagen. Wat voor ons mensen daadwerkelijk belangrijk is, is vertrouwdheid. Als je 500 keer te horen hebt gekregen, “NATO wil Russen uitroeien”, dan raakt je brein enorm vertrouwd met dat concept. Als ik je nu vertel, “dat is bullshit, NATO heeft nooit wat gepland of gedaan om Russen uit te roeien”, dan denkt je brein nog steeds, “hey, nu heb ik 501 keer gehoord dat NATO Rusland wil vernietigen”.
Dat is onderdeel van wat het “illusory truth effect” wordt genoemd. Het komt er in feite op neer dat herhaalde beweringen makkelijker verwerkt kunnen worden en daardoor meer als waarheid kunnen aanvoelen, zelfs als ze onwaar zijn. En belangrijk: zelfs bestaande kennis maakt mensen niet volledig immuun voor dit effect.
En dan de endgame. Wat als Putin en zijn regime gewoon verdwijnen en jij de ruimte krijgt om het narratief in Rusland vorm te geven? Wat ga je zeggen? Als je alleen maar “Rusland verdedigt zichzelf tegen de kwaadaardige westerlingen” vervangt door “Rusland is slecht en het Westen is goed”, dan is dat nog steeds een door propaganda gevormd wereldbeeld. Psychologisch gezien is dat simpelweg niet duurzaam. In plaats daarvan zul je de mensen moeten vormen die nog gevormd kunnen worden. En in de praktijk zijn dat vrijwel geen volwassenen meer en in de praktijk kost dat een ongelooflijke hoeveelheid tijd en vaak therapie. Het is voor de meeste hersenen ook niet bevredigend en dus zijn mensen over het algemeen niet intrinsiek gemotiveerd wat ze altijd hebben geleerd dat juist is in twijfel te trekken.
Als Putin morgen verdwijnt, heb je een grote producent van het narratief verwijderd. Maar je hebt niet tientallen jaren aan herhaling verwijderd, of de
familieherinneringen, nationale mythologie, het wantrouwen tegenover westerse instanties, de sociale netwerken, emotionele associaties, persoonlijke ervaringen van mensen, opgestapelde klachten en ongemakken, identiteiten die rondom het narratief zijn opgebouwd, informatie-ecosystemen en de schaamte die gepaard gaat met het moeten toegeven dat je het verkeerd had.
En vooral dat laatste is echt ongelooflijk moeilijk voor mensen. Stel je voor dat je 20 jaar lang iets hebt geloofd en er vervolgens achter komt dat je het bij het verkeerde eind had. De psychologisch comfortabele reactie is niet, “oeps, laat ik mijn hele wereldbeeld maar even opnieuw opbouwen.” Het is dan, “nou ja, misschien was een deel ervan toch waar”, wat weer leidt tot “eigenlijk heeft het Westen het overdreven”, wat weer leidt tot “Putin had niet helemaal ongelijk”, wat weer leidt tot “misschien was de oorlog onvermijdelijk”. En nu heb je in feite het oorspronkelijke Russische wereldbeeld opnieuw opgebouwd terwijl je juist het tegenovergestelde probeerde te bereiken.
En ook, als Putin en zijn hele machine plotseling verdwijnen, dan zullen mensen niet noodzakelijkerwijs meteen beseffen dat de propaganda bullshit was. Waarschijnlijk zullen de mensen een nederlaag eerder herinterpreteren dan hun wereldbeeld opgeven. “We zijn verraden”, “de generaals hebben ons gesaboteerd”, “het Westen heeft vals gespeeld”, “de regering was niet echt Russisch meer”, “we zouden hebben gewonnen als X niet was gebeurd”. Psychologisch gezien is dat nuttig omdat het iemand in staat stelt zowel zijn identiteit als een groot deel van zijn wereldbeeld te behouden. Maar het is ook de reden waarom complottheorieën zo buitengewoon veerkrachtig zijn: ze nemen tegenstrijdig bewijs in zich op in plaats van erdoor vernietigd te worden.
Ironisch genoeg denk ik dat de meest succesvolle post-propaganda-omgeving niet een milieu is waarin westerse propaganda wint. Het zou een omgeving zijn waarin mensen zich steeds comfortabeler voelen met zeggen, “hmm, ik weet het eigenlijk niet.” Maar psychologisch gezien is dat extreem moeilijk voor mensen om te doen. Propaganda geeft je zekerheid: van wie goed is tot wat er is gebeurd en wat je zou moeten voelen. Een daadwerkelijk pluralistische informatieomgeving geeft je daarentegen: dit is wat we weten, dit is wat we niet weten, dit zijn de verschillende interpretaties, daar is wat bewijs als je het wilt hebben en succes ermee verder. Emotioneel gezien is dat gewoon niet zo bevredigend. Het maakt de bevolking ook ontzettend moeilijk opnieuw te vangen met een volgend propagandasysteem.
En daarom legt onderzoek steeds meer nadruk op dingen als prebunking, media literacy en bronnencontrole, in plaats van simpelweg steeds opnieuw valse beweringen neer te meppen met correcties.
Bovenstaande is deels waarom ik denk dat zelfs als Rusland morgen op magische wijze vrij en democratisch zou zijn, er een enorm psychologisch project nodig zou zijn om een omgeving te creëren waarin Russen niet langer hoeven te accepteren dat iemand een monopolie op de werkelijkheid heeft. Dat is echt ongelooflijk moeilijk en zou echt héél lang duren.
Dus mede daarom zeg ik dat ik denk dat wat ik een normale relatie vind niet meer gaat gebeuren in onze tijd.
Maar ik heb geen kristallen bol. Ik kan er naast zitten. Maar op zoiets enkel hopen is m.i. geen slim idee.
Edit: oeps, autist + student psychologie = veel te lange uiteenzetting. Sorry. Respect voor iedereen die het toch heeft gelezen
All your base are belong to us
Nooit excuseren voor delen van kennis. Je hebt me aan het denken gezet.. dank!Ample Energy schreef op woensdag 23 september 2026 @ 17:24:
[...]
@sikkwittet zegt (gechargeerd, leg hem/haar nu woorden in de mond, excuses, @sikkwittet) dat de ultrakapitalisten op dit moment al handel drijven met oorlogsmisdadigers en mensen die jou en mij als untermensch zien. Dat kan jij een normale relatie vinden, maar dat vind ik geen normale relatie.
Heeft verder niet zo veel zin om daar een semantische discussie van te maken, maar realiseer je dat tientallen jaren aan propaganda afbreken en vervangen héél moeilijk is. Vandaar dat ik denk te weten dat wat ik persoonlijk een normale relatie vind niet meer mogelijk gaat zijn zolang ik leef.
Vergeet alsjeblieft niet dat enkel feiten presenteren bijzonder weinig te maken heeft met het afbreken van een psychologische infrastructuur.
Een nuttige manier om hierover na te denken is dat propaganda niet enkel individuele feiten installeert:
het bouwt een model van de werkelijkheid. Je zou dus niet simpelweg informatie verwijderen; je bent een wereldbeeld aan het afbreken.
Stel dat iemand 15 jaar lang te horen heeft gekregen dat Rusland omringd wordt door vijandige machten, dat NATO Rusland wil vernietigen, dat Ukraïne fundamenteel onderdeel is van de Russische historische invloedssfeer, dat westerse media altijd liegen, dat het Russische lijden bewijst dat Rusland wordt aangevallen, dat Putin Rusland beschermt tegen chaos en dat de problemen van Rusland worden veroorzaakt door de buitenlandse vijanden.
Je kunt dat niet simpelweg oplossen door te zeggen,
“well akshually…”
Al die overtuigingen zijn met elkaar verbonden. Haal er 1 weg en die persoon kan het gewoon opnieuw interpreteren via de andere overtuigingen waardoor de oorspronkelijke conclusie alsnog overeind blijft.
Dat is ook een reden waarom desinformatie kan blijven bestaan nadat die is gecorrigeerd. Onderzoek laat zien dat mensen onjuiste overtuigingen kunnen blijven vasthouden zelfs nadat ze correcties hebben gekregen. En herhaling op zichzelf maakt beweringen vertrouwder en daardoor meer waar voor ons brein.
Wat eigenlijk het moeilijkste onderdeel is, is dat propaganda onderdeel wordt van iemands identiteit. Stel je voor dat iemand denkt: “Ik ben Russisch. Rusland is goed. Het Westen is vijandig. Ik verdedig Rusland.” En dan kom jij, nadat Putin op de een of andere manier is verdwenen, en zeg je: “Rusland heeft een enorme fout gemaakt, er is tegen je gelogen en alles dat je weet over de oorlog is onjuist.” Dan corrigeer je voor die persoon niet gewoon wat informatie. Wat je die persoon eigenlijk vertelt, is, “de persoon die jij dacht dat je was, is helemaal niet wie je dacht dat je was.” En psychologisch gezien is dat extreem bedreigend voor mensen.
Mensen zijn enorm resistent tegen informatie die belangrijke onderdelen van hun identiteit bedreigt of afkomstig is van een out-group. Gemotiveerd redeneren en identiteitsbias kunnen ervoor zorgen dat mensen simpelweg exact hetzelfde bewijs anders interpreteren, afhankelijk van wat het accepteren ervan zou betekenen voor hun identiteit.
En natuurlijk is dit niet uniek voor Russen. Dezelfde onderliggende psychologie geldt ook voor jou en mij.
Natuurlijk zijn er nog veel meer factoren. Mensen beoordelen informatie bijvoorbeeld niet in een vacuüm. Stel dat je ouders iets geloven, je collega’s dat ook geloven, je favoriete influencer het gelooft, de nieuwslezer het gelooft, je buurman het gelooft, iedereen hier op Tweakers gelooft het. En stel dat vervolgens je hele idee van patriottisme daarmee verbonden is. En dan komt iemand uit een buitenland die je hebt geleerd te wantrouwen je vertellen dat iedereen die je ooit wel hebt vertrouwd tegen je heeft gelogen. Dat is niet iets dat heel veel mensen daadwerkelijk objectief kunnen verwerken.
