DiedB schreef op woensdag 30 maart 2016 @ 16:43:
Na een hele lange tijd een vervolg op het verhaal. De installateur stond erop om eerst de omvormer te vervangen door een SMA. Dat is eind juli 2015 gebeurd, zie 4 posts van mij terug.
Er is twee weken geleden een kabel van 4x6mm² ingegraven. Dit zou al in de herfst gebeuren, maar dat is door omstandigheden niet doorgegaan (lag niet aan installateur). Het scheelt een stuk in de netspanning, maar het is nog steeds hoog. Systeem stond zondag 2500W terug te leveren en toen schommelde de spanning tussen 244 en 246V. De omvormer meldde toen midden op de dag wel drie keer 'Grid overvoltage slow', dus de problemen zijn niet opgelost. Volgens SMA:
[...]
Te hoog dus.
Volgende stap is sowieso weer een omvormer terughangen die het systeem aankan (de huidige gaat tot 3000W, systeem is 3750Wp), maar de oude Omnik terughangen lost het probleem dus helaas niet op (als ik dat mag concluderen uit de waargenomen spanning en meldingen).
Ik heb van de installateur een offerte ontvangen voor een SolarEdge SE4k met 15x een SolarEdge P405 voor €1500,- incl. BTW. Lijkt me een erg schappelijke prijs. Ik ga er vanuit dat een 3-fasen omvormer het probleem de wereld uit helpt. Wel vind ik het raar dat het hier nodig is terwijl het bij anderen gewoon werkt op 1 fase. Dit gebeurt in heel Ouddorp overigens, kennis heeft hetzelfde issue.
Ik ben benieuwd naar jullie mening hierover. Ten eerste de huidige netspanning bij terugleveren op 1 fase, ten tweede het voorstel van de installateur. Ergens blijft SolarEdge een dure oplossing en een beetje overkill, maar ze kunnen me echt niets anders aanbieden en het is op zich niet verkeerd. Zelf iets bestellen en ophangen wil ik heel misschien over nadenken maar dan moet het wel echt schelen in prijs.
Wat is de netspanning 's avonds? Ik had bij ons op een gegeven moment standaard al 243v. Overdag, nadat ik alle buren had overgehaald om PV te nemen, werd het dan al snel ~ 250v. Klik uit, dus.
Fase wisselen hielp een beetje, 1 van de inverters heeft middels een firmware aanpassing nu een max voltage van 255v meen ik. De andere niet, die laat zich niet makkelijk overtuigen.
Overigens netbeheer gebeld en die zeggen: nominaal is 230v +/- 10%. Alle apparaten moeten hier tegenkunnen, dus bel je installateur maar, want 253v is de bovengrens. Komt het daar boven, dan mag u ons bellen. En dat kwam ie niet, 250v was het wel een beetje.
Gek genoeg zijn we nu weer een jaar verder.. en is het voltage gedaald tot zo'n 235v en voorzie ik dit voorjaar eigenlijk geen problemen meer. Ga het wel weer volgen, want ook mijn inverter blijft foutmeldingen geven en afslaan bij hoge pieken. Enkele keer als de zon in 1 keer doorkomt op een koude dag dan slaat het net op hol. Belangrijke constatering: Voltage is hoog in ons huis, op elk meetpunt, maar ook bij de buren. Als het alleen op de groep van je PV set zelf is, maar verder niet, dan heb je pas een probleem met je installatie. Vind wisselen van kabels en inverters een beetje raar - 253v is acceptabel, dus inverters mogen dan zover ik het begrijp niet uit gaan. Dat ze firmware hebben vanuit een ander land waar dit lager ligt kan best, maar dat moet de leverancier dan zien te fixxen.
MEt het risico op open deuren en dubbele info - hierbij my 2 cents.