I have stability. The ability to stab.
IOTDomotica op YT. Podcast bij Kophi: ook op YT.
Hier zitten een paar algeneters in, enkele neon tetra's en wat guppy's en een paar kleine garnalen.
Nu hebben wij deze al jaren en ondanks dat de vissen het prima doen hebben wij vanaf het begin al last van baardalg. We hebben al veel geprobeerd, zoals Siamese algeneters, licht korter aan (nu maximaal 8 uur per dag, waar sun rise ook in is opgenomen).
De planten blijven ook niet altijd even mooi en groeien niet het allerbeste.
Gek genoeg doen de vissen het prima!
Nu lees ik veel over co2 systemen. Ik vind het alleen niets als ik dit zelf in de gaten moet houden (bang om per ongeluk de verkeerde keuzes te maken waardoor de vissen dood gaan).
Nu zie ik ook dat er systemen bestaan die zelf de co2 regelen.
Hebben jullie tips voor ons hoe wij dit goed kunnen aanpakken en of een co2 systeem een goede keuze kan zijn?
[ Voor 6% gewijzigd door knorde op 26-07-2026 12:33 ]
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
Als je die kant op wilt dan zijn er complete CO2-sets die je grotendeels ontzorgen. Al moet je dan ook die set zelf onderhouden. Maar laten we eerst eens kijken hoeveel voeding je toevoegt en hoeveel uur per dag je hoeveel licht aan hebt staan. En heb je een testset voor je waterwaarden?
Aka: als je ermee aan de slag gaat is geduld aan schone zaak. Waterstof peroxide had ik voor de blauwalg, maar werkt ook op de baardalg. Vooral op de planten en stenen gebruikt.
IOTDomotica op YT. Podcast bij Kophi: ook op YT.
Erg tevreden met de vorderingen.
In mei heb ik er 15 Bloody Mary’s ingezet, nu zijn het er minstens 100. Ze voelen zich er blijkbaar behoorlijk OK
Qua opstart eigenlijk geen problemen gehad. Heel klein beetje staghorn, maar dat was het dan ook.
Ik blijf tweaken, want nog niet helemaal tevreden, maar het is vooral genieten van het kleine bakje.
16 april:
:strip_exif()/f/image/M3rlb8iUe7yLPHVzV0h4L13Y.jpg?f=fotoalbum_large)
Nu:
Het licht begint 14.00 (met sun rise) en is 15.00 volledig aan. Om 22.00 laten we het veranderen naar donkerblauw (de nacht modus) en dit is volledig om 23.00. Om 01.00 gaat het licht volledig uit.JME schreef op zondag 26 juli 2026 @ 14:47:
CO2 alleen is zinloos. Planten hebben CO2, voeding en licht nodig, en die drie moeten soort van in balans zijn (de meningen verschillen over wel/geen vaste verhoudingen, maar wat je in ieder geval niet moet hebben zijn tekorten).
Als je die kant op wilt dan zijn er complete CO2-sets die je grotendeels ontzorgen. Al moet je dan ook die set zelf onderhouden. Maar laten we eerst eens kijken hoeveel voeding je toevoegt en hoeveel uur per dag je hoeveel licht aan hebt staan. En heb je een testset voor je waterwaarden?
Voeding doen we om de dag, wat vlokvoer en een tablet voor de algeneters.
Testset hebben we wel, maar is alweer even geleden dat we dat gedaan hebben. Zal ik straks even doen en dat laat ik nog weten.
Ik lees veel op internet dat co2 tekort vaak het probleem is, maar als ik het goed begrijp zal dat dus niet bijdragen aan minder baardalg?
Wij hebben het vooral los liggen op de bodem en aan de aanzuigslang van het filter. De stenen en planten hebben er eigenlijk geen/amper last van.NiGeLaToR schreef op zondag 26 juli 2026 @ 16:27:
Naast wat @JME al uitlegt nog een n=1 ervaring: met initieel af en toe agressief met waterstofperoxide te hebben gewerkt ben ik inmiddels na 1,5 jaar ongeveer 90% van alle baardalg kwijt. Ik had een bak geadopteerd die volledig onder de blauwalg zat en toen ik dat het opgelost volledig onder de baardalg kwam te zitten. Maar na genoeg stabiliteit en aandacht is het nu niet meer aanwezig op stenen en planten, alleen op de achterwand. Als ik zin heb pluk ik er wat af maar het is marginaal dus laat het een beetje met rust. Het breidt niet meer uit.
Aka: als je ermee aan de slag gaat is geduld aan schone zaak. Waterstof peroxide had ik voor de blauwalg, maar werkt ook op de baardalg. Vooral op de planten en stenen gebruikt.
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
Voeding is de voeding voor de planten. Je voeding voor de vissen speelt daar ergens wel in mee natuurlijk (wat de vissen al of niet eten komt op een of andere manier wel in het water terecht, en een deel daarvan zal als voeding voor je planten dienen). Maar de balans is in wezen tussen licht, CO2 en plantenvoeding. Als er van één of ander teveel of te weinig is, zorgt dit voor problemen.knorde schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 12:44:
[...]
Voeding doen we om de dag, wat vlokvoer en een tablet voor de algeneters.
Ik lees veel op internet dat co2 tekort vaak het probleem is, maar als ik het goed begrijp zal dat dus niet bijdragen aan minder baardalg?
[...]
Wij voeden de planten nooit, ook nooit gedaan in het verleden. Begrijp ik het goed dat er daardoor baardalg kan ontstaan?Anastanax schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 12:59:
[...]
Voeding is de voeding voor de planten. Je voeding voor de vissen speelt daar ergens wel in mee natuurlijk (wat de vissen al of niet eten komt op een of andere manier wel in het water terecht, en een deel daarvan zal als voeding voor je planten dienen). Maar de balans is in wezen tussen licht, CO2 en plantenvoeding. Als er van één of ander teveel of te weinig is, zorgt dit voor problemen.
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
Aangezien je last hebt van baardalg is plantenvoeding waarschijnlijk het probleem niet. Integendeel zelfs, baardalg is vaak een gevolg van ofwel wisselende CO2, ofwel te weinig CO2. En aangezien het eigenlijk altijd om een evenwicht CO2-voeding-licht gaat wil "te weinig CO2" soms ook zggen "teveel voeding". Als er meer voeding (voor je planten) in het water tegenover de aanwezige CO2, dan kunnen je planten deze voeding niet verwerken (hebben ze licht en CO2 voor nodig). Dit overschot aan voeding zal algengroei stimuleren. Waterwissel kan helpen deze overmaat aan voedingsstoffen te verwijderen, maar van wat ik lees moet je dit met mate doen (10%), omdat grote waterwissels het evenwicht verstoren, en het probleem erger kan worden.knorde schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 13:36:
[...]
Wij voeden de planten nooit, ook nooit gedaan in het verleden. Begrijp ik het goed dat er daardoor baardalg kan ontstaan?
Kun je een foto posten van de baardalg? Baardalg is eigenlijk nooit los maar zit altijd ergens aan vast. Verder is baardalg rood/bruin (soms heb je even een goede zaklamp nodig om die kleur te kunnen zien) en ziet het eruit als een baard (dat zal ook de reden van de naam zijn). Zou zo maar kunnen dat je een andere soort alg hebt (vandaar dus de vraag om een foto).knorde schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 12:44:
[...]
Wij hebben het vooral los liggen op de bodem en aan de aanzuigslang van het filter. De stenen en planten hebben er eigenlijk geen/amper last van.
[ Voor 26% gewijzigd door HuismAndré op 28-07-2026 14:01 ]
André Huisman (www.new-line.nl)
Ah ok, dan is het duidelijk dat het in ieder geval geen plantenvoedingsprobleem is.Anastanax schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 13:59:
[...]
