Pyramiden schreef op vrijdag 15 mei 2020 @ 19:53:
[...]
"Een vuistregel voor beginners" is natuurlijk moeilijk om te snappen voor sommigen, want nu moet je natuurlijk een situatie verzinnen waarin dit niet het geval is. En het is dan ook dat, een vuistregel voor zeer beginnende bestuurders om na een bocht of een remactie wat houvast te geven welke versnelling je veilig kan kiezen. Dus om voor jou de verduidelijking te geven van welke ik hoopte dat het niet nodig was:
- Dit is een vuistregel voor beginnende bestuurders
- Nee, dit gebruik je niet tijdens het invoegen
- Nee, dit gebruik je niet op een bergpas
- Nee, dit gebruik je niet als je een aanhanger trekt
- Ja, we weten dat je auto X, Y of Z hebt waarbij dit niet kan.
Juist voor beginners (met nog amper rijles-uren) lijkt me dit geen geweldig advies. Als je begint met rijden houd je je ogen op de weg, en niet elke paar seconden op de snelheidsmeter om te kijken wanneer je moet schakelen want dan rijd je gegarandeerd ergens tegenaan. Volgens mij leert elke normale instructeur je te schakelen op gehoor, eventueel vertelt 'ie bij welk toerental of gewoon wanneer je moet schakelen zodat je het geluid daarbij in je hoofd hebt en niet op je meters hoeft te kijken. Daarmee voorkom je inderdaad ook de situatie dat de invoegstrook op is op het moment dat je net 80 km/u rijdt. De instructeur zal raar opkijken als je zegt dat je dat doet omdat iemand op internet vertelde dat het zo moet. En zolang je de link rpm/toonhoogte/schakelmoment nog niet helemaal doorhebt zal je instructeur wel schakelindicator spelen bij iets van 4000 toeren.
En belangrijk is dat lang niet iedereen een moderne diesel rijdt waarbij dit eventueel kan en met de bijbehorende versnellingsratio's, zeker niet als beginnend bestuurder. Ik heb verschillende auto's gereden waarmee dit echt niet lekker kan, omdat ze onderin erg weinig power hebben vanwege een ultrazuinig benzineblok (nul koppel onderin), door een klein blok, door het motorontwerp en vooral door de versnellingsbak. Sommige auto's zitten in de eerste versnelling bij 30km/u al in de toerenbegrenzer, andere kunnen meer dan 100km/u halen. Dat heeft ook invloed op de tweede en verdere versnellingen, waardoor je volgens jouw schema best wel eens onder stationair-toerental zou kunnen duiken met alle gevolgen van dien (zeker als je dit stug blijft volhouden).
Nu heb ik een zware benzine-turbo en die begint pas lekker te trekken vanaf 2500 toeren waarbij die ook veel efficiënter verbrandt, dus schakelen op jouw manier kan je daarmee doen als je graag hoge onderhoudskosten en verhoogd(!) brandstofverbruik hebt. En op mijn motor schakel ik ergens tussen de 40 en 140 km/u pas door naar z'n twee en rijdt 'ie ook cruisend niet echt lekker onder 3000 toeren (icm een hoger verbruik dan een lagere versnelling en 3500rpm).
[...]
Dit is wel een goede, inderdaad. Als een auto een schakelindicator heeft kun je daar natuurlijk op afgaan. Echter helpt dit je niet als je hebt moeten vertragen of na een lange of korte bocht een andere dan gebruikelijke versnelling moet kiezen zonder dat je hier nog gevoel voor hebt.
Superzuinig gaan rijden kan je later een keertje doen, als je überhaupt kan rijden. En dan nog is het flink afhankelijk van met wat voor voertuig je rijdt. Dus ook pas als je het gevoel voor je auto doorhebt. Op dingen als schakelindicators letten is een leuke bijkomstigheid wanneer het rijden volautomatisch gaat en je minder dan een halve seconde je ogen van de weg hoeft te halen. Zeg na minimaal 100 rij-uren pas.
