Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
[ Voor 89% gewijzigd door teacup op 10-07-2026 12:48 ]
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
En @TheGhostIncTens schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 08:06:
oogsten zonder diesel; Rusland is op weg naar een veel grotere crisis dan de brandstof tekorten.
[...]
[X]
Is dit niet een typo? Als er nu sprake is van een limiet dan is dat iets van 20 liter per auto.
Wat de boeren betreft, die gebruiken waarschijnlijk rode diesel. Dat haal je niet bij een tankstation maar dat is opgeslagen in een tank op de boerderij. De levering aan huis gaat via de lokale brandstofhandelaar.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Ongeveer de helft van het spoor, maar vrijwel alle belangrijke spoorwegen zijn inderdaad geëlektrificeerd.SkiFan schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 10:35:
In Rusland zijn volgens mij vrijwel alle treinen geëlectrificeerd.
https://www.railengineer....utes-to-zero-carbon-rail/More than half of the 85,500km Russian rail network has now been electrified and electric trains carry 85 per cent of all rail passenger journeys. Of the 2,653 billion tonne kilometres (tk) of freight carried by Russian Railways, 87 per cent is hauled by electric traction. This volume is forecast to increase to 3,166 billion tk by 2025, with much of it forecast to increase on far eastern non-electrified routes. Hence the company has an electrification programme there to maintain its high level of electric freight haulage.
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
[ Voor 77% gewijzigd door teacup op 10-07-2026 12:53 ]
Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
Rode diesel is een accijnsdingetje, weet niet of Rusland daar ook mee werkt.asing schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 10:41:
[...]
En @TheGhostInc
Is dit niet een typo? Als er nu sprake is van een limiet dan is dat iets van 20 liter per auto.
Wat de boeren betreft, die gebruiken waarschijnlijk rode diesel. Dat haal je niet bij een tankstation maar dat is opgeslagen in een tank op de boerderij. De levering aan huis gaat via de lokale brandstofhandelaar.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
[ Voor 89% gewijzigd door teacup op 10-07-2026 12:54 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Echter, vluchten kost geld. Om te reizen, om smokkelaars en mensen om te kopen.Anakha schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 09:31:
[...]
Wat maakt dat je denkt dat het 'dichtgooien van de grens' nu al decennia niet werkt om mensen uit allerlei andere landen tegen te houden, maar wel zou werken om Russen tegen te houden? Je hebt vele duizenden kilometers aan landgrenzen, die kun je nooit allemaal tegelijk goed in de gaten houden, en zelfs op de plekken waar dat wel lukt zul je altijd wel wat corrupte douaniers houden die voor het juiste bedrag even de andere kant op kijken. Vervolgens zijn er in elk land inmiddels voldoende politici verkozen die er electoraal baat bij hebben als die immigranten binnenkomen en vooral als ze voor problemen zorgen, want dat levert extra stemmen op. Daarnaast is er ook in elk land voldoende ander gespuis dat creatieve mogelijkheden ziet om geld te verdienen aan mensensmokkel en verwante aangelegenheden. Kortom, het is een illusie om te denken dat je zoiets (volledig) tegen kunt houden. Je kunt het hooguit wat indammen als je er voldoende belastinggeld tegenaan gooit.
Overigens lijkt het me rijkelijk vroeg om hierover te speculeren - zoals anderen al zeggen is al talloze eerdere keren voorspeld dat de Russen binnenkort echt de handdoek in de ring moeten gooien, en tot nu toe is dat altijd veel te optimistisch geweest. In deze thread lees je vooral berichten over ellende voor Russen, want dat is nieuwswaardig en bovendien willen we graag lezen dat Oekraïne het goed doet. Een filmpje van een tankstation met een lange rij wachtenden wordt gedeeld, een filmpje van een tankstation waar weinig aan de hand is wordt niet eens gemaakt, want dat is voor wie daar woont niet opvallend genoeg om te willen filmen. Daardoor krijgen we een erg scheef beeld van hoe het leven van de gemiddelde Rus er op dit moment uitziet en lijkt het veel erger dan het vermoedelijk is. Bovendien hebben we al eerder in deze oorlog gezien dat er continu hetzelfde gebeurt als in andere conflicten met geopolitieke belangen: wanneer een van beide partijen op de knieën gedwongen lijkt te worden, komt er opeens extra hulp van bondgenoten op gang. Als het momentum verder opschuift richting Oekraïne, zal China de hulp aan Rusland verder opschroeven. Als het er op zou lijken dat Rusland opeens alsnog serieus terreinwinst begint te boeken, zal Europa de hulp aan Oekraïne verder opschroeven. Zo blijven we altijd dichter bij de status quo dan je zou verwachten als je huidige trends richting de toekomst doortrekt zonder rekening te houden met externe interventies.
Echter, degenen met geld zijn al lang vertrokken ten tijde van de eerste mobilisatie.
Daarbij, never waste a crisis. De rijken die er nog zijn zullen de crisis aangrijpen om nog meer assets op te kopen. Failliete bedrijven, boerenland, etc. Zo zijn de huidige oligarchen ook ontstaan natuurlijk, dus de enige kans om (later) rijk te worden in Rusland, is exact de situatie die nu aan het ontstaan is.
Blijven nog over de vluchtelingen die het er gewoon op wagen, zoals de Afrikaanse bootjes.
Tegelijkertijd, Rusland heeft al bijna 1,5 miljoen werknemers verloren, plus nog een miljoen aan veteranen, en al een langdurig geboortetekort. Patriottisme voor het vaderland zit er behoorlijk ingeramd met alle propaganda.
Ze kunnen zich de missende arbeidskrachten niet veroorloven, ik verwacht dat de grenzen aan hun kant dicht gaan.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
De boeren regio's zijn wel weer de regios die minder aandacht hebben van de 2 steden in Rusland.TheGhostInc schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 08:55:
[...]
Limieten van 100 of 200 liter zijn vooral bedoeld om hamsteren e.d. te voorkomen. Dat je niet een tank koopt van 1000L (zo'n IBC) voor een paar tientjes en die vult en dan de rest van het jaar daaruit kan tappen of dat je met een leuke marge het spul weer verkoopt.
Hoe vaak zie je trouwens een tractor, combiner of ander landbouw voertuig bij het tankstation? Die hebben andere aanvoer routes. Dat zal in RU niet anders zijn.
Qua tekorten zitten we echt nog niet in de buurt van hongersnood en er kan nog flink wat geschoven worden.
Vergeet ook niet dat lange wachttijden in Moscow weinig zegt over dit soort impact. De boeren regio's zijn ook de regio's die het minste impact hebben gehad, behalve dichtbij het front.
Benzine/Diesel etc zal daar weg getrokken worden om in Moskou de mensen te plezieren.
Death smiles at us all, all a man can do is smile back.
PSN
Het maakt niet uit of een burger diesel haalt bij een tankstation of de boer via een groothandel.asing schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 10:41:
[...]
Wat de boeren betreft, die gebruiken waarschijnlijk rode diesel. Dat haal je niet bij een tankstation maar dat is opgeslagen in een tank op de boerderij. De levering aan huis gaat via de lokale brandstofhandelaar.
in geval van schaarste geraakt ook de groothandel niet aan diesel, die gaat naar eer cruciale doelen zoals het leger of andere kritische gebruikers.
ps: "rode diesel" bestaat slechst in enkele landen. Het is doodnormale diesel met alleen een kleuradditief zodat het herkenbaar is. DIt tegen accijnsfraude, lange peilstok in je auto en je ziet zo of iemand met scheepsdiesel rijdt en dus accijns probeert te ontlopen.
“I have not failed. I’ve just found many ways that won’t work” - Thomas Edison
Het was meer uitleg voor degenen die niet van het platteland af komen en zich afvragen waar je met een combine je diesel haalt. Niet dat je dat apparaat snel bij je lokale Shell of Tango gaat vinden want het past denk ik niet onder de overkapping of tussen de zuilen.Fraggert schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 12:00:
[...]
Het maakt niet uit of een burger diesel haalt bij een tankstation of de boer via een groothandel.
in geval van schaarste geraakt ook de groothandel niet aan diesel, die gaat naar eer cruciale doelen zoals het leger of andere kritische gebruikers.
ps: "rode diesel" bestaat slechst in enkele landen. Het is doodnormale diesel met alleen een kleuradditief zodat het herkenbaar is. DIt tegen accijnsfraude, lange peilstok in je auto en je ziet zo of iemand met scheepsdiesel rijdt en dus accijns probeert te ontlopen.
Verder gebruiken de Russen blijkbaar wel kleuradditieven, maar niet specifiek de rode die wij hier hebben. Of de landbouw een gekleurde diesel gebruikt is ook niet bekend.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
De verkoop van elektrische en hybride auto’s in Rusland stijgt flink, maar veruit de meeste nieuw verkochte auto’s zijn nog steeds gewoon met een verbrandingsmotor.Snow_King schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 12:28:
China exporteert nog steeds auto's naar Rusland. Heeft iemand enig idee of dit de import van EV's naar Rusland aan het versnellen is? Dan een rijkere rus nu "snel" een BYD, Xpeng of Zeekr koopt en zo wel kan blijven rijden en geen last heeft van deze tekorten?
https://www.turkiyetoday....uel-shortages-3223164?s=1Russia's electric and hybrid car sales surged 90.7% year-over-year to 54,300 units in the first half of 2026, while total new vehicle sales rose 12% to 679,800, as fuel shortages persisted despite government efforts to stabilize the domestic market.
Data from Russia's Industry and Trade Ministry showed electric and hybrid vehicles accounted for nearly 8% of all new passenger car sales in the January-June period, up from 5.4% a year earlier.
De gemiddelde Rus is juist aan het kijken hoe ze een conversie kunnen maken naar LPG.
Russians race to adapt cars to use LPG as gasoline runs short
https://www.reuters.com/b...ne-runs-short-2026-07-07/
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Humanist | Kernpower! | Determinist | Verken uw geest | Politiek dakloos
The 2nd launch of "Russian Starlink" satellites is now expected between July 11 and July 16, based on newly published sea and air traffic warnings: https://t.co/NohR9Eub0Y
— Anatoly Zak (@RussianSpaceWeb) 10 juli 2026
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Het is hetzelfde als met sancties, er komt altijd het argument dat het niet werkt, maar het draait om het effect van het afdwingen van hogere kosten o.a. door opportunity costs. Hogere kosten zorgen voor inflatie en gaat uiteindelijk ten koste van het vermogen tot uitgaven en investeren van individu tot aan de staat. zelf. Hoge inflatie zorgt voor hogere rentes die het investeringen en leenklimaat bemoeilijken. Voor individuen worden hypotheken en leningen voor auto's fors duurder, voor het bedrijfsleven worden leningen duurder en ook de staat krijgt hogere rentes op staatsleningen.
Uiteindelijk krijg je dan als land problemen met het stabiel houden van de munt en staatsfinanciën. Het stabiel houden van de munt kost steeds meer geld en als het los wordt gelaten dan wordt import opeens duurder en export goedkoper, wat voor handelsbalans problemen zorgt. Staatsfinanciën zijn op lange termijn problematisch als je moet herfinancieren, geen enkele internationale instantie wil geld lenen zonder grondige herstructureringen, Rusland heeft op dit moment zelfs geen credit rating.
Alles kan gemaskeerd en vooruitgeschoven worden zolang er nog geld is in de staatskas en er inkomsten zijn, maar naarmate de inflatie en kosten oplopen gaan steeds meer economische activiteiten op de staat leunen om deze maar op gang te blijven houden, niet alleen de oorlogsindustrie. Uiteindelijk is dat niet vol te houden.
"When I am weaker than you I ask you for freedom because that is according to your principles; when I am stronger than you I take away your freedom because that is according to my principles"- Frank Herbert
Bij een maatschappelijke discussie gaat het niet over u en mij maar over wat we zouden adviseren aan de volgende generatie.
