| Het grote spoorwegen topic, deel 15 |
![]() |
| Algemeen |
Welkom in alweer het vijftiende deel van het spoorwegentopic! Mede dankzij de nieuwe dienstregeling was deel 14 ook weer een groot succes! Hier kun je terecht met alle vragen, opmerkingen, discussies met als onderwerp: 'treinen'. Lees eerst eens de startpost door, zo wordt vermeden dat eenzelfde vraag vaak opnieuw gesteld wordt. De startpost is, wederom, schaamteloos gekopieerd. Op en/of aanmerking graag via DM of in het topic.


CreditsNederlandse spoorwegen: Luc
Verder dank aan alle lezers van dit topic die hun op- of aanmerkingen hebben doorgegeven.


GeschiedenisHet treinentopic 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
| De spoorwegen in Nederland |
| Vervoerders |


Reizigers
NS Reizigers is de reizigersdivisie van het voormalige staatsbedrijf NS. NS Reizigers verzorgt de reizigersdienst op het kernnet, wat onder andere de hele Randstad omvat, met daarbij enkele belangrijke andere spoorlijnen (verbindingen naar Groningen, Leeuwarden, Enschede, Maastricht en dergelijke). De lijnen die buiten het kernnet vallen zijn reeds of worden in de toekomst aanbesteed.
Syntus is verantwoordelijk voor de treindienst op de lijnen Arnhem-Doetinchem-Winterswijk-Zutphen, Arnhem-Tiel, Oldenzaal-Hengelo-Zutphen en in opdracht van Connexxion op de lijn Almelo-Mariënberg.
Arriva voert de treindienst voornamelijk uit op de Noordelijke nevenlijnen, te weten op Groningen-Nieuweschans, -Delfzijl, -Roodeschool en -Leeuwarden en op Leeuwarden-Harlingen haven en -Stavoren. Vroeger werd deze dienst uitgevoerd door NoordNed, wat toen al een dochteronderneming was van Arriva. Tegenwoordig wordt er echter daadwerkelijk onder de naam Arriva gereden. Sinds 10 december '06 rijdt Arriva de lijn Dordrecht-Geldermalsen. Dat doen ze nu nog met MAT64.
Veolia-Limburg voert de treindienst uit op de Maaslijn en de Heuvellandlijn, te weten Nijmegen-Roermond en Maastricht-Kerkrade. Vanaf 10 december 2006 nam Veolia het spoorvervoer over van NSR. Momenteel wordt de dienstregeling uitgevoerd door Wadlopers die van Arriva overgaan naar Veolia. Totdat zij eind 2007 over de eigen GTW treinstellen beschikt. In dienst bij Veolia zijn:DH1 3103, 3105-3108, 3110, 3111, 3114, 3117-3119 en DH2 3208, 3222, 3224 en 3227.
Connexxion voert de treindienst uit op de Valleilijn, te weten Amersfoort - Ede-Wageningen en de lijn Almelo-Mariënberg. Vanaf 10 december 2006 nam Connexxion het spoorvervoer over van NSR. Momenteel wordt de dienstregeling uitgevoerd door Plan T's. Vanaf september 2007 zal Connexxion beschikken over 5 nieuwe Protos stellen. Op de lijn Almelo-Mariënberg blijven de Wadlopers (DH-1's 3101 en 3102) nog gewoon in dienst. Al heten ze hier Veenexxpress i.p.v. Wadloper.

