Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • fsfikke
  • Registratie: Maart 2003
  • Niet online

fsfikke

* * * *

XWB schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:16:
[...]


De kans is klein dat AfD zal regeren, CDU en SPD hebben samen al een meerderheid.


[...]
Afhankelijk van welke poll en vooral of de FDP de 5% haalt. Indien ja, dan zou CDU+SPD niet genoeg kunnen zijn.

Zijn spaties in de aanbieding ofzo? www.spatiegebruik.nl


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • XWB
  • Registratie: Januari 2002
  • Niet online

XWB

Devver
Transportman schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:21:
[...]

Niet toch? CDU 28,5%, SPD 16,5%, samen is dat 45% (volgens de exitpolls).
In Duitsland is er een kiesdrempel, dat verandert de verhoudingen.

March of the Eagles


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • XWB
  • Registratie: Januari 2002
  • Niet online

XWB

Devver
Jebus4life schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:22:
[...]

Indien die beiden de kiesdrempel halen geloof ik er écht niets van dat CDU en SDP samen een stabiele meerderheid kunnen vormen.
Dan zoeken ze nog wat kruimels; in elk geval lijkt AfD niet nodig te zijn voor een meerderheid.

March of the Eagles


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Jebus4life
  • Registratie: Juni 2012
  • Laatst online: 18-06 19:43

Jebus4life

BE User

XWB schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:25:
[...]


Dan zoeken ze nog wat kruimels; in elk geval lijkt AfD niet nodig te zijn voor een meerderheid.
AFD was eigenlijk sowieso een non-issue voor deze verkiezing. Niet nodig voor een meerderheid wat de uitslag ook was, de vraag was enkel hoe hoog eindigen ze exact (20% dus, zoals verwacht)

Er waren maar 2 vragen:
1. Halen FDP en/of BSW de kiesdrempel
2. Gedeeltelijk afhankelijk van vraag 1: Raken CDU en SPD dan zonder derde partij aan een stabiele meerderheid - Iets wat cruciaal was voor een (heel) krachtdadige regering.

Née dus. Merz zal kanselier worden. Maar moet eigenlijk met of de Groenen gaan spreken (wij hij absoluut niet wilt) of met de FDP ( wat de SPD niet zal willen, FDP en SPD hebben continu ruzie gemaakt en dat heeft Scholz z'n regering doen vallen).

Née, dit zou wel eens de slechtst mogelijke verkiezingsuitslag die mogelijk was kunnen blijken. Echt een drama dit wat mij betreft...

Ook opvallend. 1 op de 3 Duitsers heeft dus op een extreme (rechts: AFD, Links: Die Linke en BSW) partij gestemd. Vorige keer was dat amper 16%

[ Voor 8% gewijzigd door Jebus4life op 23-02-2025 18:43 ]

Jullie vriendelijkste zuiderbuur


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • D-e-n
  • Registratie: Februari 2004
  • Nu online
Dus hopen dat FDP en BSW net onder de 5% blijven conform die eerste poll

Acties:
  • +6 Henk 'm!

  • Apache4u
  • Registratie: Januari 2004
  • Niet online
Toch die muur maar weer van stal halen?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Lg-jFMFhRg-yjYyHt-q0Mwo-JUY=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/lLqAVlN7syMxSvQUEvWT9Y1p.jpg?f=fotoalbum_large

Dat betekent, stam + t .


Acties:
  • +5 Henk 'm!

  • fsfikke
  • Registratie: Maart 2003
  • Niet online

fsfikke

* * * *

Apache4u schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:49:
Toch die muur maar weer van stal halen?

[Afbeelding]
Als je dat kaartje naar links uitbreidt heb je daar dan ook een muur nodig :X

[ Voor 8% gewijzigd door fsfikke op 23-02-2025 18:53 ]

Zijn spaties in de aanbieding ofzo? www.spatiegebruik.nl


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • XWB
  • Registratie: Januari 2002
  • Niet online

XWB

Devver
Jebus4life schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:40:
[...]