Ik wil ze niet op ideeën brengen maar dat is wel een heel mooi doelwit. Kan ontzettend "boem" doen.Yakolev schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 14:40:
Duurde even tot de 2de lancering, maar het ziet er naar uit dat de 2de batch Rassvet satellieten binnen een week gelanceerd zal worden.
[X]
Gasloos sinds 2026, 15 kWp op t dak , 20 kW accu.
Olie productie situatie in Rusland
Toch is ook dat getal van 35 operationele raffinaderijen een dagkoers waar al wat kanttekeningen bij zijn te zetten:According to the latest official data from the Energy Ministry, Russia has:The number of refineries actually in operation is probably 35.
- 39 commissioned refineries;
- seven under construction;
- one under reconstruction (a plant in Belgorod, which was shut down before Russia’s full-scale invasion of Ukraine);
- 42 in the design phase.
Voor enkele raffinaderijen is geen publieke productie data beschikbaar, die zijn daarom niet in de lijst opgenomen:One plant on the official list has already closed: NPK Kataliz in Angarsk, which the Energy Ministry still lists as commissioned but which Russia’s Unified State Register of Legal Entities records as liquidated.
- NP Nafta LLC in Angarsk
- Krona LLC in the Ulyanovsk region
- Tatneft’s Kichuyskaya industrial base in Tatarstan
Huidige productie
Wat kan de groep uit de officiële lijst produceren:- Theoretisch: 302 miljoen ton/jaar
- 2024: 266.5 miljoen ton olie 2024, 41.1 miljoen ton benzine, 81.6 miljoen ton diesel.
- 2025, Volgens Minister van energie Sergei Tsivilev (Dec 2025) waren de volumes voor geraffineerde brandstoffen grofweg hetzelfde als het jaar ervoor.
Binnenlands gebruik.
Naar de Russische officiële inschatting: 36 miljoen ton benzine, 51 miljoen ton diesel per jaar.De huidige Russische handel.
- Veel van de brandstofmarkt is centraal gecontroleerd door enkele grote olie concerns als Lukoil, Surgutneftegas, and RussNeft, as well as state-owned Rosneft and Gazprom Neft. Die beheersen de hele keten van productie, logistiek en verkoop
- Een ander deel van de markt is afgedekt door een aantal grote klanten als bouwbedrijven, luchthaven en landbouwbedrijven.
- Een vast deel van de grote producenten moet worden verhandeld op de beurs in St. Petersburg (SPIMEX). Tot juli 2026 was dit 15% van de benzine en 16% van de Diesel. Hierin zien we nu beweging. Omdat die percentages zijn verlaagd.
Grootte aandeel structurele producenten.
27,800 pompstations, 65% van de verkooppunten, in Rusland zijn onafhankelijk. Ondanks dit hoge percentage dekken ze maar 30%-40% van de markt af.Effect van de Oekraïense aanvallen
Hierbij ga ik even voorbij aan de lezenswaardige verhalende opsomming van aanvallen om de focus te hebben op de effecten.Een inschatting van de bron Novaya Gazeta Europe:Van een indirect effect is wat meer concrete informatie van de SPIMEX beurs:Information on how seriously the processing units at Russian refineries have been damaged is scarce; officials prefer to keep quiet. In its own tally, Novaya Gazeta Europe estimates that as of mid-June, roughly 40% of Russia’s refining capacity may already have been offline.
Aan de Russische consumptiekant, ingeschat door een bron aangehaald door Reuters:From January through March 2026, average daily sales of gasoline and diesel combined held in the range of roughly 118,000–150,000 tons. In April, as strikes began hitting major refineries in European Russia more often, the figure dropped to 104,000 tons per day. In May, it hovered around 106,000 tons, and in June, when the strikes peaked, it fell to 80,300 tons per day.
Het handelsvolume (SPIMEX begrijp ik) stoort zich niet zo aan de gequoteerde vermindering van 10% vanuit de overheid. I juni 2026 was het handelsvolume inmiddels gedaald tot 53% en zijn de prijzen gestegen tot een niveau van 146%For comparison: industry sources cited by Reuters estimated summer gasoline consumption in Russia at no less than 110,000 tons per day, while gasoline production in June, according to the same sources, fell to around 90,000 tons per day.
Specifieke raffinaderijen
Hieronder wat data hoe bij specifieke raffinaderijen de leveringen onder druk kwamen:- Moscow refinery.Before the June 16–18 strikes, sales from its delivery bases averaged about 4,400 tons of gasoline and diesel per day. After the strikes, the figure was about 400 tons per day — one-tenth as much.
- Taneco, Tatneft’s large complex in Nizhnekamsk.Sales from the plant’s delivery bases fell by roughly 56% after the June 12 strike, while the average exchange price of fuel from those bases rose by more than 50%.
- Norsi, Lukoil’s Nizhny Novgorod refinery, Kstovo.After the June 24 strike, sales from those bases fell by roughly 63%.
- Kinef, Kirishinefteorgsintez, Surgutneftegas’s large refinery in Kirishi, Leningrad region.Sales from the plant’s delivery bases after the May strike were roughly 80% below their level over the 20 trading days before the attack.
- Samara group of refineries, Rosneft’s Kuybyshev, Novokuybyshevsk, and Syzran plants.Gasoline and diesel sales were roughly 65% lower after the June strike than before it.
Afgeleide effecten
Import uit IndiaImport uit BelarusRussia has begun importing gasoline. Reuters reported that at least 60,000 tons of gasoline were sent to Russia from India, a country Russia supplies with oil, and that Moscow plans to import roughly 400,000 tons monthly in total.
Minder bekend is dat ook uit Belarus benzine is geïmporteerd.
Restricties in brandstof uitgifteAccording to Reuters data, gasoline shipments from Belarus to Russia reached a record high in June — 141,000 tons in the first 25 days of the month, 2.4 times the total for all of May.
Die restricties waren voor Rusland met aankopen in India en Belarus niet tegen te houden en reageren sterk op de luchtaanvallen van Oekraïne in de grafiek lijkt een soort kantelpunt te worden bereikt:
The restrictions, however, have not let up. In its fuel-crisis chronicle, Meduza tracked how gasoline sales restrictions spread across the regions almost in lockstep with June’s collapse in production and exchange volumes. The restrictions — imposed region-wide in some places and at individual gas station chains in others — now cover virtually the entire country. The charts below show how they followed the Ukrainian strikes.
Wil je een EU leger? Teken dan de petitie Protect us with a European ARMY (Volt EU)
59 politiecheckpoints opzetten en de voertuigen worden op bijkomende brandstoftanks geinspecteerd.Kazakhstan has restricted vehicle entry and exit across its state border to once per day to prevent fuel smuggling, Kazakhstan's Deputy Energy Minister Kaiyrkhan Tutkyshbayev announced, independent media outlet Azattyq Asia reported on July 8.
"Neither trucks nor cars will be allowed to enter or exit Kazakhstan more than once per day. This will help maintain a balanced fuel consumption," Tutkyshbayev stated.
He added that fuel consumption has surged significantly in recent weeks across border provinces, specifically in West Kazakhstan, Aktobe, and Pavlodar Oblasts.
https://english.nv.ua/bus...s-to-russia-50623033.html
Hoe meer buurlanden op hun interne stabiliteit gaan letten, hoe moeilijker het brandstof smokkelen wordt. Brandstofprijzen zijn overal in de wereld politiek gevoelig. Niet alle inflatie kan je even goed zien. De prijzen op de borden bij de tankstations zijn in your face.Kazakhstan’s Interior Ministry has set up 59 police checkpoints near vehicle border crossings to stop fuel from being smuggled out of the country, the ministry said on its website. All vehicles crossing the border are now being inspected for auxiliary fuel containers.
Since the start of the year, local police have recorded 255 cases of vehicles operating with illegal auxiliary fuel tanks. Of the offenders, 195 were foreign nationals, all of whom received administrative penalties. The extra tanks were removed from the vehicles.
The day before, Kazakh authorities said that in the previous two days alone, they had intercepted 61 attempts to smuggle fuel across the border in auxiliary tanks and canisters. Restrictions on entry by vehicles from “neighboring states” have been in place for more than a month, limiting motorists to one border crossing per day.
https://meduza.io/amp/en/...ortage-crosses-the-border
Letterlijk nog geen enkel schip gezonken.anboni schreef op zaterdag 11 juli 2026 @ 13:17:
Die India import zal ook wel lastiger worden met tientallen nieuwe onderzee tankers in de zee van Azov.
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Liever dat ze uit roulatie worden genomen door een drone op de brug te laten vliegen dan dat ze een milieuramp worden.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
https://x.com/Maks_NAFO_FELLA/status/2075902614248497500
Never argue with an idiot. He will drag you down to his own level and beat you with experience.
Dat gaat echt geen vaart lopen in Rusland. In de grootsteden zal het elektriciteitsnet voor de 'speciale operatie' wel betrouwbaar geweest zijn, maar het verschil tussen platteland en grootstad in Rusland is hemelsbreed. In de grootsteden lijkt het wel een modern land, maar het platteland toont een héél ander beeld.Snow_King schreef op vrijdag 10 juli 2026 @ 12:28:
China exporteert nog steeds auto's naar Rusland. Heeft iemand enig idee of dit de import van EV's naar Rusland aan het versnellen is? Dan een rijkere rus nu "snel" een BYD, Xpeng of Zeekr koopt en zo wel kan blijven rijden en geen last heeft van deze tekorten?
De afstanden zijn ook een veelvoud van wat we in NL of BE gewend zijn, ook die in de grotere Europese landen komen niet in de buurt. Ergens aan de granny charger voor een dag halverwege, dat schiet ook niet op
Got Leenucks? | Debian Bookworm x86_64 / ARM | OpenWrt: Empower your router | Blogje
Die tankers zijn kleine rivier/zee tankers voor distributie, niet het soort dat intercontinentaal vaart. (Uitgaande van de strikes die ik gezien heb)anboni schreef op zaterdag 11 juli 2026 @ 13:17:
Die India import zal ook wel lastiger worden met tientallen nieuwe onderzee tankers in de zee van Azov.
De schepen die het geraffineerde spul vervoeren zijn veel groter, vanaf 10K ton capaciteit zeg maar, en echte oceaan schepen.
Daarmee wil ik niet zeggen dat het niet kan met deze bootjes, wel dat het doorgaans niet gebeurt. Eigenlijk nooit.
En inderdaad, wat yakolev al zegt, gezonken is er nog niet 1.
De meeste strikes zijn op de brug. Die zijn wel even uit de roulatie, maar niet total loss.
Een strike op de machinekamer is wat serieuzer om te repareren, een schip met de lading in de hens is een total loss.
Ja, er is een brandstof tekort in Moskou.
Zonder een VPN kun je niets meer qua internet.
Ze kon de explosies voelen. (Het huis trilde ervan, buitenrand Moskou, in de buurt van de raffinaderij aldaar)
En zoiets is zeker geen geïsoleerd geval, maar gebeurt regelmatig. Maar er is nul waarschuwing, geen luchtalarm en of iets dergelijks. Overvliegende drones is nauwelijks iets zorgwekkends meer na de eerste paniek.
Naar typisch Russisch gebruik worden de ongemakken weggewuifd, de situatie is nog lang niet erg genoeg.
De benchmark zijn de jaren 90, zolang het leven beter is dan toen ( dat is een heel erg lage standaard) vindt men het wel ok.
Er iets tegen doen? Ze weten donders goed dat je mening uiten of protesteren niets oplevert behalve problemen (volgens mijn vrouw sowieso een Putin hater "ik wil toch niet uit het raam vallen of verdwijnen")
En tegen die oppositie stemmen?
"Welke oppositie, die zijn allemaal uit het raam gevallen, er is geen oppositie meer over en Putin wint toch met 120% van de stemmen".
