Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • KifArU
  • Registratie: Maart 2000
  • Niet online
Mede-auteur:
  • tcw82
  • Registratie: Oktober 2020
  • Laatst online: 20:17

tcw82

Work in progress....


Omdat het topic toch echt wel serieus veel informatie, tips, tricks, do's en dont's begon te bevatten heb ik toestemming gevraagd en gekregen van de TS (@KifArU ) om in de openingspost wat van die grote brei aan informatie te structureren.
Het structureren moet mensen die opzoek zijn naar mogelijk oplossingen in de openingspost al een boel info kunnen verschaffen en niet 40+ pagina's hoeven doorspitten.
Onderaan deze verzamelpost altijd nog het originele bericht waar dit topic ooit mee begon.

Waar te beginnen

Het is ook belangrijk om te realiseren dat er niet "one size fits all" lijkt te zijn. Ervaringen van gebruikers laten zien dat een setje veren bij de ene een totaal oplossing brengt, bij een ander juist problemen verergert. Daarom is het goed om eerst uit te vogelen wat je precies ervaart, hoe je constructie is opgebouwd waar de WP op staat en daarmee goed beslagen ten ijs te komen. Ook kan het zijn dat een ervaren probleem niet door de warmtepomp veroorzaakt wordt.

Apps

Een van de tools die veel gebruikt worden zijn:
Spectroid app voor Android. Voor Apple zijn er ook een paar, maar dan kosten die altijd gelijk een paar euro om te gebruiken. De spectroid app heeft een enorm groot voordeel (vind ik persoonlijk) en dat is de "geschiedenis" die in de onderste helft van de app bijgehouden wordt. Met deze ap kun je heel snel een idee krijgen of een geluid te relateren is aan de warmtepomp.
Een andere goed te gebruiken app is een vorm van vermogens meten van de warmtepomp. Ook dit is een persoonlijke voorkeur, handige tweakers lezen mogelijk direct de compressor en ventilator frequentie uit met een home assistent of andere Dominica, maar dat moet ook kunnen met de beschikbare WP. Mijn atag kan dat bijvoorbeeld niet zomaar. Dus, ik meet het opgenomen wattage van de buitenunit met een Home Wizard meter. Door in andriod een split screen te maken (volgens mij kan dit in alle androids, voor apple weet ik niet of het kan) kun je het vermogen zien veranderen en direct in de spectroid ap zien of het geluid dat wordt waargenomen veranderd met het vermogen van de warmtepomp. Dat is dan natuurlijk al gelijk een dikke hint dat je op het goede spoor bent. Ook geeft het een richting met betrekking tot de frequentie. Hieronder een plaatje van een splitscreen zoals ik dat gebruik bij het analyseren.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/AobiPmqgCx8qb_uEjABn0dFLYrc=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/cjC9DvVnFSc2g3GP04pFqkdZ.jpg?f=fotoalbum_tile

Trillen, brommen, suizen, piepen... waar gaat het over

(Storende) Trillingen van een warmtepomp (buiten)unit kunnen zich op verschillende manieren manifesteren, hieronder staan 3 soorten, daar zit weinig wetenschap achter, als iemand betere uiteenzetting heeft, laat het met weten, maken we het beter.
  1. Via de lucht, dit is geluid dat je kunt vergelijken met het uitspreken van woorden. De lucht komt in trilling en dat komt bij je oor. Bij een warmtepomp kan je dan denken aan een ventilator die ruis maakt, een lager dat piept, dat soort dingen.
  2. Via een constructie, hierbij komt een (met de WP verbonden) object (bijvoorbeeld een dakplaat of een doorvoer koker) in trilling doordat de warmtepomp trilt, hierbij kun je dan denken aan een leidingen pakket dat trillend tegen de rand van de doorvoerkoker aanligt en die koker in beweging brengt.
  3. via (indirect) Resonantie, dit is eigenlijk erg vergelijkbaar met punt 2. Echter in de tussenliggende lucht is de trilling niet of nauwelijks hoorbaar of waarneembaar, een object "verderop" gaat "meetrillen" door de golven in de lucht. Hierbij kun je dan denken aan objecten in de woning die een zogenaamde eigenfrequentie hebben die precies in het versterkingsgebied van die frequentie vallen.
Elk van deze mechanisme heeft andere oplossingen. Het helpt dus enorm om te achterhalen welke variant je last van hebt.
Het is meestal niet Probleem 1
Voor "probleem" 1 is het eigenlijk simpel weg zaak de bron te vinden en op te lossen. Een lager dat niet meer lekker is -> vervangen. Een waaier die (te veel) ruist -> vervangen.
Problemen 2 en 3
Voor de problemen 2 en 3 is de oplossing vaak een zaak van proefondervindelijk proberen te komen tot een oplosing. Het topic bevat inmiddels een hele boel informatie in deze openingspost wordt een poging gedaan de "basis" regels voor het verminderen van problemen rondom herrie in de woning op te lossen.

Resonantie komt meestal uit de buiten unit. De onderdelen hierin bewegen (compressor, ventilator, pomp). Deze onderdelen brengen de unit of onderdelen van de unit in trilling. Denk bijvoorbeeld aan je condensor (die grote lamellen unit) of de behuizing (dun plaatmateriaal). Deze trillingen kunnen zich voortbewegen en andere objecten laten meetrillen (resoneren). Massa en veren spelen een grote rol in het verleggen van die resonantiefrequenties.

Slappe beplating van de buitenunit behuizing kunnen dus ook problematisch zijn. Denk aan losse schroeven, of matig ontwerp.
Losse schroeven is natuurlijk makkelijk opgelost, even aandraaien. Mochten de gaten uitgelubberd zijn kan je mogelijk met grotere schroefdiameter of flensmoeren nog een heel eind komen.

Slappe panelen kun je beplakken met producten als "alubutil": https://amzn.eu/d/8u7FQ2s

Dit kun je aan de binnenkant of aan de buitenkant plakken en veranderd de massa van het paneel en daarmee de trillingsfrequentie.

Massa en veren

Zoals @X21r meerdere keren uiteenzet in dit topic gaat het met name om "veer en tegen massa" ( X21r in "Trillingen warmtepomp dempen"). Deze massa van de warmtepomp zelf speelt hier ook een rol. Sommige wegen ruim boven de 100KG in andere gevallen is de WP niet heel zwaar en kun je de warmtepomp massa geven door deze vast op een paar flinke stopranden o.i.d. vast te bouten. Dit speelt dan weer een rol in het laten trillen van de buitendelen van de WP zelf.

Deze massa (WP) moet vervolgens op veren geplaatst worden. Deze veren moeten passen bij de gecreëerde massa. De veren zijn ervoor om de trillingen op te vangen en niet door te geven aan de volgende massa. Namelijk een stevige massa waarop de wp dan staat. Een voorbeeld van zo een opstelling is hier te zien op de foto van @Thiazzz onderaan dit bericht. Op de foto is duidelijk te zien dat het hier om een flinke monoblock WP van ATAG gaat. Daar zit al behoorlijk gewicht in. Dit MB is geplaatst op een metalen frame (H vormig) en dit frame is op de hoekpunten via de veren verbonden met de massa.

Veren zijn er in allerlei soorten en maten. een product dat positieve resultaten heeft opgeleverd zijn de veren van Soleco.

Uitleg hier: https://www.solecosrl.com...-vibration-Mount-Kits.pdf

Hoofdpagina hier: https://www.solecosrl.com/en/

Verkrijgbaar via diverse aanbieders.

Deze veren hebben een rubberen "mantel" en dat kan tot geluidsoverdracht leiden. Alternatieve veren zijn onder andere deze:

https://www.mijnklimaatsh...-veervoet-30-75kg-m8.html Deze hebben niet zo een rubberen "rokje" en daar kan dus ook geen water tussen komen dat dan weer bevriest, tevens is er geen rubber om hard te worden bij lage temperaturen.

aansluit opties

Dit stukje gaat met name over monoblock systemen, waarbij "iedereen" aan de aan en afvoerleidingen kan werken. Dit zijn water gevulde leidingen.
Bij split units zijn de leidingen gasgevuld en is er een f-gassen certificaat en veelal speciale gereedschappen noodzakelijk.

Als de buiten unit op een veren pakket komt te staan ontstaat er ook meer beweging in de leidingen. Of, zoals in mijn geval, werd de buitenunit wel op schuimblokken gezet, maar de leidingen nauwelijks aangepast naar de nieuwe bewegingsvrijheid. Gelukkig hebben wij @Theovelders in ons midden en Theo vond het bedrijfje "asotech" in Duitsland. Daar even doorklikken en hij vond de leidingen in de link hieronder. Wanneer je een 22mm systeem hebt is het aan te raden de dn25 pijp te kiezen en dan bij Toolstation de 1" naar 22 mm verloop te kopen.

https://edelstahlwellrohr...-Flex-Schlauch-ausziehbar
Als ze dan op de eetkamer tafel liggen ziet dat we zo uit:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/MyTBymuyQqWQj68qbk1KJE3koHc=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/5meyhQ5NFGf4evKECe9Ayi2O.jpg?f=fotoalbum_large

De onderdelen bij toolstation:
https://www.toolstation.nl/knel-puntstuk/p67096


Work in progress....


De originele post hieronder:


Een hulpvraag omdat ik vermoed dat hier de (ervaringen)deskundigen meelezen:

Dit heb ik bewust in een eigen topic gezet en niet in 1 van de verzameltopics omdat het volgens mij voor alle typen warmtepompen geldt.


Sinds 2,5 jaar hebben wij een Panasonic split warmtepomp met buitenunit model WH-UD09FE8. Dit is een model met 2 ventilatoren boven elkaar, dus een flinke jongen en weegt ongeveer 100kg.

Deze staat op een plat (houten) dak met 16cm PIR-isolatie, maar geeft helaas zoveel trillingen door dat de buren geluidsoverlast ervaren. (Soort zoemtoon op zolder)

Niet enorm hard, maar hard genoeg om je uit de slaap te houden in een stil huis.


Dit was met de oorspronkelijke opstelling van 2 recyclet kunststof balken met rubber dempers.

Daarom zijn de balken vervangen door betonblokken met rubber plaatjes (type tegeldrager, vermoedelijk verkeerde materiaal) en die blokken ook weer op tegeldragers. Dit was ook niet voldoende.


Nu is het advies om veerdempers (http://www.mijnklimaatsho...-veervoet-20-50kg-m8.html) te gebruiken op de originele kunststof balken en die weer op dempingsblokjes (http://www.mijnklimaatsho...et-extra-foamlaag-10.html) te leggen.

Dit is bij elkaar ook de maximale hoogte (16-17cm) die mogelijk is voor de opstelling in verband met de lengte en hoogte van de aansluitleidingen.


Nu twijfel ik toch nog een beetje. Aan de ene kant is dit natuurlijk het advies van iemand die er professioneel mee bezig is. Maar in de verschillende topics hier lees ik altijd over massa toevoegen om trillingen tegen te gaan en dat gebeurt met deze oplossing niet.


Zelf dacht ik daarom wellicht nog aan zware rubbergranulaat balken (https://www.koel-service....sdempend-rubber-sumo-600/) met daarop van die veerdempers. Maar ik heb geen idee of dat granulaat ook dempend werkt en zo ja, of dat beter is dan die dempingsblokjes.


Heeft er hier iemand ervaring met dit probleem of een theoretisch goed onderbouwd advies?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/y6rIcpyYwj6AndEk8P0Hj_Wef-A=/fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/pa86JgPjJjjyJ4cd6ETzwT6E.jpg?f=user_large

[ Voor 110% gewijzigd door tcw82 op 02-09-2025 16:24 ]


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Exigence
  • Registratie: Juli 2001
  • Laatst online: 15-10 22:31

Exigence

dnkroz

kmf schreef op dinsdag 6 februari 2018 @ 14:31:
[...]


Stevige beugels heb je dan. Een 11kW monobloc is denk ik >150kg. En dan moet je ook nog 15cm van de muur.
Houdt je muur dat? Met welke bevestiging? En wat als het nog erger resoneert?

(hoe hebben jullie die monoblocs op het dak gekregen eigenljik?)
50 kg per beugel valt wel mee :? Een beetje console, nou daar durf ik met mijn 80 kg wel aan te hangen als deze met wat ankers in de muur zit. Maar liever heb ik hem gewoon op het dak :P

De mijne is zo boven gekomen (klikbaar):
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/aU7S3lf9vcB7PxK25floLI9l/medium.jpg

Acties:
  • +7 Henk 'm!

  • Gasschuif
  • Registratie: Augustus 2010
  • Laatst online: 15-10 06:33

Gasschuif

9,4 kWp, 3 L/LWPs, 8kW Mitsu

Hier op het platte houten dak een 3,5 kW Mitsubishi unit. Tijdens een defrost toch wel hoorbaar binnen in de Woonkamer.

Zoals @Oxellaar al zegt, trillingen naar het dak moet je wegdempen met (veel) massa. Hier 4 stoeptegels welke weer op rubber tegeldragers liggen. Tussen de granulaatbalk (ook zwaar!) en de unit 4 zachte trillingdempers. Nu is de unit onhoorbaar. Hoe zwaarder de unit hoe meer massa eronder moet.
Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/gbSnEjGl.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/QWcu6m6l.jpg


Voor de unit in de slaapkamer heb ik tussen de muurbeugel en de muur rubber blokken gemonteerd, omdat ook daar lichte trillingen werden doorgegeven naar de muur.
Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/zcaQo3wl.jpg

[ Voor 11% gewijzigd door Gasschuif op 06-02-2018 21:29 ]

Als je nergens aan begint zijn de gevolgen niet te overzien. PVoutput Officieel gasloos sinds 04-2016. 8kW VAA Zubadan (met 92L buffervat/hydraulische scheiding) voor de CV met 9 radiatoren.


Acties:
  • +10 Henk 'm!

  • KifArU
  • Registratie: Maart 2000
  • Niet online
Het eindresultaat: Geen geluidsoverlast meer binnen in de woningen!
En op de onderdelen ook geen enkele trilling meer te voelen.

De weg daar naartoe:

Het heeft even geduurd voordat het weer goed genoeg was om weer het dak op te gaan, maar vandaag alles in orde gemaakt. Conform plan met de veerdempers (http://www.mijnklimaatsho...-veervoet-20-50kg-m8.html) op de originele kunststof balken en die weer op dempingsblokjes (http://www.mijnklimaatsho...et-extra-foamlaag-10.html).

De veerdempers had ik direct onder de warmtepomp geschroefd, maar daarbij kon de buitenunit veel te veel bewegen omdat de veerdempers een behoorlijke hoogte aankunnen. Dus bij harde wind kon de ene kant 3cm inveren en de andere kant een paar cm uitveren. De buitenunit stond dan bovenaan zo 20cm heen en weer te zwaaien. En dat was naar mijn mening teveel voor de aansluitleidingen.
Dus nog een frame gemaakt om de dempers verder van de unit af te hebben en zo de beweging van de leidingen te minimaliseren.

Hieronder een paar foto's om het verhaal te verduidelijken.
En wat uitleg:
De sprong in het frame is omdat ik te weinig ruimte in de leidingen had om de unit hoger te zetten.
De betonblokken met draadeinden zijn van de eerdere (mislukte) poging tot dempen.
De buitenunit staat ook iets scheef, omdat de ene kant zwaarder is en daardoor de veren wat verder inveren.

Overzicht:
WP overzicht

Detail 1:
WP zijaanzicht

Detail 2:
WP vooraanzicht

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • -Pieter-471
  • Registratie: Oktober 2005
  • Laatst online: 04-03 07:27
Sinds een paar maanden staat er bij ons ook een warmtepomp met buitendeel op ons houten dak, helaas ook met vibratieproblemen. Het gaat om een 11 kW Daikin model. Het gewicht van de buitenunit is 114 kilo.

Buitenunit 114 kilo

Er liggen nu 30x30 tegels onder. Daar bovenop trilmatjes:
Trilmatjes

Dan kunstof balken (2 balken op elkaar aan iedere kant) met direct daar bovenop de buitenunit. Als de buitenunit hard moet werken trilt het dak mee, heel specifiek op een paar frequenties: meestal rond de 50 Hertz, soms rond de 60 Hertz.

In eerste instantie wilde ik gewoon veervoeten onder de buitenunit plaatsen, maar ik ben benauwd voor de stabiliteit. De bevestigings punten onder de buitenunit zitten maar 35 cm uit elkaar dus ik denk dat de veervoeten flink gaan doorveren bij sterke wind.

Nu heb ik een constructie bedacht om dit probleem op te lossen, mede dankzij de inspiratie in dit topic.

Ik heb 2 roestvrij stalen kokers liggen (50x25, 2 mm dik).
Roestvrij stalen kokers
Ik wil de buitenunit met 4 voetrubbers op deze kokers bevestigen:
Voetrubber
Aan de condensor kant worden het 2 rubbers die 45 kg aankunnen, aan de andere kant 2 x 35 kg. varianten.

Onder de kokers komen dan 4 veervoeten:
Veervoeten
Aan de condensor kant worden het voeten die maximaal 50 kg. per stuk aankunnen, aan de andere kant 25 kg per stuk.De veervoeten komen ruim 1 meter uit elkaar te liggen om te ver doorveren te voorkomen.

De veervoeten schroef ik dan in de kunstof balken. Deze balken komen op 6 stuks 60x40 grindtegels te liggen met tussen de balken en tegels trilmatjes.

Wat is jullie mening hierover? 3 lagen demping (voetrubbers, veervoeten, trilmatjes), helpt dat of is het onzin? Kan het een stabiliteitsprobleem opleveren door 3 verschillende vormen van demping toe te passen?

Acties:
  • +2 Henk 'm!

Verwijderd

Hoi,

Hier een enkele LG airco buitenunit op een (aanbouw) plat dak. Deze veroorzaakte ook een lage zoemtoon. Die behoorlijk irritant was.

