Passief huis

Pagina: 1 2 3 Laatste
Acties:

  • ArnaudYK
  • Registratie: September 2013
  • Laatst online: 02-09 18:41
Franciesco schreef op zondag 9 februari 2025 @ 20:59:
@ArnaudYK is het probleem met de Nilan inmiddels opgelost? Hopelijk wel!
En zo ja, dan hoop ik dat je nog wat kunt en wilt vertellen over het stroomverbruik van het verwarmingssysteem in jouw passiefhuis. Ik blijf daar namelijk benieuwd naar :)
Het probleem met de Nilan is opgelost (monteur van Nilan is geweest). Het bleek dat in een serviceinstelling (zit achter een wachtwoord, dus ik heb het niet gedaan) het systeem op geforceerd ontdooien stond. Dat matchte niet met de gebruikersinvoer. Dit is relatief kort geleden aangepast, dus ik heb nu nog even geen goed zicht op energieverbruiik. Het enige wat ik merk is dat er nog best wat warmtevraag is bij dit koude grijze weer, eigenlijk wel wat mer dan ik had verwacht.

Bij het koud zonnig weer warmt het overdag rustig op en dat stabliseert in de avond snel (warmte wordt opgenomen door de wanden/mebubels/vloer etc en dan weer rustig afegeven). Dan is er eigenlijk geen warmtevraag.

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
Fijn dat het probleem opgelost is @ArnaudYK!
Als je tzt wat meer info over het energieverbruik hebt, lees ik dat graag. Kun je al een indicatie geven wat je aan elektrisch verbruik voor verwarming ziet bij dit soort grijze en relatief koude dagen?

Overigens schijnt het zo te zijn dat bij een nieuwbouwhuis er in het begin extra energie nodig is om de constructie etc droog te stoken. Dus wellicht wordt het energieverbruik de komende seizoenen minder.

  • Lord Anubis
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 02:57
DIY schreef op zondag 8 december 2024 @ 13:49:
@Verwijderd

Even een schaamteloze quote van Zijdeveld: ‘De lage energievraag van een passief huis heeft er al toe geleid dat slimmeriken dachten die woning te kunnen voorzien van (heel goedkope) elektrische verwarming en zonnepanelen op het dak, die over het jaar evenveel elektriciteit opwekken als de kachels in de winter gebruiken. Leuk bedacht, maar heel ongewenst, want in de winter draaien dan de weinig efficiënte kolencentrales om de woning warm te houden. Alleen op papier is er dan sprake van ‘netto nul’. Milieubewust is het niet. Woningen met een dergelijk verwarmingssysteem komen overigens niet in aanmerking voor de Passief certificaten“.
Het irriteerde me eigenlijk wat hij schreef. Zijn bewering dat passiefhuizen met elektrische verwarming en zonnepanelen leiden tot gebruik van kolencentrales is pure stemmingmakerij. Een passiefhuis draait om maximale energie-efficiëntie per m², ongeacht hoe de energie wordt opgewekt. Veel mensen kiezen voor groene energie, en met moderne technieken zoals warmtepompen en energieopslag is dit allang geen probleem meer. Tevens mocht de leverancier kolen stroom leveren ipv groene stroom is dat een probleem van de verkoper, kolen centrale en de regering, en niet mij. Ook de opmerking over de certificaten klopt niet. Jammer dat zulke mensen het concept van milieubewust bouwen milieu-bewust vervuilen met hun gebrabbel.
Effe kwijt.

  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Vraag over de warmteinstallatie bij een PH.
Onze architect is nu bezig met het schetsontwerp van ons (nieuw te bouwen) passief huis. Er van uitgaande dat de 15kWh/m2/jr gehaald wordt én er vanuit gaande dat het geen hout-skelet bouw wordt maar met buitenmuren van massief-bouw (Rd~9m2K/W) en wellicht een biobased schuin dak (Rd ~10m2K/W), mag je een flinke thermische buffering verwachten: het huis koelt niet snel af en warmt niet snel op.

Vraag is wat hier het best bijbehorend warmtesysteem is? Ik ken iemand die zweert bij Nilan systemen: een geïntegreerd systeem van warmtewisselaar (wtw), warmtepomp en waterbuffervat. Bij dergelijke concepten wordt door de uitgaande, door de warmtewisselaar afgekoelde lucht verder afgekoeld door de warmtepomp. Deze warmtepomp kan dan het buffervat opwarmen en vervolgens kan hier kan warm tapwater uit onttrokken worden of hier kan de binnenkomende, voorverwarmde lucht verder mee worden bijgewarmd. Ze hebben er een aardig filmpje van YouTube: Nilan Compact P Ventilatie Warmtepomp . Ik begrijp echter dat het in de koudste periode toch bijverwarming vraagt. Immers: in een dunkelflauteperiode in de winter, heb je bijna geen ingaande energieflux je huis in (hooguit koken, lichaamswarmte, etc). En het ventilatiedebiet (m3/h) is te laag om genoeg warmte te bevatten om aan de warmtepomp te leveren.

Even rekenen, uitgangspunten:
  • ik ga uit van de temperatuurwaardes uit het filmpje: Binnen 22 graden, buiten 0 graden, uitgaande lucht koelt door de wtw af tot 5 graden, ingaande lucht warmt door de wtw op tot 20 graden. En: de warmtepomp koelt de uitgaande lucht verder af van 5 graden naar -3 graden.
  • Ga uit van een passief huis, dat niet alleen 15kWh/m2/jr vraagt, maar ook een maximale momentane vraag heeft van 10W/m2 (dit laatste wordt vaak vergeten, maar is ook een eis!). Bij 150m2 huis is dat een Pmax van 1500W. Het bouwbesluit eist minimaal 0,9 liter per seconde/m2, dus (gezien de 150m2) 0,135m3/s.
  • Lucht heeft een warmtecapaciteit van ongeveer 1200J/m3K. Dus iedere graad koelen/verwarmen vraagt ongeveer 1200J per kuub.
Reken-reken: een debiet van 0,135m3 per seconde bij 8 graden afkoelen geeft 0,135 x 8 x 1200 = 1296 J/s af, dus 1296W. Deze (laagwaardige) warmte gaat de koude kant van de warmtepomp in. Gesteld dat de warmtepomp bij de CoP van 3 werkt, dan heeft de warmtepomp een electrisch vermogen van 1/3e hiervan nodig, dus 432W. De warmtestroom het huis in, is de som hiervan: 1296W + 432W = 1728W: nét genoeg

Mijn gevoel zei dat bovengenoemd Nilan-concept leuk is voor basisverwarming, maar dat je altijd additionele verwarming nodig hebt. In het filmpje reppen ze daar ook (onduidelijk) over. Mijn vraag is wat de praktijk is? Bovengenoemde is een wat theoretische beschouwing. Voldoet bovenbeschreven concept of is de praktijk weerbarstiger? Wie kan hier wat nuttigs over zeggen?

  • bbbrumbrum
  • Registratie: November 2003
  • Niet online
VWP’s zijn over het algemeen niet zo’n zinnige apparaten. De warmte die ze gebruiken moet ook ergens vandaan komen.

Zou gewoon een 2-3kW FE LWWP ophangen.

Als je ‘s winters echt zonder (bij)verwarming kan, dan enkel een WP boiler.

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
@AndredB Leuk dat je geïnteresseerd bent in een passiefhuis.

De pieksituatie waarmee passiefhuis rekent zal niet bij 0 graden buitentemperatuur gelden, maar veel lager neem ik aan. Al heb ik daar geen harde getallen van gezien.
Daarnaast reken jij met een COP van 4 ipv 3. Een COP van 3 is 3x zo veel warmte als er elektriciteit ingestopt wordt.

Met name voor de pieksituaties zal er extra bijverwarmd moeten worden t.o.v. wat de ventilatie warmtepomp (die heel gebruikelijk is in een passiefhuis) kan. Ik heb al vaker gezien dat daar een COP1 elektrische radiator of soortgelijk voor ingezet wordt. Persoonlijk zou ik dat ook liever niet willen, maar ik kan me voorstellen dat de investering voor een l/w warmtepomp met vloerverwarming te groot is voor de uurtjes dat de elektrische radiator aan moet staan.

Overigens begrijp ik niet goed de relatie die je legt in de introductie met thermische buffering en vervolgens de benodigde warmte. Die laatste staat daar m.i. los van; de benodigde warmte is om het warmteverlies op te vangen c.q. de binnentemperatuur op peil te houden. En dat kan ook met HSB.

  • big bang
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 08:50
Franciesco schreef op woensdag 26 maart 2025 @ 19:35:
@AndredB

Overigens begrijp ik niet goed de relatie die je legt in de introductie met thermische buffering en vervolgens de benodigde warmte. Die laatste staat daar m.i. los van; de benodigde warmte is om het warmteverlies op te vangen c.q. de binnentemperatuur op peil te houden. En dat kan ook met HSB.
Kortstondige pieken kunnen makkelijker afgevlakt worden naarmate er meer thermische massa als buffer aanwezig is. Dat gezegd hebbende zijn de meeste LTV systemen al dermate draag dat ik daar niet veel effect van verwacht.

It's time to play the music, it's time to light the lights


  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
Maar wordt onder piekbehoefte korte pieken in de zin van tijd bedoeld? Ik heb dat zelf nog niet duidelijk ergens beschreven gezien.

  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Hoe kon ik zo dom zijn?! Als eenvoudige sterren-/natuurkundige had ik moeten weten dat die 1296W + 432W = 1728W gedefinieerd is als CoP=4. Maar goed.

Verder, wat jij (@Franciesco Fransiesco) schreef is op zich helemaal terecht. Mijn beschouwing gaat eigenlijk over een steady-state situatie en dan maakt de warmtebuffercapaciteit (ik bedoel eigenlijk: de ‘warmtetraagheid’) van een woning niet uit. Ik noemde het eigenlijk op de automatische piloot omdat ik met mezelf en iemand anders heel erg de discussie gehad hebt hoe groot de warmtetraagheid van een massief passief huis is en hoe groot de warmtetraagheid van een hout-skelet passief huis is. Ofwel hoeveel graden per uur koelt een zekere woning bij 20 graden af gegeven (a) een zekere buitentemperatuur (bv 0 graden), (b) een zekere windsnelheid (bv 5 m/s) en (c) de afwezigheid van warmteinstroom (geen zon, strijken, mensen, etc). Ik kon daar (zelfs bij mensen van het Kennisinstituutkern) geen harde uitspraken/getallen over vinden, maar vond zelf wel het (moeilijk leesbare) plaatje op pag 11 van https://www.joostdevree.n...f_www_wienerberger_be.pdf en een beter plaatje op pag 12.

Maar dit laatste (hoe interessant ook!) ter zijde: het gaat mij er om dat ik zoveel mogelijk denk vanuit een huis waarin de dagelijkse gang minimaal is, zodat secundaire effecten (bv: “is het ’s ochtends niet 16 ipv 18 graden? Dat verandert de performances van de apparaten.”) niet spelen.

Overigens: over secundaire effecten gesproken: ben ik te conservatief als ik voor een dergelijke warmtepomp onder die omstandigheden met CoP=3 reken? In dat geval (nu ffff juist rekenen) vraagt de 1296 W laagwaardige warmte een bijkomend electrisch vermogen van 648W (ipv 432W) zodat de WP in totaal 1296+648 = 1944W levert. [Een vorm van ‘ieder nadeel hep z’n voordeel’: de WP gebruikt iets meer stroom om laagwaardige warmte op te krikken en dus is de totale warmte-output evenveel 'iets meer".]


Vraag blijft: wat is de praktijk: voldoet een Nilan-achtig concept of is bijverwarming nodig of is zelfs een geheel ander concept (gescheiden wtw / warmtepompsysteem) te prefereren?

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
@AndredB voor dat laatste is de PHPP berekening bedoeld. Dus die kan uitsluitsel geven over de energiebalans van de bedachte woning en zou naar verluidt goed overeen moeten komen met de praktijk.
Helaas heb ik daar geen ervaring mee, maar er zullen vast nog wel mensen reageren die daadwerkelijk in een passiefhuis wonen. Dus praktijk-ervaring: kom er maar in! :)

  • meijer3
  • Registratie: Januari 2020
  • Laatst online: 19-05-2025
Let ff op: de moeilijkste dagen zijn niet de koudste dagen. Het zijn de 'bewolkste' dagen en dus met een gematigde temperatuur.

Waar ik woon in Scandinavie zijn deze warmteterugwin-warmtepompen wel hier in daar te vinden.
Het blijft een lucht-water warmte pomp. Alleen het idee is dat je de rest warmte uit de WTW gebruikt om een paar graden winst te halen. Ineffectivere WTW = Betere warmte pomp. Of andersom. Je verminderd ineffectifiteit van iig een systeem, best slim idee.

Het is inderdaad wel een kleine pomp.

