Samenvatting:
Ik heb ongeveer anderhalf jaar geleden een woning gehuurd, de huurprijs van de woning is via een gang naar de huurcommissie verlaagd. De eigenaar is hier natuurlijk niet blij mee, en zal proberen aan te grijpen wat hij kan om mij er uit te krijgen. Ondertussen zijn ik (en mijn vriendin) op zoek naar een andere woning (in de Randstad), maar vinden het heel lastig om iets (betaalbaars) te vinden.
Ik schets eerste de achtergrond en daarna de situatie. Ik kan jullie mening en advies goed gebruiken.
Achtergrond:
Vragen:
Ik heb ongeveer anderhalf jaar geleden een woning gehuurd, de huurprijs van de woning is via een gang naar de huurcommissie verlaagd. De eigenaar is hier natuurlijk niet blij mee, en zal proberen aan te grijpen wat hij kan om mij er uit te krijgen. Ondertussen zijn ik (en mijn vriendin) op zoek naar een andere woning (in de Randstad), maar vinden het heel lastig om iets (betaalbaars) te vinden.
Ik schets eerste de achtergrond en daarna de situatie. Ik kan jullie mening en advies goed gebruiken.
Achtergrond:
- Ik verhuis in de lente van 2013 naar een huurwoning (in Den Haag). Het gaat om een geliberaliseerde woning die verhuurd word voor ongeveer EUR 900,- (EUR 850,- kale huur + EUR 50,- stoffering)
- Na intrekken vertel ik mijn verhuurder dat ik wel benieuwd ben of de gevraagde huurprijs terecht is. Hij laat weten dat ik "misschien wel wat lager uitkom", maar dat ik daar ook een groot balkon voor heb etc.
- Ik denk: nu wel ik het eigenlijk wel weten, immers ik leg EUR 900,- per maand neer, dan wil ik wel weten of dat terecht is of niet. Ik stuur een verzoek naar de huurcommissie. Voor een paar tientjes wil ik dit best laten controleren.
- De makelaar (de partij die namens de eigenaar de verhuur heeft bemiddeld) komt op mij "inpraten" om mij mijn verzoek te laten intrekken. Ik word uitgemaakt voor "achterbaks", maar: ik ben hier niet gevoelig voor (mijn gedachte: kennelijk hebben ze iets te verliezen).
- Blijkt: de eigenaar van mijn huurwoning heeft deze woning net voor de crisis gekocht (vroeg in 2008), de waarde van de woning is aanzienlijk gedaald. In 2011 besluit hij toch te willen verhuizen naar een nieuwbouwwoning. Dat doet hij eind 2012, waardoor hij zit met een dubbele hypotheek. Omdat het huis lastig verkoopt (voor zijn vraagprijs, de woning staat behoorlijk onder water) besluit hij er een huurder in te zetten (onder de reguliere huurwet, niet de leegstandwet) voor twee jaar zonder toestemming van de bank.
- De huurcommissie komt een meting doen, uit hun later volgende rapportage blijkt de huur niet redelijk en veel lager te moeten zijn dan wat er gevraagd word. Tijdens de zitting van de huurcommissie blijkt dat zowel de eigenaar als de makelaar op de hoogte waren van het feit dat de woning niet het benodigd aantal punten had om in de liberale sector te vallen, maar dat ze het desondanks toch hebben verhuurd.
- Na een zitting van de huurcommissie volgt een uitspraak, mijn kale huur word blijvend verlaagd van EUR 850,- naar EUR 550,-. Toch een verschil van EUR 300,- per maand. De woning is niet meer geliberaliseerd, maar valt nu onder de sociale huur (inclusief de maximaal toelaatbare verhoging voor dat soort woningen). De te veel betaalde huur word via inhouding van de huur teruggevorderd door mij.
- Drie kwart jaar later belt de makelaar mij weer op en wil graag langskomen om te overleggen en een meting te doen. Ik stem er (na overleg met rechtsbijstand, vooral voor de meting) mee in.
- De makelaar blijkt vooral langs te komen om "bang" te maken. Daarnaast schets hij dat de eigenaar niet meer aan zijn hypotheeklast kan voldoen, en dat de bank de woning kan opeisen en verkopen. De woning is immers verhuurd zonder toestemming van de bank. Nadat de makelaar scenarios begint te schetsen met politie en deurwaarders (ik begrijp ook niet waarom hij die partijen aanhaalt) en mij uitmaakt voor "asociaal" vraag ik hem vriendelijk te vertrekken.
- Mijn rechtsbijstand geeft aan dat ze "niet zo goed snappen" wat de makelaar er eigenlijk nog tussen doet qua bemiddelen. Ik leg uit dat het mogelijk is dat de juridische vertegenwoordiging van de verhuurder de makelaar mogelijk onder druk zet en anders de schade gaat proberen te verhalen op hem (de makelaar).
- De eigenaar kan zijn hypotheeklasten niet meer opbrengen voor deze woning. De bank moet dan op de hoogte worden gesteld. Het is de vraag wat er dan gebeurd. Er is momenteel nog geen sprake van hypotheekachterstand. Mijn rechtsbijstand vertelt mij dat het onwaarschijnlijk is dat de bank de woning gaat veilen, gezien zij daarmee ook een schuld oplopen. De makelaar zegt (natuurlijk) dat ze vrijwel zeker meteen gaan veilen. Mocht het op veilen uitdraaien dan heb ik (maximaal) drie maanden om te vertrekken.
- De eigenaar kan mij een brief sturen waarin hij zich beroept op de einddatum van het contract (dat is eind Mei) waarin hij de woning opeist voor eigen gebruik. In dat geval zal ik moeten vertrekken (daar gaan dan wel vier maanden over heen). Maar hij moet wel aannemelijk kunnen maken dat hij de woning voor eigen gebruik nodig heeft.
Vragen:
- Wat vinden jullie van de situatie zoals die nu is onstaan? Mij word vanuit de kant van de makelaar met name verweten dat ik "mijn handtekening ergens onder heb gezet" en daarna de "truuk met de huurcommissie" heb toegepast. Mijn mening is dat het om een "recht" gaat (geen "truuk") en dat ik geen problemen heb om voor deze woning EUR 900,- te betalen mits dat een redelijke prijs is (de huurcommissie heeft geoordeeld dat dat niet zo is).
- Etisch gezien kun je enerzijds zeggen dat het heel vervelend is voor de eigenaar. Immers: als de bank gaat veilen komt hij met een restschuld te zitten en hij loopt er nu natuurlijk (langzaam) op achteruit. Anderzijds: hij is met een huurder wel beter af dan met een leegstand tweede huis (qua kosten) en heeft natuurlijk ook zelf ingestemd met dit risico (hij wist het vooraf). Ik vraag me af of mij iets te verwijten valt en of ik anders had moeten handelen. Wat vinden jullie?
- Zoals geschetst is er momenteel nog niets aan de hand, maar het zou natuurlijk zo maar kunnen dat er een brief op de doormat valt (waardoor ik er over 3-4 maanden uit moet). Ik vraag me eigenlijk af wat ik dan moet gaan doen (we zijn natuurlijk al hard op zoek naar iets anders, zie volgende punt). Wat zijn er voor mogelijke opties die ik niet zie?
- Zoals gezegd zijn ik en mijn vriendin op zoek naar een huurwoning in Amsterdam of Utrecht. Dat blijkt hartstikke lastig om voor elkaar te krijgen (onder de 1000,- kale huur per maand, en dan wel iets van ruimte, dus > 50 m2). Ligt dat aan ons/mij, kijken wij niet op de goede plekken (o.a. funda)? Hebben jullie tips?