"In America, consumption equals jobs. In these days, banks aren't lending us the money we need to buy the things we don't need to create the jobs we need to pay back the loans we can't afford." - Stephen Colbert
Dit is voor mij de crux, alles wat ik echt leuk vond aan het beroep lijkt met AI weggewerkt te worden. Wat ik begrijp, mijn beroep was in het begin dingen automatiseren van andere mensen... Ik heb echt 23 jaar lol gehad in mijn vakgebied, maar nu lijkt de lol ineens 'abrupt' te stoppen.Martinspire schreef op woensdag 4 november 2026 @ 09:57:
[...]
...
En ik weet eigenlijk ook niet echt of ik dat werk wel leuk vind. Iets nieuws ontwerpen/bedenken vind ik wel leuk en dat laat AI me wel doen, maar het doet al zoveel automatisch en zo dat ik ook een heleboel taakjes die ik altijd leuk vond, nu toch vaak maar met AI laat doen omdat het dan gewoon sneller klaar is.
...
Op dit moment ben ik echt een beetje aan afwachten waar de industrie, en mijn werkgever naar toe gaat. Maar op langere termijn zie ik mezelf er wel uitstappen. Ben alleen benieuwd hoe snel we daar zijn, ik verwacht binnen een jaar of 1 - 1,5 de keuze te moeten maken.
Ik spreek voornamelijk tegen dat het intelligentie is. Kijk eens naar mijn voorbeeld hier. Dat tover ik niet uit m'n dikke duim. Dat is ervaring en "AI" doet er niets mee. Het is te "dom" om te zien dat het niet verstandig is om voluit vrolijk alles zelf te schrijven op de meest foute manier.Wozmro schreef op woensdag 4 november 2026 @ 07:07:
Als ik het goed heb is er ook geen sluitende definitie van algemene intelligentie.
Zou het geautomatiseerd kunnen worden? Vast. Dan komt er wel nóg een laagje overheen omdat de huidige techniek het niet kan. Ook prima. Zou prachtig zijn. Weer een stukje werk aan de kant. Maar nog steeds geen intelligentie en knetterhard geprogrammeerd om bijbehorende paden af te gaan. In essentie maakt dat het hardcoded en niet heel anders dan wat we al tientallen jaren aan het doen zijn.
Met de huidige resultaten, ook die van de beste modellen, in gedachten lukt dat afkaderen op de gewenste concepten helaas maar matig tot slecht. Zie ook nog eens hierboven.Het is kwestie van kaderen, beseffen van waar het komt.
Dat zit wel Schnorr.
Zie m'n gelinkte reactie. Ook toepasbaar op wiskunde en andere zaken die nu gegenereerd kunnen worden.Zorg schreef op woensdag 4 november 2026 @ 07:23:
[...]
Maar waarom heeft het weinig bruikbare inhoud?
Dat vind ik wel een interessante discussie. Van de 80/20-regel is sprake wanneer je bijvoorbeeld (nu we het toch over programmeerwerk hebben) een product bouwt. De eerste 80% lijkt redelijk voorspoedig te verlopen en die laatste 20% kost net zoveel tijd en vaak meer dan dat.Er zitten een heel groot verschil tussen technisch de beste oplossing en een oplossing die nodig is om de klus te klaren. 80% is in de meeste gevallen goed genoeg. De laatste 20% kosten het meeste tijd. Beter 3 taken opleveren op 80% dan 1 op 100%
Maar daar zit nog een scheidslijn: wie alleen diensten bouwt zonder echt onder de motorkap te duiken kan waarschijnlijk inderdaad sneller dingen voor elkaar krijgen omdat het meeste toch weinig meer is dan een (luxe) dashboard.
Helaas bestaat niet al het ontwikkelwerk uit dashboards en zijn de gegevens die ervoor benodigd zijn (want de gemiddelde dashboardbouwer doet niet zelf aan het opzetten van een server met Kafka en het inrichten van de datastromen, zullen we maar zeggen) doorgaans niet vrij beschikbaar
Ik ben me er daarom bewust van dat bijvoorbeeld het MKB er veel aan zal hebben en er dik op kan besparen... mits bronnen van data beter worden opengesteld en vrijgegeven op welke manier dan ook. Iets wat voorlopig nog geen werkelijkheid is en veel roet in het eten gooit.
[ Voor 8% gewijzigd door Stukfruit op 04-11-2026 14:51 ]
Dat zit wel Schnorr.
Wanneer het niet alleen doet wat jij daar schrijft (dat is basisfunctionaliteit en deels gehardcode: toolgebruik e.d. komt niet spontaan door intelligentie uit de lucht vallen) en het óók die informatie inzet om er niet alleen een hergekauwde brij van te maken.HEY_DUDE schreef op woensdag 4 november 2026 @ 09:33:
[...]
Het heeft problemen in het coderen van de fysica op een absoluut intelligente wijze opgelost. Dat gaat verder dan coderen, het probleem op hoog niveau benaderen, zelf tabellen, bronnen en modellen vinden in de literatuur om dit op te lossen. Uit zichzelf een validatie plan opzetten en uitvoeren. Allemaal vanaf een paar prompts in Codex.
Wanneer is het volgens jou wel intelligent?