En mensen hoeven niet eens in propaganda te geloven om het te herhalen. Onderzoek laat zien dat mensen desinformatie kunnen delen omdat het kan laten zien dat je deel uitmaakt van een groep, een tegenstander van je aanvalt of dat het sociale beloningen oplevert. Succes ermee om daar wat leukere alternatieven tegenover te zetten![]()
Een van mijn favoriete aspecten van de psychologie is dat voor je hersenen waarheid en leugens niet apart worden opgeslagen. Wat voor ons mensen daadwerkelijk belangrijk is, is vertrouwdheid. Als je 500 keer te horen hebt gekregen, “NATO wil Russen uitroeien”, dan raakt je brein enorm vertrouwd met dat concept. Als ik je nu vertel, “dat is bullshit, NATO heeft nooit wat gepland of gedaan om Russen uit te roeien”, dan denkt je brein nog steeds, “hey, nu heb ik 501 keer gehoord dat NATO Rusland wil vernietigen”.
Dat is onderdeel van wat het “illusory truth effect” wordt genoemd. Het komt er in feite op neer dat herhaalde beweringen makkelijker verwerkt kunnen worden en daardoor meer als waarheid kunnen aanvoelen, zelfs als ze onwaar zijn. En belangrijk: zelfs bestaande kennis maakt mensen niet volledig immuun voor dit effect.
En dan de endgame. Wat als Putin en zijn regime gewoon verdwijnen en jij de ruimte krijgt om het narratief in Rusland vorm te geven? Wat ga je zeggen? Als je alleen maar “Rusland verdedigt zichzelf tegen de kwaadaardige westerlingen” vervangt door “Rusland is slecht en het Westen is goed”, dan is dat nog steeds een door propaganda gevormd wereldbeeld. Psychologisch gezien is dat simpelweg niet duurzaam. In plaats daarvan zul je de mensen moeten vormen die nog gevormd kunnen worden. En in de praktijk zijn dat vrijwel geen volwassenen meer en in de praktijk kost dat een ongelooflijke hoeveelheid tijd en vaak therapie. Het is voor de meeste hersenen ook niet bevredigend en dus zijn mensen over het algemeen niet intrinsiek gemotiveerd wat ze altijd hebben geleerd dat juist is in twijfel te trekken.
Als Putin morgen verdwijnt, heb je een grote producent van het narratief verwijderd. Maar je hebt niet tientallen jaren aan herhaling verwijderd, of de
familieherinneringen, nationale mythologie, het wantrouwen tegenover westerse instanties, de sociale netwerken, emotionele associaties, persoonlijke ervaringen van mensen, opgestapelde klachten en ongemakken, identiteiten die rondom het narratief zijn opgebouwd, informatie-ecosystemen en de schaamte die gepaard gaat met het moeten toegeven dat je het verkeerd had.
En vooral dat laatste is echt ongelooflijk moeilijk voor mensen. Stel je voor dat je 20 jaar lang iets hebt geloofd en er vervolgens achter komt dat je het bij het verkeerde eind had. De psychologisch comfortabele reactie is niet, “oeps, laat ik mijn hele wereldbeeld maar even opnieuw opbouwen.” Het is dan, “nou ja, misschien was een deel ervan toch waar”, wat weer leidt tot “eigenlijk heeft het Westen het overdreven”, wat weer leidt tot “Putin had niet helemaal ongelijk”, wat weer leidt tot “misschien was de oorlog onvermijdelijk”. En nu heb je in feite het oorspronkelijke Russische wereldbeeld opnieuw opgebouwd terwijl je juist het tegenovergestelde probeerde te bereiken.
En ook, als Putin en zijn hele machine plotseling verdwijnen, dan zullen mensen niet noodzakelijkerwijs meteen beseffen dat de propaganda bullshit was. Waarschijnlijk zullen de mensen een nederlaag eerder herinterpreteren dan hun wereldbeeld opgeven. “We zijn verraden”, “de generaals hebben ons gesaboteerd”, “het Westen heeft vals gespeeld”, “de regering was niet echt Russisch meer”, “we zouden hebben gewonnen als X niet was gebeurd”. Psychologisch gezien is dat nuttig omdat het iemand in staat stelt zowel zijn identiteit als een groot deel van zijn wereldbeeld te behouden. Maar het is ook de reden waarom complottheorieën zo buitengewoon veerkrachtig zijn: ze nemen tegenstrijdig bewijs in zich op in plaats van erdoor vernietigd te worden.
Ironisch genoeg denk ik dat de meest succesvolle post-propaganda-omgeving niet een milieu is waarin westerse propaganda wint. Het zou een omgeving zijn waarin mensen zich steeds comfortabeler voelen met zeggen, “hmm, ik weet het eigenlijk niet.” Maar psychologisch gezien is dat extreem moeilijk voor mensen om te doen. Propaganda geeft je zekerheid: van wie goed is tot wat er is gebeurd en wat je zou moeten voelen. Een daadwerkelijk pluralistische informatieomgeving geeft je daarentegen: dit is wat we weten, dit is wat we niet weten, dit zijn de verschillende interpretaties, daar is wat bewijs als je het wilt hebben en succes ermee verder. Emotioneel gezien is dat gewoon niet zo bevredigend. Het maakt de bevolking ook ontzettend moeilijk opnieuw te vangen met een volgend propagandasysteem.
En daarom legt onderzoek steeds meer nadruk op dingen als prebunking, media literacy en bronnencontrole, in plaats van simpelweg steeds opnieuw valse beweringen neer te meppen met correcties.
Bovenstaande is deels waarom ik denk dat zelfs als Rusland morgen op magische wijze vrij en democratisch zou zijn, er een enorm psychologisch project nodig zou zijn om een omgeving te creëren waarin Russen niet langer hoeven te accepteren dat iemand een monopolie op de werkelijkheid heeft. Dat is echt ongelooflijk moeilijk en zou echt héél lang duren.
Dus mede daarom zeg ik dat ik denk dat wat ik een normale relatie vind niet meer gaat gebeuren in onze tijd.
Maar ik heb geen kristallen bol. Ik kan er naast zitten. Maar op zoiets enkel hopen is m.i. geen slim idee.
Edit: oeps, autist + student psychologie = veel te lange uiteenzetting. Sorry. Respect voor iedereen die het toch heeft gelezen
Gasloos sinds 2026, 15 kWp op t dak , 20 kW accu.
Nog altijd hebben we geen actieve militaire oorlog met Rusland. Wat ze nu doen is niet goed, dat zeker niet, maar de stap 'wereldoorlog' is nog echt verder. Ik geef alleen aan dat die handel heel vlot weer hervat kan worden, zelfs als ze vernietigingskampen invoeren en actief een militaire oorlog beginnen.Brent schreef op woensdag 23 september 2026 @ 15:56:
[...]
Rusland heeft:
- Strafkampen
- Onderdrukt minderheden systematisch
- Heeft een systeem om minderheden te vermoorden (oorlog Oekraine)
- Verheerlijkt dictators met een body count groter dan een zekere Duitse nazi
- Heeft een on-onderbroken geschiedenis waarin genocide vergoelijkt danwel verheerlijkt wordt
- Moord regelmatig tegenstanders en verraders uit.
- Voert op dit moment culturele genocide uit, en kent geen moment waarop zij dat niet uitvoerde in haar gehele geschiedenis.
De aantallen zijn voorlopig een orde van grootte anders, maar het is maar 1 orde van grootte. Verder zie ik geen verschillen in methoden eigenlijk.
Overlever van KampeerMeet 4.1
"Als David Attenborough een film van jou zou moeten maken zou hij het moeilijk krijgen." - TDW
@Ample Energy ondanks je nick name heb je er veel energie in gestopt, ik heb het met plezier gelezen en zet me ook aan het denken. Volgens mij was het mijn moeder oid die ooit opmerkte dat de Baltische staten sneller terug konden naar 'normaal' omdat de oude generaties nog vrijheid hadden gekend. Bij Tjechië en Polen was dat al wat minder dacht ik.
🎸 Niets is zo permanent als een tijdelijke oplossing | Een goed probleem komt nooit alleen
In Roemenie schieten de raketten de grens over, in Polen worden er winkelcentra in de as gelegd, in NL wordt de AIVD afgeluisterd, in Duitsland drones net nog op tiid onderschept, infrastructuur in de hele Unie gesaboteerd, in de hele Unie drones, in d hele Unie moorden, in de hele Unie gevaarlijke situaties op zee en in de lucht.Nox schreef op woensdag 23 september 2026 @ 17:44:
[...]
Nog altijd hebben we geen actieve militaire oorlog met Rusland. Wat ze nu doen is niet goed, dat zeker niet, maar de stap 'wereldoorlog' is nog echt verder. Ik geef alleen aan dat die handel heel vlot weer hervat kan worden, zelfs als ze vernietigingskampen invoeren en actief een militaire oorlog beginnen.
Waar heb je het over geen militair conflict?
Humanist | Kernpower! | Determinist | Verken uw geest | Politiek dakloos
Het probleem is dat wij het niet erkennen als een actief militair conflict. Het zijn allemaal 'incidenten' (een woord dat in mijn ogen teveel gebruikt wordt voor feiten die een patroon vormen) en voorlopig wordt er niet (openlijk) met scherp teruggeschoten op Rusland. Dus is het wat mij betreft geen conflict.
Vergis je niet in de sociale impact als we dit een conflict gaan noemen. Dan is Nederland voor het eerst in tig jaar weer actief in oorlog (wat onze militairen in andere landen hebben meegemaakt is wederom geen oorlog, maar een 'interventie', ook al vliegen de kogels je wel degelijk om de oren), en dan zullen we een hoop nare beslissingen moeten nemen. Nu kunnen we nog doodleuk hopen dat Rusland morgen weer lief gaat doen, we de sancties opheffen, en we weer naar business as usual kunnen. Nobody got hurt, right?