AFD was eigenlijk sowieso een non-issue voor deze verkiezing. Niet nodig voor een meerderheid wat de uitslag ook was, de vraag was enkel hoe hoog eindigen ze exact (20% dus, zoals verwacht)

Er waren maar 2 vragen:
1. Halen FDP en/of BSW de kiesdrempel
2. Gedeeltelijk afhankelijk van vraag 1: Raken CDU en SPD dan zonder derde partij aan een stabiele meerderheid - Iets wat cruciaal was voor een (heel) krachtdadige regering.
Nouja, hierboven had iemand het over de toekomst van Europa. Dat lijkt in elk geval veiliggesteld door de extremen uit de regering te houden. Misschien dat een tripartite niet zo daadkrachtig zal zijn zoals sommigen willen zien, maar Duitsland krijgt in elk geval geen rollercoaster regering zoals we dat nu in Nederland hebben. Liever dat dan continu politieke onrust.

March of the Eagles


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Helixes
  • Registratie: Juni 2010
  • Nu online
De kiesdrempel hangt inderdaad boven de markt. Toch zie ik CDU/CSU en SPD geen meerderheid halen.

In deze situatie hebben CDU en AfD óók geen meerderheid, en dat betekent dat de verleiding ook niet bestaat, of dat het iets is dat kan worden ingezet door de CDU als onderhandelingstactiek.

Op basis van de uitslag zou de beste oplossing inderdaad een brede coalitie zijn. Gezien de tijdsgeest denk ik dat je welwillende, democratisch-gezinde partijen over hun schouder moet laten stappen en de samenwerking zoeken. Of je nu wilt of niet, het is crisis - en Duitsland heeft zo snel mogelijk een daadkrachtige regering nodig. We gaan ze nog hard nodig hebben.

License to use this text for use in LLM-related products and services can be purchased for €1.000


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Ryur
  • Registratie: December 2007
  • Laatst online: 18:07
Apache4u schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:49:
Toch die muur maar weer van stal halen?

[Afbeelding]
Gordijn dan ;)
De muur was Berlijn zelf (en die heeft best eenduidig gestemd)

Wat is dat stukje blauw bij Berlijn, is dat Spandau?

[ Voor 5% gewijzigd door Ryur op 23-02-2025 19:15 ]


Acties:
  • +13 Henk 'm!

  • XWB
  • Registratie: Januari 2002
  • Niet online

XWB

Devver
Apache4u schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:49:
Toch die muur maar weer van stal halen?

[Afbeelding]
Volkskrant heeft een artikel gepubliceerd over de onvrede in Oost-Duitsland. Het betreft een interview met historicus Kowalczuk (geboren in Oost-Duitsland) over zijn nieuw boek Freiheitsschock (vrijheidsschok). Enkele quotes (het artikel is achter een paywall):

Oost-Duitse AfD-stemmers weten hun vrijheid niet te waarderen, zegt deze in de DDR opgegroeide historicus

Dus, waarom ervaren de mensen in het oosten hun vrijheid als een last?
In Freiheitsschock, met als ondertitel ‘een andere geschiedenis van Oost-Duitsland van 1989 tot nu’, onderzoekt Kowalczuk waarom zoveel mensen die in het oosten geboren zijn ‘vrijheid voornamelijk als een last beschouwen’ en niet als een mogelijkheid om hun leven zelf richting te geven.
Die vraag is niet zomaar te beantwoorden. Allereerst heerst er het gevoel dat West-Duitsers tot de elite behoren:
In Oost-Duitsland worden politieke machthebbers en de media door een aanzienlijk deel van de bevolking gewantrouwd, en komen racisme, moslimhaat en antisemitisme en bewondering voor autocratische leiders – met name Vladimir Poetin – vaker voor dan in het Westen. Veel West-Duitsers, met name hoger opgeleide progressieven, zien hun Oost-Duitse medeburgers daarom primair als een bedreiging voor de politieke status quo van meer dan zeven decennia naoorlogse Duitse democratie.
Oost-Duits lijkt ook een soort scheldwoord te zijn:
En daar zit de angel in het debat. De nieuwe generatie schrijvers, allemaal geboren in de DDR, neemt het op verschillende manieren voor de Oost-Duitsers op. Publicist Katja Hoyer beklaagt in een persoonlijk boek dat de DDR in de collectieve herinnering van het huidige Duitsland een synoniem is geworden van de terreur van de Stasi, de beruchte geheime dienst. Terwijl er op de ‘mooie kanten’ van de DDR – de sociale zekerheid, het goede onderwijs, de saamhorigheid – een taboe rust. Dirk Oschmann stelt dat alleen al het begrip ‘Oost-Duits’ een kleinerend, haast koloniaal West-Duits frame is.
En dan zijn er nog maatschappelijke problemen, zoals:
Anderen benaderen de nalatenschap van de DDR met wat meer distantie. Maar ook historici als Steffen Mau en Christina Morina zoeken in hun boeken verklaringen die verzachtend werken voor de Oost-Duitsers: minder economische zekerheid, zwakkere politieke structuren, een gebrek aan ervaring met democratie en het collectieve trauma van het overnacht verliezen van een land met al zijn zekerheden.
De Duitse eenwording is nooit goed uitgevoerd zeg maar:
Ook Kowalczuk onderschrijft in Freiheitsschock al deze verklaringen én de grote fouten die West-Duitse politici in de jaren na de Duitse eenwording hebben gemaakt. Toch valt hij de Oost-Duitsers juist aan. Hij roept hen op kritischer naar hun eigen verleden te kijken en te beseffen dat democratie geen vanzelfsprekendheid is – in plaats van te zwelgen in nostalgie, politieke onvrede en flirtages met Rusland.
Ook nog even een herinnering dat vroeger niet alles beter was:
Kowalczuk is zich ervan bewust dat iemand als hij irritant wordt gevonden in het publieke debat. ‘Ik kom in opstand tegen het idee dat het vroeger beter was. Want voor mij is er niets belangrijker dan vrijheid. En die ontbrak in de DDR.’
En dan nu een Q&A:
De meeste Oost-Duitsers hebben het beter dan in de tijd van de DDR. Waarom zijn ze dan toch zo ontevreden?

