Gonadan schreef op vrijdag 25 april 2025 @ 13:12:
Het zal wellicht een semantische discussie zijn maar ik vind 10% afname in een wereld waar verschillende kanalen erbij bekomen zijn en de kosten flink gestegen eigenlijk iets wat je wel kan verwachten. Dat scheidt ook een beetje het kaf van het koren. Dat maakt voor mij niet dat het heel slecht gaat met de gehele fysieke branche. Zeker als je meeneemt dat we ook veel uitgestelde covidfaillisementen hebben gehad.
Zo zijn we het waarschijnlijk in grote lijnen wel eens over wat de globale effecten zijn, alleen noemen we het anders.

Let wel dat de daling in winkels al reeds ingezet is ruim voor Covid. Over een langere periode van tijd zien we een daling van 15% in winkelaanbod, met in gelijk tijdsbestek 9% bevolkingsgroei. Corrigeer je hiervoor, dan is er sinds 2010 effectief per capita een afname van ruim 21%.
Ook diverse onderzoeksrapporten tonen al langer die verschuiving naar online.
Zie bijvoorbeeld het KSO 21 rapport:
https://www.kso2021.nl/do...stromenonderzoek-2021.pdf
Het zal vast semantiek blijven, maar wat is een beetje het punt waarop voor jou dan wel geldt dat het slecht gaat met een branche?
Gonadan schreef op vrijdag 25 april 2025 @ 13:12:
Wat ik in die zin zorgelijker vind is de invloed van derden op dit speelveld. Waarbij ketens onder druk van aandeelhouders steeds groter moeten worden en financiële resultaten moeten halen, tot ze door die koers kwetsbaar worden voor investeerders die de zogenaamde reddende engel uit gaan hangen.
Kijk je naar een Blokker waar een hoop filialen het zelfstandig wel zouden kunnen reden maar het bedrijf als geheel niet, dan vraag je je af of het niet gewoon te groot is geworden met te veel onrendabele winkel waardoor het in principe onder de druk van verplichte financiële groei opgeblazen is. Ik vraag mij oprecht af hoeveel ketens niet mede verdwenen zijn doordat ze zijn uitgehold door investeerders.
In die zin zie ik de fysieke branche zoals hij jaren geleden was ook een beetje als een onhoudbare bubbel, welke nu wat meer lijkt te normaliseren.
Maar dit is onder de streep juist het gevolg van het feit dat het niet goed gaat met de branch. Zouden alle filialen zelfstandig omvallen? Nee. Maar er is gewoon geen ruimte voor al deze blokker winkels. Een belangrijk deel dient gewoon te verdwijnen. Een probleem daarin is meer praktisch gezien voor zo'n winkelketen natuurlijk dat dat niet kan. Je mag in Nederland niet simpelweg zeggen het loopt slecht in circa 50% van de filialen. We sluiten de boel. De werknemers staan op straat en dat was het. Dit gaat met kosten gepaard. Waardoor opdoeken dan soms de enige uitweg is.
Zo'n keten valt echter niet omdat de branche het zo geweldig doet.
Gonadan schreef op vrijdag 25 april 2025 @ 13:12:
Wat ik als patroon denk te herkennen (nee daar heb geen cijfers van, wellicht is het zelfs wensdenken) is dat met name winkels die niet meer dan fysiek afhaalpunt zijn het zwaarder krijgen. Daarmee bedoel ik winkels waar met name personeel staat, en geen enthousiaste winkeliers. Daar waar kennis en klantvriendelijkheid geen vereiste is, maar je personeel puur hebt omdat er nu eenmaal mensen moeten staan. Dergelijke winkels hebben voorheen kunnen bestaan omwille van hun prijzen, niet vanwege hun kwaliteit. Dat zijn ook de winkels die het als eerste hun meerwaarde verliezen wanneer online concurrentie om de hoek komt kijken.
Ik denk dat zo'n eerder genoemde expert bij voorbeeld als individuele winkel goed kan bestaan. Ook vanwege juist de band met de regio die de overduidelijk betrokken winkelier opbouwt. Val je echter onder een overkoepelend bedrijf dan hangen er veel meer financiële eisen aan je winkel en dat kan ook zijn invloed hebben. (ook positief uiteraard, je kunt ook zeker baat hebben bij onderdeel zijn van een grotere keten)
Wellicht dat op die manier uiteindelijk de échte winkeliers/ondernemers wel blijven en weer grotendeels het straatbeeld gaan vormen (ook dat kan wensdenken zijn, ik heb geen cijfers).
In het dorp waar ik opgegroeid ben had je alleen maar van dit soort zaken. Een lokale expert als ook een lokale eigen naam witgoed zaak. Waarbij je bij de laatste voor aanschaf als ook witgoed reparaties aan huis kon zijn. Een schoenmaker die nog echt een schoenmaker was. Verkocht niet alleen schoenen, herstelde ook schoenen en
maakte ook lederen schoenen op maat voor heren.