Aangezien je last hebt van baardalg is plantenvoeding waarschijnlijk het probleem niet. Integendeel zelfs, baardalg is vaak een gevolg van ofwel wisselende CO2, ofwel te weinig CO2. En aangezien het eigenlijk altijd om een evenwicht CO2-voeding-licht gaat wil "te weinig CO2" soms ook zggen "teveel voeding". Als er meer voeding (voor je planten) in het water tegenover de aanwezige CO2, dan kunnen je planten deze voeding niet verwerken (hebben ze licht en CO2 voor nodig). Dit overschot aan voeding zal algengroei stimuleren. Waterwissel kan helpen deze overmaat aan voedingsstoffen te verwijderen, maar van wat ik lees moet je dit met mate doen (10%), omdat grote waterwissels het evenwicht verstoren, en het probleem erger kan worden.
Hierbij de foto van de baardalg en de teststrip.HuismAndré schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 13:59:
[...]
Kun je een foto posten van de baardalg? Baardalg is eigenlijk nooit los maar zit altijd ergens aan vast. Verder is baardalg rood/bruin (soms heb je even een goede zaklamp nodig om die kleur te kunnen zien) en ziet het eruit als een baard (dat zal ook de reden van de naam zijn). Zou zo maar kunnen dat je een andere soort alg hebt (vandaar dus de vraag om een foto).
De kleuren kunnen met een foto een beetje vertekenen maar alle tests zitten binnen de gestelde normen en zijn goed. Getest met een Tetra teststrip.



Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
Ik zou beginnen met meer planten plaatsen, je hebt meer schip dan plant :)knorde schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 14:41:
[...]
Ah ok, dan is het duidelijk dat het in ieder geval geen plantenvoedingsprobleem is.
[...]
Hierbij de foto van de baardalg en de teststrip.
De kleuren kunnen met een foto een beetje vertekenen maar alle tests zitten binnen de gestelde normen en zijn goed. Getest met een Tetra teststrip.
[Afbeelding][Afbeelding][Afbeelding][Afbeelding]
Meer planten zullen meer voedingsstoffen uit het water halen, er blijft dan minder over voor alg.
Tevens ziet een voller aquarium er veel leuker uit toch?!, het ziet er nu best kaal uit, of is dat de look waar je voor wilt gaan?
15 euro aan planten is goedkoper dan een hele co2 installatie, dus ik zou daar beginnen.
[ Voor 4% gewijzigd door Wizard208 op 28-07-2026 15:31 ]
Wij zijn absoluut niet te beroerd om extra planten te kopen, echter hebben wij dat al vaker gedaan en het meeste sterft eigenlijk volledig af. Qua looks hoeft het niet perse van ons maar wij zouden het ook niet erg vinden. Wij ervaren wel dat de plantengroei slecht is waardoor eigenlijk alles iedere keer weer afsterft en daarom hebben wij ook een minimum aan planten erin staan. Het is ook lastiger stofzuigen met de bodemreiniger als er allemaal planten in de weg staan maar als dit echt beter is proberen we dat nog een keer.Wizard208 schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 15:29:
[...]
Ik zou beginnen met meer planten plaatsen, je hebt meer schip dan plant :)
Meer planten zullen meer voedingsstoffen uit het water halen, er blijft dan minder over voor alg.
Tevens ziet een voller aquarium er veel leuker uit toch?!, het ziet er nu best kaal uit, of is dat de look waar je voor wilt gaan?
15 euro aan planten is goedkoper dan een hele co2 installatie, dus ik zou daar beginnen.
Hoeveel planten zouden wij erbij moeten zetten, en moeten wij dan ook planten voeden of is dat niet nodig i.v.m. het overschot aan voeding (waardoor nu de algen groeien)?
Kunnen wij ook nog een bepaalde vissoort hiervoor inzetten of is dat niet effectief genoeg?
EDIT
Ik heb chat ook nog gevraagd, die geeft aan dat wij de felheid van het licht echt moeten verlagen en ook de duur dat het aanstaat. Ook extra planten wordt geadviseerd. Ik ga met die 2 dingen beginnen en kijken hoe het zich ontwikkeld.
[ Voor 12% gewijzigd door knorde op 28-07-2026 16:28 ]
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
Chips. Da's baardalg. Op je grind... Echt nog nooit gezien (nou zijn de meeste aquaria die ik zie voorzien van zand en niet van grind).knorde schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 14:41:
[...]
Ah ok, dan is het duidelijk dat het in ieder geval geen plantenvoedingsprobleem is.
[...]
Hierbij de foto van de baardalg en de teststrip.
De kleuren kunnen met een foto een beetje vertekenen maar alle tests zitten binnen de gestelde normen en zijn goed. Getest met een Tetra teststrip.
[Afbeelding][Afbeelding][Afbeelding][Afbeelding]
Je zou bijna zeggen dat daar wat mee aan de hand is. Algen zijn dol op gebreken waar planten aan onderdoor gaan en zij niet. Heb je dat grind nieuw uit de aquariumwinkel gekocht of komt het ergens anders vandaan? Ik zou sowieso overwegen om het grind er in (4) porties uit te halen, even stevig de kook erover te gooien, goed naspoelen totdat het schoon is (en weer de temperatuur van het water heeft) end dan weer terugdoen in het aquarium. En als je nog geen plantenvoeding gebruikt, begin daar dan mee (zuinig gedoseerd omdat je nog maar weinig planten hebt) en overweeg pas extra plantjes te kopen als je de huidige een beetje in leven kunt houden.
André Huisman (www.new-line.nl)
Ontwikkelaar van de OpenQuatt hardware en Itho Daalderop warmtepomp control module
Zo dan wat een prachtig bakje is dit zeg!Ronster schreef op zondag 26 juli 2026 @ 19:21:
Hier hoe mijn 40cm cube er nu bij staat.
Erg tevreden met de vorderingen.
In mei heb ik er 15 Bloody Mary’s ingezet, nu zijn het er minstens 100. Ze voelen zich er blijkbaar behoorlijk OK![]()
Qua opstart eigenlijk geen problemen gehad. Heel klein beetje staghorn, maar dat was het dan ook.
Ik blijf tweaken, want nog niet helemaal tevreden, maar het is vooral genieten van het kleine bakje.
16 april:
[Afbeelding]
Nu:
[Afbeelding]
Kost het nou veel werk qua onderhoud voor de plantjes?
I have stability. The ability to stab.
Als je planten haalt, zorg dan dat je ze loshaalt van het loodje, de glaswol zoveel mogelijk verwijdert onder een stromende kraan, zodat je elk plantje los kan planten. Die bosjes je bodem in schuiven zorgt er deels voor dat die planten niet lang leven. Daarnaast kan het helpen af en toe een tabletje met voeding de bodem in te schuiven of wat vloeibare plantenvoeding te gebruiken. Maar als je bak enorm uit balans is ga je dat eerst op moeten lossen, vooral naar nitraat en fosfaat kijken of die een beetje in verhouding zijn.knorde schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 15:39:
[...]
Wij zijn absoluut niet te beroerd om extra planten te kopen, echter hebben wij dat al vaker gedaan en het meeste sterft eigenlijk volledig af. Qua looks hoeft het niet perse van ons maar wij zouden het ook niet erg vinden. Wij ervaren wel dat de plantengroei slecht is waardoor eigenlijk alles iedere keer weer afsterft en daarom hebben wij ook een minimum aan planten erin staan. Het is ook lastiger stofzuigen met de bodemreiniger als er allemaal planten in de weg staan maar als dit echt beter is proberen we dat nog een keer.
