Wellicht dat de berichtgeving anders zou moeten zijn. 2-3% per punt in het accoord zou wellicht de lading beter dekken. Maar vergeet niet dat onze economie wordt becijferd. Alles naar gemiddelde, en dan blijkt dat elke Nederlander 33k op z'n spaarrekening heeft. Armoede bestaat niet in de cijfers die gemiddeld worden getrokken.
Want als ik kijk dat ik vorig jaar 170 euro eigen risico betaalde, en dat ik dit jaar op de 220 + 200 + 13x 80 euro medicatie (M'n medicatie is van 86 euro naar de 78 gegaan, ook niet geheel jammer

).
En dan reken ik de premie van 12x 100 euro maar even niet mee.
Bij de reiskosten merk ik nada, want ik zit zelf op de 7,2km en krijg dus sowieso niks. M'n collega die net over de 10km komt krijgt al wel. Voor de totale 11km, beter zou zijn dan men zegt de eerste 10 zijn voor jezelf, en dan heb je een vergoeding over die ene km die de grens van 10 overstijgt.
[...]
Als je een paar 100 euro er op achter it gaat omdat de reiskosten worden belast, dan zou dit inhouden dat je minimaal 1000 euro per maand aan reiskosten krijgt.
Ik denk het toch echt niet.
Je reiskosten worden belast. Dit beteknd dat je belasting betaald over je reiskosten. Stel dat je 200 per maand krijgt, kost je dit een 60 euro. Ongeveer. Echt geen paar honderd euro.
Reiskosten worden nu dus extra loon op de loonstrook. 1500 bruto per maand, en 50 euro onbelaste reiskosten vergoeding, wordt in eens 1550 bruto per maand. Die reiskostenvergoeding heeft direct gevolgen voor je inkomen, je krijgt minder huurtoeslag minder zorgtoeslag.
De kans dat het wel appart op de loonstrook staat, zoals een bonus, ploegen-toeslagen, prestatie-bonus e.d. zie je ook niks van terug in zaken als pensioen, vakantiegeld, maar zorgt wel voor een hoger bruto jaarinkomen.
Die belastbaarheid van de reiskosten komt bij de minima die nu al alle toeslagen heeft, dus vele malen harder aan. Dat kan zomaar een factor 3 zijn.
20km van je werk af wonen is heel zo'n gekke afstand niet. En ja, dan spreek je al snel over 100+ euro per maand. Als minima betaal je daar dan een 34% over, en modaal 42%, en als je 56k bruto verdient ga je daar 52% over betalen (en volgend jaar zelfs 54%).
Als je al die koopkrachtverminderings zaken bij elkaar optelt, kom je al heel snel over die 2-3% heen. Mijn collega alleen al levert met de reiskosten netto meer in dan 10% van z'n bruto salaris. Hij raak z'n huurtoeslag kwijt, gaat ook minder zorgtoeslag krijgen, en moet nu zelf ook 1/3 bijbetalen voor z'n brandstof. Inkomen: 1650 bruto/maand, -> 1350 netto per maand. Hij levert met deze deal 170 euro netto in. Dan spreek je toch echt over 12%
Ik ken zat mensen die niet eens in staat zijn om zulke bedragen te kunnen sparen, laat staan om dat geld van het 1 op het andere moment ergens vandaan te moeten gaan halen.