![]() ![]() | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Index | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ondanks alle belangstelling de laatste tijd voor de befaamde Atom bordjes is er verrassend genoeg op GoT nog niet echt structureel info over verzameld. Dus bij dezen een eerste aanzet | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Wat is de Atom? Intel zegt:
![]() Intel komt met een hele marketingpraat over de features, maar concreet komt het hierop neer:
Kort samengevat is de Atom een CPU wat niet ontworpen is om zo snel mogelijk te zijn, maar om snel *genoeg* te zijn en tegelijkertijd zo zuinig mogelijk te zijn. Er zijn drie categorieen Atoms:
Hoewel het verbruik van de verschillende CPUs elkaar clock-for-clock niet zoveel ontlopen zijn er zeer grote verschillen te zien in de bijbehorende chipsets. De Z-platform is zonder meer de zuinigste x86 platform, de N-platform is nog steeds bijzonder zuinig en zeker in de "good enough" performance-klasse is het een ster, maar de 230 en 330 worden door de 945GC omhooggestuwd naar mainstream verbruik. Een zuinige Athlon64 uit de L of zelfs BE dualcore reeks icm een zeer zuinge AMD 780G chipset verbruikt minder. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
De Atom is zeker geen high-end CPU. Zuinigheid stond voorop bij ontwerp en zoals al gezegd, "good enough" was het doel bij performance meer niet. Hier kijken we even naar wat dat in realiteit betekent. ![]() Bron: www.anandtech.com De 1.6GHz Atom presteert dus clock-for-clock slechter dan een Pentium M, wat ook te verwachten was. Maar met de performance van ongeveer een 1.2GHz Pentium M is het goed te vergelijken met een P4 1.8GHz. Niet iets om anno 2008 spellen op te gaan spelen, maar prima geschikt voor browsen of office taken, en uiteraard ook voor lichte (thuis)serverrollen. De grootste concurrent voor de Atom is de onlangs uitgebrachte Via Nano. Via had al een zeer zuinige reeks CPUs (de Eden en latere C7-klasse), maar bleef behoorlijk steken qua performance. De Nano is Via's poging om daar wat aan te doen. Zinnig dus om te kijken naar een vergelijking tussen Atom en Nano, zowel qua performance als stroomverbruik: ![]() ![]() Bron: www.trustedreviews.com De Nano blijkt zo'n 15% beter te presteren dan de Atom (zie link voor meer benches, deze was meest representatief), maar verbruikt onder load 11% meer. Ter referentie wordt ook de performance van een laaggeprijsde Athlon X2 5200+ meegenomen. Dat is drie keer hoger, maar het is wegens dual core en veel hoger verbruik appels en peren vergelijken - behalve op prijs. Let op dat het hier gaat om de Atom 230 in combinatie met de ronduit onzuinige 945GC. Een N270 met 945GSE zou gelijk presteren, maar slechts de helft van het verbruik tonen. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
De Atom is vooralsnog niet los te koop om op een moederbord naar keuze te prikken. Hij is dus - evenals de Nano - alleen te krijgen in combinatie met een moederbord. De meeste bordfabrikanten vooralsnog Intels ontwerp vrij nauwkeurig. Qua features valt er ook weinig te kiezen. Hieronder een korte overzicht van op moment van schrijven in NL verkrijgbare borden: Intel D945GCLF ![]()
Het referencebord van Intel, tevens de best verkrijgbare en goedkoopste Atom bord. Voor < EUR 50 op meerdere plekken te vinden. De CPU zit onder de kleine heatsink rechts en wordt nauwelijks warm, maar de GMCH van de 945GC heeft de grotere heatsink met fan hard nodig. Erg jammer, zowel qua verbruik als qua lawaai, maar je moet wat met 29.5W (evenveel als een P3-933 verbruikte!) Gigabyte GA-GC230D ![]()
Duurder dan het Intel bord, maar buiten een iets andere layout, wat fraaie kleuren en extra USB headers verschilt het er niet van. Intel D945GCLF2 ![]()