Hier in Zweden weet ik dat de passief-huis instituut, zeker voorstander is van een simpele COP1 warmte element voor die paar dagen per jaar, de footprint/milieu kosten van een warmtepomp is erg groot volgens hun. Zij hebben infrarood panelen (in vorm van schilderijen) in de woonkamer.

Thermische traagheid is erg belangrijk en een nadeel van een ondoordacht HSB. De vloer of een massieve kern kan veel bijdragen.

  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Ik zie nog weinig reacties op mijn vraag. Je zou 'm ook anders kunnen lezen:
Beste passiefhuisbewoners: welk verwarmingsysteem hebben jullie, icm met welk (soort) huis (vooral: veel/weinig warmtemassa en veel/weinig instraling) en: 'past' het? Te klein gedimensioneerd? Precies goed? Overgedimensioneerd? Kan zo'n Nilan-concept (zie mijn vraag van woensdag 26 maart 2025 14:15) volstaan?


Brand los aub!

[ Voor 11% gewijzigd door AndredB op 30-03-2025 11:44 ]


  • ArnaudYK
  • Registratie: September 2013
  • Laatst online: 02-09 18:41
AndredB schreef op zondag 30 maart 2025 @ 11:42:
Ik zie nog weinig reacties op mijn vraag. Je zou 'm ook anders kunnen lezen:
Beste passiefhuisbewoners: welk verwarmingsysteem hebben jullie, icm met welk (soort) huis (vooral: veel/weinig warmtemassa en veel/weinig instraling) en: 'past' het? Te klein gedimensioneerd? Precies goed? Overgedimensioneerd? Kan zo'n Nilan-concept (zie mijn vraag van woensdag 26 maart 2025 14:15) volstaan?


Brand los aub!
Beetje late reactie, maar wij hebben een Nilan Compact S. De warmtepomp die daarin zit heeft een vermogen van max 700W (in ieder geval dat gebruikt die bij maken warm water). Naar mijn idee is de COP niet heel geweldig, zeker voor warm water niet. In de winter warmt ie ventilatielucht op tot ca 32 graden (beetje afhankelijk van hoe hard je ventileert). Volgens de brochure is dat overigens max 34 graden.

Als je dan uitgaat van lucht van 18 graden (na de passieve wtw) dan heb je 16 graden verschil. In stand 1 doet ie ca 94 m3/h. Om 94 m3 lucht met 16 graden te verwarmen is dus 94*16*1.2= 1804 kJ nodig. Dat komt dus neer op 1804/3.6=500 Watt aan vermogen gedurende dat uur. Nu ik dit zo opschrijf valt het verwarmingsvermogen me dus erg tegen, maar komt wel over een met hoe ik het afgelopen winter heb ervaren.

In stand 2 en verder kan het vermogen hoger worden, maar daarbij viel me wel op dat de inblaas temperatuur lager werd.

Het komt erop neer dat wij in de woonkamer nog een simpele elektrische radiator (1.2kW) hebben voor die koude sombere dagen. Bijkomend voordeel is een verschil van 2 graden tussen woon en slaapkamer.

Ons huis heeft gemiddelde warmtemassa (houtbouw met stro en houtvezel isolatie en betonnen vloer). Ramen zijn geoptimaliseerd voor zonne-instraling in de winter. De warmste dagen tot nu toe waren dan ook in maart (eigen keus om het lekker warm te laten worden). Nu de zon hoger staat en we soms de screens naar beneden doen is het koeler binnen.

  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Dag Arnaud
Dank voor je reactie. Beter laat dan nooit en met iedere reactie ben ik blij. Het is overigens wel koest in dit forum, de laatste weken....

Die bovengenoemde 1804kJ (per uur) klopt en dus het vermogen van 500 (eigenlijk: 501) Watt klopt ook en dat verbaast mij meteen. Als de WP een vermogen van 700 Watt heeft (electrisch, neem ik aan) dan is de CoP zelfs lager dan 1 en dat is héél opmerkelijk. Even snel scannen door de Nilan brochures levert me ook niet veel op. https://www.nilannetherla...e4fccb76540385b83e587.pdf spreekt op pag 4 over een elektrische input van max 2,2kW (excl heating element voor tapwaterbijverwarming)...

Maar slotconclusie is dus dat je toch die 1,2kW bijschakelt. En dat hoop ik nou net te voorkomen door genoeg thermische massa.... Heb jij een idee (indruk, liefst kwantitatief) van de karakteristieke 'afkoelsnelheid' van je huis (dus zoiets als: bij buiten 0 graden en binnen 20 graden: koelt het huis af met xx graad per uur?)

  • natural colour
  • Registratie: April 2022
  • Laatst online: 06-09 11:35
@AndredB
Het is overigens wel koest in dit forum, de laatste weken....
De Forum sectie 'Duurzame energie en Installaties is helemaal beheerst door verzamel topics: "Het Grote xxx Topic" er zijn inmiddels tientallen.
Een paar jaar geleden bruiste deze sectie nog van activiteit, met vele vragen die door de specialisten vakkundig werden beantwoord, thans zitten vele die specialisten als ware opgesloten in hun eigen aangemaakte "Grote xxx Topic" en beantwoorden niet langer de losse vragen of vragen in lopende Topics als 'Passief huis'

Een Passief-huis in Nederland is het vinden van de balans tussen kosten van de techniek/ isolatie en de baten.. en dat is in Nederland niet zo gunstig of eenvoudig.

20x JA Solar 6.9KW; Victron RS6000 1 fase; accu 32kwh: Panasonic 7H Mono; Midea fancoils; Atlantic Explorer V4;


  • Lord Anubis
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 02:57
natural colour schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 07:19:
@AndredB
[...]


De Forum sectie 'Duurzame energie en Installaties is helemaal beheerst door verzamel topics: "Het Grote xxx Topic" er zijn inmiddels tientallen.
Een paar jaar geleden bruiste deze sectie nog van activiteit, met vele vragen die door de specialisten vakkundig werden beantwoord, thans zitten vele die specialisten als ware opgesloten in hun eigen aangemaakte "Grote xxx Topic" en beantwoorden niet langer de losse vragen of vragen in lopende Topics als 'Passief huis'

Een Passief-huis in Nederland is het vinden van de balans tussen kosten van de techniek/ isolatie en de baten.. en dat is in Nederland niet zo gunstig of eenvoudig.
verander de topic titel naar “Het super grote…”


@AndredB
Omdat je juist bij echt koude dagen je eigenlijk een slechte cop heb bij een WP, heb ik liever een elek radiator en een pelletkachel. Veel zuiniger kwa totale kosten.

Je kan altijd nog een muur van leem opzetten waar in de winter de zon op schijnt. Kan 170w/m2 opslaan bij 45mm dik. Bij 7cm 260W/m2.

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
“Echt koud” is een relatief begrip, maar met een LW warmtepomp moet het icm een zeer goed geïsoleerde woning (zoals een passiefhuis is) en dus lage Ta toch wel gek lopen om de COP onder de 3 te krijgen. Dus maar 1/3e elektra nodig tov een elektrisch kacheltje. De installatie is inderdaad een stuk duurder, maar persoonlijk zou ik indien het financieel haalbaar is toch liever wat meer investeren om daarna van (nog lagere) energiekosten te profiteren. Ook mee rekenend dat juist in de periodes dat je extra moet verwarmen de stroomprijzen vaak relatief hoog zijn.

  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Franciesco schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 13:43:
..... Ook mee rekenend dat juist in de periodes dat je extra moet verwarmen de stroomprijzen vaak relatief hoog zijn.
Dit is inderdaad mijn achterliggende gedachte. Juist vanuit de energie-systeemintegratiegedachte wil je juist minimaal gebruiken op het moment dat 'iedereen' het al doet. Daarom juist het belang van die thermische buffering (na eerst #1 uit de trias energetica volledig te hebben gerespecteerd, in bouwtermen dus: door zeer goed te isoleren).

  • Insert12
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 22:52
AndredB schreef op vrijdag 23 mei 2025 @ 22:32:
Dag Arnaud
Dank voor je reactie. Beter laat dan nooit en met iedere reactie ben ik blij. Het is overigens wel koest in dit forum, de laatste weken....

Die bovengenoemde 1804kJ (per uur) klopt en dus het vermogen van 500 (eigenlijk: 501) Watt klopt ook en dat verbaast mij meteen. Als de WP een vermogen van 700 Watt heeft (electrisch, neem ik aan) dan is de CoP zelfs lager dan 1 en dat is héél opmerkelijk. Even snel scannen door de Nilan brochures levert me ook niet veel op. https://www.nilannetherla...e4fccb76540385b83e587.pdf spreekt op pag 4 over een elektrische input van max 2,2kW (excl heating element voor tapwaterbijverwarming)...

Maar slotconclusie is dus dat je toch die 1,2kW bijschakelt. En dat hoop ik nou net te voorkomen door genoeg thermische massa.... Heb jij een idee (indruk, liefst kwantitatief) van de karakteristieke 'afkoelsnelheid' van je huis (dus zoiets als: bij buiten 0 graden en binnen 20 graden: koelt het huis af met xx graad per uur?)
Die 700 watt zal zeker niet het minimale opgenomen vermogen worden, eerder het minimale thermische vermogen.
Franciesco schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 13:43:
“Echt koud” is een relatief begrip, maar met een LW warmtepomp moet het icm een zeer goed geïsoleerde woning (zoals een passiefhuis is) en dus lage Ta toch wel gek lopen om de COP onder de 3 te krijgen. Dus maar 1/3e elektra nodig tov een elektrisch kacheltje. De installatie is inderdaad een stuk duurder, maar persoonlijk zou ik indien het financieel haalbaar is toch liever wat meer investeren om daarna van (nog lagere) energiekosten te profiteren. Ook mee rekenend dat juist in de periodes dat je extra moet verwarmen de stroomprijzen vaak relatief hoog zijn.
Ik verwacht juist een relatief lage COP bij een passief huis. Juist omdat je alleen bij heel koud weer aan het verwarmen gaat.

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
@Insert12 maar wat versta jij onder ‘heel koud’ en ‘relatief lage COP’?
Zoals aangegeven moet het al gek worden om onder de 3 te komen. Zelfs in mijn niet-passieve maar wel gerenoveerde woning uit 1938 kom ik daar tot nu toe (3 winters) op dagbasis zelden of niet onder met een LW warmtepomp.

  • Andrehj
  • Registratie: Juni 2002
  • Niet online
Insert12 schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 19:34:
Ik verwacht juist een relatief lage COP bij een passief huis. Juist omdat je alleen bij heel koud weer aan het verwarmen gaat.
Een passief huis heeft vooral extra warmte nodig in de grijze wintermaanden, als de zon niks doet. Dat was bijvoorbeeld afgelopen december het geval.
Met een L/W WP gekoppeld aan de vloerverwarming haalde ik toen altijd nog een mCOP van 5.67 voor verwarmen.
De clue daarbij is de lage watertemperatuur van slechts 25 graden.
Als je de woning via de ventilatielucht moet verwarmen moet de uitgangstemperatuur van de WP veel hoger zijn om voldoende vermogen over te kunnen brengen. Die hoge temperatuur zorgt voor een lage COP.
Als een passiefhuis VVW heeft wordt de COP een stuk hoger.

Maar het installeren van een airco (waarmee je ook erg zuinig kunt verwarmen) kan ook een goed idee zijn, mits je daarmee (indirect) ook de andere ruimtes warm genoeg krijgt.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


  • Insert12
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 22:52
Franciesco schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 20:19:
@Insert12 maar wat versta jij onder ‘heel koud’ en ‘relatief lage COP’?
Zoals aangegeven moet het al gek worden om onder de 3 te komen. Zelfs in mijn niet-passieve maar wel gerenoveerde woning uit 1938 kom ik daar tot nu toe (3 winters) op dagbasis zelden of niet onder met een LW warmtepomp.
Heel koud is natuurlijk wat gechargeerd en die COP haal ik ook in m'n volledig nageisoleerde jaren 50 woning met vloerverwarming. De Ta van 25 tot 5 graden buitentemperatuur doet een hoop natuurlijk. Bij een passiefhuis zal de verwarming later aan hoeven slaan, wellicht pas bij een graad of 3 buitentemperatuur. Vanaf dat moment krijg je sneller met defrosts etc. te maken waardoor je rendement onderuit gaat. De welbekende COP-dip bij 2 graden buitentemperatuur speelt dan een wat grotere rol in de SCOP. Al moet een SCOP van 3,5 à 4 toch echt wel de ondergrens zijn.
Andrehj schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 20:20:
[...]

