Oei, dit kan zo maar eens uit de hand escaleren (pun intended). Maar ik vind het wel een interessante vraag!
Eerste even over de vraag:
Ik denk dat @
Help!!!! het beste antwoord heeft gegeven op de vraag van @
Nachtschade . Zonder nadere beschrijving waarom deze specifieke wijn jou zo aanspreekt en wat je mist bij vergelijkbare wijnen is het moeilijk adviseren. Merlot is meestal een relatief eenvoudige (niet negatief bedoeld!) en toegankelijk wijn. Uit California verwacht ik hem wat zwoeler dan uit een koeler gebied.
Dus als ik een vergelijkbare wijn zou zoeken in een winkel die deze specifieke wijn niet heeft, zou ik kijken naar een merlot uit een (relatief) warme streek (maar ook weer niet te warm).
Om ook nog even op de discussie te reageren, ik ben het niet helemaal met @
codex eens. Ik kom regelmatig bij verschillende wijnhandelaren, al is het maar om een specifieke wijn voor een proeverij te zoeken. Gall & Gall is niet de winkel waar ik naar toe ga voor advies, en ze hebben veel massa-productie aanbod, maar er is zeker in deze categorie niets mis mee.
Kwaliteit bij wijn is een erg complex begrip, naar mijn mening. De kwaliteit van massaproductie is niet per se slechter. Perosonlijk vind ik dergelijke wijnen vaak minder interessant, omdat door de massaproductie de wijnen wat meer op elkaar gaan lijken. Om dit te illustereren aan de hand van een voorbeeld: vorige jaar was ik in de Moesel bij een wijnboer wijn proeven. Eerste de basis Riesling, prima, niets op aan te merken, maar ook nergens in uitgesproken. Toen drie verschillende Rieslings van specifieke hellingen. Stuk voor stuk boeiende wijnen. Elke wijn had zijn eigen stijl. Daarna vertelden ze pas dat de basis Riesling in feite een blend was van de drie andere Rieslings. Een supermarkt of grote slijter kan geen grote hoeveelheden van een van de specifieke wijnen kopen (want die zijn er niet), waardoor ze vanzelf op de blends uitkomen (massaproductie). Dat maakt het nmm vaak minder boeiend. Hoe groot dit effect is, verschilt echter wel per wijn / druif. Ook heeft massaproductie in soms voordelen (machinaal oogsten op het beste moment van de dag vs handmatig oogsten om alleen de perfect rijpe druiven te plukken).
Ik wil zeker niet zeggen dan Henri Bloem of een ander slijterij @
Nachtschade niet kan helpen, maar ik denk niet dat hij slechter uit is bij de Gall of supermarkt. Het middensegment van de supermarkt heeft een prima prijs-kwaliteit verhouding voor dergelijke wijnen.
Overigens ben ik wel benieuwd waar hij op vakantie gaat en wijn wilt kopen. Ik drink het liefst lokaal