Als in aantoonbaar fout of dat het niet strookt met jouw mening? Dat laatste lijkt nl. het geval te zijn.
De Afghaanse oorlog was op dat moment allerminst een mislukking. Eén van de fouten van Bush was juist dat hij troepen uit Afghanistan haalde omdat hij dacht dat de oorlog daar een aflopende zaak was. Er zijn volop mensen die menen dat Bin Laden in 2003 ontsnapt is doordat de special forces die hem zochten naar Irak gestuurd werden.
De reden om die oorlog te beginnen was om te beginnen al fout. Afghanistan was niet schuldig aan de 9/11 aanvallen. Dat zij misschien medeplichting waren is nog steeds de vraag plus het feit dat je een terroristische beweging die notabene een CIA opleiding heeft gehad is nooit met zo'n oorlog klein te krijgen.
Plus het feit dat de USSR zich stuk had gebeten op Afghanistan zou allang reden moeten zijn geweest om nooit aan die oorlog te beginnen op de eerste plek. Het resultaat is dat de VS niets is opgeschoten en dat het land nog meer naar de kloten is geholpen.
De Amerikaanse economie had op dat moment nog geen problemen. Die ontstonden pas jaren later (2007). Dus er was niks om de aandacht vanaf te leiden.
De hypotheek bubbel was vollop in ontwikkeling. Hier werd vantevoren voor gewaarschuwd maar de grote banken hadden te grote dollar tekens in hun ogen om te zien dat ze fout bezig waren. Of ze wisten juist heel goed waar ze mee bezig waren en hebben zelfs ingecalculeerd dat ze wel gered zouden worden door de overheid. Het helpt dan ook niet om de ex-bankier op de tent te laten passen.
Intimidatie Iran speelde geen grote rol. Die waren na 1991 al voldoende geïntimideerd. Belangrijkere reden was dat Saddam in z'n laatste jaren economisch en militair te zwak was geworden om nog een serieus tegenwicht voor Iran te bieden. En daardoor werd Saudi-Arabië juist te belangrijk.
Te zwak omdat het land UN sancties opgelegd had gekregen die niet alleen Saddam hebben verzwakt maar ook een Irakese economie en ruwweg een miljoen Irakezen het leven gekost heeft direct en indirect.
Kan je ook afvragen waarom Bush sr niet heeft doorgepakt destijds en Irak van Saddam had verlost. Dat moesten ze veel later alsnog doen en dan ook nog met een leugen.
Bescherming Israël: Zeker. De Amerikanen meenden dat een democratische regering in Bagdad op termijn wel vrede met Israël zou sluiten en buurlanden (m.n. Syrië) onder druk kon zetten om dat ook te doen.
Is dat een veronderstelling of is daar een officieel statement van?
Bescherming Turkije: De Turken kunnen heel goed voor zichzelf zorgen. Daar hebben ze geen Amerikaanse inval in Irak voor nodig.
Turkije is (en was toen ook) lid van de NATO dus die hebben wat dat betreft niets te vrezen.
Bescherming Saudi-Arabië: De Amerikanen zien het regime in Saudi-Arabië als instabiel en onbetrouwbaar. Het steekt ze dat ze zo afhankelijk zijn van het Saudische regime. Ze hoopten dat een stabiel bewind in Irak kon helpen om minder afhankelijk van de Saudi's te worden. Vergeet niet dat de meeste kapers van 9/11, en Bin Laden zelf, uit Saudi-Arabië kwamen.
Idem. Is dat een veronderstelling of is daar een officieel statement van?
Saudi-Arabië zelf verschilt niet zo gek veel van Iran qua 'vrijheden' ook al is de leiding in handen van een zwaar corrupte familie die mooi weer speelt naar de buitenwereld. De deal die ze met de VS gemaakt hebben ivm de petro-dollar is wat dat betreft een van de peilers van de relatie met de VS.
Arrogantie: Zeker. De Amerikanen dachten werkelijk dat ze met open armen als bevrijders binnen gehaald zouden worden. Dat was ook wel zo. Het was misschien ook zo gebleven als ze voldoende troepen hadden gestuurd om direct orde op zaken te stellen.
In welk opzicht? Nog voordat de mensen met voedsel geholpen werden waren de lucratieve contracten voor oliedeals al lang getekend en was men weer vrolijk aan het boren naar olie. Terwijl er militairen daar er praktijken op na hielden die tijdens het Saddam regime niet ongewoon waren en alleen een paar hele erge gevallen mild bestraft werden (Abu Graib enzo).
Maar wat gaan ze doen als ISIS oliebronnen in gaat pikken? Voor een 3e keer daar oorlogje voeren en weer een of twee triljard dollar kapotslaan?
Oliebelangen: De Amerikanen wilden minder afhankelijk van Iraanse en Saudische olie zijn om te voorkomen dat één land teveel invloed op de olieprijzen zou hebben. Om dat voor elkaar te krijgen moest het VN-embargo op Iraakse olie opgeheven worden. En dat wilden de Amerikanen alleen als Saddam eerst weg was.
Wat dat betreft is er spraken van een wel heel onlogisch beleid van de VS in de afgelopen 50 jaar.
Ze helpen Saddam in het zadel, zorgen dat de Shah van Iran wordt afgezet waarna een revolutie een geestelijk leider aan de macht komt.
Beide landen krijgen oorlog met elkaar waarbij Irak de aggressor is en ook nog gifgas inzet.
Saddam zet ook nog gifgas tegen haar eigen burgers in en de hele wereld spreekt er schande van (maar doet niets substantieels).
Saddam pikt Koeweit (een afvallige provincie) in en krijgt een miljoen soldaten tegen zich die vervolgens orders krijgen om niet door te stoten naar Bagdad terwijl het land al omgevallen is qua verdediging.
Ze hebben dus bewust een dicator die oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid heeft gepleegd laten lopen? Ze gaven hem zelfs een mogelijkheid om helikopters te gebruiken om met zware wapens de opstanden in het noorden en zuiden neer te slaan. En nu spelen die groeperingen weer de hoofdrol in een nieuwe aankomende burgeroorlog die nog veel meer leed gaat brengen aan mensen die al zoveel vreselijks beleeft hebben.
[
Voor 0% gewijzigd door
Anoniem: 14038 op 17-06-2014 00:50
. Reden: typo2 ]