In eerste instantie geprobeerd met zware beton blokken.
Dit hielp al wel een beetje maart het gezoem was nog niet helemaal weg.

Door dit forum-onderwerp ook maar de unit op veerdempers gezet en dit is een super oplossing!
Het gezoem / brom is helemaal weg.
Bedankt voor de tips dus!! :-)

Mvg Koert

Afbeeldingslocatie: https://www.mupload.nl/img/q5zod33mghj.jpg

Afbeeldingslocatie: https://www.mupload.nl/img/30t6s04skeg.jpg

Afbeeldingslocatie: https://www.mupload.nl/img/xxs4ujt03vzy.jpg

[ Voor 22% gewijzigd door Verwijderd op 30-06-2019 15:12 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • BlueTooth76
  • Registratie: Juli 2006
  • Laatst online: 19:44

BlueTooth76

Let the sun shine!

Hier is inmiddels ook alles rustig en stil.

Een paar betonnen zuilen op een betonnen plaat en wat rubber voeten doen wonderen :P

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/vtaSx1l.jpg

2x SE8K | 68x Talesun 300Wp | 16 oost, 16 west, 25 zuid, 11 noord | 20.400Wp | pvoutput.org | Mitsubishi Zubadan 14kW @ 50% vermogen


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • SNap890
  • Registratie: December 2019
  • Laatst online: 28-08 13:14
Ik lees al enige tijd mee met dit forum, vanwege het feit dat ik sinds deze zomer mijn Vaillant CV installatie heb uitgebreid met een Arotherm 5kw warmtepomp (monoblock) welke samen met de ketel in Hybride opstelling draait.
Mijn woning is een vrijstaande woning van ca. 240m2, met op de begane grond vloerverwarming, en boven radiatoren. Bouwjaar van de woning is 2008.

De warmtepomp was in eerste instantie gemonteerd op een muurbeugel welke aan de gevel van de woning is gemonteerd. De aansluitleidingen zijn de standaard flexibele Arotherm aansluitleidingen.
Het probleem was echter dat wanneer de warmtepomp voluit draaide, er een resonantie in de gehele woning hoorbaar was, en tevens in mijn garage (waar hij boven hing).

Ik heb daarop besloten om de warmtepomp een kwartslag te draaien en te monteren op betonbandjes, voorzien van veerdempers zoals in dit topic gesuggereerd. Dit alles op de houten balklaag van het dak van mijn garage. De resonantie werd wel iets minder, maar is nog steeds erg duidelijk hoorbaar, vooral bij volle belasting.
De watervoerende leidingen zijn stalen 22mm leidingen die in beugels gemonteerd zijn met rubber inlage. Ik heb er ook nog een extra flexibele aansluitslang tussen gezet.

Heeft iemand tips/trucs die ik nog zou kunnen toepassen? Ik krijg ergens het idee dat de resonantie via de leidingen mijn woning binnenkomt, maar ik hoor het ook duidelijk in de garage.

Zo staat het er bij:
Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/NdcrArI.jpg
Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/SEEhqt9.jpg

[ Voor 3% gewijzigd door SNap890 op 01-12-2019 12:13 ]


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • BlueTooth76
  • Registratie: Juli 2006
  • Laatst online: 19:44

BlueTooth76

Let the sun shine!

-SimJoc- schreef op dinsdag 24 december 2019 @ 18:53:
Inmiddels heb ik onder andere door advies uit dit topic mijn nieuwe warmtepomp (Pana 5H) op vier veerdempers staan. Nu staat mijn wp boven op het dak en nu vind ik dat de warmtepomp continue een beetje aan het "dansen" is. Dit gebeurd vooral als er veel wind staat. Zijn er meerdere met deze ervaringen?
Ik had ook 4 van die veren onder m'n Zubadan maar de uitslag aan de bovenkant was bijna 20 centimeter iedere kant op. Met een storm zou hij dan zelfs de muur kunnen raken...

En de invloed van die beweging op de leidingen leek me ook niet echt fantastisch.

Daarom de veren gedumpt en rubber blokken gebruikt:

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/vtaSx1l.jpg

[ Voor 4% gewijzigd door BlueTooth76 op 24-12-2019 19:24 ]

2x SE8K | 68x Talesun 300Wp | 16 oost, 16 west, 25 zuid, 11 noord | 20.400Wp | pvoutput.org | Mitsubishi Zubadan 14kW @ 50% vermogen


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • -SimJoc-
  • Registratie: Augustus 2004
  • Niet online
Bedankt voor jullie snelle reactie. 20 centimeter is het gelukkig niet, maar misschien een paar centimeter. Een echte storm hebben we natuurlijk nog niet gehad, maar daar ben ik nu een klein beetje bang voor. De uitbouw is volledig van hout en daarom ben ik voor de optie met veren gegaan. Zelfs op de turbo stand hoor je de pomp eigenlijk niet binnen en daar ben ik wel weer blij mee.

Zo ziet het er nu uit, de leidingen moeten nog mooi worden weg gewerkt en de utp nog worden aangesloten.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/rUDsDaX4YiDXd8fgMtULtPhu/thumb.png

Acties:
  • +6 Henk 'm!

Verwijderd

Ben ook maar eens verder gegaan om het geluid te reduceren.
De Unit staat op een dakkapel en de standaard geïnstalleerde ondersteuning gaf te veel trillingen door.
Vorig jaar een stel Bigfoots geïnstalleerd, dit was beter, maar nog steeds niet goed genoeg.

Dan maar zelf iets maken. Na wat informatie te hebben verzameld, onder andere op dit forum.
Een constructie gemaakt met trilling dempers, Recycled opstellingsbalken en Polyurethane.
Het resultaat mag er zijn. Het geluid is gereduceerd naar het niveau van een standaard CV pomp.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/mKFbeyyr5uiYS-yL1Bk00247Evg=/800x/filters:strip_exif()/f/image/XbEcQig814ezogpM4vqKQCL4.png?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Jan-man
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 18:05
Gisteren daikin airco geïnstalleerd. Op koelen hoor je hem bijna niet maar even getest op verwarmen en je wordt beneden helemaal gek van de resonantie (als ik de deur opendoen naast de airco hoor je bijna niks is dus echt trillingsgeluid). Staat op granulaat blokken.

Maar voor de duo split is pas echt erg en deze hangt aan de muur.

Nu is mijn plan de campagne.

Dit weekend gewicht aanbrengen dmv tegels op het platdak en kijken of het dan minder wordt. Gelukkig lengte genoeg van de buizen dus de airco kan makkelijk omhoog 5/10 cm.

Na die test veren bestellen voor voorkant huis en achter indien nodig.

Is er voor voor nog meer wat ik kan doen ? Deze zit namelijk via een beugel aan de muur met 4 dikke bouten. En aan onderkant frame zitten paar rubber blokjes. Zouden hier veren afdoende zijn om de trilling goed te verminderen ? Want nu gaf me zoon al aan helemaal gek te worden.

Op het plat dak plaatsen is geen optie omdat deze binnen x jaar vervangen gaat worden en de buizen wss niet lang genoeg zijn.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/MAJkOoDBO38aTU6GlWmW7jr3ppc=/100x75/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/YMCFllzZfGcUr9uiPV7048hM.jpg?f=fotoalbum_small

*Edit: Plan is toch anders geworden. Heb eerst de installateur maar eens ingelicht en gevraagd met een oplossing te komen.

[ Voor 21% gewijzigd door Jan-man op 03-05-2021 20:44 ]


  • nooberke
  • Registratie: Februari 2009
  • Laatst online: 20:24
Met koelen hoor ik de airco hier enkel als hij "hard" moet werken, nu met verwarmen hoor ik hem iedere keer aanslaan beneden. Het is een hele zwakke brom, net alsof er heel ver weg een zware motor stationair staat te draaien. Hij staat hier op een plat dak met van die standaard jaren 90 betonplaten eronder.

Het lijkt hier niet heel mooi geïnstalleerd te zijn, simpelweg twee betonbandjes eronder:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/RYD0LlmYb5BK90mMiKbhdPUfOIU=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/ixVCqCVe30mLDlBPqCzYrgeK.jpg?f=fotoalbum_large

Hij zit nu ook geschroefd in plaats van met bouten en moeren.

De buitenunit (Fujitsu AOYG12KPCA) heeft 45cm tussen de schroefgaten zitten horizontaal, ik zat te denken om een 60mm trillingsdempende montagebalk te kopen en die horizontaal bovenop de bestaande betonbandjes te zetten.

Heeft zo'n montagebalk al redelijk wat demping of kan ik beter meteen ook nog dempers tussen de airco en de montagebalk bevestigen?

In verband met twee linkerhanden, geen beschikking over een eigen ladder, geen beschikking over fatsoenlijk gereedschap en het waarschijnlijk moeten inschakelen van hulptroepen vanwege het gewicht/weinig ruimte los ik het liefst zo makkelijk mogelijk en in één keer op O-)

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • nooberke
  • Registratie: Februari 2009
  • Laatst online: 20:24
Bo0bz schreef op woensdag 2 februari 2022 @ 10:38:
[...]


Liggen de betonbandjes direct op de kiezels? Daar lijkt het op de foto wel op en is wellicht wat onstabiel. Je kunt er dan beter voor kiezen om de kiezels onder de bandjes weg te halen. Dan tussen de dakbekleding en de betonbandjes dempende matjes zoiets als dit: Wagner Foammatje. Tussen je betonbandje en de warmtepomp zelf een rubberdemper of een veerdemper. Zou al heel wat moeten schelen!

Behalve een ladder om op het dak te komen (wellicht een handige buur?), wat spierballen en wat standaard huis tuin keuken gereedschap kom je een heel eind.
Inmiddels de betonbandjes (die geen betonbandjes waren maar soort van rubberen/kunstof balken??) vervangen, heeft een positief effect gehad maar helaas in sommige gevallen (vooral bij starten, of aan/uit bij lage belasting) nog steeds trillingen hoorbaar. Bij het aanslaan 's morgens leek het eerst een zware diesel vrachtwagen in de straat, nu staat hij een paar straatjes verderop :P

Hij staat inderdaad bovenop de kiezels, hebben die niet ook juist een dempende werking? Ik zal een setje rubbers bestellen en binnenkort is kijken of ik de kiezels eronder uit krijg.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/28edRmYkO7dIONji539zR1NwlvE=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/nC5ryvdcX6kOoYL7mlikChmu.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Pascal Saul
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 07-07 17:03
Tijdens deze storm(en) is mijn unit iets meer gaan bewegen dan normaliter en is een poot uit de AG45 gevallen en ook van de big foot gevallen. Tevens bijna 45 graden gedraait maar door het dikke pak aan leidingwerk niet verder van het dak gevallen... Bij volledige optoeren had ik ook nog steeds last van wat resonantie ondanks de meter bigfoots (in de breedte) en de AG45... Wellicht komt dat ook wel door de mechanische ventilatie die er direct naast zit maar dat weet ik niet. Het is dan natuurlijk een open verbinding.

Het dak loopt 3 graden af en helemaal bij de schoorsteen iets meer. Gezien het PVC is, beweegt het waarschijnlijk iets makkelijker allemaal door de wind. Ik heb nog de betonconstructie van de panelen die ik kan gaan gebruiken voor verankering tegen toekomstige stormen. Nu twijfel ik hoe ik het nu beter storm bestendig kan maken en nog minder resonantie. Ik heb hierboven ook alweer een aantal nieuwe zaken gezien maar geen idee wat voor mijn dak nu de nieuwe oplossing gaat zijn. Ik kan een mal maken en beton gieten bij de schoorsteen om daar een vlakkere ondergrond te krijgen die nog meer waterpas is maar dan. Toch maar betontegels en de bigfoot op verlijmen? De veerdempers gebruiken op de bigfoot op zo'n rvs balk? De bigfoot bevestigen, als stormlijn, aan de PV constructie? Dat voorkomt wegwaaien/verschijven in elk geval.

Afbeeldingslocatie: https://saul.nu/images/dak.jpg

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • KifArU
  • Registratie: Maart 2000
  • Niet online
kmf schreef op maandag 5 maart 2018 @ 09:27:
[...]


Ik vind het een bijzondere constructie. Heel goed dat het zijn doel heeft gehaald. Kan je echter niet nog een paar poten bij maken? Ik heb me bij elke storm al zorgen gemaakt met gewone airco-voeten. Met zo'n constructie zal ik niet rustig slapen denk ik...
Deze week een mooie test gehad en bij storm Eunice (hier in de buurt op een kerktoren windkracht 11 gemeten) ben ik eens buiten gaan kijken. De constructie staat er nog steeds zo bij:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/qXGNoS9IvoneutiMw2Eykv_XMpE=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/FZlM7AVcYScZAOLdAOKNzhMn.jpg?f=fotoalbum_large

En de bovenkant van de unit ging maar een paar cm heen en weer in die harde windvlagen.
Dus ik kan nu ook proefondervindelijk zeggen dat deze constructie goed voldoet, zelfs bij zware stormen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Sebastian3
  • Registratie: Oktober 2021
  • Laatst online: 12:41
Inmiddels ook mijn eerste unit staan ( LG 3.5kW ). En ook aandachtig dit forum aan het doorlezen omdat ik ook een lichte bromtoon ervaar uit de muur waaraan de buitenunit hangt. Nu zaten er al wel redelijk zachte dempers bij de ophangbeugel, maar deze zijn niet echt hoog.
Wat zou voor mij de beste optie zijn? Eerst de grijze conische dempers bestellen? Of meteen voor de veel duurdere set gaan (met veren)Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/0qNV_h_fDmzDHMHPCxCII33pLa8=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/pS9KLsjM9AgqdDAlghu07qaZ.jpg?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/-23I3onpuIyKvHytoZkEDtXz17A=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/dOzJTLs1wcvXPP1nADSXkElp.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • O_Tiby
  • Registratie: December 2005
  • Laatst online: 13-10 22:03
Heb dit topic aandachtig gevolgd daar we eenzelfde soort probleem hebben met een Nefit split odu 6 buitenunit op het dakkapel.

Begonnen met bigfoots, daarna trottoirband toegevoegd en daarna trildempers (2x AM-50 https://www.wasco.nl/artikel/99MI1402 en 2x AM-75 https://www.wasco.nl/artikel/99MI1404)

Toch nog steeds een brom te horen.

Zijn de gebruikte veren wel de juiste daar de buitenunit 60kg is? Moeten de veren intotaal 60kg zijn (dus bijv 2x 10kg + 2x 20kg ondersteuning)
Dan zou ik dus de 'lichtere' veren moeten nemen. Bijv 2x AM-25 en 2x AM-50

En de bigfoots buigen een beetje door, zie foto. Verstandig om hier nog een antitrilplaatje onder te leggen?

Als het goed is, is de dakconstructie gemaakt voor 125 kg/m2. Dus zou ik nog 60 kg aan gewicht kunnen toevoegen ong.


Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/X-e2C9KvMbhEGHmfcYOYntoLduo=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Mpu4ue3gn9qeloEWTjInFByQ.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/3k2GgomS6qK94jwUmDiNXEkP6qE=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Bm5PEqSaBfDRr90ZUxCvPLs8.jpg?f=fotoalbum_tile

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Zwartoog
  • Registratie: September 2004
  • Laatst online: 08:24
Ok, trillingsdempers zijn binnen!

Alleen zit er nogal een verschil in hoogte tussen de AM25 en AM50. Komt dat vanzelf goed, of is het echt een kwestie van WP erop en ophogen tot hij waterpas staat?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Z1qvA8YP99ED0j1miYeD7rr546U=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/eoYAr7Xv6landrArqKLPnvsP.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Zwartoog
  • Registratie: September 2004
  • Laatst online: 08:24
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/0Bv3Ef0dm_QxIQast2NoVfACWMw=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/R8Fwtcn2ZRWpwgOq7FHYPbsY.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ZicShy_MiijOv1Y5K-jxR2J_XkY=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/p3uO1wZB5bGiya4ruvRjCg8q.jpg?f=fotoalbum_large

Nou, hij staat! :) Wel een avontuur met zo'n liftje gezien het formaat en gewicht.

Het verschil in hoogte tussen de veren is 2 cm, dat heb ik van onder opgehoogd. Ook met WP erop blijft het verschil praktisch in stand. Heb hem alleen aan de voorkant met een paar ringen opgehoogd om te compenseren voor het schuin aflopende dak.

De stoepranden liggen in de lengte van de draagbalken van het dak. HOH van die balken is 72 cm, en de poten zitten 74 cm uit elkaar, dus dat komt mooi uit.

Als hij verder is aangesloten laat ik weten hoe het klinkt :P

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Zwartoog
  • Registratie: September 2004
  • Laatst online: 08:24
phrancus schreef op vrijdag 3 juni 2022 @ 09:43:
Ik zoek ook een plek voor de buitenunit en heb ongeveer dezelfde situatie: een plat dak (ooit carport) van dwarsbalken en plaat erop. Tussen woningmuur en bijkeuken muur van de buren.

Met bovenstaande foto vraag ik mij ook af hoe dicht de unit bij de muur kan/mag. Maar ook: waarom niet aan de muur gemonteerd? Met diezelfde veren op een L steun zeg maar.

Binnen in mijn carport wil ik nog een scheidingswandje zetten. Is het een idee om die zo te maken dat de unit daarop gaat staan? Dus bijvoorbeeld met twee ijzeren steunen in die muur, door het dak en daarop een plateau voor de WP? Ik moet toch door het dak met de leidingen dus wat dakleer werk moet toch al.

Zou het dan ook nog eens nut hebben om de unit dwars op de muur te plaatsen voor ongehinderde aan- en afvoer van lucht? Of is wegblaas ruimte relevanter dan aanzuiging.
Risico van aan de muur is dat heel de muur gaat meeresoneren. Ding weegt 128 kilo, de bakstenen zijn uit 1939 dus ook qua constructie vind ik dat geen geweldig idee. De spouw is slechts 5 cm.