Ondanks dat haar vrienden doorgaans hoog opgeleid en intelligent zijn, zitten er een paar tussen die de propaganda geloven.
"Het is de schuld van het westen, wij hebben niets verkeerd gedaan, iedereen is tegen ons, wij zijn de slachtoffers.
Dus ja. Typisch Russisch, wat kunnen we er aan doen, als zelfs je mening uiten in een enkeltje Siberië kan eindigen en toch niets uithaalt, en dat het tegelijkertijd veel erger kan zoals de jaren 90.
Voor de Moskoviet moet het zoveel erger worden dat er geen hoop is dat ze dusdanig gaan morren dat Putin zich genoodzaakt ziet om de oorlog te beëindigen.
Van de Rus in het verre oosten hoef je ook niets te verwachten, die zijn het wel gewend.
Pas als het land bankroet is en de situatie zoals die in de jaren 90 benaderd kunnen we wat pressie vanuit de bevolking verwachten, als men toch niets meer te verliezen heeft. Tot dan vind men het wel best, of durft men niets te doen, is wat ik hoor.
Wat een land vol met makke schapen is het, maar begrijpelijk, gezien de geschiedenis. Ik durf niet te zeggen dat ik mijn hachje zou durven riskeren als ik een rus was. En de moskovieten weten dat ze bevoorrecht zijn tov de rest van het land.
Zoals in Amerika zie je hoe effectief propagande is. Intellegentie ten spijt, iedereen is er vatbaar voor.ZenTex schreef op zondag 12 juli 2026 @ 12:40:
Ondanks dat haar vrienden doorgaans hoog opgeleid en intelligent zijn, zitten er een paar tussen die de propaganda geloven.
Computers make very fast, very accurate mistakes.
Misschien een hele domme vraag, maar hoe kom je tegenwoordig heen en weer? Vliegen over Turkije ofzo?ZenTex schreef op zondag 12 juli 2026 @ 12:40:
Ok, mijn vrouw is net terug uit Moskou, dus hier even een update uit eerste hand.
Moet je dat lezen als een tekort, maar je kan nog brandstof krijgen op een redelijk normale manier, of er is bijna niets meer te krijgen en je moet 3 dagen in de rij staan. Wij krijgen uiteraard alleen dat laatste goed in beeld.Ja, er is een brandstof tekort in Moskou.
Hier is ergens een typoOvervliegende drones is nog er zorgwekkends meer.
De situatie van toen is dat er niets meer te eten was. Ik ben oud genoeg om Chernobyl meegemaakt te hebben, net als de val van de muur en het uiteenvallen van de Sovjet-Unie. De beelden van lege supermarkten met 1 pakje kipfilet in de hele vriezer staan me nog bij.Naar typisch Russisch gebruik worden de ongemakken weggewuifd, de situatie is nog lang niet erg genoeg.
De benchmark zijn de jaren 90, zolang het leven beter is dan toen ( dat is een heel erg lage standaard) vindt men het wel ok.
Ze kunnen heel snel in die situatie terechtkomen als het gebrek aan diesel weet stand te houden. En aangezien de lange-afstand sancties nog steeds hun werk doen:Zie ik niet in hoe de situatie weer snel normaal zal worden.
Over de houding van de Rus was recent een item bij DW. Zij namen een kijkje in een UKR POW kamp. Het eerste wat opviel was dat Oekraïne duidelijk hun best deed om goed voor hun POWs te zorgen. Het ziet er allemaal schoon en netjes uit, iedereen in een herkenbaar pak en netjes met naamplaatje. Ze mogen zelf hun brood bakken en de maaltijd bevat zelfs vers fruit. Er is (op een enkeling na) een heel duidelijk verschil tussen het moment dat ze een contract tekenden en het moment dat ze daadwerkelijk aan het front zaten. Toen zagen ze wat er echt gebeurde.Die ene uitzondering maakte het tot thumbnail van de video.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
:strip_exif()/f/image/BC1LhSJ1zhbyBvddHt2ZFVDE.jpg?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/RqMnBvhMIuqReB8hsLF8J8RX.jpg?f=fotoalbum_large)
afkomstig uit het huis van een overledene.
onkl schreef op zondag 12 juli 2026 @ 15:18:
[...] Mooie vondst. Voor de stukjes die op deze scan slecht te lezen zijn: Hier op Delpher.
[ Voor 14% gewijzigd door onetime op 13-07-2026 01:59 ]
I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.
Ik heb wat Russische leerlingen, en de ene die nog wel Rusland wil bezoeken, is via Armenië gegaan.asing schreef op zondag 12 juli 2026 @ 13:51:
[...]
Misschien een hele domme vraag, maar hoe kom je tegenwoordig heen en weer? Vliegen over Turkije ofzo?
Die is ik denk net 2 weken terug uit Moskou, maar "Het is allemaal propaganda, er was niks aan de hand daar, alles wat je op internet ziet is fake". Wat niet te ontkennen was, was hoe duur alles is geworden. Veel boodschappen zouden inmiddels duurder zijn dan in Nederland, niet best met een Russisch loon.
De anderen zijn wat realistischer, die gaan ook voor geen goud terug, als die op familiebezoek gaan, gaan ze naar Georgië, Armenië, Turkije, of als ze ook familie in Oekraine hebben, Moldavië.
Het valt mij wel op dat mijn Russische leerlingen geen nuance kennen. Of ze schamen zich kapot en proberen zichzelf zo on-russisch mogelijk te maken. Had eentje die was begonnen met een cursus Oekraïens bijvoorbeeld
Of, maar dat is gelukkig maar een hele kleine groep [vreemd genoeg alleen vrouwen, uit Moskou] is wel nog altijd van de "Rusland is een supertof land, je kan gewoon op vakantie daar, ja Putin is niet helemaal democratisch maar jullie hebben fatbike-jeugd" en dat soort gedrag.
Ergens snap ik dat hele kop-in-het-zand-steken ook wel, dat leeft gewoon heel wat makkelijker.
People as things, that’s where it starts.
Mooie vondst. Voor de stukjes die op deze scan slecht te lezen zijn: Hier op Delpher.onetime schreef op zondag 12 juli 2026 @ 14:27:
Een historische referentie, uit het Parool van oktober 1981:
[Afbeelding]
[Afbeelding]
afkomstig uit het huis van een overledene.
De brandstof tekorten zijn een ding zelfs in Moskou, maar het is te overzienasing schreef op zondag 12 juli 2026 @ 13:51:
[...]
Misschien een hele domme vraag, maar hoe kom je tegenwoordig heen en weer? Vliegen over Turkije ofzo?
[...]
Moet je dat lezen als een tekort, maar je kan nog brandstof krijgen op een redelijk normale manier, of er is bijna niets meer te krijgen en je moet 3 dagen in de rij staan. Wij krijgen uiteraard alleen dat laatste goed in beeld.
[...]
Hier is ergens een typo![]()
[...]
De situatie van toen is dat er niets meer te eten was. Ik ben oud genoeg om Chernobyl meegemaakt te hebben, net als de val van de muur en het uiteenvallen van de Sovjet-Unie. De beelden van lege supermarkten met 1 pakje kipfilet in de hele vriezer staan me nog bij.
Ze kunnen heel snel in die situatie terechtkomen als het gebrek aan diesel weet stand te houden. En aangezien de lange-afstand sancties nog steeds hun werk doen:
[YouTube: Syzran Oil Refinery Turns into Mordor: Hit Hard By Ukrainian Drones]
Zie ik niet in hoe de situatie weer snel normaal zal worden.
Over de houding van de Rus was recent een item bij DW. Zij namen een kijkje in een UKR POW kamp. Het eerste wat opviel was dat Oekraïne duidelijk hun best deed om goed voor hun POWs te zorgen. Het ziet er allemaal schoon en netjes uit, iedereen in een herkenbaar pak en netjes met naamplaatje. Ze mogen zelf hun brood bakken en de maaltijd bevat zelfs vers fruit. Er is (op een enkeling na) een heel duidelijk verschil tussen het moment dat ze een contract tekenden en het moment dat ze daadwerkelijk aan het front zaten. Toen zagen ze wat er echt gebeurde.
[YouTube: Inside the mindset of Russian soldiers invading Ukraine]
Die ene uitzondering maakte het tot thumbnail van de video.
...
Ze vloog via Dubai, geen probleem.
...
Ik ben ook oud genoeg om Tsjernobyl meegemaakt te hebben en de situatie in Rusland in de jaren 90.
Haar ouders waren echter nucleaire wetenschappers en zulke mensen werden nog steeds goed behandeld. Weinig in de rij staan voor de noodzakelijke boodschappen en dergelijke. Ze heeft een prima jeugd gehad, en is ook 5 jaar jonger dan ik en heeft het niet zo goed meegemaakt
Verder hadden ze een datsja van de staat met groenten, fruit en dergelijke.
Edit: Qua typo's; autocorrect heeft er de laatste tijd een handje van om correcte woorden te "verbeteren". Misschien omdat ik 3 talen gebruik? Maar het begint de laatste tijd steeds erger te worden. Ik ben meer tijd bezig om te corrigeren dan een post te typen.
Het Engelse "we'll" naar well en dergelijke was altijd een dingetje, maar de laatste tijd gebeurt het dat correcte woorden naar onzin worden gecorrigeerd., helemaal gezien de context.
Enfin, bedankt voor de heads-up.
[ Voor 8% gewijzigd door ZenTex op 12-07-2026 16:11 ]
The status of gas stations across different Russian cities: The situation has improved a lot in Omsk in recent days, and Moscow is supplied better than some of the cities around it.
— Janis Kluge (@jakluge) 12 juli 2026
Source is gdebenz (data behaves normally, manipulation probably plays a small role if any). pic.twitter.com/uGZxcAbYA5
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Moderatie comment: Al een mooie post, voortaan graag nog wel even toevoegen wat je zelf uit de tekts opmerkt.
The economy increasingly resembles its Soviet predecessor, displaying apparent productivity on the surface but relying on anti-competitive state spending and control.
The financial mechanisms that sustain this system reveal a growing fragility. Russia’s wartime economy is increasingly borrowing from itself. The state issues debt to finance war spending. Banks absorb that debt. Russia’s Central Bank then provides the liquidity necessary to sustain the process. Russia is effectively converting future economic capacity into present military power. Though not literally printing money, the Central Bank’s self-reinforcing fiscal loop is coming very close. “Russia is plugging its budget deficit by lending money to banks so they can lend money to the government so it can spend money it doesn’t have,” noted Center for European Policy Analysis (CEPA) Senior Fellow Jessica Berlin on X.
Western observers have often misunderstood Russia’s capacity to transform suffering into strategic success. Russia defeated Napoleon and Hitler, but in wars of national survival that mobilized defenses against homeland invasion. The current conflict is fundamentally different, with Russia attempting to sustain an offensive war of choice and not one of national survival. The geopolitical consequences of its efforts are rippling across the former-Soviet sphere, far beyond Ukraine.
Stuk(je) van;The Kremlin launched the invasion to restore Russian greatness, reverse geopolitical decline, and reassert Moscow’s primacy across Eurasia. Instead, the war appears to be exacerbating and accelerating many of the very trends it was intended to halt: economic dependence, demographic erosion, shrinking regional influence, and mounting fiscal strain. The Kremlin is financing today’s battlefield by liquidating the foundations of tomorrow’s national power.
Dr. Eric Rudenshiold served for four years as the US National Security Council’s Central Asia Director under presidents Donald Trump and Joe Biden. He is currently a senior fellow at the Washington office of the Caspian Policy Center.
Gepubliceerd in The National interest
[ Voor 2% gewijzigd door teacup op 13-07-2026 07:02 ]
Romanes eunt domus | AITMOAFU
Maar hoe zit het nu met de befaamde oorlogskas? Is die dan op?
Tot een jaar geleden hoorde je nog regelmatig hoeveel er nog in Ruslands spaarpotje zat, en dat was nog best goed gevuld.
