Batterijgebruik aangepast. Op 2 AAA batterijen met 550mAh speelde de speler 4 uur en 3 minuten. Ik ga nu dus even nieuwe batterijen kopen met meer stroom erin. Let wel, dit zijn niet de philips batterijen die je erbij krijgt (die ben ik kwijt

)
De review:
Philips Expanium 431 Review
Inleiding
Wat een goede twee jaar terug begon als uniek en nieuw is inmiddels een markt aan het worden die binnenkort de "oude" walkmans zal vervangen. De MP3 speler is in opkosmt. Van complete Jukeboxen zoals de Creative Zen tot Piepkleine Flash spelers zoals de iRiver met 256 MB interne geheugen en natuurlijk de MP3-CD spelers. Het zijn stuk voor stuk mp3-spelers die qua kwaliteit en gebruiksgemak steeds volwassener worden. Een van de belangrijke kenmerken van de mp3-spelers is natuurlijk design. Dit is dan ook waar vooral de Flash spelers in uitblinken (compact geheugen). In deze review zal ik mij concentreren op de Philips Expanium 431.
De Exp. 431 is een zogenaamde 8cm mp3 speler. Dit vanwege het feit dat er 8cm cd's in het apparaat worden gebruikt voor geheugen. Het grote voordeel van deze schijfjes mag duidelijk zijn: de prijs. Gezien het feit dat flash geheugen voor tussen de €100,- en €150,- de deur uit gaat, is het een verademing om een mini-cd te kopen voor slechts €1,50. Een van de redenen van aankoop is voor mij dan ook de prijs van extra opslag geweest. Dagelijks kan ik makkelijk met 256 MB geheugen af (of zelfs 128) echter wanneer ik op vakantie ga wil ik toch meer muziek meenemen dan "slechts" vier cd's daarom viel de Flash-based speler voor mij af. Een andere optie is dan natuurlijk een zogenaamde jukebox die enkele Gigabyte aan geheugen ingebouwd hebben. Het nadeel was hierbij dat de prijs beduidend hoger lag (rond de €400). Dus voor mijn budget lag alleen een mp3-cd speler in het verschiet. De keus die ik hier vervolgens had was tussen 8cm en 12cm cd's. Het voordeel van de 12cm cd's is dat je ook je audio cd's er gewoon in af kunt spelen en dat je uren aan muziek op een mp3-cd kwijt kan. Echter gezien ik de speler dagelijks met mij mee sjouw in de trein wilde ik toch een iets compacter model: de 8cm versie dus.
De Specs
Fabrikant Philips
Type Expanium 431
Prijs € 228,00
Geheugen 8 CM CD (Recordable & Rewritable)
ESP (shock protection) 480 sec
Ondersteunde media MP3 & AAC
Bitrate (kpbs) 32 - 320
S-N ratio 80dB
Navigatie albumnavigatie
Scherm PuntMatrix
ID3-Tag support ja
Hold button ja
Firmware upgradeble ja
Voeding AAA, ingebouwde mogelijkheid tot opladen
Batterijduur 4 uur op 550mAh oplaadbare batterij (dit zijn niet de standaard batterijen)
Afmetingen (hoogte x breedte x dikte) 21.5 x 92 x 97 mm
Gewicht (zonder batterij) 180g
Equalizer digital sound equalizer
Inhoud verpakking Hoofdtelefoon met in-cord afstandsbediening,2x ECO plus NiMH accu's, netadapter
De bediening en design
De speler zelf is makkelijk te bedien in ieder geval. Je kunt makkelijk tussen de verschillende albums wisselen (mappen) die je op een cd hebt staan. De favorieten heb ik nog niet gebruikt maar zodra ik daar het nut van door heb laat ik het weten. In ieder geval zijn de knoppen op de speler zelf makkelijk en goed bedienbaar en maken een duurzame indruk. Op de speler zelf zit de bediening voor de muziek zelf, op de zijkant vindt je de geluidsregelaar, de bass en treble regelaar en de ESP knop. Dit is ook een zeer nuttige functie trouwens, wanneer de speler op ESP+LP staat zorgt dit ervoor dat de batterij een stuk langer meegaat (verschil nog niet getest). Dan de afstandsbediening. Zelf ben ik hier iets minder over te spreken. De afstandsbediening is even wennen namelijk, de knopjes hadden wat beter geplaatst kunnen worden, nu is niet goed duidelijk op welke knop je drukt als je niet kijkt (volgende/vorige album; volgende/vorige nummer) en als ik aan het fietsen ben kan ik niet ff snel kijken.... Wel weer handig is dat de afstandbediening wel blijft werken als de speler zelf op "hold" staat, vandaar dat de afstandbediening natuurlijk zelf ook een "hold" knop heeft. Verder krijg je op de afstandsbediening alleen te zien in welk album je zit en welk nummer je bent aan de hand van nummers (album 2 - track 3). Voor de rest zitten hier dezelfde knoppen op als op de bovenkant van de speler. Maar misschien ga ik dit dingetje later wel meer waarderen, dit zijn natuurlijk pas mijn ervaringen na één dag gebruik.
Het design van de speler is goed te noemen hij is stevig en handzaam dankzij de ronde vormen. Sommige mensen zullen zeggen dat het jammer is dat het scherm niet backlit is, nou moet ik ze daar enigzins gelijk in geven (het blijft een trendy apparaat) maar dit soort schermpjes zijn toch al gauw €20,- duurder. En dit scherm is uiteindelijk net zo duidelijk.
De Geluidskwaliteit
Niks dan lof hier, ik ben dan wel geen expert, maar zowel met de live tracks als met de klassieke nummers heeft deze speler absoluut geen problemen. De D/A converter zal hier mee te maken hebben denk ik. De geluidssterkte is voldoende en goed regelbaar, alleen moet ik zeggen dat de geluidsregelaar op de speler en de afstandsbediening niet met elkaar communiceren (zet op de speler zacht dan kan de afstandsbediening niet meer lekker hard) maar als je dit eenmaal weet heb je er ook geen last meer van.
De spullen
Wat krijg je nu eigenlijk. Nou naast de speler en de afstandsbediening en de koptelefoon een oplaadbaar setje batterijen, een adapter en een handdraagriem. Een nadeel volgens sommige andere reviews was het feit dat er geen software bij wordt geleverd, alleen ik zie dit meer als een voordeel. Want de speler ondersteund gewoon de standaard ISO 9660. Dus gewoon lekker branden via je toch al bekende software en je kunt alles afspelen (multi-sessie en rewritables). De oordopjes ben ik daarentegen niet zo over te spreken, dat is weer iemand die dacht een of ander nieuw design te proberen, wat dus niet lekker zit, maar dat kan persoonlijk zijn.
Conclusie
Ik ben in ieder geval meer dan tevreden met mijn aankoop, ik heb lang lopen zoeken naar een mp3-speler en uiteindelijk zijn er talrijke mini-cd spelers afgevallen (Napa mcd 380, Waitec HipHop en de Nike Psa). Een van de grote voordelen ten opzichte van de andere 8cm-cd spelers is het feit dat deze speler firmware upgrade mogelijkheid heeft.
De plaatjes
Dan nu een paar foto's van mijzelf:
Alles is aangepast hier ook te vinden
http://members.chello.nl/~m.vellinga6/expanium.html