Een passief huis heeft vooral extra warmte nodig in de grijze wintermaanden, als de zon niks doet. Dat was bijvoorbeeld afgelopen december het geval.
Met een L/W WP gekoppeld aan de vloerverwarming haalde ik toen altijd nog een mCOP van 5.67 voor verwarmen.
De clue daarbij is de lage watertemperatuur van slechts 25 graden.
Als je de woning via de ventilatielucht moet verwarmen moet de uitgangstemperatuur van de WP veel hoger zijn om voldoende vermogen over te kunnen brengen. Die hoge temperatuur zorgt voor een lage COP.
Als een passiefhuis VVW heeft wordt de COP een stuk hoger.

Maar het installeren van een airco (waarmee je ook erg zuinig kunt verwarmen) kan ook een goed idee zijn, mits je daarmee (indirect) ook de andere ruimtes warm genoeg krijgt.
Die Nilan lijkt beide te doen. Deels een WTW functie om de bulk van de warmte over te dragen aan de inkomende frisse lucht en daarna nog een extra warmteoverdracht naar water. Althans, als ik de link in een reactie hierboven moet geloven. Persoonlijk zou ik liever een losse WTW unit met enthalpiewisselaar en losse warmtepomp met separaat boilervat hebben.

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
Insert12 schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 20:45:
[...]
Al moet een SCOP van 3,5 à 4 toch echt wel de ondergrens
Dat denk ik ook. En dat noem ik t.o.v. een zuiver elektrische kachel/verwarming met een COP van 1 dan niet een ‘slecht’ of ‘laag rendement’.
Maar goed, zelf zou ik dus ook waarschijnlijk liever een LW WP en losse wtw nemen ipv een ventilatie-WP met wtw, maar ieder zijn keuze uiteraard.

  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
> waarschijnlijk liever een LW WP en losse wtw nemen ipv een ventilatie-WP met wtw,

Interessante discussie. Ik probeer zelf bij deze beschouwingen eerst de grote lijnen goed in beeld te krijgen. Als startppunt neem ik het filmpje van Nilan op hun website: https://youtu.be/BWa-ipfudjw . Daar zeggen ze zelf: ingezogen buitenlucht (van 5 graden) wordt door uitgezogen binnenlucht (van 22 graden) voorverwarmd tot 20 graden. En: die uitgezogen binnenlucht koelt door het afstaan van warmte afgekoeld tot 7 graden. Een rendement van 100% zou bereikt zijn als de 5 graden tot 22 graden werd voorverwarmd, maar er wordt "slechts" 20 graden gehaald, dus een rendement van 88%, best veel overigens. De grap is dat de warmtepomp z'n warmte haalt uit (bijna)buitenlucht van 7 graden en dat is altijd al beter dan 5 graden en zou om die reden dus best wel een aardige CoP kunnen halen.

Echter: het debiet is maar beperkt. Arnaud heeft het hierboven over 94m3/uur op ventilatiestand-1. Heb je een reguliere warmtepomp, dan heeft de warmtewisselaar buiten vaak een loeier van een ventilator die veel meer dan 94 kuub lucht per uur langs die warmtewisselaar blaast. Nu kan je harder door je huis gaan ventileren, maar alleen al door de 12% energieverlies ga je in absolute termen méér verliezen. Secundaire effecten even daar gelaten.

Verder: wat doet die warmtepomp aan de koude kant? Daar koelt ‘ie lucht af van +7 naar -4 graden (11 graden). Met een warmtecapaciteit van lucht van 1200J/m3K zal 94 kuub (per uur) in een uur dus 94x1200x11 = 1241kJ afstaan. Dat is 345 Watt. Die 345 Watt komt tesamen met het electrisch vermogen van de warmtepomp (=700 Watt?) vrij als thermische energie, dus opgeteld 1045 Watt. Dus met een CoP van 1045/700 ~ 1,5…!

Kortom: Nilan P en Nilan S: Ogenschijnlijk een leuk systeem: WTW heeft een rendement van ~88%. Maar de additionele WP heeft een CoP van ~1,5. Bleek die 700 Watt minder zijn, dan is de CoP hoger (reken maar na) maar zakt het toegevoegde thermisch vermogen navenant: die 345 Watt blijft ongewijzigd, maar die 700 Watt is dus minder en hun som ook.

Kan iemand gaten in het bovenstaande schieten?

[ Voor 7% gewijzigd door AndredB op 24-05-2025 22:24 ]


  • Andrehj
  • Registratie: Juni 2002
  • Niet online
AndredB schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 22:06:
> waarschijnlijk liever een LW WP en losse wtw nemen ipv een ventilatie-WP met wtw,

Interessante discussie. Ik probeer zelf bij deze beschouwingen eerst de grote lijnen goed in beeld te krijgen. Als startppunt neem ik het filmpje van Nilan op hun website: https://youtu.be/BWa-ipfudjw . Daar zeggen ze zelf: ingezogen buitenlucht (van 5 graden) wordt door uitgezogen binnenlucht (van 22 graden) voorverwarmd tot 20 graden. En: die uitgezogen binnenlucht koelt door het afstaan van warmte afgekoeld tot 7 graden. Een rendement van 100% zou bereikt zijn als de 5 graden tot 22 graden werd voorverwarmd, maar er wordt "slechts" 20 graden gehaald, dus een rendement van 88%, best veel overigens.
Dat is vergelijkbaar met wat onze Zehnder Q600 haalt (die doet het nog wel iets beter denk ik, en daar zit bovendien een enthalpiewisselaar in, wat vooral in de winter erg comfortabel is. Heeft Nilan dat ook?
De grap is dat de warmtepomp z'n warmte haalt uit (bijna)buitenlucht van 7 graden en dat is altijd al beter dan 5 graden en zou om die reden dus best wel een aardige CoP kunnen halen.
Helaas. Die vlieger gaat niet op. Want de lucht is weliswaar marginaal warmer, maar door het veel te kleine debiet van 100 à 200 m³/h wordt de uitgaande luchttemperatuur enorm laag. En dat is killing voor je COP.
Een L/W WP verpompt minimaal 10x zoveel lucht (de mijne zit op max 3000 m³/h). Dat is niet omdat ze dat zo leuk vinden, maar omdat dat keihard nodig is om voldoende warmte uit die lucht te kunnen halen, zonder dat de uitgaande luchttemperatuur teveel onderuit gaat.
Echter: het debiet is maar beperkt. Arnaud heeft het hierboven over 94m3/uur op ventilatiestand-1. Heb je een reguliere warmtepomp, dan heeft de warmtewisselaar buiten vaak een loeier van een ventilator die veel meer dan 94 kuub lucht per uur langs die warmtewisselaar blaast. Nu kan je harder door je huis gaan ventileren, maar alleen al door de 12% energieverlies ga je in absolute termen méér verliezen. Secundaire effecten even daar gelaten.
O, wat ik hierboven schreef had jij ook al door....
Verder: wat doet die warmtepomp aan de koude kant? Daar koelt ‘ie lucht af van +7 naar -4 graden (11 graden). Met een warmtecapaciteit van lucht van 1200J/m3K zal 94 kuub (per uur) in een uur dus 94x1200x11 = 1241kJ afstaan. Dat is 345 Watt. Die 345 Watt komt tesamen met het electrisch vermogen van de warmtepomp (=700 Watt?) vrij als thermische energie, dus opgeteld 1045 Watt. Dus met een CoP van 1045/700 ~ 1,5…!

Kortom: Nilan P en Nilan S: Ogenschijnlijk een leuk systeem: WTW heeft een rendement van ~88%. Maar de additionele WP heeft een CoP van ~1,5. Bleek die 700 Watt minder zijn, dan is de CoP hoger (reken maar na) maar zakt het toegevoegde thermisch vermogen navenant: die 345 Watt blijft ongewijzigd, maar die 700 Watt is dus minder en hun som ook.

Kan iemand gaten in het bovenstaande schieten?
Ik denk dat het aardig klopt, maar het ventilatiedebiet waar jij mee rekent is wel erg laag.
Kijk maar eens in Het centrale balansventilatie met warmteterugwinning topic. Daar is een continu debiet van rond de 200 m³/h veel meer de norm. Wij wonen in een woning van dik 900 m³ met een op overflow geoptimaliseerd ventilatiesysteem, en hier staat ie op 220 m³/h. Hij gaat alleen omhoog bij veel bezoek.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Dank, André. Volgens mij leggen we beiden onafhankelijk van elkaar de vinger op de zere plek van het concept: het ventilatiedebiet is niet toereikend. Die 94m3/uur haalde ik uit een berichtje van @ArnaudYK hierboven. Ik dacht even dat hij 'm standaard op stand-1 had staan, maar het staat er nergens, realiseer ik me nu. Maargoed: verdubbel het debiet en die 345 W zal theoretisch maximaal verdubbeld worden, maar in de praktijk minder dan verdubbeld worden, dus altijd zal er flink minder dan 700 W door de WP uit de (reeds afgekoelde) ventilatielucht komen. Dus @Insert12 en @Franciesco: ik ben het eens met wat jullie beiden in jullie slotzinnen schreven: liever een gescheiden WTW en WP systeem en ik snap nu waarom. Helaas geen Nilan P of S, hoe leuk het in het filmpje ook lijkt.

  • Andrehj
  • Registratie: Juni 2002
  • Niet online
@AndredB Ik zou jouw berekening eens voorleggen aan de Nilan zelf (of de importeur). Ben benieuwd wat zij ervan vinden en of het toch niet op de een of andere manier anders werkt. (Ik ken de Nilans zelf niet)

Edit: Filmpje wat je hierboven verlinkte maar eens bekeken, en ik snap er maar weinig van. Op 3:00 wordt er gesproken over aan de Compact-P gekoppelde VVW, maar uit het schema blijkt nergens hoe dat dan aangesloten wordt.

[ Voor 34% gewijzigd door Andrehj op 25-05-2025 10:47 ]

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Rond 1:40 zeggen ze ergens dat de WP warmte uit de ventilatielucht in het buffervat wordt gestopt. Dan een minuut uitleg over dat buffervat, eindigend met de strekking 'als het buffervat warm genoeg is kan warmte daaruit weer worden toegevoegd aan de ingeblazen lucht.

  • Andrehj
  • Registratie: Juni 2002
  • Niet online
AndredB schreef op zondag 25 mei 2025 @ 10:58:
Rond 1:40 zeggen ze ergens dat de WP warmte uit de ventilatielucht in het buffervat wordt gestopt. Dan een minuut uitleg over dat buffervat, eindigend met de strekking 'als het buffervat warm genoeg is kan warmte daaruit weer worden toegevoegd aan de ingeblazen lucht.
Dat zet natuurlijk helemaal geen zoden aan de dijk. Want:
  1. Waarom zou je dan eerst de warmte (met een erg slechte COP, want naar 55°C) in de buffervat stoppen als je het ook rechtstreeks kan maken, met een veel minder slechte COP, want de lucht wordt hooguit een graad of 40.
  2. Stel je haalt 10 graden van de temperatuur van het SWW-vat af. Dat levert je maar 10 K * 4.2 kJ/kgK * 190 kg = 8 MJ aan warmte op. Dat is maar 2.2 kWh. Voor het opwarmen van een woning is dat echt helemaal niks. Een standaard WP van bijvoorbeeld 5 kW levert dat in 25 minuten.
Even terugkijkend in mijn data: afgelopen december had ons supergoed geïsoleerde huis 2078 kWh aan warmte nodig van de WP, dat is gemiddeld 67 kWh per dag. Met bovengenoemde 2.2 kWh sla je dan nog geen deuk in een pakje boter.

[ Voor 10% gewijzigd door Andrehj op 25-05-2025 11:12 ]

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


  • ArnaudYK
  • Registratie: September 2013
  • Laatst online: 02-09 18:41
AndredB schreef op zondag 25 mei 2025 @ 10:28:
Dank, André. Volgens mij leggen we beiden onafhankelijk van elkaar de vinger op de zere plek van het concept: het ventilatiedebiet is niet toereikend. Die 94m3/uur haalde ik uit een berichtje van @ArnaudYK hierboven. Ik dacht even dat hij 'm standaard op stand-1 had staan, maar het staat er nergens, realiseer ik me nu. Maargoed: verdubbel het debiet en die 345 W zal theoretisch maximaal verdubbeld worden, maar in de praktijk minder dan verdubbeld worden, dus altijd zal er flink minder dan 700 W door de WP uit de (reeds afgekoelde) ventilatielucht komen. Dus @Insert12 en @Franciesco: ik ben het eens met wat jullie beiden in jullie slotzinnen schreven: liever een gescheiden WTW en WP systeem en ik snap nu waarom. Helaas geen Nilan P of S, hoe leuk het in het filmpje ook lijkt.
Wij hebben het inderdaad standaard op 1 staan. Alleen soms in de nacht op 2 omdat anders de CO2 te hoog wordt (ondanks drie aanvoeren in de slaapkamer). We hebben een losse CO2 meter en houden het eea dus in de gaten.