Is dat nu op, of is dat een stukje liquiditeit dat word gebruikt om leningen te financieren?
*knip* Daar hebben we dan ook de bron bij nodig.
48 miljard is liquide.
Ik neem aan dat de illiquide fondsen inderdaad worden gebruikt als onderpand voor die leningen in hoeverre dat nog een spaarpotje is is mij niet duidelijk. Helemaal als ze dan nog geld moeten lenen.
De goud reserves worden ook met enige regelmaat stukje bij beetje verkocht.
Het lijkt mij dat die hele sovereign wealth fund ook een Russische wassen neus is.
[ Voor 84% gewijzigd door teacup op 13-07-2026 07:04 ]
Ja, deze analyse, in soortgelijke bewoording, lezen we al 2 jaar.Baserk schreef op zondag 12 juli 2026 @ 21:44:
"Russia’s War Against Its Own Future".
[...]
[...]
[...]
[...]
Stuk(je) van;
Dr. Eric Rudenshiold served for four years as the US National Security Council’s Central Asia Director under presidents Donald Trump and Joe Biden. He is currently a senior fellow at the Washington office of the Caspian Policy Center.
Gepubliceerd in The National interest
Sowieso is elke aanvalsoorlog die niet snel voorbij is, een lening op de toekomst.
En ja, het klopt. Maar in Rusland, who cares? Putin en zn kliek in ieder geval niet.
Er zat serieus geld in dat potje, maar dat is inderdaad al zo'n beetje op. In 2024 is men al begonnen met de liquidatie er van.ZenTex schreef op maandag 13 juli 2026 @ 00:59:
@Baserk informatief, dank je.
Maar hoe zit het nu met de befaamde oorlogskas? Is die dan op?
Tot een jaar geleden hoorde je nog regelmatig hoeveel er nog in Ruslands spaarpotje zat, en dat was nog best goed gevuld.
Is dat nu op, of is dat een stukje liquiditeit dat word gebruikt om leningen te financieren?
[...]
48 miljard is liquide.
Ik neem aan dat de illiquide fondsen inderdaad worden gebruikt als onderpand voor die leningen in hoeverre dat nog een spaarpotje is is mij niet duidelijk. Helemaal als ze dan nog geld moeten lenen.
De goud reserves worden ook met enige regelmaat stukje bij beetje verkocht.
Het lijkt mij dat die hele sovereign wealth fund ook een Russische wassen neus is.
Is hier ook al vaker langsgekomen.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Nee, dat lezen we niet al 2 jaar, ik niet tenminste.DropjesLover schreef op maandag 13 juli 2026 @ 05:48:
[...]
Ja, deze analyse, in soortgelijke bewoording, lezen we al 2 jaar.
Wat we lezen is dat de overheid en lokale overheden flinke tekorten op de financiën hebben. En dat de dat financiële situatie niet al te best is. Dat het spaarpotje leeg raakt.
Wat ik tenminste nog niet gelezen heb is hoe dat Rusland dit aanpakt.
We hebben discussies gehad hoe Rusland überhaupt geld zou moeten lenen, een staatsschuld hebben ze al jaren niet of amper, lenen bij de burger met gilts if bonds is geen dingetje. Buitenlandse schuld is ook lastig.
Dit is dus hoe ze het aanpakken.
Dus geen rente betalen op buitenlandse schuld, ook niet aan je burgers, maar lekker je centrale bank forceren en dan zeggen "we staan garant voor de schulden die we bij jou hebben". Deze vestzak broekzak methode zal een tijdje effectief zijn, maar op een gegeven moment is de rek er uit, en dan ontploft de boel, en flink ook.
Dit is leuk voor even, maar zeker geen lange termijn oplossing zoals bonds bijvoorbeeld.
Volgens mij gooien ze hiermee het vertrouwen in het hele banksysteem ten grabbel wanneer het fout gaat. Want als DIT verkeerd gaat, gaat het goed verkeerd ook, want dus is gewoon niet bestaand geld rondschuivennmet als onderpand een loze belofte.
Gelukkig heeft Trump er in Iran voor gezorgd dat de olieprijzen wat stijgen. Wat voor de Russische financiën een positieve bijdrage heeft. Oekraine is daar nu ook vol op aan het inzetten.DropjesLover schreef op maandag 13 juli 2026 @ 05:48:
[...]
Ja, deze analyse, in soortgelijke bewoording, lezen we al 2 jaar.
Sowieso is elke aanvalsoorlog die niet snel voorbij is, een lening op de toekomst.
En ja, het klopt. Maar in Rusland, who cares? Putin en zn kliek in ieder geval niet.
[...]
Er zat serieus geld in dat potje, maar dat is inderdaad al zo'n beetje op. In 2024 is men al begonnen met de liquidatie er van.
Is hier ook al vaker langsgekomen.
Nog een keer, alleen nu met verschillende data punten over de laatste 3 dagen. De meeste plekken zijn stabiel, of gaan een verbetering door.Yakolev schreef op zondag 12 juli 2026 @ 19:17:
De toestand van rijen bij tankstations in verscheidene Russische steden.
[X]
[Afbeelding]
Today's situation at Russian gas stations, compared to the previous 3 days (where data is available). pic.twitter.com/mlzMFpqLBR
— Janis Kluge (@jakluge) 13 juli 2026
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Eh, begrijp ik het plaatje goed? Gemiddeld de helft van de stations is dicht?Yakolev schreef op maandag 13 juli 2026 @ 12:21:
[...]
Nog een keer, alleen nu met verschillende data punten over de laatste 3 dagen. De meeste plekken zijn stabiel, of gaan een verbetering door.
[X]
[Afbeelding]
Anyway, de paniek vanwege de tekorten met als gevolg de hamsterperiode is blijkbaar over. De bulk heeft nu waarschijnlijk cans met brandstof staan in de kelder, voor eigen gebruik of de zwarte markt. (remember het WC-papier in NL?). Het zal nog even duren voor de logistiek weer alle stations heeft bevoorraad, vooropgesteld dat er werkelijk voorraad is voor de burger.
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Wat we wisten is dat rusland de schulden buiten de boeken houdt door het afschuiven op de lokale overheden, wapenfabrikanten,... Op een gegeven moment dreigen de lokale overheden, wapenfabrikanten,... om te vallen en dan dwingen ze de banken om kredieten te creëren.ZenTex schreef op maandag 13 juli 2026 @ 10:36:
[...]
Nee, dat lezen we niet al 2 jaar, ik niet tenminste.
Wat we lezen is dat de overheid en lokale overheden flinke tekorten op de financiën hebben. En dat de dat financiële situatie niet al te best is. Dat het spaarpotje leeg raakt.
Wat ik tenminste nog niet gelezen heb is hoe dat Rusland dit aanpakt.
We hebben discussies gehad hoe Rusland überhaupt geld zou moeten lenen, een staatsschuld hebben ze al jaren niet of amper, lenen bij de burger met gilts if bonds is geen dingetje. Buitenlandse schuld is ook lastig.
Dit is dus hoe ze het aanpakken.
Dus geen rente betalen op buitenlandse schuld, ook niet aan je burgers, maar lekker je centrale bank forceren en dan zeggen "we staan garant voor de schulden die we bij jou hebben". Deze vestzak broekzak methode zal een tijdje effectief zijn, maar op een gegeven moment is de rek er uit, en dan ontploft de boel, en flink ook.
Dit is leuk voor even, maar zeker geen lange termijn oplossing zoals bonds bijvoorbeeld.
Volgens mij gooien ze hiermee het vertrouwen in het hele banksysteem ten grabbel wanneer het fout gaat. Want als DIT verkeerd gaat, gaat het goed verkeerd ook, want dus is gewoon niet bestaand geld rondschuivennmet als onderpand een loze belofte.
Dat kan omdat banken niet het spaargeld uitlenen, wel 2 schuldpapieren creëren. De ene zegt dat de bank bedrag x schuldig is aan iemand en de andere zegt dat iemand bedrag x en rente y aan de bank schuldig is. Aan de liabilities zijde is een schuldpapier dat zegt dat de bank bedrag x moet uitbetalen en aan de assets zijde is een schuldpapier zegt dat de bank bedrag x en rente y zal ontvangen. Op deze manier is rente y aan de bezittingen van de bank toegevoegd.
Dit gaat goed zolang de mensen en bedrijven hun leningen netjes aflossen. Of je kan de rommelkredieten op z'n Amerikaans herverpakken als beleggingsproducten en in zo ver mogelijke buitenland kan verkopen aan nietsvermoedende banken en pensioenfondsen. De russische bankiers lieten (vorig jaar?) al weten dat ze bailouts een jaartje later nodig hebben.
Uiteindelijk beland het na wat omwegen bij de centrale overheid die belasting verhoogt, besparingen doet, de staatsschuld laat oplopen,... en kan de centrale bank dwingen tot geld drukken.
Na veel uitstellen en/of supply chain issues zoals brandstoftekort gaan de mensen de op hol geslagen inflatie in het dagelijkse leven voelen.
Video van een rus op de Krim die niet lang geleden tegen de Nederlanders gevloekt heeft "ga fiets rijden in Holland, want de benzine is zo duur!" en vloekt ze over dat ze 3 euro per liter voor benzine moet betalen.
https://www.reddit.com/r/...who_made_fun_of_the_west/
https://t.me/supernova_plus/55549
Op haar kassabonnetje staat 269 roebel per liter:
:strip_exif()/f/image/UMCXe68BAvsLgQbY3OzQccQX.jpg?f=fotoalbum_large)
Als je de benzinetank met iets moet vullen, dan betaal je 450 roebel per liter voor 100 octaan (racing fuel).
/f/image/yWZiPQgZyD1htVGwhO4bp4Hx.webp?f=fotoalbum_large)
https://www.reddit.com/r/...price_in_occupied_crimea/
https://t.me/exilenova_plus/25176
Veel mensen blijven van de 5 euro per liter brandstof af. Het russische brutomaandloon is ongeveer 500 dollar of euro. In gebieden waar ze veel geld verdienen, spreken we over 700 dollar of euro per maand brutoloon.
De Krim is een preview voor wat de rest van rusland binnenkort gaat meemaken.
Het geld dat ze aan brandstof uitgeven, is geld dat niet aan andere dingen uitgegeven kan worden. Veel bedrijven, sectoren,... zien de omzet verdampen en bij sterk dalende omzet gaan de werkgevers in hun personeel snijden. Wegvallende inkomens zorgen voor nog minder uitgaven en nog minder omzet. Dus nog meer ontslagen en wegvallende inkomens in een neerwaartse spiraal.
Geld drukken is geen oplossing. De winkeliers, pomphouders,... verhogen de prijzen totdat de vraag zodanig afgeremd is, dat het aan het verlaagde aanbod gaat matchen.
Iedereen in de supply chain doet aan speculatieve scalping. Eventjes de levering paar uren tegenhouden en je kan meer geld voor hetzelfde krijgen. Een pallet paar uren langer vasthouden voordat je het in de supermarkt naar de rekken uitrolt en je krijgt meer geld voor hetzelfde. Dit was een oorzaak van de schaarste in de jaren 90. Elke schakel in de keten voegt wat extra delay eraan toe om meer geld voor hetzelfde te krijgen.
Al die waarschuwingen over de Russische economie zijn niet voor niets.
Natuurlijk vragen sommigen zich af "als het zo erg is zou het al ingestort zijn", zelfde met de sancties.
Maar de economie wordt met lapmiddelen aan de praat gehouden, zoals met voornoemde methoden. Het balletje gaat pas laat rollen en het begint langzaam, totdat het ineens een lawine word.
(En sommige economische data word mee gesjoemeld, of helemaal niet meer gepubliceerd)
Vandaar dat ik mijn vrouw voorgesteld had om haar rekening daar leeg te maken en er goud mee te kopen, wat ze ook gedaan heeft.