Goederen
ACTS Nederland begon ongeveer tegelijk met Shortlines als vervoerder en deed dat met forse containershuttles in opdracht van VOS Logistics. Opmerkelijk is de aanschaf van zes loccen serie 1200 van NS: via een gerechtelijke procedure werden deze verkregen en zo van de sloop gered.
Dillen & LeJeune Cargo is de eerste en tot nu toe enige private cargovervoerder in België. Tot eind 2003 reden zij een treinpaar Dillingen-Sloehaven. Dit vervoer was eigenlijk bestemd voor België, maar door de starre houding aldaar is men naar Nederland moeten uitwijken. Sinds maart 2004 is DLC weer vast terug in Nederland met het van Railion Nederland overgenomen containervervoer Born-Antwerpen, deels via Neuss. Per mei 2005 is er een containerverbinding via Bad Bentheim naar Antwerpen bijgekomen.
ERS Railways is een samenwerkingsverband tussen vier goederenverladers, waaronder Maersk, die zelf hun eigen spoorvervoer regelen. Totdat ERS Railways zelf hun treinen ging rijden, dat gebeurde in 2002, werden de trein door Railion gereden.
HGK (Häfen u. Gütherverkehr Köln) is een Duitse vervoerder en is in Nederland vooral bekend vanwege de samenwerking met Shortlines. Inmiddels is HGK een zelfstandige vervoerder in Nederland en rijdt een enkele containertrein vanuit Duitsland naar de Rotterdamse havens v.v.
rail4chem is een Duitse vervoerder met diverse treinparen naar Nederland. De oorspronkelijke opzet waren twee paren naar Lutterade DSM en twee containershuttles naar Rotterdam. Na overname van Shortlines zijn daar een shuttle naar Acht en drie naar Blerick bijgekomen. Ook wordt de van Railion overgenomen Brescia-shuttle tegenwoordig door rail4chem gereden. Incidenteel wordt er naar de Sloehaven gereden, momenteel loopt er een nieuw vervoer van gersttreinen Bad Bentheim-Botlek. rail4chem rijdt als enige vervoerder in Nederland met G2000'n (inmiddels allemaal met symmetrische cabine).
Railion Nederland is de goederentak van het voormalige staatsbedrijf NS. Voor de uiteindelijke scheiding van de reizigers- en goederentak opereerde Railion Nederland onder de naam NS Cargo. Railion Nederland was tot 1998 de enige goederenvervoerder in Nederland, maar verliest nu langzaam maar zeker terrein ten gunste van diverse andere vervoerders. Railion Nederland is een 100% Nederlands bedrijf, maar is samen met Railion Deutschland en Railion Danmark in handen van de Stinnes groep.
Rotterdam Rail Feeding (RRF) is een onderneming van Spoorflex dat voor diverse vervoerders rangeerwerk bij de diverse terminals verzorgt. Daarvoor heeft het bedrijf de beschikking over vijf locomotieven ex-NS 600. RRF3 staat in Ede=Wageningen t.b.v. de Brescia-shuttle van rail4chem, de rest wordt in de Rotterdamse havens ingezet.| Treinstelsel |
De spoorwegen in Nederland kennen in principe drie soorten reizigerstreinen:
Intercity (IC): rijdt tussen grote steden, meestal over een langere afstand.
Sneltrein (S): rijdt tussen middelgrote steden.
Stoptrein: verbindt kleine steden/dorpen, vaak met een grote stad.Vanaf 10 december 2006 zijn deze soorten veranderd. Officieël bestaan stoptreinen nu niet meer, maar heten het nu Sprinters, ook de sneltrein is van het toneel verdwenen en samen gegaan met de Intercity.
Het spoorwegnet is één van de drukst bereden netten ter wereld.
| Materieeloverzicht |
In Nederland zorgen de vervoerders samen voor een grote hoeveelheid verschillend materieel:


Diesellocs:
Sik, 200 (musea, Nedtrain)
600 (hippel, musea, Nedtrain, Railion Nederland, RRF, Cronifer Mdk)
700 (Nedtrain)
2200 (Railion, Strukton, SHD (museum), VSM (museum))
2400 (NSM (museum), VSM (museum))
6400 (Railion Nederland)
6700 (ACTS Nederland)
BR 203 (VSRT, Spitzke Nederland)
BR 204 (Railion Nederland)
BR 232 (Railion Nederland)
Class 58 (ACTS Nederland)
Class 66 (ACTS Nederland, DLC, ERS Railways, HGK, rail4chem, Railion Nederland)
G1206 (ACTS Nederland, ERS Railways, rail4chem, Strukton)
G2000 (rail4chem)
V60 (ACTS Nederland, VSRT)

Elektrische locs:
1100 (NSM (museum), WGL1501 (museum))
1200 (ACTS Nederland, NSM (museum), WGL1501 (museum))
1300 (NSM (museum), WGL1501 (museum))
1500 (WGL1501 (museum))
1600 (Railion Nederland)
1700 (NS Reizigers)
1800 (NS Reizigers)
Motorpost (3000, mP, Railion Nederland (deels gebruikt door Bombardier en Alstom), NSM (museum)).