Vergis je niet in de sociale impact als we dit een conflict gaan noemen. Dan is Nederland voor het eerst in tig jaar weer actief in oorlog (wat onze militairen in andere landen hebben meegemaakt is wederom geen oorlog, maar een 'interventie', ook al vliegen de kogels je wel degelijk om de oren), en dan zullen we een hoop nare beslissingen moeten nemen. Nu kunnen we nog doodleuk hopen dat Rusland morgen weer lief gaat doen, we de sancties opheffen, en we weer naar business as usual kunnen. Nobody got hurt, right?
"It needs but one foe to breed a war, not two, master Warden. And those who have not swords can still die upon them" - Eowyn
Lees mijn vorige post nog even. Dat rusland dagelijks burgerdoelen treft wil nog niet zeggen dat Oekraïne dat dan ook moet gaan doen.pro_6or schreef op woensdag 23 september 2026 @ 15:49:
[...]
140.000 verschillende artikelen lagen er, voor ze de SMO categorie gauw verwijderde. Hint hint. Dat is dus 1% van het assortiment. Voor een 30 tal hallen die hier ook overal langs de snelweg staan vind ik dat bijzonder veel. Het aandeel militaire spullen lag aannemelijk veel hoger dan die 1%. Dat kan simpelweg niet maar 1% zijn. Het is een pure false equivelancy om je hier zo druk over te maken onder het mom van je mag geen oorlogsmisdaden plegen terwijl rusland dagelijkse echte burgerdoelen aanvalt.
En aangezien ze daar echt alles verkopen zou ik ook niet te snel roepen dat het aandeel militair wel hoger dan 1 moet zijn.
Belangrijkste punt blijft echter dat wat de ander doet nooit een goede reden kan zijn om zelf hetzelfde te gaan doen. Want waar leg je dan de grens van wat wel/niet mag? Mag Oekraïne dan ook alle andere dingen doen die in de posts hierboven staan? Of strepen we het tegen elkaar weg zodat Oekraine wat vrouwen mag verkrachten als rusland dat ook heeft gedaan?
Want naar mijn idee is deze hele discussie precies waarom we oorlogsrecht bedacht hebben met daarin wat wel/niet mag in een oorlog. En dat geldt dus ook als de ander zich daar niet aan houdt.
[removed]
Grotendeels eens met je verhaal, maar wel met de aanvulling dat het minder opgaat voor nieuwe generaties. Die zitten telkens nieuw in de wedstrijd. Zo is het ook in Duitsland gegaan, waar de de-nazificatie pas in de jaren 60 goed op gang kwam toen kinderen aan hun (groot)ouders gingen vragen wat zij eigenlijk hadden gedaan in WOII. Toen kwamen ook de films, toneelstukken, liederen en ontstond de ruimte om het beeld bij te draaien.Ample Energy schreef op woensdag 23 september 2026 @ 17:24:
[...]
@sikkwittet zegt (gechargeerd, leg hem/haar nu woorden in de mond, excuses, @sikkwittet) dat de ultrakapitalisten op dit moment al handel drijven met oorlogsmisdadigers en mensen die jou en mij als untermensch zien. Dat kan jij een normale relatie vinden, maar dat vind ik geen normale relatie.
Heeft verder niet zo veel zin om daar een semantische discussie van te maken, maar realiseer je dat tientallen jaren aan propaganda afbreken en vervangen héél moeilijk is. Vandaar dat ik denk te weten dat wat ik persoonlijk een normale relatie vind niet meer mogelijk gaat zijn zolang ik leef.
Vergeet alsjeblieft niet dat enkel feiten presenteren bijzonder weinig te maken heeft met het afbreken van een psychologische infrastructuur.
Een nuttige manier om hierover na te denken is dat propaganda niet enkel individuele feiten installeert:
het bouwt een model van de werkelijkheid. Je zou dus niet simpelweg informatie verwijderen; je bent een wereldbeeld aan het afbreken.
Stel dat iemand 15 jaar lang te horen heeft gekregen dat Rusland omringd wordt door vijandige machten, dat NATO Rusland wil vernietigen, dat Ukraïne fundamenteel onderdeel is van de Russische historische invloedssfeer, dat westerse media altijd liegen, dat het Russische lijden bewijst dat Rusland wordt aangevallen, dat Putin Rusland beschermt tegen chaos en dat de problemen van Rusland worden veroorzaakt door de buitenlandse vijanden.
Je kunt dat niet simpelweg oplossen door te zeggen,
“well akshually…”
Al die overtuigingen zijn met elkaar verbonden. Haal er 1 weg en die persoon kan het gewoon opnieuw interpreteren via de andere overtuigingen waardoor de oorspronkelijke conclusie alsnog overeind blijft.
Dat is ook een reden waarom desinformatie kan blijven bestaan nadat die is gecorrigeerd. Onderzoek laat zien dat mensen onjuiste overtuigingen kunnen blijven vasthouden zelfs nadat ze correcties hebben gekregen. En herhaling op zichzelf maakt beweringen vertrouwder en daardoor meer waar voor ons brein.
Wat eigenlijk het moeilijkste onderdeel is, is dat propaganda onderdeel wordt van iemands identiteit. Stel je voor dat iemand denkt: “Ik ben Russisch. Rusland is goed. Het Westen is vijandig. Ik verdedig Rusland.” En dan kom jij, nadat Putin op de een of andere manier is verdwenen, en zeg je: “Rusland heeft een enorme fout gemaakt, er is tegen je gelogen en alles dat je weet over de oorlog is onjuist.” Dan corrigeer je voor die persoon niet gewoon wat informatie. Wat je die persoon eigenlijk vertelt, is, “de persoon die jij dacht dat je was, is helemaal niet wie je dacht dat je was.” En psychologisch gezien is dat extreem bedreigend voor mensen.
Mensen zijn enorm resistent tegen informatie die belangrijke onderdelen van hun identiteit bedreigt of afkomstig is van een out-group. Gemotiveerd redeneren en identiteitsbias kunnen ervoor zorgen dat mensen simpelweg exact hetzelfde bewijs anders interpreteren, afhankelijk van wat het accepteren ervan zou betekenen voor hun identiteit.
En natuurlijk is dit niet uniek voor Russen. Dezelfde onderliggende psychologie geldt ook voor jou en mij.
Natuurlijk zijn er nog veel meer factoren. Mensen beoordelen informatie bijvoorbeeld niet in een vacuüm. Stel dat je ouders iets geloven, je collega’s dat ook geloven, je favoriete influencer het gelooft, de nieuwslezer het gelooft, je buurman het gelooft, iedereen hier op Tweakers gelooft het. En stel dat vervolgens je hele idee van patriottisme daarmee verbonden is. En dan komt iemand uit een buitenland die je hebt geleerd te wantrouwen je vertellen dat iedereen die je ooit wel hebt vertrouwd tegen je heeft gelogen. Dat is niet iets dat heel veel mensen daadwerkelijk objectief kunnen verwerken.
En mensen hoeven niet eens in propaganda te geloven om het te herhalen. Onderzoek laat zien dat mensen desinformatie kunnen delen omdat het kan laten zien dat je deel uitmaakt van een groep, een tegenstander van je aanvalt of dat het sociale beloningen oplevert. Succes ermee om daar wat leukere alternatieven tegenover te zetten![]()
Een van mijn favoriete aspecten van de psychologie is dat voor je hersenen waarheid en leugens niet apart worden opgeslagen. Wat voor ons mensen daadwerkelijk belangrijk is, is vertrouwdheid. Als je 500 keer te horen hebt gekregen, “NATO wil Russen uitroeien”, dan raakt je brein enorm vertrouwd met dat concept. Als ik je nu vertel, “dat is bullshit, NATO heeft nooit wat gepland of gedaan om Russen uit te roeien”, dan denkt je brein nog steeds, “hey, nu heb ik 501 keer gehoord dat NATO Rusland wil vernietigen”.
Dat is onderdeel van wat het “illusory truth effect” wordt genoemd. Het komt er in feite op neer dat herhaalde beweringen makkelijker verwerkt kunnen worden en daardoor meer als waarheid kunnen aanvoelen, zelfs als ze onwaar zijn. En belangrijk: zelfs bestaande kennis maakt mensen niet volledig immuun voor dit effect.
En dan de endgame. Wat als Putin en zijn regime gewoon verdwijnen en jij de ruimte krijgt om het narratief in Rusland vorm te geven? Wat ga je zeggen? Als je alleen maar “Rusland verdedigt zichzelf tegen de kwaadaardige westerlingen” vervangt door “Rusland is slecht en het Westen is goed”, dan is dat nog steeds een door propaganda gevormd wereldbeeld. Psychologisch gezien is dat simpelweg niet duurzaam. In plaats daarvan zul je de mensen moeten vormen die nog gevormd kunnen worden. En in de praktijk zijn dat vrijwel geen volwassenen meer en in de praktijk kost dat een ongelooflijke hoeveelheid tijd en vaak therapie. Het is voor de meeste hersenen ook niet bevredigend en dus zijn mensen over het algemeen niet intrinsiek gemotiveerd wat ze altijd hebben geleerd dat juist is in twijfel te trekken.
Als Putin morgen verdwijnt, heb je een grote producent van het narratief verwijderd. Maar je hebt niet tientallen jaren aan herhaling verwijderd, of de
familieherinneringen, nationale mythologie, het wantrouwen tegenover westerse instanties, de sociale netwerken, emotionele associaties, persoonlijke ervaringen van mensen, opgestapelde klachten en ongemakken, identiteiten die rondom het narratief zijn opgebouwd, informatie-ecosystemen en de schaamte die gepaard gaat met het moeten toegeven dat je het verkeerd had.