Hoeveel planten zouden wij erbij moeten zetten, en moeten wij dan ook planten voeden of is dat niet nodig i.v.m. het overschot aan voeding (waardoor nu de algen groeien)?
Kunnen wij ook nog een bepaalde vissoort hiervoor inzetten of is dat niet effectief genoeg?
EDIT
Ik heb chat ook nog gevraagd, die geeft aan dat wij de felheid van het licht echt moeten verlagen en ook de duur dat het aanstaat. Ook extra planten wordt geadviseerd. Ik ga met die 2 dingen beginnen en kijken hoe het zich ontwikkeld.
I have stability. The ability to stab.
Thanks! 😊SmurfLink schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 17:30:
[...]
Zo dan wat een prachtig bakje is dit zeg!![]()
Kost het nou veel werk qua onderhoud voor de plantjes?
Elke week doe ik een 25% waterwissel en snoei ik wat, maar omdat dit bakje niet zo groot is valt dat reuze mee. Maximaal een uurtje ben ik wel klaar met alles.
Oh dat valt me nog behoorlijk mee!Ronster schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 20:21:
[...]
Thanks! 😊
Elke week doe ik een 25% waterwissel en snoei ik wat, maar omdat dit bakje niet zo groot is valt dat reuze mee. Maximaal een uurtje ben ik wel klaar met alles.
I have stability. The ability to stab.
Ik zou inderdaad het aantal lichturen terugschroeven, de bodem (vaker) stofzuigen en (consequent) beginnen met spot treatment met Easycarbo (kijk uit met overdoseren). Zou met deze combinatie een tijdje aankijken hoe het gaat. Dit heeft bij mij in ieder geval geholpen.knorde schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 15:39:
[...]
Wij zijn absoluut niet te beroerd om extra planten te kopen, echter hebben wij dat al vaker gedaan en het meeste sterft eigenlijk volledig af. Qua looks hoeft het niet perse van ons maar wij zouden het ook niet erg vinden. Wij ervaren wel dat de plantengroei slecht is waardoor eigenlijk alles iedere keer weer afsterft en daarom hebben wij ook een minimum aan planten erin staan. Het is ook lastiger stofzuigen met de bodemreiniger als er allemaal planten in de weg staan maar als dit echt beter is proberen we dat nog een keer.
Hoeveel planten zouden wij erbij moeten zetten, en moeten wij dan ook planten voeden of is dat niet nodig i.v.m. het overschot aan voeding (waardoor nu de algen groeien)?
Kunnen wij ook nog een bepaalde vissoort hiervoor inzetten of is dat niet effectief genoeg?
EDIT
Ik heb chat ook nog gevraagd, die geeft aan dat wij de felheid van het licht echt moeten verlagen en ook de duur dat het aanstaat. Ook extra planten wordt geadviseerd. Ik ga met die 2 dingen beginnen en kijken hoe het zich ontwikkeld.
Een filmpje van deze methode:
YouTube: Eliminate Black Beard Algae 🧔🏻♂️🌱 and Prevent Its Return: A Compreh...
Dat neemt voedingsstoffen op zodat die niet gebruikt kunnen worden door alg.
Gebruik je niet toevallig een waterontharder? Dat is ook funest en verwijdert juist de voeding die de planten nodig hebben.
Plantjes idd uit elkaar halen en dan poten in de bodem.
Gebruik je eventueel vloeibare CO2? Ook ooit geprobeerd hier maar de planten werden er helemaal slijmerig van en gingen er juist aan kapot. Ga niet klooien met Bio CO2 systemen te duur en werkt slecht. Dan beter direct een cylinder en regelaar kopen.
Ik gebruik S7, V30 en E15 als plantvoeding. Is eventueel als set te koop.
Het gebrek los je op door toe te voegen wat er ontbreekt. Daarbij is de lichtintensiteit (en lichtduur) het gaspedaal. Geef je veel gas dan vlieg je door de brandstof (en begint de ellende). Pas de hoeveelheid licht dus aan aan de omstandigheden (en in de praktijk betekent dat in bijna alle gevallen minder lang en/of minder intens tenzij je CO2 toevoegt (en micro's en macro's)). De helft is vaak al veel meer dan nodig is voor een goede plantonwikkeling (uitgezonderd rode planten dus laat die mooi in de winkel liggen). En zorg voor goede plantenvoeding en voldoende visjes die je goed te eten geeft.
Hierover is trouwens al heel erg vaak gesproken in dit draadje en in de voorgangers maar ook in diverse aquariumboeken (dus het kan een optie zijn e.e.a. er nog eens op na te slaan).
André Huisman (www.new-line.nl)
Zoals hierboven ook al geschreven zijn er een aantal variabelen die in balans moeten zijn.
Er bestaat geen 1 juiste manier, maar zoek iemand met ruime ervaring en kies dit als jouw waarheid.
Zo heb ik onze medelander MJ Aquascaping als mijn guru gekozen. Als je je goed voorbereid door veel te lezen/kijken en een duidelijk plan hebt voordat je begint, is de kans van slagen behoorlijk groot. Bij aquaria doe je liever voorkomen dan genezen.
Gebruik daarbij uiteraard ook altijd je eigen verstand. Mijn ervaring is dat vragen in groepen en fora zoveel verschillende meningen oplevert dat je er uiteindelijk niet veel aan hebt.
Hier MJ’s playlist over algen.
Ik kom hier nog even op terug. De lange runs kunnen ook overshoots zijn en dan is de oplossing misschien juist om het ventiel wat verder dicht te draaien. We gaan na de vakantie maar eens aan de pruts.JME schreef op dinsdag 28 juli 2026 @ 13:48:
Bij mij slaat de CO2 steeds 2 uur aan en weer 2 uur uit, dat is nog steeds te wisselend en zorgt nog steeds voor wat baardalg. Ik wil gaan experimenteren met de toevoer verder open in de hoop meer kortere runs te creëren. Eens zien of dat stabieler is.
Bij mij wordt de interval heel erg beïnvloed door de heater. De CO2 springt dus mee aan zodra de heater aan gaat. Nu het zomer is (en de heater uit staat) zie je duidelijk het verschil. Waar het eerst overdag ongeveer 15m om 15m was (ik mik op een duty cycle van 50% overdag) is het nu ongeveer 1u om 1u. Dit was niet altijd zo dus het kan zijn dat het óf door het vervangen van de pH probe is gekomen (en wellicht zelfs zo simpel als 2 kabels die langs elkaar lopen over een grotere afstand dan voorheen het geval was).JME schreef op woensdag 29 juli 2026 @ 12:17:
[...]
Ik kom hier nog even op terug. De lange runs kunnen ook overshoots zijn en dan is de oplossing misschien juist om het ventiel wat verder dicht te draaien. We gaan na de vakantie maar eens aan de pruts.
Op de stabiliteit heeft het verder vrij weinig invloed volgens mij. Moet er wel bij zeggen dat het aquarium al een jaar of 7 onveranderd draait en nu toch wat tekenen van ouderdom begint te vertonen qua plantbezetting. Ik begin nu toch wat algjes hier en daar te zien (en verdorie, zelfs een baardalgrandje op een van de bladeren van m'n Gymnocoronis spilanthoides). Tijd om het nieuwe aquarium (dat al dik 2 jaar in de loods staat te wachten) maar eens in gebruik te gaan nemen (dit jaar toch wel)..
PS: Je kunt de intervals ook beïnvloeden door de delta/hysterese van je CO2 computer aan te passen. Ik heb deze op 0,05pH staan (dus vrij kleine delta).
[ Voor 10% gewijzigd door HuismAndré op 29-07-2026 12:36 ]
André Huisman (www.new-line.nl)
Een deel van de leds zijn stuk.
Ik dacht simpel even een nieuwe te bestellen maar dit valt erg tegen.
