Joris748 schreef op donderdag 25 januari 2024 @ 18:47:
[...]
Restwarmte is wat het is: warmte die over is en normaal gesproken in de omgeving terecht komt (lucht, water). Dan verdient een bedrijf er ook niets aan.
Vergeet dus de verdienmodellen en stel die warmte gratis beschikbaar aan een energiecoöperatie. De coöperatie is dan eigenaar van de installatie en kan de warmte over de leden verdelen.
Je bekijkt dat nu wel heel hard vanuit theorie, die warmte is toch verloren dus wat valt er te verliezen?
Je kan die restwarmte niet zomaar komen aftappen, vaak zal een warmtewisselaar nodig zijn en sowiezo moet je intappen op het productienetwerk van diegene die restwarmte over heeft. Bedrijven gaan niet staan springen om als VZW een dergelijke koppeling op hun productie te laten doen omdat dit hoe je dat ook draait of keert een impact heeft op hun omgeving.
Je wilt ook niet dat je restwarmte geen enkele garantie heeft, dat ze dat vermogen mogen opschalen, verlagen of uitzetten wanneer de opwekker daar 'zin' in heeft want dan kom je als afnemer continu in de problemen. Of je moet al een volledig eigen opwekking hebben staan die hoogtens wat geoptimaliseerd word met restwarmte waar het niet uitmaakt dat de restwarmte uitvalt. Echter ik vrees voor de economische haalbaarheid in dat geval.
Als je een opwekker hebt die met restwarmte zit en waar het de moeite is om een warmtenet aan te leggen dan heeft dit bedrijf ergens een heel hoge warmtebron wat ze ergens nodig hebben in hun productie. Echter op een bepaald moment is die restwarmte niet meer financieel intressant om nog te gebruiken dus doen ze er niets meer mee. Echter dat wilt niet zeggen dat die restwarmte automatisch waardeloos is.
De typische eerste stap is om warmte om te zetten in stoom en dit over een (kleine) turbine te sturen om elektriciteit te maken, na de turbine zit je met water met een restwarmte waar het bedrijf zelf niet meer veel mee kan doen. Die restwarmte is intressant om te verkopen in een warmtenetwerk maar je gaat dat water terugsturen op een veel lagere temperatuur. Echter dat koud water gaan die wel terug opwarmen tot stoom om hun turbine terug aan te drijven welke nu meer energie gaat vragen wat resulteert in minder stoom wat resulteert in hun turbine draait nu minder efficient.
En in de praktijk ga je vaak nog vragen om de bypass van de turbine verder te regelen om meer warmte op dat warmtenetwerk te zetten, dat is intressant omdat je verliezen enorm zijn bij warmte naar elektriciteit en veel lager als je de warmte rechtstreeks kan verkopen maar bij een VZW model krijg je dat niet meer verkocht natuurlijk.
Het enigste wat ik mij kan bedenken is een datacenter, die produceren enkel ongewenste restwarmte welke lokaal niets mee aan te vangen is wegens niet om te zetten naar stoom. Maar omdat je bron daar eerder een koude warmtebron is zullen de kosten om die warmte te verzamelen enorm zijn, in dit geval moet je elke server rechtstreeks gaan waterkoelen en dit via warmtewisselaars verzamelen. Maar dan nog ga je dat datacenter een incentive moeten geven, die gaan niet alle servers gaan waterkoelen, onderhouden en alle ongemakken erbij nemen omdat ze jou graag zien.
Edit: je moet kijken naar de win-win-win, iedereen moet winnen, de opwekker, diegene die transporteert en diegene die afneemt. Als je dat hebt is er geen probleem, wie wil er nu niet goedkoper uit zijn en wie wil nu niet meer verdienen? Als het via zonder oogstwinstmerk moet gaan wilt dat eigenlijk zeggen dat je met een verliezer zit. En mocht je denken dat er mega winsten te behalen zijn, het probleem is altijd al geweest uberhaupt winst draaien en op een aanvaardbare termijn de initiele kost er terug uit te halen. Een zuinigere CV ketel die na 20 jaar zichzelf terug heeft verdient is enkel intressant als een CV ketel met hoge zekerheid minstens 30 jaar meegaat zonder zware kosten (en zekerheid van afname over de hele termijn en zekerheid dat de techniek niet voorbijgestreefd gaat worden door veel gunstigere techniek terwijl jij nog aan je ROI bezig bent).
[
Voor 11% gewijzigd door
sprankel op 25-01-2024 23:17
]