Intelligent zoals is begreep ze het niet, want de rente is natuurlijk fantastisch, maar ze heeft uiteindelijk eieren voor haar geld gekozen... Ehhh, goud dan.
En die hoge rente is ook wel een dingetje, hypotheek nodig? 15% rente. Voor bedrijven die een overbruggingskrediet nodig hebben is dat een groot probleem, en het zal ook investeringen in de kiem smoren. De effecten hiervan worden pas veel later zichtbaar.
Zelfs de rekeninghouder word er weinig beter door want de inflatie blijft hoog.
Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
hier kan natuurlijk ook het effect spelen dat mensen klaar zijn met de wachtrijen en simpelweg niet meer gaan waarbij dan de grote vraag is bij deze data: 'waarom?'Yakolev schreef op maandag 13 juli 2026 @ 12:21:
[...]
Nog een keer, alleen nu met verschillende data punten over de laatste 3 dagen. De meeste plekken zijn stabiel, of gaan een verbetering door.
[X]
[Afbeelding]
(sec gezien is er dus bij x percentage tankstations geen sprake van een wachtrij volgens de data, more research needed
Nunc purus risus, volutpat sagittis, lobortis at, dignissim sed, sapien
Of ze kunnen het sowieso niet meer betalen en gaan daarom niet meer.polthemol schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 09:11:
[...]
hier kan natuurlijk ook het effect spelen dat mensen klaar zijn met de wachtrijen en simpelweg niet meer gaan waarbij dan de grote vraag is bij deze data: 'waarom?'
(sec gezien is er dus bij x percentage tankstations geen sprake van een wachtrij volgens de data, more research neededIk herken van een ongeorganiseerde rondreis op Cuba het wachtrijgedrag bij tekorten, als er daar geen wachtrij was, was het simpelweg vaak omdat er gewoon niets te krijgen was of het was te duur.)
Octaan 100 ligt hier in Nederland rond de 2,85 euro per liter... 5 euro+ in Rusland is absurd.
[ Voor 7% gewijzigd door ArcticWolf op 14-07-2026 10:17 ]
AMD 5800X3D, ASUS ROG Strix B550-F, 32GB Corsair DDR4, MSI RTX 5070 Ti 16G SHADOW 3X OC
Op de Krim....ArcticWolf schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 10:16:
[...]
Of ze kunnen het sowieso niet meer betalen en gaan daarom niet meer.
Octaan 100 ligt hier in Nederland rond de 2,85 euro per liter... 5 euro+ in Rusland is absurd.
Je kunt niet zomaar een extreem voorbeeld nemen en dat doortrekken naar heel Rusland.
Benieuwd wat open / dicht is, en hoe duur de prijzen zijn (inclusief bepaalde maatregelen wat betreft een maximaal aantal liters wat je mag tanken:
https://gdebenz.ru/
[ Voor 30% gewijzigd door Yakolev op 14-07-2026 10:43 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
Ze hadden het ook over een systeem waarbij ze mensen die wilden tanken een bepaald tijdslot zouden geven waarin ze (een beperkte hoeveelheid) konden tanken. Dus iets als : hier is je code en je mag morgen tussen 09 en 10 uur bij dat tankstation 20 liter halen. Dan krijg je de rijen ook wel weg en de grafieken in het groen.ArcticWolf schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 10:16:
[...]
Of ze kunnen het sowieso niet meer betalen en gaan daarom niet meer.
Octaan 100 ligt hier in Nederland rond de 2,85 euro per liter... 5 euro+ in Rusland is absurd.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Ik begrijp dat er actieve pogingen zijn om de data op dat platform te vervuilen.
Ukrainians Are Using Free VPNs to Sabotage Russia’s Fuel Maps
License to use this text for use in LLM-related products and services can be purchased for €1.000
Zijn er ook - Maar er zijn sinds wel wat veranderingen aan het platform gemaakt om de informatie betrouwbaarder te maken.Helixes schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 11:58:
[...]
Ik begrijp dat er actieve pogingen zijn om de data op dat platform te vervuilen.
Ukrainians Are Using Free VPNs to Sabotage Russia’s Fuel Maps
Ook nagevraagd bij mijn maat uit Voronezh, hij is genoodzaakt het platform te gebruiken (de brandstof situatie is daar niet bepaald top) en hij ervaart het als prima.
[ Voor 15% gewijzigd door Yakolev op 14-07-2026 12:07 ]
Laat feiten nooit in de weg staan voor goed nieuws
:strip_exif()/f/image/AoKIYRpeomJGhjWWZPrZmtFm.png?f=user_large)
Ik heb even verder gezocht en vond een uitgebreide X post:
De hele tweet:A bit of an update on the Russian refinery and fuel situation and the success of Russian strikes..
— Michael Bohnert (@mbohnert) 14 juli 2026
Bloomberg has reported that production is 25%-30% below normal. This is slightly less than the 43% reported by @BurggrabenH .
Let's deep dive why.
For those not up to date,… https://t.co/WV1TzUlUEN pic.twitter.com/dEOQRg1aOr
In de tweet hetzelfde plaatje als dat van Ukraine Matters, plus deze Excel :A bit of an update on the Russian refinery and fuel situation and the success of Russian strikes..
Bloomberg has reported that production is 25%-30% below normal. This is slightly less than the 43% reported by @BurggrabenH
.
Let's deep dive why.
For those not up to date, since April 2026, Ukraine has intensified a strike campaign against Russian refineries using a combination of larges drones such as Firepoint's FP-1 and long range cruise missiles such as the FP-5 Flamingo.
These strikes have been significantly more intense than last year's strikes August 2025-Octobe 2025. Ukraine hit about 1 refinery every 4 days. Then, Russian refinery output declined with the reduction peaking around 25% of pre strike capacity although the average was likely less, possibly 2/3s of that.
This year strikes have been hitting refineries at close to 2 refineries every 3 days. The weapons have significantly larger warheads and now more munitions are getting through than before 2-3 hits per attack vice 1.
However, one cannot do a basic ratio and say that a more than doubling of frequency will double the reduction. Russian companies have had 9 months to prepare and we have seen improvements like cages for defense. Also, refineries are designed for safety and can take small explosions without catastrophic failure.
However, it is also clear that for refineries such as Omsk, the strikes are causing lasting damage (upwards of 6 months downtime). Each long term offline plant means strikes can be concentrated on a smaller number of operating plants. A greater frequency of hits means more time offline and more cumulative damage.
Going back to the rate discussion, we have three reliable sources (Bloomberg gives 2) setting the floor at 30% and a high of 42% reductions. One point is they use slightly different datasets. Bloomberg includes all whereas @BurggrabenH
's data is focused on fuel refineries but is a subset. Normalizing to Bloomberg's ser outs the range between 30%-37%. Normalizing to the other set is 27%-33%. Note that Bloomberg's data is from extrapolates July averages and @BurggrabenH
was peak reduction and is from a slightly later date. This also reasonably tracks with @jakluge
's latest gas station update in terms of gas stations offline.
What is interesting is this does almost match the percent increase in strike frequency (~160%) versus fuel reduction (25% peak and ~15%-20% sustained then). Maybe the basic math works.
What is different now is Omsk and Ufa are likely down for a while taking 5%-8% as a floor in reduction.
If Ukraine can keep its strike intensity, thst average reduction from Bloomberg rates could easily shift to 30-35% with peaks of near 50% reduction from baseline. If Ukraine gets a couple of hard hits taking a few more refineries out for a few months, it could be worse.
No industrialized nation can take these reductions for long without serious economic consequences.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Maar alles militair zal wel diesel (of kerosine, als het zonodig van de grond moet) gebruiken denk ik?
"Take the risk of thinking for yourself. Much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way." -Christopher Hitchens | In memoriam? 🏁 ipv kruis!
Ze kennen daar iets wat ze Euro 3 noemen, en er schijnt ook iets te zijn wat Euro 2 wordt genoemd. Geen enkele moderne auto loopt daar goed op. Er waren vorige maand berichten dat de benzine Euro 3 was geworden wat veel storingen gaf.steveman schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 13:20:
Welke toepassingen vereisen een hoog octaangetal? Shiny wagens met turbo's schieten te binnen, hobby luchtvaart misschien?
Maar alles militair zal wel diesel (of kerosine, als het zonodig van de grond moet) gebruiken denk ik?
Dan kennen ze daar RON 92, 95 en 100. Wij kennen dat weer als 95 en 98. RON92 is dus minder klopvast dan 95 of 98. Klopvast is weer een term voor spontane ontbranding. Wat je dan hoort is het zogenaamde pingelen. Moderne auto's regelen de injectie zo af dat ze net tegen pingelen aan zitten. Dat geeft maximale performance voor de verbruikte benzine. Iedere auto is daarom ook voorzien van sensoren (knock sensor) die dat pingelen moet detecteren.
Nu heb je met RON92 eerder kans op pingelen dan 95 of 98. Vandaar dat je met moderne auto's minstens 95 moet tanken. Anders vergroot je de kans op pingelen en mol je je motor.
Het kan dus zijn dat alleen zo'n oude Lada overweg kan met 92, of Euro 3. En laten de rijke Russen nou het liefst iets moderns rijden....
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Onklaar gemaakte schepen vertalen zich niet in gereduceerde slagkracht aan het front. Enkel in economische schade en schaarste voor de burger.CornermanNL schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 14:10:
Hopelijk kan Oekraïne de druk er op houden en zo de slagkracht van de russen slopen.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
"Take the risk of thinking for yourself. Much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way." -Christopher Hitchens | In memoriam? 🏁 ipv kruis!
Dat is niet helemaal waar. Goederen voor het leger die niet vervoerd kunnen worden is een vermindering van slagkracht. Ook economische schade heeft invloed op de slagkracht van het leger, al is dat meer indirect en later merkbaar.DropjesLover schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 15:04:
[...]
Onklaar gemaakte schepen vertalen zich niet in gereduceerde slagkracht aan het front. Enkel in economische schade en schaarste voor de burger.
Ook het moeten verplaatsen van verdedigings troepen/materieel om de schepen te beschermen resulteert in een verminderde slagkracht direct aan het front. 1 enkele soldaat kan maar op 1 plek tegelijk zijn.
Al met al doen deze aanvallen op de Russische schepen het Russische leger zeker geen goed!
Dagelijkse stats bronnen: https://x.com/GeneralStaffUA en https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua
Ja zoiets denk ik. Ik heb geen idee wat UM high octane noemt. Euro-3 benzine is wel een dingetje.steveman schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 15:07:
Okay, staat dan wat ongelukkig in dat bericht dan, "high-octane" betekent dan zoveel als "bruikbaar voor alles boven een grasmaaier"
Moscow Times reports “It will inevitably lead to accelerated wear and tear.” In Russia, amid the fuel crisis, the use of gasoline with a higher sulfur content has been allowed
— Beefeater (@Beefeater_Fella) 3 juli 2026
The Russian government, amid the fuel crisis, has allowed the production and sale of gasoline meeting… pic.twitter.com/AIWHgMBeni
Nu ben ik geen chemicus, maar zwavel (sulfur) wordt verwijderd via een ontzwavelingsproces (mooi scrabblewoordMoscow Times reports “It will inevitably lead to accelerated wear and tear.” In Russia, amid the fuel crisis, the use of gasoline with a higher sulfur content has been allowed
The Russian government, amid the fuel crisis, has allowed the production and sale of gasoline meeting the "Euro-3" environmental standard with a higher sulfur content until the end of 2026.
The corresponding decree was published on the official portal of legal acts. "The decision taken will allow additional volumes of fuel to be directed to the domestic market to meet existing demand," the press service of the Cabinet of Ministers noted.
However, Andrey Babushkin, the technical director of LLC "LN Distribution" (brands Lynx, NGN, Ichiro), warns that the regular use of "Euro-3" gasoline will inevitably cause technical problems. "The long-term use of "Euro-3" gasoline will inevitably lead to accelerated wear and tear of exhaust gas cleaning systems.