‘Helmut Kohl beloofde de mensen in het Oosten dat ze het binnen drie tot zeven jaar net zo goed zouden hebben als de mensen in München of Hamburg. Dat was een absurde belofte. Want de mensen in Hamburg en München ontwikkelden zich ook verder. Maar een normaal, nadenkend mens vergelijkt zijn situatie niet met die in de hemel, maar met de situatie waarin hij eerst was. Dat doet in het Oosten niemand.’

Kowalczuk wijst naar buiten, naar een plein in Prenzlauer Berg met fraaie monumentale gevels. ‘De mensen zijn vergeten hoe deze verfickte buurt er in 1990 uitzag. Hier was de oorlog nog niet afgelopen, de mensen woonden in ruïnes. Nu is het een van de mooiste buurten van Europa. Maar de mensen zien het niet, en dan komt de globalisering er nog bij, die veel onzekerheid met zich meebrengt.’
Decennia lang propaganda laat zijn sporen na:
Volgens u hebben de Oost-Duitsers de DDR-dictatuur nooit verwerkt. Terwijl er wel pogingen zijn gedaan om die Vergangenheitsbewältigung op gang te brengen.

‘Wat mensen uit het Westen vaak echt niet begrijpen, is hoezeer mensen uit de DDR zijn beïnvloed door die Dauerbeschallung, de onophoudelijke propaganda die 24 uur per dag, zeven dagen in de week doorgaat. Je leeft in een systeem waarin van de kleuterschool tot het graf slechts één correcte mening geldt, die je overal hoort en leest. En als je daartegen zondigt, word je gestraft. Dat laat sporen na, ongeacht de vraag of je erin gelooft of niet – in de laatste jaren van de DDR geloofden de meeste mensen niet eens meer in het weerbericht. Maar ze hadden ook niet geleerd om na te denken over alternatieven.
Het gevoel klopt, dus...?
Dan is het toch ook logisch dat mensen in het Oosten zich tekortgedaan voelen?

‘Ja, maar nu komt er een punt bij waarop ik mij onderscheid van al die andere auteurs. Mensen hebben destijds zélf gekozen voor een snelle eenwording en voor de invoering van de D-Mark. Het was geen kolonisatie door het Westen, zoals nu wordt beweerd. De meeste Oost-Duitsers wilden toen bij het Westen horen. Ze waren een handelend subject. Het was ‘Helmut, Helmut (Kohl, red.), neem ons bij de hand!’’
Wat die 'overname' van het oosten betekende:
In dat opzicht klopt het toch eigenlijk ook dat het Westen het Oosten heeft overgenomen? Rechters, politiecommissarissen, hoogleraren, die kwamen allemaal uit West-Duitsland naar het Oosten.

