woeps, da's waar; ik geloof het wel ja, hehe

Verwijderd schreef op 05 May 2003 @ 23:01:
Even een vraagje:
Een aantal fotos die ik gisteren (stralen weer, geen wolken) gemaakt heb, hebben in plaats van een blauwe lucht een witte lucht op de foto. Hoe kan ik dit voorkomen? Ik heb het idee dat het voornamelijk is als iets donkerders zoals bomen op de foto staan. Ook gebeurd het dat het van wit naar blauw vervaagd ondanks dat het een strak blauwe hemel is. Kan iemand me wat tips geven?
Verder viel me nog iets op: als ik een witte achtergrond heb door de lucht dan komt er een klein beetje een blauwige gloed voor bij een object wat tegen die lichte kleur licht (=lucht) aan zit. Is dit ook te voorkomen?
mja Azrael halde het al ff an: een polarisatiefilter kan helpen. Bij mij werkte dat in ieder geval wel.
majic gaf eerder in dit topic al uitleg over het hoe en wat van het belichtingsbereik van een CCD.
Dat is behoorlijk wat kleiner dan analoge film en dat valt het meest op zodra de belichtingsstops ver uit elkaar liggen zoals bij een laagstaande zon waardoor de aarde niet goed verlicht wordt.
( Het eerste wat me tegenviel toen ik m'n D60 ging uit proberen was dat kleine dynamische bereik van digitaal; ik dacht heersende sunsets te gaan vastleggen, not! )
Je kunt dat proberen te voorkomen door een polarisatiefilter te gebruiken (heeft als nadeel dat je nog eens minimaal een stop belichting inlevert), een ND-filter te gebruiken (neutraal grijs waardoor je gedeeltelijk de stops kunt beinvloeden) of zoals ik de laatste tijd doe: 2 afbeeldingen uit een belichtingstrapje laten versmelten.
Daarnaast zijn er misschine nog users die weer andere methoden gebruiken.
ik kan me voorstellen dat majic jou (en vele andere geintresseerden) hier meer over kan vertellen omdat hij al (veel) langer/vaker met het digitale bijltje hakt