The first thing that will fail will be spark plugs. Moreover, when such fuel burns, solid particles and deposits are formed, which disrupt the mixture formation and lead to an increase in gasoline consumption," he explained.
According to the expert, special fuel system cleaners can only partially reduce the negative consequences, but they cannot remove sulfur and other harmful impurities from the fuel, so the problem of the low quality of such gasoline is not solved.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
zo te zien cijfers tot 12 juni, de situatie zal onderhand niet beter zijn.asing schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 13:13:
Ergens in mijn youtube feed vond ik deze post:
if you are neutral in a situation of injustice you have chosen the side of the oppressor
Het waren geen militaire schepen.beany schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 15:11:
[...]
Dat is niet helemaal waar. Goederen voor het leger die niet vervoerd kunnen worden is een vermindering van slagkracht. Ook economische schade heeft invloed op de slagkracht van het leger, al is dat meer indirect en later merkbaar.
Ook het moeten verplaatsen van verdedigings troepen/materieel om de schepen te beschermen resulteert in een verminderde slagkracht direct aan het front. 1 enkele soldaat kan maar op 1 plek tegelijk zijn.
Al met al doen deze aanvallen op de Russische schepen het Russische leger zeker geen goed!
Rusland wordt al 4 jaar door sancties economisch afgeknepen.
Het is een kwestie van prioriteiten. De prioriteit ligt bij oorlog voeren, niet bij de economie of burgerwelvaart.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Dat lijkt me een wat al te rationele benadering. Het verhaal dat me het meest is bijgebleven uit The Splendid And The Vile, een heerlijke biografie van Churchill, gaat precies daarover. Bij de eerste grote nachtelijke luchtaanvallen op Londen in WO2 deed de luchtverdediging niet veel. Die hadden namelijk uitgerekend dat ze tot dan toe gemiddeld 6000 dure luchtafweerkogels afschoten per neergehaald Duits vliegtuig. De opbrengst stond niet in verhouding tot de kosten, dus was rationeel besloten om alleen te schieten wanneer ze vliegtuigen in het vizier hadden en dat gebeurde weinig. Bovendien konden mensen in huizen rond afweergeschut amper slapen van de geluidsoverlast en trillingen wanneer het geschut actief was. Maar Churchill maakte een tour door de brandende stad en begreep dat mensen geen rationele wezens zijn. Hij beval dat bij de volgende luchtaanval zoveel mogelijk geschoten moest worden. De volgende dag was de hele stad opgetogen (ondanks een slaaptekort): we hebben teruggevochten! Rationeel gezien was het een grote verspilling van munitie en nachtrust, maar psychologisch was het een meesterzet om het moreel van de bevolking op te krikken op een hachelijk moment. 'Keep calm and carry on' is inmiddels iconisch, maar dat de Britten dat relatief goed in de praktijk wisten te brengen lag niet aan die posters.DropjesLover schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 15:47:
[...]
Het waren geen militaire schepen.
Rusland wordt al 4 jaar door sancties economisch afgeknepen.
Het is een kwestie van prioriteiten. De prioriteit ligt bij oorlog voeren, niet bij de economie of burgerwelvaart.
Dat is dus een typisch voorbeeld waar de prioriteit uitsluitend leggen bij oorlogsvoering heel rationeel is, maar toch niet de beste strategie hoeft te zijn. Deze succesvolle aanvallen op niet-militaire schepen hebben psychologisch effect, in Oekraïne, in Rusland en bij iedereen wereldwijd die het conflict een beetje volgt. Er komen niet voor niets zoveel video's beschikbaar om te delen. Ik vermoed dat het effect op sentiment en psychologie van zowel burgers als militairen op termijn invloedrijker zal zijn op de slagkracht aan het front dan als diezelfde drones waren ingezet tegen militaire doelen bij dat front. Alleen kun je dat niet meten, dus bewijzen kan ik het niet.
En toch zie je pas sinds de rafinaderijen worden aangevallen dat er pas echt problemen ontstaan. Oftewel de sancties zijn leuk, maar nog niet effectief genoeg (of de sancties zelf zijn niet zwaar genoeg, of ze zijn te makkelijk te omzeilen)DropjesLover schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 15:47:
[...]
Het waren geen militaire schepen.
Rusland wordt al 4 jaar door sancties economisch afgeknepen.
Die zitten volledig in elkaar verweven. Zolang de economie het goed doet, zijn er meer middelen om oorlog mee te voeren.Het is een kwestie van prioriteiten. De prioriteit ligt bij oorlog voeren, niet bij de economie of burgerwelvaart.
En wat de schepen betreft, zolang er voldoende brandstof is, kunnen de militairen blijven rijden. En met brandstof is het nu eenmaal zo dat bij tekorten die als eerste bij de burgers komen te liggen. Wat dat betreft zijn deze aanvallen dus niet bedoeld om de burgers te treffen, maar om tekorten bij de militairen te krijgen (zowel rechtstreeks brandstof, als wel dat de opbrengsten gebruikt worden in de oorlog). Dat de burgers daar ook de dupe van worden is bijzaak.
[removed]
Daarom denk dat de sancties deels niet al te bruusk mogen overkomen en dat het eerder haast je langzaam is.
Onofficieel staat Europa financieel, technologisch, militair, logistiek natuurlijk wel achter Oekraïne, er is ook geen alternatief.
Ik heb voor de rest werkelijk geen idee hoe het verder zal evolueren. Ik gok op dat we op een morgen zullen wakker worden met het nieuws dat er iets voorgevallen is in het Kremlin, situatie onduidelijk..
Bij een maatschappelijke discussie gaat het niet over u en mij maar over wat we zouden adviseren aan de volgende generatie.
Logistiek wint oorlogen hoe meer logistiek gesloopt wordt hoe mooier.DropjesLover schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 15:04:
[...]
Onklaar gemaakte schepen vertalen zich niet in gereduceerde slagkracht aan het front. Enkel in economische schade en schaarste voor de burger.
Het gros van de schepen die uitgeschakeld zijn waren tankers. Deze zijn bedoeld om olie en brandstoffen te vervoeren. Nu heeft Rusland aan de Azov zee een aantal havens die dat kunnen overslaan, en Mariupol, Berdyansk, Kerch, Feodosia en Sevastopol geven gelegenheid om weer uit te laden. Met al het andere geblokkeerd is dit een alternatief om je leger van brandstof te voorzien. Daarmee zijn die tankers een legitiem doel.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Da's een erg naïeve visie op de realiteit. Legers draaien op olie. Olietankers zijn dus altijd een legitiem doelwit. Dat burgers dan uiteindelijk in opstand komen wegens lege magen, mag geen primair doel zijn, maar is uiteindelijk een keuze van de Russen geweest, die besloten toch maar het leger voorrang te geven.DropjesLover schreef op dinsdag 14 juli 2026 @ 15:47:
[...]
Het waren geen militaire schepen.
Rusland wordt al 4 jaar door sancties economisch afgeknepen.
Het is een kwestie van prioriteiten. De prioriteit ligt bij oorlog voeren, niet bij de economie of burgerwelvaart.
Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
Het zijn niet perse olietankers.SkiFan schreef op woensdag 15 juli 2026 @ 09:47:
[...]
Da's een erg naïeve visie op de realiteit. Legers draaien op olie. Olietankers zijn dus altijd een legitiem doelwit. Dat burgers dan uiteindelijk in opstand komen wegens lege magen, mag geen primair doel zijn, maar is uiteindelijk een keuze van de Russen geweest, die besloten toch maar het leger voorrang te geven.
Ze zijn stukken kleiner dan de grote jongens die nu even niet meer door Hormuz kunnen varen, er kan van alles in zitten. *knip* Heel gedetailleerd allemaal maar in een hele rij posts wordt geen enkele bron meegegeven worden. Dat verwachten we hier wel.
[ Voor 17% gewijzigd door teacup op 15-07-2026 20:39 ]
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Supertankers kunnen niet in de zee van Azov komen. Het zijn feeder ships die deze supertankers vol laden. Maar in deze markt is ieder schip wat van Rusland naar de Krim komt of door de zee van Azov vaart een legitiem doelwit. Ze hebben daar niets te zoeken en ondersteunen alleen maar de Russische oorlogsmachine.DropjesLover schreef op woensdag 15 juli 2026 @ 09:56:
[...]
Het zijn niet perse olietankers.
Ze zijn stukken kleiner dan de grote jongens die nu even niet meer door Hormuz kunnen varen, er kan van alles in zitten. *knip*
[ Voor 15% gewijzigd door teacup op 15-07-2026 20:42 ]
Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
Met mijn westerse blik komen Russen als makke schapen over, zolang ze maar hun natje en droogje hebben vinden ze het wel best.RobinHood schreef op zondag 12 juli 2026 @ 15:09:
[...]
Ergens snap ik dat hele kop-in-het-zand-steken ook wel, dat leeft gewoon heel wat makkelijker.
Ik begrijp wel dat de Russische burger natuurlijk al generaties lang gehersenspoeld is en onder de plak zit van de communistische partij. En daarvoor onder de Tsaar was het wellicht niet veel anders. Dan zit die gelatenheid een beetje in de cultuur, is men murw geslagen. Heb ooit gelezen dat door de jarenlange propaganda het volk niet eens meer weet wat waar en onwaar is. Als de Staat iets verteld dan neem je het gewoon voor waar aan, dat is de veilige keuze, je vraagt je niet eens meer af of het ook niet-waar zou kunnen zijn.
Het is met die mind-set wel erg moeilijk om in opstand te komen. Daarnaast, de laatste revolutie heeft ook niet zo gunstig uitgepakt voor de gemiddelde Rus dus dat werkt denk ik ook wel ontmoedigend.
I think all rightthinking people in this country are sick and tired of being told that ordinary, decent people are fed up in this country with being sick and tired.
*knip* Interessante invalshoek, maar ook hier mist een bronDropjesLover schreef op woensdag 15 juli 2026 @ 09:56:
[...]
Het zijn niet perse olietankers.
Ze zijn stukken kleiner dan de grote jongens die nu even niet meer door Hormuz kunnen varen, er kan van alles in zitten. *knip*
[ Voor 36% gewijzigd door teacup op 15-07-2026 20:41 ]
Death smiles at us all, all a man can do is smile back.
PSN
Dat is volgens mij ook het belangrijkste doel van propaganda. Niet eens dat je persé narratief x of y gelooft, maar vooral twijfel zaaien onder de waarheid, zodat daar geen actie op ondernomen wordt (verlamming) en zodat de censuur zijn werk beter kan doen.Allard schreef op woensdag 15 juli 2026 @ 10:19:
[...]
Heb ooit gelezen dat door de jarenlange propaganda het volk niet eens meer weet wat waar en onwaar is. Als de Staat iets verteld dan neem je het gewoon voor waar aan, dat is de veilige keuze, je vraagt je niet eens meer af of het ook niet-waar zou kunnen zijn.
It's time to play the music, it's time to light the lights
*knip* geen generalisatiesAllard schreef op woensdag 15 juli 2026 @ 10:19:
[...]
Met mijn westerse blik komen Russen als makke schapen over, zolang ze maar hun natje en droogje hebben vinden ze het wel best.
Ik begrijp wel dat de Russische burger natuurlijk al generaties lang gehersenspoeld is en onder de plak zit van de communistische partij. En daarvoor onder de Tsaar was het wellicht niet veel anders. Dan zit die gelatenheid een beetje in de cultuur, is men murw geslagen. Heb ooit gelezen dat door de jarenlange propaganda het volk niet eens meer weet wat waar en onwaar is. Als de Staat iets verteld dan neem je het gewoon voor waar aan, dat is de veilige keuze, je vraagt je niet eens meer af of het ook niet-waar zou kunnen zijn.
