Sansibar Black (tegenwoordig Sansibar Dark omdat teveel mensen zeurden dat het niet zwart was) is prachtig om te zien maar een ramp om uit te spoelen. Het blijft altijd troebel. Ik denk dat dit komt doordat de (vrij scherpe) korrels dusdanig schuren dat je gewoon zelf nieuw sediment aanmaakt tijdens het roeren/spoelen; elke keer weer. Iets soortgelijks heb ik trouwens ook bij filterzand (maar dan wel van een heel andere orde (véél minder)).PWM schreef op zondag 19 december 2021 @ 11:30:
Mooi zwart zand gekocht, JBL Sansibar.
"Deze hoeft u niet in te spoelen hoor". En op de verpakking staat wel een keertje spoelen doordat het zand "door transsport" weer klein beetje stoffig kan worden.
Natuurlijk ben ik wel gaan spoelen. Van wat er van de eerste spoelbeurten af kwam, kan ik een nieuwe tuin aanleggenBest schoongekregen, maar nu in het aquarium toch weer flink mistig
Kunnen we meteen kijken hoe het filter het doet. Heb hem nu aangezet met alleen filterwat er in.
Ik ben destijds na ca. 20 keer spoelen maar opgehouden en ben het gaan gebruiken. Heeft daarna nog weken geduurd voordat de bak echt helder werd. Helaas is dat niet het enige nadeel van SB. De korrels hebben een behoorlijk onderling verschil in grootte (0.2 - 0.5 mm) zodat het zand vrij makkelijk dichtslaat (dus echt bij elke waterwissel even met een vork doorheen). Daarnaast is het zand eigenlijk te scherp voor corydoras (sorry "ja maar" roepers; wrijf het een seconde of 30 tussen je polsen en je huid is stuk. Herhaal hetzelfde bij filterzand en je hebt niet dat pijnlijke resultaat).
Ik heb mijn SB bewaard in kratten omdat ik er geen afscheid van kan nemen (maar zolang ik corydoras heb zal ik het niet meer gebruiken). Met filterzand hebben de corydoras de snorharen die ze horen te hebben (maar eerlijk is eerlijk, filterzand is minder mooi dan Sansibar Black).
André Huisman (www.new-line.nl)