En vooral dat laatste is echt ongelooflijk moeilijk voor mensen. Stel je voor dat je 20 jaar lang iets hebt geloofd en er vervolgens achter komt dat je het bij het verkeerde eind had. De psychologisch comfortabele reactie is niet, “oeps, laat ik mijn hele wereldbeeld maar even opnieuw opbouwen.” Het is dan, “nou ja, misschien was een deel ervan toch waar”, wat weer leidt tot “eigenlijk heeft het Westen het overdreven”, wat weer leidt tot “Putin had niet helemaal ongelijk”, wat weer leidt tot “misschien was de oorlog onvermijdelijk”. En nu heb je in feite het oorspronkelijke Russische wereldbeeld opnieuw opgebouwd terwijl je juist het tegenovergestelde probeerde te bereiken.
En ook, als Putin en zijn hele machine plotseling verdwijnen, dan zullen mensen niet noodzakelijkerwijs meteen beseffen dat de propaganda bullshit was. Waarschijnlijk zullen de mensen een nederlaag eerder herinterpreteren dan hun wereldbeeld opgeven. “We zijn verraden”, “de generaals hebben ons gesaboteerd”, “het Westen heeft vals gespeeld”, “de regering was niet echt Russisch meer”, “we zouden hebben gewonnen als X niet was gebeurd”. Psychologisch gezien is dat nuttig omdat het iemand in staat stelt zowel zijn identiteit als een groot deel van zijn wereldbeeld te behouden. Maar het is ook de reden waarom complottheorieën zo buitengewoon veerkrachtig zijn: ze nemen tegenstrijdig bewijs in zich op in plaats van erdoor vernietigd te worden.
Ironisch genoeg denk ik dat de meest succesvolle post-propaganda-omgeving niet een milieu is waarin westerse propaganda wint. Het zou een omgeving zijn waarin mensen zich steeds comfortabeler voelen met zeggen, “hmm, ik weet het eigenlijk niet.” Maar psychologisch gezien is dat extreem moeilijk voor mensen om te doen. Propaganda geeft je zekerheid: van wie goed is tot wat er is gebeurd en wat je zou moeten voelen. Een daadwerkelijk pluralistische informatieomgeving geeft je daarentegen: dit is wat we weten, dit is wat we niet weten, dit zijn de verschillende interpretaties, daar is wat bewijs als je het wilt hebben en succes ermee verder. Emotioneel gezien is dat gewoon niet zo bevredigend. Het maakt de bevolking ook ontzettend moeilijk opnieuw te vangen met een volgend propagandasysteem.
En daarom legt onderzoek steeds meer nadruk op dingen als prebunking, media literacy en bronnencontrole, in plaats van simpelweg steeds opnieuw valse beweringen neer te meppen met correcties.
Bovenstaande is deels waarom ik denk dat zelfs als Rusland morgen op magische wijze vrij en democratisch zou zijn, er een enorm psychologisch project nodig zou zijn om een omgeving te creëren waarin Russen niet langer hoeven te accepteren dat iemand een monopolie op de werkelijkheid heeft. Dat is echt ongelooflijk moeilijk en zou echt héél lang duren.
Dus mede daarom zeg ik dat ik denk dat wat ik een normale relatie vind niet meer gaat gebeuren in onze tijd.
Maar ik heb geen kristallen bol. Ik kan er naast zitten. Maar op zoiets enkel hopen is m.i. geen slim idee.
Edit: oeps, autist + student psychologie = veel te lange uiteenzetting. Sorry. Respect voor iedereen die het toch heeft gelezen
Maar het heeft dus wel serieus tijd nodig.
De Baltische Staten zijn tussen de 1e en 2e wereldoorlog even vrij en onafhankelijk geweest, maar daarvoor "gewoon" onderdeel van het Russische rijk geweest.franssie schreef op woensdag 23 september 2026 @ 17:45:
@Ample Energy ondanks je nick name heb je er veel energie in gestopt, ik heb het met plezier gelezen en zet me ook aan het denken. Volgens mij was het mijn moeder oid die ooit opmerkte dat de Baltische staten sneller terug konden naar 'normaal' omdat de oude generaties nog vrijheid hadden gekend. Bij Tjechië en Polen was dat al wat minder dacht ik.
Al waren het kleine landen, geringe bevolkingsaantallen. Veel van de culturele uitingen waren onder de Sovjets en Tsaren wel verboden, maar ook weer niet bijzonder streng afgedwongen.
Er was wel een enorm strenge repressie op weerstand tegen de overheid / veiligheid. Vergis je niet, zelfs vanuit het kleine Letland zijn er honderdduizenden naar Siberië afgevoerd, met name in de eerste jaren van onteigening. Maar de eigen taal, culturele vieringen en symbolen hebben het overleefd.
De Sovjets hanteerden ook een meer vervangings-beleid / omvolking (waar denk je dat extreem rechts het van daan heeft?) om cultuur te onderdrukken / te verwijderen, er zijn honderdduizenden uit andere Sovjet staten (veel Oekrainers) naar die landen verhuisd, allen onder Sovjet doctrine, in geheel nieuwe gemeenschappen. Daardoor identificeerde iedereen zich als Russisch, want dat was alles wat ze kenden.
En, aanvullend op @Ample Energy zijn post... Vergis je niet hoe veel, met name oudere, mensen in Oost-Duitsland, Polen, Baltische Staten oprecht verlangen naar de onderdrukkende Sovjet tijd. Want het was makkelijk, je hoefde niet na te denken. Woning werd geregeld, werkplek werd geregeld, alles op bonnen dus je wist je wekelijkse uitgaven, geen verschil tussen mensen (iedereen arm), etc.
Exact. En we moeten begrip hebben voor die tijd. Onder druk krijg je alleen maar meer weerstand en gedoe. Ik zou bijna een vergelijking willen trekken met het aanpassen van Zwarte Piet. Ja het moest aangepast worden, maar door de druk die er op gelegd werd door actiegroepen ging dat met veel meer onrust dan wat noodzakelijk was.Highland schreef op donderdag 24 september 2026 @ 08:33:
[...]
Grotendeels eens met je verhaal, maar wel met de aanvulling dat het minder opgaat voor nieuwe generaties. Die zitten telkens nieuw in de wedstrijd. Zo is het ook in Duitsland gegaan, waar de de-nazificatie pas in de jaren 60 goed op gang kwam toen kinderen aan hun (groot)ouders gingen vragen wat zij eigenlijk hadden gedaan in WOII. Toen kwamen ook de films, toneelstukken, liederen en ontstond de ruimte om het beeld bij te draaien.
Maar het heeft dus wel serieus tijd nodig.
Maar goed, dat gaat allemaal wat off-topic hier
[ Voor 20% gewijzigd door DropjesLover op 24-09-2026 11:03 ]
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Polen boogt op 1000 jaar geschiedenis en vele partities, sommige meer dan een eeuw lang. Die hebben wat ervaring met het laten overleven van een natie zonder staatfranssie schreef op woensdag 23 september 2026 @ 17:45:
Bij Tjechië en Polen was dat al wat minder dacht ik.
Ik denk dat in elk van deze landen geld dat er uiteraard een contingent sovjetburgers is ontstaan, die met een komkommer en een tomaat tevreden waren. In de Baltische staten is gerussificeerd, itt Polen en Tsjechie. Dat maakt het wellicht wat makkelijker de onderdrukker en zijn cultuur te identificeren. In Polen zat het verzet bijv veel in kunst. Soms zie je dingen waarvan je afvraagt hoe dat ooit is 'toegestaan'. Eea hangt in Polen ook samen met het feit dat het land 300km westwaarts is verschoven door Stalin, waar Tsjechie en de Baltische staten bleven waar ze waren. Dat leidt vandaag de dag tot bijvoorbeeld Polska A en Polska B.
Humanist | Kernpower! | Determinist | Verken uw geest | Politiek dakloos
Oekraine mag, nee, moet, alles doen om de oorlog te winnen. Vrouwen verkachten draagt daar op geen enkele wijze aan bij, dat mag ze dus niet doen. Alles wat daar wel aan bijdraagt, zoals pakhuizen opblazen, pakhuizen van de Putin kliek die ook nog eens via de verkoop van die 140.000 verschillende artikelengrof geld verdienen aan de SMO, de SMO daarmee ook faciliteren, ik juich het van ganser harte toe. Geen enkele morele discussie voor mij.redwing schreef op donderdag 24 september 2026 @ 00:47:
[...]
Lees mijn vorige post nog even. Dat rusland dagelijks burgerdoelen treft wil nog niet zeggen dat Oekraïne dat dan ook moet gaan doen.
En aangezien ze daar echt alles verkopen zou ik ook niet te snel roepen dat het aandeel militair wel hoger dan 1 moet zijn.
Belangrijkste punt blijft echter dat wat de ander doet nooit een goede reden kan zijn om zelf hetzelfde te gaan doen. Want waar leg je dan de grens van wat wel/niet mag? Mag Oekraïne dan ook alle andere dingen doen die in de posts hierboven staan? Of strepen we het tegen elkaar weg zodat Oekraine wat vrouwen mag verkrachten als rusland dat ook heeft gedaan?
Want naar mijn idee is deze hele discussie precies waarom we oorlogsrecht bedacht hebben met daarin wat wel/niet mag in een oorlog. En dat geldt dus ook als de ander zich daar niet aan houdt.
een treffende spreuk
In sommige regio's introduceren ze weer limieten op hoeveel brandstof men mag kopen. De prijs van brandstof is sinds het begin van de oorlog begin dit jaar met 20% gestegen
Russian Regions Slowly Reimpose Fuel Purchase Limits Amid Ongoing Refinery Attacks
Russian Regions Slowly Reimpose Fuel Purchase Limits Amid Ongoing Refinery Attacks
https://www.themoscowtime...g-refinery-attacks-a93773A growing number of Russian regions have recently seen the reintroduction of fuel rationing measures to combat shortages of gasoline and diesel caused by Ukrainian drone strikes against major oil refineries throughout the country.
In the Kaluga region southwest of Moscow, Governor Vladislav Shapsha announced the return of an odd-even system based on vehicle license plate numbers and a ban on sales into portable canisters starting Wednesday.
