Wat is "een Powerline Adapter"
Dat zegt net zoveel als "een WiFi Adapter", wat evengoed een USB 1.1 geval met antenne van 1cm die 2.4GHz-only 1x1 SiSo doet en theoretisch max 150Mbps zou kunnen halen maar in praktijk in zelfde kamer als AP als het meezit 25Mbps kan halen. Maar je hebt ook PCIe adapters met 4x4 MiMo op antennes die met kabel los van de kast optimaal te plaatsen zijn en met 80MHz 5GHz WiFi-ac in staat zijn om - met AP met vergelijkbare specs - richting de 1Gbps kunnen gaan in zelfde ruimte. Maar mag duidelijk zijn dat zo'n ding duurder is dat dat USB duimnagel.
Idem met PLC - een Homeplug AV 1.1 "200Mbps" 1x1 SiSo geval zal in praktijk max 50Mbps maar vaker 5Mbps halen, een Homeplug AV 2.0 (of G.hn) "1200Mbps" 2x2 MiMo geval zal onder zelfde omstandigheden misschien 300Mbps halen. Die eerste heb je misschien voor EUR 25 per set van twee, de laatste begint bij EUR 85 voor twee.
Wel twee punten:
1) Voor optimale gegevensoverdracht moet je randaarde hebben op de stopcontacten waar je PLC wilt gebruiken (met MiMo), heb je dat niet, dan zou ik PLC bij voorbaat afraden.
2) Net zoals WiFi heeft PLC last van demping en verstoring. Omdat het over kabels gaat (stroomkabels zijn ook kabels...) en op andere frequenties werkt zijn de storingsbronnen wel anders, maar alles met een geschakelde voeding
vrijwel alle moderne electronica kan verstoren, en hoeft dat zeker niet constant te doen. Ene moment kan het goed gaan, andere totaal niet. Nooit mission-critical dingen over PLC (of WiFi) doen.
Er is simpel gezegd geen enkele alternatief voor Ethernet dat dezelfde prestaties en betrouwbaarheid biedt, en alle alternatieven zijn stukken duurder (25m Cat6 kost nog geen EUR 15). Bovendien wordt de moeite die het kost kabel te trekken vaak schromelijk overschat. Vrijwel alle huizen met betonvloeren waar je allicht liever niet in wilt boren hebben al dan niet loze leidingen waar kabels doorheen kunnen. Gewoon uitzoeken waar die dingen heen gaan en klaar is kees. Vaak zie je bovendien dat huizen van jaren '80 en later naar allerlei kamers waar het niet nodig is coax hebben liggen, dan kun je coax eruit trekken en aan de coaxkabel een Ethernetkabel erdoor trekken.
Mocht je dat allemaal echt niet willen, dan is het eerdere genoemde MoCA beste alternatief. Dat is Ethernet-over-Coax en omdat coax minder storingsbronnen kent en veel betere eigenschappen heeft voor dataoverdracht levert het rotsstabiel +-370Mbps in huidige MoCA 2.0 incarnatie. Niet zo snel als Gigabit, maar beter dan PLC dat 1200Mbps belooft maar nooit meer dan 300Mbps (ideaal) of een fractie daarvan als het tegenzit biedt, ook beter dan WiFi dat met goede apparatuur met gemak >500Mbps in zelfde ruimte kan doen, maar niet of slecht door vloeren of muren gaat.