SleutelMan schreef op woensdag 19 mei 2010 @ 10:32:
over dat laatste gesproken, toch niet

. Er is in de ATB altijd nog een ongebruikte code gebleven en de laatste berichten in die richting die ik heb gehoord is dat die code dan alsnog gebruikt gaat worden voor 160 km/h, in tegenstrijd met de Europese regels. Er wordt ecther geargumenteerd dat het geen uitbreiding van het huidige systeem maar een eerder ongebruikte "feature" (de code zat er immers al vanaf het begin ingebakken). Alleen moet je zowel aan baan- als treinzijde een aantal zaken gaan aanpassen daarvoor. Een aantal trajecten staan op de planning voor 160 km/h, voornamelijk de trajecten die bij sommige wel bekend zijn, o.a. Hoofddorp-Den Haag Mariahoeve en Amsterdam Bijlmer ArenA-Utrecht Centraal.
Welke "laatste berichten". Heb je het over de brieven van Eurlings

Die betreffende ATB code 147 zie ik persoonlijk niet verschijnen. Ook al krijgt de NS subsidie, dan nog kost het de staat nog steeds een hoop geld. Enig idee wat de impact is, naast het aanpassen van alle treinen

Er bestaat gelukkig al een elektronische codegever (CT) welke vast en zeker geprogrammeerd kan worden om ATB code 147 te genereren. Verder wijk je daarnaast ook nog eens af van de basis van de ATB code volgorde om lagere ATB code's (96 b.v.) te gebruiken voor hoge snelheden en snelle ATB codes (b.v. 180) te gebruiken voor lage snelheden. Ook dat is wel inmiddels achterhaald door de elektronische CT maar het is wel de basis voor de ATB signalen.
ValHallASW schreef op woensdag 19 mei 2010 @ 10:53:
Wat is eigenlijk de achterliggende reden dat 96 rpm niet als 160 km/h mag worden geïnterpreteerd? Wikipedia zegt daarover:
" Vanwege veiligheidsoverwegingen geldt code 96 echter nog steeds als 140 km/u."
Maar: welke overwegingen zijn dat? Het enige wat ik kan bedenken zijn baanvakken die niet geschikt zijn voor 160 (maar wel voor 140) - maar blijkbaar wordt de code voor 130 ook gebruikt voor baanvakken waar je maar 100 mag...
Uiteindelijk is dat inderdaad "regelgeving". Als er vandaag besloten wordt om code 96 te interpeteren als "maximale materieelsnelheid" dan kan morgen, in theorie, elke trein voluit rijden op elk baanvakje waar code 96 in het spoor gezet wordt. Zo eenvoudig gaat dat. Echter als het zo eenvoudig zou zijn dan had men dat wel gedaan. Er kleven namelijk een aantal praktische bezwaren aan, zoals aankondigingen die veranderd moeten worden (overweg moet eerder dicht), hogere slijtage van materieel, zichtbaarheid van seinen bij hogere snelheden etc. Daarnaast kan niet elke trein even hard. Je kan dan inderdaad besluiten om te zeggen dat code 96 "160km/h" is, wat een gering aantal bezwaren opheft.
Wat je zelf al aangaf, ook niet elk baanvak is geschikt om met 160km/h overheen te rijden. Praktisch voorbeeld daarvan is b.v. het spoor tussen woerden en gouda. Je zult misschien extra snelheidstrappen moeten gaan introduceren om veilig door een bocht te kunnen bijvoorbeeld (160 -> 130 -> 160).
Overigens is, zoals Sleutelman ook al aangaf, er wel een trein die met 160km/h over het spoor mag rijden: de Thalys. Deze heeft een ontheffing gekregen om middels ATB-NG een commando te ontvangen om met 160km/h te mogen rijden. de ATB-EG code wordt dan geinterpeteerd als het mogen rijden met 160km/h.