Maar we hebben ook een relatief klein huis (zie ook: https://gathering.tweakers.net/forum/view_message/70045788). Indeling binnen is net wat anders geworden in de praktijk (Nilan is geplaatst ter hoogte van een deel van de garderobe ten koste van iets van de doucheruimte).

Eerlijk gezegd had ik meer van de Nilan aan rendement verwacht dan ik nu heb. Als ik het opnieuw zou doen zou ik misschien gaan voor een losse wtw (met enthalpiewisselaar, want dat heeft de Nilan niet en dat merk je) en iets voor warm water. Punt is dat we dus een relatief klein huis hebben en dus ook weinig plek voor installaties. Ik ben wel blij dat we geen buitenunit hebben. Dus hoewel de COP matig is zijn veel alternatieven er met een cop van 1.

Als ik nu kijk op het display dan is er 18 graden buitenlucht, 7 graden uitblazen, 22 graden afzuiglucht huis en 24 graden inblazen huis op stand 1. Dus een delta T van in totaal 13 (18-7)+(24-22) graden. Dat komt neer op ca 400W extra vermogen. Bij 700 W elektrisch geeft een COP van ca 1.6 (bij een water temp onderin de ketel van 40 graden). Overigens maak ik overdag heet water, dan is het markttarief vaak negatief en leveren zonnepanelen ruim meer dan het verbruik. En recentelijk was het markttarief extreem laag waardoor ik gedurende die tijd de 1.5 kW extra verwarmingselement (alleen bovenste laag water) aanzette en de boel op liet warmen tot 80 graden. Met de zonnepanelen uitgezet verdiende ik daar aan..

Ik dacht dat het 2.2kW vermogen de combinatie is van 1.5kW losse warm water element en de 700W warmtepomp. Daarnaast is er nog een defrost element op de ventilatieleiding. Die zit niet in dat vermogen meegenomen. Je kunt die Nilan dus totaal niet vergelijken met een LW warmtepomp met buitenunit.

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Nu online
AndredB schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 18:57:
Dit is inderdaad mijn achterliggende gedachte. Juist vanuit de energie-systeemintegratiegedachte wil je juist minimaal gebruiken op het moment dat 'iedereen' het al doet. Daarom juist het belang van die thermische buffering (na eerst #1 uit de trias energetica volledig te hebben gerespecteerd, in bouwtermen dus: door zeer goed te isoleren).
Ik zou moment van verbruik zelfs nog zwaarder door laten wegen dan trias energetica. Koelen heeft bijvoorbeeld 100% gelijktijdigheid met PV overschotten dus daarvoor mag Trias energetica een 2e plaats krijgen wat mij betreft.

Volledige prioriteit op binnen krijgen/houden van zoveel mogelijk warmte dus.

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


  • ArnaudYK
  • Registratie: September 2013
  • Laatst online: 02-09 18:41
Andrehj schreef op zondag 25 mei 2025 @ 11:09:
[...]

Even terugkijkend in mijn data: afgelopen december had ons supergoed geïsoleerde huis 2078 kWh aan warmte nodig van de WP, dat is gemiddeld 67 kWh per dag. Met bovengenoemde 2.2 kWh sla je dan nog geen deuk in een pakje boter.
Is dat de warmtevraag of verbruik? Weet je wat voor een COP je gemiddeld hebt gehaald in december?

  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

ArnaudYK schreef op zondag 25 mei 2025 @ 12:19:
[...]


Eerlijk gezegd had ik meer van de Nilan aan rendement verwacht dan ik nu heb. Als ik het opnieuw zou doen zou ik misschien gaan voor een losse wtw (met enthalpiewisselaar, want dat heeft de Nilan niet en dat merk je) en iets voor warm water. Punt is dat we dus een relatief klein huis hebben en dus ook weinig plek voor installaties. Ik ben wel blij dat we geen buitenunit hebben. Dus hoewel de COP matig is zijn veel alternatieven er met een cop van 1.
Die Nilans zijn een leuk concept, maar in de praktijk kun je door het lage rendement en bij de lage warmte behoefte van een PH effectief net zo goed COP1 verwarmen/sww maken tegen een veel kleinere investering.

Mij lijkt voor een PH een losse wtw met daarnaast een Daikin Multi+ (multisplit die tevens een boiler vat kan verwarmen) een goede manier om met zo min mogelijk installaties èn met een beperkte investering toch in het warm water en incidentele verwarming (en zelfs koeling) te kunnen voorzien.

[ Voor 13% gewijzigd door DIY op 25-05-2025 13:24 ]


  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Nu online
ArnaudYK schreef op zondag 25 mei 2025 @ 12:56:
Is dat de warmtevraag of verbruik? Weet je wat voor een COP je gemiddeld hebt gehaald in december?
Referentie van mijn 200m2 vrijstaande woning uit 1976. Goed nageisoleerd maar volop koudebruggen en niks met passief te maken:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/LH-luQ5DexgdlxqdrrFIQWDMQgA=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/AAIL2FyYoauCnvOdDaS3JMD0.jpg?f=fotoalbum_large

December verwarmen thermisch 1.539kWh met COP 5.1.

[ Voor 6% gewijzigd door assje op 25-05-2025 13:29 ]

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Even op puzzelen! Die kolommen (vaak grijs) met kWh-ren: zijn die kWh-ren thermisch of electrisch? Igv thermisch: hoe wist je je CoP? Igv electrisch: weet je je CoP?

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Nu online
AndredB schreef op zondag 25 mei 2025 @ 13:32:
Even op puzzelen! Die kolommen (vaak grijs) met kWh-ren: zijn die kWh-ren thermisch of electrisch? Igv thermisch: hoe wist je je CoP? Igv electrisch: weet je je CoP?
L/W verwarming is er één kolom "verbruik" (=elektrisch) en één "thermisch"

Het is de interne meting uit de warmtepomp dus slag om de arm.

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Andrehj schreef op zondag 25 mei 2025 @ 11:09:
[...]

Dat zet natuurlijk helemaal geen zoden aan de dijk. Want:
  1. Waarom zou je dan eerst de warmte (met een erg slechte COP, want naar 55°C) in de buffervat stoppen als je het ook rechtstreeks kan maken, met een veel minder slechte COP, want de lucht wordt hooguit een graad of 40.
  2. Stel je haalt 10 graden van de temperatuur van het SWW-vat af. Dat levert je maar 10 K * 4.2 kJ/kgK * 190 kg = 8 MJ aan warmte op. Dat is maar 2.2 kWh. Voor het opwarmen van een woning is dat echt helemaal niks. Een standaard WP van bijvoorbeeld 5 kW levert dat in 25 minuten.
Even terugkijkend in mijn data: afgelopen december had ons supergoed geïsoleerde huis 2078 kWh aan warmte nodig van de WP, dat is gemiddeld 67 kWh per dag. Met bovengenoemde 2.2 kWh sla je dan nog geen deuk in een pakje boter.
Ik had dit ook al bedacht. Gezien meneer (of mevrouw?) Carnot wil je je koude kant van je WP zo warm mogelijk hebben de de warme kant van je WP zou koud mogelijk. Maar waarschijnlijk is de prioritering hier op het warmwatervat gezet: die eerst op 55 graden zetten, dan pas prio aan/naar het huis. En niks makkelijker dan dat uit dat WWV te halen. Maar ja, om lucht tot 30-35 op te warmen door eerst water naar 55 op te hebben gewarmd, ga je tegen Carnot in...

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Nu online
Persoonlijk zou ik helemaal geen passief huis meer nastreven. Met een L/L warmtepomp maak je het jezelf een stuk makkelijker om hoge temperaturen binnen perken te houden. Als je die unit toch al hebt kan je daar ook het kleine beetje extra verwarming mee verzorgen.

Is niet meer echt "passief" maar dat is ook maar een definitiekwestie. Een ventilatie met WTW en zelfs warmtepomp is ook niet passief.

Wellicht nog beter gewoon een L/W warmtepomp met fancoil. Die kan dan SWW verzorgen, condenserend koelen en verwarmen. Vloerverwarming zal in principe overkill zijn in een passief gebouwde woning zou ik zeggen.

[ Voor 21% gewijzigd door assje op 25-05-2025 13:55 ]

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
Ieder zijn ding, maar mocht ik ooit gaan nieuwbouwen of nog een keer een grondige renovatie doen, dan zou ik juist wel een Passiefhuis nastreven. Of in ieder geval zoveel mogelijk van het concept toepassen zoals de isolatiegraad, kierdichting, ventilatie en de ligging/orientatie.

Elke kWh die minder nodig is voor de verwarming van de woning is er 1. En het lijkt me met name prachtig als ik voor zeg een woning met 150m2 woonoppervlak op jaarbasis nog maar maximaal 2250kWh aan thermische energie nodig heb om de boel op temperatuur te houden.*
Zelfs jaarrond volledig zelfvoorzienend zijn wat energie betreft komt dan heel dichtbij icm mijn huidige PV en batterij installatie.

Overigens is de woning (zoveel mogelijk) passief koel houden in de zomer ook onderdeel van het Passiefhuis principe. En dat is met regelmatig hete zomers ook geen overbodige luxe. Al is er dan natuurlijk doorgaans wel sprake van een gelijktijdigheid met een surplus aan duurzame energie.

*de vereiste is thermisch max 15kWh/m2 op jaarbasis en max 10W/m2 piek

  • Andrehj
  • Registratie: Juni 2002
  • Niet online
ArnaudYK schreef op zondag 25 mei 2025 @ 12:56:
Is dat de warmtevraag of verbruik? Weet je wat voor een COP je gemiddeld hebt gehaald in december?
Ik schreef
2078 kWh aan warmte
Ik dacht dat dat wel duidelijk was.
Als dat het elektriciteitsgebruik was geweest, dan was het niet best. Dat was 1461 kWh (voor verwarmen) over het hele afgelopen stookseizoen.
COP van december was 5.67.

Alle data vind je in de gepinde overzichten van @Tomexergie in Lucht/Water warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen #11 (en zijn voorgangers)

[ Voor 3% gewijzigd door Andrehj op 25-05-2025 14:58 ]

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Nu online
Franciesco schreef op zondag 25 mei 2025 @ 14:39:
Ieder zijn ding, maar mocht ik ooit gaan nieuwbouwen of nog een keer een grondige renovatie doen, dan zou ik juist wel een Passiefhuis nastreven. Of in ieder geval zoveel mogelijk van het concept toepassen zoals de isolatiegraad, kierdichting, ventilatie en de ligging/orientatie.
Dat zou ik inderdaad ook allemaal doen. Maar, ik zou alsnog voor actieve koeling gaan en buiten houden van warmte echt een lagere prioriteit geven.

Als je een installatie toch aanlegt kan het wel minder snel uit om nog voor de laatste extra cm isolatie te gaan natuurlijk. Simplificatie van systemen is wel onderdeel van het concept.

Het is in ieder geval inmiddels wel realiteit dat de ene kWh de andere niet is. In de zomer is energie gratis/waardeloos en in de winter telt het dubbel.

[ Voor 24% gewijzigd door assje op 25-05-2025 23:24 ]

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Nu online
Franciesco schreef op zondag 25 mei 2025 @ 14:39:
*de vereiste is thermisch max 15kWh/m2 op jaarbasis en max 10W/m2 piek
Mijn woning zit ongeveer op het dubbele daarvan. Nog niet gek voor renovatie met koudebruggen.

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
@assje dat zou netjes zijn, maar zo lang jouw benodigde thermische energie niet overeenkomt met hoe Passiefhuis dat berekent (PHPP) zegt het niet zo veel. PHPP rekent bijvoorbeeld met 22 graden ruimtetemperatuur. Wellicht is dat ook jouw kamertemperatuur, maar de mijne zeker niet (doorgaans 19-19,5 graden C).
Edit: Darnaast een bepaalde buitentemperatuur, maar daar weet ik zo de waarde niet van en is bovendien afhankelijk van de lokatie.

[ Voor 16% gewijzigd door Franciesco op 26-05-2025 10:37 ]


  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Nu online
Franciesco schreef op maandag 26 mei 2025 @ 10:35:
@assje dat zou netjes zijn, maar zo lang jouw benodigde thermische energie niet overeenkomt met hoe Passiefhuis dat berekent (PHPP) zegt het niet zo veel. PHPP rekent bijvoorbeeld met 22 graden ruimtetemperatuur. Wellicht is dat ook jouw kamertemperatuur, maar de mijne zeker niet (doorgaans 19-19,5 graden C).
Klopt inderdaad, benedenverdieping 20 graden en bovenverdieping is daadwerlijk passief (onverwarmd) en is eerder 16-18 graden.

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
Ok, dan zal het verschil tussen Passiefhuis en jouw situatie met een "oude" gerenoveerde woning groter zijn dan factor 2. Wat niet gek is natuurlijk.

  • ArnaudYK
  • Registratie: September 2013
  • Laatst online: 02-09 18:41
ArnaudYK schreef op zondag 25 mei 2025 @ 12:19:
[...]

