Interessant topic. Maar aangezien het kader van "rijk" voor een ieder ander is, is er geen eenduidig antwoord.
Maar dat was wellicht al wel gebleken uit alle reacties in dit topic
Als ik het voor mijzelf projecteer:
Ik (33 jaar) werk full time in loondienst en mijn vrouw (31 jaar) werkt part time in loondienst. Samen hebben we drie kinderen. Door dat laatste voel ik mij al "rijk". Ik ben gezegend met drie gezonde kinderen waar anderen (ook in mijn directe omgeving) moeite hebben om zwanger te worden en (nog) niet de vreugde en het rijkdom van het ouderschap ervaren.
Dit heeft overigens nog niks te maken met het wel of niet in loondienst zijn, maar wel over het "rijk" zijn (of voelen).
Als ik kijk naar ons inkomen, dan komt er gemiddeld iedere maand zo'n
Members only:
Alleen zichtbaar voor ingelogde gebruikers.
Inloggen
aan salaris binnen.
Naast het salaris, krijgen we ook nog KDV toeslag, 3x kinderbijslag en belastingteruggave (HRA en IACK).
Worden we hier (financieel) rijk mee? Nee, ik vrees dat ik geen miljonair (ben je dan financieel rijk?) zal worden met werken. Maar het is meer dan voldoende, zodat we niet echt op hoeven te letten wat we iedere dag uitgeven. Eind van de maand (of eigenlijk begin van de maand, als we de verschillende spaarpotjes vullen) blijft er voldoende inkomen over.
We kunnen in die zin kopen wat we willen, zonder daar echt over na te hoeven denken. Iedere maand gaat er gemiddeld zo'n 20 tot 25% van het netto salaris richting de diverse spaarpotjes.Daarnaast worden die spaarpotjes ook nog gevuld met alle extra eenmalige uitkeringen die mijn vrouw krijgt (13e maand, vakantiegeld, CAO uitkeringen, etc.).
Zoals gezegd: (financieel) rijk worden we niet met ons inkomen in loondienst. Maar omdat we wel kunnen doen en laten wat we willen, zonder te kijken of er voldoende geld is, voelen wij ons wel "rijk".
Van ons inkomen kunnen we voldoende leuke dingen doen. Zo hebben we diverse jaarabonnementen op speelparken en dierentuinen (aangezien alles x 5 gaat, zijn dit toch redelijk flinke bedragen) en gaan we toch wel met regelmaat weekendjes weg (denk toch wel minimaal 1x per kwartaal) en minimaal twee weken op zomervakantie (alhoewel het dit jaar nog de vraag is of dat dit door kan gaan).
We kunnen goed rondkomen van ons inkomen, maar dat komt ook mede doordat we niet echt naar ons inkomen zijn gaan leven. Toen wij ons huis kochten, verdienden we een stuk minder (oke, we hadden toen ook nog geen kinderen... voor degene die nog geen kinderen hebben, kinderen zijn duur...). We zouden kunnen verhuizen naar een groter huis met hogere maandlasten. Maar in principe hebben we voldoende ruimte. De kinderen hebben allemaal hun eigen slaapkamer, we hebben een rommelkamer / kantoortje en een kindvriendelijke buurt. Natuurlijk kijken we wel eens of we groter kunnen wonen (aparte speelkamer, zodat dit niet meer door de woonkamer slingert), maar alles wat we tegenkomen, vinden we het gewoon niet waard om er maandelijks extra voor te betalen.
Verder hebben we de vrijheid om minder te werken, als we dat zouden willen. Het is voor ons niet per se nodig om de uren te maken die we nu doen. Maar we vinden ons werk leuk genoeg, omdat vooralsnog wel te blijven doen.
Zou ik meer kunnen verdienen als ik wat anders (bijv. zzp'er worden) zou gaan doen of bij een ander bedrijf zou werken? Vast wel! Maar ik vraag mij of het financiële aspect de rest voor mij goed zou maken. Waar ik nu in loondienst zit, heb ik meer dan voldoende vrijheid. Ik kan redelijk mijn eigen uren indelen en ben niemand echt verantwoording verschuldigd. Ik zou momenteel ook niet voor een paar honderd euro (netto) overstappen. Natuurlijk heeft alles wel een prijs, maar soms moet je ook gewoon tevreden zijn met wat je hebt.
Rijk zijn betekend voor mij:
- Gezond zijn;
- Leuke dingen kunnen doen, zonder een afweging te hoeven maken of we de rest van de maand nog wel doorkomen (als ik wil gaan shoppen, kan ik dat lekker doen zonder na te hoeven denken of mijn vrouw ook is gaan shoppen voor zichzelf en/of de kids en we eind van de maand nog wel boodschappen kunnen doen);
- Niet de druk ervaren om te "moeten" werken om de vaste lasten te kunnen betalen;
- Maandelijks wat geld opzij zetten voor mocht het wel een keertje tegen zitten (en van hetzelfde geld doen we ook weer wat leuke dingen, het is niet zo dat het potje oneindig ver doorgroeit);
Dus ja, in loondienst kan je zeker "rijk" worden. Alleen de definitie van "rijk" wordt door iedereen anders ervaren.
Vergelijk het met iemand die 2.000 euro netto verdient. Als die 3.000 euro netto zou verdienen, zal diegene zich (financieel) tijdelijk enorm "rijk" voelen. Het biedt wellicht nieuwe mogelijkheden op zaken die daarvoor niet echt mogelijk waren.
Maar iemand die nu 6.000 euro netto verdient, zal zich niet blijer voelen als die 7.000 euro netto zal gaan verdienen. Die kan waarschijnlijk nu 1.000 euro meer sparen. Die kon al kopen wat diegene graag wilde, zonder de stuivers om te hoeven draaien.
En iemand die nu 10.000 euro netto verdient, zal zich wellicht zwaar ongelukkig voelen als die nu door de crisis "maar" 7.000 euro netto zal verdienen. Het inkomen (ongeacht of dit uit loondienst komt of niet) is voor iedereen anders en het is ook afhankelijk waar iemand vandaan komt.