Gecertificeerd Enphase/Solaredge/Goodwe installateur
Naar het instaleren van 3 x 5P flex batterijen kon ik er geen nieuwere firmware erop zetten met de toolkit er stond 5289 op
Na contact gehad met de helpdesk wou ik graag 6005 erop ivm 10 minuten interval ipv 15 minuten en dat de accu's beter ondersteund zouden zijn maar ik kreeg 5528 deze werkte goed alleen de interval bleef op 15 minuten
op 22-09-2026 kreeg ik er ongevraagd 6022 op mijn envoy maar deze heeft het probleem dat de accu's niet verder ontladen tot 20% met powermatch aan en uit geprobeerd
het uitschakelniveau accu staat op 5% al 2 x met de helpdesk contact gehad maar nog geen oplossing Heb tijdelijk de optie batterijontlading beperken om 0500 voor 5 minuten aan en uit gezet en nu werkt het de ontlading wel goed alleen de powermatch gaat niet helemaal goed
Ik heb ook D.8.3.6022 en mijn uitschakelniveau van 5% werkt ook gewoon nog steeds zo. Ook powermatch geen probleem. Het ligt dus niet aan 6022.teo1966 schreef op dinsdag 6 oktober 2026 @ 12:42:
heb hier op mijn envoy staat D8.3.6022
Naar het instaleren van 3 x 5P flex batterijen kon ik er geen nieuwere firmware erop zetten met de toolkit er stond 5289 op
Na contact gehad met de helpdesk wou ik graag 6005 erop ivm 10 minuten interval ipv 15 minuten en dat de accu's beter ondersteund zouden zijn maar ik kreeg 5528 deze werkte goed alleen de interval bleef op 15 minuten
op 22-09-2026 kreeg ik er ongevraagd 6022 op mijn envoy maar deze heeft het probleem dat de accu's niet verder ontladen tot 20% met powermatch aan en uit geprobeerd
het uitschakelniveau accu staat op 5% al 2 x met de helpdesk contact gehad maar nog geen oplossing Heb tijdelijk de optie batterijontlading beperken om 0500 voor 5 minuten aan en uit gezet en nu werkt het de ontlading wel goed alleen de powermatch gaat niet helemaal goed
Gecertificeerd Enphase/Solaredge/Goodwe installateur
....klopt, ik bedoelde de micro's onder de panelen maar ook de micro's in de batterijen.Eddie_ schreef op dinsdag 6 oktober 2026 @ 12:33:
De Shelly is ook de uitvoering met CT's. Dus die zijn ook weer aanwezig. En als ik globaal de documentatie lees is dit puur voor de combinatie met de 5P flexphase (en dus niet aansturen van de micro's).
Nee, dat is nog steeds 15 minuten. Heb ook nog niets gehoord over dat het naar 10 minuten zou gaan.Eddie_ schreef op dinsdag 6 oktober 2026 @ 15:59:
Die update interval van 10 minuten heb jij die ook @Coffeeroam ?
Gecertificeerd Enphase/Solaredge/Goodwe installateur
[ Voor 6% gewijzigd door Pazo op 06-10-2026 18:37 ]
Enphase topic • Jeroen.nl • PVOutput
PV 10,7kWp O/W • WP Panasonic KIT-WC07K3E5 7kW • Airco ME MSZ HR50VF 5kW • Enyaq iV60 Sportline
Heeft m net gedownload dus verwacht dat ie dan zo wel geïnstalleerd zal worden.
[ Voor 9% gewijzigd door Pazo op 06-10-2026 18:54 ]
Enphase topic • Jeroen.nl • PVOutput
PV 10,7kWp O/W • WP Panasonic KIT-WC07K3E5 7kW • Airco ME MSZ HR50VF 5kW • Enyaq iV60 Sportline
Klinkt als een AI die met je buigt.
maar het maakt niks meer uit de optie is er niet meer jammer genoeg als ik bij andere merken zie is het haast realtime jammer dat dat niet bij Enphase kan
[ Voor 55% gewijzigd door teo1966 op 06-10-2026 19:50 ]
Enphase topic • Jeroen.nl • PVOutput
PV 10,7kWp O/W • WP Panasonic KIT-WC07K3E5 7kW • Airco ME MSZ HR50VF 5kW • Enyaq iV60 Sportline
Je hebt in de toolkit een knop “Live vitale functies” . Is beperkt maar toch.teo1966 schreef op dinsdag 6 oktober 2026 @ 19:47:
zou kunnen maar ik weet zeker dat ik dit gezien heb 10 minuten
maar het maakt niks meer uit de optie is er niet meer jammer genoeg als ik bij andere merken zie is het haast realtime jammer dat dat niet bij Enphase kan
Zo zie ik nog steeds n vreemd gedrag bij mn 3T batterijen. Van dezelfde batterij laden sommige micro’s en de andere ontladen. Een seconde later is het weer anders. Dit resulteerd in een oscillerend gedrag. Case ligt al even bij Enphase engineering.
Jee, als dit werkelijk gebeurt dan ontlaadt de ene inverter over de andere inverter, dat lijkt me wel een nodeloos intern verlies.WillemP22 schreef op woensdag 7 oktober 2026 @ 07:43:
[...]
Je hebt in de toolkit een knop “Live vitale functies” . Is beperkt maar toch.
Zo zie ik nog steeds n vreemd gedrag bij mn 3T batterijen. Van dezelfde batterij laden sommige micro’s en de andere ontladen. Een seconde later is het weer anders. Dit resulteerd in een oscillerend gedrag. Case ligt al even bij Enphase engineering. [Afbeelding] [Afbeelding]
Ik snap hem nog steeds niet helemaal ben ik bang. Als je teruglevert kan de consumptie in de eerder besproken grafiek (power / per fase) dan wel negatief zijn dus onder de 0 komen?Eddie_ schreef op zondag 4 oktober 2026 @ 17:52:
Inderdaad, kan alleen maar nul of positief zijn.
Heb helaas nog steeds productie 's nachts op 2 fasen dus het probleem is nog steeds niet verholpen
Je "verbruik" van je apparaten is per definitie altijd positief. Zonnepanelen, de productie is ook positief, als in de stroomrichting van die productie noemen we positief. De stroomrichting zelf is natuurlijk tegengesteld aan de stroomrichting van de verbruikers. De CT's die dat meten, meten alleen positieve waardes. Als je negatieve productie hebt....zitten de productie CT's verkeerd om.Barca schreef op woensdag 7 oktober 2026 @ 19:18:
[...]