Het plan komt tot stand door de data toegevoegd aan het model, niet door begrip van die data en wat daar verder uit geproduceerd wordt. Nogmaals: probeer iets heel stoms voor elkaar te krijgen zoals het wijzigen van een element in een webinterface. Stukje CSS aanpassen, klaar. AI valt daar met wat pech urenlang overheen tenzij je zelf exact aangeeft wat moet gebeuren tot op de instructies aan toe. En dan gaat het meestal alsnog fout, terwijl het letterlijk 1 regel code is om aan te passen.
Klopt, dat is gewoon gehardcode. Heb je gezien hoeveel lagen er tegenwoordig bovenop zitten?Ik kan dit gedrag van deze modellen zeker niet meer afdoen met het louter voorspellen van het volgende woord.
Letterlijk met programmeerwerk en/of door te selecteren op o.a. inputdata.
Dat zit wel Schnorr.
Volgens is het gevolg van training van een LLM juist dat er begrip ontstaat. Een LLM is niet een bak data waar simpelweg een search op wordt uitgevoerd en reasoning is een steeds groter onderdeel geworden. Ik ben tijdens de uitvoering vaak genoeg erop gewezen door Codex dat het pad wat ik hem laat bewandelen een risico is, waarbij hij een beter alternatief voorsteld, met uitleg. De tijd zal het leren, maar ik denk dat je menselijke intelligentie en de uitzonderlijkheid ervan in verhouding tot waar AI naartoe beweegt flink overschat.Stukfruit schreef op woensdag 4 november 2026 @ 14:49:
Het plan komt tot stand door de data toegevoegd aan het model, niet door begrip van die data en wat daar verder uit geproduceerd wordt. Nogmaals: probeer iets heel stoms voor elkaar te krijgen zoals het wijzigen van een element in een webinterface. Stukje CSS aanpassen, klaar. AI valt daar met wat pech urenlang overheen tenzij je zelf exact aangeeft wat moet gebeuren tot op de instructies aan toe. En dan gaat het meestal alsnog fout, terwijl het letterlijk 1 regel code is om aan te passen.
Een (financiële) AI bubble en AI als motor van de toekomst sluiten elkaar niet uit. De beurzen kunnen enorm hard onderuit gaan terwijl AI zich steeds dieper binnen de samenleving nestelt. Open weight modellen kunnen op steeds minder zware hardware draaien, ik denk dat het zelfs logisch is dat beide plaats gaan vinden.edie schreef op woensdag 4 november 2026 @ 14:20:
AI moet toch echt eerst winstgevend worden voordat dergelijke toekomstwensen realiteit zou kunnen worden. Vooralsnog wordt er 500+ miljard verlies gemaakt per jaar, dus realistisch zijn al die scenario's in ieder geval niet.
Begrip, of het hergebruik van o.a. comments onder PR's op GitHub en andere open platforms?codex schreef op woensdag 4 november 2026 @ 15:40:
[...]
Volgens is het gevolg van training van een LLM juist dat er begrip ontstaat. Een LLM is niet een bak data waar simpelweg een search op wordt uitgevoerd en reasoning is een steeds groter onderdeel geworden. Ik ben tijdens de uitvoering vaak genoeg erop gewezen door Codex dat het pad wat ik hem laat bewandelen een risico is, waarbij hij een beter alternatief voorsteld, met uitleg. De tijd zal het leren, maar ik denk dat je menselijke intelligentie en de uitzonderlijkheid ervan in verhouding tot waar AI naartoe beweegt flink overschat.
Dat zit wel Schnorr.
Het zal wel niet helemaal zijn wat je bedoelt maar mij lijkt wat je schrijft over te komen als: als er fouten gemaakt worden dan is het geen intelligentie.Stukfruit schreef op woensdag 4 november 2026 @ 14:49:
[...]
Ik spreek voornamelijk tegen dat het intelligentie is. Kijk eens naar mijn voorbeeld hier. Dat tover ik niet uit m'n dikke duim. Dat is ervaring en "AI" doet er niets mee. Het is te "dom" om te zien dat het niet verstandig is om voluit vrolijk alles zelf te schrijven op de meest foute manier.
Zou het geautomatiseerd kunnen worden? Vast. Dan komt er wel nóg een laagje overheen omdat de huidige techniek het niet kan. Ook prima. Zou prachtig zijn. Weer een stukje werk aan de kant. Maar nog steeds geen intelligentie en knetterhard geprogrammeerd om bijbehorende paden af te gaan. In essentie maakt dat het hardcoded en niet heel anders dan wat we al tientallen jaren aan het doen zijn.
[...]
Met de huidige resultaten, ook die van de beste modellen, in gedachten lukt dat afkaderen op de gewenste concepten helaas maar matig tot slecht. Zie ook nog eens hierboven.
En bijkomend insinueer je dat intelligentie alleen maar vanuit menselijke oorsprong kan ontstaan. Ik denk daar anders over, ik denk dat er veel soorten inteligentie bestaan en dat we als mens cognitief zelfs niet in staat zijn om alle soorten intelligentie te herkennen of zelfs maar te beseffen dat die aanwezig is.
Informatie = Actor x Context x Substantie
Nou het ding is dus wel dat je beter nu al stappen kunt zetten, dan dat je straks met de meute mee moet. Dus nu ervaring opdoen met andere dingen, zorgt ervoor dat je straks voor de bubbel uit bent.majoh schreef op woensdag 4 november 2026 @ 14:47:
[...]