Dieselstellen:
DH I/II (Wadloper, Veolia, Connexxion)
DM '90 (buffel, NS Reizigers, Syntus, Arriva)
Lint-41 (Syntus)
GTW (Spurt Arriva)
Plan U (HIJSM (museum), NSM (museum))

Elektrische stellen:
DD-AR (NS Reizigers)
ICM (koploper, NS Reizigers)
IRM (NS Reizigers)
Mat '64 (Plan V & T, NS Reizigers)
SGM (Sprinter, NS Reizigers)
SM '90 (Railhopper, NS Reizigers)
GTW Spurt (electrisch), Arriva)
Dessau Protos (Connexxion)

Rijtuigen:
DDM1 (NS Reizigers)
ICK (NS Reizigers)
ICR(m) (NS Reizigers)

HST:
ICE-3M
Thalys

Meettreinen:
mP Jules (Eurailscout)
USO II (UST 96, Eurailscout)
UFM 120 (Eurailscout)

Buitenlands materieel in Nederland:Belgie
AM '66 (NMBS, Maastricht)
AM '76 (NMBS, Roosendaal)
reeks 11.8 (NMBS, Roosendaal, Benelux-dienst)
reeks 25.5 (NMBS, Roosendaal, Maastricht, goederendienst)
reeks 77 (NMBS, Roosendaal, goederendienst)Duitsland
BR 111 (DB, Venlo)
Talent (DB, Heerlen, Enschede, BR 643/644)| Materieel |


DieselloccenAlleen bij de goederenvervoerders en bij de onderhoudsbedrijven zijn nog dieselloccen actief. Hieronder een overzicht:
Sik (200) | |
![]() | Rangeerloccen die gebruikt worden bij de onderhoudsbedrijven en bij diverse musea. |
2400 | |
![]() | Deze loccen zijn alleen nog te vinden bij musea en in onder andere Frankrijk. |
6700 | |
![]() | De 6700'en zijn door ACTS Nederland van de NMBS gekochte loccen reeks 62. Ze zijn niet voorzien van ATB en mogen daarom op de hoofdbaan alleen als tweede loc meerijden. |
Class 58 | |
![]() | Ter gedeeltelijke vervanging van de oude locserie 1200 heeft ACTS Nederland twee Class 58'en uit Engeland gehaald. Met deze loccen worden in principe de Veendam- en Leeuwardenshuttle gereden. |


Elektrische loccenDe geschiedenis van de e-loccen gaat terug tot aan de oorlog: vlak erna werd de serie 1000 gebouwd. In Nederland de eerste e-loc, beroemd en berucht. De volgende generatie loccen zijn de "oude e-loccen", de 1100'en, 1200'en en 1300'en. De zes van Engeland gekochte 1500'en vulden het gat tussen deze en de volgende generatie, de 1600'en, op. Afgeleid daarvan zijn ook 1700'en afgeleverd, die samen met de 1800'en (1600'en die zijn overgegaan van Railion naar NS Reizigers) het grootst in aantal zijn. Een nieuwe generatie loccen staat ook klaar om Nederland te overspoelen: binnen enkele jaren gaat Railion Nederland rijden met de Duitse Baureihe 189.
1200 | |
![]() | Nadat de 1200'en bij NS Reizigers en Railion aan de kant zijn gegaan, vonden er vijf een nieuwe werkgever aan ACTS Nederland. Deze rijdt er enkele van hun treinen mee. |


DieseltreinstellenIn het dieseltijdperk reden er talloze series dieselstellen rond. De elektrificatie heeft echter een slachtpartij uitgevoerd, waardoor er slechts enkele actieve series resteren. Recentelijk zijn er door de nieuwe vervoerders op het spoor weer een serie nieuwe dieselstellen besteld.
Lint-41 | |
![]() | Voor de dienstuitvoering in het Oosten van het land heeft Syntus de beschikking over zo'n 22 stellen Lint-41. |
Protos | |
![]() | Voor de Valleilijn heeft Connexxion een nieuw treintype besteld bij Fzt Dessau. De Protos. Vanaf september 2007 beschikt Connexxion over 5 van deze stellen. |
[ Voor 5% gewijzigd door Sosabowski op 30-12-2006 13:45 ]
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, and wiser people so full of doubts. -- Bertrand Russell
