Ik snap hem nog steeds niet helemaal ben ik bang. Als je teruglevert kan de consumptie in de eerder besproken grafiek (power / per fase) dan wel negatief zijn dus onder de 0 komen?
Heb helaas nog steeds productie 's nachts op 2 fasen dus het probleem is nog steeds niet verholpen
De consumptie CT's zitten bij de hoofdschakelaar en dienen zo gemonteerd te worden dat de stroom die je importeerd een positieve waarde geeft. Die waarde is dan het resultaat van je verbruik en de productie. De gateway rekent daarmee je verbruik uit.
Als je 's nachts productie hebt, terwijl je weet dat dan de zonnepanelen echt niks doen....en dat stukje in de formule om je verbruik te behalen is dan dus 0....dan zitten de verbruik-CT's verkeerd om en/of op een verkeerde fase.
Even er vanuit gaande dat je geen batterijen hebt....want die kunnen uiteraard de import en export beinvloeden op basis van prijs bijvoorbeeld.
Mocht je twijfelen zou je overdag eens de aardlekautomaat van je zonnepanelen uit kunnen schakelen. Dan meten de Consumptie CT's zuiver en alleen je verbruik.
[ Voor 6% gewijzigd door WillemP22 op 07-10-2026 20:04 ]
Ik heb een dynamisch contract en wil de panelen aan en uit kunnen schakelen afhankelijk van de financiële uitkomst.
In de Enphase app probeer ik bij het profiel "AI optimization" in te stellen. Ik zie alleen deze optie niet. Ik kan in de documentatie op de Enphase site hierover niets vinden.
Mijn hypothese is dat dit zou kunnen komen doordat er mogelijk geen consumption CT's geinstalleerd zijn. Kan iemand die bevestigen of ontkrachten?
En mocht dat de reden zijn. Raden jullie aan om ze te installeren en wat kost zoiets?
Mijn installatie: 39x IQ8PLUS-micro-omvormers, Envoy-S Metered Gateway (ENV-S-EM-230), Geen thuisbatterij. In de enlighten app heb ik aangegeven bij importtarief en exporttarief dat het tarief dynamisch is.
Groet
[ Voor 9% gewijzigd door Unito op 09-10-2026 09:35 ]
Venus E V2 5,12kWh + Venus A 4,16kWh, CT003, LilyGo Modbus, ISKRA AM550-P1, 3xFase, HA on: Mini MP-100 AMD Ryzen 7 5825U 32gb, Firmware CT003_V122. Venus E_V2: V156 & BMS V216 & Venus A: V148 & BMS V109
De medewerkster gaf aan dat ik naast de CT meters ook een batterij nodig heb om te kunnen werken met "AI optimization". Verkooppraatje of zou dit kunnen kloppen?
Het leek mij persoonlijk een vreemd verhaal?
Nee hoor dat is onzin. Werkt ook prima zonder batterij, dan worden idd de micro's (deels) afgeschakeld op basis van je verbruik en je ingevoerde tarieven.Unito schreef op vrijdag 9 oktober 2026 @ 10:37:
De medewerkster gaf aan dat ik naast de CT meters ook een batterij nodig heb om te kunnen werken met "AI optimization". Verkooppraatje of zou dit kunnen kloppen?
Het leek mij persoonlijk een vreemd verhaal?
WP: ME PUHZ-SW100YAA + EHSC-VM2D + HTWBOI-300 || AC: MHI SRK/C 50 ZS-W + MHI SRK/C 35 ZS-W || PV: 10.4 kWp ZO + Enphase IQ8+ || MV: Itho Daalderop CVE-S Optima Inside CO2
Ik ga de CT's erop laten zetten.
Venus E V2 5,12kWh + Venus A 4,16kWh, CT003, LilyGo Modbus, ISKRA AM550-P1, 3xFase, HA on: Mini MP-100 AMD Ryzen 7 5825U 32gb, Firmware CT003_V122. Venus E_V2: V156 & BMS V216 & Venus A: V148 & BMS V109
EN50549-1:2019 RfG E02 netherlands (1.3.2)
EN50549-1:2019 RfG E02 netherlands_VW (1.3.5)
De 1.3.2 versie knalt hem uit bij 253 Volt en de 1.3.5 versie regelt hem terug als je de 253 Volt nadert.
[ Voor 61% gewijzigd door martijn v o op 10-10-2026 14:49 ]
PV Output 12*suntech 325wp met Enphase IQ7+ op zuid-oost 116 en 45 graad. WP Panasonic J serie 5kw. Gasloos sinds juni 2021. ID-4
VW stands for "Volt-Watt" — a grid support control function used in your Enphase system.
What is Volt-Watt (VW)?
Volt-Watt is a grid compliance feature that manages the real power output of your microinverters based on grid voltage levels. Here's how it works:
Purpose: It helps manage voltage rise and drop on the electrical grid to maintain grid stability.
Operation: When grid voltage rises above a certain threshold, the Volt-Watt function automatically limits or curtails your solar production to prevent the local grid voltage from becoming too high.
Region-specific: This is part of the EN 50549-1:2019 RfG E02 Netherlands grid profile, which is the standard grid compliance requirement for installations in the Netherlands.
Your Configuration
The firmware version you mentioned — EN50549-1:2019 RfG E02 netherlands_VW (1.3.5) — indicates your system is configured with:
The Netherlands grid profile (EN 50549-1:2019 RfG E02)
Volt-Watt grid support enabled
Version 1.3.5 of this profile configuration
This is the default and recommended grid profile for Enphase systems installed in the Netherlands. It ensures your system complies with Dutch grid connection regulations while supporting grid stability.
Zoals @martijn v o zegt.
Daarnaast krijg ik helemaal geen gegevens meer te zien in het tabblad ‘Serie’.
Wie weet hoe dit hersteld kan worden?
Zo ja, dat kan ik zelf ook pushen met een installateur account toch?
Of als ik de vraag algemener maak: welke redenen zijn er om met een bestaande Enphase PV installatie niet voor de EV Charger 2 te kiezen? Prijs? Incompatibiliteit met EV auto-modellen?