Maasluip schreef op woensdag 19 mei 2010 @ 10:59:
Dat is de hele U-bocht waar Prorail en IVW zich in wringen. Ja, als de baanvaksnelheid 100 km/h is kun je optrekken tot 130 km/h zonder dat de ATB begint te miepen. Dat doen machinisten toch niet, want dat zijn serieus met hun werk bezig. Toch vindt IVW het nodig om die mensen als een kleuter te behandelen als het om 140-160 gaat.
En dat terwijl Prorail/IVW de remweg van 140-0 gelijk heeft gesteld aan die van 160-0, dus daar maakt het niks voor uit.
Overigens probeert Prorail die U-bocht wat recht te buigen d.m.v. dynamiet. Er wordt namelijk al geclaimed dat die 100 km/h niet veilig is en naar 80 km/h teruggebracht moet worden "omdat 100 km/h geen snelheidstrap in de ATB is".
Dat ATB nooit is bedoeld om de maximum snelheid op de vrije baan te bewaken wordt gewoon vergeten. Goed, ik denk dat de ontwerpsredenen voor ATB bij Prorail niet meer bekend zijn.
Vergelijk het met Duitsland en Belgie (en ongetwijfeld nog veel meer landen) waar die bewaking van de baanvaksnelheid totaal afwezig is en waar toch gewoon 160 km/h gereden wordt.
Zoals jij ook al aangeeft (in andere bewoordingen) is ATB bedoeld ter ondersteuning (met natuurlijk een veiligheidsaspect). Als een Machinist b.v. langs een sein rijdt dat geel brand (afremmen naar 40km/h en rekenen op stoppen) en dan op zijn ATB display ziet dat hij lekker met 140km/h mag rijden dan zal en moet hij het seinbeeld honoreren en gaan afremmen naar 40km/h en rekenen op stop. Ook als er een bord langs het spoor staat dat meldt dat de baanvaksnelheid 100km/h is en de machinist een order krijgt om met 130 erover heen te rijden van de ATV dan moet hij nog steeds 100km/h als maximale snelheid aanhouden. Een snelheidsbord heeft dezelfde betekenis als een sein (qua regelgeving).
Omdat het ook nog een veiligheids aspect betreft zijn alle schakelingen die moeten zorgen voor een ATB code fail-safe uitgevoerd. Hoe het in de trein zelf zit qua SIL classificering weet ik eerlijk gezegd niet.
Alex) schreef op woensdag 19 mei 2010 @ 20:56:
[...]
Wel als je harder wilt dan 140 km/h. Je moet in ieder geval aanpassingen doen en dát is nou net niet wat Brussel wil, Brussel wil overal ERTMS.
[...]
Half juist: er wordt ATB én ERTMS aangelegd. Deze combinatie is vooralsnog slechts op één plek toegepast: op het baanvak Amsterdam - Utrecht, waar het sinds een maandje of 2 ook daadwerkelijk operationeel is. Er is alleen nog geen enkele trein die ervan gebruikmaakt...
Brussel verbied inderdaad dat er modificaties gemaakt worden aan het huidige Nederlandse ATB beveiligingsysteem. Nieuwe codes of andere technische modificaties worden dan ook niet uitgevoerd. De oplossing is dan inderdaad ERTMS aanleggen, met een fall-back naar ATB-EG (je hebt toch treindetectie nodig voor ERTMS). Tussen Amsterdam en Utrecht wordt het nog niet gebruikt omdat de NS zijn treinen nog niet uitrust met een EVC (ERTMS boardcomputer) en ook nog geen machinisten traint (voor zover ik weet) om met ERTMS te kunnen rijden. Er zijn overigens wel gewoon goederentreinen die, mits ze zijn voorzien van ERTMS, gebruik
kunnen maken van ERTMS. Het is actief en het systeem schakelt gewoon om van ATB-EG naar ERTMS voor het interlocking systeem van Bombardier.