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
In Rusland is men begonnen met het testen van een nieuwe SAR satelliet in een baan om de aarde. Nu lanceert Rusland met regelmaat zulke en vergelijkbare satellieten, maar in dit geval komt de SAR satelliet af van een privaat bedrijf; namelijk Novy Kosmos, een startup uit Moskou.
De satelliet werd al 6 juni gelanceerd, en nu is men begonnen met het testen van alle on-board systemen. Het plan volgens Anatoly Zak; is om 12 van zulke satellieten te lanceren.
Het doet heel erg aan Buro-1440 denken, het private bedrijf achter de Rassvet constellatie. Nieuwe Russische ruimtebedrijven die veel meer het agile gedachtegoed delen dan alle pre-historische ontwerpburo's nog stammend uit de jaren 50 van de vorige eeuw.
De satelliet werd al 6 juni gelanceerd, en nu is men begonnen met het testen van alle on-board systemen. Het plan volgens Anatoly Zak; is om 12 van zulke satellieten te lanceren.
Het doet heel erg aan Buro-1440 denken, het private bedrijf achter de Rassvet constellatie. Nieuwe Russische ruimtebedrijven die veel meer het agile gedachtegoed delen dan alle pre-historische ontwerpburo's nog stammend uit de jaren 50 van de vorige eeuw.
Ook staat Rusland op het moment nog 2 private optische satellieten te lanceren vanuit Vostochny.Russia's first "private" radar imager undergoes testing in orbit with potential implications for the military.
— Anatoly Zak (@RussianSpaceWeb) 22 september 2026
DETAILS ON THE SITE (subscription) pic.twitter.com/rVwwQ1KAXY
...in the meantime, a pair of "private" satellites for optical electronic observations was reported to be delivered to Vostochny spaceport ahead of their launch as early as next month: https://t.co/eiT7iQ3eEi pic.twitter.com/yxgVkdmKd0
— Anatoly Zak (@RussianSpaceWeb) 23 september 2026
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
20% sinds 2022/2015 is wel heel weinig, ik vermoed dat je 20% prijsstijging sinds begin van dit jaar bedoelde. Uit het artikel waar je naar verwees:Yakolev schreef op donderdag 24 september 2026 @ 13:54:
In sommige regio's introduceren ze weer limieten op hoeveel brandstof men mag kopen. De prijs van brandstof is sinds het begin van de oorlog met 20% gestegen
The average price of gasoline in Russia has climbed 21% since the start of the year, with a single-week increase pushing the national average to 78.51 rubles per liter ($3.39 per gallon) as of Sept. 14.
Eenmaal in ons leven hebben we de mensen gelukkig willen maken. Dat zullen wij onszelf nooit vergeven.
Inderdaad, typo!onkl schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:23:
[...]
20% sinds 2022/2015 is wel heel weinig, ik vermoed dat je 20% prijsstijging sinds begin van dit jaar bedoelde. Uit het artikel waar je naar verwees:
[...]
Post aangepast
[ Voor 4% gewijzigd door Yakolev op 24-09-2026 14:38 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Waar is het bombardement van rotterdam? De invasie, de troepen die de grend over steken? Juist ja. Het is gewoon nog niet op dat niveau. Qua statistiek en geweldsmiddelen nog niet. Die ligt nog een stap verder.Brent schreef op woensdag 23 september 2026 @ 17:56:
[...]
In Roemenie schieten de raketten de grens over, in Polen worden er winkelcentra in de as gelegd, in NL wordt de AIVD afgeluisterd, in Duitsland drones net nog op tiid onderschept, infrastructuur in de hele Unie gesaboteerd, in de hele Unie drones, in d hele Unie moorden, in de hele Unie gevaarlijke situaties op zee en in de lucht.
Waar heb je het over geen militair conflict?
Overlever van KampeerMeet 4.1
"Als David Attenborough een film van jou zou moeten maken zou hij het moeilijk krijgen." - TDW
WW2 is niet pas begonnen met het bombardement van Rotterdam. Maargoed, ook eind 1939 waren er zat stemmen 'Polen is niet hier'.Nox schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:36:
[...]
Waar is het bombardement van rotterdam? De invasie, de troepen die de grend over steken? Juist ja. Het is gewoon nog niet op dat niveau. Qua statistiek en geweldsmiddelen nog niet. Die ligt nog een stap verder.
Humanist | Kernpower! | Determinist | Verken uw geest | Politiek dakloos
Dat is hoe 'wij' er naar kijken: 'escalatie! kijk uit'.Nox schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:36:
[...]
Waar is het bombardement van rotterdam? De invasie, de troepen die de grend over steken? Juist ja. Het is gewoon nog niet op dat niveau. Qua statistiek en geweldsmiddelen nog niet. Die ligt nog een stap verder.
Rusland lijkt vooral de 'vibe' te hebben van 'we kunnen proberen een vliegtuig op te blazen in Duitsland en eigenlijk is er 0 reactie buiten wat sterke woorden', 'als we over de grens vliegen kort, ook weinig reactie', 'warenhuis in de fik gezet in Polen en we komen er weer mee weg, wat kunnen we nog meer doen?'.
Ik denk dat we wel kunnen vaststellen dat dit een geheel andere manier is om met dezelfde situatie om te gaan (en dat we als Westen weinig kennis lijken te hebben van wat Putin's Rusland drijft en hoe ze denken).
Nunc purus risus, volutpat sagittis, lobortis at, dignissim sed, sapien
Precies, in Nederland dachten we tot de ochtend van 10 mei 1940 ook dat we neutraal konden blijven. Zo waren we immers ook WO1 doorgekomen.Brent schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:40:
[...]
WW2 is niet pas begonnen met het bombardement van Rotterdam. Maargoed, ook eind 1939 waren er zat stemmen 'Polen is niet hier'.
The choice is simple – do you do it in this life, or the next? In case of the former, why wait?
En hoe gaat het ondertussen met Rassvet?Yakolev schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:17:
Het doet heel erg aan Buro-1440 denken, het private bedrijf achter de Rassvet constellatie. Nieuwe Russische ruimtebedrijven die veel meer het agile gedachtegoed delen dan alle pre-historische ontwerpburo's nog stammend uit de jaren 50 van de vorige eeuw.
Dankzij de zeer handige website findrassvet kan je bekijken wat de 32 tot nu toe gelanceerde satellieten allemaal aan het doen zijn.
Volgens officiële berichtgeving moeten de satellieten onder eigen kracht van 300 naar 800km klimmen. Dit proces duurt maanden. Omdat Buro-1440 alles nog aan het uittesten is; heeft men besloten ze op het moment in een baan op ruim 500km om de Aarde te parkeren.
/f/image/vi9fpWpDs8q8ZK8c0bi7KKZX.png?f=fotoalbum_large)
Batch 1 - Lancering in Maart
- Van de in Maart gelanceerde 1ste batch zitten 13 van de 16 (81%) op de correcte hoogte.
- 1 satelliet (6%) was al DOA en is binnen 3 maanden weer teruggevallen door de dampkring.
- Rassvet-11 en 14 zijn een beetje gaan stagneren, maar ze laten wel nog tekenen van leven zien. Het is te vroeg om te spreken van gefaalde satellieten.
- 12 van de 16 (75%)zijn volgens plan aan het stijgen naar hun gewenste baan om de aarde. Daarnaast is er eentje die op 376km is blijven hangen - Waarom? geen idee.
- Rassvet-26 lijkt na aanvankelijk geklommen te hebben ondertussen kapot. Deze is sinds halverwege Augustus niet meer geklommen.
- Rassvet-17 en 23 waren waarschijnlijk DOA
Ook in een afgelegen dorp ergens kon men in een pilot dankzij Rassvet stemmen op de Doema verkiezingen. Daarbij moest men wel opschieten (gelukkig hoef je niet heel lang na te denken bij verkiezingen in Rusland..)
Er zijn meer dan 250 satellieten nodig voor een volledige dekking, dus ze hebben wel nog even te gaan.Current chain of the first batch (second batch is climbing and therefore can't be used for such tests) allows around 40-45 minute window per one pass
— afec7032 🇷🇺 (@afec7032) 20 september 2026
Voor nieuws en updates zijn de volgende X kanalen ontzettend interessant om te volgen:
https://x.com/afec7032
https://x.com/RussianSpaceWeb
https://t.me/bureau_1440
[ Voor 7% gewijzigd door Yakolev op 24-09-2026 15:11 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Het uitzicht over zee in Sochi:
🔥🛳️ Sochi, a tanker has been burning for two days. Another one is moored nearby.
— MAKS 26 👀🇺🇦 (@maks23.bsky.social) 24 september 2026
Death smiles at us all, all a man can do is smile back.
PSN
Oorlogsrecht is bedacht en opgesteld vanaf een mooi bureau en ondertekend met een mooie symbolische waarde. Helaas gaat zo een oorlogsrecht altijd moeizaam om te handhaven. Is het goed dat het niet altijd na wordt geleefd? Nee natuurlijk niet, maar is het onvermijdelijk, dan zeg ik dat het een dikke ja is, vooral als een oorlog vastloopt en je defensief niet meer verder komt.Want naar mijn idee is deze hele discussie precies waarom we oorlogsrecht bedacht hebben met daarin wat wel/niet mag in een oorlog. En dat geldt dus ook als de ander zich daar niet aan houdt.
En in mijn meerdelige post serie over de situatie binnen de Russische ruimtevaart.Yakolev schreef op donderdag 24 september 2026 @ 15:02:
[...]
En hoe gaat het ondertussen met Rassvet?
Vandaag heeft Buro-1440 bekend gemaakt te werken aan een nieuwe generatie van Rassvet satellieten (Gen2)
The "Russian Starlink" developer confirms work on the new-generation satellites at Buro 1440.