Die ik had is niet meer leverbaar.
Ik zoek er een voor in het aquarium (dus niet aan de buitenkant).
Deze was USB gevoed, dit zou wel de voorkeur hebben maar geen vereiste.
Helaas nergens kunnen vinden.
Nu heb ik bij de pets place een superfish analoge glas thermometer gekocht maar deze wijkt erg af. Het viel me al op in de winkel dat ze allemaal een andere waarde aangaven. Hij wijkt zo ongeveer 2 a 2,5 graden af. Ik heb dit getest met 3 andere thermometers die ik heb geleend van iemand en met mijn overleden thermometer.
Is het momenteel echt zo'n drama om gewoon een simpele thermometer te kopen en de temperatuur te kunnen aflezen zonder grote afwijkingen?
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
Dat had ik dus gedaan zoals je kunt lezen in mijn bericht hierboven. Deze wijkt alleen nogal afJME schreef op vrijdag 31 juli 2026 @ 22:23:
Als je een simpele thermometer zoekt, kijk dan vooral eens náást het digitale schap
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
De externe sensor is waterdicht en hangt in mijn aquarium.
Volgens mij is hij redelijk betrouwbaar. Wat dat betreft is TFA wel een bekend merk.
Geen probleem hoor :)JME schreef op vrijdag 31 juli 2026 @ 23:03:
Je hebt gelijk, die had ik gemist, las denk ik vooral de voorkeur voor een usb voeding. Maar succes met zoeken!
Deze kan alleen niet in het aquarium (alleen de sonde).Flappie schreef op vrijdag 31 juli 2026 @ 23:08:
Ik gebruik een TFA Dostman type nr 30.1066.01
De externe sensor is waterdicht en hangt in mijn aquarium.
Volgens mij is hij redelijk betrouwbaar. Wat dat betreft is TFA wel een bekend merk.
Ik zoek er een die compleet in het aquarium kan.
Maar ik denk dat ik morgen met deze terug naar de winkel ga (en hoop dat ze hem terug nemen) en dan vergelijken met anderen en dan het exemplaar meeneem die 2 a 3 graden lager is.
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
Hang hem eens aan de andere kant van het aquarium (verst van de heater verwijderd). Wellicht krijg je dan een waarde die beter bij je verwachting past.knorde schreef op vrijdag 31 juli 2026 @ 23:26:
[...]
Geen probleem hoor :)
[...]
Deze kan alleen niet in het aquarium (alleen de sonde).
Ik zoek er een die compleet in het aquarium kan.
Maar ik denk dat ik morgen met deze terug naar de winkel ga (en hoop dat ze hem terug nemen) en dan vergelijken met anderen en dan het exemplaar meeneem die 2 a 3 graden lager is.
Zelfs als je goede stroming hebt dan is een temperatuurverschil van 1 graad tussen de uiterste kanten heel normaal.
André Huisman (www.new-line.nl)
Dit had ik al getest, schuin tegenover de verwarming (meest ver) en recht tegenover de verwarming (waar ik hem wou). Echter uit het aquarium alle thermometers naast elkaar gaf (wat ik hierboven ook aangegeven had) dezelfde afwijking.HuismAndré schreef op zaterdag 1 augustus 2026 @ 14:53:
[...]
Hang hem eens aan de andere kant van het aquarium (verst van de heater verwijderd). Wellicht krijg je dan een waarde die beter bij je verwachting past.
Zelfs als je goede stroming hebt dan is een temperatuurverschil van 1 graad tussen de uiterste kanten heel normaal.
Ik heb hem vandaag teruggebracht en de winkel gaf aan dat dit een bekend verschijnsel is bij deze glazen thermometers. Ik heb het geld teruggekregen. Daarna bij een andere winkel een Flamingo thermometer gekocht, ik moet eerlijk zeggen dat ik in het schap ook verschil zag in metingen. Ik had 1 van de 3 andere thermometers mee om te vergelijken en heb degene gekozen die overeenkwam met de andere 3 wat volgens mij heel dicht bij de werkelijke temperatuur komt. Voordeel aan de Flamingo is ook dat deze duidelijker af te lezen is.
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
https://www.amazon.nl/-/nl/dp/B0FCG8N5NC
Werkt via Zigbee. Home Assistant geeft dan een melding als de temperatuur te hoog zou worden (iets dat ook nog via de vermogensrapportage van de slimme stekkerdoos gemonitord wordt).
Maar in deze tijd van het jaar... Heb ik gewoon de stekker van de heater eruit (24,1 graden as we speak).
[ Voor 10% gewijzigd door HuismAndré op 01-08-2026 16:47 ]
André Huisman (www.new-line.nl)
Wij vinden het juist wel fijn dat het in het zicht hangt om snel even de temperatuur af te kunnen lezen. Moet natuurlijk niet heel je zicht belemmeren maar een dunne thermometer aan de zijkant heb je niet zoveel last van. Wij hebben hem bewust aan de binnenkant omdat wij juist allergisch zijn voor dit soort dingen aan de buitenkant te plaatsen hahaHuismAndré schreef op zaterdag 1 augustus 2026 @ 16:45:
@knorde Zelf ben ik allergisch voor techniek in het zicht. Om toch de temperatuur te kunnen monitoren gebruik ik deze:
https://www.amazon.nl/-/nl/dp/B0FCG8N5NC
Werkt via Zigbee. Home Assistant geeft dan een melding als de temperatuur te hoog zou worden (iets dat ook nog via de vermogensrapportage van de slimme stekkerdoos gemonitord wordt).
Maar in deze tijd van het jaar... Heb ik gewoon de stekker van de heater eruit (24,1 graden as we speak).
Overigens doet de heater bij ons niets ook al zit hij in het stopcontact.
Water is met deze warme dagen erg warm (rond de 27 a 28 graden).
Thermostaat staat ingesteld op 25 graden.
[ Voor 7% gewijzigd door knorde op 01-08-2026 17:21 ]
Even gezellig kletsen? Check Alltalk.nl
3120WP Solax, 4825WP SolarEdge, Nibe S2125-8 met een VVMS320, 11,52 kWh Zendure 2400AC+
3120WP Solax, 4825WP SolarEdge, Nibe S2125-8 met een VVMS320, 11,52 kWh Zendure 2400AC+
:strip_exif()/f/image/7VBdkvPCbe6RqEWdN7SxigQZ.jpg?f=fotoalbum_large)
Drie dingen uit de doos erin gedaan, koopje voor 15 euro samen. Even goed laten weken van te voren en afgespoeld.
:strip_exif()/f/image/OQ3rno3pmerFQmbd3JEC4tGm.jpg?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/XMz2on6J9YrBqCNTxZfhSnz1.jpg?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/Kkit46rTba4VsGepyrWJJ5yc.jpg?f=fotoalbum_large)
Ik heb jullie advies nodig. Wij gaan onze huiskamer en keuken flink verbouwen. Waaronder de vloer opnieuw schuren en nieuwe keuken plaatsen.
Nu heb ik een aquarium staan van 200x60x50, dus zeg zon 600 liter. Het water en dan een bak met vrij dik glas en in de bak, grind, zand en hout dus ruim ruim gerekend zeg 1500kg alles bij elkaar.
Het aquarium staat nu op een zelfgemaakt meubel, daar wil ik sowieso vanaf.
Het probleem is: ik moet het aquarium 2 a 3x een paar meter verplaatsen. Eerst van de vloer af ivm schuren vloer (dan moet hij naar de keuken daar ligt een stenen vloer, dat is 6 meter verder). En als de vloer klaar is dan moet hij terug ivm verbouwen keuken, en dan weer naar een andere plek in de woonkamer.