Anno 2025, allemaal weg.
Er resteren een paar supermarkten, een slijterij, drogisterij, "boekenwinkel" waar met name briefpapier en dat soort zaken verkocht wordt en heb je het grotendeels wel weer gehad.
Expertise alleen is gewoonweg niet afdoende om het hoofd boven water te houden. Er is en blijft gewoon een kwestie van noodzakelijk afzetmarkt. Met te weinig verkopen, vallen dit soort winkeliers gewoon. Een oude generatie blijft het mogelijk doen tot aan of voorbij pensioen leeftijd. Maar overdracht van de winkel, dat wordt al snel een ander verhaal.
Qua verschuiving welk je aanhaalt, zie je in het straatbeeld inderdaad een verschuiving. Maar dus niet zozeer van retail naar retail. Ook dit binnen het KSO 21 rapport onderschreven:
https://www.kso2021.nl/do...stromenonderzoek-2021.pdfIn totaal telt het totale onderzoeksgebied circa 119.000 verkooppunten. Ten opzichte van 2016 is het aantal verkooppunten met 1,1% afgenomen. Deze afname deed zich grotendeels voor in de periode 2018-2021. Vooral het aantal verkooppunten in de recreatieve branches nam af. In het onderzoeksgebied bevinden zich anno 2021 15% minder verkooppunten in deze branches dan in 2016. Maar ook het aantal verkooppunten in de doelgerichte branches is tussen 2016 en 2021 met ruim 10% fors geslonken.
Tegenover deze krimpende branches staat juist een toename van het aantal verkooppunten in de horeca en de sector ‘cultuur & ontspanning’. Het onderzoeksgebied telt op dit moment ruim 7,5% meer horecagelegenheden dan in 2016. De toename van het aantal verkooppunten in de sector ‘cultuur & ontspanning’ bedraagt bijna 18%. De groei van deze sector vond voor een belangrijk deel in de afgelopen drie jaar plaats. Het gaat vooral om een toenemend aantal leisure voorzieningen zoals fitnesscentra en escape rooms. Ook het aantal verkooppunten in de sector ‘diensten’ neemt al jaren toe. De toename van het aantal kappers, tatoeage- en piercingzaken, schoonheidssalons en nagelstudio’s springt hierbij het meest in het oog. Het aantal leegstaande verkooppunten steeg tussen 2018 en 2021, na een daling tussen 2016 en 2018.
Horeca en dienstverlening als te lezen is waar de groei zich bevindt. Maar detailhandel, waar binnen dit topic overwegend over gesproken wordt, blijft ongeacht sector weinig positief.
Dit wordt het meest gezien binnen retail Nederland, met name binnen de sub selectie wat omschreven wordt als recreatief. Dit omvat winkels in de categorieën mode (kleding), huishoudelijk, sport & spel, media & hobby.
Uitsplitsing van de detailhandelsbestedingen naar online17 (tabel B ) en toonbankbestedingen18 (tabel C) toont de verschuivingen binnen de groei. Online is die groei er over de gehele linie, maar relatief het grootst in de dagelijkse en doelgerichte sector. Op de winkelvloer stegen alleen de bestedingen naar dagelijks en doelgericht winkelaanbod. De toonbankbestedingen bij recreatief winkelaanbod krimpen sinds 2018. Deze sector groeit als geheel alleen nog online. Van de artikelgroepen in de recreatieve sector noteerden alleen fysieke winkels in media en hobby nog een bescheiden plus. Toeristische bestedingen behandelen we in paragraaf 3.9.
Fysiek houdt zich in de doelgerichte sector iets beter stand, maar ook daar is de grootste groei online terug te zien.
Dit omvat zaken als elektronica-winkels, doe-het-zelf, meubelzaken, etc.
Waarvan een deel actief zelf inzet op online groei, denk bijvoorbeeld CECONOMY als moederbedrijf van o.a. MediaMarkt welk hard inzet op online ontwikkeling. En in
meest recente kwartaalcijfers een YoY groei van 7.2% in sales fysiek, 15.9% online aangeeft.
Qua voortbestaan zullen winkels van dit soort grotere, duurdere producten het ook uit meer praktisch oogpunt vermoedelijk beter blijven doen. Al is het maar om een soort proef te kijken alvorens te kopen. In tegenstelling tot een paar schoenen welk men in 2 maten besteld om één te retourneren, is het tenslotte wat onpraktisch om twee kleuren van een bankstel te bestellen en één terug te sturen omdat je de andere kleur mooier vindt.
Doch ook binnen deze sector, in absolute aantallen, is het de vraag wat dit winkelaanbod komende jaren zal gaan doen. Zeker voor wat betreft kleinere electronica, zien we natuurlijk al een duidelijke verschuiving naar het gemak waarmee men dit online is gaan bestellen. Maar ook binnen andere sectoren, is men niet terughoudend in online aankopen, zelfs bij IKEA is inmiddels
meer dan 20% van de aankopen online.