DeX schreef op donderdag 01 april 2010 @ 13:55:
[...]
Oké. Dan moet ik maar vaken de beest in me los laten. Grrraaaawl!!! Instincten en reflexen zijn biologisch, daar ben ik het met je mee eens. Maar dat geeft géén grond om te zeggen dat we nu eenmaal zijn vanwegen onze biologie. Ik kan inzien dat de "survival" instinct nog wel eens de kop opdoet in onze maatschappij, maar dan hebben we het niet over "corporate survival". Om nu te zeggen dat de drijfveer naar macht in onze genen verwerkt is omdat we van de apen afstammen vind ik simpelweg belachelijk.
Dat kun jij wel vinden, nogmaals, maar dat maakt het geen waarheid. Je ziet dat soort gedrag in allerlei vormen terug in allerlei soorten groepen in de natuur, en overal is het aangeboren - behalve bij mensen, daar is het een bewuste keuze? Dat is niet erg logisch.
Dat gedrag komt voort uit de beperkte mogelijkheden om je eigen ding te doen, zowel binnen je eigen groep, als tussen groepen. 'We' zijn erop ingesteld om geïnteresseerd te zijn in schaarse middelen. Voor veel mensen in de westerse wereld is dat helemaal niet zo nodig, we kunnen hier makkelijk overleven, maar dat gedragspatroon ligt gewoon vast (in ieder geval op de korte termijn van, zeg, enkele tientallen generaties), het ligt zelfs zó vast dat we geïnteresseerd zijn in schaarse dingen, niet omdat we ze nodig hebben om te overleven, maar simpelweg omdat ze schaars zijn. Goud, bijvoorbeeld, heeft helemaal geen fysiek nut. Alleen de schaarste ervan heeft het 'mentale' of 'virtuele' nut dat het status verleent.
Dat is geen indoctrinatie, dat is een andere invulling geven aan hetzelfde gedragspatroon dat er voor gezorgd heeft dat onze voorouders vroeger voldoende te eten konden vinden. Die andere invulling is het gevolg van toegenomen welvaart - de noodzaak voor dat gedrag is er niet meer, maar het gedrag zélf is er nog wel, dus wordt er een andere - minder nuttige, misschien - invulling aan gegeven.
Ja er zullen systemen in onze lichamen zitten die overlevingsdrang hebben, maar die zorgen er niet voor dat we kiezen voor deze realiteit.
Natuurlijk wel. Waardoor wordt die keuze anders beïnvloed? De onzichtbare paarse eenhoorn, want dat is stiekem de drijvende kracht achter de wereldpolitiek?
Je word opgevoed met een bepaalde toekomst in gedachte, gepresenteerd door je omgeving, en deze accepteer je als "waarheid". "Human nature" komt pas te sprake als je in situaties komen waarbij rationaliteit geen rol kan hebben.
Rationaliteit is
onderdeel van human nature. Bovendien overschatten mensen de invloed van ratio op hun gedrag schromelijk.
Niet? Nooit een Somalische steniging gezien? Vrij normaal. Nooit een kind aan het werk gezien in een leerlooierij? Vrij normaal. Executie van criminelen? Vrij normaal. Een land binnenvallen onder de vlag en wimpel van een vrije markt? Vrij normaal.
Dat zijn excessen, en excessen zijn per definitie niet normaal.
Ik heb het niet over Jan Smit ofzo, maar eerder sleutelfiguren in de wereldmedia. Zo is de geschatte waarde van Oprah Winfrey 2.8 miljard dollar, waarbij haar salaris 285 miljoen dollar is. Dan verteld ze ons hoe slecht de wereld is, en daarna hoe goed de wereld is, en slaap 's avonds lekker in haar Hästings bedje. Praktisch de hele vrouwelijke bevolking van de US of A volgt haar adviezen op, en verhemelt haar elke dag. Pubermeisjes? Een hele generatie van Tabloid-verslaafde mensen die dagelijks willen weten wat Paris Hilton heeft uitgespookt. Alles om de wereld mooi en anders aan te kleden dan het werkelijk is. Maar dit zijn maar enkele voorbeelden.
Als mensen daarvoor kiezen, wat is dan het probleem? Mensen
willen dat soort figuren hebben, anders was het Oprah of eender welk idool nooit gelukt om het te bereiken.