Nu dacht ik: ik ga hem op een aluminium frame zetten dat ik door een gespecialiseerd bedrijf laat maken (al contact mee gehad) en onder het frame zet ik zware caster wielen die ieder 500kg aan kunnen (6 stuks).
Mijn idee is dan: ik maak mijn huidige aquarium helemaal leeg. De vissen in een speciekuip doen, de hele inrichting uit het aquarium halen. Dan het aquarium op de nieuwe alluminium stellage zetten en opnieuw inrichten en vullen.
Op het moment dat ik dan het aquarium moet gaan verplaatsen, laat ik 75% water eruit en rollen wij heel langzaam het aquarium naar een nieuwe plek (vloer is helemaal vlak). En dat moeten we dan 2 a 3x doen.
Ik zie geen andere optie want de verbouwing duurt 8 weken en ik heb grotere zuid Amerikaanse chiclids die ik niet bij elkaar in Specie kuipen kan laten zitten zo lang en een volle speciekuip kan ik ook niet verplaatsen.
Uiteindelijk wil ik het aluminium frame ook laten staan, alleen dsn mooi afwerken aan de voorkant en zijkant
[ Voor 10% gewijzigd door HenkS op 08-08-2026 13:54 ]
"Don't worry, about a thing, Cause every little thing is gonna be alright"
IOTDomotica op YT. Podcast bij Kophi: ook op YT.
Probleem met draaiende wielen is wel vaak dat ze (onder druk van een zwaar gewicht) vaak net die kant opdraaien die je niet wil. Zorg er dus voor dat die wielen wel bereikbaar zijn wanneer je de boel gevuld gaat verplaatsen. En voor PU wielen kiezen, geen rubberHenkS schreef op zaterdag 8 augustus 2026 @ 13:53:
Hi all,
Ik heb jullie advies nodig. Wij gaan onze huiskamer en keuken flink verbouwen. Waaronder de vloer opnieuw schuren en nieuwe keuken plaatsen.
Nu heb ik een aquarium staan van 200x60x50, dus zeg zon 600 liter. Het water en dan een bak met vrij dik glas en in de bak, grind, zand en hout dus ruim ruim gerekend zeg 1500kg alles bij elkaar.
Het aquarium staat nu op een zelfgemaakt meubel, daar wil ik sowieso vanaf.
Het probleem is: ik moet het aquarium 2 a 3x een paar meter verplaatsen. Eerst van de vloer af ivm schuren vloer (dan moet hij naar de keuken daar ligt een stenen vloer, dat is 6 meter verder). En als de vloer klaar is dan moet hij terug ivm verbouwen keuken, en dan weer naar een andere plek in de woonkamer.
Nu dacht ik: ik ga hem op een aluminium frame zetten dat ik door een gespecialiseerd bedrijf laat maken (al contact mee gehad) en onder het frame zet ik zware caster wielen die ieder 500kg aan kunnen (6 stuks).
Mijn idee is dan: ik maak mijn huidige aquarium helemaal leeg. De vissen in een speciekuip doen, de hele inrichting uit het aquarium halen. Dan het aquarium op de nieuwe alluminium stellage zetten en opnieuw inrichten en vullen.
Op het moment dat ik dan het aquarium moet gaan verplaatsen, laat ik 75% water eruit en rollen wij heel langzaam het aquarium naar een nieuwe plek (vloer is helemaal vlak). En dat moeten we dan 2 a 3x doen.
Ik zie geen andere optie want de verbouwing duurt 8 weken en ik heb grotere zuid Amerikaanse chiclids die ik niet bij elkaar in Specie kuipen kan laten zitten zo lang en een volle speciekuip kan ik ook niet verplaatsen.
Uiteindelijk wil ik het aluminium frame ook laten staan, alleen dsn mooi afwerken aan de voorkant en zijkant
[Afbeelding]
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former
3120WP Solax, 4825WP SolarEdge, Nibe S2125-8 met een VVMS320, 11,52 kWh Zendure 2400AC+
@NiGeLaToR haha daar heb je een punt, ik zoek ook meer bevestiging dat ik niet heel iets stoms bedenk of misschien heeft iemand nog een geweldig idee :-) wel goed wat je zegt van die wielen en een vloer. het worden wel PU wielen wat @Yaksa ook zegt. maar wel even goed om uit te zoeken, want we gaan de vloer schuren en daarna wel olien en we moeten er wel een keer overheen rijden na een tijd. uiteindelijk komt het aquarium op de stenen vloer in de nieuwe keuken te staan, maar we wilen geen rare strepen achterlaten. ps de reden dat we de vloer willen olieen is overigens puur voor de kleur, dat is de enige reden. Misschien is ie na het schuren wel mooi genoeg :-)
so far al tnx voor alle adviezen, en @Aziraphale ik zal ook zeker eens naar zo'n opbouwbare koi pond kijken, tnx!
Ik heb de Ziss Aqua ZH-2000 Artemia blender die ik gebruik in combinatie met een eheim luchtpomp. Door dit warme weer zit er momenteel geen verwarming in, ik moet nog bedenken hoe ik er een verwarming inkrijg want het gat aan de bovenkant voor de verwarming is nogal klein en ik zou het liefst een eheim verwarming gebruiken die uitgaat als hij droogvalt.Aziraphale schreef op dinsdag 4 augustus 2026 @ 17:57:
Iemand ervaring met de Ziss Aqua Artemia Blender?
Ik moet zeggen dat de Ziss Aqua ZH-2000 Artemia blender erg goed werkt. Je kan veel goedkopere oplossingen gebruiken of in elkaar smurfen maar als je regelmatig artemia inzet is het wel handig om iets te hebben wat goed werkt. Het schoonmaken gaat ook snel.
Ik sta voor een uitdaging met mijn CO2-systeem. Mijn KH is 7 en mijn pH is 6,8. Daarmee zou ik volgens de standaardtabel een CO2-level boven de 30 mg/l moeten hebben, maar mijn diepdonkergroene drop checker laat zien dat dat niet zo is. En dat is logisch, want CO2 is helemaal niet de enige factor die de pH in een aquarium beïnvloedt. Ik verdenk in mijn bak bijvoorbeeld het ruim aanwezige mangrovehout van flink wat aanzuring van het water. Het plaatst me wel voor een uitdaging, want hoe zorg ik voor voldoende CO2 zonder dat de pH zover daalt dat het gevaarlijk wordt voor een deel van de bewoners? Voor de guppen is die 6,8 al op het randje, maar ik zal toch niet de enige zijn met guppen en hout?
En nog iets. De aanleiding waarom ik “iets anders met CO2” wil, is dat ik een voortdurende strijd heb met beginnende baardalg. Ik kan het prima bijhouden, maar als ik niet iedere week de aangetaste blaadjes verwijder en de hardscape met waterstofperoxide te lijf ga, dan gaat het niet goed. Baardalg doet het vooral goed op wisselende CO2-niveaus, maar dat zou eigenlijk onder controle moeten zijn met mijn pH-controller en voldoende stroming. Toch geloof ik niet dat de boel stabiel genoeg is. Metingen via HA laten zien dat de CO2 runs maakt van 2 uur aan en 2 uur uit. Dat moet wel voor schommelingen zorgen, dat kan niet anders. In een poging de aan-runs te verkorten heb ik het naaldventiel verder geopend, maar dan wordt de uit-tijd juist langer. Vermoedelijk krijg ik zo dus een CO2-overshoot en daardoor juist meer schommelingen in plaats van minder. Naaldventiel verder dicht zorgt natuurlijk voor langere aan-runs, maar de tijd dat de CO2 uit staat wordt er niet korter van. Zou het CO2-verbruik in mijn bak dan domweg te laag zijn? En moet dan misschien het licht omhoog voor kortere aan/uit-runs en daarmee een minder schommelend CO2-niveau? Ik ben alleen als de dood dat ik dan helemaal een algenexplosie ga krijgen. Wie heeft advies?