Nu liggen de balken van de schuur ook in de gevel, dus nog steeds niet helemaal vrij, maar wel weer een andere overdracht. Gevelmontage kan ik altijd nog proberen mocht direct op het dak echt niet stil te krijgen zijn.
Proton_ schreef op vrijdag 3 juni 2022 @ 09:50:
@phrancus wegblazen is belangrijker, maar nog belangrijker is uit de volle stormwind (dat kan defrosts en de fan verstoren) dus aan een muur is ideaal.
Het voordeel van aan de muur is ook dat je makkelijker hoogte kan maken, zoals @Zwartoog het heeft is er een (klein) risico dat sneeuw+het defrostwater de boel vastzet.
Defrostwater/condensafvoer is inderaad nog een open stuk. Ik zat eraan te denken om die afvoer ook door het dak heen te maken en direct inpandig naar het riool te lozen (recht onder de WP zit een 40 mm afvoer op het riool). Snap ik allen deze niet:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/SgwvKP3YPxgyWS2jbB_dWNID_8M=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/XJK9NBizdO7wVxS6fzmDdZzs.jpg?f=fotoalbum_large
Water mag wel de grond in, maar niet het riool? Vanwege het risico dat het niet doorstroomd en bevriest ofzo?

[ Voor 8% gewijzigd door Zwartoog op 03-06-2022 10:06 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Pascal Saul
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 07-07 17:03
O_Tiby schreef op vrijdag 22 april 2022 @ 05:11:
Dank voor de reacties.

2 verschillende sterktes van veren is inderdaad omdat aan een kant de compressor zit welke zwaarder is.

Het geluid dat we voornamelijk horen ga ik beter onderzoeken. Nu is het een lage zoemtoon die je ook hoort op de 1e verdieping (unit staat op tweede verdieping/zolder).

De uitleg van veren en massa snap ik. Ooit iets van mechanica gehad maar moet het nog even aan de installateur overbrengen.

Dan zou mijn idee nu zijn om de bigfoots en antitrilmatjes onder de vigfoots te verwijderen. Veren direct bevestigen op trottoirband. Maar wat ik mij hierbij afvraag is, wat kan dan de huidige opstelling kwaad? De bigfoots en antitrilmatjes zorgen toch niet voor meer trilling? Ze zijn misschien niet direct nodig maar zorgen niet voor meer trillingen.

Oftewel ik zou denken dat het dan zit in:
- de strakke leidingen (minder strak maken)
- gat in het dak (beter afdichten)
- trillende luchtmoleculen (rubberen stoeptegels onder unit)
De fabrikant heeft mij juist afgeraden om NIET verschillende veren (aan een kant) te nemen omdat die 4 veren samen in het werkbereik van de buitenunit ligt, ondanks dat 1 kant zwaarder is. Heb je de veren zwaarder, dus stugger, dan worden de trillingen juist minder goed geabsorbeerd.

Uiteindelijk dus de Canalit genomen voor mijn unit van 64kg.

Zelf denk ik eigenlijk eraan om nu maar een zonnepaneel steun te gebruiken maar dan op z'n kop om mijn hellingshoek van 3 graden op te heffen en de extra massa: https://www.degrootbeton....nnepaneel-steun-plat-dak/. Dit vervangt dat de SUMO100 en de AG-45 trillingsdempers.

Afbeeldingslocatie: https://www.degrootbeton.nl/wp-content/uploads/2021/03/20210604_111827_1-534x400.jpg

Rubber aan de ene kant iets dunner dan aan de andere kant zodat ik de 3 graden helling kan opheffen voor de buitenunit.

[ Voor 17% gewijzigd door Pascal Saul op 01-08-2022 20:29 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Proton_
  • Registratie: November 2011
  • Laatst online: 19:16

Proton_

Moderator Wonen & Mobiliteit 

Team Welles

Ter indicatie, Vaillant heeft de verdeling tussen links en rechts zo in de specs staan.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/s53Azb9qEtnqRdL6fJAOC7mpg2s=/800x/filters:strip_exif()/f/image/3xnUEDsCs0gWeRW9HiFtmJme.png?f=fotoalbum_large

Het ik-wil-een-warmtepomp FAQ topic- '23 MG5, douchen met wtw en Auer Edel Eau, verwarming met Vaillant Arotherm Plus.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Reveal!
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 19:46
Goedemorgen,

Wij hebben een VRF unit die ook heel veel geluid doorgeeft naar beneden toe.
Hij staat op een damwand dak en vervolgens op trillingsdempers een bigfoot en rubberen tegels.

Zie ook,

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/sDrHhBfreE-ksMMoOp-GRy8YK78=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/PDBLSbg01LYuoAqSfifEd9qi.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/YHmyi4Z1J4gYjCKadC8Q_Vc2FvQ=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/db3GVH7stRX0qWPl7xmyjOrj.jpg?f=fotoalbum_large

Helaas lijkt dit weinig nut te hebben en komen de vibratie aardig door naar beneden.
Iemand een goeie suggestie hoe dit op te lossen?
Zou het hier ook beter zijn om van die palen te plaatsen met veervoeten?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • pim1988
  • Registratie: April 2020
  • Laatst online: 16-09 08:21
Resonantie geluid verhelpen.

Ons huis heeft een plat dak welke afkomstig is uit jaren 70.
Het gaat om een houtconstructie.
Inmiddels heeft de dakdekker het dakvoorzien van extra pir isoloatie 10 cm en nieuwe dakfolie PVC.
De Daikin hybride warmtepomp ( 59 kg, breedte 83cm diepte 31cm hoogte 74 cm) staat hierop geplaatst.

Situatie was: eerst 2 betonbanden, 2 rubbenbalken, 4 trillingsdemper voet rubber (https://www.mijnklimaatsh...voet-rubber-ag-35-m8.html) daarop de warmtepomp, daarop weer 2 betonbanden

Dit gaf enorme resonantie, idee dat er een dieselmotor stationair staat te draaien wanneer de compressor zijn werk aan het doen is bij verwarmen van het huis.

Situatie hebben we aangepast, de 4 trillingsdempers verwijderd voor een vibratiekit trillingsveren, twee kleuren zoals deze ( https://www.koel-service....30-t-m-55-kg/#description)

Tijdens het monteren viel direct op dat de zwaarste kant van de warmtepomp de veer nagenoeg helemaal indrukt en wellicht bijna in de eindstand zit.

Het veranderen van trillingsdemper naar vibratiekit heeft nul effect gehad, ergens lijkt het nog wel erger te zijn, ook de nieuwe situatie met extra pir isolatie lijkt meer resonantie te geven.
Helaas hebben we geen geluidopname voor de pir isolatie en dakbedekking, anders konden we vergelijken.

Op dit forum lees ik veel over massa verzwaren, dit heb ik voorgesteld aan onze dakdekker, hij adviseert ons dit niet te doen. Met name omdat de constructie van het dak te zwaar belast zal worden een kleine plaats. Het is niet mogelijk om van binnenuit of buitenaf de dakconstructie te bekijken, dus ik weet niet waar de balken geplaatst zijn.

In het ergste geval moet de warmtepomp naar beneden, maar liever proberen we de situatie op het dak aan te passen. Voor het verplaatsen van de warmtepomp worden flinke kosten gerekend > 1500 euro.
Onze warmtepomp is ook aangesloten op 3 airco units.

Ik ben benieuwd naar tips en adviezen.

foto 1 is de oude situatie met oude dakbedekking
foto 2 nieuwe situatie, nieuwe dakbedekking
de unit is op dezelfde plaats blijven staan. Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/YX8AFf2BFOpO2bVSCchkn_MnyCs=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/nntxxJVlNuWXqAkmtjoiFygq.png?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/2Ept5VLrosidoIM9jbECyfLcMPU=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/bcef1uLYe1saM7EM5OTDz8St.png?f=user_large

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Motorfret
  • Registratie: Juni 2004
  • Laatst online: 17:29
Wp op plat dak met houten balken constructie. Binnen nul komma niks te horen; Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/p3mk7mrF6Zrl-rqAwFSPLQPLZm8=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/TicUAcMJp8z534iqzhM3Kyjc.jpg?f=fotoalbum_large

24,75kW solar, Hyundai Ioniq 5., Panasonic 12kw J-monobloc WP met 400L SWW en 300L buffer


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Flappie
  • Registratie: Februari 2001
  • Laatst online: 20:02
Proton_ schreef op zondag 4 december 2022 @ 15:15:
@HBO88 doorgaans wel, grotere warmtepompen hebben soms meer dan 4 montagegaten.
Kan iemand dit bevestigen? Dus gewicht buiten unit delen door 4 bij 4 bevestigingspunten?

De airco buitenunit bij mijn schoonouders maakt nogal wat lawaai binnen. Op de buitenunit staat dat hij maar 26 kilo weegt:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/enMVzrfvSLy_Ng1qGyjTSBWcnp4=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/BcIJxZdWY9vdKV5IsQ9oIS1J.jpg?f=fotoalbum_large

Dus 26 : 4 = veren voor +/- 7 kilo?

Acties:
  • +6 Henk 'm!

  • _Ernst_
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 19:44

_Ernst_

Mark It Zero!

Hier inmiddels een kleine 2 maanden een 4kW Altherma 3 R werkend op een zelfbouw frame met veerdempers. De Buitenunit staat op mijn houten dakkapel. Omdat ik uiteraard bang was voor het geluid (maar weinig andere opties mbt opstelmogelijkheden, tussenwoning) een stalen frame gemaakt van 50x50mm kokerprofiel (had ik toevallig nog liggen) met een zo groot mogelijke spanwijdte om het gewicht naar de hoeken van het dak te leiden. Vervolgens het frame geplaatst op 4 veerdempers (AM-50 M, 20-50kg M8) gemonteerd op stoeptegels. Tegels staan vervolgens weer op 4 plaatjes 10mm rubbergranulaat.

Resultaat is top!

Nog geen enkele trilling of brom waargenomen binnen, ook niet nu hij de laatste weken wat harder aan de bak moet :)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/uiGfUa0M0i9BquB2XtoUx8xavrk=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/YYUHSiAvOYviCERkfOYJf5gm.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/F-MF8Zwa2Gqnlmyks4AU2PZcDEk=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/8CZB97OLHVaHmIY9YuqDqhsl.jpg?f=fotoalbum_large

Last.fm


  • Diesel-ind
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 16-09 09:31
Sinds een maand hebben we een Toshiba Estia R32 8KW warmtepomp in de voortuin staan die helaas voor geluidsoverlast zorgt. Als hij moet werken (zeker met deze temperaturen) zorgt hij binnen voor een niet constante bromtoon die je zelfs aan de andere kant van het huis nog te horen is.

Dit geluid gaat overal dwars doorheen en hoor je zelfs boven het tv geluid uit die op 6 meter van de warmtepomp staat. Af en toe draait de WP alleen op fan geluid en dat voelt dan als een hele verlichting.

Wat extra informatie:
- Leidingen lopen door een nep regenpijp, over het dak (beton) naar de cv ruimte.
- WP staat op 2 rubberen grondblokken en daarna op grint
- Via een open verdeler aangesloten op 80 m2 vloerverwarming.
- Huis is 20 jaar oud en heeft een prima vloer (12cm), spouw en dakisolatie.
- Klemmen van de pijp los en isolatie in de buis heeft geen effect.

Iemand tips, ideeën of ervaringen met de Toshiba Estia? Alvast bedankt voor jullie hulp _/-\o_ .

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/_ZM12G8SvDbrmL6HgpLBg1_4RFc=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/hHvZtFpPK8Wtab5dE4wc7HKQ.png?f=user_large

[ Voor 13% gewijzigd door Diesel-ind op 15-12-2023 19:17 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • BTS
  • Registratie: Februari 2007
  • Laatst online: 19:40

BTS

www.highflow.nl


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 09-10 15:42
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dC6WJUfQKTTSXittgZs7loslqq8=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/xJSSu1Uaj7Zp3kzORQx1321T.jpg?f=fotoalbum_large

Zo staat het in de handleiding van de Toshiba.

WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Diesel-ind
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 16-09 09:31
Hij is van de binnenunit tot aan de WP aangesloten met deze leidingen, kan het zijn dat die gemakkelijker de trillingen doorgeven?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/J7nsvfbCovqeiBtqZBQ8nEoP9ys=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/mCZSIXJFnWGIB0AND5ulztcv.jpg?f=user_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • SanderGo
  • Registratie: December 2022
  • Laatst online: 10-04-2023
Naar aanleiding van alle info over het stiller krijgen van de unit heb ik het volgende idee. Maar omdat enkele hier aanzienlijk meer verstand hebben van de materie kom vooral met een betere optie!
Mijn doel is de machine zo stil mogelijk laten draaien zodat die het minst getemperd hoeft te worden wat ten koste gaat van de efficiëntie. (verder heb ik de luxe dat het hier nachts helaas erg stil is, dus alles hoor je)

Ik ga de buitenunit op veren zetten. Dit levert wellicht een wankele situatie op bij het platte dak en de dubbele rubber blokken. Dus ben ik van plan de onderste rubberen blokken de vervangen door betonnen blokken. En dit weer op en dun trilling dempende mat te zetten.
Zo is het ook mogelijk de rubberen blokken te verankeren aan de beton blokken om omvallen/verplaatsen tegen te gaan.

Zit ik hiermee op een goed pad of sla ik de plank mis.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/LP1k1RJEXiwVvxucwwVzAblumWQ=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/FOax0O7WHqy1wTFbPQvlFiTV.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • MrScratch
  • Registratie: December 2001
  • Laatst online: 14:55

MrScratch

I am rubber, you are glue

Bij mij staat de unit op deze manier geinstalleerd.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/v7u0QA8eatlvlanD78qkjCIpSvM=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/GVwbwxpp3wBK3Qoi13UdzNz4.jpg?f=fotoalbum_large

Dit is mijn uitbouw direct boven mijn woonkamer. Ik heb nog nooit iets gehoord als ik binnen ben.

Look behind you! A three headed monkey!


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 09-10 15:42
SanderGo schreef op woensdag 18 januari 2023 @ 12:17:
Naar aanleiding van alle info over het stiller krijgen van de unit heb ik het volgende idee. Maar omdat enkele hier aanzienlijk meer verstand hebben van de materie kom vooral met een betere optie!
Mijn doel is de machine zo stil mogelijk laten draaien zodat die het minst getemperd hoeft te worden wat ten koste gaat van de efficiëntie. (verder heb ik de luxe dat het hier nachts helaas erg stil is, dus alles hoor je)

Ik ga de buitenunit op veren zetten. Dit levert wellicht een wankele situatie op bij het platte dak en de dubbele rubber blokken. Dus ben ik van plan de onderste rubberen blokken de vervangen door betonnen blokken. En dit weer op en dun trilling dempende mat te zetten.
Zo is het ook mogelijk de rubberen blokken te verankeren aan de beton blokken om omvallen/verplaatsen tegen te gaan.

Zit ik hiermee op een goed pad of sla ik de plank mis.

[Afbeelding]
Let op dat je moet controleren of de buitenunit wel op veren mag staan. De Toshiba unit die hier staat mag dat dus niet (zie plaatjes hierboven). Daarbij had ik mijn Airco buitenunit op veren staan (zo geinstalleerd door de installateur toentertijd) en dat ding stond te wiebelen als een gek in de wind. Dat zou ik niet nog een keer doen, zeker niet met zo'n hoge unit. Die gaat echt goed wind vangen.

Ik ga de WP nu zo wegzetten:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/P7zMpspYFJU-cMO9qcBAORSFZ54=/800x/filters:strip_exif()/f/image/UhxruMNuV1XfoCYFT72bVMiQ.png?f=fotoalbum_large

Dus, onder de WP komen RVS kokers 50x50x3mm van 120 cm lang. Die komen kruislings op de big-foot's, verbonden met trillingsdempers: https://www.shoponderdeel...-agb-35-draadvoet-35kg-m8, vastgezet met hamerkopbouten https://www.shoponderdeel...kopboutset-m8-lengte-40mm

Zo zou jij het ook kunnen doen, maar dan met veren in plaats van rubbers. Je hebt er immers ruimte genoeg voor! Ik zou niet zomaar veren rechtstreeks onder die unit zetten.

[ Voor 6% gewijzigd door Blihi op 18-01-2023 14:49 ]

WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • MarcGT
  • Registratie: November 2022
  • Laatst online: 13-12-2023
wbchevron schreef op woensdag 18 januari 2023 @ 07:52:
Terugkomend op de Regufoam matjes. Deze heb ik aangeschaft, maar je bent zeker niet de trillingen, brom etc kwijt. Bij mij staat de unit op een houten plat dak. De unit staat op een constructie van rubbertegel, twee trottoirtegels, het regufoam matje en dan de Bigfoot. Heb nog steeds relatief veer herrie in huis. Ik zit er aan te denken maar trillingsdempers aan te brengen. Daar lees is in grote lijn betere berichten over.
Ik heb vorige week net voor de nieuwe kou periode de veerdempers verwijderd, onder de terrastegels de dunne rubberen plaatjes vervangen door 1cm dikke anti-trilmatjes en tussen de terrastegels en de bigfoots de Regufoam (D300 25mm) matjes geplaatst. Het probleem leek even verholpen maar nadat er op het balkon sneeuw en opvriezend condenswater bleef liggen, was het gebrom weer helemaal terug en erger zelfs. Met name de laatste 10 minuten voordat de Elga Ace in de defrost mode gaat.

Iemand nog tips?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/JXSleEwdaUsH6ul5Ckyqz6ElemM=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/O3ieqeZzuyJnS3Gb9cZTfb9h.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/UgSES-RgOoGSsaqFUr__HGMA4G0=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/IBZAUAELVJ1ZAa1FnM1WU0iQ.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • benthouse
  • Registratie: November 2009
  • Laatst online: 15-10 23:54
ook hier de truc toegepast met RVS kokers 50x50x3 met een lengte van 1mtr.
Daaronder 6 trillngsdempers AM50 (tilgewicht 20-50kg per stuk).
Unit (Daikin EDLA09) weegt 149kg.
Lokatie is een plat dak met een houten constructie eronder.

