Blijkbaar is jullie definitie van creativiteit dat je noodgedwongen een ander shot maakt dan dat je voor ogen had.
Dat noem ik geen creativiteit, dan noem ik je gear laten bepalen welk shot je maakt.
Door jezelf beperkingen op te leggen zal je creatief moeten zijn om daar omheen te werken.
Waarom geld dat alleen als de beperking veroorzaakt word door een prime, en nooit als de beperking veroorzaakt word door een zoom?
je zou echter ook gewoon eens een paar dagen met een vast brandpunt kunnen fotograferen om jezelf te dwingen om rond te lopen en te kijken wat de beste compositie is. (ik zeg 'je', maar heb 't niet tegen jou, gewoon algemeen).
Als je even een paar reacties terug gaat, dan zie je dat ik dat zelf juist voorstel.
Maar daar leer je alleen wat van als je dat meerdere keren doet en elke keer met een ander vast brandpunt.
Van één enkele prime leer je geen creativiteit. Je leert alleen de beperkingen van die ene prime.
Doe je dat met meerdere vast brandpunten dan leer je de verschillende effecten van die brandpunten. En als je dan rondloopt voor de beste compositie dan ga je nadenken wat voor effect je wilt bereiken en met welk brandpunt je dat het beste kan bereiken.
En iemand die nadenkt over zijn foto, zijn gear en lokatie afstemt om het effect die hij in de foto wil krijgen, zo iemand noem ik creatief.
Maar nog steeds ben ik er van overtuigd dat je iemand niet doelloos op pad moet sturen met een prime, om dan maar te hopen dat ie er wat van opsteekt.
Je moet mensen de verschillen laten zien en de invloed op de compositie. Daar steken ze echt wat van op.
Ik verwijs opnieuw maar eens naar een mooi voorbeeld bij Canon Lens works pag 127:
(ik hoop dat dit keer er wel iemand serieus naar wil kijken)
Die verschillende portretten op dat plein laten heel mooi de effecten van verschillende brandpunten zien en op welke wijze je daar in je foto gebruik van kan maken om een ander verhaal te vertellen.
Leer je dat als je de hele dag alleen maar met een 50mm prime rond loopt? Ik durf te beweren dat je dat dan niet leert.
Leer je dat als je de hele dag met je zoom rondloopt? Waarschijnlijk ook niet, want mensen hebben gehoord dat je het tele bereik moet gebruiken als je mensen fotografeert en draaien meteen de zoom naar de maximale tele stand.
Hoe leer je dit wel? Heel simpel, door zo'n goed voorbeeld voor je neus te krijgen.
En door vervolgens met meerdere primes, of met een zoom op pad te gaan en daar zelf verder mee te experimenteren.
Als je iemand met die opdracht één dag met een zoom, of met een paar primes op pad stuurt, dan leert ie daar meer van dan dat ie een week met een enkele 50mm prime op pad gaat.
Er word net gedaan alsof het allemaal veel te moeilijk is en dat je mensen eerst maar met een enkele prime moet laten aanmodderen, voor ze door gaan naar de geavanceerde fase van meerdere primes of een zoom.
Dat vind ik de verkeerde weg.