Mocht je CO2 willen verhogen (hoewel volgens mij alles boven de 20 ppm niet voor een gebrek kan zorgen mits er goede stroming is en niet absurd veel verlichting boven de bak aanwezig is) en mocht je de pH niet verder willen laten zakken dan zou je nog kunnen overwegen de GH te verhogen (bijvoorbeeld door vaker water te verversen of het water aan te harden met GH+). Of de guppen vervangen door visjes die een wat lagere pH kunnen waarderen..
André Huisman (www.new-line.nl)
Gaan we weer fabeltjes onkrachten. pH is weinig relevant voor vissen. Je kunt guppen prima op pH van 5 houden. Er is dus geen sprake van op het randje.JME schreef op woensdag 26 augustus 2026 @ 15:42:
Is hier nog iemand?![]()
Voor de guppen is die 6,8 al op het randje, maar ik zal toch niet de enige zijn met guppen en hout?
verhoog gewoon dagelijks de co2 een beetje. Als de conclusie dan is dat je pH 6,0 is, dan is dat zo.
Sommigen van jullie kunnen dit verhaal misschien nog wel herinneren. De vissen hebben destijds een fijn plekje bij @Aziraphale gevonden. Daar ben ik tot op de dag van vandaag nog blij mee.yrew schreef op zondag 8 maart 2026 @ 23:25:
Wij hebben vandaag twee goudvissen cadeau gekregen. Ze zitten in een bakje water van 16 liter. Dit leek ons wat klein en na er wat meer over gelezen te hebben, lijkt dit ook te kloppen. Nu hebben wij bewust geen huisdieren, maar worden nu wel geconfronteerd met het welzijn van twee goudvissen. Het liefst doen we er zo snel mogelijk afstand van zodat ze verder kunnen leven in de juiste omstandigheden.
Ik wacht al op antwoord van goudvis opvang. Ik zag ook dat er een vissen asiel is in Sliedrecht waar ik contact mee op wil nemen morgen. Maar als ik zelf een plek kan vinden is dat natuurlijk helemaal mooi. Mijn directe vraag voor hier nu zou zijn, heeft er iemand plek voor twee goudvissen?
Sindsdien hebben wij zelf ook niet stil gezeten en hebben we vandaag, precies zes maanden later, de sleutels van ons nieuwe huis ontvangen. Daarbij zit ook een vijver die we gaan behouden.
Hij staat leuk vol met verschillende waterplanten, plus minus 30 vissen en wat kikkers.
Dus ja, ik heb nu een vijver en we gaan ons best doen om zo goed mogelijk voor alle dieren die er in leven te zorgen. De eerste prio voor nu is een net over de vijver zodat de herfstbladeren er niet in vallen.
:strip_exif()/f/image/TNWVjBCwEbIERATbsjyzRC8T.jpg?f=fotoalbum_large)
Groetjes
Maar nu ik hier zo zit aan mijn vijver vind ik het leuk. Het is gewoon fijn om ze te zien zwemmen. Daarstraks kwamen ook de kikkers even gedag zeggen, echt onwijs gezellig.
En ik zie gewoon dat ze het zoveel fijner vinden dan een klein bakje met kiezeltjes
[ Voor 10% gewijzigd door yrew op 08-09-2026 17:57 ]
Groetjes
De rio240 wordt vandaag normaal geleverd.
Ik heb de bench waarop de aquarium komt, extra verstevigd :)
Dit weekend ook naar poisson d'or geweest, amai wat een winkel man, zeg maar grootwarenhuis
Heel veel rondgekeken en ook een stuk hout , 5 stenen , 18L amazonia en 5kg wit zand meegenomen.. Alsook toch een zwarte folie om te kleven .
Als ik em deze week krijg, ga ik wat spelen met het hout al heb ik dit al gedaan los op het meubel ;)
Het hout en steven spoel ik best af met kokend water dacht ik...
Eenmaal de looks vastliggen, ga ik terug naar poisson d'or voor aankoop waterplanten en onderhoudsmateriaal
Alleen bij die tweede is de voet zo zichtbaar om die dan weg te krijgen...
Bedoeling is wel het hout helemaal links te zetten...
Een paar mogelijke uitkomsten:
Al weet ik het zo niet... ik wil echt een wauw effect...
[ Voor 19% gewijzigd door skank op 15-09-2026 17:30 ]
Vraagje, Hebben jullie zaken ge3dprint voor de aquarium? Ik zie tools, maar vraag me af of ze handig zijn of beter gewoon echte tools koop...
Maar ook zaken als een hose holder om water te wisselen.
Daar wil ik inderdaad iets handigs voor... ik wil ook dat het vullen, niet alles om zeep helpt, ik hoor graag tips
Zijn er overigens mensen die een zandweg hebben middenin bv de aquasoil?
Hoe doe je dit exact zonder dat bv de vissen dit door elkaar gooien?
Ik kan wel gedeeltelijk afboorden met stenen maar zeker niet alles...
[ Voor 24% gewijzigd door skank op 16-09-2026 19:34 ]
Tja ik heb de aquasoil al dus ja.JME schreef op woensdag 16 september 2026 @ 21:47:
Wat betreft een zandpaadje: mijn ervaring is dat alles wat door elkaar kan gaan ook door elkaar zal gaan. Hier is de hele bodem van filterzand, zou nooit meer anders willen. Aquasoil is mij teveel gedoe, maar ieder z’n ding natuurlijk
Hoezo teveel gedoe
Ja van alles. Filterkorfjes, stukjes buis. Verloopjes.skank schreef op woensdag 16 september 2026 @ 17:30:
Hij is toegekomen ! Zalig !
Vraagje, Hebben jullie zaken ge3dprint voor de aquarium?
Alles wat niet te koop (of duur) is in de winkel. Internet staat er vol mee, en anders zelf even iets in elkaar klikken.
Geen PLA gebruiken, dat breekt af in aquariumwater...
[ Voor 7% gewijzigd door de Peer op 17-09-2026 20:11 ]
@skank achterwand vochtig maken met wat water (en een beetje afwasmiddel erin), poster erop, en dan met een bankpasje oid voorzichtig de luchtbellen naar de dichtstbijzijnde zijkant werken.
[ Voor 6% gewijzigd door toolkist op 19-09-2026 15:13 ]
Er bestaat idd lijm. Dus geen lijm? Idd een egaal zwarte...toolkist schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 15:09:
Gezien het gewenste wauw effect van de inrichting ga ik uit van / hoop ik op een egaal zwarte achtergrond.
@skank achterwand vochtig maken met wat water (en een beetje afwasmiddel erin), poster erop, en dan met een bankpasje oid voorzichtig de luchtbellen naar de dichtstbijzijnde zijkant werken.
Zeker geen lijm he?
Dus geen lijm maar water?
Je kunt 6 euro voor een tube 'posterfix' oid betalen, of nagenoeg niks voor wat water en een paar druppels afwasmiddel. Ik zou het wel weten (geen poster maar schoolbord verf, maar goed dat was de keuze niet 😇)skank schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 15:21:
[...]
Er bestaat idd lijm. Dus geen lijm? Idd een egaal zwarte...
Zeker geen lijm he?
Dus geen lijm maar water?
Remember: A CRAY is the only computer that runs an endless loop in just 4 hours...
Remember: A CRAY is the only computer that runs an endless loop in just 4 hours...
Ik heb maar 2 stopcontacten aan het meubel en 1 daarvan is voor mijn subwoofer. dus eigenlijk maar 1 vrij.. of ik ik moet de subwoofer in een verdeelblok steken samen met mijn pomp en verwarming en dan de het ander stopcontact mn slimme stekker gebruiken en daar de verlichting op steken...