Dit is voor mij de crux, alles wat ik echt leuk vond aan het beroep lijkt met AI weggewerkt te worden. Wat ik begrijp, mijn beroep was in het begin dingen automatiseren van andere mensen... Ik heb echt 23 jaar lol gehad in mijn vakgebied, maar nu lijkt de lol ineens 'abrupt' te stoppen.
Op dit moment ben ik echt een beetje aan afwachten waar de industrie, en mijn werkgever naar toe gaat. Maar op langere termijn zie ik mezelf er wel uitstappen. Ben alleen benieuwd hoe snel we daar zijn, ik verwacht binnen een jaar of 1 - 1,5 de keuze te moeten maken.
Welke modellen gebruik jij?Stukfruit schreef op woensdag 4 november 2026 @ 15:43:
[...]
Begrip, of het hergebruik van o.a. comments onder PR's op GitHub en andere open platforms?
Ik heb ook wat beperkte wetenschappelijke noviteiten uit ChatGPT weten te krijgen. Een hypothese van mij die hij toetst aan data en bekende modellen en we vervolgens samen een experiment ontwerpen. En een resultaat hebben wat volstrekt nieuw is. En in het peer reviewed proces het goed waardeert in de wetenschap.
Oprecht ik kan jouw ervaringen totaal niet plaatsen.
Hoe kan ik volgens / voor jou beter omschrijven dat het gebrek aan technische basis geen intelligentie kan produceren?Wozmro schreef op woensdag 4 november 2026 @ 15:43:
[...]
Het zal wel niet helemaal zijn wat je bedoelt maar mij lijkt wat je schrijft over te komen als: als er fouten gemaakt worden dan is het geen intelligentie.
Klinkt een beetje "hostile" maar zo bedoel ik het niet
Daar kan ik deels in meegaan. Maar, als gewoon te traceren is hoe dingen ontstaan en te zien is dat het vooral gestuurde processen zijn die van redelijk veel externe mensenhanden afhankelijk zijn, dan is het voor mij geen intelligentie meer te noemen.En bijkomend insinueer je dat intelligentie alleen maar vanuit menselijke oorsprong kan ontstaan. Ik denk daar anders over, ik denk dat er veel soorten inteligentie bestaan en dat we als mens cognitief zelfs niet in staat zijn om alle soorten intelligentie te herkennen of zelfs maar te beseffen dat die aanwezig is.
Ik volg daarmee de definitie zoals in de eerste sectie op Wikipedia. Logica, begrip, zelfbewustzijn zijn alvast een paar zaken die in huidige AI op technisch vlak niet terug te vinden zijn. Vingers aan handen tellen? Nou, denk maar niet dat AI dat automatisch geleerd heeft hoor. Attention masking, controlnets, enz. Heeft weinig te maken met digitale intelligentie. Wel met menselijke. En hardcoded (en vormen van hardcoding).
Omdat mensen na deze reactie waarschijnlijk gaan linken naar deze sectie hier post ik ook nog maar even preventief het volgende
De definitie van "correct" lijkt redelijk onderhevig te zijn aan onderwaardering als er zoveel belangrijke eigenschappen van intelligentie uit die eerste sectie wegvallen, terwijl die eigenschappen vaak wel nodig zijn om op correcte resultaten uit te komen.Kaplan and Haenlein define artificial intelligence as "a system's ability to correctly interpret external data, to learn from such data, and to use those learnings to achieve specific goals and tasks through flexible adaptation"
En voor dat verwijs ik graag weer naar die link, wat zelfs met Fable niet op te lossen is omdat het meerdere lagen met automatisering nodig heeft.
Dat zit wel Schnorr.
Van Fable tot aan alle recente open source modellen (en yes, niet alleen op low
Als ik het goed begrijp gaat het hier om een enkele AI-conversatie en niet om een volledig project (zoals het bouwen van software) met alle gotcha's erbij?Ik heb ook wat beperkte wetenschappelijke noviteiten uit ChatGPT weten te krijgen. Een hypothese van mij die hij toetst aan data en bekende modellen en we vervolgens samen een experiment ontwerpen. En een resultaat hebben wat volstrekt nieuw is. En in het peer reviewed proces het goed waardeert in de wetenschap.
Probeer dat eens.
En is het resultaat echt volstrekt nieuw of dénk je dat het volstrekt nieuw is? We leven met 8 miljard mensen op een aardbol waarvan een deel jouw idee heel waarschijnlijk ook een keer heeft gehad en o.a. de bekende Stack-sites staan er ook vol mee. Hoe sluit je hier aannames uit? Zelfde geldt voor de peers in kwestie.
Dat zijn veel variabelen waar ik hier niets over kan zeggen, dus ik kan zo alleen afgaan op het waardeoordeel van iemand (en peers
Ik heb inmiddels verschillende keren een link geplaatst met onderbouwing voor wat er mis is met de output die je vaak tegenkomt bij het genereren van software. Welke modellen dat zijn zal je moeten vragen aan de auteurs daar.Oprecht ik kan jouw ervaringen totaal niet plaatsen.
