Lange dagtrip met de Leaf: textbook voorbeeld dat het wél kan (zonder oververhitting)
Gisteren een dagtrip gemaakt van bijna 400 km in totaal met m’n Nissan Leaf (ZE1), en eerlijk is eerlijk: alles verliep vlekkeloos. Dit was echt zo’n rit waarbij alles klopte en die laat zien dat langere afstanden met de Leaf prima te doen zijn, zolang je maar slim plant.
Route en verbruik
Ik heb bewust een stuk binnendoor gereden, tot aan Roermond. Google Maps gaf zelf aan dat dat bijna 50 procent energie zou besparen ten opzichte van de snelweg, en dat bleek ook zo:
- Tot aan de grens haalde ik gemiddeld 9,0 kWh per 100 km
- Over de volledige rit eindigde ik op 10,8 kWh per 100 km
En dat is inclusief een extra stukje (16 km) in de ochtend om m’n vrouw nog naar haar werk te brengen.
Onderweg reed ik vrijwel constant rond de 90 km/u, vaak achter vrachtwagens, met ProPILOT aan. Echt ontspannen rijden. Alleen één keer heb ik een vrachtwagen ingehaald om wat extra afstand te creëren, omdat een automobilist achter me begon te slingeren. Maar verder was het gewoon relaxed cruisen.
Via Android Auto had ik “snelwegen vermijden” aangevinkt vanaf een bepaald punt, maar jammer genoeg kun je dat niet alleen voor een deeltraject instellen. Toch leverde het me zo’n 13 km routekorting op en een zuiniger rit, dus zeker de moeite waard.
Laden en accutemperatuur
Tijdens bezoek pretpark geladen aan een publieke Vattenfall-paal (€0,37/kWh) en daar 23,6 kWh geladen voor €8,86. De grote vraag was vooraf natuurlijk: kom ik met dat bereik wel weer thuis?
Want ja, in Nederland moet je het vaak doen met 11 kW-laadpalen, maar een Leaf laadt daarop maximaal met 3,3 kW. En dat verschil tussen wat er theoretisch mogelijk is en wat je auto daadwerkelijk aankan, blijft toch een praktische beperking. Dat betekende dus wel een relatief lange laadstop.
Maar dankzij m’n zuinige rijstijl hoefde ik ook niet veel bij te laden. En belangrijker: de accu bleef koel, zonder tekenen van oververhitting. Een voorbeeldige laadsessie dus, precies zoals je hoopt.
Wandelen naar de paal
De laadpaal stond op ongeveer 2 km lopen van m’n bestemming, goed voor een wandeling van in totaal een halfuur. Niet ideaal, maar ik vond het prima. Ik heb daarmee zo’n €10 bespaard ten opzichte van de tarieven op P2 (€0,77/kWh). En een beetje lichaamsbeweging is geen straf als je toch zes uur op locatie bent.
Wat me opviel: in al die tijd kwam geen enkele andere EV laden. Waarschijnlijk omdat de meeste mensen niet die afstand willen lopen. Maar ik vertrouw liever op een beschikbare paal in de buurt dan op de (afgesloten) parkeerplekken dichterbij, waar je alsnog het nakijken kunt hebben.
Samengevat
- Geen laadstress
- Geen wachttijden
- Geen foutparkeerders
- Geen accuproblemen
- Geen oververhitting
Gewoon een dag zoals je wilt dat het gaat.
Conclusie
Voor wie zich afvraagt of je met een Leaf ook echt lange dagtrips kunt maken: ja, dat kan absoluut. Zolang je maar:
- zuinig rijdt (90 km/u doet wonderen)
- bewust plant (en binnendoor durft te gaan)
- en slim omgaat met laden (liever beschikbaar dan dichtbij)
Zeker, het duurt langer dan bij nieuwere en moderne EV’s. Maar de Leaf kan het gewoon, zonder hitteproblemen en zonder laadstress. Deze rit was wat mij betreft een textbook voorbeeld van hoe het wél werkt.