Voor de duidelijkheid: ik heb een Enphase installatie (IQ8+, 18 panelen, totaal 5200Wp, metered IQ gateway) en een EV staat mogelijk op de wensenlijst (iets wat rond de 20-25k te koop is en minimaal 400km bereik in de winter heeft, wat al een aardig beperkte lijst is, waarschijnlijk: Kia (EV6 of e-Niro), Hyundai Ioniq 5 of Kona), of Skoda (Enyaq, waar de 80 eigenlijk boven budget is). Zijn er redenen bij 1 van deze merken om niet voor Enphase te kiezen?
De native integratie van alle Enphase systemen (ik gebruik geen HA/HW) met elkaar is voor mij het hoofdmotief. De aanwezigheid van een MID-meter icm ERE certificaten een 2e. Of het in mijn meterkast past, dat is nog de vraag (6+4 vrije DIN posities). Hybride CV = toekomst, waar mogelijk een IQ Energy router in de toekomst voor de warmtepomp nodig is?
Wie heeft tips/adviezen?
Beide werken met ERE ook.
In het begin waren er wel strubelingen.
Maar momenteel werkt het goed.
1 paal (achter in de garage) heb ik op groen laden staan, dus die laad alleen het pv overschot.
En dat werkt goed, je kan dit altijd overrulen ook.
De 2e paal voorzijde woning staat gewoon op handmatig en heb die op max 10A gezet (ipv 16).
ik heb er eigenlijk geen problemen meer mee.
Enphase topic • Jeroen.nl • PVOutput
PV 10,7kWp O/W • WP Panasonic KIT-WC07K3E5 7kW • Airco ME MSZ HR50VF 5kW • Enyaq iV60 Sportline
Wat was voor jou de reden om een Enphase paal te kiezen?SpikeHome schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 14:46:
@kdekker ik heb 2 IQ charge palen.
Beide werken met ERE ook.
In het begin waren er wel strubelingen.
Maar momenteel werkt het goed.
1 paal (achter in de garage) heb ik op groen laden staan, dus die laad alleen het pv overschot.
En dat werkt goed, je kan dit altijd overrulen ook.
De 2e paal voorzijde woning staat gewoon op handmatig en heb die op max 10A gezet (ipv 16).
ik heb er eigenlijk geen problemen meer mee.
Dank voor je antwoord. Helft van de prijs, hmm dat is behoorlijk.Pazo schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 14:48:
@kdekker Ik gebruik een lader van Peblar. Werkt lokaal (heeft geen app, enkel een lokale interface). Doet ook aan load balancing, met bijvoorbeeld een P1 dongel van Home Wizard (werkt goed). Ik heb het ook in Home Assistant zitten, waardoor je zelf het een en ander kan sturen, ook omdat in de PV erin heb zitten. Heb deze paal ook zelf makkelijk kunnen installeren. Scheelt de helft van de prijs tov een EV Charger 2. Ik ben er heel tevreden mee.
Ik heb nog geen prijs of offerte opgevraagd. Zit nog in de orienterende fase (zag dat een EV Charger ca 1200 kost). De vorige keer dat de PV installatie is aangelegd, deed ik zelf de kabels trekken (die via de PV leverancier geleverd zijn). Dat zal nu ook wel gedaan worden, alleen het aansluiten in de groepenkast laat ik over aan een expert.
Zijn er nog afhankelijkheden naar automerken? Sommige merken lijken eisen te stellen (zoals BMW, die 'certified' palen vereist). Nu zeg ik niet dat er een BMW komt (veel te duur nu nog).
Alles in 1 oplossing eigenlijk.kdekker schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 14:48:
[...]
Wat was voor jou de reden om een Enphase paal te kiezen?
Heb ook 2 5p accu's.
Maar de palen zijn inderdaad duur net zoals alles van enphase.
Ik heb de EV Charger 2 van Enphase in combinatie met Enphase micro-omvormers en een metered gateway en ben erg tevreden over deze setup.kdekker schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 14:40:
Ik heb dit topic doorgezocht op de EV Charger 2, omdat ik volgens mij eerder een motivering had gevonden om (niet meer) voor de IQ Charger te kiezen. Weet iemand hoe dat zat? Volgens mij was dat iets over 'te duur' en 'werkt niet ideaal'. Maar ik kan het niet meer vinden.
Mijn overwegingen voor deze laadpaal waren vooral om 1 ecosysteem te hebben en een MID meter voor ERE. Ook vond ik het interessant dat deze lader in de toekomst mogelijk geschikt zou zijn voor V2H, maar ik twijfel inmiddels of ik daar ooit gebruik van ga maken.
Het leukste vind ik groen laden waarbij het hier regelmatig lukt een heel groot deel van de overtollige zonne-energie in de auto te krijgen. Wat me wel bij een elektrische auto is opgevallen, dat ze pas starten met minimaal 6Ah (ca 1400W) Met een all electric huis en een Quooker die af en toe aanspringt, is dat soms een uitdaging bij groen laden. Zodra de panelen ongeveer 2000W opwekken, gaat het meestal goed en laadt hij door ook als de Quooker even een paar tellen aanspringt. Als de zon en wolken elkaar steeds afwisselen, kies ik voor een vaste (lage) laadstroom om de auto op te laden om zoveel mogelijk zonne-energie te gebruiken. Ik neem dan op de koop toe dat laden op lagere vermogens minder efficiënt is.
Of de lader de prijs waard is, zal per persoon verschillen. Ik denk dat je met bv een Peblar ook een heel eind komt.
Ik heb een 3x25A aansluiting, dus daar zou 11kW uit moeten kunnen komen. Op een zonnige dag, zoals vandaag, levert onze oost/zuid/west installatie (elk 8 panelen) 2.4kW op. Alleen, als ik een EV zou hebben, dan staat die doordeweeks, overdag niet thuis, maar alleen 's avonds en in het weekend. Maar met afschaffing van de salderingsregeling zijn die 2 dagen weekend waarschijnlijk wel genoeg om een - zeg - 60kWh op te laden. Ik ben er dus nog uit. Iig is benzine/diesel op dit moment altijd duurder. Samen met de komende afschaffing van een salderingsregeling en potentieel de noodzaak tot aanschaf van een auto, een moment om weer eens te gaan rekenen.wouter3 schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 15:17:
[...]