Wat ik zelf kan zeggen is dat ik het bij alle modellen zie en niet alleen die van de gebruikte modellen (welke dat ook moge zijn, waarschijnlijk Sonnet, Opus of wellicht Fable?) hierboven. Qua kennis zijn ze soms indrukwekkend, qua alles naast die kennis (het omgaan met die kennis) ben ik er nog niet van onder de indruk geraakt.
Niet onder de indruk van de zogezegde intelligentie bedoel ik. Van het automatiseren ben ik natuurlijk wel onder de indruk en dat is ronduit geweldig
Dat zit wel Schnorr.
Voor mijn vakgebied echt nieuw. Geen literatuur te vinden. Op ons wetenschappelijke Europese congres mogen presenteren en nog niemand heeft zich gemeld met een eerder resultaat. Je hebt er een apparaat van vele miljoenen voor nodig onder de 8 miljard mensen is het groepje beperkt dat het zou kunnen.Stukfruit schreef op woensdag 4 november 2026 @ 19:55:
[...]
Van Fable tot aan alle recente open source modellen (en yes, niet alleen op low).
[...]
Als ik het goed begrijp gaat het hier om een enkele AI-conversatie en niet om een volledig project (zoals het bouwen van software) met alle gotcha's erbij?
Probeer dat eens.
En is het resultaat echt volstrekt nieuw of dénk je dat het volstrekt nieuw is? We leven met 8 miljard mensen op een aardbol waarvan een deel jouw idee heel waarschijnlijk ook een keer heeft gehad en o.a. de bekende Stack-sites staan er ook vol mee. Hoe sluit je hier aannames uit? Zelfde geldt voor de peers in kwestie.
Dat zijn veel variabelen waar ik hier niets over kan zeggen, dus ik kan zo alleen afgaan op het waardeoordeel van iemand (en peers) op een forum ipv een traceerbaar traject met alle technische details die publiek beschikbaar zijn, zoals de code achter de modellen, deels de data, de agents, de werkwijze, de gebruikte technieken om sturing voor elkaar te krijgen, enz.
[...]
Ik heb inmiddels verschillende keren een link geplaatst met onderbouwing voor wat er mis is met de output die je vaak tegenkomt bij het genereren van software. Welke modellen dat zijn zal je moeten vragen aan de auteurs daar.
Wat ik zelf kan zeggen is dat ik het bij alle modellen zie en niet alleen die van de gebruikte modellen (welke dat ook moge zijn, waarschijnlijk Sonnet, Opus of wellicht Fable?) hierboven. Qua kennis zijn ze soms indrukwekkend, qua alles naast die kennis (het omgaan met die kennis) ben ik er nog niet van onder de indruk geraakt.
Niet onder de indruk van de zogezegde intelligentie bedoel ik. Van het automatiseren ben ik natuurlijk wel onder de indruk en dat is ronduit geweldig
zoals ik eerder aangaf ook een hele applicatie gebouwd. Zelfde ervaring de modellen komen met intelligente oplossingen. Maar ik ben geen programmeur ik toets vooral of de fysica die gecodeerd wordt klopt en of de code en interface bruikbaar is voor mijn kleine groep fans van de software in een niche van max 50 gebruikers in Nederland.
Maar geef eens aan wanneer jij het gedrag wel intelligent vindt?
En misschien zodra autocoureur autocorrect eindelijk niet meer "wil" van "wol" maakt terwijl de rest van de regel 100% aangeeft dat het geen "wil" kán zijn. Als het betekent dat ik voor de rest van m'n werkende en digitale leven een autocorrect heb die altijd werkt dan wil ik op zich best een uitzondering maken
Dat zit wel Schnorr.
Taalmodellen zijn talloze applicaties gevoerd tijdens het trainingsproces. Hoe is het bouwen van een applicatie dan een bijzondere prestatie?HEY_DUDE schreef op woensdag 4 november 2026 @ 20:13:
zoals ik eerder aangaf ook een hele applicatie gebouwd.
Op het gebied van het schrijven van code lijkt trouwens een van de huidige taalmodellen soms te komen met een antwoord als "Hieronder staat je gewenste programma: <code>. Oh, maar je platform heeft trouwens deze specifieke beperking, dus de code die ik je net gaf is niet correct. Hieronder volgt de gecorrigeerde versie: <code>".
Vergelijkbaar kwam hetzelfde taalmodel als antwoord op de vraag "Weet je zeker dat framework X dingetje Y niet bevat? <link-naar-doc>" aanzetten met "Ik ben er zeer zeker van dat X dingetje Y niet bevat. <blabla> Maar het is terecht dat je mijn antwoorden ter discussie stelt. We kunnen het beste uitgaan van de officiële documentatie. OH, JE HEBT GELIJK. Mijn vorige antwoord was incorrect <etc.>"
Bovenstaande zou ik zelf niet zo snel als intelligentie beschouwen. Het begrijpt in elk geval niet wat een wenselijke vorm van communicatie is.
Ipsa Scientia Potestas Est
NNID: ShinNoNoir
Mijn hobby projectjes: www.agenticprojects.be
Vervang 'artificiële intelligentie' door: artificiële vaardigheid, artificiële performantie, artificiële kundigheid, artificiële ervaring,...
Klinkt het dan minder bedreigend?