Ik gebruik overigens de verlichting van de jewel zelf..
Hoe vaak moet die verlichting aan per dag?
De pomp en verwarming mag nooit uit neem ik aan?
De verlichting komt bij ons van die duitse site met controller en alles. Die gaat rond 12 uur aan met een sunrise beleving en bouwt door de dag heen op naar 70% licht. In de namiddag bouwt hij weer af en in de avond doet hij een sunset routine en gaat ie uit rond 21:00 uur.
Meet licht is meer plantengroei maar ook meer algenkans. De balans zoeken is dus key.
Voeren doen we dan weer wel handmatig, want dat is gewoon leuk om te doen
Remember: A CRAY is the only computer that runs an endless loop in just 4 hours...
Niet meer dan 2 blokken zou ik doen. Idealiter gewoon 1skank schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 19:17:
Hoe vaak moet die verlichting aan per dag?
Pomp altijd aan, alleen uit tijdens onderhoud (en dat niet te vaak doen).De pomp en verwarming mag nooit uit neem ik aan?
Temperatuur maakt voor de bak zelf minder uit, zo snel koelt het niet af. Weet niet of je zonnepanelen hebt maar je zou dan zelfs kunnen overwegen om thermostaat alleen overdag aan te doen.
Welk materiaal is wel geschikt? Want ABS wordt ook afgeraden.de Peer schreef op donderdag 17 september 2026 @ 20:10:
[...]
Geen PLA gebruiken, dat breekt af in aquariumwater...
André Huisman (www.new-line.nl)
PETG gaat bij mij goed in het waterHuismAndré schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 21:07:
[...]
Welk materiaal is wel geschikt? Want ABS wordt ook afgeraden.
Nu deze morgen de tape eraf gehaald maar hij komt dus aan de randen los helaas..
Nu hij blijft wel hangen, maar toch ff de lijm gaan halen voor de randen...
IOTDomotica op YT. Podcast bij Kophi: ook op YT.
Knippen en tegelijk afzuigen, idealiter met 2 personen.NiGeLaToR schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 10:47:
Ik mosbollen kopen, hier en daar stukje plakken aan wat takken voor decor en de garnalen, blijkt dat de meest woekerende soort in m'n aquarium te worden. Kan het eraf halen en nieuwe mosbollen maken uiteraard, maar.. wat doen jullie met je mosgroei? Plukken, knippen, weggooien? Heb geen mos-bol-centriguge, dus heb vooral mos-bos en echt een mooi bol kan ik er niet van maken.
IOTDomotica op YT. Podcast bij Kophi: ook op YT.
Ik heb vele jaren 3 mosbollen gehad (ooit begonnen als 2 stuks, opgedeeld, bijgeknipt; zeker een jaar of 10 gehad). Nooit last. Lagen rechts voorin. Op een gegeven moment naar linksachter verplaatst (vlak bij het HMF). In no-time (paar maanden) zaten ze in het filterschuim (vonden we er wel leuk uitzien) en vlak daarna in het javamos (en toen was het 'oh-oh'...). Half jaar geleden de mosbollen weggegooid en zoveel mogelijk stukjes verwijderd. Nu eindelijk aan de winnende hand. Hier komen mosbollen (die niets met mos te maken hebben maar een vorm van draadalg zijn) er _nooit_ meer in.TukkerTweaker schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 17:37:
[...]
Knippen en tegelijk afzuigen, idealiter met 2 personen.
André Huisman (www.new-line.nl)
Mos groeit bij mij op de hardscape, uithalen is geen doen.NiGeLaToR schreef op dinsdag 22 september 2026 @ 18:32:
@TukkerTweaker kan het gewoon uitpakken, het is vrij dicht. Heb al wat afgeknipt en dat is een eigen leven gaan leiden elders in de bak. Garnalen vinden het geweldig.
IOTDomotica op YT. Podcast bij Kophi: ook op YT.
Heb nu 3 maanden een pla geprint rooster in mijn (zout) aquarium nadat ik ergens las dat dat prima kon in de praktijk. Zie daar nog helemaal niks aan degradatie ofzo. Nog geen jaren dus maar so far so good.HuismAndré schreef op zaterdag 19 september 2026 @ 21:07:
[...]
Welk materiaal is wel geschikt? Want ABS wordt ook afgeraden.
Ohhi - Familie foto's delen via een europees prive sociaal netwerk - Blubhub - IOS app om je aquarium bij te houden
Eerste jaar ging bij mij ook goed, daarna viel alles uit elkaarKoetjeboe schreef op woensdag 23 september 2026 @ 16:32:
[...]
Heb nu 3 maanden een pla geprint rooster in mijn (zout) aquarium nadat ik ergens las dat dat prima kon in de praktijk. Zie daar nog helemaal niks aan degradatie ofzo. Nog geen jaren dus maar so far so good.
Mijn hardscape is done.
Eigenlijk wel tevreden mee.
Hoe trekken jullie trouwens foto's van je aquarium, het ding weerspiegeld zo...
Hout is vastgelijmd aan de stenen, en voedingssupplementen in de aquasoil.
Morgen om de plantjes..
Ik dacht aan deze lijst:
| Bacopa caroliniana | ±10–15 stengels | Achter hout |
| Vallisneria nana | ±6–8 rozetten | Rechtsachter/filter |
| Cryptocoryne wendtii 'Green' | ±6–8 | Rond hout/overgang |
| Eleocharis parvula | ±1 grote portie / meerdere kleine | ±35–45 cm rechtervoorgrond |
| Christmas moss | 2–3 kleine porties | Beperkt op hout |
Ik denk aan:
- schaar (welke?)
- pincet om plantjes erin te duwen/planten?
- thermometer?
- hoe ga ik mn waardes checken alvorens de vissen erin te steken? Wat meedoen?
- iets om over de aquarium te hangen om te vullen/ledigen?
- iets om de bodem te kuisen?
Ik hoor graag tips...
In het donker. Dus licht uit, gordijnen dicht.skank schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 16:04:
Hoe trekken jullie trouwens foto's van je aquarium, het ding weerspiegeld zo...
André Huisman (www.new-line.nl)
Hmm, dan kan je dus niet meer het ene er uit halen zonder het andere of gewoon verleggen.skank schreef op vrijdag 25 september 2026 @ 16:04:
Hout is vastgelijmd aan de stenen
Een setje van bij Ali doet het hier prima.- schaar (welke?)
- pincet om plantjes erin te duwen/planten?
Ik heb geen aparte thermometer meer. Mijn externe verwarming doet het prima als ik die aanschakel.- thermometer?
Een testkit, een koffertje met druppeltesten dus. Zelf vind ik wat strips ook wel handig om even snel te checken of waardes van de ene op de andere dag wat schommelen.- hoe ga ik mn waardes checken alvorens de vissen erin te steken? Wat meedoen?
Als je een externe filter hebt, kan je een T-splitsing maken in je aanzuig.- iets om over de aquarium te hangen om te vullen/ledigen?
Ik neem gewoon een lijmklem om de slang aan de bovenkant vast te houden tijdens het vullen.
Misschien zoekt een mede-tweaker nog een groot aquarium tegen een laag prijsje?
Spijtig genoeg moet ik mijn aquarium weg doen omdat wij 6 weken Lang een hele grote verbouwing hebben. Ivm omvang en gewicht kan ik dit ding nergens tijdelijk neerzetten. Alle opties overwogen maar ik ga de vissen en planten in een tijdelijke koi opvang bak doen van 700 liter op zolder en als de nieuwe vloer en keuken erin zit ga ik een nieuw aquarium bestellen .