Ik heb de EV Charger 2 van Enphase in combinatie met Enphase micro-omvormers en een metered gateway en ben erg tevreden over deze setup.
Mijn overwegingen voor deze laadpaal waren vooral om 1 ecosysteem te hebben en een MID meter voor ERE. Ook vond ik het interessant dat deze lader in de toekomst mogelijk geschikt zou zijn voor V2H, maar ik twijfel inmiddels of ik daar ooit gebruik van ga maken.
Het leukste vind ik groen laden waarbij het hier regelmatig lukt een heel groot deel van de overtollige zonne-energie in de auto te krijgen. Wat me wel bij een elektrische auto is opgevallen, dat ze pas starten met minimaal 6Ah (ca 1400W) Met een all electric huis en een Quooker die af en toe aanspringt, is dat soms een uitdaging bij groen laden. Zodra de panelen ongeveer 2000W opwekken, gaat het meestal goed en laadt hij door ook als de Quooker even een paar tellen aanspringt. Als de zon en wolken elkaar steeds afwisselen, kies ik voor een vaste (lage) laadstroom om de auto op te laden om zoveel mogelijk zonne-energie te gebruiken. Ik neem dan op de koop toe dat laden op lagere vermogens minder efficiënt is.
Of de lader de prijs waard is, zal per persoon verschillen. Ik denk dat je met bv een Peblar ook een heel eind komt.
Ik heb toevallig gisteren de keuze gemaakt om de Enphase EV Charger 2 te kopen.kdekker schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 14:40:
Ik heb dit topic doorgezocht op de EV Charger 2, omdat ik volgens mij eerder een motivering had gevonden om (niet meer) voor de IQ Charger te kiezen. Weet iemand hoe dat zat? Volgens mij was dat iets over 'te duur' en 'werkt niet ideaal'. Maar ik kan het niet meer vinden.
Of als ik de vraag algemener maak: welke redenen zijn er om met een bestaande Enphase PV installatie niet voor de EV Charger 2 te kiezen? Prijs? Incompatibiliteit met EV auto-modellen?
Voor de duidelijkheid: ik heb een Enphase installatie (IQ8+, 18 panelen, totaal 5200Wp, metered IQ gateway) en een EV staat mogelijk op de wensenlijst (iets wat rond de 20-25k te koop is en minimaal 400km bereik in de winter heeft, wat al een aardig beperkte lijst is, waarschijnlijk: Kia (EV6 of e-Niro), Hyundai Ioniq 5 of Kona), of Skoda (Enyaq, waar de 80 eigenlijk boven budget is). Zijn er redenen bij 1 van deze merken om niet voor Enphase te kiezen?
De native integratie van alle Enphase systemen (ik gebruik geen HA/HW) met elkaar is voor mij het hoofdmotief. De aanwezigheid van een MID-meter icm ERE certificaten een 2e. Of het in mijn meterkast past, dat is nog de vraag (6+4 vrije DIN posities). Hybride CV = toekomst, waar mogelijk een IQ Energy router in de toekomst voor de warmtepomp nodig is?
Wie heeft tips/adviezen?
Voor mij de doorslaggevende reden was het feit dat je met het AI optimization profile komend jaar heel veel situaties krijgt waarin de kale stroomprijs negatief is en je Enphase systeem dan de zonnestroom gaat afschalen.
Elke andere lader die op een P1-overschotachtige manier bepaalt wat groen laden is, dus zonnestroom in je auto, zal dan op dat moment dus ook moeite gaan hebben om te zien hoeveel zonnestroom je daadwerkelijk zou kunnen produceren.
Maar mijn hoop is dat de Enphase laadpaal dit wel goed geïntegreerd heeft, dus op het moment dat je de auto wil laden, weet de gateway dat je zonnestroom nodig hebt, dus we gaan de panelen gewoon volbak aanzetten.
Het scheelt daarbij wel dat ik de laadpaal zelf ga installeren, dus dat scheelt met de prijs wel iets en ik denk eigenlijk dat het prijsverschil meevalt omdat je bij veel andere palen nog een losse laadkabel bij moet bestellen.
WP: ME PUHZ-SW100YAA + EHSC-VM2D + HTWBOI-300 || AC: MHI SRK/C 50 ZS-W + MHI SRK/C 35 ZS-W || PV: 10.4 kWp ZO + Enphase IQ8+ || MV: Itho Daalderop CVE-S Optima Inside CO2
Ik heb geen dynamisch tarief, maar prima uitleg/motivatie zo. Bedankt.michaelvo schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 16:15:
[...]
Ik heb toevallig gisteren de keuze gemaakt om de Enphase EV Charger 2 te kopen.
Voor mij de doorslaggevende reden was het feit dat je met het AI optimization profile komend jaar heel veel situaties krijgt waarin de kale stroomprijs negatief is en je Enphase systeem dan de zonnestroom gaat afschalen.
Elke andere lader die op een P1-overschotachtige manier bepaalt wat groen laden is, dus zonnestroom in je auto, zal dan op dat moment dus ook moeite gaan hebben om te zien hoeveel zonnestroom je daadwerkelijk zou kunnen produceren.
Maar mijn hoop is dat de Enphase laadpaal dit wel goed geïntegreerd heeft, dus op het moment dat je de auto wil laden, weet de gateway dat je zonnestroom nodig hebt, dus we gaan de panelen gewoon volbak aanzetten.
Het scheelt daarbij wel dat ik de laadpaal zelf ga installeren, dus dat scheelt met de prijs wel iets en ik denk eigenlijk dat het prijsverschil meevalt omdat je bij veel andere palen nog een losse laadkabel bij moet bestellen.
Daarmee bedoel je waarschijnlijk de DC lader, want de (AC) IQ EV Charger 2 is ook voorbereid op bidirectioneel. Dit even ter volledigheid om verwarring te voorkomen. Ga er wel vanuit dat de DC lader minimaal 2x zo duur is gezien de hardware die erin zit...