Naast een dualcore CPU biedt dit bord de Gb Ethernet die zo irritant afwezig is op de andere borden. Ook heeft het TV-out, dus is het meer gericht op de kleine HTPC. Full HD moet je er niet van verwachten tenzij je een losse PCI VGA inprikt, maar DiVXjes moeten prima kunnen (verschil zie je op 720x576 PAL toch niet). MSI IM-945GSE ![]()
Eindelijk in NL verkrijgbaar, dit bord rekent af met zowat alle tekortkomingen van de andere borden. Door gebruik van de 945GSE chipset en N270 Atom verbruikt het minder dan de helft van de anderen, wat systeemverbruik in ieder geval met een derde zou moeten doen afnemen. Waar andere borden hooguit een enkele Gb NIC hebben en de meesten het met een zwakke Realtek 100Mb NIC moeten doen, heeft dit bord twee Gb NICs. Gelijk zonder extra hardware als router inzetbaar dus. DVI biedt de mogelijkheid om TFTs strak aan te sturen. En tenslotte geeft de PCIe Mini Card slot ook nog eens meer uitbreidingsmogelijkheden. Voor een HTPC zou evt wegens zwaardere CPU de Intel D945GCLF2 beter zijn, maar dit is de ideale thuisserver/router. MSI IM-945GC ![]()
MSI komt onaangekondigd naast de IM-945GSE met een minder afwijkend bord. Het is gewoon weer een Atom 230 + 945GC ontwerp. Unieke punten zijn de grote passieve heatsink ipv een luidruchtige actieve fan, de miniPCIe slot en de drie externe seriele poorten. Wat minder duidelijk is de NIC situatie. Alle pics van dit bord tonen twee RJ45 aansluitingen, maar zowel MSI's eigen specs als die van www.picco.nl melden slechts een enkel RTL8111C. Op zich heeft dit bord de beste feature set van de 945GC-based ontwerpen, maar qua prijs scheelt het op moment van schrijven bij Picco minder dan EUR 10 met de IM-945GSE. Als je toch drie keer zoveel over hebt voor een Atom bord dan een D945GCLF kost, heb je met de GSE alle voordelen van dit bord, maar dan ook dual Intel NICs, DVI en een veel zuiniger chipset. Ondanks mooie featureset voor deze prijs iig geen aanrader dus. Jetway NC91-230-LF ![]()
Jetway kon ook niet achterblijven en levert een bijna 1:1 kloon van de D945GCLF. Enige noemenswaardige verschillen zijn het ontbreken van 12V connector, een ander northbridge HSF - die helaas nog wel een kleine snerpfan heeft - en een floppy connector. Tenzij je per se een floppy nodig hebt geen meerwaarde boven het Intel ontwerp. Jetway NC92-230-LF ![]()
Een klein getalletje kan een groot verschil uitmaken. De NC92-230-LF heeft dezelfde basis als de NC91-230-LF, maar op die basis wordt dan een Gbit NIC geplakt en een header voor Jetway's propietary risercards, waarmee bijvoorbeeld drie extra Gbit NICs toegevoegd kunnen worden. Daarmee kan een bord als dit de kern vormen van een serieuze router met DMZ en verschillende LANs erachter. Beide Jetway borden zijn trouwens ook in -330 uitvoering, dus met dualcore CPU beschikbaar. Overige specs blijven gelijk. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Buiten deze leverbare borden zijn er nog een aantal andere aangekondigd. Of ze ooit NL zullen bereiken is maar de vraag, maar deze drie verdienen nadere aandacht: ECS 945GCT-D ![]()
ECS verrast met een bord dat geen mini-ITX maar mini-DTX is. Dat is even diep als mini-ITX, maar heeft ruimte voor een slot extra. ECS gebruikt die ruimte voor een PCIe 1x slot. Voordeel hiervan is letterlijk twee keer zoveel uitbreiding (Gb ethernet kaart!), nadeel is dat dit bord niet in een (mini-)ITX behuizing gaat passen en bij gebrek aan DTX kasten in een uATX kast zou moeten. Helaas is hier buiten persberichten nog geen spoor van te bekennen Kontron KTUS15/mTX ![]()
De eerste aankondiging van een los bord op basis van het Atom Silverthorne platform icm het US15W chipset. TDP voor CPU + chipset bedraagt slechts 5W. Dit is een bord wat dus kan concurreren met 'echte' ARM embedded CPUs qua stroomverbruik. Qua prestaties zou het in de buurt moeten komen van de andere Atom borden, maar wegens de compromissen inherent aan het US15W chipset zou het wel trager zijn. Hoeveel trager moeten benchmarks - zodra ze beschikbaar zijn - uitwijzen. Ook de prijs van dit bord is nog onbekend, maar het zal zonder meer duurder zijn dan de EUR 50 - 100 voor Atom 230 borden. AOpen i945GCt-DN ![]()