— Anatoly Zak (@RussianSpaceWeb) 24 september 2026
Context on the site (subscription): pic.twitter.com/MY4SiKU7oj
Ik vermoed ook dat er gewerkt wordt aan de mogelijkheid om andere raketten te gebruiken om de satellieten te lanceren."Bureau 1440 is developing a new generation of satellites, – company's deputy general director"https://t.co/VOhhlESlQ9
— afec7032 🇷🇺 (@afec7032) 24 september 2026
He's likely referring to Rassvet Gen2, which was first "announced" in 2023 (photo), so it's something we already knew.
(current generation is Rassvet Gen1) pic.twitter.com/F22B9x1tLf
Het is nog altijd niet duidelijk hoe erg de gevolgen zijn van de Oekraïense aanvallen op de Soyuz-2 fabriek voor de productie van de raketten. Sinds de aanvallen zijn 3 Soyuz-2 raketten gelanceerd, maar we weten dat ze er een aantal op voorraad hadden. Heel benieuwd wat de cadence zal blijven.
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
https://www.ad.nl/buitenland/gelekte-berichten-tonen-grote-meningsverschillen-in-top-van-kremlin-wie-heeft-dit-bedacht~a92bb66e/
Kennelijk denken ze ook in het Kremlin dat het niet zo goed gaat. De vraag is, hoeveel weet Putin hier van af? Zijn uitspraken lijken soms zeer tegen de werkelijkheid in te gaan.
YouTube: Ukraine's Lyman Offensive - Operation Vivaldi, Secrecy & How Lies can move Battlelines
Dit filmpje gaat uitgebreid over de uitspraken van Putin en dat hij claimt dat Rusland Sviatohirsk in handen heeft. Dit stad zit op zowel russische en Oekraïense kaarten ver achter de frontlinie. Het kan zomaar zijn dat Putin in een groot informatiebubbel zit en daarom zo stug onderhandelt.
Kennelijk denken ze ook in het Kremlin dat het niet zo goed gaat. De vraag is, hoeveel weet Putin hier van af? Zijn uitspraken lijken soms zeer tegen de werkelijkheid in te gaan.
YouTube: Ukraine's Lyman Offensive - Operation Vivaldi, Secrecy & How Lies can move Battlelines
Dit filmpje gaat uitgebreid over de uitspraken van Putin en dat hij claimt dat Rusland Sviatohirsk in handen heeft. Dit stad zit op zowel russische en Oekraïense kaarten ver achter de frontlinie. Het kan zomaar zijn dat Putin in een groot informatiebubbel zit en daarom zo stug onderhandelt.
Als in: eenzame leider in een bunker die imaginaire legers inzet voordat hij zelfmoord pleegt? Denk het niet, liegen is voor Russen een soort van tweede natuur. En je weet niet wat precies voor internationaal of nationaal publiek issuperrock schreef op zondag 27 september 2026 @ 23:52:
https://www.ad.nl/buitenland/gelekte-berichten-tonen-grote-meningsverschillen-in-top-van-kremlin-wie-heeft-dit-bedacht~a92bb66e/
Kennelijk denken ze ook in het Kremlin dat het niet zo goed gaat. De vraag is, hoeveel weet Putin hier van af? Zijn uitspraken lijken soms zeer tegen de werkelijkheid in te gaan.
YouTube: Ukraine's Lyman Offensive - Operation Vivaldi, Secrecy & How Lies can move Battlelines
Dit filmpje gaat uitgebreid over de uitspraken van Putin en dat hij claimt dat Rusland Sviatohirsk in handen heeft. Dit stad zit op zowel russische en Oekraïense kaarten ver achter de frontlinie. Het kan zomaar zijn dat Putin in een groot informatiebubbel zit en daarom zo stug onderhandelt.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Je weet toch hoe het gaat? Slecht nieuws brengen is taboe dus ieder rapport "naar boven" is net wat mooier dan het inkomende rapport. Zodoende denkt de legertop dat ze veel verder zijn dan de werkelijke situatie. Die chaos wordt nu ook uitgebuit met operatie Vivaldi.Tens schreef op maandag 28 september 2026 @ 08:57:
[...]
Als in: eenzame leider in een bunker die imaginaire legers inzet voordat hij zelfmoord pleegt? Denk het niet, liegen is voor Russen een soort van tweede natuur. En je weet niet wat precies voor internationaal of nationaal publiek is
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Het verval van Rassvet-23 is nu zo snel, dat hij ondertussen als verloren kan worden beschouwd. Het verval van Rassvet-17 is nu ook aan het versnellen.Yakolev schreef op donderdag 24 september 2026 @ 15:02:
[...]
En hoe gaat het ondertussen met Rassvet?
Batch 2 - Lancering in Juli
- Rassvet-17 en 23 waren waarschijnlijk DOA
Find Rassvet
Batch-2 lijkt dus een hogere failure rate hebben dan Batch-1.
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Dat past bij de verwachtingen dat de kwaliteit van alle Rusissche producten serieus begint te lijden door dit conflict, het haastwerk, slechtere materialen etc.Yakolev schreef op maandag 28 september 2026 @ 11:36:
[...]
Het verval van Rassvet-23 is nu zo snel, dat hij ondertussen als verloren kan worden beschouwd. Het verval van Rassvet-17 is nu ook aan het versnellen.
[Afbeelding]
Find Rassvet
Batch-2 lijkt dus een hogere failure rate hebben dan Batch-1.
Starlink (Amerikaans) en Qianfen (Chinees) hadden ook problemen bij de eerste lanceringen.Bvanham schreef op maandag 28 september 2026 @ 12:11:
[...]
Dat past bij de verwachtingen dat de kwaliteit van alle Rusissche producten serieus begint te lijden door dit conflict, het haastwerk, slechtere materialen etc.
Yakolev in "Wapens en wapensystemen"
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
De New York Times heeft een verslag uit Noord-Ossetië.
They Lost Sons to the War, but Want Russia to Fight On
They Lost Sons to the War, but Want Russia to Fight On
De propaganda werkt iig daar in die regio ..Russia’s war with Ukraine shows itself in many ways in North Ossetia, a remote mountainous region with a centuries-long history of furnishing soldiers for Moscow’s battles.
It can be seen in the martial songs now sung in schools. In a government stocked with veterans. In a habit of making patriotic comments for public consumption and then whispering true feelings. In the scarcity of men. And in the scale of the loss.
Maar de impact op de samenleving daar is enormRussia should stop fighting, Ms. Abaeva said, only once what she called the Nazis in Ukraine are vanquished.
“I do not wish for any mother to bury her child, neither in Ukraine nor here,” she said. “I want peace. I want there to be no Nazism.”
Je kan het gehele artikel lezen ..In 2019, she helped open a store in North Ossetia. It once employed about 80 men. In September 2022, when Moscow carried out a mobilization for the war, the company received large numbers of draft summonses. Other men decided on their own to go.
She and her colleagues decided to decrease the size of their team to 60, because they did not think they could find enough workers and because the scarcity of men had driven up salaries. Eventually, she said, “everyone started hiring women.”
Tsjaduvekot schreef op maandag 28 september 2026 @ 13:47:
De New York Times heeft een verslag uit Noord-Ossetië.
Een beetje hetzelfde als in diverse polls: we willen vrede, maar wel op Russische voorwaarden. Een beetje wat Lavrov zegt.Russia should stop fighting, Ms. Abaeva said, only once what she called the Nazis in Ukraine are vanquished.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
voor de duidelijkheid: its national interest zijn de volledige macht terug over alle regio's die ooit onder Russische controle vielen.Peskov stated that Russia will continue its "special operation" until its national interests are 100% secured.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Rusland gaat informatie over de aanslagen op haar oliesector afschermen. Ook alle informatie die betrekking heeft op de export en import van fossiele brandstoffen wordt niet meer gedeeld.
Volkskrant Oekraïne Liveblog
Poetin legt publicatie informatie over productie bij olieraffinaderijen, geliefd doelwit van Oekraïne, aan banden
Volkskrant Oekraïne Liveblog
Poetin legt publicatie informatie over productie bij olieraffinaderijen, geliefd doelwit van Oekraïne, aan banden
Niet alleen de media zelf, maar ook de uitvoer van sancties op Rusland worden hierdoor belemmerd:Door de beperkingen die Poetin heeft opgelegd kan het mogelijk minder snel duidelijk worden wat de impact is van de Oekraïense aanvallen. Informatie over de hoeveelheid olie die verwerkt wordt bij raffinaderijen en hoeveel producten er gemaakt worden is niet zomaar meer toegankelijk. Media mogen er alleen over berichten als het desbetreffende bedrijf zelf de informatie naar buiten heeft gebracht.
Bovendien zouden de restricties het moeilijker maken voor westerse landen om de sancties te handhaven. Het decreet is ook van toepassing op onder meer exportvolumes, de prijzen van uitvoer, de toeleveringsketen van verkopers, kopers en tussenpersonen, transportroutes, terminals en opslaglocaties. Hierdoor kan het lastiger zijn om de Russische handel in energieproducten in kaart te brengen en mogelijke ontduiking van sancties op te sporen.
Wil je een EU leger? Teken dan de petitie Protect us with a European ARMY (Volt EU)
Het werkt dus wel... Hopelijk (waarschijnlijk) blijft Oekraïne ze bombarderen.teacup schreef op dinsdag 29 september 2026 @ 21:53:
Rusland gaat informatie over de aanslagen op haar oliesector afschermen. Ook alle informatie die betrekking heeft op de export en import van fossiele brandstoffen wordt niet meer gedeeld.
Volkskrant Oekraïne Liveblog
Poetin legt publicatie informatie over productie bij olieraffinaderijen, geliefd doelwit van Oekraïne, aan banden
[...]
Niet alleen de media zelf, maar ook de uitvoer van sancties op Rusland worden hierdoor belemmerd:
[...]
Las vandaag ook dat de FP-9 in november gebruiksklaar lijkt te zijn, die kan daar mooi in helpen.
AMD 5800X3D, ASUS ROG Strix B550-F, 32GB Corsair DDR4, MSI RTX 5070 Ti 16G SHADOW 3X OC
Rusland gaat in haar samenleving snijden om de oorlog te bekostigen. Gewoon, omdat haar overheid dat kan doen.