‘Ja, godzijdank. Welke hoge politieman of jurist had zijn baan moeten houden? Ze behoorden allemaal tot het communistische partijkader. Alle hoogleraren in de filosofie, geschiedenis, economie of rechten, allemaal partijkader. Natuurlijk moesten zij weg. Dat was anders in de natuurkunde of wiskunde, dat is minder politiek. Daar zijn ook veel meer wetenschappers gebleven.

‘Het probleem is niet dat communisten na 1990 weg moesten, maar dat elites geneigd zijn uit eigen kring te rekruteren. De nieuwe, uit het Westen afkomstige elite nam weer medewerkers uit het Westen aan, waardoor ook de nieuwe generatie Oost-Duitsers te weinig kansen kregen.’
Het interview is héél lang, ik kan niet alles quoten. Maar bovenstaande quotes vond ik wel interessant.

March of the Eagles


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • MikeyMan
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 20:55

MikeyMan

Vidi, Vici, Veni

Het concept back to the 50s lijkt ook hier redelijk aan te slaan.
Nog even los van de oorzaken; hoe ga je dit in beleid gieten?

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Amphiebietje
  • Registratie: Augustus 2017
  • Laatst online: 18:58

Amphiebietje

In de blubber

Apache4u schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:49:
Toch die muur maar weer van stal halen?

[Afbeelding]
Soms denk ik dat bepaalde landen gewoon maar weer onder Russisch juk moeten komen. Kunnen ze ontdekken hoe leuk het is als je levensverwachting met 15-20 jaar keldert en een hoop van je vrijheden verdampen...

Of is het tijd voor een "S*viet Union"-pretpark, waar mensen kunnen beleven hoe het is om in een goelag te verblijven (i.p.v. het vakantiepark natuurlijk), door agenten in burger te worden opgepakt omdat ze het verkeerde hebben gezegd, en vervolgens in elkaar te worden gemept in een geheime gevangenis? }:|

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Indoubt
  • Registratie: Maart 2003
  • Laatst online: 27-05 14:51

Indoubt

Always be indoubt until sure

Het grote verschil verbaasd me wel tussen voormalig oost en west als was het allang bekend dat de AFD veel meer in het oosten zat. Een blauw vlak zonder uitzondering had ik niet verwacht.

Dat de FDP en, in minder mate, de groenen afgestraft zijn dan weer wel.

Ik denk dat het een uiterst zware coalitieonderhandeling gaat worden.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Dorus
  • Registratie: Juni 2005
  • Laatst online: 08:49
XWB schreef op zondag 23 februari 2025 @ 19:18:
[...]


Volkskrant heeft een artikel gepubliceerd over de onvrede in Oost-Duitsland. Enkele quotes (het artikel is achter een paywall):

Oost-Duitse AfD-stemmers weten hun vrijheid niet te waarderen, zegt deze in de DDR opgegroeide historicus

[...]


Het interview is héél lang, ik kan niet alles quoten. Maar bovenstaande quotes vond ik wel interessant.
Daarvoor toch dank, interessante quotes :)

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Virtuozzo
  • Registratie: Mei 2009
  • Niet online
MikeyMan schreef op zondag 23 februari 2025 @ 19:19:
Het concept back to the 50s lijkt ook hier redelijk aan te slaan.
Nog even los van de oorzaken; hoe ga je dit in beleid gieten?
Beleid en bestuur, althans, dat zou het traditionele antwoord zijn. In tijden als deze, zal dat in parellel moeten volgen op toepassingen van Cultural Engineering en Noopolitik - de arena van perceptie is waar het wringt, niet in het minst omdat dat de hefboom is om zaken te ontwrichten.

Feiten en proces stellen tegenover emotie en narratief is geen afdoende recept.


Ook hier ligt weer dat gevoelige punt van functionele vereisten daarbij. Visie, post mortem neoliberalisme en conservatisme, en ja, vijandsbeeld - en zeker in Duitsland is dat erg gevoelig (niet in het minst omdat dit niet zozeer onderwerp is van externe vectoren, maar interne).

Niet veel anders dan in het Nederlandse eigenlijk. Wat op zich ook logisch is, we zouden de recepten kunnen kennen uit verleden tijden.