Eerst stond eea op Bigfoots en trottair bandjes maar dat leverde behoorlijk storende geluiden in huis op waarmee het huis als klankkast fungeerde.

Na de aanpassing tevens de koperen buizen t.b.v. aanvoer en retour vervangen voor flexibele leidingen om elk contactgeluid maar te voorkomen.
Het resultaat is verbluffend, geen geluid meer in de woning als de unit draait.

Oude situatie:

Hoogte van de Unit ca 15 cm vanaf het dak

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/qzv7V5Hb8Jzirqjt9yRYz8KtQZk=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/sBEuZyIH76PtiwpxXe0cBon2.jpg?f=user_large

Nieuwe Situatie:

Hoogte ca 22 cm van het dak

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/xAOj69V9nC6TiJaZFCFc_CUH-fU=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/8UEo0XNjH2iZ3sJ3jh3Nvn9Z.jpg?f=user_large

enige vraag is nog of de kunststof balken nog vastgezet moeten worden op de onderliggende tegels.

[ Voor 7% gewijzigd door benthouse op 24-01-2023 15:51 ]


Acties:
  • +12 Henk 'm!

  • Jaap19
  • Registratie: December 2022
  • Niet online
Ik wil een poging doen om een korte samenvatting van de achtergronden van trillingsdemping te geven. Ik ga even uit van een warmtepomp (buitenunit) die aan bijvoorbeeld een huis is bevestigd. En dat de wp solide massa is. Het is een beetje een lang stuk geworden, hopelijk is het geen overkill.

Bij het dempen van trillingen draait het eigenlijk om slechts drie factoren:
- Stijfheid. Stijfheid van de veren waar je wp mee bevestigd is;
- Massa. Massa van je wp;
- Demping. Dempingsfactor van de veren;

Die laatste is niet hetzelfde als de trillingsdemping richting je huis die wilt bereiken. Laten we het daarom hebben over trillingsisolatie. Denk even aan de situatie bij een auto. Daar is de functie vering en demping mooi gescheiden: bladveer of spiraalveer zorgen voor de (lage) stijfheid en de schokbrekers zorgen voor het dempen van bewegingen. Bij montagerubbers zit de stijfheid en demping (schokbreking) in één onderdeel. De veren zorgen er voor dat de trillingsisolatie en de schokbrekers dempen bewegingen.
Denk even aan een fiets met hard opgepompte banden (hoge stijfheid) of met zachte banden (lage stijfheid). Met hard opgepompte banden komen de trillingen veel sterker door dan bij zacht opgepompte banden. De interne wrijving in het bandenrubber zorgt voor demping van de beweging zodat je niet als een jojo op en neer blijft deinen.

Praktisch
Hoe realiseer je nu trillingsisolatie (van je wp) in je huis? Het simpele antwoord is: zorg voor een lage stijfheid en enige demping. De lage stijfheid is in relatie met de massa.

Wil je nu snel een bestaande situatie beoordelen, geef dan een duw(tje) tegen je warmtepomp (buitenunit). Kun je vrij makkelijk een beweging van centimeters maken en zie je daarna de wp nog even natrillen/schudden, dan is de situatie al tamelijk goed. Zie je weinig tot geen beweging, dan is de stijfheid waarschijnlijk te hoog en is er verbetering mogelijk.

Enige theorie
Goede trillingsisolatie krijg je als de wp op z'n veren een lage eigenfrequentie (de frequentie waarmee je wp nog natrilt als je een duw(tje) gegeven hebt) heeft. Hoe lager de eigenfrequentie des te beter de trillingsisolatie. Jammer genoeg komt met die lage eigenfrequentie ook een grote (mogelijke) beweging van de wp. Dus de eigenfrequentie kan niet té laag zijn, anders wordt 'ie instabiel en/of kunnen je koelleidingen beschadigd raken. Je koelleidingen moeten kunnen meebewegen!

Formule voor de eigenfrequentie in Hertz:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dgJkww3TD7E0gzUmrx1I98qdAl8=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/pArMYrPJfBYUy2eghnnw2vuZ.jpg?f=user_large
Cveer = stijfheid in N/m
Massa (van de wp) in kg

Voorbeeld: Stijfheid = 750.000 N/m en een massa van 75 kg geeft een eigenfrequentie van 16 Hz.
Het volgende plaatje (geleend van https://seismion.com/vc_curves_specification) laat zien hoe goed/slecht trillingen je huis in kunnen komen. Op de horizontale as de frequentie waarmee je wp trilt en op de verticale as de trillingsisolatie in dB. Lijkt wel wat op een laag-doorlaatfilter.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/UCbi8qcmfHSmMwAUoorUlCnVOkM=/800x/filters:strip_exif()/f/image/w5S0YlzDVjBIQ94vtnRUwAPP.png?f=fotoalbum_large

Er zijn drie gebieden te onderscheiden:
1) Frequenties die een stuk lager dan zijn dan de eigenfrequentie fo.
2) Frequenties die rond de eigenfrequentie fo liggen.
3) Frequenties die een stuk hoger dan zijn dan de eigenfrequentie fo.

Trillingsisolatie begint pas bij 3), het groene deel in de grafiek.
De hoogte van de piek bij de eigenfrequentie hangt af van de dempingsfactor. Stalen veren hebben bijvoorbeeld een heel lage demping, hooguit 0,1% .. 0,2%, en daar zal de piek heel hoog kunnen worden. Bij grotere demping is die piek veel lager en kan zelfs helemaal afwezig zijn.

6 eigenfrequenties
Wees er op beducht dat er 6 verschillende eigenfrequenties van je wp buitenunit zijn: 3 translaties en 3 rotaties. Monteer je de buitenunit op een smalle basis, bijvoorbeeld op de montage pads van de kast, dan is de kantel-frequentie 'over de korte' richting hoogst waarschijnlijk de laagste van de 6. Om de bewegingen niet al te groot te laten worden, kiest men vaak de veren/rubbers op basis hiervan. Maar dat heeft wel als nadeel dat de andere 5 eigenfrequenties een stuk(je) hoger liggen en dus een minder goede trillingsisolatie zullen laten zien. Daarom werken die (stalen) balken onder de buitenunit zo goed (zie @benthouse hierboven): ze verlengen de basis en daarmee kun je veren/rubbers met een lagere stijfheid kiezen zonder risico van omvallen. In het ideale geval liggen alle 6 de eigenfrequenties bij elkaar in de buurt maar niet precies op elkaar (om versterking door overspraak te vermijden).

Let op
De werkelijk is complexer dan hierboven geschetst. Een van de factoren is bijvoorbeeld hoe de compressor in je buitenunit is gemonteerd. In de praktijk zul je dus meerdere massa's en veren hebben in plaats van eentje. Je kunt er echter vaak niet veel aan veranderen en blijft het daarom bij het hierboven geschetste.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 09-10 15:42
Zo. De WP op balkjes gezet met trillingsdempers. De AC staat nu op hogere poten, want ik heb de bigfoots omgewisseld.

De beschadigingen in de lamellen bij de AC zaten er al. Dat is bij de installatie gebeurd.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/v0plAC45-5p-_OxL1O8-UPw9GcM=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/R7tVWrMQLsgJQu8fCpoanrh8.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/nuNBS5AfOwC-MctOY7Naeay2xhc=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/x0tIxGEQ0e05nx8wvNt6Xc1q.jpg?f=fotoalbum_tile


Ik hoop dat het helpt. Dat gaan we horen als het weer gaat vriezen.

WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Jaap19
  • Registratie: December 2022
  • Niet online
MarcGT schreef op vrijdag 27 januari 2023 @ 22:13:
@Jaap19 interessant stuk hierboven. Kan hieruit de conclusie getrokken worden dat vibratie en resonantie door een buitenunit beter met (slappere) veren kan worden tegen gegaan ipv rubberen trildempers?
Veren zijn inderdaad effectiever maar er is ook een risico. Rond de eigenfrequentie kan er een grote opslingering plaatsvinden (denk aaan een schommel die je met een klein zetje op het juiste moment (met de juiste frequentie) heel hoog kunt laten gaan. Harde, vlagerige wind kan een vervelende factor zijn. Maar ik zie dat er installaties met succes op metalen veren zijn geplaatst. Het zou interessant zijn om de massa en de veerstijfheid van die installaties uit te wisselen.

Hier nog een plaatje met verschillende dempingsfactoren. Een stalen veer heeft een demping van slechts 0,001 .. 0,002!
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/50zF78RTQ6E0onMb4ZvswKGOIDw=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):gifsicle():strip_exif()/f/image/oh4CTCqCwGBNysqLngkKQwJ7.gif?f=user_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Capt Waffles
  • Registratie: November 2022
  • Laatst online: 16-10 23:34
Als je de buitenunit op veren zet dan kan ik inderdaad goed begrijpen dat ie dan te veel kan gaan dansen in de wind, met bijbehorend toekomstig falen van de koelleidingen. Maar zou je dan ook gewoon aan de bovenkant een veer naar opzij kunnen monteren zodat de uitslag beperkt word? Als de unit aan de muur is gemonteerd zou dat kunnen met een steunpunt dat aan de muur bevestigd is, als ie op de grond of op een dak staat is 't wat moeilijker, maar voor diegenen hier met gelaste draagconstructies zou 't wel doenbaar moeten zijn om nog een steun naar boven te bedenken en in staal uit te voeren. Ik ben niet erg belezen in veer-demper systemen, dus misschien werkt het idee helemaal niet.

Wat mij ook interessant lijkt zijn deze dingen:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Ge4lZA7jqsHEeZpnTrBX3yChZ0U=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/9qRjbH9wiDpi6H2HLFUFb1aZ.jpg?f=user_large
Ik weet er niet erg veel van maar door de wrijving tussen de strengen in de staalkabel hebben ze een dempend vermogen. Dus een mooie combo van veer + demping. Ik ben ze wel nog niet tegengekomen voor niet-industriële toepassingen en ik zou niet meteen weten waar je ze kan krijgen. Ik ken ze van mijn vorige job bij een straalmotorfabrikant, daar werden varianten hiervan gebruikt voor transportkisten voor gevoelige modules & op de transport stands waarop je een hele motor vervoert.

Belgisch Limburg | Mitsubishi Electric MSZ-LN35VG2 binnenunit + MUZ-LN35VG2 buitenunit | Diehl 4601S + 3850 Wp (22x Sunflower 175W ZO) | SMA Sunny Boy 4.0 + 7070 Wp (7x JinkoSolar 505W NO + 7x JinkoSolar 505W ZW)


Acties:
  • +27 Henk 'm!

  • mr55
  • Registratie: April 2021
  • Laatst online: 08-04 03:14
Even teruggrijpend op mijn colleges GC45 Bouwfysica in Delft (lang geleden, ik hoop dat ik het allemaal helder kan vertellen):
Het oplossen van contactgeluidprobleem van brommende condensors is vergelijkbaar met het probleem hoe luchtgeluid het beste te isoleren is bij 'driedubbele' beglazing (oftewel drie ruiten met een tussenruimte).
Als je drie dezelfde ruiten achter elkaar in een raam zet en de twee tussengelegen ruimtes ("spouwen") tussen de ruiten gelijk maakt, heb je minimale geluidsisolatie. Het gaat om de resonantiefrequentie van massa (ruit) en veer (spouw) en die is in dat geval tussen eerste en tweede ruit en tussen tweede en derde ruit, dus voor het geheel, dezelfde. Als er dan geluid van buiten komt dat in de buurt van die resonantiefrequentie valt, wordt het vrijwel geheel doorgegeven.
Maak je echter ruiten van verschillende dikte en verschillende spouwbreedte, dan wordt geluid dat dat door de eerste twee ruiten en spouw (op de daarbij horende resonantiefrequentie) wordt doorgegeven gedempt door de tweede spouw met ruiten, omdat die een andere resonantiefrequentie heeft (en andersom). Resultaat: een véél betere geluidsisolatie.

Nu naar de isolatie van het contactgeluid.
Eén set veren heeft voor contactgeluid hetzelfde effect als een gewoon dubbel raam. Als de frequentie van de condensor binnen de resonantiefrequentie van de (massa met) veren valt, zal op dat toerental het geluid dus vrijwel ongedempt doorgegeven worden. M.a.w. frustratie, want die veren zouden toch helpen?
Een constructie waar iemand tevreden over schrijft zoals onder:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/1alAJ9_3Tzala8PkbQPrQDpiifA=/800x/filters:strip_exif()/f/image/ZWBXL5CLMKHdmz02NPNhjTaG.png?f=fotoalbum_large
zou nu duidelijker moeten zijn. De balkjes waarop de condensor direct èn indirect op staat, gedragen zich als twee veren. Daarna staat het geheel nog eens op "gewone" veren. De kans dat die allemaal op dezelfde resonantiefrequentie zitten is niet groot.
In feite vierdubbelglas, dus behoorlijk stil binnen, onafhankelijk van het toerental (frequenties). En helemaal als de resonantiefrequentie van elke veer buiten het gebied van de frequenties van de condensor ligt.
En ja, massa helpt, maar het gaat vooral om de combinatie van massa en veer. Het moet buiten het frequentiegebied van de condensor liggen, maar ik ga ervan uit dat het meten daaraan toch wat teveel van het goede is hier.

Ik hoop dat ik met bovenstaande een ogenschijnlijk lastig probleem tot grijpbare proporties heb teruggebracht.
Bij toeval kom ik op dit forum, dus de kans dat ik gauw terugkeer is niet zo groot.
Iedereen veel succes met de geluidsisolatie: dat gebrom kan inderdaad enorm irritant zijn!
Maarten

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Diesel-ind
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 16-09 09:31
Inmiddels heb ik, met alle tips uit dit forum, een onderstel gemaakt die sinds gisteren operatief is. Met de huidige temperatuur merk ik al een enorme verbetering! Nu even aankijken wat dit tijdens langere koude periodes op gaat leveren.

Let overigens niet op de kartonnetjes want die heb ik even snel gebruikt om de WP waterpas te zetten.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/xfgaO3-1CgESMA0-eBRJC95Cg9M=/x800/filters:strip_exif()/f/image/9LmCAtI0DgwhKy1l8RojVZU0.png?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/YkPFkQEz8PiA3HYlrEVSnhwaW0A=/x800/filters:strip_exif()/f/image/Ua37GLCjlmUUgrERX0E7rlAb.png?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/8vO2gauROMsIG3Dx5_sy6XD5DQg=/x800/filters:strip_exif()/f/image/JdPoJ6jZhJAZean5FHeIJvz6.png?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/KY8VmbbMCNpiEOPGzsDcak6DKxA=/x800/filters:strip_exif()/f/image/YRKmZDsmJem1wtBDkOmrrcjB.png?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Jaap19
  • Registratie: December 2022
  • Niet online
Sinds afgelopen zaterdag heb ik de rubber dempers vervangen door de veren van de 'Vibratiekit Geel" van Soleco (gekocht bij https://www.asvairco.nl/a...eunen/vibratiekit-2-geel/).
Ze voldoen uitstekend! d:)b

De oude rubbers (D=50 mm, H=30 mm) zijn veel te stijf, die kan ik met veel moeite 1 mm indrukken (met 2 handen). De nieuwe veren met gemak >10 mm. Betere trillingsisolatie gegarandeerd.
En dat blijkt in de praktijk ook zo te zijn, hoorbaar een flinke verbetering.

Het is wel even opletten bij het monteren dat de veren netjes recht komen te staan. Er zit een rubber kapje om de veren heen en als de onderkant en bovenkant niet netjes in één lijn staan, dan maken de rubber kapjes (onder en boven) contact met elkaar. Op zich niet heel erg, maar het net iets beter als dat nominaal (zonder windbelasting) niet zo is. Bij mij was dat helaas niet goed mogelijk omdat de steek op de muurbeugel niet goed matcht :-( met de steek van de wp montagepunten. Evengoed toch een grote winst geboekd.

Verder heb ik onder elke boutkop een extra grote sluitring toe gevoegd. De bijgeleverde ringen zijn standaard ok voor de bouten maar niet zo goed voor de vrij grote gaten in de muurbeugels en de wp. Ook heb ik aan de voorkant een grote sluitring gebruikt om de wp netjes waterpas te zetten (eentje links en eentje rechts).

Zeer aan te bevelen!

Oude rubber:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/wgOPxh1L7CavrNmuHvWbFVR70WA=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/MSmzq4ZWUl7m2PgrKgvRg2Dy.jpg?f=user_large

Nieuwe veren:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ixfMdgn-e8iIvGQEi8z16Ck6IP4=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/lf1wEfhT6nhutqqfIEVUYAaV.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Jaap19
  • Registratie: December 2022
  • Niet online
Blihi schreef op dinsdag 14 februari 2023 @ 15:06:
@Jaap19 Hoe zitten die veren bevestigd aan de onderkant? Het lijkt me vrij lastig om deze te bevestigen op een Bigfoot, want je moet ze van onderaf vastschroeven of valt dat mee?

Zou je een scherpe foto van de gebruiksaanwijzingen kunnen posten hier, want die zijn online nergens te vinden.
Handleiding: zie foto. Let op dat die 46 mm hoogte de ongespannen toestand is. Na montage (geel dus aan de zwaarste kant) is dat een stuk lager, ~35 mm bij mijn situatie. De koelleidingen konden dat makkelijk aan (na een stukje lengte 'vrij' gemaakt te hebben).

