Na wat speurwerk ben ik hier terecht gekomen en heb met veel interesse de geposte artikelen gelezen en wil graag even mijn ervaringen delen mbt;
- de Power World PW060-DKZL RS-E/S 3 fasen, ik draai in principe alleen All Electric
- 200 L bufferervat [ elektrisch element voorhanden maar wordt niet gebruikt ]
- 300 L boilervat [ elektrisch element voorhanden maar wordt niet gebruikt ]
- alleen radiatoren
- boiler vat temp op 50 graden in de winter / 45 graden in de zomer
- ik maak gebruik van de WAR regeling max 45 graden maar stuur de warmte pomp via aan/uit [ dus ik houd niet het buffervat warm]
- huis bouwjaar 2002 vrijstaand met aanbouw 214m2 oppervalkte
- open serre met veel glas in de woonkamer
- geïntegreerd in home assistant en maak gebruik van de Tuya App
- aangestuurd via Evohome op Shelly 1 Mini Gen 3 aan/uit contact en/of Shelly Wall Display op Shelly 1 Mini Gen 3 op aan/uit contact
- Verbruik wordt gemeten via een Shelly 3EM 3 fasen meter op de automaat van de warmtepomp
- Ik heb nog een gas aansluiting ivm een gas sfeerhaard en de cv ketel hangt nog maar deze apparaten zijn in principe niet nodig om te verwarmen, de haard is meer voor de gezelligheid, en voor de kosten van de ombouw van de sfeerhaard naar gaslessen kan ik de gas aanslutiing de komende 7 jaar nog laten liggen. En dan is de haard ook op leeftijd en gaat waarschijnlijk alles weg. De gasketel was pas 3 jaar geleden vervangen dus die laat ik hangen als backup optie mocht de warmtepomp de geest geven, want hij hangt er toch.
Ik ben geen installateur, geen warmtepomp specialist maar een IT techneut met interesse die alles zelf heeft aangesloten zonder enige kennis van zaken, gewoon door te doen. Ik had zelfs nog nooit een CV buis aangesloten.
De warmtepomp dus door mijzelf geplaatst met buffervat parallel gekoppeld inclusief de extra cv pomp die aangestuurd werd door de evohome, zoals aangeraden wordt voor gebruik met radiatoren, en stond eerst geplaatst zoals onderstaand op afbeelding G, ,
Omdat ik problemen ervaar met de evohome thermostaat, en het elektrisch element niet gebruik wordt [ niet nodig is bij mij ] is daarna besloten om de buffer in serie te plaatsen zonder extra pomp en de thermostaat te vervangen door een Shelly Wall Display [ ik heb Evohome thermostaat paralell gekoppeld als backup om te experimenteren ] Omdat alles via Wifi gekoppeld is kan ik zowel via het Shelly Display, de Evohome, of direct aan/uit schakelen via het Shelly relais.
Dit is mijn huidige opstelling met de buffer in serie geplaatst;
Integratie in Home Assistant;
Shelly Display als Thermostaat;
Shelly Relais, hiermee kan ik ook eventueel een nalooptijd realiseren van 15-30m afhankelijk van wat ik nodig heb;
De afgelopen dagen met het koude weer -10 in de nacht in Limbrug eb ik het makkelijk warm kunnen houden op 21,5-22,5 graden mits de warmtepomp in de slimme modus staat, want de stille modus krijgt dat niet getrokken.
Nu met +7 graden heb ik de warmtepomp waar terug gezet naar de stille modus want anders is het verbruik te hoog en zijn er te veel schakelingen en te veel overshoot.
Ik maak gebruik van de WAR waarbij de temperatuur op maximaal 45 graden staat, wat waarschijnlijk verder omlaag gaan om stroom te beperken. Ook heb ik in de stille modus de compresser frequentie van 75Hz naar 55 Hz laten aanpassen omdat ik zelfs in de stille modus te veel overshoot en te hoog gebruik constateerde.Daardoor verbruik ik dan 1000-1500 Watt minder aan stroom per uur.
He grootste nadeel voor mij momenteel ligt in het gebruiksgemak.
Ik zie de warmtepomp niet echt terugm oduleren en moet dus afhankelijk van het weer schakelen tussen stille en slimme modus. [ Dat ga ik natuurlijk via Home Assistant regelen op basis van buitentemperatuur mar nog geen tijd voor gevonden ].
Daarnaast overweeg ik toch weer om alles terug te bouwen naar de parlalle bufferopstelling omdat naar mijn idee de huidige opstelling een aantal nadelen kent,
- Door het rechtstreeks bedienen van het aan/uit contact via het shelly relais/display of evohome thermostaat van de warmtepomp duurt het opwarmen soms net te lang als we temperaturen rond het vriespunt hebben omdat de buffer niet op temperatuur wordt gehouden door de WAR.
- als de buffer dan ook nog koud is en er komt een ontdooi cyclus aan, wat bij -5 dus elk uur gebeurt dan kan het opwarmen wel enige tijd extra in beslag nemen.
- ik waarschijnlijk toch terug moet na naregling ivm veel zon compensatie in huis of een andere slimme regeling. De reden hiervoor is dat de thermostaat in de woonkamer hangt, en alle radiatoren vol open staan. Maar wanneer de zon schijnt he tin de woonkamer 24 graden is, maar in de rest van de woning koud. Of als ik dan handmatig het shelly relais aanzet om de rest van de woning te verwarmen het super warm wordt in de woonkamer. Dat is nu opgelost door thermostaatkranen op stand 3,5 te zetten. Maar handmatig schakelen is geen optie omdat ik vaak reis. Dus ik overweeg nu om via een Shelly H&T in andere ruimtes dan een signaal te sturen naar her Shelly relais om dan de warmtepomp weer aan te gooien, of op die betreffende ruimtes weer een HR92 te installeren. Maar in dat geval spreken we dus weer van "naregeling" waarbij volgens mij een paralelle buffer opstelling, zoals ik ze eerst had, maar nu met de WAR die die buffer warm houdt icm met de externe CV pomp de betere oplossing. Ik twijfel dan alleen nog tussen optie G en D, waarbij extern bijverwarmen opdit moment gezien de capaciteit en ervaring qua temperatuur niet nodig blijk te zijn.
Dus D lijkt de beste optie maar ik lees hier in eerdere berichten dat door Power World dat G wordt aangereden.
Het verschil zit hem dus met name in hoe de externe CV pomp het water rondpompt. Daarnaast ervaar ik wel wat overlast qua geluid met de huidige setup en het vermogen van de ingebouwde CV pomp, wat ik had gereduceerd naar 60% via de Tuya app wat voor veel minder geluid in het systeem zorgt, maar ook voor een lagere COP!
Graag hoor ik hoe jullie erover denken!
Mvg
[
Voor 3% gewijzigd door
tuupje op 14-01-2026 07:00
]