@
hilsmit Ik heb hetzelfde idee gehad om de de warmtepomp te gebruiken de zonneboiler te verwarmen, ik heb zelf een Atag Q-Solar met 200L Boiler. Begreep echter (en heb ook regelmatig teruggelezen) dat de spiralen/wisselaars uit de "oude/bestaande" zonneboilersystemen vaak de klein bemeten zijn om het vat goed te kunnen verwarmen.
Ik heb mijn systeem afgelopen weekend in bedrijf gesteld, ATAG Energion M Hybrid 50 Light. Dit is een bundel waarbij de Lightbox (Met NEOZ en One Zone) als elektronische stuurunit gebruikt wordt (Bundel incl. 25L Buffervat, Wilo Pomp). Hier zit dus geen hydraulische binnenunit bij en moet je zelf iets maken, de ODM50 is altijd hetzelfde. Ik heb geen aparte binnenunit, maar het 25L buffervat hiervoor gebruikt.
De regel elektronica is ook steeds gelijk, het verschil is als volgt:
- Hybrid Light -> Geen hydraulische binnenunit, alleen losse Lightbox (Energy Manager) + Neoz + One Zone (Dus alleen elektronica binnen)
- Hybrid All -> Universele Hydraulische binnenunit met ingebouwde Energy Manager + Neoz + One Zone
- Hybrid Zone -> Specifiek passende hydraulische binnenunit voor I-Zone ketel met ingebouwde Energy Manager. Waarbij de functies van de Neoz vervangen worden door de bedieningsinterface van de I-Zone ketel.
Mijn system is als volgt:
- ODM 50 Buitenunit
- Q-Solar 38Kw CV-Ketel (op 7kw)
- Lightbox Binnenunit + Neoz + One Zone (Als Gateway voor de Wifi)
- Honeywell Evohome Aan/Uit Zoneregeling sturing middels BDR91T i.c.m. WAR voor optimalisatie aanvoertemperatuur (via Buitenvoeler).
- Honeywell HCC100 voor Vloerverwarming en HR92 voor (overbemeten) Radiatoren
- 25L Parallel Buffervat (Waar de Warmtepomp en de Q-Solar CV/Zonnegascombi op uitkomt)
- Wilo Yonos Pico Circulatiepomp (parallel met de Warmtepomp via de Energy Manager)
- Vloerverwarming i.c.m. Radiatoren, Watertemperatuur 45 graden, alles waterzijdig ingeregeld.
- Woning (in renovatie), 1200M3, 475m2, bouwjaar 1830, deels HR++, redelijk geïsoleerd (alle gerenoveerde ruimtes voorzien van HR++, geïsoleerde voorzetwanden en vloerisolatie).
- Jaarverbruik 2024 = 2000m3 gas.
Ik heb het volgende schema van Atag gebruikt.
Ondertussen lijkt het in de basis allemaal te werken (Komt later nog een 200LBuffer met Hout-CV Kachel bij), het huis wordt warm, maar zal nog wel e.e.a. gefinetuned moeten worden. Daar is het nu alleen het weer niet voor. Ben druk de historie van dit topic aan het doorlezen en aantekeningen aan het maken.
Ik merk dat de CV spiraal door mijn zonneboiler ook warm wordt, normaliter wordt deze door de zonneboiler voor de voorverwarming van het retourwater gebruikt als de boiler warmer is dan de gevraagde aanvoertemperatuur, ter ondersteuning van de CV. Dit kan in het voor/najaar prettig zijn. De zonneboiler warmt dan overdag op en zorgt in de avond als de verwarming nog aan gaat voor de eerste voorverwarming van het cv-water. In de huidige situatie ondersteund deze dus ook de Warmtepomp.Visa-Versa werkt dit wellicht ook als voorverwarming voor het tapwater....
/f/image/N5wEuJVDUKbZY6OpI5W2TF6L.png?f=fotoalbum_large)
Overigens ben ik aan mijn 3e One Zone thermostaat toe.... de 1e zat Ariston software in en deed de Wifi het niet, de 2e werkte prima, tot hij ineens de taal in de war gooide en alle menu items niet meer overeen kwamen met de functies (Bekend probleem, zou een update voor zijn, maar zal ik gemist hebben). Ben nu in afwachting van Atag.
[
Voor 20% gewijzigd door
MnM op 23-04-2025 13:56
]