Het is met die mind-set wel erg moeilijk om in opstand te komen. Daarnaast, de laatste revolutie heeft ook niet zo gunstig uitgepakt voor de gemiddelde Rus dus dat werkt denk ik ook wel ontmoedigend.
[ Voor 10% gewijzigd door teacup op 15-07-2026 20:44 ]
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Het is ook een nogal Westers idee dat er een zwart-wit verschil zit tussen 'waar' en 'onwaar'. In Rusland (en allerlei andere minder individualistische landen) is dat niet zo, hoe gek dat ook klinkt als je niet in die cultuur bent opgevoed. Sterker nog, het Russisch heeft 2 woorden voor 'waarheid': Istina en Pravda. Istina is wat echt waar is, ongeacht wat mensen er van vinden. Maar dat woord gebruik je in je dagelijkse gesprekken weinig of niet, dat is meer iets voor filosofische discussies. In je dagelijkse taalgebruik zeg je Pravda. Pravda kennen we nog als naam van de staatskrant van de Sovjetunie. Het betekent 'waarheid', maar afhankelijk van de context met de connotatie 'het is voor iedereen beter als we samen aannemen dat dit de waarheid is'. Het is de functionele 'waarheid' die jij gebruikt wanneer een vrouw vraagt of die jurk haar goed staat en je weet dat dit geen handig moment is voor conflict. En de experimenten van Asch lieten zien dat ook Westerlingen hun 'waarheid' aanpassen aan wat ze denken dat de rest vindt. Dus ook wij kennen situaties waarin iedereen weet dat je uit je nek staat te lullen, maar we toch allemaal accepteren dat dit binnen deze context even 'de waarheid' moet zijn. Alleen is het gebruik daarvan niet zodanig expliciet onderdeel van onze samenleving dat we er een eigen term voor hebben. Sterker nog, Nederlanders staan er internationaal dan weer om bekend dat ze in veel te veel situaties hun eigen botte waarheid spreken, ongeacht de consequenties voor onderlinge verhoudingen. Ruzie met iedereen, maar je had wél gelijk! Daarom is het juist voor Nederlanders zo moeilijk te begrijpen dat goed gedoseerd gebruik van de pravda-waarheid je in allerlei samenlevingen veel verder brengt dan altijd maar hameren op de istina-waarheid.Allard schreef op woensdag 15 juli 2026 @ 10:19:
[...]
Met mijn westerse blik komen Russen als makke schapen over, zolang ze maar hun natje en droogje hebben vinden ze het wel best.
Ik begrijp wel dat de Russische burger natuurlijk al generaties lang gehersenspoeld is en onder de plak zit van de communistische partij. En daarvoor onder de Tsaar was het wellicht niet veel anders. Dan zit die gelatenheid een beetje in de cultuur, is men murw geslagen. Heb ooit gelezen dat door de jarenlange propaganda het volk niet eens meer weet wat waar en onwaar is. Als de Staat iets verteld dan neem je het gewoon voor waar aan, dat is de veilige keuze, je vraagt je niet eens meer af of het ook niet-waar zou kunnen zijn.
Het is met die mind-set wel erg moeilijk om in opstand te komen. Daarnaast, de laatste revolutie heeft ook niet zo gunstig uitgepakt voor de gemiddelde Rus dus dat werkt denk ik ook wel ontmoedigend.
Kortom, de pravda-waarheid is dat het goed gaat met de speciale militaire operatie. Je wint er namelijk als individuele Rus helemaal niets mee als je dat gaat bestempelen als onwaar. Dat levert alleen maar potentiële problemen op, zowel voor jou individueel als voor je familie en vrienden.
Misschien had Peter de Grote niet alleen de vaardigheid om boten te bouwen uit NL mee moeten nemen.
Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
Cynisch is het, want een enkeling is met pravda schathemeltje rijk geworden.SkiFan schreef op woensdag 15 juli 2026 @ 12:12:
Dan mijn cynische, typisch NL'se visie. Nou nou, elkaar niet de waarheid vertellen heeft die Russen ver gebracht zeg.
Misschien had Peter de Grote niet alleen de vaardigheid om boten te bouwen uit NL mee moeten nemen.
In versailles vroeg ik me af hoe men toch zo lang die koning in het zadel heeft weten te houden, terwijl het volk honger leed. Totdat ik me realiseerde dat er een heel systeem omheen was gebouwd dat belang had bij die status quo. Zou de koning vallen, dan vallen zij mee.
Conclusie; het heeft de samenleving niet veel gebracht, maar de zittende macht wel. En die hebben verder geen boodschap aan de rest van de samenleving. Echter zal de istina waarheid altijd als een zwaard van Damocles aanwezig blijven. Dat maakt ze echter ook zo zenuwachtig en achterdochtig, en het versterkt de onderdrukking.
It's time to play the music, it's time to light the lights
Oftewel, we kennen het hier ook wel, maar omdat er hier geen represailles staan op het niet eens zijn van wat er van bovenaf wordt gezegd, heeft het veel minder impact op onze samenleving. Maar in de praktijk doet alsnog echt iedereen dit dagelijks, ook in onze cultuur. Dus ook al doen we vaak of we zo zwart/wit zijn, is dat in de praktijk helemaal niet zo.Anakha schreef op woensdag 15 juli 2026 @ 11:41:
[...]
Het is ook een nogal Westers idee dat er een zwart-wit verschil zit tussen 'waar' en 'onwaar'. In Rusland (en allerlei andere minder individualistische landen) is dat niet zo, hoe gek dat ook klinkt als je niet in die cultuur bent opgevoed. Sterker nog, het Russisch heeft 2 woorden voor 'waarheid': Istina en Pravda. Istina is wat echt waar is, ongeacht wat mensen er van vinden. Maar dat woord gebruik je in je dagelijkse gesprekken weinig of niet, dat is meer iets voor filosofische discussies. In je dagelijkse taalgebruik zeg je Pravda. Pravda kennen we nog als naam van de staatskrant van de Sovjetunie. Het betekent 'waarheid', maar afhankelijk van de context met de connotatie 'het is voor iedereen beter als we samen aannemen dat dit de waarheid is'. Het is de functionele 'waarheid' die jij gebruikt wanneer een vrouw vraagt of die jurk haar goed staat en je weet dat dit geen handig moment is voor conflict. En de experimenten van Asch lieten zien dat ook Westerlingen hun 'waarheid' aanpassen aan wat ze denken dat de rest vindt. Dus ook wij kennen situaties waarin iedereen weet dat je uit je nek staat te lullen, maar we toch allemaal accepteren dat dit binnen deze context even 'de waarheid' moet zijn. Alleen is het gebruik daarvan niet zodanig expliciet onderdeel van onze samenleving dat we er een eigen term voor hebben.
Aan de andere kant is dit precies waarom Nederlanders vaak de wereld over worden gestuurd. Die melden zich nl. wel op het moment dat de baas onzin aan het verkondigen is. Beide manieren hebben hun voordelen, en in de praktijk zie je dat uiteindelijk een combinatie het beste werkt.Sterker nog, Nederlanders staan er internationaal dan weer om bekend dat ze in veel te veel situaties hun eigen botte waarheid spreken, ongeacht de consequenties voor onderlinge verhoudingen. Ruzie met iedereen, maar je had wél gelijk! Daarom is het juist voor Nederlanders zo moeilijk te begrijpen dat goed gedoseerd gebruik van de pravda-waarheid je in allerlei samenlevingen veel verder brengt dan altijd maar hameren op de istina-waarheid.
Precies dit is het echte kernpunt. Daar kom je in de problemen als je tegen de regering in gaat, dus doe je dat simpelweg niet. Want dat is uiteindelijk voor iedereen een stuk makkelijker. Waarbij trouwens mijn ervaring is dat ze ook in Rusland prima weten wat waar/niet waar is. Maar ze doen er niets mee omdat je anders in de problemen komt.Kortom, de pravda-waarheid is dat het goed gaat met de speciale militaire operatie. Je wint er namelijk als individuele Rus helemaal niets mee als je dat gaat bestempelen als onwaar. Dat levert alleen maar potentiële problemen op, zowel voor jou individueel als voor je familie en vrienden.
[removed]
Rapportage Nieuwsuur: YouTube: Deze Russische boer is het zwijgen beu
Dat kon inderdaad wel eens kritiek worden, oogstmaand is al snel (denk dat dat niet heel veel verschilt van hier) maar ook het zaaien/poten zijn we en zij niet meer handmatig gewend.PWSteal schreef op donderdag 16 juli 2026 @ 17:45:
De benzine en diesel tekorten beginnen behoorlijk impact te hebben op allerlei zaken. Een boer verteld dat die zijn werkzaamheden al aan het afschalen is vanwege de tekorten en verwacht dat er voedsel tekorten gaan ontstaan als het zo doorgaat.
Rapportage Nieuwsuur: YouTube: Deze Russische boer is het zwijgen beu
I´d rather be a hypocrite than the same person forever (Yauch)| 🎸 Niets is zo permanent als een tijdelijke oplossing | Een goed probleem komt nooit alleen | Gibson guitar Fender Guitar God Damn Guitar
En dan komt de herfst/winter. Hoe komt het eigenlijk dat we vooral horen over olie installaties die aangevallen worden en niet (dat ik weet) de gasinstallaties?
Bij een maatschappelijke discussie gaat het niet over u en mij maar over wat we zouden adviseren aan de volgende generatie.
Dat seizoen is aanstaande. En zonder diesel ga je dat niet redden. Deze boer had geluk, het tankstation had 28 minuten diesel. Daarna was het weer op.Wozmro schreef op donderdag 16 juli 2026 @ 18:13:
Als ze in Rusland ongeveer hetzelfde weer hebben als hier dan begint het oogsten binnen een maandje.
En dan komt de herfst/winter. Hoe komt het eigenlijk dat we vooral horen over olie installaties die aangevallen worden en niet (dat ik weet) de gasinstallaties?
Gas heb je wel gezien, er waren regelmatig explosies in gas pompstations. De contracten zijn opgezegd dus er gaat geen gas meer door Oekraïne. Dan hebben ze een tijd geleden de overslag in Ost Luga gebombardeerd. De LNG installaties zijn buiten bereik volgens mij, en de Power of Siberia 2 lijn hoeven ze niet te bombarderen want die is a nog niet af, en b, China wil het gas alleen hebben voor de prijs die intern in Rusland wordt gehanteerd.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Gasinstallaties raken direct de burger met geen gas om op te koken of te verwarmen, en gascentrales voor stroom.Wozmro schreef op donderdag 16 juli 2026 @ 18:13:
Als ze in Rusland ongeveer hetzelfde weer hebben als hier dan begint het oogsten binnen een maandje.
En dan komt de herfst/winter. Hoe komt het eigenlijk dat we vooral horen over olie installaties die aangevallen worden en niet (dat ik weet) de gasinstallaties?
De rest van de economie wordt nu uitgeschakeld, niet de burger.
Mislukken oogsten omdat het niet van het land gehaald kan worden, dan heeft dat direct zijn weerslag op het regime. Niet op Oekraïne, want die hebben de oogsmachines of verwerkingsinstallaties of transport immers niet aangevallen.
Het is het regime dat de prioriteiten anders verdeeld heeft.
Leg maar eens op een andere manier uit dat zo'n fossiele reus geen brandstof heeft om te oogsten...
Inhakend op hierboven, dan kan de overheids Pravda zo veel zeggen, de mensen weten wel de Istina.
[ Voor 10% gewijzigd door DropjesLover op 16-07-2026 20:43 ]
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
"Take the risk of thinking for yourself. Much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way." -Christopher Hitchens | In memoriam? 🏁 ipv kruis!