Als ik nu kijk op het display dan is er 18 graden buitenlucht, 7 graden uitblazen, 22 graden afzuiglucht huis en 24 graden inblazen huis op stand 1. Dus een delta T van in totaal 13 (18-7)+(24-22) graden. Dat komt neer op ca 400W extra vermogen. Bij 700 W elektrisch geeft een COP van ca 1.6 (bij een water temp onderin de ketel van 40 graden).
Ik heb van de week een experiment uitgevoerd. Ten eerste weet ik door een P1 meter te installeren dat de warmtepomp van de Nilan 500W verbruikt en geen 700 (totaal is het wel hoger dan 500, maar dan moet je de ventilatie ook meetellen).

Als test heb ik de volledige 180 liter vat (warm water productie uit) ververst, waarmee het watertemperatuur in de boiler overal ca 18 graden was. Na een paar uur de warm water productie aangezet en gevolgd hoe het water verwarmd werd tot 60 graden. Uiteindelijk kunnen uitrekenen dat er 1.5 tot 1.75kW vermogen nodig was om de warmteproductie te verklaren. Op 500W komt dan neer op een COP ca 3 tot 3.5 was (aan het eind was het niet noemenswaardig lager dan aan het begin). Buitentemperatuur was wel hoog (25 graden).

  • martijn v o
  • Registratie: Januari 2020
  • Laatst online: 08:44

martijn v o

Certified by Enphase

Ik begrijp het denk ik niet helemaal. Een vat van 180 liter van 18 naar 60 graden kost 8,82 kwh. Hoeveel kwh heb je verbruikt om dat op te wekken? En in hoeveel tijd heb je dat gedaan?

PV Output 12*suntech 325wp met Enphase IQ7+ op zuid-oost 116 en 45 graad. WP Panasonic J serie 5kw. Gasloos sinds juni 2021. ID-4


  • dunklefaser
  • Registratie: Oktober 2012
  • Laatst online: 23:13

dunklefaser

Point Of KnowReturn

@martijn v o Waarschijnlijk heeft @ArnaudYK dit al voor ons uitgerekend en zie je alleen de resultaten.
Je zou het ook weer terug kunnen rekenen.
@Lord Anubis deed hieronder een poging, maar ik weet niet of deze correct is.

[ Voor 21% gewijzigd door dunklefaser op 15-06-2025 21:53 ]

Nobody is perfeckt - But who wants to be Nobody? - Vrijwillig Energycoach Fiat LUXus! - Some Insights


  • Lord Anubis
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 02:57
ArnaudYK schreef op zondag 15 juni 2025 @ 14:12:
[...]


Ik heb van de week een experiment uitgevoerd. Ten eerste weet ik door een P1 meter te installeren dat de warmtepomp van de Nilan 500W verbruikt en geen 700 (totaal is het wel hoger dan 500, maar dan moet je de ventilatie ook meetellen).

Als test heb ik de volledige 180 liter vat (warm water productie uit) ververst, waarmee het watertemperatuur in de boiler overal ca 18 graden was. Na een paar uur de warm water productie aangezet en gevolgd hoe het water verwarmd werd tot 60 graden. Uiteindelijk kunnen uitrekenen dat er 1.5 tot 1.75kW vermogen nodig was om de warmteproductie te verklaren. Op 500W komt dan neer op een COP ca 3 tot 3.5 was (aan het eind was het niet noemenswaardig lager dan aan het begin). Buitentemperatuur was wel hoog (25 graden).
Terzijde dat het offtopic is:

1,75kWh is dan 3,5 uur.
8,8kWh benodigd en 1,75 verbruikt is volgens mij iets meer dan een COP van 5

Toch een vraag - hoe heb je de 1,5-1,75 kWh verbruik berekend en waarom niet gemeten? En hoe weet je dat het 500W is en niet de genoemde 700W? Hoe heb je dat gemeten?
Is de wp continue 500W of kan deze variëren door benodigde afname?

  • ArnaudYK
  • Registratie: September 2013
  • Laatst online: 02-09 18:41
Lord Anubis schreef op zondag 15 juni 2025 @ 21:48:
[...]


Terzijde dat het offtopic is:

1,75kWh is dan 3,5 uur.
8,8kWh benodigd en 1,75 verbruikt is volgens mij iets meer dan een COP van 5

Toch een vraag - hoe heb je de 1,5-1,75 kWh verbruik berekend en waarom niet gemeten? En hoe weet je dat het 500W is en niet de genoemde 700W? Hoe heb je dat gemeten?
Is de wp continue 500W of kan deze variëren door benodigde afname?
De Nilan geeft via de app een boven en ondertemperatuur aan. Ik heb gewoon periodiek gekeken naar de temperatuur en de tijd opgeschreven. Dus van 20 naar bijvoorbeeld 30 graden duurde ca 70 minuten. Dat vergt 7524kJ. Dit delen door 4200 seconden levert 1,791kW aan warmtevermogen op.

De 500W kan ik zien door naar de P1 meter te kijken en dan het verschil met wamte aan en uit te bekijken, Door dit meerdere keren te doen heb ik daar wel vertrouwen in. De P1 meter logt per seconde, dus je ziet gewoon een sprong als die aanslaat of als ik het uitzet.

  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Ik meen met te herinneren een maand of 4 terug ooit op internet te hebben gevonden: een Bouwblok (ik neem aan: EPS Bouwblok) (-zo'n legosteen van isolatiemateriaal die je vol giet met beton-) met een Rd-waarde van 10(,0?)m2K/W, net iets hoger dan de vaak voorkomende 8,5 of 9,0m2K/W
Ik heb me klem gezocht op internet maar ik deze niet meer vinden. Wie helpt me/wie weet welke het was?

  • chrisborst
  • Registratie: April 2004
  • Laatst online: 08-09 11:30
AndredB schreef op vrijdag 2 januari 2026 @ 14:54:
Ik meen met te herinneren een maand of 4 terug ooit op internet te hebben gevonden: een Bouwblok (ik neem aan: EPS Bouwblok) (-zo'n legosteen van isolatiemateriaal die je vol giet met beton-) met een Rd-waarde van 10(,0?)m2K/W, net iets hoger dan de vaak voorkomende 8,5 of 9,0m2K/W
Ik heb me klem gezocht op internet maar ik deze niet meer vinden. Wie helpt me/wie weet welke het was?
Je bent op zoek naar ICF blokken (Insulated Concrete Forms):
https://www.isolatiewereld.nl/icf-bouwsysteem/

  • big bang
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 08:50
AndredB schreef op vrijdag 2 januari 2026 @ 14:54:
Ik meen met te herinneren een maand of 4 terug ooit op internet te hebben gevonden: een Bouwblok (ik neem aan: EPS Bouwblok) (-zo'n legosteen van isolatiemateriaal die je vol giet met beton-) met een Rd-waarde van 10(,0?)m2K/W, net iets hoger dan de vaak voorkomende 8,5 of 9,0m2K/W
Ik heb me klem gezocht op internet maar ik deze niet meer vinden. Wie helpt me/wie weet welke het was?
Of de Gablok?

It's time to play the music, it's time to light the lights


  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Grappig! Deze kende ik niet, dank ervoor. Ik zet 'm ook op mijn lijstje. Maar er moet er dus (in ieder geval) nóg een zijn....

  • AndredB
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 24-07 21:33
Beste mensen
Mijn vrouw en ik moeten nu toch snel knopen door gaan hakken, principeaccoord immers net door de gemeente gegeven (ontworpen door een PassiefHuisarchitekt) , maar we blijven in een dilemma: beton/steen vs biobased?

Even de afbakening:
• Doel: bouw passiefhuis (PH)
• Streven: voldoende thermische massa om (1) in de winter bij Dunkelflaute pakweg 48 uur de warmtepomp (wp) uit te kunnen hebben (max 1 graad temperatuurdaling per 24 uur) om de (dure) netcongestiepieken te ontlopen en (2) om zomeroververhitting te voorkomen.
• Ons gedrag: we weten dat we in de zomer betrekkelijk veel open hebben staan (tuindeuren, kinderen,etc), ook al is het heet.
• Geen getruuk met batterijen of additionele zware technieken of zo. De woning moet intrinsiek (passief) in orde zijn.

Gedachte: in geval van steen/betonbouw: Met genoeg zonnepanelen zal de domotica anders toch het overschot aan PV afkappen (dat is niet erg) en prima om dan bv een wp aan te hebben om de betonkern (of stenen massa) te koelen. Dan houd je je kern koel, prettig voor ’s avonds en ’s nachts. Ook al ben je dan aan het spuien: de startwaarde om 20.00 uur is niet een erg warm huis. Maar … je kan ook biobased bouwen. Intrinsiek milieuvriendelijker, maar heeft minder massa. Daalt makkelijker als je om 20.00 uur gaat spuien.

Hier zie ik het probleem: Kerninstituut (Ede) zegt: als je PH voldoende afscherming van zonlicht heeft, is oververhitting geen probleem. Buildwise (in Belgie) zegt dat het wel een probleem is. Zelf verwacht ik dat probleem ook.
Daarom de vraag: heeft iemand van hier er ervaring mee? Zijn er biobased PH-eigenaren (hout-skelet-bouw) die hebben gemerkt dat ze bij bewolkt weer/0 graden/beetje wind (toegeven, dan is het geen Dunkelflaute meer) die 48 uren in de winter kunnen overleven én ook in de zomer geen extreme hitte hebben? Moet je wellicht bij een HSB-woning toch wat extra’s doen, zoals stenen binnenmuren of zelfs iets als PhaseChangeMaterials? Of zit je goed bij een biobased PH? We overwegen iets als van het Duitse Terhalle: https://www.terhalle-ecobouw.nl/series-uitvoeringen/ (alwaar ik de Rdwaardes vrij laag vind, overigens...)

  • bbbrumbrum
  • Registratie: November 2003
  • Niet online
Dat ligt aan het ontwerp van je huis, oriëntatie ervan en hoe je de zonwering aanpakt.

Maar een betonnen plaat fundering is al aardig wat massa, en binnenwanden en de isolatie daarin zou ik idd sowieso in “zware “ materialen (Fermacell, houtvezel) uitvoeren, dar is op alle vlakken beter.

  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

AndredB schreef op zondag 15 maart 2026 @ 19:38:
• Ons gedrag: we weten dat we in de zomer betrekkelijk veel open hebben staan (tuindeuren, kinderen,etc), ook al is het heet.
Tsja, als je met hitte de boel overdag open gaat zetten kun je net zo goed onder een overkapping gaan wonen, dat waait ook lekker door.
Uitgaande van oude, slecht geïsoleerd woningen snap ik het gedrag wel, maar wees je bewust dat een PH een compleet ander type woning is.
Door alles open te hebben doe je alle kosten en moeite van zwaar isolatiemateriaal (voor faseverschuiving) en balans ventilatie (ventilatielucht afkoelen met uitgaande lucht) te niet.

Als je het toch wil (of niet kunt veranderen) kun je waarschijnlijk het beste zo min mogelijk thermische massa hebben die kan opwarmen. In de avond koelt het dan tenminste ook weer snel af (als je in de avond ook alles laat openstaan).

48 uur zonder verwarming in de winter overbruggen, lukt in elk PH wel. Een Dunkelflaute is lastig, omdat er dan ook geen zoninstraling is en de warmte verliezen dus alleen gecompenseerd worden door de aanwezige mensen en apparatuur.
Mocht je je gedrag in de zomer willen aanpassen (dus ramen/deuren dicht houden tijdens hitte) kun je wel massa toevoegen, zoals een dikke betonvloer, om het in de winter langer warm te houden en in de zomer langer koel. Je kunt in die vloer dan ook warmte bufferen met je warmtepomp.

Ik zou me niet kapot staren op de energiekosten voor verwarmen tijdens duurdere perioden. Je energieverbruik tbv van warm water en apparatuur zal waarschijnlijk een significant aandeel gaan vormen omdat er zo weinig nodig is voor verwarming.

[ Voor 17% gewijzigd door DIY op 15-03-2026 21:45 ]


  • Maasluip
  • Registratie: April 2002
  • Nu online

Maasluip

Kabbelend watertje

AndredB schreef op zondag 15 maart 2026 @ 19:38:

• Streven: voldoende thermische massa om (1) in de winter bij Dunkelflaute pakweg 48 uur de warmtepomp (wp) uit te kunnen hebben (max 1 graad temperatuurdaling per 24 uur) om de (dure) netcongestiepieken te ontlopen en (2) om zomeroververhitting te voorkomen.

[...]

• Geen getruuk met batterijen of additionele zware technieken of zo. De woning moet intrinsiek (passief) in orde zijn.
Zonder onderbouwing: ik heb het idee dat de meerkosten voor punt 1 groter zijn dan 10 kWh accu om 24 uur door te kunnen stoken. Plus dat je dan vaker in de nacht zonder stroomkosten door kunt blijven stoken (of koelen in de zomer).