Populisme: de weigering van complexiteit en de poging om simplistische antwoorden te formuleren op ingewikkelde vraagstukken middels gebruik van elke mogelijke prikkel van gedrag - i.p.v. moeite te doen voor gezonde participatie.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Jebus4life
  • Registratie: Juni 2012
  • Laatst online: 18-06 19:43

Jebus4life

BE User

Wow. Is dit even verrassend opstaan:
FDP (4,33%) én BSW (4,97%) halen de kiesdrempel toch niet.

CDU en SPD hebben dus genoeg stemmen voor een (kleine) meerderheid van 328 zetels (op 630).

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/H3bCrs7HcCa_7MQl82OxPWLxjWQ=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/uKctY3cRxlgpcsGwrnvSv6zq.jpg?f=fotoalbum_large
*Die Linke hebben 64 zetels (niet helemaal duidelijk op de graph)

**SSW is meen ik een kleine partij in (dacht ik) Sleswig Holstein die daar voor de minderheid (Denen ofzo?) opkomt - Die hebben 1 zetel. Dat is ergens een uitzondering in het kiessysteem meen ik - Die hadden vorige keer ook een zetel

[ Voor 20% gewijzigd door Jebus4life op 24-02-2025 09:41 ]

Jullie vriendelijkste zuiderbuur


Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • defiant
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 20:55

defiant

Moderator General Chat
Topicstarter
Het opvallende in Duitsland is het ontbreken van een succesvolle expliciete liberale stroming, het is niet alleen dat de FPD nu niet de kiesdrempel haalt, ze zijn nooit echt groot geworden. Dat betekend natuurlijk niet dat economisch en maatschappelijke liberalisme niet bestaat in Duitsland, problematisch is natuurlijk dat bijna alle grote traditionele stromingen in Europa zoals de sociaaldemocraten en christendemocraten veel elementen hebben overgenomen van het neo-liberalisme.

Het laat aan de andere kant wel zien dat ene liberale economische stroming als die ook als dusdanig gecommuniceerd wordt helemaal niet zo populair is. Om een vergelijking te maken met Nederland, de reden dat de VVD populair is omdat het ook sterke conservatieve flank heeft

Climate dashboard | “Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.”


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • wildhagen
  • Registratie: Juni 1999
  • Niet online

wildhagen

Blablabla

Jebus4life schreef op maandag 24 februari 2025 @ 09:37:

**SSW is meen ik een kleine partij in (dacht ik) Sleswig Holstein die daar voor de minderheid (Denen ofzo?) opkomt - Die hebben 1 zetel. Dat is ergens een uitzondering in het kiessysteem meen ik - Die hadden vorige keer ook een zetel
Klopt:
De Südschleswigscher Wählerverband (SSW, Deens: Sydslesvigsk Vælgerforening, Noord-Fries: Söödschlaswiksche Wäälerferbånd) is een politieke partij in de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein. De partij vertegenwoordigt de belangen van de Friese en Deense minderheid in deze deelstaat. Daarom wordt haar eventuele aanwezigheid in de Landdag en Bondsdag onder de Sleeswijk-Holsteinse kieswet van 1955 expliciet niet gehinderd door de kiesdrempel van 5 procent, die voor overige partijen wel geldt. De SSW bestaat sinds 1948 en had eind 2016 ongeveer 3.400 leden.

[...]

Aangezien SSW een partij voor minderheden is, geldt de kiesdrempel van vijf procent niet voor SSW. Voor hen geldt alleen de feitelijke kiesdrempel van 0,09%, waarbij een van de (minstens) 598 zetels wordt behaald
Zie Wikipedia: Südschleswigscher Wählerverband

Virussen? Scan ze hier!


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • XWB
  • Registratie: Januari 2002
  • Niet online

XWB

Devver
Jebus4life schreef op maandag 24 februari 2025 @ 09:37:
Wow. Is dit even verrassend opstaan:
FDP (4,33%) én BSW (4,97%) halen de kiesdrempel toch niet.
:Y)

Onderstaand plaatje vind ik beter leesbaar:

Afbeeldingslocatie: https://images.nu.nl/m/1ibx9plat4gi_wd854/0/0/3590/2020/twee-partijen-halen-duitse-kiesdrempel-niet-dus-weg-vrij-voor-coalitie-cducsu-en-spd.jpg
https://www.nu.nl/verkiez...alitie-cducsu-en-spd.html

March of the Eagles


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Trishul
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 18-06 22:04
defiant schreef op maandag 24 februari 2025 @ 09:43:
Het opvallende in Duitsland is het ontbreken van een succesvolle expliciete liberale stroming, het is niet alleen dat de FPD nu niet de kiesdrempel haalt, ze zijn nooit echt groot geworden. Dat betekend natuurlijk niet dat economisch en maatschappelijke liberalisme niet bestaat in Duitsland, problematisch is natuurlijk dat bijna alle grote traditionele stromingen in Europa zoals de sociaaldemocraten en christendemocraten veel elementen hebben overgenomen van het neo-liberalisme.