Ik zal heel weinig vragen voor de bak zelf. Het meubel mag iemand gratis hebben maar ik denk dat daar geen interesse in is. Zelf gebouwd , super stevig maar ook zwaar. En anders gaat het meubel de container op
enige wat optioneel erbij kan worden gekocht zijn de lampen van chihiros wrgb want er hangt een 120cm en 60cm lamp boven.
Filter hou ik zelf want die moet op de tijdelijke opvangbak blijven draaien.
Aquarium is 200x60x60 , wel zeker 4 mensen nodig (minimaal) om te tillen.
Ps lampen zijn echt net aangegaan vandaar nog op ochtendkleur:)
:strip_exif()/f/image/vBykZjIP83bv2rfa9EPV6XWn.jpg?f=fotoalbum_large)
Zeker weten dat als ik m'n bak destijds even ergens had moeten stallen, zij wel mee hadden willen denken.
3120WP Solax, 4825WP SolarEdge, Nibe S2125-8 met een VVMS320, 11,52 kWh Zendure 2400AC+
Dus ik wil voor een andere afmeting gaan in een hoek bijvoorbeeld 120x120x70 hoog.
Maar goed, eerst deze kwijt raken
Geef je weinig kans. Weinig vraag naar grote bakken.HenkS schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 14:49:
Misschien even goede toevoeging: hij past straks niet meer in de woonkamer. 200 cm is te lang met onze nieuwe meubels.
Dus ik wil voor een andere afmeting gaan in een hoek bijvoorbeeld 120x120x70 hoog.
Maar goed, eerst deze kwijt raken
Weet niet hoe je LFS erin staat waar je je nieuwe bak wil halen, wellicht kun je een deal met ze maken dat ze je huidige bak als showroom bak overnemen oid en jij dan korting krijgt op je nieuwe bak?
Ik had geen zin in het gedoe om de mijne zelf af te voeren of door wildvreemden, dus heb hem aan de LFS "gedoneerd" als showroombak waarbij ze em zelf op kwamen halen incl afkoppelen en leeghalen en alles.
Voor hun natuurlijk een prima deal, maar ik was blij dat ik er zo zonder gedoe vanaf was dus uiteindelijk voor mij ook. En toen ik later nog een klein bakje wilde inrichten kreeg ik die voor de inkoopprijs mee incl inrichting en techniek.
3120WP Solax, 4825WP SolarEdge, Nibe S2125-8 met een VVMS320, 11,52 kWh Zendure 2400AC+
Haha nee hoor, heb m bijna 2 jaar staan en super blij mee. Alleen door de verbouwing en nieuwe inrichting kan t gewoon niet meer. Wel balen maar goed is wat het isAziraphale schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 16:45:
Ah, nou snap ik hem. Je hebt gewoon ergens verkeerde keuzes gemaakt.
Hey dat is wel een goeie want idd in the end wil ik geen gedoe en krijg ik er toch bijna niks meer voortoolkist schreef op zaterdag 26 september 2026 @ 16:45:
[...]
Geef je weinig kans. Weinig vraag naar grote bakken.
Weet niet hoe je LFS erin staat waar je je nieuwe bak wil halen, wellicht kun je een deal met ze maken dat ze je huidige bak als showroom bak overnemen oid en jij dan korting krijgt op je nieuwe bak?
Ik had geen zin in het gedoe om de mijne zelf af te voeren of door wildvreemden, dus heb hem aan de LFS "gedoneerd" als showroombak waarbij ze em zelf op kwamen halen incl afkoppelen en leeghalen en alles.
Voor hun natuurlijk een prima deal, maar ik was blij dat ik er zo zonder gedoe vanaf was dus uiteindelijk voor mij ook. En toen ik later nog een klein bakje wilde inrichten kreeg ik die voor de inkoopprijs mee incl inrichting en techniek.
[ Voor 36% gewijzigd door DexterDee op 03-10-2026 13:51 ]
Onderhoud is hier altijd erg regelmatig, tegelijk met de wekelijkse waterwissel. Dus dat is het niet. Maar kun je me uitleggen wat de link met de GH in je advies is?HuismAndré schreef op woensdag 26 augustus 2026 @ 15:55:
@JME Ik heb ook een tijdje last gehad van baardalg (onregelmatig onderhoud wegens gezondheidsomstandigheden). Maar nu ik alles weer een beetje op de rit heb verdwijnt de baardalg ook vanzelf weer (is trouwens nooit problematisch geweest maar een randje hier en daar was wel te zien). Dus: Kan het zijn dat de regelmaat er ook bij jou een beetje uit is (geweest)?
Mocht je CO2 willen verhogen (hoewel volgens mij alles boven de 20 ppm niet voor een gebrek kan zorgen mits er goede stroming is en niet absurd veel verlichting boven de bak aanwezig is) en mocht je de pH niet verder willen laten zakken dan zou je nog kunnen overwegen de GH te verhogen (bijvoorbeeld door vaker water te verversen of het water aan te harden met GH+). Of de guppen vervangen door visjes die een wat lagere pH kunnen waarderen..
Voor jou een vergelijkbare vraag, kun je hier iets meer over vertellen? Waarom lees je bij informatie over vissoorten vrijwel altijd een pH-range als dat in werkelijkheid niets zou uitmaken? Niet dat ik je niet geloof, maar ik wil graag snappen wat ik doe.de Peer schreef op woensdag 26 augustus 2026 @ 16:38:
[...]
Gaan we weer fabeltjes onkrachten. pH is weinig relevant voor vissen. Je kunt guppen prima op pH van 5 houden. Er is dus geen sprake van op het randje.
verhoog gewoon dagelijks de co2 een beetje. Als de conclusie dan is dat je pH 6,0 is, dan is dat zo.
En nu we het over pH hebben: het schijnt dat de stabiliteit van de pH minstens zo belangrijk is als de hoogte van de pH. Ik probeer dat te rijmen met het gebruik om de CO2 ‘s nachts uit te zetten en dat lukt me niet echt. Verstand van?
Ik kom ietsje tekort en wil geen hele zak moeten kopen.
Die pH range is vaak simpelweg de pH die ze gemeten hebben in het natuurlijke leefgebied volgens mij.Voor jou een vergelijkbare vraag, kun je hier iets meer over vertellen? Waarom lees je bij informatie over vissoorten vrijwel altijd een pH-range als dat in werkelijkheid niets zou uitmaken? Niet dat ik je niet geloof, maar ik wil graag snappen wat ik doe.
De pH zelf is weinig belangrijk, het gaat er veel meer om waardoor die pH een bepaalde waarde heeft. Is dat door humuszuren en veel co2 of door een zoutzuur fabriek in de buurt.
pH is maar een meting, gewoon omdat het kan. Voor de vissen is de waterkwaliteit veel belangrijker.
Tegen algen kan het belangrijk zijn dat het niet fluctueert. Voor de vissen maakt het niet echt uit.En nu we het over pH hebben: het schijnt dat de stabiliteit van de pH minstens zo belangrijk is als de hoogte van de pH. Ik probeer dat te rijmen met het gebruik om de CO2 ‘s nachts uit te zetten en dat lukt me niet echt. Verstand van?
Foutje. Moet KH zijn. Als je de CO2 wilt verhogen zonder de pH nog verder te verlagen dan kun je de CO2 verhogen én de KH verhogen (pH blijft dan gelijk).JME schreef op zaterdag 3 oktober 2026 @ 10:24:
[...]
Onderhoud is hier altijd erg regelmatig, tegelijk met de wekelijkse waterwissel. Dus dat is het niet. Maar kun je me uitleggen wat de link met de GH in je advies is?
https://aquariumscience.org/15-6-2-kh-ph-co2-relationships/
André Huisman (www.new-line.nl)