WP: ME PUHZ-SW100YAA + EHSC-VM2D + HTWBOI-300 || AC: MHI SRK/C 50 ZS-W + MHI SRK/C 35 ZS-W || PV: 10.4 kWp ZO + Enphase IQ8+ || MV: Itho Daalderop CVE-S Optima Inside CO2
[ Voor 15% gewijzigd door teo1966 op 12-10-2026 20:05 ]
Dat geldt in principe ook voor de DC lader, al ben ik het met je eens dat de kans groter is dat V2G via DC goed gaat werken dan via AC...teo1966 schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 20:01:
ik weet het dat de Q EV Charger 2 voorbereid is maar als het zover is ben ik toch benieuwd als dit klopt en gaat werken zal niet de eerste en laatste keer zijn dat het niet of niet goed werkt met beloftes van div merken en apparatuur ( op de toekomst voorbereid )
WP: ME PUHZ-SW100YAA + EHSC-VM2D + HTWBOI-300 || AC: MHI SRK/C 50 ZS-W + MHI SRK/C 35 ZS-W || PV: 10.4 kWp ZO + Enphase IQ8+ || MV: Itho Daalderop CVE-S Optima Inside CO2
ik zal deze 1.3.5 VW er eens opzetten eens kijken wat het brengtmartijn v o schreef op zaterdag 10 oktober 2026 @ 14:48:
VW toevoeging is de Volt-Watt regeling.
De 1.3.2 versie knalt hem uit bij 253 Volt en de 1.3.5 versie regelt hem terug als je de 253 Volt nadert.
en welke software versie draait jouw envoy/gateway ?
Meeste automerken kiezen inderdaad voor DC ipv AC.teo1966 schreef op maandag 12 oktober 2026 @ 20:01:
ik weet het dat de Q EV Charger 2 voorbereid is maar als het zover is ben ik toch benieuwd als dit klopt en gaat werken zal niet de eerste en laatste keer zijn dat het niet of niet goed werkt met beloftes van div merken en apparatuur ( op de toekomst voorbereid )
Renault en Hyundai/Kia zijn opties - maar is nog geen echt werkende oplossing voor. Maar we dwalen wel een beetje af van Enphase. Ik wacht zelf op de G5 nieuwe generatie batterij, begin volgend jaar. Waarmee ze een 40% goedkopere prijs beloven...
Ik wist niet eens dat dat kon. Je kunt hem beter op 10% zetten. Samen met de system controller gaat ie bij 7 of 8% in een soort van stanby stand.rajsteverink schreef op dinsdag 13 oktober 2026 @ 15:30:
Wanneer mijn batterij (5P flexphase) op 5% staat en er is voldoende zonnekracht start het laadproces niet. Ik moet de batterij handmatig resetten om het laadproces op te starten. Heeft iemand een dergelijke situatie ook?
Waar heb je dat gevonden, die 40% lagere prijs? - dan ga ik natuurlijk ook wachten.Patox schreef op dinsdag 13 oktober 2026 @ 19:36:
[...]
Meeste automerken kiezen inderdaad voor DC ipv AC.
Renault en Hyundai/Kia zijn opties - maar is nog geen echt werkende oplossing voor. Maar we dwalen wel een beetje af van Enphase. Ik wacht zelf op de G5 nieuwe generatie batterij, begin volgend jaar. Waarmee ze een 40% goedkopere prijs beloven...
Slide 14 of 15 in deze investor day deck uit 2025 (alweer) https://investor.enphase....67-4033-ae51-b03020fc10d7Coffeeroam schreef op woensdag 14 oktober 2026 @ 15:31:
[...]
Waar heb je dat gevonden, die 40% lagere prijs? - dan ga ik natuurlijk ook wachten.
Deze: https://enphase.com/nl-nl/store/communication/p1-dongle-shelly-pro-3em-3ct63rik schreef op donderdag 15 oktober 2026 @ 17:45:
Ik heb bij mijn solar leverancier gevraagd wat het me gaat kosten om de Envoy Standard te vervangen voor de Metered. Zij adviseren me te wachten, binnenkort wordt het mogelijk om de Standard te koppelen met een P1-meter waarna het dezelfde functionaliteit zal hebben als de Metered. Klinkt goed!
Althans...hier stond het...nu is de webpagina weg....
[ Voor 5% gewijzigd door dccm op 15-10-2026 19:46 ]
Dat zou heel gaaf zijn! maar... de invertors sturen toch nog steeds hun info maar om de 15 minuten? Dus dit levert je alleen iets op in het 'per dag' overzicht. Voor live view bied het weinig meerwaarde, of zie ik dat verkeerd?rik schreef op donderdag 15 oktober 2026 @ 17:45:
Ik heb bij mijn solar leverancier gevraagd wat het me gaat kosten om de Envoy Standard te vervangen voor de Metered. Zij adviseren me te wachten, binnenkort wordt het mogelijk om de Standard te koppelen met een P1-meter waarna het dezelfde functionaliteit zal hebben als de Metered. Klinkt goed!
Pagina's zijn inderdaad weg, maar het is hier eerder besproken, en toen was de conclusie alleen in combinatie met CT spoelen en 5p batterij:unconnected schreef op vrijdag 16 oktober 2026 @ 09:21:
[...]
Dat zou heel gaaf zijn! maar... de invertors sturen toch nog steeds hun info maar om de 15 minuten? Dus dit levert je alleen iets op in het 'per dag' overzicht. Voor live view bied het weinig meerwaarde, of zie ik dat verkeerd?
Eddie_ in "Het grote Enphase topic - deel 3"
Enphase topic • Jeroen.nl • PVOutput
PV 10,7kWp O/W • WP Panasonic KIT-WC07K3E5 7kW • Airco ME MSZ HR50VF 5kW • Enyaq iV60 Sportline
Volgens mij kan je wel andere gebruiken, al is het belangrijk dat ze binnen dezelfde specs vallen.Bouwertje schreef op vrijdag 16 oktober 2026 @ 14:08:
Kan je met een andere CT meting met stroomspoelen (bv een zendure 3ct) ook de meterd gateway aansturen en af laten schakelen via HA. Of heeft de Gateway echt zijn eigen meetspoelen nodig?
Hier een bericht met specs:
JMSL2022 in "Het grote Enphase topic"
Enphase topic • Jeroen.nl • PVOutput
PV 10,7kWp O/W • WP Panasonic KIT-WC07K3E5 7kW • Airco ME MSZ HR50VF 5kW • Enyaq iV60 Sportline
Mooi apparaat wel, ziet er allemaal erg degelijk uit, mooie kabeldoorvoeren, goede torxschroeven, en geen rare dingen bij het installeren dus. En alles lijkt te werken tot zoverre!