AOpen is langer in de markt voor kleine systemen actief, dus is het niet verrassend dat ze ook met een Atom bord komen. Wel verrassend is hoe ze dat doen. Om met het mindere te beginnen: het is weer een 330-ontwerp met 945GC (incl luidruchtige fan) en RTL8101E 100Mbit NIC. Verwacht dus hoge verbruik en geen Gbit. Maar daar eindigen de overeenkomsten met andere 330-based borden. Het ontwerp is volledig legacy-free, dus geen PS/2, PATA of serieel. In plaats daarvan heeft het een PCIe slot, miniCard en extra SATA en USB. In dat kader is het opvallend dat voor VGA en niet DVI-I gekozen is. Maar het meest markant is nog de voeding: dit bord heeft een ingebouwde DC-DC omvormer en wordt niet via ATX maar via een 19VDC ingang op de back panel gevoed. Evt drives kunnen worden gevoed vanaf een Molex aansluiting op het moederbord bij de DC-DC omvormer. Opmerkelijk is dat AOpen op haar product pagina een aantal miniITX behuizingen noemt in combinatie met dit bord die echter zelf al intern picoPSU-achtige DC-DC converter hebben en dus niet geschikt zijn in combinatie met dit bord. AOpen biedt trouwens ook een singlecore versie hiervan aan met 230 CPU, de i945GCt-SN. Al met al een innovatief ontwerp, maar het ontbreken van Gbit NIC betekent dat de dualcore versie maar wat karig tov D945GCLF2 afsteekt, en alleen aan te raden zou zijn als PCIe connectivity noodzakelijk is en 100Mbit Realtek voldoet. De singlecore versie is nog minder aantrekkelijk aangezien alle features op andere borden te krijgen zijn. Slechts een erg lage prijs zou het interessant maken. Prijzen en beschikbaarheid zijn overigens nog niet bekend. Portwell WADE-8170 ![]()
Het begint eindelik storm te lopen met borden met een 945GSE chipset. Qua features lijkt dit op een kruising van MSI's IM-945GSE-A met Kontron's MTUS15/mTX. Het wordt op de embedded markt gericht, dus onboard CF en LVDS interface zijn redelijk vanzelfsprekend. De gemiddelde Tweaker heeft niet zoveel aan de LVDS, maar CF is altijd handig. Meest opmerkelijke eigenschap is dat dit bord geen ATX voeding nodig heeft, enkel (ATX)12V. Als de NICs goed zijn en dit schappelijk geprijsd is zou het een geduchte concurrent voor MSI's bord kunnen zijn. Helaas is de kans op dat laatste klein, borden voor de embedded markt zijn doorgaans niet goedkoop. Jetway NF94-270-LF ![]()
Jetway is goed op dreef met Atom borden. Na de basic NC91 en modulaire NC92 borden op basis van 230/330 + 945GC komen ze nu met een 'basic' bord met N270 + 945GSE. Hoewel dit bord net zoals de andere 945GSE-borden duidelijk op de embedded markt gericht is (LVDS, veel seriele poorten), is dit de meest 'normale' tot nu toe, en zou het een ideaal bord zijn voor mensen die de zuinigheid van een 945GSE willen maar geen twee NICs en PCIe/Expresscard interfaces nodig hebben. Tot nu toe zijn de Jetway mITX borden schappelijk geprijsd, vaak goedkoper dan die van MSI. Als deze goedkoper dan de IM-945GSE-A uitkomt zou dit wel eens het meest aantrekkelijke Atom bord kunnen worden | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
nieuws: Intel introduceert nieuwe Atom-processors nieuws: Prijs Atom-cpu zestien keer hoger dan productiekosten nieuws: 'Via's Isaiah is sneller dan Intels Atom' nieuws: Intel Atom-cpu's alleen op mini-itx-moederborden nieuws: ECS introduceert moederbord met Atom-cpu nieuws: MSI introduceert Wind-moederbord voor doe-het-zelf-nettops nieuws: Kontron lanceert mini-itx-moederbord met Atom-cpu nieuws: Intel kondigt moederbord met dualcore Atom 330 aan nieuws: MSI introduceert mini-itx-moederbord voor embedded systemen nieuws: AOpen presenteert mini-itx-moederbord met Atom 330 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
[ Voor 243% gewijzigd door dion_b op 25-01-2009 01:02 . Reden: Jetway en Portwell borden toegevoegd ]
Oslik blyat! Oslik!