Signatures zijn voor boomers.


  • Lord Anubis
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 02:57
Een open overkapping of wat dan ook kan doorwaaien en scheelt al heel veel; heb je een doos als overkapping met alleen de voorzijde open, ja dan wordt het een sauna.
Er zijn veel mogelijkheden.

  • bbbrumbrum
  • Registratie: November 2003
  • Niet online
Maasluip schreef op maandag 16 maart 2026 @ 09:29:
[...]

Zonder onderbouwing: ik heb het idee dat de meerkosten voor punt 1 groter zijn dan 10 kWh accu om 24 uur door te kunnen stoken. Plus dat je dan vaker in de nacht zonder stroomkosten door kunt blijven stoken (of koelen in de zomer).
Dat is niet het idee van een passiefhuis.... Met techniek valt alles "op te lossen".

  • Lord Anubis
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 02:57
bbbrumbrum schreef op maandag 16 maart 2026 @ 14:10:
[...]

Dat is niet het idee van een passiefhuis.... Met techniek valt alles "op te lossen".
klopt. Maar het kan wel de scherpe kantje eraf schaven.

  • Reveal!
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 07-09 10:15
Zijn er hier mensen die volgens Enerphit standaard hun huis hebben opgeknapt?

Als je dit haalt, kan je dan zonder warmtepomp/vloerverwarming?

Liefste verwarmen via wtw kanaal.....
Dit zou bij een grote referentie best een grote Post schelen.

  • technopeuter
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 08-09 19:20
Reveal! schreef op zondag 26 juli 2026 @ 23:21:
Zijn er hier mensen die volgens Enerphit standaard hun huis hebben opgeknapt?

Als je dit haalt, kan je dan zonder warmtepomp/vloerverwarming?

Liefste verwarmen via wtw kanaal.....
Dit zou bij een grote referentie best een grote Post schelen.
het zal dan toch een WP worden in het wtw-kanaal of zelf zou een losse airco mijn voorkeur hebben, dan verwarm je iig niet direct de slaapkamer. mi het isseu bij deze huizen dat de slk vrij warm is. ( ik prefereer 18)

diskeltische lurker


  • BarryH
  • Registratie: Maart 2011
  • Laatst online: 22:36
Reveal! schreef op zondag 26 juli 2026 @ 23:21:
Zijn er hier mensen die volgens Enerphit standaard hun huis hebben opgeknapt?

Als je dit haalt, kan je dan zonder warmtepomp/vloerverwarming?

Liefste verwarmen via wtw kanaal.....
Dit zou bij een grote referentie best een grote Post schelen.
Ja.

En dan in de woonkamer een kleine warmtebron. De wtw verspreid de warmte (een vriend hier afgelopen jaar mee geholpen)

[ Voor 6% gewijzigd door BarryH op 27-07-2026 07:31 ]

5670PV op OzOOO, 5640PV op WnWWW, 3150PV op muur op ZZZW, vloerisolatie, HR++,dakisolatie, PANA 9Jmonoblock WP, Ioniq EV 2017


  • Reveal!
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 07-09 10:15
technopeuter schreef op maandag 27 juli 2026 @ 04:17:
[...]

het zal dan toch een WP worden in het wtw-kanaal of zelf zou een losse airco mijn voorkeur hebben, dan verwarm je iig niet direct de slaapkamer. mi het isseu bij deze huizen dat de slk vrij warm is. ( ik prefereer 18)
Wij ook..... Slapen nu altijd met deur open.

Maar met een losse airco vind ik het geluid altijd aan denk ik hinderlijk.

Ga je trouwens ook de stralingswarmte niet missen?

  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

Reveal! schreef op maandag 27 juli 2026 @ 07:48:
[...]
met een losse airco vind ik het geluid altijd aan denk ik hinderlijk.

Ga je trouwens ook de stralingswarmte niet missen?
De airco kun je overdag (direct op de opbrengst van je zonnepanelen) laten draaien om oververhitting weg te werken. In de avond kun je die dan uitzetten. Een ‘zware’ isolatie met hoge fase verschuiving voorkomt warmtedoorslag, waardoor het huis ook na het uitzetten vd airco koel blijft.

Stralingswarmte: Na een Enerphit renovatie zijn alle wanden, ramen, ventilatielucht en voorwerpen in de ruimte (nagenoeg) dezelfde temperatuur. Hierdoor word er geen warmte aan jou onttrokken, zoals bij oude woningen wel het geval is. Je kunt dit effect goed voelen door in de winter naast enkel- of oud dubbelglas te gaan zitten. Je voelt daar dan de koude vanaf stralen. Naast het warmteverlies minimaliseren is comfort daarom een belangrijke reden om zeer goed geïsoleerd glas (tripple of vacuumglas) toe te passen.
Stralingswarmte om het kille gevoel in huis te compenseren en gevoel van behaaglijkheid te krijgen is bij passief(renovatie), dus niet meer nodig.

[ Voor 12% gewijzigd door DIY op 27-07-2026 19:16 ]


  • technopeuter
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 08-09 19:20
zoals een belangrijk persoon en wijlen leraar in deze branche het mooi zei, "altijd lente in je huis"

diskeltische lurker


  • KappuhH
  • Registratie: Augustus 2004
  • Niet online
Reveal! schreef op zondag 26 juli 2026 @ 23:21:
Zijn er hier mensen die volgens Enerphit standaard hun huis hebben opgeknapt?

Als je dit haalt, kan je dan zonder warmtepomp/vloerverwarming?

Liefste verwarmen via wtw kanaal.....
Dit zou bij een grote referentie best een grote Post schelen.
Ik ben een renovatie en verbouwing aan het voorbereiden. Met een PHPP berekening kun je uitrekenen of verwarmen via ventilatielucht haalbaar is.

De uitdaging zit nog wel in het juiste apparaat vinden. Meeste compacttoestellen hebben maar een boiler van 180 liter, dat vind ik te weinig voor een gezin met meerdere kinderen en een bad. In m’n oude huis had ik namelijk 300 liter.
technopeuter schreef op maandag 27 juli 2026 @ 23:04:
zoals een belangrijk persoon en wijlen leraar in deze branche het mooi zei, "altijd lente in je huis"
Nicolaas, nog een les van gehad bij KERN….

  • Reveal!
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 07-09 10:15
Nog een gekke vraag misschien, maar kan je in de zomer wel je openslaande deuren of schuifpui openzetten?

Of verstoord dat volledig je binnenklimaat?

  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

In de zomer kan het snachts zelfs nuttig zijn om de boel open te zetten om zo het huis passief te koelen (zomer nacht ventilatie).

Als het overdag buiten een graad of 23-24 is en later op de dag nog heter word, warm je het huis onnodig op. Het is dan beter om de boel dicht te houden tot de buitentemperatuur weer 20 of lager is.

In het voor en najaar als de temperatuur niet boven de 23 komt kan het natuurlijk wel.

Note: schuifpuien zijn lastig luchtdicht te krijgen, dus dat vraagt bij een Enerphit renovatie extra aandacht.

[ Voor 36% gewijzigd door DIY op 28-07-2026 21:44 ]


  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 08:45
Reveal! schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 20:58:
Nog een gekke vraag misschien, maar kan je in de zomer wel je openslaande deuren of schuifpui openzetten?

Of verstoord dat volledig je binnenklimaat?
Dit is eigenlijk in geen enkele woning aan te raden als het buiten warmer is dan de gewenste binnentemperatuur. je bent dan je woning aan het opwarmen en dan kan je 's avonds niet slapen omdat het te warm is.

Maar je kunt prima alles openzetten als je dat wilt, dat verstoord verder niets afgezien an de temperatuur die je juist wil beheersen.

Veroordeel niet, verwonder u slechts


  • Knikmops
  • Registratie: September 2010
  • Laatst online: 08-09 16:50
KappuhH schreef op maandag 27 juli 2026 @ 23:54:
[...]

Ik ben een renovatie en verbouwing aan het voorbereiden. Met een PHPP berekening kun je uitrekenen of verwarmen via ventilatielucht haalbaar is.

De uitdaging zit nog wel in het juiste apparaat vinden. Meeste compacttoestellen hebben maar een boiler van 180 liter, dat vind ik te weinig voor een gezin met meerdere kinderen en een bad. In m’n oude huis had ik namelijk 300 liter.


[...]

Nicolaas, nog een les van gehad bij KERN….
Compacttoestel zou ik sowieso niet doen; laag debiet ventilatielucht, weinig vermogen, oude gassen, hoge prijs,… aparte ventilatiewarmtepomp en wpb lijkt me veel beter.

  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

Knikmops schreef op donderdag 13 augustus 2026 @ 11:08:
[...]
Compacttoestel zou ik sowieso niet doen; laag debiet ventilatielucht, weinig vermogen, oude gassen, hoge prijs,… aparte ventilatiewarmtepomp en wpb lijkt me veel beter.
een compacttoestel is feitelijk een ventilatiewarmtepomp en wtw in één unit en specifiek gericht op passieve of zeer energiezuinige huizen. Ik ben benieuwd waarom een losse ventilatieluchtwarmtepomp die meer gericht is op reguliere bouw volgens jou beter zou zijn voor een passiefhuis?
Zover mij bekend ontstaan de problemen juist bij reguliere (Beng) woningen die gebruik maken van ventilatielucht warmtepompen waar het vermogen net niet voldoet. Laten we dus oppassen dat we de reguliere bouw waar voornamelijk word gekeken naar het minimum bouwen binnen de regelgeving niet op één hoop gooien met passieve bouw waarbij comfort, optimalisatie en installatie arm de uitgangpunten zijn.

note: het lijkt mij een drama om een warmtepompboiler in een passiefhuis te installeren ivm koudebruggen en luchtdichtheid van het gebouw door 2 flinke kanalen die naar buiten moeten (nog naast die van de WTW).
Als je geen luchtkanalen toepast vraag ik me af wat het onttrekken van de warmte aan de binnenruimte voor gevolgen heeft voor het comfort/energiebalans. Is er een tweaker met passiefhuis die een losse WPB heeft?

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
@DIY er zijn ook split warmtepomp boilers op de markt. Of zelfs multi split waarbij 1 buitenunit op zowel airco binnenunits als een boiler aangesloten kan worden. Dan heb je in plaats van 1 of 2 (grote) luchtkanalen alleen koelleidingen naar buiten.
Dit is misschien nog wel een van de betere opties als je in een Passiehuis op een energezuinige manier wilt kunnen verwarmen, koelen en tapwater wilt opwarmen. En tegelijkertijd, naast de wtw unit, niet veel techniek in huis wilt halen voor de klimatisering.

Overigens heeft de ventilatie WP natuurlijk ook luchtkanalen naar buiten (die je met een centraal WTW systeem ook nodig hebt). Maar ik ben het met je eens dat je dit soort grote doorvoeren liever tot een minimum beperkt als je de luchtdichtheid zo groot mogelijk wilt houden en thermische bruggen zoveel mogelijk wilt voorkomen.

  • technopeuter
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 08-09 19:20
DIY schreef op donderdag 13 augustus 2026 @ 16:25:
[...]

een compacttoestel is feitelijk een ventilatiewarmtepomp en wtw in één unit en specifiek gericht op passieve of zeer energiezuinige huizen. Ik ben benieuwd waarom een losse ventilatieluchtwarmtepomp die meer gericht is op reguliere bouw volgens jou beter zou zijn voor een passiefhuis?
Zover mij bekend ontstaan de problemen juist bij reguliere (Beng) woningen die gebruik maken van ventilatielucht warmtepompen waar het vermogen net niet voldoet. Laten we dus oppassen dat we de reguliere bouw waar voornamelijk word gekeken naar het minimum bouwen binnen de regelgeving niet op één hoop gooien met passieve bouw waarbij comfort, optimalisatie en installatie arm de uitgangpunten zijn.

note: het lijkt mij een drama om een warmtepompboiler in een passiefhuis te installeren ivm koudebruggen en luchtdichtheid van het gebouw door 2 flinke kanalen die naar buiten moeten (nog naast die van de WTW).
Als je geen luchtkanalen toepast vraag ik me af wat het onttrekken van de warmte aan de binnenruimte voor gevolgen heeft voor het comfort/energiebalans. Is er een tweaker met passiefhuis die een losse WPB heeft?
Ik heb geen passief huis. Maar wel een wpboiler die op zolder warme lucht oogst. Ding maakt een mooi kabaal 1x per dag 4 uur lang.

