Het is misschien vloeken in de kerk in deze fase, maar schrijf de familiehypotheek niet te makkelijk helemaal (voor de toekomst) af. Daarmee bedoel ik niet dat je in deze hectische periode al direct alles omtrent de familiehypotheek moet gaan proberen te regelen, dat gaat je niet lukken. Wij zitten in die constructie en hebben dit lang voordat we gingen kopen volledig doorgerekend.
Wat eventueel wel zou kunnen is die familiehypotheek op een later moment alsnog opzetten. De voorwaarden van zo'n hypotheek bepaald je namelijk voor een groot deel zelf: looptijd, rente, hypotheekbedrag, versnelde aflossing, verhoging hypotheekbedrag etc.
Als je nu dus een hypotheek kunt regelen waarbij het toegestaan is om een tweede hypotheek te nemen en je een hypotheek regelt waarbij je gunstig versneld kan aflossen, dan is het eventueel mogelijk om je hypotheek die je nu afsluit later om te zetten naar een hypotheek i.c.m. een familiehypotheek.
Samenvattend:
- Je neemt een hypotheek voor 400k.
- Je kijkt wanneer je die garantstelling vader kan 'aflossen'.
- Je kijkt of het mogelijk is een tweede hypotheek te nemen (t.b.v. een familiehypotheek).
- Kijk naar het percentage dat je versneld elk jaar mag aflossen.
Na X jaar.
- Je hebt alles omtrent familiehypotheek gelezen en durft ervoor te gaan.
- Je kan bijv. 10% versneld aflossen op eerste hypotheek.
- Je regelt met vader familiehypotheek voor 40k (onder voorwaarde dat dat bedrag mag stijgen tijdens de looptijd).
- Je lost die 10% bij eerste hypotheek af met familiehypotheek.
Na X+1 jaar.
- Je verhoogd familiehypotheek bij vader met weer 40k.
- Je lost weer 10% versneld af bij eerste hypotheek.
Dit kan dan elk moment tijdens de looptijd van je eerste hypotheek. Zodra je de familiehypotheek wilt opzetten, synchroniseer je de looptijd met die van je eerste hypotheek.
Een familiehypotheek is echt fiscaal enorm aantrekkelijk voor zowel je vader als jullie. Als je het goed opzet is vrijwel zonder risico. Zoals ik eerder al aangaf moet je over allerlei dingen (met een notaris) nadenken. Dat is het complexe deel. Net als alles goed doorrekenen.
Eén van de voordelen van een familiehypotheek met je vader is dat hij de schuld vrij makkelijk zou kunnen kwijtschelden in geval van financiële nood van jullie kant. Voor de belastingdienst is dat niks anders dan dat het kwijtgescholden deel van de hypotheek geschonken wordt. Dat mag vooralsnog voor max. 100k mits gebruikt voor een woning. Dat is ook de reden dat het handig is om de familiehypotheek nooit hoger dan die 100k te maken. Als je vader in financiële nood komt, dan kan je hem een versnelde aflossing doen op de familiehypotheek zonder dat de belastingdienst dit als schenking ziet en je er dus ook geen belasting over hoeft te betalen
TLDR: Overleg met de hypotheekverstrekker van je eerste hypotheek dus eens goed wat er in de toekomst mogelijk is qua familiehypotheek, zodat je die optie niet nu al afschiet.