• arnoldniessen
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 10:28
TinusH777 schreef op zaterdag 24 oktober 2026 @ 00:12:
Een tussenstap is de 8kw Altherma + 3kw backup heater. Die 8kw zal genoeg zijn voor het grootste deel van het jaar, die 3kw booster stapt pas in bij nachtvorst (kun je zelf instellen). Ik heb de booster op -15 gezet, dus is tot dus ver nooit gebruikt. Voordeel is dat de 8kw een kleinere warmtepomp is die op lager vermogen kan draaien dan de 11kw.

De Quatt Duo warmtepomp is gemaakt om in duo te draaien: bij een defrost van de 1 neemt de andere het over. Ik heb nergens gelezen dat Daikin Altherma ook bedoeld is om in duo te draaien en ook zo slim tewerk gaat. Valliant zie ik wel in duo aangeboden.
8+3 zou hier te krap zijn, en de backup heater is erg inefficient voor reguliere verwarming. De backup heater wordt helaas overigens ook gebruikt bij defrosts en retour<25 en bij aanvoer-setpoint<25, dus dat probeer ik ook te voorkomen.

Het is wenselijk dat ze niet tegelijk gaan defrosten maar om en om. Hoe regelt Daikin dat, via die cascade-regeling? Met P1P2MQTT kun je dat proberen te voorkomen (door soms een eerder defrost request te geven) maar dat werkt niet altijd.

Daikin 2x8kW EBLA08E3V3+EHYHBX08AAV3+EKHWS200D3V3 - P1P2MQTT bridge - HA - USBtin - Zehnder Q600 / gasloos


  • arnoldniessen
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 10:28
Jog schreef op zaterdag 24 oktober 2026 @ 05:42:
Zou je dan een hybride kunnen neerzetten? Eentje die de "gasketel" kan opzetten, waar de gasketel dan toevallig een zwaardere warmtepomp is.
Dat zou je de monoblock-hybride moeten nemen (EHJA*), en die heeft geen eigen debietsensor, wat regelen lastiger maakt. Waarom dan niet gewoon een monoblock? Ook die kan een externe backup-heater aansturen (al gebruik ik dat niet). De split kan dat misschien ook.

Daikin 2x8kW EBLA08E3V3+EHYHBX08AAV3+EKHWS200D3V3 - P1P2MQTT bridge - HA - USBtin - Zehnder Q600 / gasloos

Minimalist1 schreef op vrijdag 23 oktober 2026 @ 19:46:
[...]

Het is gewoon een wettelijke verplichting als de warmtebron wordt vervangen of een substantieel deel van het afgiftesysteem. Maar als je als gebruiker zelf maar accepteert dat het prutsers zijn of omdat het zomer is dan is het einde natuurlijk wel zoek.
asing schreef op vrijdag 23 oktober 2026 @ 20:39:
[...]


Even een stukje van de Overheid erbij gepakt : https://www.rvo.nl/onderw...wen/epbd-iii/systeemeisen

[Afbeelding]

In mijn geval hebben de radiatoren zo'n thermostatische kraan maar geen voorziening om de flow aan te passen. Dan hoeft er niet ingeregeld te worden.

Aan de andere kant, de flow door de radiatoren is geen probleem. De woning heeft met al die aangebrachte isolatie :X op dit moment een zeer lage warmtevraag waar de Daikin wat moeite mee heeft.
Nog even over die verplichting:

In het eerste blokje van diezelfde site van de Overheid staat:
"Is het voor huiseigenaren nu verplicht om na vervanging van de cv-ketel de radiatoren waterzijdig in te regelen......"
Als je dat blokje open klikt, dan staat daar als antwoord: "Ja, dit is verplicht. ......"
Dus niet de installateur is verplicht om dat te doen! De eigenaar mag dat ook door een ander bedrijf laten doen als de eigenaar dit zelf niet kan (wat in de meeste gevallen zo is), of hij mag het zelf doen. De verplichting gaat erover dat de eigenaar verplicht is.

Juridisch gezien heb je geen poot om op te staan, als je de installateur daar verantwoordelijk voor wil laten zijn, tenzij dit in de offerte staat.

[ Voor 11% gewijzigd door piieter op 24-10-2026 09:13 ]

ERGA08EAV3H7 | EHVH08S18EJ9W | BRC1HHDAW | 116 m² Vloerverwarming | 29°C @ -10°C / 26°C @ 15°C | ∆T = 3 | Vrijstaande jaren-30 woning 178 m². Gasloos per 21-09-2023. | PV: 6000 Wp. | 3x IQ Battery 5P Enphase 15 kWh.


  • danny.s
  • Registratie: November 2021
  • Laatst online: 10:03
TinusH777 schreef op zaterdag 24 oktober 2026 @ 00:12:
[...]

Een tussenstap is de 8kw Altherma + 3kw backup heater. Die 8kw zal genoeg zijn voor het grootste deel van het jaar, die 3kw booster stapt pas in bij nachtvorst (kun je zelf instellen). Ik heb de booster op -15 gezet, dus is tot dus ver nooit gebruikt. Voordeel is dat de 8kw een kleinere warmtepomp is die op lager vermogen kan draaien dan de 11kw.

Ik heb ook een 11kw overwogen, maar de installateur gaf aan dat ik dan ook dikkere leidingen moest installeren ivm het debiet dat je nodig hebt bij 11kw. In plaats daarvan toch maar gasbetonnen vloer gestort met vloerverwarming en HR++ ramen geplaatst...toen was 11kw niet meer nodig.

De Quatt Duo warmtepomp is gemaakt om in duo te draaien: bij een defrost van de 1 neemt de andere het over. Ik heb nergens gelezen dat Daikin Altherma ook bedoeld is om in duo te draaien en ook zo slim tewerk gaat. Valliant zie ik wel in duo aangeboden.
Om de BUH mee te nemen als standaard capaciteit, is mijn inziens echt geen goed advies. Het zou backup moeten zijn, niet deel van de hoofd verwarming. Het net heeft het al zwaar te verduren. En als iedereen op deze manier zijn WP zou dimensioneren, gaat bij iedereen maar de BUH aan als het goed vriest, en heeft niemand verwarming meer.

  • luckylucg
  • Registratie: Juni 2026
  • Laatst online: 11:17
arnoldniessen schreef op zaterdag 24 oktober 2026 @ 08:27:
[...]

De backup heater wordt helaas overigens ook gebruikt bij defrosts en retour<25
Interessant gegeven!

Hypothetisch zou je de aanvoertemperatuur dus verhogen om de retour boven de 25°C te houden. Iets lagere COP tijdens het verwarmen, maar mijn gevoel zegt dat dit per saldo alsnog efficiënter is dan BUH tijdens defrosts?

Andere optie is ΔT lager zetten
Pagina: 1 ... 183 184 Laatste

Let op:
Jouw instelling delen? Instellingen bekijken?
https://docs.google.com/s...XVyTQMqI/edit?usp=sharing

Hulp nodig met domotica/ESPaltherma?
Daikin Altherma 3 -> ESPAltherma