Informatie = Actor x Context x Substantie
Als intelligentie enkel gebruikt kan worden voor de mens dan is het voorvoegsel artificieel toch gewoon correct? Artificieel vlees zegt mij direct dat het niet echt isWozmro schreef op donderdag 5 november 2026 @ 07:55:
De focus lijkt mij vooral te liggen op de interpretatie van het woord intelligentie. Mijn inziens antropocentrisme: het woord intelligentie mag je enkel gebruiken als het over mensen gaat.
Vervang 'artificiële intelligentie' door: artificiële vaardigheid, artificiële performantie, artificiële kundigheid, artificiële ervaring,...
Klinkt het dan minder bedreigend?
Mijn hobby projectjes: www.agenticprojects.be
Wat moet ik precies vragen?Zorg schreef op donderdag 5 november 2026 @ 07:53:
@RayNbow dan vraag je toch gewoon ik wil dit en test het?
Het kiezen van een verkeerde route is op zich geen probleem. Een heel verhaal houden over de verkeerde route is het probleem.Ergste wat er gebeurd is dat het een paar minuten langer bezig is bij het kiezen van een verkeerde route voor het oplossen van een probleem. Zolang het einddoel werkt is dat quasi irrelevant
Zo weet weet ik bijv. niet hoe jij je tentamens in je leven hebt gemaakt, maar het lijkt me sterk dat je op elke tentamenvraag eerst een heel epistel opstelt met foute antwoorden en pas op het laatst met het juiste antwoord komt. Zoiets zou onwaarschijnlijk op prijs worden gesteld door de examinators.
Ik ben er dus niet mee eens dat zolang het einddoel maar bereikt wordt, dat dan alles wel prima is. Probeer anders eens als experiment om elke vraag die je vandaag van een collega krijgt eerst te beantwoorden met een fout antwoord en jezelf daarna meteen te corrigeren met het goede antwoord.
Ipsa Scientia Potestas Est
NNID: ShinNoNoir
Dat eerste voorbeeld lijkt het gevolg te zijn van reasoning en de chain of thought die samengevat als output wordt gegeven. Dit is inderdaad erg irritant, ik zie dat ook wel vaker. Feitelijk is dit iets wat in het harness opgelost zou moeten worden, maar je kunt dit denk ik zelf ook ondervangen door een standaard instructie te geven.RayNbow schreef op donderdag 5 november 2026 @ 06:54:
[...]
Taalmodellen zijn talloze applicaties gevoerd tijdens het trainingsproces. Hoe is het bouwen van een applicatie dan een bijzondere prestatie?
Op het gebied van het schrijven van code lijkt trouwens een van de huidige taalmodellen soms te komen met een antwoord als "Hieronder staat je gewenste programma: <code>. Oh, maar je platform heeft trouwens deze specifieke beperking, dus de code die ik je net gaf is niet correct. Hieronder volgt de gecorrigeerde versie: <code>".
Vergelijkbaar kwam hetzelfde taalmodel als antwoord op de vraag "Weet je zeker dat framework X dingetje Y niet bevat? <link-naar-doc>" aanzetten met "Ik ben er zeer zeker van dat X dingetje Y niet bevat. <blabla> Maar het is terecht dat je mijn antwoorden ter discussie stelt. We kunnen het beste uitgaan van de officiële documentatie. OH, JE HEBT GELIJK. Mijn vorige antwoord was incorrect <etc.>"
Bovenstaande zou ik zelf niet zo snel als intelligentie beschouwen. Het begrijpt in elk geval niet wat een wenselijke vorm van communicatie is.
Dat tweede is denk ik training vs tools. Training = meest waarschijnlijk niet, tool gebruiken om informatie op te halen: "Oh, toch wel". Ik ben het hier volledig mee eens dat dit irritant is. Wat wel het verschil maakt is de instelling bij thinking effort. Als je random vragen stelt met instant vs high, dan krijg je bij instant regelmatig oprecht stupide antwoorden die je kunt omschrijven als "je roept maar wat".
Hetgeen dat je nodig hebt in je code? Een nieuwe functie in je programma? Ik wil een extra scherm waar ik de contactgegevens kan updaten, test volledig. Ik hoef geen verhaal.
Werkt prima
Dat heeft zeker plaatsgevonden tijdens mijn examens. Dat ik bepaalde berekeningen moest maken en de eerste keer het niet goed ging, de tweede keer wel en het antwoord was juist. Daarom heb ik ook mijn diploma gekregen, omdat het juist wasHet kiezen van een verkeerde route is op zich geen probleem. Een heel verhaal houden over de verkeerde route is het probleem.
Zo weet weet ik bijv. niet hoe jij je tentamens in je leven hebt gemaakt, maar het lijkt me sterk dat je op elke tentamenvraag eerst een heel epistel opstelt met foute antwoorden en pas op het laatst met het juiste antwoord komt. Zoiets zou onwaarschijnlijk op prijs worden gesteld door de examinators.
Ik ben er dus niet mee eens dat zolang het einddoel maar bereikt wordt, dat dan alles wel prima is. Probeer anders eens als experiment om elke vraag die je vandaag van een collega krijgt eerst te beantwoorden met een fout antwoord en jezelf daarna meteen te corrigeren met het goede antwoord.