Het laat aan de andere kant wel zien dat ene liberale economische stroming als die ook als dusdanig gecommuniceerd wordt helemaal niet zo populair is. Om een vergelijking te maken met Nederland, de reden dat de VVD populair is omdat het ook sterke conservatieve flank heeft
De VVD is puur een machtspolitiek partij. Zonder enkele van hun strategische keuzes (hypotheekrenteaftrek heilig en laat de tax-gap maar lekker zo) waren ze de afgelopen 30 jaar niet zo groot.

Ik weet niet hoe de situatie eruit ziet in Duitsland, maar kan me zo voorstellen dat de FDP daar niet iets expliciets kan claimen om zich daarmee te profileren richting de kiezers.
De grote bedrijven houden vooral van de CDU dacht ik.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • emeralda
  • Registratie: Maart 2024
  • Laatst online: 12:06
Fascinerend dat de Oost Duitsers zo pro Rusland zijn.
In de jaren 70 heeft de Sovjet Unie de DDR enorm genaaid met de levering van gas en olie... De communisten gingen het toen op de vrije markt verkopen. Heeft geleid tot de instorting van de Oost Duitse industrie.
Ze moesten toen wanhopig overschakelen op bruinkool.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Avalaxy
  • Registratie: Juni 2006
  • Nu online
emeralda schreef op maandag 24 februari 2025 @ 12:41:
Fascinerend dat de Oost Duitsers zo pro Rusland zijn.
In de jaren 70 heeft de Sovjet Unie de DDR enorm genaaid met de levering van gas en olie... De communisten gingen het toen op de vrije markt verkopen. Heeft geleid tot de instorting van de Oost Duitse industrie.
Ze moesten toen wanhopig overschakelen op bruinkool.
*knip*, niet hele groepen over een kam scheren.

[ Voor 9% gewijzigd door NMH op 24-02-2025 19:44 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • MikeyMan
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 20:55

MikeyMan

Vidi, Vici, Veni

*knip*, reactie op geknipte reactie.

[ Voor 34% gewijzigd door NMH op 24-02-2025 19:44 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Jebus4life
  • Registratie: Juni 2012
  • Laatst online: 18-06 19:43

Jebus4life

BE User

Blijkbaar zijn er behoorlijk wat stemmen bij de SPD die op de rem staan voor een coalitie met CDU/CSU omdat Merz te rechts is (in het verleden bestuurde m'n wel met Merkel, maar die hoorde toch tot de eerder linkse vleugel van de partij)

Of dat echt een issue gaat worden (of vooral wat politiek theater is) is niet duidelijk, maar er bestaat blijkbaar de vrees dat een akkoord met de Union moeilijk kan blijken om goedgekeurd te krijgen door de leden. Mij lijkt het vooral dat er angst is om zich kapot te regeren gezien hun nu al historisch slecht resultaat en de (drie)dubbele oppositiegordel op links van Die Linke, de Groenen & BSW)... Dus eigenlijk valt er weinig/niets te rapen in een regering...

Het alternatief is Merz richting AFD te dwingen, maar dat zou het naar alle waarschijnlijkheid onmogelijk maken om stabiel te regeren, laat staan een leidersrol op te nemen in Europa.