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/aynX2YEdHlJxX2Corw_oXCWE6D4=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/XAnkpiJwIjRy58Uec2X3LVXu.jpg?f=fotoalbum_large

leuke verpakking ook :) :

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/TVMOpckJA9l6UbHOJKXxY8iXRqU=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/NDO5MPYOmoJ04WXtdFfiyGv6.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Jaap19
  • Registratie: December 2022
  • Niet online
Blihi schreef op dinsdag 14 februari 2023 @ 15:06:
@Jaap19 Hoe zitten die veren bevestigd aan de onderkant? Het lijkt me vrij lastig om deze te bevestigen op een Bigfoot, want je moet ze van onderaf vastschroeven of valt dat mee?

Zou je een scherpe foto van de gebruiksaanwijzingen kunnen posten hier, want die zijn online nergens te vinden.
Aan bigfoot kan bijvoorbeeld zo:
Zie ook https://www.solecosrl.com...-vibration-Mount-Kits.pdf

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/lOP4xaH0DkcgdJXmyk4ZPJ2nsyU=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/xRBkmJe4WiNaGYo7K2Z1I2eH.jpg?f=user_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • KabouterSuper
  • Registratie: September 2005
  • Niet online
In mijn huis komt binnenkort ook een warmtepomp, en geen kleine (14kW). Ik wil graag het geluidsniveau zoveel mogelijk dempen voor mijn eigen nachtrust, maar ook voor die van de buren. Wat is de beste constructie om alle soorten geluid te minimaliseren (compressor zachter zetten staat ook op mijn lijstje, maar ik wil nu focussen op de constructie).

Het als best gemarkeerde antwoord van de vraag van TS is best een grote constructie. Is dat voor de stabiliteit of helpt dat ook tegen trillingen?
Mede vanwege de ruimte in de tuin wil ik de warmtepomp gedeeltelijk laten inspringen in mijn ongebruikte schuurtje. Ik moet er natuurlijk voor oppassen dat de luchtstromen goed blijven, en daar heeft de fabrikant gelukkig netjes richtlijnen voor. Omdat plaatjes meer zeggen dan woorden, hieronder de voor en na situatie. Links is de lege schuur, rechts mijn eerste schets (de warmtepomp zal naar rechts kijken). De rechtermuur zal dus gedeeltelijk verwijderd worden (en het dak zal netjes ondersteund gaan worden door een balk/betonlatei oid)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/IjInZsSofZojp5pfwwRC53kPtTc=/800x/filters:strip_exif()/f/image/iWw6SAvJI9pmxgAMqfVeXV7J.png?f=fotoalbum_large

Het idee is om een metalen frame te maken die ondersteund wordt door grind en betonnen tegels. Om de warmtepomp heen kan ik zoveel geluidsisolatie stoppen als nodig (de geelbruine gedeelten).
Is dit een goede basis? Of is het overbodig om het frame lang te maken? Moet ik nog extra/andere demping toevoegen, bijvoorbeeld rubberen blokken, dempingsmatje, [big foot] montalgebalken, etc? Zoja, welke en waar?

When life gives you lemons, start a battery factory


Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Jaap19
  • Registratie: December 2022
  • Niet online
Afgelopen maandag heb ik wat ontdreuningsmatjes op de buitenunit geplaatst. Het gaat om de Noico 2 mm, gekocht bij Amazon: https://www.amazon.nl/Noi...luiddemping/dp/B01KZ5X7KO

Er was hier en daar al wat gedaan aan geluidsisolatie (standaard door fabrikant), maar het kon nog wat meer. Op de foto's zie je waar ik het geplakt heb. Eerste foto is de onderkant, waar de ventilator op staat. Aan de binnenkant van de bovenplaat (2de foto) was geen ruimte, vandaar dat ik het bovenop geplakt heb. 'Niemand' die het ziet :) . De derde foto laat de 'ruimte' zien waar de afscheiding met de ventilator is gemaakt. Die scheidingsplaat klonk nogal als een klankbord en daar waar redelijkerwijs wat geplakt kon worden heb ik matjes toegevoegd. De laatste foto laat nog net een stukje van de zijkant zien waar ik nog iets kon plakken. Veel meer leek niet zinvol.

Ervaring: zonder dB-meter "vóór en ná" is het resultaat lastig te kwantificeren. Maar het lijkt wel te helpen, een een placebo-effect helpt ook!
Na het plaatsen van de 'vibratiekit geel' veren, was het dreunen weg maar was er nog een soort gezoem (dus hogere frequentie) te horen. Dat is nu ook afgenomen. Het zou eigenlijk een paar graden strenger moeten vriezen voor een finaal oordeel maar dat zit er denk ik deze winter niet meer in. Vrouw *O* en ik zijn tevreden.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/XssP7McGUnvoceSsNrumKZ2mXuY=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/3Zqlcj5FBCh0MEgFdbhIOx54.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/hdAxLG4Ebf6ui2aoJsp7EZoLt0M=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/03k0PRUyXKvY3geaHSRiKEUY.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Yye0fC4N3QEkS8qWMGAp7KsKU1Q=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/rgUjNQSU6HmGEvjcjWZHKSIr.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/zH9GmO5akD7q15Iyp9q32cLulP0=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/6UishL67iR8wrKxu0q4PjnYV.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Evanrvb
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 09-10 15:43
Blihi schreef op woensdag 1 maart 2023 @ 11:05:
Om mijn antwoord hier ook even te herhalen: Deze effecten komen meestal door reflectie. De geluidsgolven versterken zichzelf op specifieke punten en doven zichzelf uit op andere punten. Als je kunt achterhalen waar de reflectie vandaan komt zou je daar absorptiemateriaal kunnen plaatsen.
Ik heb inderdaad ook al simpel noppenschuim besteld om tegen de muur te zetten om te kijken of het helpt, dit had ik toch nog nodig. (dit: link)

Er komt nog een kast omheen waarbij ik tegen de achterkant net voor de muur iso plaat plaats en boven op het dakje iso plus sedum en plantjes. De linkerkant gezien vanaf de voorzijde blijft open en de rechterkant vanaf de voorzijde gaat dicht met iso materiaal (want daar zit een erker met een raam) Dat gaat dus wel helpen denk ik, maar ik probeer het liefst van te voren al de oorzaak te vinden zodat ik doelgericht de geluidsoorzaak aan kan pakken.

Zoiets als zijaanzicht dus:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/fKRWDaptq1bG8X-inoa3XucJj70=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/dPJtkHAbqydEc8VeZCxbOq9R.jpg?f=user_large

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • DmC1982
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 17:48
Ondertussen heb ik eindelijk de boel los gehad i.v.m. jankgeluid bij bepaalde toerental (wat lager).
De motor was aardig verroest. Ik kan me niet voorstellen dat dit normaal was en heb het ook helemaal weggehaald/geschuurd. Zie:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/j2Tv7mBbm5p6Ug4-vKGJTnuqs-Y=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/b2Ignw8arFxiOwapY4JlAIgx.jpg?f=fotoalbum_large

Alles netjes weer schoongemaakt inclusief de fan en unit zelf.
Bj het opstarten hoorde ik weer even het gejank, dus ik ben bang dat het helaas niks heeft geholpen.
Heeft het zin om een nieuwe motor en fan te bestellen? zou het probleem dan verholpen zijn?
Ik kan dit makkelijk zelf doen, ik krijg alleen het plugje niet los van de motor zelf. Moet dit met heel veel kracht? Zie

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/I25GLQ3-RehIdDV2iz11e5hDbEw=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Njih4cOJZqZsZWWkzNXp4454.jpg?f=fotoalbum_large

De unit is in ieder geval niet meer groen :)
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/7jiOTHUc3KtlHb5RrdeD7a_3dXg=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/YVr2HT1k6hJq9TZldlKeIEHA.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • ChUcKiE
  • Registratie: September 1999
  • Laatst online: 09:39

ChUcKiE

Dus........

Mijn situatie ziet er als volgt uit:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/rjyL0IHleHK2P8jIzKJN1NIQDEk=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/3kVvzWJhVr3qE98V4t0m1btV.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/CPbdu0nqAz6inACfaCJ-xbqio84=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Q983cT2qG97aJclOJccdlVda.jpg?f=fotoalbum_large

De Haier (tweede foto) is de buitenunit tbv de airco’s en de andere tbv de warmtepomp. Beide ga ik dan voorzien van die betere anti vibratie rubber doppen. Baat het niet dan schaadt het niet zullen we maar zeggen. Beide units wegen iets over de 60kg.
https://www.asvairco.nl/a...iekit-2-geel/#description

Iemand nog tips/overwegingen om mee te geven?

[ Voor 6% gewijzigd door ChUcKiE op 08-03-2023 14:41 ]

http://eu.battle.net/d3/en/profile/ChUcKiE-1330/hero/807720


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Diesel-ind
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 16-09 09:31
Heeft iemand toevallig deze isolatie voor een compressor al gebruikt? Ziet er interessant uit.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/1G4ZlsdNs9VU7Z0OIPQEp-cjnZI=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/0vAuZixu8gyNka9m3SbWfCW8.jpg?f=fotoalbum_large

https://www.soniflex.com/...or-compressoren/H80700401

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Evanrvb
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 09-10 15:43
Jonny2x4 schreef op dinsdag 14 maart 2023 @ 17:01:
[...]


Ik ben ook wel benieuwd naar het resultaat, eventueel met foto's! De leverancier van mijn airco kan de Soleco dempers niet leveren maar wil ze wel plaatsen. Ze bieden zelf normale veerdempers aan.

Gevoelsmatig zou ik zeggen dat die van Soleco beter werken, maar dat is niet gefundeerd op enige kennis of ervaring... Is er wellicht iemand die beide soorten heeft getest?
Ik heb ze net geplaatst (nog niet getest, ga ik zo doen)

van de rode blijft wel erg weinig over maar daar was ik al bang voor. de unit is 89 kilo en de 2 balken zijn samen ook 10 kilo. deze veren zijn tot 120 kilo. De unit kan nog wel behoorlijk veren dus dat valt me mee.

Resultaten volgen later vanavond of morgen met een :( of een :). :p

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/4qw58GD6xEVIa7xhQf9C4KuSWWY=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Ckt2ROcd0oHX4QQCUSqP0hPF.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/tPw29lQkBR5o8aLse3cclntJ7TQ=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Vt3mGFz4RYCsXJsSD2utjOPh.jpg?f=fotoalbum_tile

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Evanrvb
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 09-10 15:43
Blihi schreef op dinsdag 14 maart 2023 @ 20:49:
Hoe zitten die dingen vast in de bigfoots?
De bouten en houders die bij de bigfoot zaten heb ik eringedraaid.

Eerst losjes vast, toen op de rails en zodra ze op de goed plek zaten de veer verder gedraaid zodat die op de bigfoot klemt.

Deze:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/VouB9IcykqSFxbIAK4FiuOcEhWc=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/ULvvPutmWzAFeVViDoPBI8zN.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Evanrvb
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 09-10 15:43
greg-a schreef op woensdag 15 maart 2023 @ 10:22:
[...]

Goed om te ho ren dat de eerste indruk positief is!

Vwb de geluidsdruk binnen, wat je wellicht kan proberen is isolatiemateriaal of rubbermattern/tegels tegen de muur te plaatsen. Dit kan het geluid van de buitenunit direct tegen jouw muur doen verminderen.
Dat is inderdaad ook precies het plan. Ik verwacht daar opzich best wat effect van.

Deze professionele schets had ik al eens gemaakt voor wat het idee is ;p

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/fKRWDaptq1bG8X-inoa3XucJj70=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/dPJtkHAbqydEc8VeZCxbOq9R.jpg?f=user_large

Als ik dat dakje heb ga ik aan de buitenkant van de unit ook nog wat ontdreuningsmateriaal plakken want ik weet niet of dit voldoende tegen de regen en de troep kan.

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Diesel-ind
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 16-09 09:31
Vandaag begonnen met het plaatsen van de antidreun folie. De behuizing voelt nu echt een stuk degelijker en minder rammelig aan.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/APQdC2eiWjiwHLY8zxzDViJVBDo=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/HN885TbGlEjYZf320LUhlRKA.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/MO8NuYDnccdHIHDcQPCygbxk60A=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/a1O2AosRDzSmHc6MTXbwz6Ew.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • LinuZZ
  • Registratie: Januari 2004
  • Laatst online: 15:33
Weet iemand waar ik de soleco PMNaZc kan kopen:
https://www.solecosrl.com...-vibration-Mount-Kits.pdf

of alleen het plaatje dat daarbij zit (hoe heet zoiets)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/kCJqiCOzKDjAwcjgnTtzPkzOxjM=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/de4EWFqlZNkEyTubDpefiWlb.png?f=user_large

enphase 8300wp (3460 ZO, 2740 ZW, 2100 NO), 2x20 vacuümbuizen op 300l SWW, Panasonic WH-MXC12J9E8, gasloos sinds Juni 2022 Stromer st3 voor woon-werk


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tees
  • Registratie: Januari 2004
  • Niet online
Ik heb sinds een week of 2 een Elga Ace 4kw hybride warmtepomp staan, waarvan de buitenunit op m'n houten dak 2 hoog.
De installateur heeft al behoorlijk wat trillingsdempende maatregelen genomen, maar heb toch nog wel last van een brom(resonantie?)toon.

Ik heb de foto's kunnen bekijken (dak is niet zo makkelijk bereikbaar dat ik er even snel zelf op klim), en ze hebben 6 30x30 betontegels gebruikt, 1m bigfoots en trillingsdempende voeten (ze zouden veren gebruiken, maar ik zie op de fotos van die kunststof bussen). Als het goed is zitten onder de betontegels nog rubber tegelhouders.

Hun advies was om als eerste rubber tegels ondere de huidige betontegels te leggen. Extra beton (opsluitband oid) vonden ze een beetje riskant voor de dakbelasting gezien t extra gewicht wat dat toevoegt.

Wat vinden jullie van de huidige opstelling, en wat zou t eerste zijn om te proberen? Heb ook van die matjes van Wagner gezien, die schijnen heel goed te zijn, maar wel aan de prijs (heb er 24 nodig voor 6 tegels tenslotte). Als dat werkt heb ik t er zeker wel voor over.
Ik zat ook nog te overwegen de losse tegels voor 2x opsluitband te vervangen, scheelt dan weer in t aantal van die matjes die eronder moet, en mijn gevoel zegt dat die losse tegels niet logisch zijn met de gewichtsverdeling, lijkt me dat 80% van t gewicht op de middelste tegels rust.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/fbym_KIWtyYeqtDshga3M2YoN3Q=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/JsmjQxPNtKWylVbldWEOiNJs.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/pZTWMpSXnk7VrbGulAzNZGk0Iro=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/M37Yb35bh0vazROudQcaKZQ4.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 3% gewijzigd door Tees op 14-04-2023 13:44 ]

"If we knew what it was we were doing, it would not be called research, would it?"


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • pdeboer
  • Registratie: December 2020
  • Laatst online: 10-05-2024
Iemand enig idee waar of bij wie ik deze set (170kg) kan bestellen?
Kan ze alleen vinden tot 120kg

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/c8HB73Nx-kOzDPGSQQWOJTZ2KFs=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/zPaMI3reEBhHkMQTW5nm9TLL.png?f=user_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • 1972Rodgy
  • Registratie: Mei 2023
  • Laatst online: 21-11-2023
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Rkjjl7ssM6MqwnKnlHFNqbKHEj8=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/TRHwmflqrbnIw5h2aB7deYzA.png?f=user_large

Hallo allemaal,

Binnenkort ga ik een warmtepomp plaatsen (begaande grond op betonplaat) Nu vraag ik me af of bovenstaande dempers goed zullen werken. Mijn warmtepomp weegt 150kg. Deze dempers(11cmx5cm) 4x zijn samen geschikt tot 800kg. Zelf moet ik er 6 plaatsen.
Wat ik me nu afvraag: dempers die geschikt zijn voor hogere gewichtsklasse werken die wel goed bij "lichtere" warmtepompen van 150kg? Of zouden ze de stug zijn en daardoor minder dempen?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • JvdBosch
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 05-10 18:24
greg-a schreef op maandag 3 juli 2023 @ 11:07:
[...]

Opties 1 en 2 kunnen natuurlijk ook gecombineerd worden ;). zie bijv. Diesel-ind in "Trillingen warmtepomp dempen"

vergeet ook niet te dat het gewicht van de wp niet evenredig is verdeeld - dus je hebt twee verschillende sterktes in veren nodig.
Dat kan ook ja, maar mijn gevoel zegt dat de veervoeten meer doen dat matjes. De WP is redelijk symmetrisch, dus ik verwacht ook een redelijk evenwichtige massaverdeling:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/_UXJmwTx8hzbDi67j19-hlchxzc=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/XKv1wC2Q2baIvDoFtkIHG3q8.jpg?f=user_large

e-Niro Runway Red met Smokey Grey interieur


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 09-10 15:42
JvdBosch schreef op maandag 3 juli 2023 @ 10:42:
Beste mensen, volgende week komt mijn Bosch Compress 7400i AW Warmtepomp. Montage op plat dak (2016). Ik heb al bigfoots van 1m liggen, maar wil ook iets extra trillingsdempend doen. Ik twijfel tussen veervoeten (AM-50 M veervoet 20-50kg), trilingsdemper van rubber (zoals deze) of van die veren met rubbber (vibratiekit).

Ik heb al dit topic doorgespit, maar zie niet direct een van deze opties eruit springen. Iemand tips of ervaringen?
Dwars op de bigfoots twee rvs balken van 50x50x3 mm, lengte 120cm.

Die balken op de am50's vastzetten. Zo heb ik het staan.

Belangrijk is om de basis zo groot mogelijk te maken, dus niet de bigfoots onder de unit, maar die bigfoots ruim uit elkaar.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/P7zMpspYFJU-cMO9qcBAORSFZ54=/800x/filters:strip_exif()/f/image/UhxruMNuV1XfoCYFT72bVMiQ.png?f=fotoalbum_large

WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • JvdBosch
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 05-10 18:24
Mijn plan was om de bigfoots haaks onder de WP te zetten (eigenlijk op de plaats van de RVS kokers in jouw plaatje). De WP is nog geen 60cm diep, en ik heb 1000mm bigfoots. Dus het steekt flink uit.