Mijn hobby projectjes: www.agenticprojects.be
Als het prima werkte, dan hoefde ik niet zo nu en dan extra instructies toe te voegen aan AGENTS.md om ongewenst gedrag te voorkomen.Zorg schreef op donderdag 5 november 2026 @ 08:54:
Hetgeen dat je nodig hebt in je code? Een nieuwe functie in je programma? Ik wil een extra scherm waar ik de contactgegevens kan updaten, test volledig. Ik hoef geen verhaal.
Werkt prima
Volgens mij had je daar kladpapier voor en dat leverde je niet in?Dat heeft zeker plaatsgevonden tijdens mijn examens. Dat ik bepaalde berekeningen moest maken en de eerste keer het niet goed ging, de tweede keer wel en het antwoord was juist. Daarom heb ik ook mijn diploma gekregen, omdat het juist was
Ipsa Scientia Potestas Est
NNID: ShinNoNoir
Al heb je hier echt een sterk punt, het had soms wel zin om aan te leveren hoe je tot een antwoord gekomen was ook al wist je dat het antwoord niet juist was, omdat het denkproces punten opleverde.RayNbow schreef op donderdag 5 november 2026 @ 09:12:
[...]
Volgens mij had je daar kladpapier voor en dat leverde je niet in?
Intelligent kan iets wel degelijk zijn.... Het is eerder dat het geen creativiteit en zeker geen zelfstandige creativiteit kent.Sissors schreef op donderdag 5 november 2026 @ 08:04:
Beetje vervelend imo dat je ervan uitgaat dat mensen een LLM niet als intelligent zien, omdat ze het als bedreigend zouden zien. Zou het niet kunnen omdat ze het gewoon niet als intelligent zien?
Intelligent, zelfs super-intelligent kunnen mensen wel degelijk zijn, ook zonder veel zelfstandigheid of creaiviteit... maar vaak vallen zulke mensen in de categorie Savantsyndroom (splintervaardigheid of eilandbeschaving: mensen die heel goed kunnen zijn in een specifieke handeling, maar eigenlijk qua normaal functioneren grote moeilijkheden ervaren... bv iemand die de moeilijke wiskunde-opgaven in zn hoofd kan uitrekenenen, maar het om een pannetje met rijst te koken, veel moeite moet doen, omdat zoiets te ingewikkeld is en teveel verschillende onberekenbare factoren meewegen impliceert)
Creativiteit is wat anders, maar ook een belangrijke menselijke eigenschap... sommige creaieven zijn niet bijzonder intelligent, maar kunnen door hun creaiviteit wel in het leven enorm succesvol zijn, een grote persoonlijkheid hebben en veel andere mensen beinvloedden door hun wijze van communiceren.
het blijkt dat Kunstmatige creativiteit een behoorlijk stuk moeilijker is, alhoewel het al erg vroeg al meegewogen werd als streefdoel bij het ontwikkelen van Kunstmatige Intelligentie. (in 1956 specificeerder wetenschappers een aantal doelen waaraan KI moest voldoen, daaronder vatten ze ook dat een KI systeem ook Creativiteit, Inventie en Ontdekking moest bevatten)...
in de huidige implementaties is dat echter eerder wat al snel als onwenselijk gezien wordt en bij KI als "Hallucinatie" gedacht wordt en warbij gewoon grote problemen qua toepasing beginnen... KI modellen die erg veel en makkelijk hallucineren worden juist als nbetrwoubaar gezien en niet-functioneel....
KI-modellen kunnen geen goede afwegingen vinden om te ontdekken wanneer inventie/ontdekking van nieuwe onverwachte zaken wenselijk is of juist niet ..... tenzij ze door menselijke operatoren hierin aan de hand genomen worden.... Dat doet sommige wetenschappelijke filosofen ook stellen dat juist daarin de rol van mens mogelijk op zeer lange duur onvervangbaar zal blijven.... KI zal in die gedachten nooit werkelijke "creatief" en "innovatief" kunnen worden en daadwereklijk zelfstandig nieuwe uitvindingen kunnen doen, buiten waar ze specifiek opdracht toe krijgen... mensen die juist uitblinken in creatief denken en innovatief handelen, zijn daarin de meest gewilde arbeidskrachten, die uiteindelijk KI toepassingen moeten aansturen
Intelligente mensen zoeken in tijden van crisis naar oplossingen, Idioten zoeken dan schuldigen
De wiskundigen vinden de Navier Stokes oplossing bijzonder creatief en vindingrijk.RM-rf schreef op donderdag 5 november 2026 @ 10:16:
[...]
Intelligent kan iets wel degelijk zijn.... Het is eerder dat het geen creativiteit en zeker geen zelfstandige creativiteit kent.
Ik ervaar zelf ook dat taalmodellen creatieve oplossingen hebben voor technische problemen.
De hele discussie over wel of niet creatief zijn loopt spaak zonder een goede definitie van wat creatief zijn is. Idem voor intelligentie.
De kans dat ze volledig menselijke intelligentie of creativiteit gaan vertonen acht ik niet zo groot. Dat ze soms creatief zijn en sommige dingen intelligent benaderen ervaar ik zowat dagelijks.
Uiteraard, maar daarbij gaf je dan wel je beste poging om tot een antwoord te komen. Ik denk niet dat je veel punten zou hebben gekregen als je al je pogingen neerpende op het tentamen.codex schreef op donderdag 5 november 2026 @ 09:54:
[...]
