Het ENIGE contact tussen amp en spoeltje zijn de kabels, en kabels zijn niets meer of minder dan stroomdraden met hun eigen electromagnetische velden eromheen, en daarmee zijn de kabels zelf ook weer een spoeltje. En spoeltje hebben een heel vervelend electrisch gedrag.
Uhh, heb je wel eens naar een spoel gekeken? Viel je niet iets op? Bijvoorbeeld dat een spoel windingen heeft om maar eens iets te noemen. Een speakerkabel is echt geen spoel!
Als je een erg dunne kabel neemt dan heeft die zoveel eigen weerstand dat de amp niet genoeg stroom door het spoeltje kan sturen.
Wat een onzin. De weerstand van een speakerkabel is echt heel erg laag. En jij schetst hier het beeld van wat ik eerder als sarcastische opmerking maakte, van de stroom die niet door de kabel past.
Stel dat je een speakerkabel hebt die een hoge impedantie heeft, stel een heel extreem geval: 8 Ohm (100 meter dunne kabel). En je hebt een 8 Ohm speaker. Dan gaat er een 2 keer zo kleine stroom lopen, en de helft van de spanning staat over de fase en nuldraad. Dan wordt er vier keer minder vermogen door de speaker gedissipeerd. Een verlies van 6 dB dus. Maar het is niet zo dat de amp dan niet "genoeg" stroom door de kabel gaat krijgen, dat is echt van dat suggestieve taalgebruik die past bij het beschouwen van audio apparatuur als black boxen.
De stroom die het spoeltje teruggeeft op het moment dat het spoeltje terug gaat naar de evenwichtsstand kan dus ook niet door de amp worden opgevangen.
Wat er gebeurt als er geen spanning meer door de versterker over de speaker wordt gezet, en de speaker nog wel in beweging is, is dat de spoel wordt kortgesloten. Dit zelfde principe wordt ook gebruikt in analoge spanningsmeter. De spoel waar de wijzer aan vastzit, wordt kortgesloten zodat hij niet meer "uitslaat".
Dat heb je bij audio ook. De impedantie van de amp moet heel laag zijn, en die van de speakerkabel idd ook, zodat de impedantie laag wordt, zodat de spoel min of meer kortgesloten wordt. Dit noem je dan een hoge dempingsfactor. En een te dunne speakerkabel verpest dan ook de dempingsfactor van de versterker, maar dat effect moet je niet overschatten. Het nut van hele hoge dempingsfactoren valt namelijk zeer te betwijfelen.
Ergo: een plat geluid met weinig dynamiek. En zet je het te hard, dan laat het laag het onmiddelijk afweten.
En hieruit zou dan moeten volgen dat je minder dynamiek zou krijgen en dat het laag het zou laten afweten, sure. Dynamiek heeft hier helemaal
niets mee te maken. Ook al heb je een speakerkabel van 8 Ohm, dan nog beinvloedt dat de dynamiek niet. Het zorgt er alleen voor dat je 8 dB minder hard kan.
En waarom het laag ermee op zou houden is mij al helemaal een raadsel.
Gebruik je single-wiring dan zal een deel van de inductiestroom die de tweeter en woofer maken via de terminalts direct weer in de woofer en tweeter terechtkomen.
En hoe denk jij dat de 50 Hz inductiestroom van de woofer door de high pass van de tweeter gaat komen?
Als jij een echte blinde test doet zoals Jag beschrijft, en je hoort geen verschil: wees blij, dat kan je een hoop geld schelen.
Maar het verschil is er wel, of je het nou gelooft of niet.
Typische retoriek van een audiofiel. Ik heb het allemaal al zo vaak gehoord.
Wat ik nou niet snap is dat je het niet door hebt van jezelf. Dat je niet door hebt dat je irrationeel bezig bent, dat je verbeteringen zoekt op onmogelijke plekken. Dat je gewoon jezelf voor de gek houdt. Ik zou daar eens heel goed over nadenken.