Volkskrant Oekraïne Liveblog
Russia's finance ministry raises taxes to bolster Putin's military budget
Uit dit artikel leren we ook dat de belastingen worden verhoogd:
Volkskrant Oekraïne Liveblog
Nu is die financiering van de oorlog al langer een issue,maar het brgrotingstekort dat Rsland heeft wordt met het onderstaan toch wel concreet:De documenten tonen dat Rusland van plan is om volgend jaar omgerekend 178 miljard euro uit te geven aan het leger. Het gaat om het grootste bedrag sinds de Russische invasie van Oekraïne in 2022. Tegelijkertijd bezuinigt de regering 6 procent op het onderwijs en 6,8 procent op de gezondheidszorg. Daarnaast wordt er onder meer 7 procent bezuinigd op sociale voorzieningen, zoals staatspensioenen en uitkeringen voor veteranen. Het is niet duidelijk om wat voor bedragen het precies gaat.
Als bron voor dit begrotingstekort haalt De Volkskrant een Euronews artikel van 27 september jl. aan:In de eerste helft van dit jaar bedroeg het begrotingstekort van Rusland omgerekend 60 miljard euro. Ook westerse economische sancties tegen Rusland dragen bij aan het begrotingstekort.
Russia's finance ministry raises taxes to bolster Putin's military budget
Uit dit artikel leren we ook dat de belastingen worden verhoogd:
Het mes snijdt met dit tekort aan twee kanten, die het effect versterken. Het tekort loopt in percentage van het bruto nationaal product op ten opzichte van de situatie in 2023-2024. De fondsen die Rusland gebruikt om tekorten te pareren is verder gedaald. Tegelijkertijd neemt het Bruto Nationaal Product af:The Kremlin is seeking additional funds for the war in Ukraine by raising taxes, as the federal budget deficit reached 5.8479 trillion roubles (€60.4 billion) in the first half of the year, according to official data.
Over die belastingverhogingen:
- By the end of July, the budget deficit amounted to 2.8% of annual GDP, almost twice the initially planned annual figure.
- The volume of funds in Russia's reserve fund has fallen to 1.6% of GDP, forcing the Kremlin to borrow from domestic banks.
- At the same time, GDP growth has slowed compared with the peak rate of more than 4% year on year recorded in 2023–2024. According to government forecasts, growth this year will be 0.6%, with the economy contracting in the first quarter and showing a modest rebound in the second.
En de Russische BTW gaat ook omhoog, maar dan voor aankopen bij buitenlandse online winkels. Dit kan wel iets betekeen van de gewone Rus, die veel uit China haalt:The Ministry of Finance has proposed taxing Russians' so‑called "passive" income at rates of 13%–22%. This includes interest on deposits, dividend income, securities transactions, property sales, as well as insurance and gift contracts. At present, passive income is taxed at 13%–15%.
Verder nog de onderstaande belasting, die ik als een soort van ZZP belasting interpreteer:Another initiative by the ministry is to introduce value added tax (VAT) on purchases from foreign online shops. That would be applied immediately at the maximum rate of 22%, although there had previously been talk of a phased increase.
En grotere bedrijven:Andrei Yepishin, deputy chair of the committee on the budget and financial markets, said couriers and drivers who in practice work full time should pay tax at a rate starting from 13% instead of the 4%–6% self‑employment tax.
Hiermee, even helemaal los van economische impact op Rusland als geheel, gaat de Rusland-Oekraïne oorlog pijn doen voor de Russen. Op meer vlakken.For large businesses, a windfall tax is being introduced, according to the Finance Ministry's press release: for certain companies in the mining and metals sector the tax will be 30% of additional income. For gold producers the rate will be 20%.
Wil je een EU leger? Teken dan de petitie Protect us with a European ARMY (Volt EU)
1 van de satellieten is de KOEN (Complex of Optical Electronic Observation).Yakolev schreef op donderdag 24 september 2026 @ 14:17:
Ook staat Rusland op het moment nog 2 private optische satellieten te lanceren vanuit Vostochny.
[X]
Met een resolutie van 0.5 meter is het vergeleken met andere ISR satellieten niet bepaald speciaal, maar voor Rusland zijn zulke satellieten wel een unicum omdat ze vergeleken met andere Russische modellen veel kleiner gebouwd worden. Deze verkleining (miniaturization) wordt mogelijk gemaakt door het kopen en reverse-engineren van Chinese technologie. Voor de gevestigde orde is dat een taboe, maar deze nieuwe generatie aan Russische private ruimtebedrijven hebben daar minder moeite mee. (Ook Rassvet van Buro-1440 heeft een aantal Chinese invloeden). Zo timmeren deze nieuwe bedrijven hard aan de weg waardoor Rusland veel goedkoper haar achterstand op de Verenigde Staten en China voor een deel kunnen weg werken.
De lancering van de KOEN (en ook de andere Optische ISR satelliet: Kinosputnik) staat voor deze maand gepland vanuit de nieuwe kosmodroom in Vostochny.
https://russianspaceweb.com/protected/koen.html
Valt ook samen met het nieuws / analyse dat de Oekraïense aanvallen op de Soyuz fabriek waarschijnlijk niet voldoende zijn geweest:
https://www.thespacereview.com/article/5313/1
[ Voor 7% gewijzigd door Yakolev op 01-10-2026 08:56 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Je moet wat bedenken om mobilisatie te verdedigen.
*knip* Hier hebben we een bron bij nodig.
*knip* Hier hebben we een bron bij nodig.
[ Voor 54% gewijzigd door teacup op 01-10-2026 15:26 ]
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Volgens de moscow times wordt er 215 miljoen $ uitgetrokken om specifiek het leven van Putin zo ver mogelijk te rekken:
🥴 Russia wants to spend $215 million on Putin's "life extension", while funding for the fight against cancer is being cut 12 times, — The Moscow Times The draft federal budget of Russia for 2027–2029 has allocated almost 18 billion rubles for national project "New Health Saving Technologies".
— MAKS 26 👀🇺🇦 (@maks23.bsky.social) 2 oktober 2026
According to The Moscow Times, it may be related to developments to extend Putin's life. The project is overseen by the dictator's daughter Maria Vorontsova and the head of the Kurchatov Institute Mikhail Kovalchuk.
— MAKS 26 👀🇺🇦 (@maks23.bsky.social) 2 oktober 2026
Doet me weer denken zijn zijn gesprekje met Xi waar de mic ook zoiets opving.At the same time, due to the budget deficit and record military spending in 2027, funding for the federal project to fight cancer is being cut almost 12 times — from 44.9 billion to 3.8 billion rubles.
— MAKS 26 👀🇺🇦 (@maks23.bsky.social) 2 oktober 2026
Death smiles at us all, all a man can do is smile back.
PSN
Het artikel noemt nergens dat het project specifiek voor Poetin is.
- Het Kremlin heeft in de begroting voor 2027-29 in totaal 18 miljard roebel gereserveerd voor het gezondheidsproject.
- Het officiële doel is de ontwikkeling van innovatieve geneesmiddelen, en technologieën voor levensverlenging. Er staat nergens dat het geld voor Poetin persoonlijk bestemd is.
- De koppeling aan Poetin wordt toegeschreven aan de WSJ.
[ Voor 4% gewijzigd door Yakolev op 02-10-2026 14:17 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Uiteraard gaat de Russische begroting nergens expliciet melden dat het specifiek bedoeld is voor Putin.Yakolev schreef op vrijdag 2 oktober 2026 @ 14:06:
Het artikel noemt nergens dat het project specifiek voor Poetin is.
- De Kremlin heeft in de begroting voor 2027-29 in totaal 18 miljard roebel gereserveerd voor het gezondheidsproject.
- Het officiële doel is de ontwikkeling van innovatieve geneesmiddelen, en technologieën voor levensverlenging. Er staat nergens dat het geld voor Poetin persoonlijk bestemd is.
- De koppeling aan Poetin wordt toegeschreven aan de WSJ.
Zeker, maar de tweet en bericht komen niet overeen met het daadwerkelijke bericht van The Moscow TimesRequiem19 schreef op vrijdag 2 oktober 2026 @ 14:16:
[...]
Uiteraard gaat de Russische begroting nergens expliciet melden dat het specifiek bedoeld is voor Putin.
Dat is eigen invulling.
[ Voor 4% gewijzigd door Yakolev op 02-10-2026 14:18 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Dit verhaal speelt al een aantal jaren, Putin had een (privé?) anti aging guru in zijn inner circle (wellicht een dictator dingetje, Hitler had ook iets met extreme gezondheids dingen en behoud jeugdigheid)). Het was volgens die guru belangrijk om het leven van Putin te verlengen vanwege politieke stabiliteit. Veelzeggend: hij is zelf niet erg oud geworden btw.Requiem19 schreef op vrijdag 2 oktober 2026 @ 14:16:
[...]
Uiteraard gaat de Russische begroting nergens expliciet melden dat het specifiek bedoeld is voor Putin.
Vladimir Khatskelevich Khavinson en peptiden (westerse medische instanties plaatsen nogal wat kanttekeningen bij de 'bewezen'werking)
Wikipedia: Vladimir Khavinson
berichten uit 2024 en 26, maar het speelde al langen volgens mij.
https://unherd.com/newsro...eternal-youth-is-failing/
https://www.tbsnews.net/w...nd-human-lifespan-1450331
(het woord peptiden kom je ook regelmatig tegen bij cosmetica reclame)Khavinson, who received a major state award from Putin, once said he aimed to extend leaders' lifespans to prevent political instability and argued humans could live to 120 years.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
De snelste en goedkoopste manier voor levensverlenging in Rusland is het stoppen van de oorlog. Niet voor Poetin waarschijnlijk, wel voor honderdduizenden anderen...Yakolev schreef op vrijdag 2 oktober 2026 @ 14:06:
Het artikel noemt nergens dat het project specifiek voor Poetin is.