[...]
Echt totale onzin wat je hier verkondigt. Met eigenlijk alle moderne diesels is dit geen enkel probleem, en heb je niks van dat trillen. Bij de meeste auto's geeft hij zelfs aan dat je bij deze snelheden op moet schakelen. Zelfs een 1 liter Ecoboost benzineblok kan dit prima mee. Niks aan het handje:
YouTube: Tip 1 Zuinig rijden. Het op schakelen www.accuraat.nu
Er is een verschil tussen constante snelheid rijden en accelereren. Het ene kan best op een lager toerental, het andere niet. Op 1:32 hoor je hem een beetje gas geven na doorgeschakeld te zijn naar z'n vijf en daar hoor ik de motor op 1300rpm toch wel een beetje trillen hoor. Als ik jouw schakelschema aanhoud schakel je in die auto bij 1800, 1750, 1500, 1363 en 1300rpm, waarna je uitkomt op 1167 (2), 1125 (3), 1091 (4) en 1083 (5) rpm. Zeker in hogere versnellingen is dit funest, omdat je geneigd bent harder gas te geven (je accelereert minder hard) en je blijft langer in de lage toeren hangen. Je kan zien dat de versnellingsbak daar een beetje op aangepast is. De instructeur zegt dat 'ie tussen 1500 en 2000rpm schakelt, hij zegt er niet bij dat dat afhangt van hoe hard hij wil accelereren maar ga daar maar van uit. Op 1500rpm doorschakelen levert 972, 964, 1091 en 1192rpm op in z'n 2, 3, 4 en 5, en bij 2000rpm kom je op 1296, 1286, 1455 en 1589. Je ziet dat bij het ontwerp rekening gehouden is met de belasting op de motor, waardoor je in de hogere versnellingen op een hoger "begin"-toerental uitkomt. Maar als jij gaat schakelen op vaste snelheden in plaats van op toerentallen zet je de ontwerpers buitenspel en kom je dus in dit geval veel lager uit.
In een automaat zie je dit ook, die zakken vaak naar ontzettend lage toerentallen terug als je gewoon rijdt, maar als je het gas dan maar een millimeter dieper induwt schakelen ze al een of twee versnellingen terug, omdat de motor gewoon niet efficiënt is op zulke lage toerentallen en er ongelofelijke belastingen op komen te staan.
Als ik de minimale en maximale snelheden in elke versnelling van de auto in dat filmpje vergelijk met mijn auto, komen versnellingen 1, 3, 4 en 5 ongeveer overeen met 1, 2, 3 en 4 in mijn auto. Dus als je zou zeggen dat ik 30 in z'n drie moet rijden in mijn auto zou dat overeenkomen met 30 in z'n vier in die lesauto. Dan rijdt dat ding net stationair. Ik kan je vertellen dat ze er beide niet enorm blij mee zijn.
Dat het in moderne diesels "prima" kan is voor een groot deel te wijten aan dat ze in het laag lekker veel korte versnellingen dicht bij elkaar ontwerpen, wat Ryur ook al heeft gemerkt:
Ryur schreef op zaterdag 16 mei 2020 @ 20:30:
[...]
Mijn lesauto is trouwens een schakelbak Renault Clio 2020 Diesel model. Met 6 versnellingen.
Toen ik begon met lessen reed ik in een Renault Clio 2016 Diesel met 5 versnellingen. Opvallend tussen die 2 modellen hoeveel sneller je moet schakelen!
TL;DR: je kan niet zomaar een advies gebaseerd op alleen maar snelheid geven aangezien elke auto verschillend is en zelfs binnen hetzelfde merk en type grote verschillen kunnen zitten, zeker als je in het midden laat of dit een constante snelheid betreft of tijdens optrekken. Jouw vuistregel is eerder een geval van "er bestaat een auto X, Y of Z waarmee dit kan" en gaat voor de meeste auto's juist niet op, hoogstens cruisend.