Heb m extra geisoleerd met plak-armaflex. Ook de warmtelekken aangepakt.

nu voor 300kWh/jaar altijd warm water de helft van zn oorspronkelijke verbruik

diskeltische lurker


  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

Franciesco schreef op donderdag 13 augustus 2026 @ 16:37:
@DIY er zijn ook split warmtepomp boilers op de markt. Of zelfs multi split waarbij 1 buitenunit op zowel airco binnenunits als een boiler aangesloten kan worden. Dan heb je in plaats van 1 of 2 (grote) luchtkanalen alleen koelleidingen naar buiten.
Dit is misschien nog wel een van de betere opties als je in een Passiehuis op een energezuinige manier wilt kunnen verwarmen, koelen en tapwater wilt opwarmen. En tegelijkertijd, naast de wtw unit, niet veel techniek in huis wilt halen voor de klimatisering.

Overigens heeft de ventilatie WP natuurlijk ook luchtkanalen naar buiten (die je met een centraal WTW systeem ook nodig hebt). Maar ik ben het met je eens dat je dit soort grote doorvoeren liever tot een minimum beperkt als je de luchtdichtheid zo groot mogelijk wilt houden en thermische bruggen zoveel mogelijk wilt voorkomen.
Ja precies, een split wpb zoals de Atlantic Calypso is een prima oplossing voor het lawaai en de luchtkanalen. Een compact toestel heeft de ventilatiewarmtepomp in de afvoer van de WTW, zodat er maar 2 doorvoeren nodig zijn.

Ik werd vooral getriggerd door de opmerking van Knikmops dat een losse wpb + ventilatieluchtwp per definitie beter was, terwijl dat m.i. niet echt de eerste keus is bij een ’installatie arm’ passiefhuis. Ik zou altijd (weer) kiezen voor een kleine wp met boilervat of zo'n multisplit oplossing (bv Daikin Multiplus). Zeker ivm de mogelijkheid om condenserend te koelen, is de laatste een mooie oplossing.

@technopeuter mooie efficiëntie verbetering! Kabaal zit je alleen niet op te wachten in, een door dikke isolatie en goede luchtdichting, stil huis. De (wpb)koeling die in de zomer prettig is, betekent dat je in de winter extra warmte moet toevoegen, wat met een kleine verwarmingsinstallatie lastig is. Naast de extra doorvoeren was dat de reden dat ik benieuwd was of er iemand is met een losse wpb in een (al dan niet gecertificeerd) passief huis.

[ Voor 34% gewijzigd door DIY op 14-08-2026 10:03 ]


  • 1Will
  • Registratie: Augustus 2016
  • Laatst online: 08-09 19:23
DIY schreef op donderdag 13 augustus 2026 @ 16:25:
[...]
Als je geen luchtkanalen toepast vraag ik me af wat het onttrekken van de warmte aan de binnenruimte voor gevolgen heeft voor het comfort/energiebalans. Is er een tweaker met passiefhuis die een losse WPB heeft?
Ik heb geen passiefhuis, maar wel een A+++ appartement met ventilatie WPB. Het is een onding. Heeft veel debiet nodig om warmte te maken. In de winter veel warmteverlies doordat hij 400m3 per uur nodig heeft om fatsoenlijk warm water te maken, het tocht dan gewoon hier (heb roosters). In de zomer op warme dagen trekt hij weer veel warmte naar binnen. En 's nachts aanzetten in de zomer zodat hij koele lucht trekt is geen optie, daar maakt hij te veel herrie voor.

Dus bij mij komt zo'n ding er nooit meer in.

  • Minimalist1
  • Registratie: Juni 2026
  • Laatst online: 23:58
Kortom je hebt vooral last van je type-c ventilatie met roosters…..

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
1Will schreef op zaterdag 15 augustus 2026 @ 11:31:
[...]

Ik heb geen passiefhuis, maar wel een A+++ appartement met ventilatie WPB. Het is een onding. Heeft veel debiet nodig om warmte te maken. In de winter veel warmteverlies doordat hij 400m3 per uur nodig heeft om fatsoenlijk warm water te maken, het tocht dan gewoon hier (heb roosters). In de zomer op warme dagen trekt hij weer veel warmte naar binnen. En 's nachts aanzetten in de zomer zodat hij koele lucht trekt is geen optie, daar maakt hij te veel herrie voor.

Dus bij mij komt zo'n ding er nooit meer in.
Zo wordt dat uiteraard in een Passiefhuis niet aangelegd en is daarom totaal onvergelijkbaar met jouw situatie.

In een passiefhuis is de ventilatiewarmtepomp (indien van toepassing) meestal onderdeel van de wtw ventilatie: een alles in 1 unit die via geisoleerde kanalen op de buitenlucht aangesloten is. Ventilatieroosters zijn uit den boze in een Passiefhuis. Sowieso snap ik niet dat die dingen de laatste jaren in sommige nieuwbouwwoningen nog steeds aangelegd worden icm ventilatie type C. Maar ja, datzelfde geldt voor HR++ glas… het kan zoveel beter en geeft dan jarenlang een hoger comfort en een lager energieverbruik.

  • Lord Anubis
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 02:57
Franciesco schreef op zaterdag 15 augustus 2026 @ 12:53:
[...]


Zo wordt dat uiteraard in een Passiefhuis niet aangelegd en is daarom totaal onvergelijkbaar met jouw situatie.

In een passiefhuis is de ventilatiewarmtepomp (indien van toepassing) meestal onderdeel van de wtw ventilatie: een alles in 1 unit die via geisoleerde kanalen op de buitenlucht aangesloten is. Ventilatieroosters zijn uit den boze in een Passiefhuis. Sowieso snap ik niet dat die dingen de laatste jaren in sommige nieuwbouwwoningen nog steeds aangelegd worden icm ventilatie type C. Maar ja, datzelfde geldt voor HR++ glas… het kan zoveel beter en geeft dan jarenlang een hoger comfort en een lager energieverbruik.
Is al vaker aangegeven maar een passief huis heeft niets te maken met de of een technische installatie. Een passiefhuis gaat over opbouw, niet techniek. Het Passiefhuis-certificaat (PHI) is een prestatie-eis, geen techniekvoorschrift. Het stelt eisen aan de schil: max. 15 kWh/m² verwarmingsvraag per jaar, luchtdichtheid n50 ≤ 0,6/uur, koudebrugvrij detailleren, driedubbel glas met warme kader. Nergens schrijft de norm voor dát je een WTW-unit met geïntegreerde warmtepomp moet toepassen.

Dat zo'n unit vaak wordt toegepast is een gevolg en geen vereiste. als je schil zo goed presteert, is de restwarmtevraag zo klein dat een klassiek verwarmingssysteem overgedimensioneerd en inefficiënt wordt. Warmteterugwinning via ventilatie wordt dan logisch, maar dat kan net zo goed met een losstaande WTW-unit en een apart verwarmingssysteem bijv. warmtepomp of zelfs een klein cv-toestel, zolang de resulterende energievraag onder de norm blijft.

Roosters (ventilatie type C) sluiten inderdaad zichzelf uit, maar niet omdat de norm techniek voorschrijft, juist omdat de luchtdichtheidseis een oncontroleerbare, ongeïsoleerde luchtstroom simpelweg onmogelijk maakt zonder de energieprestatie te verpesten. Dat bevestigt de stelling eerder dan dat het 'm weerlegt: het is de opbouw die de techniekkeuze afdwingt, niet andersom.

Kortom: dat nieuwbouwwoningen nog met type C worden opgeleverd zegt vooral iets over het slechtere BENG/bouwbesluit-niveau van die woningen. Ze ze hálen gewoon de passiefhuis-schileisen niet, dus vervalt ook de noodzaak tot WTW voor dat doel.

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21:43
@Lord Anubis mee eens hoor en is mij ook bekend :) Ik schrijf dan ook nergens dat een Passiefhuis perse met een ventilatie warmtepomp voorzien moet worden. Zie de “indien van toepassing” in mijn bericht.

Maar wellicht is jouw bericht ook niet als verbetering maar meer als aanvulling op mijn tekst.

  • Lord Anubis
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 02:57
Franciesco schreef op zaterdag 15 augustus 2026 @ 20:10:
@Lord Anubis mee eens hoor en is mij ook bekend :) Ik schrijf dan ook nergens dat een Passiefhuis perse met een ventilatie warmtepomp voorzien moet worden. Zie de “indien van toepassing” in mijn bericht.

Maar wellicht is jouw bericht ook niet als verbetering maar meer als aanvulling op mijn tekst.
Idd, een aan vulling, maar in dit opzicht moet toch duidelijk het verschil gemaakt worden. Mensen lezen niet altijd alles of er overheen en trekken voorbarige of onvolledige conclusies.

  • 1Will
  • Registratie: Augustus 2016
  • Laatst online: 08-09 19:23
Minimalist1 schreef op zaterdag 15 augustus 2026 @ 12:06:
Kortom je hebt vooral last van je type-c ventilatie met roosters…..
Nee, niet helemaal. Dat ding maakt ook gewoon veel herrie. En de opmerkingen over warmte- en koudeonttrekking geldt ook gewoon in ene passief huis zonder roosters.
edit:
Als je de WPB aansluit op je ventilatiesysteem uiteraard. Als je de lucht van buiten haalt en direct weer naar buiten blaast zonder in contact te komen met de binnenlucht heb je alleen het geluid en de inefficiëntie.

[ Voor 25% gewijzigd door 1Will op 16-08-2026 12:38 ]


  • technopeuter
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 08-09 19:20
heel simpel, een wpb op ventilatielucht, kan niet werken in een passief huis. ander zou die nl zijn certificering niet krijgen.
Panasonic heeft/had een wpb die alleen op buitenlucht kon werken, met goede isolatie zou dat evt kunnen, of eentje in de schuur.

een betere oplossing vandaag de dag is een el. boiler met koperen vat en een zonnestroomaansturing (Eddy?)

diskeltische lurker


  • Knikmops
  • Registratie: September 2010
  • Laatst online: 08-09 16:50
DIY schreef op donderdag 13 augustus 2026 @ 16:25:
[...]

een compacttoestel is feitelijk een ventilatiewarmtepomp en wtw in één unit en specifiek gericht op passieve of zeer energiezuinige huizen. Ik ben benieuwd waarom een losse ventilatieluchtwarmtepomp die meer gericht is op reguliere bouw volgens jou beter zou zijn voor een passiefhuis?
Zover mij bekend ontstaan de problemen juist bij reguliere (Beng) woningen die gebruik maken van ventilatielucht warmtepompen waar het vermogen net niet voldoet. Laten we dus oppassen dat we de reguliere bouw waar voornamelijk word gekeken naar het minimum bouwen binnen de regelgeving niet op één hoop gooien met passieve bouw waarbij comfort, optimalisatie en installatie arm de uitgangpunten zijn.

note: het lijkt mij een drama om een warmtepompboiler in een passiefhuis te installeren ivm koudebruggen en luchtdichtheid van het gebouw door 2 flinke kanalen die naar buiten moeten (nog naast die van de WTW).
Als je geen luchtkanalen toepast vraag ik me af wat het onttrekken van de warmte aan de binnenruimte voor gevolgen heeft voor het comfort/energiebalans. Is er een tweaker met passiefhuis die een losse WPB heeft?
In mijn ogen is een compacttoestel een ventilatiewarmtepomp, wtw én warmtepompboiler in één apparaat, zoals de Nilan P2. Een ventilatiewarmtepomp heeft in mijn ogen ook altijd een wtw . In ons geval zal er een Atlantic Explorer V5 gecombineerd worden met een Komfovent RHP 700 V C5. Beide zullen met dik geïsoleerde buizen naar buiten gaan, nog te bekijken of er dan 2x 250mm en 2x 160mm of 2x 300mm gaten in de gevel komen.

Maar misschien gebruik ik wel wat termen door elkaar of ben ik niet logisch aan het denken, ga hier graag dieper op in aangezien we over een half jaar beginnen bouwen en er nu gerekend wordt in PHPP :)

  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

Knikmops schreef op zondag 23 augustus 2026 @ 17:07:
[...]

In mijn ogen is een compacttoestel een ventilatiewarmtepomp, wtw én warmtepompboiler in één apparaat, zoals de Nilan P2. Een ventilatiewarmtepomp heeft in mijn ogen ook altijd een wtw . In ons geval zal er een Atlantic Explorer V5 gecombineerd worden met een Komfovent RHP 700 V C5. Beide zullen met dik geïsoleerde buizen naar buiten gaan, nog te bekijken of er dan 2x 250mm en 2x 160mm of 2x 300mm gaten in de gevel komen.

Maar misschien gebruik ik wel wat termen door elkaar of ben ik niet logisch aan het denken, ga hier graag dieper op in aangezien we over een half jaar beginnen bouwen en er nu gerekend wordt in PHPP :)
- Eens dat een compacttoestel alles in 1 is.
- Ern ventilatielucht warmtepomp heeft niet altijd een wtw. De komfovent die jij noemde heeft het inderdaad wel.
- Waarom kies je voor de Explorer v5? Door het ontbreken van koudebruggen/beperkte isolatie, luchtdichtheid en lawaai binnen lijkt een split warmtepompboiler een betere optie?