Menselijk gedrag is bepaald door de omgeving. Mooie voorbeelden hievan vind de verhalen achter Feral Children, kinderen die opgegeroeid zijn buiten de menselijke leefwereld. Hierbij zien we simpelweg dat menselijk gedrag een overnameprocess is van de huidige menselijkheid, en NIET een voorgeprogrammeerde reeks protocollen die een mens toepast omdat het in hun genen verwerkt zit.
De
invulling van redelijk vaste gedrags
patronen wordt bepaald door de omgeving. De aan- of afwezigheid van die patronen niet. Dat zie je ook terug bij feral children: ze vertonen gewoon groepsgedrag, alleen aangepast op de groep waarin ze zijn opgegroeid. Het 'patroon' groepsgedrag ligt vast, je kunt het niet uitschakelen, hooguit sturen.
Want oplichting, diefstal, omkoperij, handelen in drugs, illegale tabak en alchohol, verkoop van vuurwapens, roofovervallen, krakerij en het verhandelen van illegale vuurwerk hebben niets met geld te maken?
Je ziet soortgelijk gedrag ook bij apen, en die hebben geen geld, dus: kennelijk is het belangrijkste motief voor een dergelijk gedragspatroon niet geld.
En dat is onbewezen.
Ja, daag. Je denkt toch niet serieus dat je met z'n 16 miljoenen ook maar iets van een overeenkomst of compromis of besluit of unanimiteit kunt bewerkstelligen, hoop ik?
Theorie = zuiver. De werkelijkheid is dat corruptie en lobbyen iets té vaak zijn kop boven steekt. Zie de verschillende voorbeelden die al gepresenteerd zijn.
Maar dat gebeurt altijd en overal waar niet iedereen exact hetzelfde is en wil, dus óók in een geldloze samenleving.
Dat is geen economische ideologie, maar een politieke. Geen econoom zal beweren dat een vrije markteconomie geen regulering nodig heeft. Sterker nog, ik denk dat een vrije marktsysteem strengere regulering behoeft, omdat de evenwichtssituatie veel instabieler is omdat je geen directe invloed hebt op wat acotren in de markt doen.
Bovendien gaat het verder dan alleen maar "niet handhaven": afgeschafte regulering kan/hoeft niet te worden gehandhaafd, en er worden ook wetten gemaakt die de problemen die je noemde juist in de hand werken. Zoals de wet die ik noemde die het verbiedt iets negatiefs over de voedselindustrie te zeggen. Die wetten worden juist wel gehandhaafd.
Dat klopt, maar dat is wederom geen economie, maar politiek. Zulke regels horen niet in een marktsysteem.
Dat het niet problemen zijn met kapitalisme an sich maakt de problemen er niet minder om. En voorstanders van kapitalisme verzetten zich tegen het oplossen (bvb door meer/betere regulering) van die problemen, want dan zou het minder winstgevend zijn.
Wederom correct, maar wederom het gevolg van een verkeerde implementatie van het begrip markteconomie door beleidsmakers. Winstgevendheid is namelijk niet het doel van een markteconomie, maar het middel. Het doel is efficiënte verdeling van schaarse middelen. Je kunt je bovendien afvragen of de meest efficiënte oplossing ook altijd de meest wenselijke is.
Binnen die 'bandbreedte voor handelingsvrijheid' valt ook criminaltiteit.
Dat is makkelijk op te lossen, door het uit het wetboek te schrappen. Dan is het ook niet meer crimineel.
Objectief? Niet als je eerlijkheid en ethiek mee laat wegen.
Of bedoel je dat eerlijkheid en ethiek niet objectief zijn en dus niet moeten worden meegewogen?
Nee, wat ik bedoel is dat wanneer iedereen dezelfde maatstaven hanteert er geen problemen zijn. Problemen ontstaan juist doordat niet iedereen hetzelfde denkt over hoe schaarse middelen aangewend moeten worden. Dát is de bron van belangenconflicten. Het is dus ook een misvatting om te denken dat die belangenconflicten voortkomen uit het bestaan van geld; ze komen voort uit de schaarste van die middelen.
Het centrale thema van politiek, recht, (economische) psychologie en economie is het op een 'nette' manier afhandelen van die conflicten.