- Het Kremlin heeft in de begroting voor 2027-29 in totaal 18 miljard roebel gereserveerd voor het gezondheidsproject.
- Het officiële doel is de ontwikkeling van innovatieve geneesmiddelen, en technologieën voor levensverlenging. Er staat nergens dat het geld voor Poetin persoonlijk bestemd is.
- De koppeling aan Poetin wordt toegeschreven aan de WSJ.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Iets met biolabs... Ongelukjes kunnen gebeuren, ook met gevaarlijke stoffen. Mogelijk is alles onder controle, maar het gebeurde in een land waarvan de overheid zo'n beetje per definitie over alles liegt.
Russische laborant dood door pest, tientallen in quarantaine
https://nos.nl/artikel/26...tientallen-in-quarantaineIn Rusland is een 28-jarige laboratoriummedewerker overleden aan de pest nadat ze een reageerbuisje had gebroken. Zo'n 200 mensen die met haar in contact zijn geweest, zijn uit voorzorg in quarantaine geplaatst, meldt de onafhankelijke Moscow Times.
❗️Russia has plague, the country is hiding the true scale: one person has died, almost 200 have been isolated, — The Sun
📍This is about the Irkutsk region. After the death of a 28-year-old employee of the Irkutsk Anti-Plague Institute, up to 189 contact persons could have been placed under surveillance and isolation.
📍The woman was suspected of having the pulmonary form of the plague. She was hospitalized on September 29 with severe breathing problems, was connected to a ventilator, and two days later she died.
📍The version about an accidentally broken test tube in the laboratory raises doubts: employees of such institutions work in special protection.
📍The situation is so serious that the head of Rospotrebnadzor Anna Popova personally arrived in the region, and the hospital in Shelekhov was closed for quarantine.
📍At the same time, the governor of the Irkutsk region, Igor Kobzev, still does not name a specific disease and speaks only about the suspicion of a "particularly dangerous infection".
❗️Russia has plague, the country is hiding the true scale: one person has died, almost 200 have been isolated, — The Sun
— MAKS 26 🇺🇦👀 (@Maks_NAFO_FELLA) 3 oktober 2026
📍This is about the Irkutsk region. After the death of a 28-year-old employee of the Irkutsk Anti-Plague Institute, up to 189 contact persons could have been…
[ Voor 45% gewijzigd door Tens op 04-10-2026 10:33 ]
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
En daar zijn weer wat jongemannen 'gerekruteerd'.
edit:
Even serieus, je ziet dat ze specifiek jonge kerels eruit halen. Vrouwen, oude mannen worden gewoon gepasseerd. Uiteraard is het 'rekruteren' mijn eigen invulling.
Zie ook deze nog langskomen. Hopelijk morgen minimaal +2 aircrafts in de stats
edit:
Even serieus, je ziet dat ze specifiek jonge kerels eruit halen. Vrouwen, oude mannen worden gewoon gepasseerd. Uiteraard is het 'rekruteren' mijn eigen invulling.
edit:Security forces began detaining protesters at a KPRF rally in Moscow attended by around 2,000 people. Arrests reportedly began after protesters chanted, “Down with the Tsar!"👑 ✅️Follow us for the latest updates
— OSINTRadar (@osintradar.bsky.social) 4 oktober 2026
Zie ook deze nog langskomen. Hopelijk morgen minimaal +2 aircrafts in de stats
🚨 BREAKING: Ukraine’s SSU struck two Russian combat aircraft at Khanskaya airbase in Adygea overnight, around 500 km from Ukraine. Drones operated by the SSU’s Alpha Special Operations Center hit a Su-35 fighter, a Su-34 fighter-bomber, and an ammunition depot at the airfield.
— 🦋Special Kherson Cat🐈🇺🇦 (@specialkhersoncat.bsky.social) 4 oktober 2026
[ Voor 63% gewijzigd door arie_papa op 04-10-2026 19:09 ]
Statistieken zijn als bikini's: wat ze tonen is erg suggestief, wat ze niet tonen is essentieel
Of ze erg gemotiveerd zijn waag ik te betwijfelen.arie_papa schreef op zondag 4 oktober 2026 @ 15:03:
En daar zijn weer wat jongemannen 'gerekruteerd'.
[Bluesky]
GT7 ID: ONYX_PdeG69
Onderschat niet het motiverende gehalte van barrière troepen met AK-74's op je gericht.vdr01 schreef op zondag 4 oktober 2026 @ 15:35:
[...]
Of ze erg gemotiveerd zijn waag ik te betwijfelen.
The ships hung in the sky in much the same way that bricks don’t.
Voor gehaktmolen-vlees maakt dat niet uit.vdr01 schreef op zondag 4 oktober 2026 @ 15:35:
[...]
Of ze erg gemotiveerd zijn waag ik te betwijfelen.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Publiekelijk kritiek hebben op de overheid is levensgevaarlijk in Rusland inderdaad.arie_papa schreef op zondag 4 oktober 2026 @ 15:03:
En daar zijn weer wat jongemannen 'gerekruteerd'.
edit:
Even serieus, je ziet dat ze specifiek jonge kerels eruit halen. Vrouwen, oude mannen worden gewoon gepasseerd. Uiteraard is het 'rekruteren' mijn eigen invulling.
[Bluesky]
Death smiles at us all, all a man can do is smile back.
PSN
*knip*, dat soort claims verdienen onderbouwing.vdr01 schreef op zondag 4 oktober 2026 @ 15:35:
[...]
Of ze erg gemotiveerd zijn waag ik te betwijfelen.
[ Voor 37% gewijzigd door NMH op 05-10-2026 13:59 ]
Ik zou ook gaan als er een doorgeladen AK-47 op mijn voorhoofd gericht staat. Dat lijkt mij uitermate demotiverend. Aan het front zou ik vervolgens weinig motivatie hebben om mijn leven voor Rusland te wagen. Zou nog liever deserteren of overlopen. Zo bedoelde ik het maar ik snap uw punt ook.Standeman schreef op zondag 4 oktober 2026 @ 16:47:
[...]
Onderschat niet het motiverende gehalte van barrière troepen met AK-74's op je gericht.
[ Voor 6% gewijzigd door vdr01 op 05-10-2026 14:20 ]
GT7 ID: ONYX_PdeG69
schieten op de persoon die áchter je staat en jou in de rug wil schieten?.... zodra je de kans krijgt? Naar voren is 100% dood, vluchten/overgeven 90%???vdr01 schreef op maandag 5 oktober 2026 @ 14:18:
[...]
Ik zou ook gaan als er een doorgeladen AK-47 op mijn voorhoofd gericht staat. Dat lijkt mij uitermate demotiverend. Aan het front zou ik vervolgens weinig motivatie hebben om mijn leven voor Rusland te wagen. Zou nog liever deserteren of overlopen. Zo bedoelde ik het maar ik snap uw punt ook.
10kWp + EV + 3x L/L Wtp.
Binnenkort ook zoiets in de vs (Trump Fact-Checking Network)? een 'onafhankelijk' (door: Russian state news agency TASS, ANO Dialog Regions and the New Media Workshopfact opgericht) checking netwerk:
When you desperately want your own IFCN.
— SPRAVDI — Stratcom Centre (@StratcomCentre) 5 oktober 2026
IFCN is the International Fact-Checking Network, a well-established global network of fact-checking organizations.
Russia, apparently unable to resist imitation, has simply changed one letter and created the GFCN, the “Global… pic.twitter.com/Zb70F6wEwb
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Er was in AWM ook een eigen topic over de pestuitbraak in Rusland geopend, dus ik heb de reacties hier daarover daarheen verplaatst om de discussie centraal te houden: Pestbesmetting in Siberisch onderzoekslaboratorium.
Let op:
Dit is een topic met een gevoelig onderwerp dat bij veel van ons emoties oproept. Om die reden hanteren de we volgende topic regels:
Wat we vooral willen zien:
Wat willen we beslist niet zien:
Voor inhoudelijke discussies en achtergronden zie:
UKR: Topic wegwijzer
Specifieke topic regels
AWM / themaforum beleidstopic:
Voor de pestuitbraak hebben we: Pestbesmetting in Siberisch onderzoekslaboratorium.
Dit is een topic met een gevoelig onderwerp dat bij veel van ons emoties oproept. Om die reden hanteren de we volgende topic regels:
Wat we vooral willen zien:
- Een topic met onderbouwde argumenten, voor of tegen.
- Bij voorkeur worden post onderbouwd met goed onderzochte bronnen.
- Respect voor elkaars mening.
Wat willen we beslist niet zien:
- Inzet van kernwapens erbij halen.
- Rants.
- Generaliserende, denigrerende en/of racistische opmerkingen.
- Wegzetten van bevolkingsgroepen.
- Ongefundeerde oneliners.
- Linkdrops zonder duiding.
- Persoonlijke aanvallen op voor- en tegenstanders.
- Reacties op slechte berichten. Slechte berichten melden we met een issue report.
Voor inhoudelijke discussies en achtergronden zie:
UKR: Topic wegwijzer
Specifieke topic regels
- Geen ongefundeerde speculaties over WW3
- Gebruik embed[embed] link [/]tags voor tweets
- Deel aub geen schokkende beelden. Bedenk daarbij goed of een twitter bericht wat toevoegt aan de discussie.
- Geen drogredenen of onlogische en/of onnavolgbare gevolgtrekkingen.De volgende drogreden is expliciet niet toegestaan: neutraliteit claimen om vervolgens een waardeoordeel te geven over het conflict. Zie ook Wikipedia: Argument to moderation en Wikipedia: False balance
- Geen omgekeerde bewijslast, wie beweert moet bewijzen.
AWM / themaforum beleidstopic:
Voor de pestuitbraak hebben we: Pestbesmetting in Siberisch onderzoekslaboratorium.
:strip_exif()/f/image/uo2eUtZjD4Sh0uUzgaifIojS.jpg?f=fotoalbum_large)