Ik droom dat Putin binnenkort alle bezette gebieden teruggeeft.steveman schreef op donderdag 16 juli 2026 @ 23:17:
Benieuwd hoe lang het duurt voordat we de eerste houtgasinstallaties gaan zien rondrijden, zoals dit:
[Afbeelding]
Tijdens Corona zaten we in Nederland op -40% qua brandstofverbruik. Een groot deel van de km's die gereden worden zijn recreatief/optioneel en kunnen prima verminderen.
En natuurlijk zal er ergens iemand een stoomtractor aanslingeren en zal die wijd gedeeld worden op de socials.
Maar de tekorten moeten echt nog wel dieper en langer worden om echt dergelijke dingen te gaan zien. Want het huidige niveau (buiten het front) zit pas ergens rond het niveau irritant.
https://www.reuters.com/b...s-sources-say-2026-07-15/
Er is al 1 tanker met 40000 ton geïmporteerd (overgeslagen naar een ander ship in de Middelandse zee)
Russische bedrijven zijn naar verluidt in onderhandeling, maar bronnen zeggen dat er geen capaciteit over is, en dat Rusland maar via handelaren in moet kopen.
Bij mij komt dat over als "India als staat wil zich hier niet direkt aan branden, en koop maar lekker tegen de volle prijs terwijl wij lekker jullie spotgoedkope crude voor jullie raffineren".
Verder zijn de gegevens van de voornoemde schepen bekend, dus hoe groot is de kans dat importen ook daadwerkelijke jk de plaats van bestemming bereiken?
🇷🇺 BAD FUEL REPORTEDLY TRIGGERS DEADLY CRASH IN SAINT PETERSBURG
— WW3finalboss (@WW3finalboss) 16 juli 2026
Saint Petersburg, Russia 🇷🇺.
A garbage truck reportedly stalled after its engine shut down because of poor-quality fuel. A flatbed truck then collided with it, with fatal consequences for its driver.
Russia’s… pic.twitter.com/mj8KZ8eQaR
Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
Je pink ging een eigen leven leidenSkiFan schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 10:01:
En de situatie met de slechte brandstof levert nu ook indirect de eerste doden op.
[X]
Edit : gefixt
[ Voor 10% gewijzigd door asing op 17-07-2026 10:03 ]
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Geografisch gezien, als je met je tanker van India naar de Middellandse Zee vaart om daar over te slaan, dan kan de eindbestemming iets als St Petersburg zijn. Een andere bestemming is een haven aan de Zwarte Zee. De Kerch Strait is gesloten. De Zwarte Zee is een enorm risico dus ik vermoed dat het naar het noorden gaat.ZenTex schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 04:03:
Kort artikel over de brandstof importen uit India
https://www.reuters.com/b...s-sources-say-2026-07-15/
Er is al 1 tanker met 40000 ton geïmporteerd (overgeslagen naar een ander ship in de Middelandse zee)
Russische bedrijven zijn naar verluidt in onderhandeling, maar bronnen zeggen dat er geen capaciteit over is, en dat Rusland maar via handelaren in moet kopen.
Bij mij komt dat over als "India als staat wil zich hier niet direkt aan branden, en koop maar lekker tegen de volle prijs terwijl wij lekker jullie spotgoedkope crude voor jullie raffineren".
Verder zijn de gegevens van de voornoemde schepen bekend, dus hoe groot is de kans dat importen ook daadwerkelijke jk de plaats van bestemming bereiken?
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Klopt, foutje bedanktasing schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 10:03:
[...]
Je pink ging een eigen leven leiden![]()
Edit : gefixt
Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
Ook St. Petersburg is door de Oekraïense kinetische sancties niet zonder risico. De luchtverdediging lijkt buiten Moskou nogal op te zijn. Ik kan me zo voorstellen dat dit een priority target is.asing schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 10:09:
[...]
Geografisch gezien, als je met je tanker van India naar de Middellandse Zee vaart om daar over te slaan, dan kan de eindbestemming iets als St Petersburg zijn. Een andere bestemming is een haven aan de Zwarte Zee. De Kerch Strait is gesloten. De Zwarte Zee is een enorm risico dus ik vermoed dat het naar het noorden gaat.
[ Voor 5% gewijzigd door SkiFan op 17-07-2026 10:35 ]
Jurist in zijn vrije tijd, IT'er van beroep.
Moermansk is ook mogelijk en lijkt me niet veel verder weg dan St. Petersburg.asing schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 10:09:
[...]
Geografisch gezien, als je met je tanker van India naar de Middellandse Zee vaart om daar over te slaan, dan kan de eindbestemming iets als St Petersburg zijn. Een andere bestemming is een haven aan de Zwarte Zee. De Kerch Strait is gesloten. De Zwarte Zee is een enorm risico dus ik vermoed dat het naar het noorden gaat.
Sowieso is het nu zomer en zijn de noordelijke routes beschikbaar
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Moermanks wordt inderdaad gebruikt door de schaduwvloot.DropjesLover schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 11:38:
Moermansk is ook mogelijk en lijkt me niet veel verder weg dan St. Petersburg.
Sowieso is het nu zomer en zijn de noordelijke routes beschikbaar
Maar, doorvoer van olie is daar toch wel beperkt. Er loopt geen oliepijplijn naar Moermansk, en per trein of vrachtwagen een olietanker vullen is geen sinecure. Ik denk dus niet dat Moermansk ooit de volumes die elders worden geblokkeerd zomaar kunnen worden overgenomen...
License to use this text for use in LLM-related products and services can be purchased for €1.000
St Petersburg (en andere havens daar) zijn wat veiliger. De reden is dat je eerst moet weten dat dat schip er ligt, dan moet je een plan ontwikkelen en dan is het een km of 1000 vliegen voor een drone. Die doet er ook een paar uur over.SkiFan schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 10:34:
[...]
Ook St. Petersburg is door de Oekraïense kinetische sancties niet zonder risico. De luchtverdediging lijkt buiten Moskou nogal op te zijn. Ik kan me zo voorstellen dat dit een priority target is.
Met andere woorden : ja, je hebt een window of opportunity, maar dat is maar heel klein.
Who's General Failure and why is he reading my harddrive? - Projectmanager : a person who thinks nine women can make one baby in one month
Je raakt ook niet de tanker. Dat is nogal een milieuramp-risico.asing schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 12:38:
[...]
St Petersburg (en andere havens daar) zijn wat veiliger. De reden is dat je eerst moet weten dat dat schip er ligt, dan moet je een plan ontwikkelen en dan is het een km of 1000 vliegen voor een drone. Die doet er ook een paar uur over.
Met andere woorden : ja, je hebt een window of opportunity, maar dat is maar heel klein.
Je mikt op de pomp/leiding/tank installatie, zoals al herhaaldelijk gedaan is daar
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Er hoeft ook geen olie doorheen, er moeten tankers diesel gelost worden die zo'n beetje direct naar de tankstations en boeren kunnen rijdenHelixes schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 11:51:
[...]
Moermanks wordt inderdaad gebruikt door de schaduwvloot.
Maar, doorvoer van olie is daar toch wel beperkt. Er loopt geen oliepijplijn naar Moermansk, en per trein of vrachtwagen een olietanker vullen is geen sinecure. Ik denk dus niet dat Moermansk ooit de volumes die elders worden geblokkeerd zomaar kunnen worden overgenomen...
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Zeker benzine geeft lang niet zo'n milieuramp als olie en geeft wel hele mooie plaatjes op je insta/tiktok/twitter/facebook/telegram
Een wappie is iemand die gevallen is voor de (jarenlange) Russische desinformatiecampagnes.
Wantrouwen en confirmation bias doen de rest.
Lastige daarbij is dat de meeste Russische tankstations en boerderijen de onhebbelijke neiging hebben niet in de buurt van Moermansk te liggen. Daarom worden ook raffinage producten zoals diesel vaak via pijpleidingen vervoerd tot in de buurt van de eindbestemming en alleen het laatste stukje gaat per vrachtwagen.DropjesLover schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 13:20:
[...]
Er hoeft ook geen olie doorheen, er moeten tankers diesel gelost worden die zo'n beetje direct naar de tankstations en boeren kunnen rijden
[ Voor 97% gewijzigd door Wozmro op 17-07-2026 13:35 ]
Bij een maatschappelijke discussie gaat het niet over u en mij maar over wat we zouden adviseren aan de volgende generatie.
En daarna leggen ze een andere raffinaderij in de as.
Dit schip is niet relevant voor de einduitslag, UKR zou met een paar zee drones een simpele poging kunnen doen. Maar als ze een serieuze aanval doen en het wordt geen vuurbal dan is dat niet goed voor het moraal.
Niet zo heel vreemd dat India zich zo opstelt, sinds januari ligt er een akkoord tussen de EU en India na bijna 2 decennia aan onderhandelingen:ZenTex schreef op vrijdag 17 juli 2026 @ 04:03:
Kort artikel over de brandstof importen uit India
https://www.reuters.com/b...s-sources-say-2026-07-15/
Er is al 1 tanker met 40000 ton geïmporteerd (overgeslagen naar een ander ship in de Middelandse zee)
Russische bedrijven zijn naar verluidt in onderhandeling, maar bronnen zeggen dat er geen capaciteit over is, en dat Rusland maar via handelaren in moet kopen.
Bij mij komt dat over als "India als staat wil zich hier niet direkt aan branden, en koop maar lekker tegen de volle prijs terwijl wij lekker jullie spotgoedkope crude voor jullie raffineren".
Verder zijn de gegevens van de voornoemde schepen bekend, dus hoe groot is de kans dat importen ook daadwerkelijke jk de plaats van bestemming bereiken?
Wikipedia: India–European Union Free Trade Agreement
India haalt veel meer uit de samenwerking tussen de EU en India dan aan een samenwerking met Rusland.
Het is toch wel sprekend dat daadwerkelijk praten met elkaar (hoe stroef dan ook) beter is op de lange termijn
Rusland isoleert zich langzamerhand steeds verder.
AMD 5800X3D, ASUS ROG Strix B550-F, 32GB Corsair DDR4, MSI RTX 5070 Ti 16G SHADOW 3X OC
Dit is een topic met een gevoelig onderwerp dat bij veel van ons emoties oproept. Om die reden hanteren de we volgende topic regels:
Wat we vooral willen zien:
- Een topic met onderbouwde argumenten, voor of tegen.
- Bij voorkeur worden post onderbouwd met goed onderzochte bronnen.
- Respect voor elkaars mening.
Wat willen we beslist niet zien:
- Inzet van kernwapens erbij halen.
- Rants.
- Generaliserende, denigrerende en/of racistische opmerkingen.
- Wegzetten van bevolkingsgroepen.
- Ongefundeerde oneliners.
- Linkdrops zonder duiding.
- Persoonlijke aanvallen op voor- en tegenstanders.
- Reacties op slechte berichten. Slechte berichten melden we met een issue report.
Voor inhoudelijke discussies en achtergronden zie:
UKR: Topic wegwijzer
Specifieke topic regels
- Geen ongefundeerde speculaties over WW3
- Gebruik embed [embed] link [/] tags voor tweets
- Deel aub geen schokkende beelden. Bedenk daarbij goed of een twitter bericht wat toevoegt aan de discussie.
- Geen drogredenen of onlogische en/of onnavolgbare gevolgtrekkingen.De volgende drogreden is expliciet niet toegestaan: neutraliteit claimen om vervolgens een waardeoordeel te geven over het conflict. Zie ook Wikipedia: Argument to moderation en Wikipedia: False balance
- Geen omgekeerde bewijslast, wie beweert moet bewijzen.
AWM / themaforum beleidstopic:
/f/image/S90H0ehxazu8q1Nv1IivwLE4.png?f=fotoalbum_large)
/f/image/uehbdcuVI2g5RDGfFL1Jf1rR.png?f=fotoalbum_large)
/f/image/iBvXjAP2AEaXTYw20lkImFmj.png?f=fotoalbum_large)
/f/image/QP7D9PJUcICht9xwubqtyu7T.png?f=fotoalbum_large)