Jullie vriendelijkste zuiderbuur


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • fsfikke
  • Registratie: Maart 2003
  • Niet online

fsfikke

* * * *

Jebus4life schreef op maandag 24 februari 2025 @ 17:31:
Blijkbaar zijn er behoorlijk wat stemmen bij de SPD die op de rem staan voor een coalitie met CDU/CSU omdat Merz te rechts is (in het verleden bestuurde m'n wel met Merkel, maar die hoorde toch tot de eerder linkse vleugel van de partij)

Of dat echt een issue gaat worden (of vooral wat politiek theater is) is niet duidelijk, maar er bestaat blijkbaar de vrees dat een akkoord met de Union moeilijk kan blijken om goedgekeurd te krijgen door de leden. Mij lijkt het vooral dat er angst is om zich kapot te regeren gezien hun nu al historisch slecht resultaat en de (drie)dubbele oppositiegordel op links van Die Linke, de Groenen & BSW)... Dus eigenlijk valt er weinig/niets te rapen in een regering...

Het alternatief is Merz richting AFD te dwingen, maar dat zou het naar alle waarschijnlijkheid onmogelijk maken om stabiel te regeren, laat staan een leidersrol op te nemen in Europa.
Dat laatste gaat nooit gebeuren, maar de SPD sorteert gewoon alvast voor op hun huid niet te goedkoop te verkopen met het dreigement dat de leden dan niet instemmen.

Zijn spaties in de aanbieding ofzo? www.spatiegebruik.nl


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Jerie
  • Registratie: April 2007
  • Niet online
Apache4u schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:49:
Toch die muur maar weer van stal halen?

[Afbeelding]
Vergeet niet dat een derde van alle Oost-Duitsers onderdeel was van de overheid. De StaSi was bijvoorbeeld gigantisch.

"Nobody is very good at self-reflection, I'm afraid." -- Linus Torvalds. Kindprofielen zijn binnenkort weer beschikbaar.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Jerie
  • Registratie: April 2007
  • Niet online
Jebus4life schreef op zondag 23 februari 2025 @ 18:40:
[...]


AFD was eigenlijk sowieso een non-issue voor deze verkiezing. Niet nodig voor een meerderheid wat de uitslag ook was, de vraag was enkel hoe hoog eindigen ze exact (20% dus, zoals verwacht)

Er waren maar 2 vragen:
1. Halen FDP en/of BSW de kiesdrempel
2. Gedeeltelijk afhankelijk van vraag 1: Raken CDU en SPD dan zonder derde partij aan een stabiele meerderheid - Iets wat cruciaal was voor een (heel) krachtdadige regering.

Née dus. Merz zal kanselier worden. Maar moet eigenlijk met of de Groenen gaan spreken (wij hij absoluut niet wilt) of met de FDP ( wat de SPD niet zal willen, FDP en SPD hebben continu ruzie gemaakt en dat heeft Scholz z'n regering doen vallen).

Née, dit zou wel eens de slechtst mogelijke verkiezingsuitslag die mogelijk was kunnen blijken. Echt een drama dit wat mij betreft...

Ook opvallend. 1 op de 3 Duitsers heeft dus op een extreme (rechts: AFD, Links: Die Linke en BSW) partij gestemd. Vorige keer was dat amper 16%
Niet gek dat voormalig SPD stemmers op Die Linke stemmen. Dat is het enige linkse alternatief, terwijl SPD en Gruenen naar rechts zijn opgeschoven om mee te doen met strengere asielwetten. Alsof ze daarmee AfD de wind uit de zeilen kunnen nemen. Want dat werkte hier ook zo goed...

Daarnaast vind ik AfD objectief gevaarlijker. Groter, maar ook extremistischer. Vooral m.b.t. het thema dat ik het belangrijkste vind (ook i.v.m. Trump en Poetin): https://www.die-linke.de/themen/frieden/ukraine-krieg/

Dus op één hoop gooien is onnodig.

Verder heeft BSW het gelukkig niet gehaald dus van die populist zijn we (hopelijk) af.

"Nobody is very good at self-reflection, I'm afraid." -- Linus Torvalds. Kindprofielen zijn binnenkort weer beschikbaar.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Frame164
  • Registratie: Mei 2021
  • Laatst online: 11-03 20:31
*knip*, commentaar over de moderatie mag elders.

[ Voor 85% gewijzigd door NMH op 24-02-2025 19:45 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Cid Highwind
  • Registratie: December 2006
  • Laatst online: 18-06 12:34
Jerie schreef op maandag 24 februari 2025 @ 18:54:
[...]


Niet gek dat voormalig SPD stemmers op Die Linke stemmen. Dat is het enige linkse alternatief, terwijl SPD en Gruenen naar rechts zijn opgeschoven om mee te doen met strengere asielwetten. Alsof ze daarmee AfD de wind uit de zeilen kunnen nemen. Want dat werkte hier ook zo goed...

