Je bent opmerkzaam, zeg. Dat klopt, het gaat ook tegenwoordig niet meer om het verbruik van de CPU zelf. Mensen denken psychologisch (ofzo) dat de CPU in een computer al het werk doet, dus dat die ook wel het meeste zal verbruiken. In werkelijkheid is het het
platform waar je naar moet kijken: het geheel van chips en technieken dat een werkende computer ex. storage en voeding maakt.
In de praktijk betekent dat dus CPU+chipset+geheugen. Dat laatste is valide, omdat bijvoorbeeld Intel tegenwoordig ongelooflijk aggressieve RAM power states heeft, waardoor je het in je verbruik soms niet eens meetbaar merkt (in idle) als je er een latje geheugen bij zet. AMD heeft met hun K8 chips juist relatief slechte RAM power management. Daarbij komt dat de PCH (platform controller hub, merknaampje van Intel voor hun chipset die uit één chip bestaat) van Intel een aardige duit zuiniger is dan AMD's equivalente onderdelen. En dát komt weer doordat Intel heel ver gaat met de integratie van de IGP en alles wat erbij hoort in de CPU, waardoor ze die onderdelen op een kleiner procédé en lagere spanning kunnen laten lopen, en bovendien gebruik kunnen laten maken van dezelfde speedstep-achtige trucs als de CPU cores zelf.
En nu gaan mensen denken dat ik Intel-fanboy ben
Dat is één van de redenen dat dat grafiekje uit mijn blog (onderste plaatje in m'n vorige post dus) zo veelzeggend is. Voor zover ik weet ben ik de enige persoon op aarde die het verbruik van een computer op die manier uit elkaar heeft getrokken - buiten wetenschappelijke en bedrijfsinterne publicaties.
Maar met die data - ondanks dat we het daar over een heftig getunede machine hebben - gecombineerd met mijn eerdere plaatje van lostcircuits kunnen we wel een duidelijk beeld scheppen van hoe je te werk moet gaan om een zuinige computer in elkaar te zetten:
- De CPU verbruikt een insignficant deel van het vermogen in idle, dus als je computer grootendeels idle staat is er geen reden om deze te vervangen buiten performance en features
- Chipset en moederbord is je main focus. Daar valt het meeste te winnen aan DC verbruik.
- HDDs zijn andere grootverbruikers waar je niet omheen kunt. Kies je HDDs uit op storage/watt. Dit is niet altijd mogelijk als je bijvoorbeeld RAID wil - een WD20EARS/EARX (de zuinigste hdd op het moment met een flinke marge) kan soms bokken met sommige controllers.
- Warmteverliezen zijn veruit het grootste struikelblok. Een ATX-voeding is in een zuinige (<20W DC) configuratie zelden meer dan 70% efficiënt - zelfs 80 Plus Kryptonite 2 teh max infinity edition voedingen - voor elke watt die je DC verbruikt wordt een halve watt in je voeding weggestookt. PicoPSU+adapter is hier het antwoord. De andere grote bron van verlies is je moederbord: niet daadwerkelijk chips op het moederbord die stroom gebruiken, maar de manier waarop je moederbord de stroom verdeelt. Lees eens m'n blogs door, dan zie je wat ik bedoel. Hier valt niet op te bezuinigen door de gebruiker (of je moet ongeveer mijn elektrokennis hebben - niet heel ongebruikelijk op Tweakers). Het kiezen van een zuinig moederbord is de enige keuze die je hier hebt. Standaardaanbevelingen: Intel en MSI. Foxconn is een goede derde.
Nu mag je zelf verder zoeken naar informatie

ik ben uitgetypt voor vandaag.