je leest er inderdaad niet al te veel over. Velen willen op de fiets of lopend juist gedeeltelijk de omgeving nog wat meekrijgen, omdat het vaak wat veiliger is. Dat veiligheidsaspect is wel iets om goed in de gaten te houden. Dat gezegd hebbende:
Zover ik weet, is het bij windgeruis een beetje hit - or - miss. De betere (en daarmee wat duurdere) ANC in-ears lijken meestal de betere kansen te hebben, maar dan nog.
(zie bijv. wat @
Thomas hierboven aangeeft over zijn ervaring met de WF-1000Xm3/4's, wat toch wel een serieuze in-earset is).
Zover ik het begrepen heb, is het lastige met windgeruis dat de wind op de microfoons kan komen en deze dan ineens véél geluid lijken binnen te krijgen (puur door de hoek waaronder de lucht de microfoon raakt) en in zekere mate dan kan gaan 'overcompenseren' voor omgevingsgeluid of juist omgekeerd als de wind wegdraait. Dan kan de ANC als het ware afwisselend té zeer en té weinig proberen om dat geruis te dempen, tenzij je een vrij geadvanceerde setup hebt die er op is berekend (meerdere microfoons en slimme algoritmes) of ingesteld (bijv. diverse Sony's hebben er opties voor in de app). Dat vereist bepaalde hardware aanpassingen of ontwikkeling, vandaar dat je meestal iets betere kansen hebt bij de duurdere sets.
Voor fietsen (met name als het wat sneller gaat met bijv. wielrennen, tegenover bijv. mountainbiken), dan heb je ironisch genoeg ook in die betere ANC vaak een uitdaging: meer (geadvanceerde) hardware (microfoons, chips etc) vraagt vaak wat meer ruimte, dus goede kans dat zo'n set wat meer gaat uitsteken. Oftewel, meer lucht er langs en méér ruis om voor te compenseren. De vorm speelt ook een rol daarin.
pricewatch: Sony WF-1000XM3 (Zwart)
pricewatch: Sennheiser Momentum True Wireless II (Zwart)
pricewatch: Jabra Elite 75t (Titanium, Zwart)
pricewatch: Apple AirPods Pro (Wit)
Bovenstaande zijn Niet allemaal gemaakt voor sporten, meer ter vergelijking van 4 goed aangeschreven sets, met duidelijke verschillende vormen.
De meeste wat simpelere of lichtere ANC is vaak meer geschikt voor of gericht op het wegnemen van achtergrond geluid dat hetzelfde blijft van bijv. een vliegtuig of een airco. Wind wisselt veel meer.
Dat lichtere kan ook een keuze van de fabrikant zijn m.b.t. de algoritmes, hoeft niet per se budget gerelateerd te zijn. Bijv. de Airpods of Beats hoofdtelefoons staan bekend als wat lichter op dat punt. Andere fabrikanten hebben dan weer dat je uit een paar standen ANC kunt kiezen (bijv. Bose) of transparancy-mode achtige opties.
Als het je puur gaat om het dempen van omgevingsgeluid waar de wind onderdeel van is, dan kon je nog wel eens meer effect voor het geld hebben met een goed passief isolerende set. Of bijv. een over-ear hoofdtelefoon. Hangt er wellicht ook vanaf hoeveel geld je wilt uitgeven er aan en wat je graag meer aan opties er bij hebt naast de ANC, bijv. bluetooth, wat is de accuduur, equalizers via een app etc. Of misschien juist de mogelijkheid om de in-ears te gebruiken met een soort clipje - haakje dat ze goed vast houd voor sporten (bijv.
pricewatch: Beats Powerbeats Pro (Zwart) of
pricewatch: Jabra Sport Stereo (Geel, Zwart) bieden zoiets).
Meestal zal ANC ook niet álle windruis weg kunnen nemen, ook bij duurdere sets niet volledig. Waar een redelijk leuke in-ear (bijv. diverse Soundmagic in-ears of KZ's of goed verkrijgbare Philips of Sony's) je niet per se meer dan een euro of 30 - 40 hoeft te kosten voor iets met een kabel, 3,5mm aansluiting en dat je onderweg gebruikt. Dan kun evt. nog de foampjes / sleeves wisselen voor wat betere pasvorm, kosten daarvan zijn ook overzichtelijk.
Het is niet te vergelijken met een set als de Sony WF-1000Xm4, maar dat is de prijs ook niet

Breng je de oordopjes in een situatie waar je een goede kans hebt niet altijd alles weg te kunnen filteren én tegelijk te verregenen, dan kan zoiets wellicht ook een overweging waard zijn.
Cpt.Iglo schreef op maandag 16 augustus 2021 @ 21:29:
Weet iemand of het zin heeft om voor het fietsen in-ears te dragen met actieve noise cancelling tegen het windgeruis? Of zal het met windgeruis niet veel verschil maken omdat de dopjes je gehoorgang nooit 100% af kunnen sluiten van de wind?
Ik weet dat actieve noise cancelling een aanwinst kan zijn in bijvoorbeeld de trein of het vliegtuig, maar over windgeruis kan ik niets vinden.
Ik Google me helemaal suf, maar ik kan het antwoord nergens vinden.
Los van bovenstaande zaken, is het natuurlijk door jou beter in te schatten wat veilig en comfortabel is met luisteren. Mocht je volle stilte willen op een deel van de fietsroute en bijv. bij drukke kruisingen meer mee willen krijgen van het verkeer, dan kun je wellicht iets hebben aan een ANC die in te stellen is of makkelijk uit te schakelen.
Om terug te komen op je eerste vraag: heeft het zin? Dat kun je alleen zelf inschatten. Met betere (en meestal dus duidelijke duurdere) ANC heb je betere kansen windgeruis buiten te sluiten. Neemt niet weg dat ervaring ervan persoonlijk is, zwaardere ANC kan soms het gevoel van wat druk op de oren geven of verlies in audio kwaliteit (wederom, vaak wat beter geregeld bij duurdere in-ears). De één ervaart hoe de ANC varieert met het omgevingsgeluid als oncomfortabel voor langere tijd, waar het voor de ander totaal niet opvallen kan bij dezelfde set.
En de bekende kreet 'Your Mileage May Vary' is volop van toepassing, iedereen ervaart geluid anders, heeft weer een andere fietsroute qua verkeer en wind om zich heen etc.
Dus ja, windgeruis wegnemen kan wel tot op zekere hoogte en met de nodige voorbehoud dit en YMMV dat. Ding is: je hebt de betere kansen er mee bij de in de regel duurdere headsets, maar tegelijk kan het een dure mis blijken.
Wederom, zie bijv. ook @
Thomas z'n ervaring met een in de regel goed gereviewde en dure Sony.
[
Voor 13% gewijzigd door
Bluepenguin op 16-08-2021 22:55
]
denk ik..... of zoiets. >> Het blijft maar een mening tenslotte ;)