Daarnaast vind ik AfD objectief gevaarlijker. Groter, maar ook extremistischer. Vooral m.b.t. het thema dat ik het belangrijkste vind (ook i.v.m. Trump en Poetin): https://www.die-linke.de/themen/frieden/ukraine-krieg/

Dus op één hoop gooien is onnodig.

Verder heeft BSW het gelukkig niet gehaald dus van die populist zijn we (hopelijk) af.
Ook Wagenknecht heeft het draaiboek van het populisme onder haar kussen gelegd. Die legt de schuld traditiegetrouw bij de media en kijkt ook of het gedoe omtrent de briefstemmen, waarvan velen niet tijdig hadden kunnen komen, haar nog kan helpen.

Het gaat nog een lastig debat worden zeker nu CDU/CSU zich juist de laatste tijd zo hard heeft afgezet, met uitspraken als “met links gaan we het niet redden”. Uiteraard verkiezingsretoriek. Maar tegelijkertijd is de partij oerconservatief, zeker als je de Beierse tak meeneemt. Het hangt eerder tussen CDA - SGP, dan dat men naar de CU neigt zeg maar. Een SPD tegemoet komen, dat staat haaks op de trots van zowel de partij, als de partijchef.

Mijn vrees is dat men met deze uitslag precies in dezelfde val trapt als waardoor de vorige coalitie werd gehekeld: Partijbelang en ego boven landsbelang.

De AfD is me opvallend rustig. Die houden het bij wat oneliners om zich als welwillend te profileren, wetende dat als het enige alternatief reeds knakt voor het tot stand komt, zij de lachende derde zullen zijn.

Edit: @Jerie
Met je eens overigens wat betreft het op één hoop gooien. Dat is in mijn optiek een false balance.
Die Linke hebben een historie, maar eentje waar men kritisch over is en zich openlijk van distantieert. Ook zij hebben interne stromingen en individuen die onder een loep liggen, maar belangrijk is wel te zien dat dit niét met onverschilligheid wordt behandeld.

Verder vind ik het ook wel een belangrijke nuance te zien dat Die Linke zich inzet voor democratie, daar waar de AfD deze actief poogt te ondermijnen. Die Linke is voor samenwerking in Europees verband, de AfD pleit voor een Dexit. Dat dus nog even los van inhoudelijke standpunten, zoals die met betrekking tot Oekraïne.

[ Voor 16% gewijzigd door Cid Highwind op 25-02-2025 10:36 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • martwoutnl
  • Registratie: Maart 2005
  • Laatst online: 10-06 14:12
Als ik de partijen sorteer op winstpercentage dan is AFD 1 en BSW 2e terwijl die laatste partij pas kort bestaat (1e keer meegedaan). Toch bijzonder. Ik begreep van het weekeinde dat het zeldzaam is dat een nieuwe partij het meteen goed doet.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • alexbl69
  • Registratie: Maart 2001
  • Laatst online: 20:22
martwoutnl schreef op dinsdag 25 februari 2025 @ 11:15:
[...]


Als ik de partijen sorteer op winstpercentage dan is AFD 1 en BSW 2e terwijl die laatste partij pas kort bestaat (1e keer meegedaan). Toch bijzonder. Ik begreep van het weekeinde dat het zeldzaam is dat een nieuwe partij het meteen goed doet.
Als je de eerste keer meedoet (en je stemmen haalt) is je winstpercentage per definitie 100% :)

If buying doesn’t mean ownership Then pirating isn’t stealing / iRacing Profiel


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • fsfikke
  • Registratie: Maart 2003
  • Niet online

fsfikke

* * * *

martwoutnl schreef op dinsdag 25 februari 2025 @ 11:15:
[...]


Als ik de partijen sorteer op winstpercentage dan is AFD 1 en BSW 2e terwijl die laatste partij pas kort bestaat (1e keer meegedaan). Toch bijzonder. Ik begreep van het weekeinde dat het zeldzaam is dat een nieuwe partij het meteen goed doet.
Het is grotendeels een afsplintering van Die Linke, dus het waren veelal bekende gezichten.

Zijn spaties in de aanbieding ofzo? www.spatiegebruik.nl

Pagina: 1 2 Laatste