Henk Meijerink schreef op maandag 21 september 2026 @ 13:29:
Ik heb op dit moment de HYXI Halo, basis versie 3 kW. Gebruik de Chint P1 meter. Heb 10 zonnepanelen 330 Wp met een SolarEdge omvormer. Heb een dynamisch energiecontract (alleen stroom) bij Frank Energie.
Overweeg om een extra batterij(en) aan te schaffen.
Voor ik dat doe heb ik echter wat vragen:
- Op dit moment ingesteld op AI-gestuurd, is dat de beste optie?
- Kan ik het systeem ook zo instellen dat het alleen geladen wordt met “overtollig” stroom van de zonnepanelen?
- Heb mijn installatie ook aangemeld bij Frank Energie, echter (nog) niet in de HYXI app ingesteld. Is het verstandig om dat wel te doen en wat is het eventuele voordeel van aansturing door Frank?
- Ik zie nu in de HYXI app niet wat de opbrengst is van mijn zonnepanelen (alleen in de SolarEdge app) en HYXI houdt daar geen rekening mee. Is het verstandig/mogelijk om een meter te plaatsen in de AC-levering van de SolarEdge omvormer en te koppelen aan de HYXI app? Wordt daar dan in de HYXI app rekening mee gehouden?
- Ben nu ingesteld op AI-gestuurd en zie dat de prijzen voor inkoop en verkoop in de app gelijk zijn. Er wordt bijv. 's nachts ingekocht om in de morgen te gebruiken als de prijzen hoger zijn. Echter, vanaf 01-01-2027 stopt de salderingsregeling en is de verkooprijs straks een stuk lager (ca. 10 cent) dan de inkoopprijs. Wordt daar door de AI rekening mee gehouden, of moet ik dat ergens instellen?
Hopelijk kan iemand mij hier duidelijkheid over verschaffen!
Ik gebruik zelf ook een Halo, dus ik deel graag hoe ik deze punten begrijp. Misschien heb je er iets aan.
1. Is AI Mode de beste instelling?
Dat hangt vooral af van wat je wilt bereiken.
Als je vooral wilt profiteren van dynamische energieprijzen, dus laden wanneer de stroom goedkoop is en de batterij gebruiken wanneer de stroom duurder is, dan is AI Mode een goede keuze.
Als je juist zoveel mogelijk van je eigen zonnestroom wilt gebruiken en zo min mogelijk wilt terugleveren aan het net, dan kun je beter Self-use Mode gebruiken.
Als je de batterij later door Frank Energie wilt laten aansturen, dan zou ik Frank als primaire regeling gebruiken en niet tegelijk Frank en HYXI AI laten sturen.
2. Kan de batterij alleen worden geladen met overtollige zonnestroom?
Ja, dat kan met Self-use Mode.
De P1-meter weet niet exact hoeveel je SolarEdge opwekt, maar hij ziet wel of je op dat moment stroom van het net afneemt of juist teruglevert.
3. Is het verstandig om HYXI ook bij Frank Energie te koppelen?
Nadat je de HYXI-batterij bij Frank Energie hebt geregistreerd en gekoppeld, schakelt de HYXI App automatisch over naar VPP Mode.
Vanaf dat moment wordt het laden en ontladen aangestuurd volgens de strategie van Frank Energie en hoef je AI Mode niet meer handmatig te gebruiken.
4. Waarom zie ik de opbrengst van mijn SolarEdge niet in de HYXI App?
Dat komt doordat de P1-meter nu vooral het netto vermogen op het aansluitpunt meet. Hij ziet dus hoeveel stroom je van het net afneemt of teruglevert, maar niet hoeveel je SolarEdge precies opwekt.
Als je in de HYXI App ook de PV-opwekking, het huishoudelijk verbruik en het netvermogen afzonderlijk wilt zien, zou ik eerder een dual-CT meter gebruiken:
één CT op het netaansluitpunt;
één CT op de AC-uitgang van de SolarEdge-omvormer.
Op die manier kan HYXI zowel het netvermogen als de opbrengst van de externe PV-installatie meten, waardoor ook het huishoudelijk verbruik beter kan worden weergegeven.
Als je alleen wilt dat de Halo overtollige zonnestroom gebruikt om te laden, dan is de huidige P1-meter overigens al voldoende.
5. Wat gebeurt er als de salderingsregeling in 2027 stopt en de inkoop- en verkoopprijs verschillend zijn?
Daar hoef je je niet al te veel zorgen over te maken, want in de HYXI App kun je de inkoopprijs en verkoopprijs afzonderlijk instellen.
Als je bijvoorbeeld later €0,30/kWh betaalt voor afname, maar slechts €0,10/kWh ontvangt voor teruglevering, kun je die prijzen apart in de App instellen.
De AI kan vervolgens rekening houden met het verschil tussen de inkoop- en verkoopprijs bij het optimaliseren van het laad- en ontlaadgedrag.
Dus na het stoppen van de salderingsregeling hoef je vooral de actuele tarieven uit je energiecontract correct in te stellen.
Als je batterij tegen die tijd door Frank Energie wordt aangestuurd, dan zal vooral de strategie van Frank bepalend zijn voor het laden en ontladen.