Met dat laatste beginnende: ik plak gewoon de link in het bericht en hij maakt er een URL van. Geen idee hoe jij de video in het bericht krijgt.
Even inhakende op de discussie over de hedendaagse hiphop. Allereerst: ik ken lang niet alle artiesten die op dit moment relevant zijn, maar ik denk dat ik genoeg ken om er toch een beeld van te hebben.
Mijn probleem met de hedendaagse artiesten is dat ze zichzelf zo uitermate serieus nemen. Natuurlijk, hiphop is begonnen als geluid van een onderdrukte klasse en kent zijn roots daar, maar dat is toch wel een Amerikaanse ervaring. In de VS is dat over de decennia heen verschillende kanten op gegroeid, maar een populaire stroom is toch richting het opscheppen over je vele geld, je vrouwen en je eventuele criminele activiteiten. Helaas steeds meer terwijl je alles schreeuwt, mompelt of tot in den treuren auto-tune gebruikt.
Terwijl hiphop wat mij betreft zoveel meer is. Het is creatief omgaan met taal, het vinden van interessante metaforen, het is zelfspot, het is rake observaties doen over de maatschappij. Daarom waardeer ik het zo.
In Nederland is het onderwerp van geld en criminaliteit de laatste tijd erg snel opgekomen. En voor mij werkt het gewoon niet. Die sessie van Ismo en Lijpe is prima (op geleende beats), maar ik vind hun boosheid en hun teksten gewoon niet geloofwaardig. Het komt een beetje kinderachtig over. Ik kijk om die reden ook zelden 101 barz meer: iedereen lijkt elkaar te imiteren in de hoop de volgende Boef of Lil Kleine te zijn.
Als ik die clip zie van Money Like We dan vind ik het een goedkope manier om Amerika na te doen. Een of ander studentje op een auto dat zegt "Ik kon je wijf neuken maar ik mag je, check d'r als ik denk dat ik nu overdrijf, ik pull up in die waggie met dakje, sterren zien als ik naar boven kijk," komt op mij niet geloofwaardig over. En ik vind het ook niet grappig, bedoeld danwel onbedoeld.
Begrijp me niet verkeerd, ook ik luisterde naar weinig hoogdravende rap toen ik jong was, maar als je wat ouder wordt, zoek je toch wat meer. Zo'n track als Groen Gras die hierboven wordt gelinkt, is dan zoveel meer waard. Die track gaat over wat Nederland is en is dan ook echt herkenbaar. Als je #Eenmans vertaalt naar het Engels, kan het ook zomaar een Britse of Amerikaanse track zijn. En een vrij matige ook nog.
Overigens zijn er een paar artiesten die er wel bovenuit steken en zichzelf niet te serieus nemen. Ik vind Donnie een erg mooie vent en ook Fokke Simons hun werk van dit jaar heb ik erg gewaardeerd.
Blijf wel vooral tracks en sessies linken. Ik vind het tof om te horen wat jij en jullie nu goed vinden. Er is tegenwoordig zoveel keuze, dat het fijn is als er iemand al een eerste schifting maakt. Weet alleen dat er hier op dit forum een paar kritische hiphopbejaarden zitten die niet alles top zullen vinden.