Al heb je hier echt een sterk punt, het had soms wel zin om aan te leveren hoe je tot een antwoord gekomen was ook al wist je dat het antwoord niet juist was, omdat het denkproces punten opleverde.
Ipsa Scientia Potestas Est
NNID: ShinNoNoir
Kun je dat uitleggen?HEY_DUDE schreef op donderdag 5 november 2026 @ 10:30:
[...]
De wiskundigen vinden de Navier Stokes oplossing bijzonder creatief en vindingrijk.
Ik heb juist gelezen dat het absoluut andersom is, dat wiskundigen het voorgestelde model van OpenAI bekritiseren omdat het juist niet werkelijk creatief en gericht is op de werkelijkheid van gas-bewegingen in een 3 dimensionale omgeving, maar eerder het uitnutten van een "gat" in het kader van de probleem-voorstelling, die het dan mogelijk maakt een Brute-force berekening ("analytic forcing") ervan te maken, die echter het essentiele theoretische realiteits probleem _niet_ oplost.
Regularity of asymptotically axisymmetric solutions to the 3D Navier-Stokes equations with analytic forcing
Het reduceren van een reeel werkelijkheidsprobleem en de mogelijkheden van wiskunde ommdat te simuleren tot enkel een brute force rekentrucje dat met genoeg rekenkracht wel uit te rekenen valt, maar verder niks meer zegt waarom initieel dat probleem ooit vastgelegd werd (om de kennis van de reele bewegingen van gas te kunnen modeleren) en ook niks bijdraagt aan de ontwikkeling van verdere rekenmodellen, is juist iets wat ik absoluut als een soort "Savant-gedrag" zou betitelen...
leuk als rekenen an sich schijnbaar je enige doel is, maar zelf juist een essentieel verlies aan contact met de reeele werkelijke wereld
[ Voor 30% gewijzigd door RM-rf op 05-11-2026 11:03 ]
Intelligente mensen zoeken in tijden van crisis naar oplossingen, Idioten zoeken dan schuldigen
Een omschrijving van wat de mogelijke menselijke variant doet die op verschillende vlakken alleen met vage termen te omschrijven is kan van hoe tech bewijsbaar werkt niet plotseling iets anders maken, toch? Het verandert de werking niet.
"creativiteit is wat anders", ja zo lust ik er nog wel een paar
Met dat soort zaken kom je uiteindelijk steeds uit op geloof. Prima. Droomt huidige AI over schapen? Tot nu toe is dat niet bewijsbaar.
Dat zit wel Schnorr.
Waarom dat hameren op Navier-Stokes trouwens? Het zogezegde bewijs van OpenAI is tot nu (voor zover ik kan zien) nog niet goedgekeurd en de weg ernaartoe is geplaveid met desinformatie. Is dat waarom je het er steeds over hebt of ben je zelf actief in die hoek?HEY_DUDE schreef op donderdag 5 november 2026 @ 10:30:
[...]
De wiskundigen vinden de Navier Stokes oplossing bijzonder creatief en vindingrijk.
Ik vraag me ook af waar je de rest van je uitspraak vandaan haalt, want dit is de eerste keer dat ik hoor dat het creatief wordt bevonden door "de wiskundigen" (wie?). Bijzondere uitspraak om eerlijk te zijn, zeker als je kijkt naar wat het representeert.
Dat ik een expert ben qua Navier-Stokes kan ik trouwens niet zeggen, maar ik heb in het verleden wel een 3d fluid simulator gemaakt voordat AI het kon dus ik maak mezelf graag wijs dat ik papers kan lezen en uitwerken
Dat zit wel Schnorr.
Dat is het vooral. Laatst toen ik hem vroeg iets te checken in log files, heeft hij zelf een andere log file erbij gepakt als referentie om te bekijken welke waarschuwingen altijd gebeuren. Dat vond ik best slim. Maar maakt dat voor mij een AI intelligent? Nop.HEY_DUDE schreef op donderdag 5 november 2026 @ 10:30:
[...]
De hele discussie over wel of niet creatief zijn loopt spaak zonder een goede definitie van wat creatief zijn is. Idem voor intelligentie.
Of een ander voorbeeld: Mijn ouders hebben een stel schildpadden. Die heb ik 1x op intelligent gedrag betrapt (ja, schildpadden zijn niet echt slim): Toen die bij een stukje voer op de kant niet kon komen, is die ergens anders het water uit gegaan om op die manier erbij te komen. Dat is voor mij (een klein beetje) intelligent gedrag. Maar dat is exact hetzelfde als wat een 30 jaar oud RTS spel kan met hun path finding algorithme, dus is dat dan ook intelligent gedrag? Voor mij niet.
Voor mij is er een heel grijs gebied wanneer je kan spreken van intelligentie, en wanneer het gewoon een algoritme is wat zijn werk doet. Maar ook voor mij zijn we nog niet aangekomen in het grijze gebied. Persoonlijk een harde eis om het grijze gebied in te gaan, is dat de AI moet kunnen leren van ervaringen voor je over intelligentie kan spreken. En dus niet leren als dat hij je vorige prompt kan teruglezen, maar echt dat training en inferentie niet meer gescheiden zijn. En dat zal zeker gaan gebeuren, maar is er nu nog niet.