Iets zoals deze opstelling, maar dan dus met veerdempers tussen de WP en bigfoots.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/jkR3BtZMRCwtfV42dIliHdBFV8k=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/thdNRl5MT0gZIF3xyI3vYHkp.png?f=user_large

Maar ik leer graag van betere opstellingen, wat is de meerwaarde van jouw setup? De basis is breed, dus trillingen moeten eerst nog door een (licht flexibele) RVS koker heen? Trillingen worden door het moment van de balk anders ingeleid?

e-Niro Runway Red met Smokey Grey interieur


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 09-10 15:42
Ik heb ook foto's van de opstelling. Dit was voor de aanpassing (links een oudere foto, rechts al een aanpassing gedaan aan de poten van de airco en de isolatie van de koelleidingen)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/6ig2oePXIXJPMbHkRuA0s8gzgx4=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/PG9sBHxIvgGRQY3TBSh3MZlN.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/TDyOaWsaETnBpSaZazeGU0N0-BA=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/wK4IuMgyIRyhKfwN9VANjPzZ.jpg?f=fotoalbum_tile


De airco hoor je binnen niet, maar de WP (die hoge) hoorde je binnen dus echt heel goed. Af en toe het geluid alsof er een tractor over het dak reed. Zo enorm hard.

Ik heb de aanpassing toen als volgt gedaan:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/nuNBS5AfOwC-MctOY7Naeay2xhc=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/x0tIxGEQ0e05nx8wvNt6Xc1q.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/v0plAC45-5p-_OxL1O8-UPw9GcM=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/R7tVWrMQLsgJQu8fCpoanrh8.jpg?f=fotoalbum_tile


De bigfoots van de airco en WP zijn omgewisseld en onder de WP zijn de RVS kokers goed zichtbaar. Nu is het geluid helemaal weg. Ik hoor de buitenunit binnen niet meer.

[ Voor 21% gewijzigd door Blihi op 04-07-2023 09:12 ]

WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • bioscrasher
  • Registratie: Maart 2008
  • Laatst online: 12-07 00:24

bioscrasher

Wie leert, die groeit

greg-a schreef op maandag 3 juli 2023 @ 11:07:
[...]

Opties 1 en 2 kunnen natuurlijk ook gecombineerd worden ;). zie bijv. Diesel-ind in "Trillingen warmtepomp dempen"

vergeet ook niet te dat het gewicht van de wp niet evenredig is verdeeld - dus je hebt twee verschillende sterktes in veren nodig.
De Bosch heeft een redelijk gelijkmatig verdeeld gewicht en werd bij een goede relatie op veren gezet, ik weet niet of filmpjes blijven plakken op dit forum maar stuur me anders maar een pm

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/9E7cD06-vXX_9K4wNOsSuCUj73Q=/x800/filters:strip_exif()/f/image/ClX0flDckjihM3Xn2pOVvszj.png?f=fotoalbum_large

[ Voor 10% gewijzigd door bioscrasher op 09-07-2023 10:48 ]

Nibe F2120-16, UKV300, SMOS40, RMU-S40, 10kWp, 15KVA / 30kWh Victron ESS


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Diesel-ind
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 16-09 09:31
Ik heb mijn balken gewoon recht af laten zagen omdat ik ze dan netjes af kon dichten met standaard plastic doppen. Ziet er net wat netter uit en ik kan er uiteindelijk ook nog eenvoudig met gereedschap bij.

Afbeeldingslocatie: https://www.buisklem.nl/media/catalog/product/cache/3a5658ebd9631c1ebcad8d030d8aa30b/1/2/1205035.jpg

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Frederik vd bal
  • Registratie: Maart 2012
  • Laatst online: 22-09 18:27
Binnen enkele maanden wil ik een warmtepomp plaatsen in ons huis wat momenteel verbouwd word.
De tip van de installateur is om deze niet op het dak te plaatsen (houten balken laag in een bungalow 1970) maar ergens in de achtertuin.

Nu wil ik deze natuurlijk niet in de achtertuin hebben maar boven op het dak waar hij zeker niet in de wegstaat.

We gaan het volledige dak nog isoleren PIR 160mm en binnen worden veel muren vervangen door extra draagbalken, is het een idee om op 1 plaats waar een stalen staander voor de draagbalken staan een extra staander te maken zodat ik er 2 dicht bij elkaar heb en hier een betonnen stuk dak te maken voor de warmtepomp? of gaat dit enkel de trillingen verergeren?

Het zou dan komen op de locatie van de rode krabbels;)
hier komen ook nog enkele muren terug dus vallen de 2 stalen staanders niet in het zicht.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/HgwPYrp3joN5wQKbVabl2Ew_qXA=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Hh3qspk1E3zMvNVom6oBHUQR.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • TereZz
  • Registratie: Oktober 2009
  • Laatst online: 13:29
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/KJABAsBLphaRCLXNib9uwtNvqbU=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/yiEbViGg9lrwdexaFgwIU67y.jpg?f=fotoalbum_large

Van boven naar beneden op een plat dak: Bigfoot, 2x rubbergranulaattegel van verschillende dikte, zware tegel en ten slotte tegeldragers in de hoeken, ook van rubbergranulaat. Hoor op deze manier vrijwel niets.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • JvdBosch
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 05-10 18:24
Deze week onverwacht de WP binnengekregen, Over een kleine maand zetten we hem op het dak. Met dank aan al jullie ideeën is dit het plan:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/6eR6EnENTdOl63vOsbcmh1wCe50=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/jguF1TirCU6cY6gaH9nOgtYQ.jpg?f=fotoalbum_large

WP op 50x50x3 koker, via IM-trillingsdempers gemonteerd op bigfoot. Daaronder stoeptegels die op rubber matjes staan

De reden van de 2400mm is dat op deze manier de bigfoots precies op de binnenmuren staat. Dat gaat goed volgens de berekening (max 5mm deflectie). Ook al is het dak pas 6jr oud, zo durf ik er toch nog flink wat gewicht op te zetten.

Iemand nog commentaar voordat ik alles ga bestellen? :P

@Diesel-ind Hoe ver vanaf de rand van de koker heb je de 11mm gaatjes geboord voor de bouten?

e-Niro Runway Red met Smokey Grey interieur


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 09-10 15:42
JvdBosch schreef op vrijdag 13 oktober 2023 @ 09:35:
Deze week onverwacht de WP binnengekregen, Over een kleine maand zetten we hem op het dak. Met dank aan al jullie ideeën is dit het plan:
[Afbeelding]

WP op 50x50x3 koker, via IM-trillingsdempers gemonteerd op bigfoot. Daaronder stoeptegels die op rubber matjes staan

De reden van de 2400mm is dat op deze manier de bigfoots precies op de binnenmuren staat. Dat gaat goed volgens de berekening (max 5mm deflectie). Ook al is het dak pas 6jr oud, zo durf ik er toch nog flink wat gewicht op te zetten.

Iemand nog commentaar voordat ik alles ga bestellen? :P

@Diesel-ind Hoe ver vanaf de rand van de koker heb je de 11mm gaatjes geboord voor de bouten?
Ik zou de WP 90 graden draaien. Mijn WP mag je zo niet monteren. De Toshiba unit moet over de hele breedte van de voet ondersteund worden. Dus hij mag niet alleen op de uiteindes staan.

Uit de handleiding:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dC6WJUfQKTTSXittgZs7loslqq8=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/xJSSu1Uaj7Zp3kzORQx1321T.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 13% gewijzigd door Blihi op 16-10-2023 13:18 ]

WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • JvdBosch
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 05-10 18:24
Blihi schreef op maandag 16 oktober 2023 @ 13:17:
[...]


Ik zou de WP 90 graden draaien. Mijn WP mag je zo niet monteren. De Toshiba unit moet over de hele breedte van de voet ondersteund worden. Dus hij mag niet alleen op de uiteindes staan.
Goed punt, maar de mijne wordt ondersteunt op vier punten dmv voetjes. Dus die kunnen prima staan op de kokers lijkt me.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dMWKkhU3Y56YKlZqYlVJQ04iMQc=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/44EUJqNfuWkXkEUtA54cngsb.png?f=user_large

e-Niro Runway Red met Smokey Grey interieur


Acties:
  • +9 Henk 'm!

  • ferryvw
  • Registratie: Oktober 2023
  • Laatst online: 19-03 20:12
Begin dit jaar heb ik een warmtepomp laten plaatsen. Hij hangt op zolder, daar waar de oude CV hing.
Ons huis is uit de jaren 20, dus allemaal houten vloeren.
Bijna het hele huis is geïsoleerd, inclusief vervanging van de houten vloer in de woonkamer door schuimbeton met vloerverwarming.
Onze ervaringen zijn positief. Het is nu lekker warm in huis.
Wel zijn we nog steeds bezig met het geluid dat de warmtepomp veroorzaakt.
De buitenunit staat op de houten dakkapel. Hij is in eerste instantie geïnstalleerd op kunststof bigfoots.
Daardoor was hij in het hele huis te horen. Zo erg dat we er niet meer van konden slapen en we hem daarna maar volledig op elektriciteit hebben laten lopen.
Gezien de ervaringen in dit artikel heb ik een ijzeren frame laten maken, dat weer berust op de aanbevolen veren.
Het frame is van een lokaal metaalconstructie bedrijf. Het staal is 40*40 en 3 mm dik, S klasse 235. Een constructeur in de familie heeft berekend dat dit ruim voldoende is voor 100 kilo. Ik heb het meteen laten verzinken. Kosten 300 euro.
De veren heb ik bij www.mijnklimaatshop.nl : vier keer 20-50kg-m8.
En het resultaat is verbluffend. De buitenunit draait weer en we horen bijna niks meer.
Wel hoor ik hem nog zachtjes brommen, maar dat is denk ik vooral geluid via de omgeving. Het schuine dak van de zolder is nu nog een dun laagje hout en moet ik nog isoleren. Ik hoop dat het daarna nog stiller is.
Samengevat : De voorgestelde constructie is voor iedereen met houten daken/vloeren aan te raden.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/5jYc85Bv5OHQQEXzlBicOzJqntc=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/skaxBY3HACHJnpm7IXtiaajG.jpg?f=fotoalbum_large

De buitenunit met frame.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/tnbqwJPqwp8UUit4Ikd0uXzPeKk=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/KTIZPovK2IXozHhI90Gq4EIm.jpg?f=fotoalbum_large

De buitenunit uiteindelijk met de zonnepanelen er omheen.

[ Voor 0% gewijzigd door ferryvw op 22-10-2023 20:54 . Reden: Taalfoutjes ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ferryvw
  • Registratie: Oktober 2023
  • Laatst online: 19-03 20:12
Naast de buitenunit van de warmtepomp (zie mijn vorige artikel), maakt de warmtepomp binnen ook geluid. Dat is de circulatiepomp die continu aan staat voor de convectoren en vloerverwarming. De warmtepomp staat op zolder op vier pootjes op de houten zoldervloer. In de slaapkamer eronder hoor je hem lopen.
Ik heb dit flink kunnen verminderen door de pomp op de laagste stand te zetten. Maar nog steeds hoor je hem als het stil is in huis.
Volgens mij komt dat vooral door contactgeluid in en door de houten vloeren.
Als oplossing denk ik eraan om de warmtepomp op te hangen aan de muur, los van de houten vloer. Volgens mij geeft de stenenmuur veel minder geluid door. Ophangen van het apparaat kan niet direct, maar is wel mogelijk door een ijzeren vlonder aan de muur te laten maken, waar de warmtepomp op komt te staan. Dezelfde constructeur heeft berekend dat dat makkelijk kan wat betreft gewicht. Het is een muur tussen ons en de buren.
Maar mijn vraag is : zal dit helpen ? Is het contactgeluid dan weg ? Het is een hele operatie om dit te doen, omdat de installateur de warmtepomp moet afkoppelen en opnieuw weer aansluiten. Wellicht zijn er mensen in deze rubriek die hier ervaring of verstand van hebben. Hoor graag.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/_cz8Xw6ja94fWTzN7SriuNi7eqw=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/2QZuwdED4TvPcwnMA5JpyDkG.jpg?f=fotoalbum_large

De warmtepomp binnen met pootjes op de vloer. Hij staat nu op rubbers, maar die helpen niet veel.

[ Voor 1% gewijzigd door ferryvw op 22-10-2023 21:00 . Reden: Tekstfoutje ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Capt Waffles
  • Registratie: November 2022
  • Laatst online: 16-10 23:34
Ik blijf nog altijd denken dat dit de ideale oplossing is ipv veren of rubbers, maar ik kan ze niet via consumenten-kanalen te koop vinden. Wordt wel in de industrie gebruikt.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Ge4lZA7jqsHEeZpnTrBX3yChZ0U=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/9qRjbH9wiDpi6H2HLFUFb1aZ.jpg?f=user_large

Heeft de voordelen van een veer, maar met demping. En in tegenstelling tot rubber niet beinvloed door temperatuur.

Belgisch Limburg | Mitsubishi Electric MSZ-LN35VG2 binnenunit + MUZ-LN35VG2 buitenunit | Diehl 4601S + 3850 Wp (22x Sunflower 175W ZO) | SMA Sunny Boy 4.0 + 7070 Wp (7x JinkoSolar 505W NO + 7x JinkoSolar 505W ZW)


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • JP1980
  • Registratie: Oktober 2009
  • Laatst online: 10:41
Ben erg wanhopig geworden. Een jaar geleden is mijn Nefit Monoblock warmtepomp omgewaaid. Daarna heeft de installateur provisorisch kunststof balken onder de unit geplaatst wat bij mij vrij slap oogt. Sindsdien is de resonantie flink toegenomen. Daarvoor was deze ook wel eens hoorbaar maar heel incidenteel.

Bij de compressor snelheid van 43% (en met die snelheid start hij altijd op) is de WP door bijna het hele huis te horen. Hij staat op het betonnen dak van de garage die aangebouwd is aan de woning.

Heb weinig vertrouwen in de installateur dus ik zoek zelf nu oplossingen. Heb rubberen tegels er onder gelegd en ook nog speciale trillingsdempende wagner (in deze tijd beetje vreemde bijsmaak als merknaam :P ) matjes. Het helpt niks. En misschien is de compressor door de val ook wel niet echt ok meer.

Volgens installateur kunnen er geen bigfoots onder. Geen idee waarom volgens mij zie ik gewoon een bevestiging met bouten. Maar misschien heeft hier iemand een idee?

Verder hoor ik in dit topic goede verhalen over de Soleco dempers. Deze kan op de bigfoot. Heeft iemand ervaring mee hoe deze te plaatsen op deze buitenunit? De poot heeft een beetje een rare vorm. Ook vraag ik mij af aan welke kant de stuggere veren moeten in mijn geval. Ik heb het idee dat de compressor bij mij onder de ventilator zit in plaats van er naast of achter. Klopt dit?

Ter illustratie een paar foto's.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/-V_BWMm4JQRCQWN_7nvzxqLKTgU=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/MPKDc2SBQGIAI6o8xrxidCUU.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Z86EnNX7kzmFXzKd-zOi3wXfG8w=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/xEEi20zvSg6kX9AezstXLsFw.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • JP1980
  • Registratie: Oktober 2009
  • Laatst online: 10:41
Vanochtend toch maar even de gok genomen voordat het weer omslaat om alvast het frame er onder te zetten. Gelukkig pasten alle geboorde gaten. Precisiewerk, gelukkig goed gegaan. De veren moeten nog geleverd worden maar het tussenresultaat mag er vind ik al zijn. Misschien scheelt zelf dit al enorm, zal het vanavond merken. Voorlopig is er geen warmtevraag. Ziet er in ieder geval al stukken beter uit als de vorige situatie begin steeds pissiger te worden op de installateur.

De leidingen zweefden in de vorige situatie net boven het dak, maar hij staat nu ongeveer 7cm hoger. Nu is er ruime speling met de leidingen en het dak.

Gebruikte materialen 4x 1500mm alu frame 50x50x5. Een hele hoop bouten en moeren en ringetjes M10.

Waar de balken kruisen heb ik nog wat vilt tussen gedaan wellicht dempt dat nog wat extra.

Ben best content met het resultaat :)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/6YG4z90CAIjznBpJjYb8lst9AlU=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/PH0MZJgD0KpQPisN2I0Fkc0e.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/RxeqbSdMvLu0nsfc9gxNbhWuBgo=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/LAfIEG4bnVYDZRFzYaCtzpj9.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/s9vmASTIT0ksU_BllobsRu2PxRE=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/o8Ma4sN2WR8MUm0DssazzqDr.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Jsa5I6VcSl58Nj8o674Xs1r6V5Q=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/qFvp7hXHg8NZMmU75di1JSHP.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Np02UuHj9YqMS2oGPP-E7umpx2o=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/zbxJe2eNvtIUcTB52rHsooF7.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Superbeagle
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 07:26

Superbeagle

Always smile

Als ik het dus allemaal goed begrijp zijn veren te verkiezen boven rubbers vanwege de betere demping.

Echter hebben veren als nadeel dat ze teveel horizontale beweging veroorzaken. Vandaar de toepassing van een frame om dit te beperken.