[ Voor 9% gewijzigd door DIY op 23-08-2026 19:51 ]


  • Knikmops
  • Registratie: September 2010
  • Laatst online: 08-09 16:50
DIY schreef op zondag 23 augustus 2026 @ 19:43:
[...]

- niet eens dat een ventilatielucht warmtepomp altijd een wtw heeft. De komfovent die jij noemde heeft het inderdaad wel.
Dat wist ik niet
DIY schreef op zondag 23 augustus 2026 @ 19:43:
[...]

- Gezien de voorgaande discussie lijkt een split warmtepompboiler een betere optie. Waarom kies je voor de Explorer v5?
Simpliciteit en prijs. Heb hem een aantal maanden geleden al gekocht, hij zal mee verhuizen. Zag een buitenunit ook niet zitten gezien de beperkte meerwaarde. Er komen sowieso grote doorvoeren voor de wtw, dus of die nu wat groter zijn of niet zal het verschil niet maken vermoed ik...

  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

Knikmops schreef op zondag 23 augustus 2026 @ 19:51:
[...]
Simpliciteit en prijs. Heb hem een aantal maanden geleden al gekocht, hij zal mee verhuizen. Zag een buitenunit ook niet zitten gezien de beperkte meerwaarde. Er komen sowieso grote doorvoeren voor de wtw, dus of die nu wat groter zijn of niet zal het verschil niet maken vermoed ik...
Was mn vorige post aan het editten om de voordelen van een buitenunit tov een monoblock warmtepompboiler te noemen (staan er nu bij).

Wees je bewust dat in de kanalen buitenlucht temperatuur (en lager) heerst en de isolatie daar heel beperkt is (paar cm). Feitelijk is het dus slecht geïsoleerde buitenmuur en het oppervlak loopt met meer en langere kanalen hard op. Ik neem aan dat je PH ontwerper de buitenluchtkanalen van de Komfovent zo kort mogelijk houd om het warmteverlies te beperken?

Check even of de condensafvoer van de Explorer V5 geen luchtlek vormt, beetje zonde als je daar bij de blowerdoor test pas achter komt. Met een droog sifon kun je het oplossen.

[ Voor 3% gewijzigd door DIY op 23-08-2026 20:14 ]


  • Knikmops
  • Registratie: September 2010
  • Laatst online: 08-09 16:50
DIY schreef op zondag 23 augustus 2026 @ 20:04:
[...]

Was mn vorige post aan het editten om de voordelen van een buitenunit tov een monoblock warmtepompboiler te noemen (staan er nu bij).

Wees je bewust dat in de kanalen buitenlucht temperatuur (en lager) heerst en de isolatie daar heel beperkt is (paar cm). Feitelijk is het dus slecht geïsoleerde buitenmuur en het oppervlak loopt met meer en langere kanalen hard op. Ik neem aan dat je PH ontwerper de buitenluchtkanalen van de Komfovent zo kort mogelijk houd om het warmteverlies te beperken?

Check even of de condensafvoer van de Explorer V5 geen luchtlek vormt, beetje zonde als je daar bij de blowerdoor test pas achter komt. Met een droog sifon kun je het oplossen.
Kanalen zullen extra ingepakt worden, nog aan het bekijken hoe exact, maar wellicht iets van 5cm icm met zeer korte afstanden van de units tot de doorvoer.

Condensafvoer was ik me niet van bewust, goeie tip!

  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 08:45
DIY schreef op zondag 23 augustus 2026 @ 20:04:
[...]

Was mn vorige post aan het editten om de voordelen van een buitenunit tov een monoblock warmtepompboiler te noemen (staan er nu bij).

Wees je bewust dat in de kanalen buitenlucht temperatuur (en lager) heerst en de isolatie daar heel beperkt is (paar cm). Feitelijk is het dus slecht geïsoleerde buitenmuur en het oppervlak loopt met meer en langere kanalen hard op. Ik neem aan dat je PH ontwerper de buitenluchtkanalen van de Komfovent zo kort mogelijk houd om het warmteverlies te beperken?

Check even of de condensafvoer van de Explorer V5 geen luchtlek vormt, beetje zonde als je daar bij de blowerdoor test pas achter komt. Met een droog sifon kun je het oplossen.
je kunt die kanalen toch zo dik isoleren als je wilt en de aansluitingen goed afwerken?

Veroordeel niet, verwonder u slechts


  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

No Hands schreef op zondag 23 augustus 2026 @ 21:11:
[...]
je kunt die kanalen toch zo dik isoleren als je wilt en de aansluitingen goed afwerken?
Professioneel ken ik alleen die starre of flexibele buizen met 2-3 cm isolatie, zodat er net geen condens op komt, maar dat is t dan ook wel.

Je kunt diy natuurlijk meerdere lagen steenwol/armaflex doen, maar het word snel erg rommelig. Om t netter te maken zou je om de buis met dampdichte isolatie nog een koof kunnen maken en die volledig opvullen met isolatiemateriaal.

[ Voor 31% gewijzigd door DIY op 23-08-2026 23:39 ]


  • Andrehj
  • Registratie: Juni 2002
  • Niet online
DIY schreef op zondag 23 augustus 2026 @ 23:29:
Professioneel ken ik alleen die starre of flexibele buizen met 2-3 cm isolatie, zodat er net geen condens op komt, maar dat is t dan ook wel.
Je kon tot niet al te lang geleden nog de Zehnder Comfopipe+ kopen. Die hebben een wanddikte van 43 mm, en waren, toen ik dit in 2020 installeerde, het beste wat er te krijgen was.
Helaas is dit in NL nooit leverbaar geweest, en nu in het buitenland ook steeds moeilijker. Zie voor meer info Het centrale balansventilatie met warmteterugwinning topic

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


  • Knikmops
  • Registratie: September 2010
  • Laatst online: 08-09 16:50
Andrehj schreef op maandag 24 augustus 2026 @ 17:35:
[...]

Je kon tot niet al te lang geleden nog de Zehnder Comfopipe+ kopen. Die hebben een wanddikte van 43 mm, en waren, toen ik dit in 2020 installeerde, het beste wat er te krijgen was.
Helaas is dit in NL nooit leverbaar geweest, en nu in het buitenland ook steeds moeilijker. Zie voor meer info Het centrale balansventilatie met warmteterugwinning topic
Dat zou idd een mooie oplossing zijn. Vraag is alleen of die er ook in 300mm binnendiameter zijn, en of ik er dan uberhaupt aangeraak. Voor de beperkte lengte die ik nodig heb zal het wellicht DIY isolatie zijn. Misschien wel met vierkante buis, die zijn makkelijker te isoleren (lijkt me?).

  • technopeuter
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 08-09 19:20
Neem geen rechthoekige of vierkante buis, bij hogere snelheid van de lucht krijg je rare wervelingen die je met rond/ovaal nooit hebt. Geluidsoverlast en drukverlies

300mm je moet 2000m3 ventileren? Grootste diameters in de woningbouw is 180mm.

diskeltische lurker


  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

Knikmops schreef op donderdag 3 september 2026 @ 09:57:
[...]

Dat zou idd een mooie oplossing zijn. Vraag is alleen of die er ook in 300mm binnendiameter zijn, en of ik er dan uberhaupt aangeraak. Voor de beperkte lengte die ik nodig heb zal het wellicht DIY isolatie zijn. Misschien wel met vierkante buis, die zijn makkelijker te isoleren (lijkt me?).
@technopeuter de Komfovent RHP 700 V C5 is een 700m3 unit. Comfovent schrijft 250mm voor. Atlantic 160mm buizen bij de Explorer V5.

Ik kwam deze spiralobuis tegen met 50mm isolatie en leverbaar in grote maten. Er zijn ook geïsoleerde hulpstukken voor (T en bochten) te krijgen:
https://r-vent.com/nl/pro...25-50mm/articles/g+a+view
https://climastore.be/nl/longueur-2-metres
https://intelmann.net/nl/SRI502001000

Geïsoleerde dak doorvoeren gaan tot zo'n 250mm, daarboven zal het lastig worden om iets fraais te vinden. https://www.ventilatielan...t-dakdoorvoer-o250mm/339/


De dakdoorvoeren van de WTW en warmtepomp zou ik vanwege geluid en de relatief koude uitgeblazen lucht (waar je in de winter met de wpb niets meer uit kan halen) van de Komfovent niet aan elkaar koppelen.

[ Voor 68% gewijzigd door DIY op 03-09-2026 14:30 ]


  • technopeuter
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 08-09 19:20
aha, het is een gecombineerde WP/WTW dat verklaart alles

diskeltische lurker


  • Knikmops
  • Registratie: September 2010
  • Laatst online: 08-09 16:50
Dakdoorvoer komt hier liever niet. Vind ik te complex, niet voldoende geïsoleerd en lelijk. Liever door de gevel, makkelijker waterdicht te maken icm met een rooster.
DIY schreef op donderdag 3 september 2026 @ 13:46:
[...]

Ik kwam deze spiralobuis tegen met 50mm isolatie en leverbaar in grote maten. Er zijn ook geïsoleerde hulpstukken voor (T en bochten) te krijgen:
https://r-vent.com/nl/pro...25-50mm/articles/g+a+view
https://climastore.be/nl/longueur-2-metres
https://intelmann.net/nl/SRI502001000
Dat ziet er inderdaad mooi spul uit! Duur wel, maar heb heel weinig lengte nodig dus kan nog meevallen
De dakdoorvoeren van de WTW en warmtepomp zou ik vanwege geluid en de relatief koude uitgeblazen lucht (waar je in de winter met de wpb niets meer uit kan halen) van de Komfovent niet aan elkaar koppelen.
Deze snap ik niet goed, ik zou aanzuig en aanzuig samen nemen, en afvoer en afvoer. Extra geluid of last van koude lucht heb ik dan toch niet?

[ Voor 79% gewijzigd door Knikmops op 03-09-2026 16:30 ]


  • DIY
  • Registratie: September 2022
  • Laatst online: 07:06

DIY

Knikmops schreef op donderdag 3 september 2026 @ 16:13:
Deze snap ik niet goed, ik zou aanzuig en aanzuig samen nemen, en afvoer en afvoer. Extra geluid of last van koude lucht heb ik dan toch niet?
Op die manier inderdaad geen last van de koude lucht, maar wel het geluid wat de wpb via de luchtkanalen overdraagt naar de wtw.


Houd er met de positionering van de wtw inlaat rekening mee dat je zo min mogelijk bbq, houtkorf en houtkachel rooklucht naar binnen trekt. Vaak heb je op een hogere plek (op het dak) meer vermenging en dus minder last. Voordeel van een muurdoorvoer is dat je in de zomer geen lucht van een gloeiend heet dak naar binnen trekt. Aanvoer zit daarom bij ons ook in de gevel.

[ Voor 32% gewijzigd door DIY op 03-09-2026 18:13 ]


  • Andrehj
  • Registratie: Juni 2002
  • Niet online
technopeuter schreef op donderdag 3 september 2026 @ 11:07:
Neem geen rechthoekige of vierkante buis, bij hogere snelheid van de lucht krijg je rare wervelingen die je met rond/ovaal nooit hebt. Geluidsoverlast en drukverlies

300mm je moet 2000m3 ventileren? Grootste diameters in de woningbouw is 180mm.
Geen idee hoe je bij die 180 mm komt, maar bij balansventilatie is 200 mm heel gebruikelijk en bij veel units (zoals mijn Comfoair Q600) ook de aanbevolen diameter. In- en uitlaten hiervoor zijn ook prima te krijgen.

300 mm is dan wel weer erg groot. Dergelijke (en soms nog grotere) diameters heb je hooguit soms nodig bij L/W warmtepompen met een binnen opgestelde buitenunit. Maar niet voor ventilatiesystemen.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


  • Knikmops
  • Registratie: September 2010
  • Laatst online: 08-09 16:50
DIY schreef op donderdag 3 september 2026 @ 16:35:
[...]

Op die manier inderdaad geen last van de koude lucht, maar wel het geluid wat de wpb via de luchtkanalen overdraagt naar de wtw.


Houd er met de positionering van de wtw inlaat rekening mee dat je zo min mogelijk bbq, houtkorf en houtkachel rooklucht naar binnen trekt. Vaak heb je op een hogere plek (op het dak) meer vermenging en dus minder last. Voordeel van een muurdoorvoer is dat je in de zomer geen lucht van een gloeiend heet dak naar binnen trekt. Aanvoer zit daarom bij ons ook in de gevel.
Ha da’s een goeie. Ik was inderdaad aan het twijfelen welke ik waar zou doen maar deze twee puntjes nog niet echt overwogen. Bij deze dus beslist: aanzuig aan het noorden, afvoer op het oosten boven ons keukenterras.
Pagina: 1 2 3 Laatste