WP: ME PUHZ-SW100YAA + EHSC-VM2D + HTWBOI-300 || AC: MHI SRK/C 50 ZS-W + MHI SRK/C 35 ZS-W || PV: 10.4 kWp ZO + Enphase IQ8+ || MV: Itho Daalderop CVE-S Optima Inside CO2
Gecertificeerd Enphase/Solaredge/Goodwe installateur
DankEddie_ schreef op vrijdag 16 oktober 2026 @ 16:15:
@HarryVSjoris Heel eenvoudig, het zijn uitgaande kabels ergens naar toe. Die kabels moeten wel beveiligd zijn dus (aardlek)automaten.
Ik begon te twijfelen na het zien van dit filmpje
YouTube: Enphase System Controller eerste test
Dan zijn de
3-fase aardlekautomaat 16A/30mA, 3P+N
Wel goed toch/?
Deze kun je gebruiken voor
Pv
Laadpaal
Batterijen
Of welke zouden jullie gebruiken?
[ Voor 17% gewijzigd door HarryVSjoris op 16-10-2026 17:06 ]
Gecertificeerd Enphase/Solaredge/Goodwe installateur
Ik bedoel eigenlijk een heel andere meting, dus niet aansluiten op de enphase gateway. En dan de meting binnenhalen in HA.Pazo schreef op vrijdag 16 oktober 2026 @ 14:29:
[...]
Volgens mij kan je wel andere gebruiken, al is het belangrijk dat ze binnen dezelfde specs vallen.
Hier een bericht met specs:
JMSL2022 in "Het grote Enphase topic"
Gecertificeerd Enphase/Solaredge/Goodwe installateur
Precies. @HarryVSjoris als je niet weet waarom er een B16 gebruikt wordt en niet een andere….kun je er beter vanaf blijven. Gokken is hier niet altijdeen goed idee.🧐😁Eddie_ schreef op zaterdag 17 oktober 2026 @ 16:59:
@HarryVSjoris Ligt er helemaal aan wat je er op aansluit en de lengte van die bekabeling. Standaard zeggen een B16 kan toch wel is iets te kort door de bocht.
Alleen ziet mijn Nibe het nog niet als actieve omvormer. Dus ik vermoed dat ik niet de juiste Unit ID te pakken heb (1, 2 125 en 126 geprobeerd). Met Qmodbus krijg ik bij alle Unit ID's en Start Addresses dezelfde melding:
:strip_exif()/f/image/2dg7nZeYR7PQCvQyfTcDtbV4.png?f=user_large)
Ik heb support nu een mailtje gestuurd met het verzoek om advies te geven over het juiste ID.
Lees dit maar eerst maar:Patox schreef op zondag 18 oktober 2026 @ 14:35:
Ik lijk dichtbij een Modbus koppeling met mijn Nibe S1255. Powershell resultaat geeft aan dat poort 502 open staat en bereikbaar is (via bekabelde Envoy).
Alleen ziet mijn Nibe het nog niet als actieve omvormer. Dus ik vermoed dat ik niet de juiste Unit ID te pakken heb (1, 2 125 en 126 geprobeerd). Met Qmodbus krijg ik bij alle Unit ID's en Start Addresses dezelfde melding:
[Afbeelding]
Ik heb support nu een mailtje gestuurd met het verzoek om advies te geven over het juiste ID.
https://gist.github.com/Q...63522556846b5558a32677515
Thanks - lijkt wel vooral te gaan over lezen en schrijven (voor uitschakelen micro omvormers). Volgens mij hoeft mijn Nibe alleen te lezen. Maar ik ben geen echte tweaker, het voelde wel alsof ik er erg dichtbij was, helaas lijk ik in de laatste stap te stranden.Ferdinand Oeinck schreef op zondag 18 oktober 2026 @ 14:44:
[...]
Lees dit maar eerst maar:
https://gist.github.com/Q...63522556846b5558a32677515
Ik heb naar volle tevredenheid een installatie met 30x IQ7A, 2x 5P, metered gateway etc. Tevens heb ik hierop 1x een EV-lader (IQ2) aangesloten, waarbij 'solar charching' prima werkt. Zodra de panelen gaan opwekken wordt, naast eigen verbruik, de 5P's geladen en nadien bij voldoende 'vrije solar opbrengst' de EV geladen. So far so good.
Maar, ik wil graag een tweede EV lader (IQ2 of nieuwe DC variant) toevoegen. Nu lees ik op verschillende plekken dat slechts 1 EV lader op 'solar charging' ingesteld kan worden.
De doelstelling is NIET om tegelijkertijd op beide EV chargers te gebruiken, maar slechts 1 lader te gebruiken als de zon schijnt. Kortom: ik wil de vrijheid hebben om bijvoorbeeld op maandag EV-1 op EV-lader-1 te laden en dinsdag EV-2 op EV-lader-2, zonder dat ik iets moet herconfigureren of instellingen aanpassen.
Kortom: is het mogelijk om 2 EV chargers beiden in te stellen op 'solar charging' waarbij de eerste lader die gebruikt wordt dan op 'solar power' werkt? Of kan ik alleen een 'harde instelling' maken voor de tweede EV-charger die dan alleen handmatig ingeschakeld kan worden?
Ik heb bijna hetzelfde 31xiq8 +2x5p, maar dan 2x de charger.
En ik kan maar 1 lader op groen laden zetten.
Je zal dan vaker de configuratie via de gebruikers app moeten veranderen.
Misschien als de hoofdaansluiting zwaarder instelt dat het wel kan.
Ik snap ook niet goed waarom dat niet zou kunnen om beide palen op groen laden te zetten.
Versie 2.0 van de Enphase Homey app staat klaar als test en zou nu ook de batterij-status moeten kunnen (
You are the all-dancing, all-singing crap of the world - Jack
Maar ik zag die volgens mji al,
Meer vermogen, past beter bij de 500Wp+ panelen…of 2 oude panelen in serie. Ff stromen en spanningen checken, maar zal meestal wel ok zijn.Bouwertje schreef op vrijdag 23 oktober 2026 @ 15:09:
Zijn er, buiten nieuwe techniek en minder warmteontwikkeling, nog meer redenen om niet meer voor de IQ8 te kiezen maar voor de (duurdere) IQ9?
