Sissors schreef op woensdag 3 september 2025 @ 23:20:
Ik blijf me afvragen hoeveel dat hoge segment uitmaakt. En ja ik weet dat mensen zeggen dat als je daar de kroon hebt, mensen ook mindere kaarten van je gaan kopen, maar is dat echt zo'n groot effect?
Algemeen op het internet is het toch voor een link gedeelte "pro AMD", als je ook kijkt naar Youtube influencers, maar ook een Tweakers was veel enthousiaster over de AMD kaarten als de AMD. En toch doet Nvidia het gewoon veel beter. Misschien gedeeltelijk omdat er heel hard geklaagd wordt op de prijs van Nvidia, maar niet op de performance (ook al is het natuurlijk gelinkt aan elkaar). Onder de streep is AMD ook de underdog, maar ze blijven voor de "€50 minder voor zelfde performance" strategie gaan. En eerlijk is eerlijk, vraag is als ze €150 goedkoper gaan of Nvidia dan niet ook gewoon de prijs meeverlaagt. Al zou ik ook denken dat die liever een ~80% marktaandeel hebben: Meer dan zat zonder dat concurrentiewaakhonden het wel erg twijfelachtig gaan vinden.
Hoger segment geeft bragging rights en dat zien toch best veel mensen. Heel veel reviews nemen vaak de uiterste producten mee in de test. Daarom zie je heel vaak de 5090 en ook de 9800X3D en bijna iedereen kent ze wel. Nvidia is voor de minder bekende dus de snelste.
Maar in de praktijk is het volgens mij eerder een combinatie van factoren:
(let op dit is puur mijn mening, niet een feitenlijst)
Stabiliteit en vertrouwen
Bij Nvidia weet je dat je elke generatie een complete line-up hebt van high tot low end. Bij AMD is het elke generatie weer afwachten of ze überhaupt wel een high end zullen uitbrengen.
First to market
Nvidia legt al generaties lang de lat en AMD wacht constant met releasen om te kunnen antwoorden op Nvidia. Namen en prijzen worden soms kort voor lancering aangepast. Kortom, ze vertrouwen zelf niet in hun eigen producten en willen koste wat kost Nvidia kunnen counteren.
Naam en naamgeving
Geforce + hoger nummer = superduidelijk. Je weet gelijk over welke generatie het gaat en het tweede deel laat duidelijk zien in welke stack je koopt. AMD maakt hier geregeld een zooi van door weer de gehele naamgeving op de schop te gooien. Soms nog erger, spelen met het tweede deel van de cijfers om sneller te lijken (RX 7000)
Architectuur
Velen lopen geregeld te klagen dat Nvidia weinig verandert, maar de praktijk laat zien dat Nvidia het nooit echt laat afweten en altijd meedoet in rauwe prestaties. AMD doet haar best om elke generatie weer het wiel opnieuw uit te vinden en alles om te gooien. Deze is om nog een reden belangrijk.....
....Drivers prestaties
Bij Nvidia zitten de prestaties bij release vaak al dicht tegen het plafond en AMD groeit vaak meer. AMD heeft waarschijnlijk veel meer gedoe om haar drivers op orde te krijgen vanwege de constante wijzigingen in architectuur. Sommige noemen het fine-wine, ik noem het too little too late
Tools en features
Dit is meer van de laatste 10 jaar, maar Nvidia loopt tegenwoordig gewoon constant weg bij AMD als het gaat om features. Nvidia dicteert letterlijk wat AMD gaat doen en tegen de tijd dat ze bij zijn brengt Nvidia de volgende feature set uit die AMD hoofdpijn geeft.
Als AMD echt stappen wil maken op de PC markt dan zullen ze fors moeten investeren. Ik denk echter dat de PC markt meer een extraatje is geworden om wat meer inkomsten te genereren vanuit de R&D bij console chips. Ze produceren momenteel gewoon te weinig Radeon chips om marktaandeel af te pakken en alles wat ze op de markt brengen gaat met een bak slechte marketing.