Als je echter geen ruimte hebt voor een frame, volstaan dan onderstaande oplossingen waarbij de horizontale bewegingen van de veren worden beperkt? Of mis ik iets?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/zUcEpdV03NiPRiBGteyfRAVRqMo=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/rK2ArZmRcSlbf0dHsnsK8jqZ.jpg?f=user_large
https://www.alibaba.com/p...etails.0.0.63c67ed1U751eQ

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/BetiHXUZiAR4SX7V52o3LC3FC0U=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/Qf7oJvMtX5UwNxZ2NphH5Ovf.jpg?f=user_large
https://www.climadirect.c...per-veer-voetplaat-125-kg

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/K3yOH_uMUHdqcsoR1vR4-bCeVMQ=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/uhG0A3o22YBeumKMzEVbCSUN.jpg?f=user_large
https://www.climadirect.c...n-30-tot-55kg-pr-vpe-vpe4

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Knopsje
  • Registratie: November 2006
  • Nu online
Geïnspireerd door alle ervaringen hier een opgezet gemaakt voor de nog te plaatsen monoblock warmtepomp. Hij komt op het (houten) dak van de aanbouw. Ik heb op basis van de twee lichtkoepels geprobeerd te achterhalen waar de balken lopen en daar het frame voor de warmtepomp op uit laten komen.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ChCyO-pKpwTGot1uq5XQra0HQfE=/800x/filters:strip_exif()/f/image/Oxg5Jyed6vT1duFjkFFtYl32.png?f=fotoalbum_large
Hij komt dan dicht tegen de achtergevel aan (onderkant van tekening). Maatvoering wordt als volgt:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/SG2d8NtPmWkfnCRV2wqnamaZ6I8=/800x/filters:strip_exif()/f/image/XIYwGrWP2Eyqw4npsvHGmDMC.png?f=fotoalbum_large
Bedacht om het in 50x50x2 verzinkte stalen kokers uit te voeren, die dan via IM-90 veren op stoeltegels komen te rusten. Doorbuiging zou dan minimaal moeten zijn.
Iemand opmerkingen of aanvullingen voor ik materiaal ga bestellen?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Knopsje
  • Registratie: November 2006
  • Nu online
Blihi schreef op maandag 13 november 2023 @ 17:02:
[...]


Verzinkt staal gaat op den duur roesten bij de gaten, want daar boor je de verzinking weg.

Een overspanning van 2,5 meter met 50x50x2 balken gaat wel doorbuigen hoor. Geen idee hoeveel precies, maar omdat je ze ook nog eens niet in de midden belast zou ik wel even een berekening maken. Er is hier eerder een linkje langs gekomen naar een site waar je dat kunt doorrekenen.
Ik was van plan de gaten weer te behandelen met zink spray, daarmee zou het roesten wel te voorkomen / minimaliseren moeten zijn?
Ik heb de doorbuiging berekend met 40x40x3 en dan is het 2,5mm. 50x50x2 zou nog net wat sterker moeten zijn dus dat lijkt me acceptabel?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/lQ721W8UMU955lul27qB1vfgP3w=/800x/filters:strip_exif()/f/image/adSRLWj4hiID7y5zR6mufuRl.png?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Watje4
  • Registratie: Mei 2005
  • Laatst online: 03-10 07:58
Wat een geweldig topic, inmiddels heel veel geleerd! Mijn eigen situatie is vrij simpel: Intergas Xtend buitendeel hangt aan buitenmuur en binnen horen we hierdoor trillingen. Met name nu de defrost ieder half uur gedaan wordt, zouden we die resonatie graag verminderen.

Het Xtend 5Kw buitendeel weegt ongeveer 40 kilo. Na inspectie vanmorgen lijkt er vrij weinig tot niets aan trillingsreductie gedaan te zijn, zie foto's. De bekabeling is gelukkig lang genoeg om nog veren of dempers aan te brengen.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/jiY1sqRouwn-x89l1ceTwz1n2c8=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/ShPvEpgyBImTHhLrtr5BnnOZ.jpg?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/9JZApo9N7Av1cm2pnIEl574k0dw=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/eEXRACWJ3jSGmTynRoZKiQGi.jpg?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/r4bb5MwFI5zB2vMH5BYGI9kHzR4=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/ONuI2KSmBywcPvZrdOiDt4gC.jpg?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Wb07LYmNcaaomd05utMRUVIgXYM=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/dl103jfOVTj2eV7nX9AFgX20.jpg?f=user_large

Ik twijfel tussen veren of dempers. Dit is verreweg de goedkoopste oplossing waarschijnlijk:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/z63eWby24mlN6RIEz-wFa66MHN8=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/KUBmhcsqEN7IX6rAlalERpGx.jpg?f=user_large

https://www.klimate.nl/trillingsdemper-set-soft-rubber.html

Maar veren zou ook kunnen, zoiets als dit:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/S-J8Lm0ZRWIe9M4nEigLorbBp2E=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/eVaaJytlMrT26LoRzEhoGRHm.jpg?f=user_large

https://www.klimate.nl/tr...en-veervoet-per-stuk.html

Nadeel van veren is prijs en mogelijk te veel flexibiliteit bij wind en daardoor teveel beweging in de leidingen?

Wat is wijs? Advies welkom, thanks!

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • aaahaaap
  • Registratie: November 2010
  • Laatst online: 16-10 17:31
KifArU schreef op maandag 4 december 2023 @ 20:48:
[...]

Als je de foto's hier ferryvw in "Trillingen warmtepomp dempen" bekijkt, zie je dat dat overkill is. 4 gewone stoeptegels met trillingsdempende rubber matjes eronder en klaar!

Als je kosten wil besparen, probeer je het eerst met 4 grote rubber tegels. Als dat niet goed werkt, kun je ze altijd nog vervangen.
Bedankt, die had ik gezien. Ik denk dat ik ook voor zoiets ga, alleen met wat grotere tegels omdat die meer massa hebben.

Kosten maakt me, binnen het redelijke, niet echt uit, gaat er vooral om dat de constructie geen trillingen doorgeeft. En dat ik het idealiter maar 1 keer hoef te doen en niet nog 5 keer iets aan moet passen ;) Beetje experimenteren is geen probleem, maar de warmtepomp weegt wel 120kg, dus is nog best gedoe om iets anders te proberen.

Heeft iemand nog een menig over stalen constructie in H vorm vs II vorm? Bij de H vorm liggen de punten waar de veren gemonteerd worden natuurlijk nog wat verder af van de warmtepomp/trillingsbron (en het frame zelf is natuurlijk ook een veer), dus kan me voorstellen dat het iets beter zou kunnen zijn. Ik kom alleen niet echt lekker uit met m'n zonnepanelen. II vorm komt wat dat betreft wat beter uit. Plus de warmtepomp zelf is 125cm lang, dus liggen de kokers al een aardig eind uit elkaar.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/5CRsiPXFDL8szxHaKmeJ5Uqakyo=/800x/filters:strip_exif()/f/image/gwFZyx9kiWxrH3prbyU2h3iU.png?f=fotoalbum_largeAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/fLC-qypus4hDpDBK0mGt744-Yks=/800x/filters:strip_exif()/f/image/hbckWhDtAIFrFJlx81Jphodl.png?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Superbeagle
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 07:26

Superbeagle

Always smile

Even los van de discussie trillingen vs laagfrequent geluidsdruk. Is iemand hier bekend met het product Flowgrid als vervanger van de standaard rooster dat claimt hinderlijke geluiden te verminderen?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/bXKOccnRxqXeUxn7HgMy6ZzYhGA=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/beaSTeagcnP1HSaZCiwocg0Q.jpg?f=user_large

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Pazo
  • Registratie: Mei 2006
  • Laatst online: 20:37

Pazo

Mroaw?

Hier sinds een maandje ook een warmtepomp. De buitenunit staat op het platte dak van onze slaapkamer, liggen er dus recht onder. Hoewel de unit erg stil is, komt er bij bepaald toerental / frequentie een behoorlijk brom naar binnen. Dus dit topic eens doorgenomen en besloten om eerst een goedkope oplossing te proberen om het trillen te verminderen: bij de bouwmarkt 2 rubber tegels gehaald, doorgezaagd, en 2 opsluitbanden. Resultaat: we horen vrijwel niets meer :)

Voor:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/U-Hsi1mP01PBpN-92AhxKuO6YNM=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/tWldAP8q3m75gU5bGNNrUmn4.jpg?f=fotoalbum_large

Na:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/FaU0_H5kUOk4XYv6IhiZTFuQHho=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/mvhI4bOdlAn9GLm3QbXUrOlE.jpg?f=fotoalbum_large

Klaar voor nog geen €20.

Grote Enphase topicIQ Gateway uitlezenPVOutput
PV 10,7kWp O/W • WP Panasonic KIT-WC07K3E5 7kW • Airco ME MSZ HR50VF 5kW • Gasloos per 11-2023


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • MichaelReitsma
  • Registratie: Augustus 2005
  • Laatst online: 04:52
Ik heb het topic zon beetje doorgelopen en ik zie voornamelijk buitenunits voor platte daken langs komen.
Wat zijn de ervaringen met units aan de gevel?
Ik heb al een soleco setje liggen maar zoek beugels.
Bij de buren hebben ze recent stalen beugels met rubberen pluggen geplaatst. De gedachte hierachter is dat de stijfheid en zwaarte van de beugel icm rubberen pluggen minder trillingen naar de muur overbrengt.
Alhoewel het slechts een paar maanden geleden was zijn die beugels niet meer leverbaar zegt men.
Heeft iemand ervaring hier mee?
Zijn ze nog ergens leverbaar, ik kan ze nergens vinden.
10kw 60kg fujitsu buitenunit.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/SFtkGaTai3qZZljEYLx9xK4ZGUs=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/GtfgBKjfrrJbR63ufEIzUv3k.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Andrehj
  • Registratie: Juni 2002
  • Laatst online: 20:48
MichaelReitsma schreef op maandag 11 december 2023 @ 20:05:
Ik heb het topic zon beetje doorgelopen en ik zie voornamelijk buitenunits voor platte daken langs komen.
Wat zijn de ervaringen met units aan de gevel?
Ruk. Scroll anders even een paar posts omhoog: Zwartoog in "Trillingen warmtepomp dempen"
Er zijn altijd frequenties waarbij je de unit binnen toch hoort. Dus als de WP aan de gevel van een garage of bijkeuken hangt zou ik me er niet zo druk om maken, maar als je aan de andere kant woont of slaapt wel.
Hier hangt naast mijn thuiskantoor de buitenunit van de airco. Die hoor je buiten hooguit soms zachtjes ruisen, maar binnen hoor je op bepaalde frequenties een brom. En dan is die buitenunit met rubbers (en tweezijdig ingevulcaniseerde draadeinden) al aardig ontkoppeld.
Een (veel grotere) WP zou ik zou nooit willen ophangen.

De juiste plek voor een buitenunit is en blijft gewoon in de tuin op de grond.

Wat is trouwens het idee van dat condenswaterbuisje?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/SFtkGaTai3qZZljEYLx9xK4ZGUs=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/GtfgBKjfrrJbR63ufEIzUv3k.jpg?f=fotoalbum_large
Die vriest toch bij de eerste de beste stevige vorst compleet dicht? :?
Het is toch veel gemakkelijker (en vooral betrouwbaarder) om dat water gewoon vanuit de WP direct op het dak te laten lopen?

Nog een opmerking over bovenstaande opstelling: Wat als het midden in de winter is, er sneeuw of ijs op je dak ligt en je WP heeft een storing? Hoe vind je dan een installateur die dat komt fixen?
Lijkt me een goed argument om dit niet te willen en die WP gewoon op de grond te zetten.

[ Voor 31% gewijzigd door Andrehj op 11-12-2023 21:07 ]

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • +7 Henk 'm!

  • JvdBosch
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 05-10 18:24
Nou, het is klaar voor de pomp! Met dank aan dit topic!
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/F8gq9rZuvIgj76T5CIS0geE4LsU=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/YwimvHZziDHM95BRDnOUoyrg.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ji47oaybf5q5umSPc65JUZDjtpY=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/iPyeAxLfaoCBdlVPqWAR42iy.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/1GGc8B9TTQk4pMRrOMeAfxHCAXo=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/0y5qKhV3M5golWqCbkOwexn3.jpg?f=fotoalbum_large

e-Niro Runway Red met Smokey Grey interieur


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • arjenvdknijff
  • Registratie: Oktober 2022
  • Laatst online: 24-09 11:04
@JvdBosch : Nice, dat ziet er solide uit!

Zelf sinds een paar weken eigenaar van een Nefit Enviline Hybride opstelling met een Monoblock buitenunit. Onze woning bestaat uit twee woonlagen met een plat dak (bj 1905). Het plaatsen van de buitenunit in de tuin was niet echt een optie. Daarom staat de pomp boven op het houten dak. Hoewel de installateur ons gewaarschuwd had dacht ik dat het wel mee zou vallen. Het blazen van de pomp is ook geen enkel probleem dit hoor je bijna niet, maar de resonantie in huis is een ander verhaal.

Eerst stond deze enkel op conische trildempers in bigfoots op de bitumen bovenlaag (onder de bitumen 12cm PIR). Het was alsof er een helikopter opsteeg bij sommige toerentallen met name bij lage toeren. Niet overal in huis maar vooral in hoeken werd de lage frequentie behoorlijk geboost.

Nu na een paar experimenten verder staat de pomp sinds gister op veren. Hoewel de pomp nu niet echt hoeft te werken is het geluid wel echt zo goed als weg. In ieder geval de lage tonen zijn verdwenen.

De opbouw is nu; Bitumen - wagner trilplaatjes - betonband - Bigfoot 100cm - trillings demper AM-75

De veer is eigenlijk iets te zwaar (30-75kg) maar omdat de nefit unit in de hoogte is gebouwd geeft dit wat meer stabiliteit. Voor nu ben ik blij met het resultaat. Wanneer bij harder werken het geluid toch weer terugkomt wellicht dat ik dan alsnog in plaats van de bigfoots een groter frame ga plaatsen om nog meer trilling er vast uit te halen.

Mijn conclusie, zonder massa heb je 100% veren nodig om de boel te dempen. Bedankt voor alle nuttige tips :)

(NB: die hard rubber tegels zijn van een eerdere poging en liggen er los naast)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/B8woXqORAepUiWHJuGpM_jf1ZEM=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/qSonjosVTZR0br1bqWfQiR6s.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/qOzce_84Bcnh7k1DTTzxxpPtOdM=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/TBYIovonND5m48usK65fPpmF.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 14:59
Ik heb een andere woning gekocht welke ik op dit moment aan het verduurzamen ben. Er zullen twee warmtepompen geplaatst worden:
  • L/W Daikin ERGA08 t.b.v. vloerverwarming (BG&Badkamer) en SWW
  • L/L Daikin 4MX68 t.b.v. koelen en verwarmen verdieping (4x binnenunit)
Beiden zullen worden geplaatst op plat dak van de garage, deze is een deel beton en een deel balklaag. Ik kan er voor kiezen paar meter naar voren te plaatsen zodat hij op het beton komt.

Consensus uit dit topic lijkt duidelijk dat een frame op veren de beste oplossing is. Echter ook dat massa en verschillen in massa (?) de sleutel zijn.

Gebaseerd daarop, zou het logisch zijn de twee buitenunits te combineren op één frame? Op die manier is er een veel grotere massa en doorgaans zullen de units niet op dezelfde frequentie draaien.

Dus, het idee zoals zojuist hier door een andere Tweaker gepost maar dan met beide buitenunits met de ruggen tegen elkaar of in dezelfde richting?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/F8gq9rZuvIgj76T5CIS0geE4LsU=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/YwimvHZziDHM95BRDnOUoyrg.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 12% gewijzigd door assje op 13-12-2023 15:33 ]

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 14:59
assje schreef op woensdag 13 december 2023 @ 15:32:
[...]


Ik heb een andere woning gekocht welke ik op dit moment aan het verduurzamen ben. Er zullen twee warmtepompen geplaatst worden:
  • L/W Daikin ERGA08 t.b.v. vloerverwarming (BG&Badkamer) en SWW
  • L/L Daikin 4MX68 t.b.v. koelen en verwarmen verdieping (4x binnenunit)
Beiden zullen worden geplaatst op plat dak van de garage, deze is een deel beton en een deel balklaag. Ik kan er voor kiezen paar meter naar voren te plaatsen zodat hij op het beton komt.

Consensus uit dit topic lijkt duidelijk dat een frame op veren de beste oplossing is. Echter ook dat massa en verschillen in massa (?) de sleutel zijn.

Gebaseerd daarop, zou het logisch zijn de twee buitenunits te combineren op één frame? Op die manier is er een veel grotere massa en doorgaans zullen de units niet op dezelfde frequentie draaien.

Dus, het idee zoals zojuist hier door een andere Tweaker gepost maar dan met beide buitenunits met de ruggen tegen elkaar of in dezelfde richting?
[Afbeelding]
Aanvullend;
De buitenunit komt op het dak van de garage te staan, deze is deels van beton (groen) en deels van hout (oranje):
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/cgIPMyqL5bf_m1Rep3J7ij53yqs=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/nXLjNHd4LaugCieFbOUTk4V9.jpg?f=user_large

Normaal gesproken zou een betonnen dak de voorkeur hebben wat betreft trillingen. Het geluid in de garage is echter natuurlijk niet zo belangrijker. De groene betonplaat ligt door in de woning, zou die niet veel makkelijker trillingen overbrengen op de rest van de woning dan die houten balklaag?

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Superbeagle
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 07:26

Superbeagle

Always smile

JP1980 schreef op woensdag 13 december 2023 @ 19:50:
[...]


ik heb vrij grote veren geprobeerd maar het grote gewicht heeft er toch veel invloed op. Dus zoek ik een veer die wat minder groot is en begrenst in z'n bewegingen in richtingen waar dat niet naar moet.
Zoiets?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/P77rZQXcXM7BFuqNqy6bOK5ANXU=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/jdmeS9RRrdMMx67paiLuxRDY.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +6 Henk 'm!

  • g-j-t
  • Registratie: November 2015
  • Laatst online: 20:26
Hier in is de buitenunit inmiddels ook het zwijgen opgelegd. Hij was gewoon op bigfoots geplaatst op een beton uitbouw. Bij kou en bevroren dak hoorden we bij bepaalde frequenties een lage brom. Heel lichtjes, alsof de droger boven aan staat. Geïnspireerd door dit topic daarom ook aan de slag gegaan.

