honey schreef op dinsdag 28 februari 2023 @ 22:03:
[...]
Het is altijd vervelend als de ontwikkeling van software stop wordt gezet. Je kunt niet spreken van '
duidelijk betere kwaliteit'. Kwaliteit is zeer subjectief en alleen Nikon weet precies hoe ze hun eigen RAW data moeten debayeren. Elke RAW converter is een interpretatie en je kunt veel zelf nog aanpassen. Ik heb in het verleden gekeken naar verschillende RAW converters en allemaal waren ze
anders, maar niet beter. Met wat aanpassingen krijg je
een versie. Zolang je geen serie bewerkt, kun je elke RAW converter door elkaar gebruiken.
Google weet in principe het beste hoe de hardware van hun eigen telefoons werkt, maar toch zijn de apps van derden juist altijd beter - wat ik hier en op andere sites teruglees, zelf heb ik niet zo'n telefoon.
Dat Nikon precies weet hoe ze hun eigen RAW data moeten debayeren, wil niet zeggen dat ze dat ook het beste doen.
Ja, je kunt kwaliteit subjectief noemen, maar op het moment dat je duidelijk uit de meeste RAW files meer kunt halen met pakket A ten opzicht van pakket B is het niet meer zo subjectief. Dan kan het wel zijn dat het bij (in dit geval) mijn foto's en camera / objectief combinatie zo uitpakt, maar toch.
Ja, je kunt uiteindelijk vergelijkbare resultaten behalen met verschillende RAW converters, maar hoeveel tijd wil je daaraan kwijt zijn? Ik in principe zo min mogelijk. De software waar ik vervolgens steeds weer op uitkwam - ik heb een aantal jaren gewerkt met Lightroom, Nikon Capture NX 2 en Capture One Pro - is de laatste in de rij.
Zeker op de "automaat" (zoveel mogelijk automatisch laten optimaliseren) liet Lightroom destijds serieus steken vallen (plus dat ik het persoonlijk als een onwerkbaar stuk software ervoer dat ook erg vaak vastliep) en kwam COP er juist als beste uit. De U PointTM-technologie maakte NX 2 weer interessant. Lightroom was toen overigens wel het sterkste in catalogiseren.
Met de jaren is het geheel nogal verschoven. Nikon ontwikkelde niet door (heeft volgens mij zelfs 4 jaar officieel geen software gehad), Lightroom vond ik in kwaliteit (dus voor de Nikon RAW files en mijn gebruik) duidelijk achterblijven in kwaliteit en ook nog eens niet fijn werken op overige vlakken en is Capture One Pro uiteindelijk het programma geweest dat ik ben blijven gebruiken.
Het al dan niet prettig werken met software is uiteraard persoonlijk. De Nikon software heb ik ook altijd als erg onprettig ervaren.