Ik heb de woonkamer verwarmd met drie infrarood panelen aan de wand (900 Watt, 900 Watt, 650 Watt) Daar heb ik nu een airco en op de eerste verdieping verwarm in nu vier kamers, met verschillende infrarood panelen. Een van 700 Watt in de badkamer (5 m3), 800 Watt in de grote slaapkamer (10 m3), 600 Watt in de kleine slaapkamer (6 m3) en 900 Watt de middelgrote slaapkamer. Allemaal geconfigureerd in Home Assistant. Voor de mekkeraars van COP=1 ik verwarm alleen op gezette tijden dus veel goedkoper dan met gas. Ergens volgend jaar de CV eruit en een WP boiler voor het warme water.HouterBend schreef op woensdag 8 oktober 2025 @ 21:15:
Sinds korte tijd interesse in toepassing van IR verwarming, en daarom bezig de 88 pagina's van dit forum grondig door te nemen. Inmiddels 22 pagina's gehad.... en nog veel te leren in de volgende 66 denk ik.
Toch wil ik graag al mijn project ter advies voorleggen aan de vele (ervarings-)deskundigen hier, in de hoop dat iemand een vergelijkbaar project heeft gehad. Erg benieuwd welke keuzes anderen hebben gemaakt, of zouden maken in mijn geval.
Het gaat om een deel van de garage, lang 420 cm, breed 312 cm, hoog 260 cm. De 2 lange wanden en de achterwand zijn halfsteens buitenmuur, voorzien van 5 cm isolatie achter gipsplaten. Het houten plafond is eveneens geïsoleerd en afgewerkt met gipsplaat. De laatste wand is een geïsoleerde metal stud wand met beide zijden gipsplaat.
De ruimte zal worden gebruikt als logeerkamer (bedbank), computerplek (met name 's avonds) en speelplek voor jonge kinderen.
Geen CV-leidingen in de nabijheid.
De gedachte is om in deze ruimte IR-verwarming toe te passen via bijvoorbeeld 4 panelen van circa 350W aan het plafond, geregeld via een thermostaat. Al genoeg gelezen om te beseffen dat dit echt goede panelen met de juiste oppervlaktetemperatuur zouden moeten zijn.
Verwarmen met een airco vind ik minder aantrekkelijk vanwege de investeringskosten, de geluidsproductie, de geconcentreerde luchtstroom.
Het alternatief voor IR is een convector aan een van de wanden lijkt me.
Wie heeft een dergelijke case (gehad) en is bereid om zijn overwegingen, keuze en/of ervaringen te melden?
Aan de hand van thermometers en automatiseringen worden de panelen aan en uit gezet. Boven willen we het toch niet te warm hebben. Slaapkamers zo rond de 18 graden is meer dan zat.
Hou rekening met je groepenkast. Je moet wel goed kijken naar de totale belasting op de groep of groepen voor de garagekamer.
Voor de liefhebbers vandaag zijn de panelen op de slaapkamers nog niet aan gegaan. Dus kan nog geen data delen. Alle kamers behalve de badkamer hebben nu HR++ glas. Er is nog geen extra spouwmuur isolatie gedaan dus het steenwol van de bouw eind tachtiger jaren is de enige isolatie in de muur.
Met 900 Watt is de slaapkamer van Timo en Noud binnen de kortste keren 18 graden. Ik kan binnenkort als het kouder wordt wel even wat screenshots delen.
Als je constant gaat verwarmen weet ik niet hoeveel je gaat verbruiken. Maar het is allemaal mogelijk ook een timer met een thermostaat. Uiteraard kun je aanpassingen maken als je meer data ter beschikking hebt.
13 x 260Wp ReneSola All Black op een SolarEdge SE3000 Live | Twee Technaxx 300W Balkon Zonne-Energiecentrale | Twee HomeWizard Plug-In Batteries | LG 3,5 kW Standaard Plus