Nou, nog één poging dan om te proberen op een lijn te komen, Yalden.
Laat ik om te beginnen voor de duidelijkheid stellen dat het mijn bedoeling was om aan de redactie/auteur aan te geven dat er volgens mij een (grote) fout in het betreffende artikel zit (waar voor zover ik weet dit forumonderdeel voor bedoeld is) en niet om met andere gebruikers daarover in discussie te gaan (het is mij niet bekend of dit forumdeel daar óók voor bedoeld is maar wellicht kan iemand mij dat verduidelijken).
Uiteraard, nogal logisch dat andere mensen ook hun mening mogen geven als jij je mening geeft over een artikel.

Zeker met zo'n titel.

Dit begint met het mogelijke, aannemelijke of waarschijnlijke gevolg, maar dat is niet mijn punt. Mijn punt is dat er in het artikel staat: "Apple moet dertien miljard euro terugbetalen aan Ierland, omdat het land Apple onrechtmatig belastingvoordeel heeft verschaft. Dat laat de Europese Commissie dinsdag weten..." Maar dat laat de Europese Commissie dus helemaal niet weten en dus is het feitelijk onjuist. Punt. Dat het gevolg daarvan zou kunnen zijn dat Apple dat moet betalen is prima, en dat mag je er dus wat mij betreft best bijzetten, maar zoals het er nu staat is het gewoon een feitelijk onjuiste weergave van de werkelijkheid. Nogmaals een punt.
Je kan punten wat je wilt, maar dat laat de Europese Commissie wél weten.
Er staat in het persbericht van de EC (
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-2923_nl.htm):
"De Europese Commissie is tot de conclusie gekomen dat Ierland Apple tot 13 miljard EUR onterechte belastingvoordelen heeft toegekend. Dat is verboden volgens de Europese staatssteunregels omdat Apple hierdoor beduidend minder belasting hoefde te betalen dan andere bedrijven. Ierland moet de verboden steun nu terugvorderen."
Dus er staat wel degelijk dat Ierland het geld van Apple moet terugvorderen, en dus dat Apple moet gaan betalen. (Ja, dat laatste is een gevolg; maar daar kom ik zo op terug.)
Daarnaast staat er toch echt heel duidelijk dat het om een onrechtmatig belastingvoordeel voor Apple gaat. Ook dat staat in de tekst. Sterker nog, het is de titel: "Staatssteun: Ierland kende Apple tot 13 miljard EUR verboden belastingvoordelen toe."
Daarnaast staat er in de tekst:
Ierland moet nu de belasting terugvorderen die Apple in de jaren 2003-2014 niet in Ierland heeft betaald. Het gaat om een bedrag tot 13 miljard EUR, plus de rente.
Daar staat dus heel duidelijk dat Apple die 13 miljard moet gaan lappen aan Ierland.
(En JA! Er staat ook dat Ierland dat zélf moet gaan vorderen van Apple, maar dat boeit helemaal niet voor het nieuws dat men wil brengen: Apple moet 13 miljard betalen. Men wil helemaal niet het nieuws brengen wie het moet gaan vorderen, men wil enkel laten weten dat Apple moet gaan dokken aan Ierland. En ook al is het "een gevolg" van wat er staat, je mag dat gewoon zo uitleggen... Of mag je als journalist niet meer interpreteren en het verwoorden voor je lezers? Dat slaat toch nergens op?
Er is feitelijk niets onjuist aan!)
Als Tweakers zou hebben geschreven "
De Europese Commissie draagt Apple op om 13 Miljard euro terug te betalen aan Ierland", DAN was het artikel fout geweest! Maar nu staat er gewoon, de zin geanalyseerd:
- "
Apple moet dertien miljard terugbetalen aan Ierland" (Feit 1)
- "
Omdat het land Apple onrechtmatig belastingvoordeel heeft verschaft" (Feit 2)
- "
Dat laat de Europese Commissie dinsdag weten." (Feit 3, want zowel feit 1 als feit 2 staan inderdaad in de gelinkte bron ook vermeld. Of het nou oorzaak of gevolg is, dat maakt niet eens uit: 1 en 2 zijn beiden feiten en worden beiden benoemd in het bronartikel.)
... Nergens in het Artikel staat dat de Europese Commissie Apple heeft opgedragen te betalen... Dat zou fout zijn om te zeggen. Maar dat staat nergens. Er staat enkel dat Apple terug moet gaan betalen. Dat is een feit, en dat staat inderdaad ook zwart op wit vermeld in het persbericht van de EC.
Ik weet niet wat je nou precies wilt... Ja, de Europese Commissie draagt Ierland op om die belasting terug te vorderen. Maar de EC laat wel degelijk weten dat Apple, specifiek Apple ja, dat bedrag moet gaan lappen aan Ierland door deze uitspraak. Hoe je maar tot de conclusie blijft komen dat het een feitelijk onjuiste weergave van de werkelijkheid is: ik weet het niet... Echt niet. Er staat gewoon dat Apple dat geld aan Ierland moet gaan betalen, dus dat Ierland het gaat innen kan je zelfs zowaar arbitrair noemen. De analyse "Apple moet 13 miljard terugbetalen aan Ierland, omdat het land illegale prijsafspraken maakte" is dus correct; en dat de EC dit communiceert is ook correct opgemerkt.
Dus het enige wat niet klopt aan die zin die jij citeert, is dit:
"Apple moet dertien miljard euro terugbetalen aan Ierland"
Dat moet zijn: "Apple moet
tot dertien miljard euro terugbetalen aan Ierland"
Ik ga geen punt roepen, want ik ga er niet standaard vanuit dat ik gelijk heb.
Dan ga je toch ook niet van de titel maken :"De Europese Commissie zegt dat Apple de prijzen van iPhones moet verhogen"
Dat komt omdat de Europese Commissie dat ook niet gezegd heeft, maar de Europese Commissie heeft wel degelijk gezegd dat Apple tot 13 miljard Euro moet terugbetalen... Daarom wordt dat netjes vermeld.
Er staat heel duidelijk in dat persbericht dat Apple tot 13 miljard moet gaan betalen aan Ierland... Met naan en toenaam. Ik snap dus niet hoe je aan deze rare vergelijking met iPhone's aan komt zetten, want dat is iets wat de EC juist *niet* gezegd heeft.

Dus wat jij zegt is inderdaad incorrect, maar dat de EC heeft gezegd dat Apple tot 13 miljard moet gaan betalen is wél correct.
Nee!
Ja!
Dat minimale detail boeit verder niet zo.
TL;DR
Het enige dat fout is in dit artikel, is dat er staat "Apple moet dertien miljard euro terugbetalen aan Ierland"
Dat moet zijn "Apple moet
tot/
tot maximaal dertien miljard euro terugbetalen aan Ierland."
Wat jij schijnt te willen, is dat Tweakers
een toevoeging maakt aan het artikel. Ze moeten van jou vermelden dat de Europese Commissie aan Ierland heeft opgedragen het geld van Apple te vorderen. Dat is misschien een goede suggestie, en een leuke toevoeging. Maar het maakt de rest van het artikel absoluut niet feitelijk onjuist, en al helemaal niet "helemaal fout".
[
Voor 29% gewijzigd door
WhatsappHack op 31-08-2016 01:30
. Reden: typo's fixen en lay-out f***-ups fixen. ]
Geen quote of mention @WhatsappHack? Dan niet raar opkijken als je geen reactie krijgt. ;)