Of op een andere manier: Als we het hebben over wat voor mij 'echt' intelligentie is, dan zou dat ook moeten gaan betekenen dat AIs rechten hebben, en we niet hun context window na elke prompt kunnen weggooien.
Het meeste wat ik zie voorbijkomen qua argumentatie komt neer op telkens de doelpalen een beetje verplaatsen. Wat op zich best wel een intelligente en constructieve actie is. Zo komen we nog eens op nieuw onontgonnen terrein als mens 🙂
Misschien is dat wel de definitie van (menselijke) intelligentie: voortdurend op zoek blijven naar iets wat nog meer intelligent is?
De huidige AI doet dit niet uit zichzelf. Afgaande op bovenstaande kan je dan inderdaad stellen dat die niet intelligent is.
Informatie = Actor x Context x Substantie
Om de discussie nog verder te verwateren door acties die momenteel aantoonbaar niet geautomatiseerd worden en dientengevolge al helemaal niet spontaan zullen ontstaan te kunnen bestempelen als intelligentie?Wozmro schreef op donderdag 5 november 2026 @ 11:58:
Kunnen we dan een voorbeeld geven van een echt intelligente mens?
Dit begint een geloofsdiscussie te worden. Bestaat er een opperwezen? Wellicht, maar totdat jij (algemeen bedoeld) hebt aangetoond dat het tegendeel zonder vaagheden kan worden bewezen is het niet waar.
Dat zit wel Schnorr.
Of je draait dit om: pas als een mens het voor elkaar krijgt zich voor te doen als een AI en een AI-detector dit als kans >80% AI ziet, is een mens werkelijk intelligent. Zo lang de discussie bestaat over wat intelligentie is, is ook niet vast te stellen wat de criteria zijn om iets of iemand te flaggen als intelligent.Merlijn_merlin schreef op donderdag 5 november 2026 @ 12:28:
Naar analogie van de Turing-test stel ik de volgende maatlat: pas wanneer een AI een tekst van 100 woorden schrijft die de Pangram AI-detector niet als AI-gegenereerd herkent, beschouw ik die AI als werkelijk intelligent.
Je merkt dat het moeilijk aan te tonen is 🙂Stukfruit schreef op donderdag 5 november 2026 @ 12:39:
[...]
Om de discussie nog verder te verwateren door acties die momenteel aantoonbaar niet geautomatiseerd worden en dientengevolge al helemaal niet spontaan zullen ontstaan te kunnen bestempelen als intelligentie?
Dit begint een geloofsdiscussie te worden. Bestaat er een opperwezen? Wellicht, maar totdat jij (algemeen bedoeld) hebt aangetoond dat het tegendeel zonder vaagheden kan worden bewezen is het niet waar.
Er zou het vermoeden kunnen zijn dat er een gedeeltelijke overlap is tussen mens en AI.
Patroonherkenning, vast ingebakken kunstjes, fouten maken,... er moet allessinds erbij gespecifieerd worden of het daarbij over een mens of een AI gaat. Uit de beschreven eigenschappen of kenmerken alleen kan het niet opgemaakt worden.
Informatie = Actor x Context x Substantie
Ik plaats al pagina's lang best vaak (kleinschalig) bewijs en onderbouwing voor waarom zaken niet mogelijk zijn en als je zelf op zoek gaat naar hoe het werkt of het voor wat geavanceerdere zaken gebruikt wordt het ook snel duidelijk.Wozmro schreef op donderdag 5 november 2026 @ 13:19:
[...]
Je merkt dat het moeilijk aan te tonen is 🙂
Hoezo moeilijk? Het ding doet letterlijk (ha, pun!) niet wat sommige mensen denken.
Ik weet niet zeker wat je hiermee wil zeggen.Patroonherkenning, vast ingebakken kunstjes, fouten maken,... er moet allessinds erbij gespecifieerd worden of het daarbij over een mens of een AI gaat. Uit de beschreven eigenschappen of kenmerken alleen kan het niet opgemaakt worden.
Dat zit wel Schnorr.
Wie zijn we hier voor de gek aan het houden?
AI niet, want dat zegt vrolijk "oja je hebt gelijk!"
[ Voor 9% gewijzigd door Stukfruit op 05-11-2026 13:29 ]
Dat zit wel Schnorr.
Als ik goed lees dan zie ik enkel voorbeelden voorbijkomen van wat het niet is.
Informatie = Actor x Context x Substantie
Dit denk ik ook altijd als mensen het hebben over muziek. Want dat zou over gevoel gaan. Nu is mijn persoonlijke ervaring ook zo. Echter zitter er vaak hele verklaarbare en voorspelbare wiskundige patronen achter muziek die wij als mooi ervaren. Maakt eigenlijk niet uit welk genre.codex schreef op donderdag 5 november 2026 @ 13:09:
[...]
Of je draait dit om: pas als een mens het voor elkaar krijgt zich voor te doen als een AI en een AI-detector dit als kans >80% AI ziet, is een mens werkelijk intelligent. Zo lang de discussie bestaat over wat intelligentie is, is ook niet vast te stellen wat de criteria zijn om iets of iemand te flaggen als intelligent.