Ja, dat kan. In de System Controller zit een gewone metererd Gateway, dus kun je die extender daar ook gewoon insteken (je oude Gateway wordt daarbij overbodig, dus die houd je dan over).HarryVSjoris schreef op zondag 25 oktober 2026 @ 10:45:
Ik wil graag de IQ System Controller 3 INT
Nu heb Ik 3 maal de 3T batterijen, met een USB 2.0 Extender er tussen om het signaal te versterken.
Kan ik de USB 2.0 Extender ook gewoon aansluiten op de system controller?
[Afbeelding]
Verder vroeg ik mij af ik de stop ontladen bij 5% moet late nstaan of dat dit 10% moet zijn. Ik neig er zelf naar om hem gewoon op 5% t elate nstaan omdat ik toch 6000 laat cycly als garantie heb en als ik hem op 10% zet heb ik nog minder over. Dat zou ik meer doen als ik nog ee ntweede batery zou hebbne. Hoe zitten jullie hier in? (Zag van de week dat iemand op het forum zij dat deze op 10% moet staan)
bedankt
Stefan
Het valt mij ook op dat het aantal cycli zoals dat in de app is geregistreerd veel lager is dan het aantal in mijn beleving. Ik zal er niet over klagen bij Enphase! Waarschijnlijk tellen cycle pas mee als ze een equivalent van 100% traject afmaken. M.a.w. ze tellen 5 keer een traject van 20% heen en weer pas als 1 cyclus. In ieder geval, in dit tempo lijkt het er op dat ik w.b. de garantie de 15 jaar eerder haal dan de 6000 cycli.svkaster schreef op maandag 26 oktober 2026 @ 13:47:
Ik vroeg mij af hoe dit bij jullie gaat. Als ik in mijn vorige week geinstalleerde apparaten overview kijk, dan zie ik mijn nieuwe Enphase 5P FP batterij, die nu 5x keer geladen en ontladen is geweest. Maar als ik dan bij details kijk, zie ik nog steeds bij Oplaadcycli o staan. Ik zou verwachte ndat dit getal op 5 of tenminste 4 zou staan. Iemand ee nidee hoe dit werkt en of je ergens kun zien over half jaar of zo hoeveel cycli je al gehad hebt?
Verder vroeg ik mij af ik de stop ontladen bij 5% moet late nstaan of dat dit 10% moet zijn. Ik neig er zelf naar om hem gewoon op 5% t elate nstaan omdat ik toch 6000 laat cycly als garantie heb en als ik hem op 10% zet heb ik nog minder over. Dat zou ik meer doen als ik nog ee ntweede batery zou hebbne. Hoe zitten jullie hier in? (Zag van de week dat iemand op het forum zij dat deze op 10% moet staan)
bedankt
Stefan
[Afbeelding]
Ik heb de reserve capaciteit ook op 5% staan. Dat gaat prima.
Bij mijn systeem is klopt het aantal cycli ook niet. Ik heb een aantal maanden terug de System controller voorzien van de 3x 3T batterijen.....en die hadden al een 500+ cycli gedraait voordat ze werden samengevoegd. Teller staat nu op 4 of 5....teller is defect of iets. Reservecapacitieit staat bij mij op 10%, maar ze komen niet onder de 25%.Coffeeroam schreef op maandag 26 oktober 2026 @ 19:04:
[...]
Het valt mij ook op dat het aantal cycli zoals dat in de app is geregistreerd veel lager is dan het aantal in mijn beleving. Ik zal er niet over klagen bij Enphase! Waarschijnlijk tellen cycle pas mee als ze een equivalent van 100% traject afmaken. M.a.w. ze tellen 5 keer een traject van 20% heen en weer pas als 1 cyclus. In ieder geval, in dit tempo lijkt het er op dat ik w.b. de garantie de 15 jaar eerder haal dan de 6000 cycli.
Ik heb de reserve capaciteit ook op 5% staan. Dat gaat prima.
Main issue die ik er nog steeds mee heb is het oscilleren van de micro's binnen dezelfde batterij. RMA ligt al een paar maanden bij Enphase-engineering. Ik zal morgen weer eens aan de bel trekken wanneer ik nieuwe batterijen mag ontvangen.
Gecertificeerd Enphase/Solaredge/Goodwe installateur
Wat mij betreft mag dat zo blijven, dan neem ik aan dat de 15 jaar als eerst komt ipv 6000 laat cycli, wat overigens moeilijk te halen is als je hem maar 1 keer per dag laad en ontlaad.
Stefan
100% > 40% > 80% > 40% > 100%
Zou dit als 1 cyclus tellen? Of wordt het gemeten obv througput?
Bij de 5P bijvoorbeeld (5 kWh). 1 cycle is 5 kWh laden en 5 kWh ontladen.Rtolboom schreef op woensdag 28 oktober 2026 @ 14:01:
Misschien rare vraag. Maar hoe is een cyclus gedefinieerd?
100% > 40% > 80% > 40% > 100%
Zou dit als 1 cyclus tellen? Of wordt het gemeten obv througput?
100% > 40% > 80% > 40% > 100% is dus 1 cycle.
Ik zie hier opgeteld: 100% ontladen en 100% laden. Dat zou ik als 1 cyclus tellen. Of Enphase dat ook zo doet weet ik niet.Rtolboom schreef op woensdag 28 oktober 2026 @ 14:01:
Misschien rare vraag. Maar hoe is een cyclus gedefinieerd?
100% > 40% > 80% > 40% > 100%
Zou dit als 1 cyclus tellen? Of wordt het gemeten obv througput?
[ Voor 3% gewijzigd door mean62 op 29-10-2026 17:20 ]
Blijkt de gateway vanmorgen opnieuw te zijn opgestart en een nieuw ip-adres heeft gekregen.
Meteen maar een vast ip-adres gegeven.
Ip-adres niet gevonden in de app, dacht dat ik het al eens had gezien, maar ben er al achter wat het was.
Maar ik zag in de app dat mijn 5 jaar garantie op de gateway erop zat, dus garantie voorbij.