De buitenunit weegt maar 52 kilo dus ik had eerst. 25 kilo veren besteld. Verder 2 alu balken van 40x40x4 van 1,5m. Wel wat lang maar ik heb er hier geen last van. De bigfoots doen dienst als een mooie basis voor bevestiging. Deze heb ik dus hergebruikt.
De veer die achter aan de compressorkant kwam, was wat slapjes voor het gewicht hier en het geheel was wat te beweeglijk naar mijn smaak. Daarom nadien ook twee 50 kilo veren besteld. Deze heb ik aan de compressor-zijde gezet. Het geheel was al stabieler en er was nog steeds enige opvulling nodig om de boel waterpas te krijgen.

De unit kon nog steeds wel wat bewegen. Hierom later met behulp van de 25 kilo veren die ik over had en een 40x20 buis van 1m de boel verder gestabiliseerd. Deze buitenste veren kan ik nu met een bout bijstellen kwa druk waardoor je dit enigszins kan regelen. Werkt prima. De unit kan nog wel iets bewegen maar het moet uiteraard niet te star worden, anders is het dempende effect weg.

Plaatjes zeggen meer dan woorden:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/nIcKZ0qzUKlGoWpktiJ_P09AQmY=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/WUyWc8RFcYcQv3z7R4KzuQg3.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/eK-0jYjIMBAeppmx0beFZthojy4=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/VzsjLY21FGwrNiL5KXRNW9ah.jpg?f=fotoalbum_large

WP: PUHZ-SW75 YAA + ERST20D-VM2D. PV: 2000 wp +4200 wp


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 14:59
assje schreef op woensdag 13 december 2023 @ 15:32:
Gebaseerd daarop, zou het logisch zijn de twee buitenunits te combineren op één frame? Op die manier is er een veel grotere massa en doorgaans zullen de units niet op dezelfde frequentie draaien.
Niemand een mening hierover? Snel geschetst bijvoorbeeld als volgt (mogelijk iets meer ruimte tussen de units i.v.m. leidingwerk):
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/jFqXkQ6BMMS7QAgUdJqI4ED1G3E=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/Tnmu49Om9K7Gm9f0sqFMMjry.jpg?f=user_large

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Knopsje
  • Registratie: November 2006
  • Nu online
Mijn warmtepomp staat inmiddels ook op z'n plek! Constructie van 50x50x3 kokers op AM-50 M veren die met chemische ankers in 30x30 tegels zijn gezet. De tegels liggen weer op rubberen matjes om ze te waterpas te krijgen en als bescherming voor het dak. Warmtepomp moet nog aangesloten maar tot nu toe heel tevreden!
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/giS0ReAMo6c6EfGWfAmHEsuTwsc=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/mxNdusAGbJuTxiELTHSiRWn5.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Ak58k2HkJFUB-mERmj6pJKQZSaA=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/vj5aKstNfvZsT7q8DHDsyiqy.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GagKBdSdit5tiRIsOGelfJ2Nogk=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/3RIFjh61zIueCKct5T4mbF0r.jpg?f=fotoalbum_tile

Met dank aan de vele tips en alle kennis hier! _/-\o_

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • smartsys
  • Registratie: Maart 2001
  • Laatst online: 09:46
Ik heb sinds twee maanden een Remeha Elga Ace 6KW en sinds die tijd ervaren wij een hele vervelende brom in huis. In de ene kamer beter hoorbaar dan in de andere.
Via een spectrum analyser app op mijn telefoon zie ik duidelijk rond de 80-90Hz een piek van 20-30dB hoger dan het achtergrond lawaai.
De warmtepomp is op een plat dak met houten dak constructie gezet. Het dak delen wij met de buren, dus ik vrees dat die deze brom ook horen in huis.

Mijn warmtepomp staat momenteel zo opgesteld.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/UfB_FCEPeIfL0xeB44krB4B7n2o=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/NihdJ7EglwbDzyv7FDSQsxY9.jpg?f=fotoalbum_large

Het onderste betonblok is er een paar weken geleden tussen gezet nadat ik had geklaagd over het geluid. Het leek wel wat minder, maar het is absoluut niet weg. Alsof er een vrachtwagen of koelwagen oid in de straat staat.

Nou heb ik het idee om de onderste betonblokken te vervangen door veel grotere en zwaardere. 120x12x200
Dit voegt ongeveer 100Kg toe aan de constructie zoals deze er nu staat. De constructie blijft even hoog. Ook zit ik eraan te denken om tussen de nieuwe bielsen en het bovenste betonblok de Wagner MP-4E rubberen anti-trilmat 100x100x20mm te plaatsen.

Het totaal vanaf het dak gezien is dan:
Rubber mat op de hoeken
60x40tegels
Rubber mat op de hoeken
120x12x20 beton biels
Wagner MP-4E rubberen anti-trilmat 100x100x20mm op de hoeken
60x12x12 beton blok
Veerdemper
Warmtepomp

Ik heb een vraag uitstaan bij een specialist of de veerdempers die er nu zitten niet beter vervangen kunnen worden?

Denken jullie dat dit mijn probleem zal verhelpen?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 14:59
assje schreef op woensdag 13 december 2023 @ 15:32:
Ik heb een andere woning gekocht welke ik op dit moment aan het verduurzamen ben. Er zullen twee warmtepompen geplaatst worden:
  • L/W Daikin ERGA08 t.b.v. vloerverwarming (BG&Badkamer) en SWW
  • L/L Daikin 4MX68 t.b.v. koelen en verwarmen verdieping (4x binnenunit)
Beiden zullen worden geplaatst op plat dak van de garage, deze is een deel beton en een deel balklaag. Ik kan er voor kiezen paar meter naar voren te plaatsen zodat hij op het beton komt.

Consensus uit dit topic lijkt duidelijk dat een frame op veren de beste oplossing is. Echter ook dat massa en verschillen in massa (?) de sleutel zijn.

Gebaseerd daarop, zou het logisch zijn de twee buitenunits te combineren op één frame? Op die manier is er een veel grotere massa en doorgaans zullen de units niet op dezelfde frequentie draaien.

Dus, het idee zoals zojuist hier door een andere Tweaker gepost maar dan met beide buitenunits met de ruggen tegen elkaar of in dezelfde richting?
[Afbeelding]
Dit is inmiddels uitgewerkt. Ik heb een schetsje gemaakt en in de breedte uitgelijnd op het zwaartepunt. In de lengte is het zwaartepunt 15cm uit het midden op 2 meter, lijkt me geen issue en anders rubber eronder. In overleg met installateur de units iets verder uit elkaar gezet t.o.v. eerste schets. Om niet te ver omhoog te komen heb ik gekozen voor de liggers "hangend" onder de lange zijde. Buitenunits zijn samen ongeveer 120kg en het frame ongeveer 30kg, dat is 150kg op 4x AM-50.

Ik was gelukkig genoeg om de kokers op het werk te kunnen regelen. Een collega is zo vriendelijk geweest de liggers te lassen. De bevestigingsgaten voor de buitenunits zijn M8 draad getapt. Totale kosten €11 voor een zak oliebollen :+

Ligt nu te wachten tot de installatie, tijdlijn is verschoven dus kan nog even duren voor ik erachter kom of ik het goed gedaan heb.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/x8LqncAMrbgImfKf8IEiTdWzGLo=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/0KQyrFzhLFYguRGr8SFzfR1H.jpg?f=user_large
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/tYXni8gJU_vQ7ESrvOCMZjVWheo=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/JxTOaOQloV6m4VTgEsDFsA9x.jpg?f=fotoalbum_large

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • A-J
  • Registratie: April 2007
  • Laatst online: 19:13

A-J

Ik heb een Zubadan 11,2kW setup die aardig wat trillingen veroorzaakt, zie de huidige situatie op footset balken:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/HWo-ItOSKhS3daguhPUv7KYHGYo=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/VOfYdxEtrNTWZsnFMgTVeXOh.jpg?f=fotoalbum_large

Die trillingen werken erg minimaal door tot in de woning, maar bij een heftige SWW/verwarmingsrun wel op te merken!

Om dit iets te verbeteren, heeft de installateur geopperd om deze footset te vervangen voor trillingsdempende veren.
Gaat dit helpen of beter niet doen? En indien dit wel beter is, welke raden jullie aan?

(Daarna wil ik ook nog een Reducd suskast eromheen laten maken om de 'overlast' nog meer te beperken)

WP: PUHZ-SHW112YAA + EHSC-VM2D en PV: 8355 Wp


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • melwise
  • Registratie: December 2011
  • Laatst online: 16-10 11:37
Sinds begin 2023 eigenaar van een Panasonic 5kw WP. Tot op heden heel tevreden over het comfort en geen issues met contactgeluid.

Eind december toch de eerste klachten gekregen (zelf) met het koudere weer en hoge luchtvochtigheid. Ik merk heel veel resonantie door het huis heen. Voor de kerst heb ik contact gehad met de installateur en die heeft rubberen matjes geplaatst. De resonantie lijkt te zijn toegenomen.

Alvorens ik ga starten met een frame incl veren zou ik graag nog een poging zelf willen wagen. Ik zat te denken aan de volgende opstelling;

WP
Bigfoots
Betontegen / linea blok
Wagner trillings foam (elke uiteinde)

Hebben jullie nog tips of tricks? Dank alvast voor het meedenken.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ZH-UAX5jzUion3SGf99ahpolTaY=/x800/filters:gifsicle():strip_exif()/f/image/VTArqU0uCXveDfpCcO4h1JL5.gif?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • JvdBosch
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 05-10 18:24
De trillingen van de WP worden door de dempers en het frame niet aan mijn dak doorgegeven, dat kan ik voelen. Maar de leidingen daarentegen geven wel wat trillingen door als de WP >60% last draait. Zie hier de situatie:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/CmtG6u-0Kg2is8zGWGmJO6Cm23Q=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/WoG3nn3wgb0TjNqxhRBokiUc.jpg?f=fotoalbum_large
De installateur heeft in ieder geval de slangen verkeerd gemonteerd, ze zijn op het (trillende) frame bevestigd, daar mag hij nog voor terugkomen. Maar ook als ik hem optil en ontkoppel van het frame voel ik nog ongeveer evenveel trillingen. Ze lijken vanuit de WP te komen. Er zit een originele Nefit/Bosch aansluitset op (flexibele zwarte buizen vanuit WP), maar ik voel dat er nog heel veel trilling doorgegeven wordt aan de leidingen naar het huis. Wat is de beste manier om dit tegen te gaan? Ik neig naar:
  • Leidingen niet aan frame bevestigen, maar op dak leggen op 'consoles'.
  • Deze consoles massa geven en wat rubber tegen trilling.
Iets als dak-rubber-stoeptegels-leiding.

Wat denken jullie?

e-Niro Runway Red met Smokey Grey interieur


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • A-J
  • Registratie: April 2007
  • Laatst online: 19:13

A-J

Zwartoog schreef op zondag 7 januari 2024 @ 22:49:
[...]

Je moet de technische gegevens proberen te vinden, daar staat soms het gewichtsverschil links/rechts van de unit.

Mogelijk werken deze veren, als ik het goed begrijp is dit een set van 4 voor units tussen de 100-350 kg:
https://www.asvairco.nl/a...od-100-350kg/#description

Zelf heb ik deze:
https://www.mijnklimaatsh...-veervoet-20-50kg-m8.html

2x AM25 en 2xAM50, dus tot 100 kg aan de zware kant en tot 50 kg aan de lichte kant.

Koelleidingen: heb je een foto? Gewooon buiten aan de leidingen voelen, en kijken hoeveel ze nog vibreren voor ze tegen je gevel gaan.
Ik heb begrepen dat we uit mogen gaan van 1/3e deel van 128kg links (= lichte kant) en 2/3e deel van 128kg rechts (= zwarte kant) zoals bij alle warmtepompen.
Is dit vergelijkbaar met die van jou? Dus dan adviseer jij voor mij ook 2x AM25 links en 2x AM50 rechts?

Als je de foto van mijn opstelling erbij pakt, moet dit dan ook op kokers of kunnen deze direct op de bigfoots? (evt. de balken eronder wat verder ingraven)
Er komt dus ook een suskast overheen, dus wind vangen zal niet echt aan de orde zijn?
Nogmaals de foto:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/HWo-ItOSKhS3daguhPUv7KYHGYo=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/VOfYdxEtrNTWZsnFMgTVeXOh.jpg?f=fotoalbum_large

De koelleidingen fibreren lichtelijk overigens als ik deze vastpak direct uit de buitenunit, maar dit is logisch? Hoe verbeter je dat evt? Er zit al netjes isolatie-omhulsel omheen natuurlijk, die vast ook dempt tegen de gevel.
Foto’s (hopelijk duidelijk);
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/wsqdzp1uadAK5aygtxTHUjewQIk=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/L9VWdvmQzNt9ACSwN9qo3rfE.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/iceFuv_nSEXESL3e68qGzBiCUU8=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/XRtt5wqs8pEqPg14abcnrrEm.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 24% gewijzigd door A-J op 09-01-2024 16:42 ]

WP: PUHZ-SHW112YAA + EHSC-VM2D en PV: 8355 Wp


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Giljohn
  • Registratie: Januari 2024
  • Laatst online: 29-02-2024
Hartje Rotterdam hier, zelfde constructie gemaakt. Aluminium buis 50mmx50mmx4mm want dat werkt en schroeft toch wel wat makkelijker als staal of RVS. Uitstekend gelukt, behalve op de overloop, waar mijn dakkapel staat trillingen en gebrom nagenoeg volledig verdwenen.

Mijn huis is gemaakt voor stilte en muziek met de juiste akoestiek-maatregelen. Dit alles voor zover dat dan kan, in een grote stad. Ik leef en woon een etage lager en had daar (een aantal jaar eerder) wekelijk alle trucs uitgehaal die ik kon verzinnen. Je kan het zo gek niet verzinnen of ik heb het toegepast. Heel wat energie en moeite gekost, maar het contactgeluid/gebrom bij bepaalde snelheid/frequentie was er toch of en toe en meer naarmate het kouder werd. Vooral als het erg koud werd toch nog soms irritant aanwezig, ondanks alles. Was wel minder als in het begin maar nooit volledig weg.
Mijn warmtepomp koelt ook id zomer (daarvoor heb ik mijn laag-temperatuur radiatoren gemod maar dat terzijde) en dan had ik weinig tot geen last.
Dit is wat ik hiervoor had gedaan.
1. Rubber vierkanten op de dakkapel met daarop 4 grote garagestoep tegels. Daarop vast met rvs bouten een kunststof plaat waarop de rest vd constructie was/is verankerd/kon worden vastgeschroefd. (Dit is nu nog de basis, zoals je kunt zien op de foto's).
2. Een kast gemaakt waarop de unit stond met een 15cm matras erin waarbij de onder en bovenliggende delen (zwevend) los op elkaar lagen (die heb ik nu weggehaald).
3. Een commercieel verkrijgbare omkasting (voor demping van geluid door de lucht) op een omliggend frame van kunststof (die beide heb ik nu ook weggehaald).
4. Metalen veerpootjes (die heb ik opnieuw gebruikt)
5. Rubber voetjes onder de unit zelf (die heb ik opnieuw gebruikt)
6. Bitumen platen "all over" de in en buiten de vlakke kastdelen. Loodflap stukken om de achterdeel vd motor van de ventilator zodat die meer massa heeft (vastgezet met 2 grote roestvrijstalen buisklemmen).
7. De palen (die verankerd/geschroefd waren op de vloer vd bovenetage) van mijn dakkapel los gelegd/gezaagd ( en zwevend gemaakt op de vloer vd bovenetage (zie de binnen fotos)

De nieuwe constructie van dit forum lijkt me uniek en werkzaam wgs 4-5 redenen.
1 Het zwaarte punt wordt beter verdeeld over de 4 metalen veerpootjes
2 Het zwaarte punt wordt beter verdeeld id breedte. Zodat de constructie minder zal bewegen in zware wind of ooit eventueel kan omvallen in extreme wind. (Dit in vergelijking met alleen veerpootjes gemonteerd direct onder de poten vd unit)
3 Lijkt me ook beter voor de connecties vd koelvloeistof slangen die minder bewegen/evt loskomen.
4 Bij tempraturen net boven en onder 0, kan door ijsvorming (in en onder de kast) zich nagenoeg niet opnieuw verbinden met de onderliggende constructie en zo weer contact geluid veroorzaken. Vanwege het hoogte verschil van zo'n 20cm.
5 Blijkbaar heeft contact geluid moeite om zich door deze H-constructie (met metalen veer-voetjes) door te zetten naar het houten frame van het huis.

Ik weet niet wie dit verzonnen heeft maar het is redelijk briljant of misschien al eerder toegepast? Of was het puur geluk, zoals met veel ontdekkingen/constructies.
Doe dit nooit zo snel, maar hierbij mijn verslag van één vd projecten van mijn huis ten voordele van wie het eventueel ook overweegt te doen. Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/FuNCNjLTw4wdQloUKH0WHnuhQSE=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/MOtjkoH9IFMwnvcFjX5AxGDg.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/AbltVqlIaP7RUwJQpNV5CU5wr60=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/DRQB8KQZymDFpxHkruxpqddW.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/F3BC4Zfspqfq6O_dDuJd1YDJEik=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/ShzcItoWORL5TPN8vWAav8Gm.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GaUvGZCahCu43Ne1Y0ryHpfEPOc=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/snLiooFB19FwixEi7N3RbH1o.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/OUScX0WBMv9rhVKE-iHDwv_kANQ=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/cuELwEZutsrMZOZrdR1jMpN5.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/u0md0cA24XkfRMLlPJv1NagfHug=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/b3VpnfSaCQkySmI7Dvjvudq4.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/x5NevhWV1mQ9ZivAaYiXfWtjy1M=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/A2kT363cmJn1sPcYETrOALEx.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 18% gewijzigd door Giljohn op 09-01-2024 17:45 ]

Pagina: 1 2 3