Oke. En dan mijn eerste bevindingen.
Allereerst was het echt ongelofelijk gezellig heren en dames. Helder en duidelijk verhaal van de heren van Tweakers, altijd leuk om medeFeijenoorders (Zeef :W ) te ontmoeten en iedereen (kort) te leren kennen. Voornamelijk de heren en dames van Vodafone/Sony en zéker die van Tweakers wil ik bedanken voor een geweldige rondleiding, een hartelijk welkom en het bieden van ruimte voor allerlei vragen. Top! Lijkt me een geweldige werkgever, jullie stralen allemaal plezier uit en daar is het volgens mij toch om te doen.
Wat valt dan als eerst op aan de Sony Xperia Z? Welnu... Wij hadden er hier al een in huis, zelfs met een Vodafone Red abonnement aan boord. Maar
godnondeju, wat een ongeloofwaardig groot verschil is er tussen 3G en 4G. Iedereen stond natuurlijk al snel druk te spelen met het vers uit de verpakking gekomen speelgoed, en terecht. Wat opviel was dat werkelijk iedereen van zijn stoel viel van verbazing bij het zien van de uploadsnelheid. Echt heel leuk om te zien.
Constatering één: 4G is stabiel. Belachelijk stabiel
Op dit moment ben ik dus met een continu-snelheid van 4MB per seconde (dus 32 mbit per seconde) aan het downloaden op mijn laptop via tethering (4G) via usenet, terwijl op de telefoon een YouTube-Video afspeelt in HQ. Om duidelijker te zijn: De aftermovie van Tomorrowland 2012 (
deze om precies te zijn 
). Het valt op dat hierbij de snelheid niet inzakt en dat de YouTube video perfect blijft draaien. Ook kan ik zonder problemen heen en weer schuiven door de YouTube video en buffert hij totaal niet, hij speelt echt 'gelijk', INSTANTLY, door. Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt.
Hetzelfde truucje staat tegelijkertijd te draaien op mijn andere laptop. Zelfde specs (Tevens een macbook), zelfde telefoon (Sony Xperia Z, die we dus zelf hadden) en een 3G-abonnement Vodafone Red. Ook hierbij ligt via H+ de downloadsnelheid hoog, maar niet zo hoog als 4G. Hij is grillig, en komt neer op ongeveer 15mbit gemiddeld. Soms pieken naar de 30, soms dalen naar de 6mbit. Het spelen van de YouTube-video op het toestel komt dit niet ten goede. Ook er doorheen bladeren is geen succes: soms staat hij gewoon tien seconden te bufferen. Dit komt natuurlijk door al het tethergeweld op mijn laptop, maar het is overduidelijk dat 4G hier geen last van heeft. Schrik-ba-rend goed hoe 4G zich weet te houden dus op dit vlak.
Constatering twee: overgang van 4G op 3G is perfect
Ik heb dus op de terugreis van Amsterdam naar Rotterdam in eerste instantie mijn eigen telefoon gepakt. Vervolgens besloot ik toch maar de 'nieuwe' Z te pakken, om via 4G te streamen op de motor en te kijken wat er zou gebeuren bij de overschakeling naar 3G. Valt de stream weg, gaat hij haperen, is alles weg?
Wat moet ik zeggen: ik heb zelf niet kunnen controleren wanneer ik het 4G gebied uitgereden ben, maar dát het gebeurt is, spreekt voor zich. Hierbij bleven mijn .flac bestanden perfect binnenkomen en afspelen, daar was dus helemaal niets mee. Klein puntje van aandacht: de Sony Xperia Z maakt niet genoeg herrie op de motor zonder root

. De 'ouwe' dus maar gepakt halverwege, om toch nog lekker even wat te kunnen luisteren onderweg.
Constatering drie: 4G is een vervanging voor je vaste lijn
Natuurlijk zitten wij nu in de luxe dat we onbeperkt data kunnen verstoken (ik ben de éérste hier denk ik die de 10GB grens door is officieel! Screenshots volgen zometeen_O_ . Maar het gekke is: 4G zou een serieuze concurrent kunnen zijn voor de kabel / ADSL. Vooral daar ben ik van geschrokken. De latency is laag, de downloadsnelheid serieus goed te noemen (uitschieters naar 40mbit in het begin, nu al een half uur echt STABIEL op exact 32mbit met het youtube video er dus naast), maar vooral die UPLOADsnelheid is krankjorum! Ik ga zometeen die-hard zitten backuppen met een 30mbit uploadlijn, en dat is gewoon
ongekend voor de Nederlandse consument waar geen glasvezel voor handen is. Ik hoop dan ook heel erg dat Vodafone de kansen ziet van het aanbieden van 4G als kabel/adsl-vervanger. De markt kan wel een nieuwe impuls gebruiken! Bovendien is de kabelpenetratie in Rotterdam et cetera zeer goed te noemen, maar ik ken genoeg mensen in Groningen die niet boven de 2mbit komen. Ik denk dat zij janken als ze in de wetenschap zijn dat ik nu een 120Mbit lijn van UPC ter beschikking heb (hoewel down

) én een 40mbit lijn van Vodafone, down én up!
Zometeen meer (o.a. screenshots van de downloads in Newsleecher), nu even spelen