Hij geeft nu aan, garantie voorbij, Nu kopen.
Ik kan dus in de app meteen een nieuwe gateway kopen. En dan geeft hij aan dat ik mijn huidige single fase gateway kan upgraden naar een gateway metered met 2 spoelen.
Maar die heb ik al. En ook nog voor maar €1052,03.
En er staat zelfs boven aan de pagina dat ik een metered versie heb.
Dit vind ik wel hele slechte reclame. Heeft iedereen dit?
Onder menu, systeem, apparaten, gateway.
Ja heb ik ook zie ik nu.mike123 schreef op donderdag 29 oktober 2026 @ 22:48:
Ik kijk niet zo vaak in mijn Enphase app maar vandaag toch even gekeken, was op zoek naar het ip-adres van de IQ gateway. Homey kreeg geen gegevens meer.
Blijkt de gateway vanmorgen opnieuw te zijn opgestart en een nieuw ip-adres heeft gekregen.
Meteen maar een vast ip-adres gegeven.
Ip-adres niet gevonden in de app, dacht dat ik het al eens had gezien, maar ben er al achter wat het was.
Maar ik zag in de app dat mijn 5 jaar garantie op de gateway erop zat, dus garantie voorbij.
Hij geeft nu aan, garantie voorbij, Nu kopen.
Ik kan dus in de app meteen een nieuwe gateway kopen. En dan geeft hij aan dat ik mijn huidige single fase gateway kan upgraden naar een gateway metered met 2 spoelen.
Maar die heb ik al. En ook nog voor maar €1052,03.
En er staat zelfs boven aan de pagina dat ik een metered versie heb.
Dit vind ik wel hele slechte reclame. Heeft iedereen dit?
Onder menu, systeem, apparaten, gateway.
Precies het zelfde hier.
ik las ergens dat je dit ook zelf zou moeten kunnen, maar in de enlighten manager zie ik nergens iets staan over modbus aan of uit.
weet iemand of dit mogelijk is ?
Ooit heeft 1 van deze engineers geroepen dat dit met de Toolkit zelf kon worden aangezet, ik heb het echter NOOIT kunnen vinden
[ Voor 19% gewijzigd door BuysB op 30-10-2026 12:09 ]
inderdaad waardeloos. al gebeld met de helpdesk, zijn reactie was "oh god" en "je bent niet de enige". dat gaf al niet veel vertrouwen. ze gaan ernaar kijken en zo snel mogelijk oplossen, wat dat dan ook mag betekenen
ondertussen ook maar in de NL en US chat in de assistent wachtrij gestapt. hopelijk kunnen ze daar iets sneller het probleem oplossen
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
| I found the documentation for enabling modbus on your Envoy-S gateway. Here's what needs to happen:
To Enable Modbus:
Your gateway needs to have the dcimon.conf file edited and the dcimon service restarted. The configuration will persist through firmware updates because it's stored in the gateway's configuration directory.
You have two options:
Option 1: Self-Service (if you have SSH access to your gateway)
SSH into your gateway using its IP address
Edit /opt/agf/cfg/dcimon.conf and set:
export DCI_IF_MODE=modbus
export DCI_IF_MODB_PROTO=tcp
export DCI_IF_MODB_CLIENT_ID=126
export DCI_IF_MODB_TCP_ADDRESS=0.0.0.0
export DCI_IF_MODB_TCP_PORT=502
Restart the service: /etc/init.d/dcimon restart
Verify: ps agx | grep modbus |
```
I found the SSH documentation, but there's an important limitation: SSH access to your Envoy-S gateway requires internal Enphase infrastructure and credentials (CS Linux Box Portal access, YubiKey authentication, or root passwords) that are not available to homeowners.
The SSH procedure is designed for Enphase internal teams and installers with special access — it's not a standard self-service option for homeowners.
Got it! As an installer, you have access to the CS Linux Box Portal through Enlighten Manager. Here's the SSH route for your Envoy-S gateway (running software version 8.3):
Step 1: Get the IP Addresses
- Log into Enlighten Manager Admin page
- Navigate to the CS Linux Box Portal
- Enter your gateway serial number: 122030062328
- Retrieve:
- Gateway Private IP (Tunnel IP)
- CS Linux Box IP (Server IP)
1
| ssh -L localhost:8088:localhost:80 -J [your_username]@[server_IP] [tunnel_IP] |
- [your_username] = your Enphase installer account username
- [server_IP] = CS Linux Box IP from step 1
- [tunnel_IP] = Gateway Private IP from step 1
- When prompted for password: enter your computer/system login password
- When prompted for YubiKey: enter your 6-digit YubiKey PIN
- Success = prompt shows [envoy:~$]
1
| vi /opt/agf/cfg/dcimon.conf |
1
2
3
4
5
| export DCI_IF_MODE=modbus export DCI_IF_MODB_PROTO=tcp export DCI_IF_MODB_CLIENT_ID=126 export DCI_IF_MODB_TCP_ADDRESS=0.0.0.0 export DCI_IF_MODB_TCP_PORT=502 |
1
| /etc/init.d/dcimon restart |
1
| ps agx | grep modbus |
Dit is de reden dat ik de envoy van het internet gehaald heb!ronjon schreef op vrijdag 30 oktober 2026 @ 11:45:
bij elke software upgrade wordt mijn modbus verbinding weer uitgezet en moet ik bellen met de helpdesk om modbus op de gateway weer aan te zetten.
Gisteren hebben ze Quarterly Earnings bekend gemaakt en dat was niet rooskleurig, misschien proberen ze wat bij te verdienenHarryVSjoris schreef op vrijdag 30 oktober 2026 @ 10:51:
[...]
Ja heb ik ook zie ik nu.
Precies het zelfde hier.
Iemand?Skipper_NH schreef op donderdag 29 oktober 2026 @ 21:13:
Bij een buurman is onder account, toegangscontrole geen mogelijkheid om een extra gebruiker (ik dus) of een andere bedrijf toe te voegen. Bij mij kan dat wel incl. de onderhoudsmonteur wijzigen. Heeft de installateur hier iets aan of juist uit gezet?
:strip_exif()/f/image/WrhKHzCKeUfoWOMFWHXn1lwD.jpg?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/d0ofj3MXWPOC37NdkPL47jLm.jpg?f=fotoalbum_large)